Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε αν μπορείς να τα παίξεις με το Quicktime (έχει εγκατασταθεί στον υπολογιστή σου μαζί με το iTunes (ένα είναι:))). Αν δεν μπορεί ούτε αυτό να τα παίξει κάτι θα πήγε στραβά στην μετατροπή.
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δεν ειναι οτι δεν μπορει να τα παιξει αλλα οτι δεν μπορω τα τα προσθεσω στη βιβλιοθηκη Movies των Τουνς και ετσι δεν μπορω να τα περασω ουτε στο Ποντ...

 

αυτο ενω προχθες περασα 3Γιγα απο Βιντεακια μεσα...

 

εχουν προβλημα τα τουνς μαλλον αλλα για καλο και για κακο επειδη ψιλιαζομαι οτι κατι δεν παει καλα με τον converter τον διεγραψα και παω να βρω αλλον...μεχρι τοτε δεν βαζω τιποτα αλλο...

 

επισης μια ερωτηση...αντι του εξωτερικου φορτιστη usb Apple που στοιχιζει 29ευρω παρω εναν αλλο απλα αλλα με 6 ευρω(παντα φορτιστης με υποδοχη usb) αλλαζει κατι?

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό σου λέω να δοκιμάσεις να τα παίξεις εκτός iTunes, αλλά με το quicktime που είναι η μηχανή που χρησιμοποιεί και το iTunes. Αν το quicktime μπορεί να παίξει τα αρχεία αυτά, τότε το πρόβλημα είναι στο iTunes. Αλλιώς είναι στα αρχεία.

 

Φυσιολογικά κάνει και άλλος φορτιστής αλλά τσέκαρε τη συσκευασία του μήπως λέει ότι δεν κάνει!

Link to comment
Share on other sites

τα παιζει το κουικ...αρα ειναι στο Τουνς...

 

ΦΤΟΥ!!!!

 

edit...τελικα ηταν το converter...στερεο εσυ ποιο χρησιμοποιεις?

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ενας πολυ καλος converter (που μαλιστα εχει και απευθειας επιλογη να γινει το καταλληλο encoding για το iPod ειναι το Inter Video Dvd Copy (5). Ειναι αρκετα ευχρηστο και αξιολογο. (οχι ομως free).
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

τα παιζει το κουικ...αρα ειναι στο Τουνς...

 

ΦΤΟΥ!!!!

 

edit...τελικα ηταν το converter...στερεο εσυ ποιο χρησιμοποιεις?

Εγώ έχω mac οπότε χρησιμοποιώ το iSquint. Εσύ δες το videora (εδώ, οδηγίες εδώ).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εχω δοκιμασει και το Βιντεορα και το Τζοντιξ....αλλα δεν γινεται τιποτα...μηπως να λουστω με ουλτρεξ????

 

χεχε

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το videora έχω πάρει κι εγώ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη. Ήταν μέσα στα αρχεία που μετέφερα με την πρώτη χρήση του iPod ως εξωτερικός σκληρός. Άψογο φυσικά. :up: :happy:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...μια ερωτησουλα στους κατοχους του Βιντεο....το δικο μου δεν προλαβαινει να εξαντλησει την μπαταρια του και του κανω update στον υπολογιστη γιατι ολη την ωρα βαζω τραγουδια...ετσι ομως την φορτιζω σχεδον καθε μερα και ενω δεν εχει εξαντληθει...ειναι ακομα στο μισο...

 

κακο αυτο ετσι?καλητερα να την αφηνω να πεσει ολη ...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο, μπορείς να τη φορτίζεις όπως θες και σε βολεύει.

 

Μια στο τόσο κάν'του έναν πλήρη κύκλο φόρτισης-αποφόρτισης (αν και δεν αναφέρεται πουθενά επίσημα ότι κάνει κάτι καλό, αλλά δεν χάνεις και τίποτα!).

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas :) skeftome na paro ipod i 1 giga i 30 giga mazi me radiofono

thelw na rotiso ta eksis an ke ta exete pi sinexia ...eine pola ta post gia na ta diavaso

 

opios ehi akusi to k750 erikson 3eri pos ehi telia akustikotita kala basa ke eidika me ta idika akustika pou exi..

to ipod exi tetia akustiki pou na min akus ti ginete ekso? me to radio ti pezi?

thelo ti voi8ia sas gia tin agora ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο, μπορείς να τη φορτίζεις όπως θες και σε βολεύει.

 

Μια στο τόσο κάν'του έναν πλήρη κύκλο φόρτισης-αποφόρτισης (αν και δεν αναφέρεται πουθενά επίσημα ότι κάνει κάτι καλό, αλλά δεν χάνεις και τίποτα!).

 

Στο iLounge λένε πως δεν πρέπει να αφήνεις την μπαταρία να αδειάζει τελείως...

 

Finally, please remember it is recommended to never allow your iPod’s battery to completely discharge since it is never turned totally off (it instead just sleeps - this is what provides iPod’s instant on capability). You should recharge it to full charge regularly, before it has an opportunity to fully discharge (Lithium polymer batteries do not have a “memory"). In fact, some experienced iPod users try to never let their iPod’s battery indicator get below 2 bars.
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω φωτογραφίες στο iPod από ένα φάκελο αλλα έχω ήδη κάποιες μεσα και ο μόνος τρόπος είναι να συχρονίσω το φάκελο με τις φοτος που θέλω να περάσω με το iPod αλλά έτσι μου λέει οτι θα σβήσει όσες έχει ήδη μέσα και αυτό δε το θέλω γιατί δεν τις έχω αυτες τις φότος στο πισι μου. Τι κάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....:)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

βρηκα πως να συνδεω 2 ipod σοτ pc Μου,κανω απλα αλλαγη χρηστη στο pc Μου και εγκαθιστω ποτε το ενα και ποτε το αλλο εναλλαξ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω φωτογραφίες στο iPod από ένα φάκελο αλλα έχω ήδη κάποιες μεσα και ο μόνος τρόπος είναι να συχρονίσω το φάκελο με τις φοτος που θέλω να περάσω με το iPod αλλά έτσι μου λέει οτι θα σβήσει όσες έχει ήδη μέσα και αυτό δε το θέλω γιατί δεν τις έχω αυτες τις φότος στο πισι μου. Τι κάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....:)

 

Αυτές που ήδη έχεις τις έβαλες από άλλον υπολογιστή;

 

βρηκα πως να συνδεω 2 ipod σοτ pc Μου,κανω απλα αλλαγη χρηστη στο pc Μου και εγκαθιστω ποτε το ενα και ποτε το αλλο εναλλαξ.

Αν κρατάς πατημένο το Shift όταν ανοίγεις το iTunes τότε σε ρωτάει ποιά βιβλιοθήκη να χρησιμοποιήσει που είναι το ίδιο πράγμα, και χωρίς να χάνεις κιόλας όλα τα υπόλοιπα προγράμματά σου. Για ποιό λόγο το κάνεις αυτό όμως;

:)

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχω 2 ipod φιλε μου και δεν γινεται να χασω αυτα που εχω βαλει.σοβαρα γινεται κατι τετοιο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, μέσω ενός iTunes μπορείς να συγχρονίζεις όσα iPods θες, και μάλιστα με διαφορετικές ρυθμίσεις στο κάθε iPod. Δεν πάει να πει ότι όσα πεις ότι θες να συμβαίνουν για το ένα iPod θα συμβαίνουν και στο άλλο.

Αν εσύ θες να έχεις και τελείως διαφορετικά iTunes για κάθε iPod (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο) κάνεις το κόλπο με το Shift κατά την εκκίνηση. Πρέπει μόνο να γνωρίζεις ότι έτσι φτιάχνεις δύο βιβλιοθήκες ξεχωριστές, και έχει την ίδια συμπεριφορά με το να έκανες αλλαγή χρήστη από τα windows. Αυτό σημαίνει ότι αν πχ έχεις πει στο iTunes να σώζει τα mp3 στη δικιά του βιβλιοθήκη, και κάνεις το κόλπο με το shift, τότε ένα τραγούδι που έχεις και στις 2 βιβλιοθήκες θα υπάρχει δύο φορές στο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

οντως κανει οσα ειπες σωστα,να σαι καλα φιλε μου King of the ipods.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που ήδη έχεις τις έβαλες από άλλον υπολογιστή;

 

 

 

Ναι...

*(Επίσης μου φαίνεται πολύ ποντιακό -χωρις να θίγω κανέναν- το να πρέπει να σβήσω οτι έχω για να περάσω άλλα, ή οτι πρέπει ντε και καλά να έχω πρόγραμμα που να διαχειρίζει φοτος βλ. iphoto, photoshop..)τι να πω?!:rolleyes:

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....μια ερωτησουλα παρακαλω...πηγα να βαλω ενα κειμενο μεσα στο Ποντ με τον γνωστο τροπο (το επιλεγεις σαν εξωτερικο δισκο και βαζεις το κειμενο στα ΝοΤΕς )αλλα δεν μου το διαβαζει ολο...

 

εβαλα 154Κβ κειμενο...(προφητειες) και μενει σε πεντε παραγραφους...

 

υπαρχει ΜΑΧ οριο που δεχεται?

 

ευχαριστω...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει όριο και είναι μόνο 4 Κ.

 

Επίσης όμως υπάρχει και αυτό το εκπληκτικό site, στο οποίο δίνεις το αρχείο σου όσο μεγάλο κι αν είναι, και φτιάχνει ένα zip με τα αρχεία κομμένα και με πίνακα περιεχομένων, όλα έτοιμα. Τα αποσυμπιέζεις, ρίχνεις το folder στο iPod και τέλειωσες. Δωρέαν και άμεσο! Δοκίμασέ το.

:)

 

(Υπάρχουν και πολλά δωρεάν προγράμματα που κάνουν τη δουλειά αυτή, κοίτα στο google).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα. Μια ερώτηση σχετικά με την μπαταρία του iPod...

Όταν αρχίζει να "τα παίζει" πως συμπεριφέρεται;

Σταδιακά μειώνεται η αυτονομία της συσκευής ή απλά μια μέρα δεν ανοίγει;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Όπως με όλες τις μπαταρίες αυτού του είδους, σταδιακά θα αρχίσει να μειώνεται η αυτονομία της συσκευής.

 

Πάντως δεν πρέπει να ανησυχείς για τη μπαταρία του. Εγώ το έχω πάνω από ένα χρόνο πλέον, δεν έχω προσέξει ποτέ τίποτα (δηλαδή το βάζω για φόρτιση όποτε να'ναι και το βγάζω όποτε θέλω να φύγω ή μπορεί να το αφήσω για ώρες πάνω) και ακόμα βλέπω δύο επισόδεια ER συνεχόμενα (μιάμιση ώρα) και μένει και μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να φτιάξω μια λίστα με τα κομμάτια που έχω στο itunes;

Δοκίμασα το export σε txt αλλά δεν το δείχνει σωστά ούτε το notepad ούτε το editplus...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...