Jump to content

Fujitsu Siemens LOOX N560


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 942
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, προκειται να παραγγείλω το N560, θέλω να ρωτήσω σχετικά μετην εξωτερική κεραία: έχω μία εξωτερική κεραία από ένα Garmin με βύσμα MCX, τι βύσμα έχει το N560, θα κάνει η συγκεκριμένη κεραία;
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι το Ν560 υποστηρίζει MMCX βύσμα για εξωτερική κεραία.

 

Έβαλα πριν λίγο την πρώτη wm6 rom (cooked) που κυκλοφόρησε για το Ν560.

 

Παρόλο που είναι δοκιμαστική και απο ότι λένε έχει καποια μικροπροβλήματα, οι πρώτες λίγες εντυπώσεις που εχω απο αυτήν είναι άριστες. Η συσκευή είναι θεαματικά πιο γρήγορη σε αποκριση, το μόνο προγραμμα που εχω μεσα είναι το destinator. Με wm5 σε εντελώς καθαρή συσκευή , χωρίς κανένα πρόγραμμα, δεν πήγαινε πότε τόσο γρήγορα η συσκευη.

 

Επίσης με το gps της συσκευής δεν είχα ποτε προβλημα. Με την καινούρια rom όμως και μετά απο Hard reset της συσκευής, στο μπαλκόνι του σπιτιού μου, που δεν έχει καθολου καλή θέα στον ουρανό, και γυρω γύρω υπάρχουν πολυκατοικίες, χρειάστηκαν μόλις 15 secs για να κλειδώσει σε 7 δορυφόρους, πράγμα που στο παρελθόν με αυτές τις συνθήκες έκανε 3-5 λεπτά. Θα το ξαναδοκιμάσω βεβαια για να σιγουρευτώ.

Επίσης διάβασα κάπου πως με αυτήν την αναβάθμιση υποστηρίζονται και οι SDHC.

 

Και μια φωτο για του λόγου το αληθές.

http://img180.imageshack.us/img180/2013/screen001hz5.th.png' alt='screen001hz5.th.png'>

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών, η Fujitsu Siemens δεν έχει βγάλει καμία rom για αναβαθμιση, και δεν πιστεύω πως θα βγάλει, είδικά αν σκεφτεί κανείς πως το n560 κυκλοφορεί πάνω απο χρόνο στην αγορά, και η υποστήριξη που είχε σε οfficial updates είναι μηδαμινή.

 

Το update είναι πολύ εύκολο να γίνει μιας και έχει δικό του installer, και σε καθοδηγεί βήμα προς βήμα. Bέβαια η έκδοση είναι δοκιμαστική και ξεχνας και την εγγύηση μετά.

 

Σε ελληνικά sites που έχω κοιτάξει, το N560 παίζει στα 450 ευρώ περιπού. Τωρα αν το παρεις απο κανενα ξένο ίσως το βρεις λίγο φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Το update είναι πολύ εύκολο να γίνει μιας και έχει δικό του installer, και σε καθοδηγεί βήμα προς βήμα. Bέβαια η έκδοση είναι δοκιμαστική και ξεχνας και την εγγύηση μετά.

 

Αφού λές οτι δεν είχες πρόβλημα μάλλον θα τη δοκιμάσω αργότερα, όσον αφορά την εγγύηση,1 1/2 χρόνο το έχω άλλωστε...

Στο pda max που κοίταξα το έχει 408€ δηλ. όσο το είχα πάρει πριν 1 1/2 χρόνο απο το kuppercomputer(είχα πάρει 2 απο εκεί), είχα την εντύπωση οτι θα είχαν πέσει οι τιμές, ήθελε ένας φίλος άλλο ένα...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάντως δουλεύει μια χαρα με τα wm6. Bέβαια είχα κατεβάσει και της άλλες 2 roms του Ν560 (την κανονική , και την πειραγμένη με το τελευταίο AKU) σε περίπτωση που θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα το update. Tελικά δεν χρειάστηκαν ομως.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση πριν την αγορά! Με απασχολεί πολύ το θέμα της λήψης στο αυτοκίνητο, έχω ένα bluetooth GPS, μπορώ να χρησημοποιήσω αυτό έχωντας το μπροστά κάτω από το παμπρίζ που έχει καλή λήψη και να μην πάρω τελικά εξωτερική κεραία; είναι ευκολη ξ μετάβαση από την εσωτερική κεραία στο bluetooth GPS;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάντως δουλεύει μια χαρα με τα wm6. Bέβαια είχα κατεβάσει και της άλλες 2 roms του Ν560 (την κανονική , και την πειραγμένη με το τελευταίο AKU) σε περίπτωση που θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα το update. Tελικά δεν χρειάστηκαν ομως.

 

Χαιρετώ όλους. 2 Θέματα

 

1. Από που μπορούμε να κατεβάσουμε την καινούργια ROM?

2. Αν εγκαταστίσουμε την καινούργια ROM, μπορούμε μετά να γυρίσουμε πίσω στην παλιά και πως?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

nx250 παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει, πιστεύω πως θα δουλέψει μια χαρά με το εξωτερικό gps. Θα το βλέπει σαν μια εξωτερική bluetooth συσκευη. Οπότε καλύτερα δοκίμασε το να μας πεις και εντυπώσεις πρωτού αγορασεις την εξωτερική κεραία.
Link to comment
Share on other sites

Απο το μεσιμέρι ενα ακόμα loox κινείται στον ρυθμό των Εκτων Παραθύρων, χτισήματος δεκάτης εβδόμης, ενιακοσιαστής τεσαρακοστής τέταρτης :D

 

Εντυπώσεις? Απλά είναι άλλο μηχάνημα!

ποτέ δέν περίμενα το Loox να δείχνει έτσι : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=163033

 

Αρνητικό μέχρι στιγμής, λέγεται ότι δέν μπορεί να έχει gprs over BT.

 

Πού μπορεί κανείς να το βρεί?

Στο pdamania.hu στο τελευταίο Post της σελίδας αναφέρονται και τα σχετικά Links για 6 και για οεm εφαρμογές: http://www.pdamania.hu/forum/forum1.php3?topic=22470&szuro=4

Psion Revo Plus, Samsung i520 Athens 2004 , F/S Loox N560, 3g , htc HD, 3gs, 4, 4s .. Evolution Goes On :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συναδελφε.

Aπό ότι λέγεται το προβλημα με το gprs μεσω ΒT θα διορθωθεί με την επόμενη αναβάθμιση της rom. Nα ναι καλα οι Ρώσσοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες το Ν560. Μια γρηγορη ερώτηση: όταν είναι κλειστό και το συνδέσεις στο φορτιστή φορτίζει; γιατί στο δικό μου δεν αναβοσβήνει το πορτοκαλί φωτάκι και μετά από 12 ώρες που το άνοιξα 'οπως λέει στις οδηγίες η μπαταρία δεν είχε φορτίσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια φορτίζει. Η ένδειξη φόρτησης είναι κόκκινο λαμπάκι που αναβοσβήνει, στα δεξιά όπως βλέπεις τη συσκευή. Το προτοκαλί είναι αριστερά και είναι η ένδειξη λειτουργίας του δέκτη GPS.

 

Στη πίσω πλευρά, αν αφαιρέσεις το καπάκι της μπαταρίας, υπάρχει (δεξιά, δίπλα στο αυτοκόλλητο χαρτάκι που λέει "void") ένα μικρό κουμπάκι. Αντίστοιχα, στο καπάκι υπάρχει μια προεξοχή που πιέζει αυτό το κουμπάκι, όταν τοποθετηθεί στη θέση του. Σε παλιότερα μοντέλα του N560 υπήρχε κάποιο προβληματάκι εκεί και δεν πιεζόταν καλά το κουμπάκι. Για ρίξε μια ματιά, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα...

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Στο δικόμου το λαμπάκι δεξιά είναι πορτοκαλί και αναβοσβήνει μόνο όταν είναι ανικτό ή σε stand by το N560. Αν το κλεισω με παρατεταμένο πάτημα του on-of και το συνδέσω στην πρίζα δεν ανάβει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αφήσει το gps η το wifi ανοικτό? Γιατι όταν αυτά είναι κλειστά και το n560 δεν παίρνει ρεύμα απο την πρίζα ή το usb, δεν πρέπει να αναβοσβήνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν είναι στην πρίζα δεν αναβοσβήνει τίποτα, το θέμα είναι ότι όταν είναι στην πρίζα και είναι κλειστό πάλι δεν αναβοσβήνει τίποτα και δεν φορτίζει, φορτίζει μόνο ανοικτό η stand bay
Link to comment
Share on other sites

Σύντροφε fab3d και από εδώ μία από τα ίδια. Και μάλιστα την τελευταία έκδοση η οποία είναι πλήρης. Άλλο μηχάνημα και προς το παρόν κανένα πρόβλημα. Παρατήρησες καμία διαφορά στο GPS, στην κατανάλωση ενέργειας και στην διάρκεια του Sync?
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ WM6, και ναι είναι πιο γρήγορο και όμορφο.

 

Ωστόσο δε μπορώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή E2C είτε για σύνδεση μέσω GPRS (ΒΤ και IR) καθώς και στο WI-FI. Ξέρει κανένας τπτ για το WI-FI; Υποτίθεται ότι μόνο το GPRS δε θα έπαιζε...

 

Το rom που χρησιμοποίησα είναι αυτό με όνομα 560.5.2.1437.AKU.0.3.1.WM6.Athena.NoGPRS.rar ωστόσο βρήκα και ένα άλλο με όνομα N560.C550.WM6.Pups.777_Team.rar

 

Έχει κανένας δοκιμάσει το δεύτερο; Με το Wi-Fi τι γίνεται; Πρέπει γενικώς να αναμείνουμε νέο Rom και γνωρίζει κανένας κάτι για αυτό, ή έχετε βρει κάποια άλλη λύση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να μην χρησιμοποιείς το e2c για wifi μιας και στο παρελθόν είχε προβλήματα, αν και οι τελευταίες εκδόσεις του είχαν διορθώσει τα περισσότερα. Αν θυμάμαι καλά η wm6 rom δεν είχε ενσωματωμένο το e2c. Εγώ πάντως συνδεόμαι κανονικά με το wifi, απλά πατώντας το εικονίδιο του, στο κάτω δεξί μέρος της οθόνης, δίπλα από το εικονίδιο του bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

H N560.C550.WM6.Pups.777_Team.rar, είναι η ίδια rom με την athena, με διαφορες βελτιώσεις. Υποστηρίζει πλέον και gprs.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να δουλεύει. Δεν υπάρχει ενσωματωμένο μέσα στην rom, οπότε πρεπει να το εγκαταστήσεις ξεχωριστά.
Link to comment
Share on other sites

Το εγκατεστησα και τουλάχιστον το Wi-Fi δουλεύει κανονικά. Μιλάω για το rom N560.C550.WM6.Pups.777_Team.rar Απλά θέλει κάποια επιπλέον παραμετροποίηση. Όσο για το GPRS (μέσω E2C) θα το δοκιμάσω αργότερα και θα σας πω καθώς είναι πολύ ωραία εφαρμογή και ίσως ενδιαφέρει και άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...