Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

i vlakeia einai oti prepei ola auta ta tragoudia kai ta videos pou pername na ta kratame kai sto pc......den einai xazomara auto???

 

kati allo... stin siskeuasia mesa den eixe fortisti gia to reuma....esas eixe

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αντιμετωπιζω ενα κολλημα,παιζω Music quiz και μου κολλαει μετα την 4η επιλογη κι αναγκαζομαι να βγω απο το παιχνιδι.

 

καμια απαντηση?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

να ξαναρωτησω κατι τωρα,θελω να βαλω 2 ειδη μουσικης,ελληνικα και ξενα,τα οποια να εχω σε εναν φακελο τα μεν και σε αλλο φακελο τα δε,ωστε να μην ειναι μπερδεμενα.δεν μπορω να το κανω?

Δεν το είπαμε αυτό; Θα σύρεις το φάκελο με τα Ελληνικά, και μετά το φάκελο με τα ξένα. Στο iTunes στην κατηγορία Music θα τα βάλει όλα μαζί αλλά θα έχεις και 2 playlists, ένα με τα ελληνικά και ένα με τα ξένα.

i vlakeia einai oti prepei ola auta ta tragoudia kai ta videos pou pername na ta kratame kai sto pc......den einai xazomara auto???

 

kati allo... stin siskeuasia mesa den eixe fortisti gia to reuma....esas eixe

 

Φορτιστή δε δίνει. Επίσης δεν είναι και τόσο βλακεία διότι αν έχεις άπειρα mp3, δε θες να τα έχεις ντε και καλά όλα. Και για πολλούς άλλους λόγους. Αν πάλι εσύ θες να τα έχεις μόνο στο iPod, αφού τα μεταφέρεις όλα, τσέκαρε την επιλογή Manually Manage και μετά μπορείς να τα σβύσεις από το πισί σου. Αν πάθει όμως κάτι το iPod σου μετά πάνε όλα (να ένας από τους άλλους λόγους!)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια που θα ρουμε το dock που εχει την επιλογη για ασυρματη αλλαγη τραγουδιου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καμια απαντηση?

 

παιδια που θα ρουμε το dock που εχει την επιλογη για ασυρματη αλλαγη τραγουδιου.

 

Για το music quiz δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω.

 

Dock: χρειάζεσαι το universal dock και το remote. Κανονικά αυτά κάνουν κανά 70άρι-80άρι και τα δύο μαζί αλλά αν κοιτάξεις στο ebay μπορεί να τα βρεις και με 20-25 Ε σύνολο.

 

Εννοείται πως θες να το συνδέσεις με στερεοφωνικό ή κάτι παρόμοιο, ε;

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου θελω να το συνδεω με μηχανηματα,καποιο ελληνικο eshop?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπαμε αυτό; Θα σύρεις το φάκελο με τα Ελληνικά, και μετά το φάκελο με τα ξένα. Στο iTunes στην κατηγορία Music θα τα βάλει όλα μαζί αλλά θα έχεις και 2 playlists, ένα με τα ελληνικά και ένα με τα ξένα.

 

 

Φορτιστή δε δίνει. Επίσης δεν είναι και τόσο βλακεία διότι αν έχεις άπειρα mp3, δε θες να τα έχεις ντε και καλά όλα. Και για πολλούς άλλους λόγους. Αν πάλι εσύ θες να τα έχεις μόνο στο iPod, αφού τα μεταφέρεις όλα, τσέκαρε την επιλογή Manually Manage και μετά μπορείς να τα σβύσεις από το πισί σου. Αν πάθει όμως κάτι το iPod σου μετά πάνε όλα (να ένας από τους άλλους λόγους!)

 

:)

αμα το κανω αυτο,οταν φτιαχνε την Playlist,τα πεταει ολα χυμα μεσα,χωρις καλλιτεχνες,αλμπουμ κλπ οποτε ειναι ακομα χειροτερα γιατι δεν μπορεις να επιλεξεις καν το αλμπουμ που θελεις να ακουσεις...η κανω λαθος?

δεν ξερω ρε παιδια ,εδωσα 434 ευρω για να κανω την ζωη μου πιο ευκολη στο αμαξι και τελικα βρηκα τον μπελαμου....

χαθηκε ο κοσμος να ηταν οπως και στο πισι?ολα σε φακελους,και τελος η υποθεση...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά το έχουν νομίζω. Υπάρχει και το kit που έχει τα πάντα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=4444586&product=856983. Βέβαια, ως συνήθως, κάνει αρκετά!
Link to comment
Share on other sites

αμα το κανω αυτο,οταν φτιαχνε την Playlist,τα πεταει ολα χυμα μεσα,χωρις καλλιτεχνες,αλμπουμ κλπ οποτε ειναι ακομα χειροτερα γιατι δεν μπορεις να επιλεξεις καν το αλμπουμ που θελεις να ακουσεις...η κανω λαθος?

δεν ξερω ρε παιδια ,εδωσα 434 ευρω για να κανω την ζωη μου πιο ευκολη στο αμαξι και τελικα βρηκα τον μπελαμου....

χαθηκε ο κοσμος να ηταν οπως και στο πισι?ολα σε φακελους,και τελος η υποθεση...

 

Η οργάνωση με folders, αν και φαίνεται πιο εύκολη, στην ουσία είναι πολύ πιο περιοριστική και σιγά σιγά αρχίζει να φθίνει.

 

Έχεις φτιάξει τα id3 tags των τραγουδιών σου; Οι στήλες Artist, Album κλπ δεν δείχουν πληροφορίες; (Αν δεν τα έχεις φτιάξει δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα :))

Link to comment
Share on other sites

Η οργάνωση με folders, αν και φαίνεται πιο εύκολη, στην ουσία είναι πολύ πιο περιοριστική και σιγά σιγά αρχίζει να φθίνει.

 

Έχεις φτιάξει τα id3 tags των τραγουδιών σου; Οι στήλες Artist, Album κλπ δεν δείχουν πληροφορίες; (Αν δεν τα έχεις φτιάξει δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα :))

 

οχι δεν το εχω κανει αυτο γιατι ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι στιγμης...που εμπλεξε με το ιποντ!!

υπαρχει καποιο προγραμμα να το κανω?

και σε ξαναρωτω γιατι δεν μπορω να το καταλαβω,εχουμε δυο ειδη μουσικης που δεν τα θελουμε να ειναι μαζι.....αν δεν τα ξεχωρισω σε φακελους..πως θα γινει αυτο???ayto me tin playlist δεν γινεται για τον λογο που ειπα παραπανω,αλλος τροπος υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Η οργάνωση με folders, αν και φαίνεται πιο εύκολη, στην ουσία είναι πολύ πιο περιοριστική και σιγά σιγά αρχίζει να φθίνει.

 

Έχεις φτιάξει τα id3 tags των τραγουδιών σου; Οι στήλες Artist, Album κλπ δεν δείχουν πληροφορίες; (Αν δεν τα έχεις φτιάξει δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα :))

 

οχι δεν το εχω κανει αυτο γιατι ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι στιγμης...που εμπλεξε με το ιποντ!!

υπαρχει καποιο προγραμμα να το κανω?

και σε ξαναρωτω γιατι δεν μπορω να το καταλαβω,εχουμε δυο ειδη μουσικης που δεν τα θελουμε να ειναι μαζι.....αν δεν τα ξεχωρισω δε φακελους..πως θα γινει αυτο???ayto me tin playlist δεν γινεται για τον λογο που ειπα παραπανω,αλλος τροπος υπαρχει?

α ξεχασα να σου πω οτι δειχνουν κανονικα πληροφοριες γιατι ειναι κατεβασμενα απο το νετ ολα τα σιντι,αλλα αυτο δεν μου λεει κατι,σκεψου τωρα να θελω να αποθηκευσω μεσα,ξενα,ελληνικα και νησιωτικα,αυτο θα τα κανει ολα αχταρμα ακομα και τα id3 tags να εχω φτιαξει,δεν θα μου τα βαλει ξεχωριστα,σπαω το κεφαλι μου ,κανω δοκιμες,και ακρη ακομα δνε εχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω κανει αυτο γιατι ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι στιγμης...που εμπλεξε με το ιποντ!!

υπαρχει καποιο προγραμμα να το κανω?

και σε ξαναρωτω γιατι δεν μπορω να το καταλαβω,εχουμε δυο ειδη μουσικης που δεν τα θελουμε να ειναι μαζι.....αν δεν τα ξεχωρισω δε φακελους..πως θα γινει αυτο???ayto me tin playlist δεν γινεται για τον λογο που ειπα παραπανω,αλλος τροπος υπαρχει?

α ξεχασα να σου πω οτι δειχνουν κανονικα πληροφοριες γιατι ειναι κατεβασμενα απο το νετ ολα τα σιντι,αλλα αυτο δεν μου λεει κατι,σκεψου τωρα να θελω να αποθηκευσω μεσα,ξενα,ελληνικα και νησιωτικα,αυτο θα τα κανει ολα αχταρμα ακομα και τα id3 tags να εχω φτιαξει,δεν θα μου τα βαλει ξεχωριστα,σπαω το κεφαλι μου ,κανω δοκιμες,και ακρη ακομα δνε εχω βρει.

 

Είναι πολύ απλό αρκεί να έχεις id3 (τουλάχιστον όνομα τραγουδιού, καλλιτέχνη, άλμπουμ και είδος μουσικής - αλλιώς δεν) και να ξεχάσεις τη λογική των folders.

 

Σκέψου το ως εξής: εκεί που λέει music έχεις όλα σου τα τραγούδια. Πιο κάτω που λέει Playlists τα οργανώνεις όπως θες εσύ. Παράδειγμα: θες να φτιάξεις μια playlist με όλα τα τραγούδια pop. Είσαι στο Music γράφεις στο κουτάκι της αναζήτησης πάνω δεξιά pop, στα βγάζει αυτόματα από κάτω, τα διαλέγεις, τα τραβάς αριστερά, έτοιμα. Θες μετά ένα μια με techno. Τα ίδια.

Βαριέσαι να το κάνεις κάθε φορά; Φτιάχνεις από το μενού File ένα νέο smart playlist και βάζεις για κανόνα "Genre is pop". Αυτόματα φτιάχνει ένα playlist με το όνομα pop που περιέχει όλα τα σχετικά τραγούδια. Και όχι μόνο αυτό αλλά και όποιο τραγούδι προσθέσεις στη συνέχεια και του πεις οτι το είδος του είναι pop, αυτό θα μπει αυτόματα στο playlist (και στο ipod με τον επόμενο συγχονισμό). Έτσι μπορείς να τα χωρίσεις σε όσα ήδη θες.

 

Άλλος τρόπος. Πατάς το ματάκι κάτω δεξιά, και δείχνει όλα τα είδη μουσικής που έχεις περάσει, χωρισμένα. Στο iPod αυτό γίνεται από το μενού Genres.

 

Άλλο παράδειγμα: θες να έχεις τα τραγούδια pop, techno και ελληνικά που σου αρέσουν πολύ και δεν έχεις ακούσει εδώ και 2 εβδομάδες. Smart playlist με κανόνες Genre is techno or pop or greek and last played is not in the last two weeks and rating is more than 4 stars.

Και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό αρκεί να έχεις id3 (τουλάχιστον όνομα τραγουδιού, καλλιτέχνη, άλμπουμ και είδος μουσικής - αλλιώς δεν) και να ξεχάσεις τη λογική των folders.

 

Σκέψου το ως εξής: εκεί που λέει music έχεις όλα σου τα τραγούδια. Πιο κάτω που λέει Playlists τα οργανώνεις όπως θες εσύ. Παράδειγμα: θες να φτιάξεις μια playlist με όλα τα τραγούδια pop. Είσαι στο Music γράφεις στο κουτάκι της αναζήτησης πάνω δεξιά pop, στα βγάζει αυτόματα από κάτω, τα διαλέγεις, τα τραβάς αριστερά, έτοιμα. Θες μετά ένα μια με techno. Τα ίδια.

Βαριέσαι να το κάνεις κάθε φορά; Φτιάχνεις από το μενού File ένα νέο smart playlist και βάζεις για κανόνα "Genre is pop". Αυτόματα φτιάχνει ένα playlist με το όνομα pop που περιέχει όλα τα σχετικά τραγούδια. Και όχι μόνο αυτό αλλά και όποιο τραγούδι προσθέσεις στη συνέχεια και του πεις οτι το είδος του είναι pop, αυτό θα μπει αυτόματα στο playlist (και στο ipod με τον επόμενο συγχονισμό). Έτσι μπορείς να τα χωρίσεις σε όσα ήδη θες.

 

Άλλος τρόπος. Πατάς το ματάκι κάτω δεξιά, και δείχνει όλα τα είδη μουσικής που έχεις περάσει, χωρισμένα. Στο iPod αυτό γίνεται από το μενού Genres.

 

Άλλο παράδειγμα: θες να έχεις τα τραγούδια pop, techno και ελληνικά που σου αρέσουν πολύ και δεν έχεις ακούσει εδώ και 2 εβδομάδες. Smart playlist με κανόνες Genre is techno or pop or greek and last played is not in the last two weeks and rating is more than 4 stars.

Και πάει λέγοντας.

 

δηλαδη πρπει να εχω σε ολα τα ταργουδια και τα σιντι γενικοτερα περασμενο το genre ε?

εχεις να μου δωσεις λινκ με προγραμμα που θα το κανω αυτο?

και κατι αλλο τωρα,ας υποθεσουμε οτι το κανω οπως λες βαζω ολα τα στοιχεια στο id3tag και τα βαζει μονο του σε playlist,απο μια δοκιμη που εκανα εκει τα πεταει χυμα μεσα χωρις να γραφει το αρχικο ονομα του πχ του σιντι που παιζει εκεινη την ωρα..

δηαλδη πχ αν ενα σιντι εχει ονομα "ταδε" με 15 τρακς μεσα ,οταν θα τα ριξουμε μεσα στην playlist δεν θα εμφανιστει πουθενα το ονομα "ταδε"και θα βλεπουμε μονο τα τραγουδια του σιντι που θα περιεχονται μεσα.που σημαινει οταν εχουμε αποθηκευμενα 300 σιντι μεσα,και τα φτιαξουμε ολα σε playlist,Ποσο ευκολα πιστευεις οτι θα ξερω ποιο σιντι ακουω εκεινη την ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Μα το δείχνει πάντα το όνομα του cd. Έχει tag (και στήλη) Album!! Και το δείχνει και πάνω εκεί που δείχνει τι παίζει. Και το iPod έχει επιλογή Albums που στα σορτάρει ανάλογα με το album.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε stereo αυτα τα παιχνιδια που βρηκα δεν μπορω να τα βάλω με καποιο τρόπο στο iPod ???

 

 

Έτσι όπως είναι δε νομίζω. Θα πρέπει να του περάσεις και κάτι άλλο, συνήθως το iPodLinux ή το rockbox κλπ. Εκεί που τα βρήκες δε λέει τι χρειάζεται για να τα βάλεις;

 

Οχι δεν ελεγε πως μπαινουν και ρωτησα και αυτον που τα ανεβασε και μου ειπε οτι δεν ξερει γιατι τα πηρε απο αλλον και μαθει κατι μου ειπε πως θα με ενημερώσει(?).το iPodLinux ή το rockbox που μπορω να τα βρω??πιανουν πολυ χώρο(στη μνημη)?

SE K800i --- Nokia N73 --- Nokia 6600--- Nokia 5140
Link to comment
Share on other sites

Μα το δείχνει πάντα το όνομα του cd. Έχει tag (και στήλη) Album!! Και το δείχνει και πάνω εκεί που δείχνει τι παίζει. Και το iPod έχει επιλογή Albums που στα σορτάρει ανάλογα με το album.

 

οκ θα το ξαναδοκιμασω,κανα προγραμματακι για να αλλαξω τα id3υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ελεγε πως μπαινουν και ρωτησα και αυτον που τα ανεβασε και μου ειπε οτι δεν ξερει γιατι τα πηρε απο αλλον και μαθει κατι μου ειπε πως θα με ενημερώσει(?).το iPodLinux ή το rockbox που μπορω να τα βρω??πιανουν πολυ χώρο(στη μνημη)?

Βασικά δεν είναι κάποια add-ons ή προγράμματα, 8α αντικαταστήσουν το λειτουργικό του iPod σου οπότε μετά ξεχνάς όσα ήξερες. Και η λειτουργικότητά τους είναι σαφώς χειρότερη του κανονικού οπότε...

 

οκ θα το ξαναδοκιμασω,κανα προγραμματακι για να αλλαξω τα id3υπαρχει?

Βασικά θα πρέπει να το κάνεις τρaγούδι τραγούδι ή άντε ανά ομάδα τραγουδιών οπότε και το iTunes κάνει αυτή τη δουλειά. Αλλιώς tag and rename (δες στο google).

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά το έχουν νομίζω. Υπάρχει και το kit που έχει τα πάντα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=4444586&product=856983. Βέβαια, ως συνήθως, κάνει αρκετά!

 

αρκετα κανει αλλα τα αξιζει,να σαι καλα φιλε μου:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως πάντως με την τιμή του, πραγματικά αξίζει, ιδίως αν το συνδέσεις και με τηλεόραση (αν βλέπεις video!)

 

edit: Μόλις είδα και στο ebay κυκλοφορεί με 60 Ε...

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως πάντως με την τιμή του, πραγματικά αξίζει, ιδίως αν το συνδέσεις και με τηλεόραση (αν βλέπεις video!)

 

edit: Μόλις είδα και στο ebay κυκλοφορεί με 60 Ε...

 

καλη τιμουλα στο ebay αλλα ποιος να περιμενει ειδικα αν το θελει αμεσα:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

...επειδη και εγω ειμαι ενας απο αυτους που προτιμαει την λυση των FOLDERS Προτεινω 2 προγραμματα. το ANAPOD i to XPLAY2

 

κανεις drag and drop τα folder stin playlist και εισαι ετοιμος.Μετα για να τα αφαιρεσεις γινεται απο το προγραμμα.

 

αλλαζει την ολη δυσκολια στην μεταφορα τραγουδιων που εχει δημιουργησει η apple

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

thelo na rotiso kati :)

 

Eno exo sinxronisi to ipod mou sto spiti...thelo na to kano kai me to pc stin douleia mou....pos ginete na metafero ola ta arxeia tou ipod sto pc tis douleias mou????

 

an telika sinxroniso kai stin douleia...tha mporeso na to doulepso ksana apo to spiti???

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο συγχρονισμό κάνει μόνο με έναν υπολογιστή. Με τους άλλους μόνο χειροκίνητο. Αν γυρίσει μία φορά σε χειροκίνητο θα μείνει εκεί για πάντα μέχρι να το ξαναβάλεις εσύ σε αυτόματο, οπότε τότε θα χαθούν όλα όσα έχεις προσθέσει από τους άλλους υπολογιστές ενδιάμεσα, εκτός αν πριν τα βγάλεις (να πως).

 

Μπορείς βέβαια να το έχεις μόνιμα σε χειροκίνητο συγχρονισμό σε όλους τους υπολογιστές, αλλά τότε θα πρέπει να βάζεις και να βγάζεις τα τραγούδια με το χέρι.

 

Προσοχή μόνο: αν είναι σε αυτόματο και το συνδέσεις με άλλον υπολογιστή, θα σε ρωτήσει αν θες να σβήσει τα πάντα. Εκεί πρέπει να πεις όχι.

Link to comment
Share on other sites

πάτησα οχι όταν το πρωτοσυνδεσα... αλλα δεν βλεπω φως να το κανω εγω ολο αυτο συνεχεια....θα το συνδεσω μονο στο pc του σπιτιου μου..δυστηχως :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...