Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου ζητήσανε για πτυχίο συστατική από εργοδότη? ή εσύ θελεις να τους δώσεις συστατική που διαθέτεις από εργοδότη; Γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο να ζητάνε από πανεπιστήμιο.. Συνήθως οι συστατικές είναι σχετιζόμενες με το προηγούμενο level εκπαίδευσης .. Και τις παίρνεις από το σχολείο, καθηγητή αγγλικών, ή καθηγητές παν/μίου, κτλ.

 

Μιλάω για μεταπτυχιακό. Σε αυτά που χρειάζονται για την αίτηση είδα ότι ζητάνε συστατικές επιστολές και από καθηγητές, αλλά και από εργοδότες (αν έχεις δουλέψει βέβαια). Επειδή έχω δουλέψει σε σχετικό με αυτό που σπουδάζω... αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω και τι παραπάνω θέλουν. Θέλουν δηλαδή μόνο συστατική επιστολή από εργοδότη ή και κάποιο επίσημο έγγραφο που να αποδυκνύει ότι έχεις δουλέψει πράγματι εκεί; Εγώ μόνο την πρακτική έχω κάνει (3 μήνες) με ασφάλεια από το πανεπιστήμιο (εδώ στην Ελλάδα)... Αλλά θα ήθελα να δηλώσω ότι έχω δουλέψει περισσότερο και ίσως και καμιά άλλη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

a letter offering you accommodation, and an Occupancy

Agreement. (please note this is for a double bedded room in Chancellors Hall.

αυτή είναι η επιλογή-λίγο ακριβούτσικη για τον πρώτο χρόνο-μετά είδομεν.

Ευχαριστώ!!:D

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για μεταπτυχιακό. Σε αυτά που χρειάζονται για την αίτηση είδα ότι ζητάνε συστατικές επιστολές και από καθηγητές, αλλά και από εργοδότες (αν έχεις δουλέψει βέβαια). Επειδή έχω δουλέψει σε σχετικό με αυτό που σπουδάζω... αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω και τι παραπάνω θέλουν. Θέλουν δηλαδή μόνο συστατική επιστολή από εργοδότη ή και κάποιο επίσημο έγγραφο που να αποδυκνύει ότι έχεις δουλέψει πράγματι εκεί; Εγώ μόνο την πρακτική έχω κάνει (3 μήνες) με ασφάλεια από το πανεπιστήμιο (εδώ στην Ελλάδα)... Αλλά θα ήθελα να δηλώσω ότι έχω δουλέψει περισσότερο και ίσως και καμιά άλλη δουλειά.

 

Η συστατική επιστολή από εργοδότη δεν χρειάζεται να συνοδεύεται από κάποιο άλλο έγγραφο (π.χ. καρτέλα ενσήμων). Ουσιαστικά αυτό που θέλουν είναι η "δήλωση" του εργοδότη ότι έχεις εργαστεί - ακόμα και αν δεν έχεις - και ο τελευταίος να σε "προτείνει" για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Για να θεωρείται έγκυρη η συστατική επιστολή θα πρέπει να έχει συνταχθεί σε επίσημο επιστολόχαρτο της εταιρείας/ επιχείρησης και να είναι υπογεγραμμένη από ένα στέλεχος ή τον άμεσο προϊστάμενό σου. Υπάρχει, βέβαια, το ενδεχόμενο να επικοινωνήσουν με τον εργοδότη σου και γι αυτό θα πρέπει να είναι σε γνώση του το όποιο έγγραφο στείλεις. Για όποια άλλη απορία έχεις...

 

a letter offering you accommodation, and an Occupancy

Agreement. (please note this is for a double bedded room in Chancellors Hall.

αυτή είναι η επιλογή-λίγο ακριβούτσικη για τον πρώτο χρόνο-μετά είδομεν.

Ευχαριστώ!!:D

 

Ωραίος... Έχεις αποφασίσει πότε θα ανέβεις Γλασκώβη;

Edited by VeCo
Παρακαλώ χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ και την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το wobble bottle επίσης, φιλτράρει το νερό. Κρατάει 2 μηνο κ βγαίνει σε 3 μεγέθη, το μεγαλύτερο είναι εναμισάρι.

Αλλιώς τέσκο νερό το δίλιτρο με λιγότερο απο £ 0,50.

 

Λίγο off topic όλο αυτό, αλλά μιας και το αναφέραμε... Αν δε θέλετε να πίνετε από τη βρύση, μην αγοράζετε φτηνά μπουκάλια νερό :p

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2190027/Asda-Tesco-selling-tap-water-bottled-water-confusing-customers.html

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για όσους φίλους πιθανόν να μην γνωρίζουν, μιας και φτάνει ο καιρός της αναχώρησης, για Λονδίνο Στάνστεντ μπορείτε να πετάξετε και από το Αεροδρόμιο Αράξου (στην Πάτρα). Η Ryanair έχει πτήσεις μέχρι και τέλη Οκτωβρίου, απλά θέλει προσοχή με τα υπέρβαρα!!

Πληροφορίες μπορείτε να δείτε στην υπογραφή μου ή ρωτήστε με για να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Η συστατική επιστολή από εργοδότη δεν χρειάζεται να συνοδεύεται από κάποιο άλλο έγγραφο (π.χ. καρτέλα ενσήμων). Ουσιαστικά αυτό που θέλουν είναι η "δήλωση" του εργοδότη ότι έχεις εργαστεί - ακόμα και αν δεν έχεις - και ο τελευταίος να σε "προτείνει" για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Για να θεωρείται έγκυρη η συστατική επιστολή θα πρέπει να έχει συνταχθεί σε επίσημο επιστολόχαρτο της εταιρείας/ επιχείρησης και να είναι υπογεγραμμένη από ένα στέλεχος ή τον άμεσο προϊστάμενό σου. Υπάρχει, βέβαια, το ενδεχόμενο να επικοινωνήσουν με τον εργοδότη σου και γι αυτό θα πρέπει να είναι σε γνώση του το όποιο έγγραφο στείλεις. Για όποια άλλη απορία έχεις...

 

 

 

Ωραίος... Έχεις αποφασίσει πότε θα ανέβεις Γλασκώβη;

 

 

Έχω δουλεψει σε ενα μικρο λογοστικο γραφειο. Οποτε φανταζομαι το χαρτι θα ναι κατι προχειρο .. Εννοω οτι δεν εχουν επισημα εγγραφα για συστατικες επιστολες. Μήπως να ψάξω καλύτερα να βρω και απο καποια μεγαλη εταιρια;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλεψει σε ενα μικρο λογοστικο γραφειο. Οποτε φανταζομαι το χαρτι θα ναι κατι προχειρο .. Εννοω οτι δεν εχουν επισημα εγγραφα για συστατικες επιστολες. Μήπως να ψάξω καλύτερα να βρω και απο καποια μεγαλη εταιρια;

 

Δεν είναι πρόβλημα. Η σφραγίδα του λογιστικού γραφείου κάνει το έγγραφο επίσημο. Εάν φροντίσεις να βάλεις και κάποιο header με τα στοιχεία του, ίσα - ίσα να φαίνεται κάπως πιο προσεγμένο, είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Fresher's week στη Γκλασκώβη εεεεε; Μεγάλη ζήλια :) Αν κοινωνικοποιηθείς και δεν μπεις σε κλίκα (αυτό θα είναι ο εύκολος δρόμος) θα περάσεις super τουλάχιστον 5 χρόνια.

 

Πολλά μπράβο για το unconditional.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα....

Επειδή σε λίγες μέρες θα χρειαστεί να δώσω ένα μάθημα που είχα κοπεί, ξέρετε αν γενικά στα resits exams πέφτουν πιο εύκολα θέματα από τα θέματα των εαρινών / χειμερινών εξεταστικών ;

Δυστυχώς το Πανεπιστήμιό μου (University of Surrey) μου δε δημοσιεύει τα θέματα των resits exams. Να σημειώσω ότι είμαι undergraduate student σε engineering course.

 

Γενικά κάθε πληροφορία για τα resits exams είναι ευπρόσδεκτη.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα. Η σφραγίδα του λογιστικού γραφείου κάνει το έγγραφο επίσημο. Εάν φροντίσεις να βάλεις και κάποιο header με τα στοιχεία του, ίσα - ίσα να φαίνεται κάπως πιο προσεγμένο, είσαι ok.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου:)

 

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο πιο εξειδικευμένο μιας και ψάχνω διάφορα προγράμματα....

 

Το γνωστό MBA θεωρείται ας πούμε κάπως ανώτερο από τα άλλα μεταπτυχιακά; Μπορούν να σε πάρουν αμέσως μόλις έχεις τελειώσει κάποιο οικονομικό τμήμα εδώ στην Ελλάδα ή θα πρέπει καλύτερα να κάνεις κάτι άλλο πρώτα (κάποιο άλλο master ίσως) και μετά να πας για MBA?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου:)

 

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο πιο εξειδικευμένο μιας και ψάχνω διάφορα προγράμματα....

 

Το γνωστό MBA θεωρείται ας πούμε κάπως ανώτερο από τα άλλα μεταπτυχιακά; Μπορούν να σε πάρουν αμέσως μόλις έχεις τελειώσει κάποιο οικονομικό τμήμα εδώ στην Ελλάδα ή θα πρέπει καλύτερα να κάνεις κάτι άλλο πρώτα (κάποιο άλλο master ίσως) και μετά να πας για MBA?

 

Δεν είναι απαραίτητα ανώτερο, απλά διαφορετικό. Συνήθως ζητάν προϋπηρεσία για ΜΒΑ, όχι πτυχία. Επίσης είναι πανάκριβο συνήθως, π.χ. το ΜΒΑ του LBS έχει κάπου 75000 (εβδομήντα-πεντε χιλιάδες) ευρώ. Όταν όμως τελειώσεις η δουλειά είναι εγγυημένη, σε παίρνουν απευθείας. Υπάρχουν και φθηνότερα φυσικά, αλλά σε σύγκριση με τα άλλα μεταπτυχιακά είναι φωτιά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα ανώτερο, απλά διαφορετικό. Συνήθως ζητάν προϋπηρεσία για ΜΒΑ, όχι πτυχία. Επίσης είναι πανάκριβο συνήθως, π.χ. το ΜΒΑ του LBS έχει κάπου 75000 (εβδομήντα-πεντε χιλιάδες) ευρώ. Όταν όμως τελειώσεις η δουλειά είναι εγγυημένη, σε παίρνουν απευθείας. Υπάρχουν και φθηνότερα φυσικά, αλλά σε σύγκριση με τα άλλα μεταπτυχιακά είναι φωτιά...

 

Κατάλαβα... Για κάποιο άλλο μεταπτυχιακό παρόμοιο που να ασχολείται με διοίκηση, μαρκετινγκ ή finance έχετε να προτείνετε κάποιο ;; Έχω μπερδευτεί... Επίσης βλέπω ένα πρόγραμμα που λέγεται master of financial engineering.. έχετε ακούσει κατά πόσο θεωρείται καλό από άποψη απορρόφησης στην αγορά εργασίας (δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα).

 

ΥΓ εννοείται ότι το ψάχνω και αλλού , αλλά αν κάποιος έχει ασχοληθεί με αυτά θα ήταν πολύτιμη μια γνώμη. :)

Link to comment
Share on other sites

πετάμε 16/9/2012 με easyjet για edinburg,οποτε ειμαστε 17/9/2012 glaskow που αρχίζει η freshman week.

 

Ωραία!!! Εγω πετάω στις 17/9 το πρωΐ

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου:)

 

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο πιο εξειδικευμένο μιας και ψάχνω διάφορα προγράμματα....

 

Το γνωστό MBA θεωρείται ας πούμε κάπως ανώτερο από τα άλλα μεταπτυχιακά; Μπορούν να σε πάρουν αμέσως μόλις έχεις τελειώσει κάποιο οικονομικό τμήμα εδώ στην Ελλάδα ή θα πρέπει καλύτερα να κάνεις κάτι άλλο πρώτα (κάποιο άλλο master ίσως) και μετά να πας για MBA?

 

Όπως λέει και ο Tyxerakias τα ΜΒΑ είναι διαφορετικά προγράμματα. Στην ουσία συμπεριλαμβάνονται σε μεγάλο βαθμό μαθάματα που διδάσκεται κάποιος σε τμήματα Διοίκησης Επιχ/σεως σε undergraduate επίπεδο, αλλά σαφώς εμπλουτισμένα. Η πρΰπηρεσία συνήθως είναι απαίτηση (3-5 χρόνια). Παρόλα αυτά, απ' όσο γνωρίζω, οι περισσότεροι φοιτητές MBA παρακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα που τους έχει υποδείξει η εταιρεία στην οποία εργάζονται.

 

Μεταπτυχιακά πάνω στην διοίκηση, το marketing και τα χρηματοοικονομικά υπάρχουν άποιρα. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η επιλογή του πανεπιστημίου, αλλά και η δομή το προγράμματος.

 

Όσο για το financial engeeniring, αν και δεν γνωρίζω στοιχεία ως προς την απορρόφηση, θεωρείται καινούργιο κλάδος των οικονομικών.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!! Εγω πετάω στις 17/9 το πρωΐ

 

 

 

Όπως λέει και ο Tyxerakias τα ΜΒΑ είναι διαφορετικά προγράμματα. Στην ουσία συμπεριλαμβάνονται σε μεγάλο βαθμό μαθάματα που διδάσκεται κάποιος σε τμήματα Διοίκησης Επιχ/σεως σε undergraduate επίπεδο, αλλά σαφώς εμπλουτισμένα. Η πρΰπηρεσία συνήθως είναι απαίτηση (3-5 χρόνια). Παρόλα αυτά, απ' όσο γνωρίζω, οι περισσότεροι φοιτητές MBA παρακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα που τους έχει υποδείξει η εταιρεία στην οποία εργάζονται.

 

Μεταπτυχιακά πάνω στην διοίκηση, το marketing και τα χρηματοοικονομικά υπάρχουν άποιρα. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η επιλογή του πανεπιστημίου, αλλά και η δομή το προγράμματος.

 

Όσο για το financial engeeniring, αν και δεν γνωρίζω στοιχεία ως προς την απορρόφηση, θεωρείται καινούργιο κλάδος των οικονομικών.

 

Έχω βγάλει το τμήμα ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ.. Θα με ενδιέφερε κάτι σαν mba αλλά αυτό που σκεφτόμουν κι εγώ είναι να το αφήσω για μετά.. Εξάλλου είδα σαν μ.ο. των φοιτητών ενός mba είναι περίπου 27-28 χρονών.. Που σημαίνει προφανώς ότι συνήθως είναι εργαζόμενοι..

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν και πολλά αλλά έχω χαθεί με τόσα προγράμματα. Έχω επιλέξει κάποια 4-5 πανεπιστήμια που πιστεύω έχω πιθανότητες να με πάρουν αλλά από προγράμματα έχω χαθεί.. Αν έχει κάτσει κάποιος και ασχοληθεί πανω σε αυτό ας μου πει σε γενικές γραμμές 3-4 προγράμματα που θεωρούνται καλά και από άποψη απορρόφησης στην αγορά εργασίας.

 

Βλέπω πάντως ότι όλα τα τμηματα masters είναι αρκετά πλούσια στα Βρετανικά πανεπιστήμια σε σύγκριση με κάποια αμερικάνικα που κοίταγα.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σας βλέπω πολύ ενημερωμένους είπα να ρωτήσω!Τι γνωρίζεται για τα pgce??Τελειώνω το μαθηματικό και θα ήθελα να διδάξω αλλά εδώ τα πράγματα πλέον είναι αρκετά δύσκολα.Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!!Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Παρακολούθησα όλο το θέμα από την αρχή και βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες που δίνετε. Σπουδάζω Νοσηλευτική και του χρόνου σχεδιάζω να πάω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία (ενν. στη νοσηλευτική ή σε κάποιο παρεμφερές πρόγραμμα: π.χ. health sciences, public health ή mental health). Μόλις πήρα το IELTS και έχω ήδη ψάξει κάποια πανεπιστήμια. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν τα εξής: York, Nottingham, Salford, Northumbria, Bradford, Sunderland, Coventry και Edinburgh. Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιο από αυτά τα πανεπιστήμια (ή κάποιο άλλο) είναι το καταλληλότερο για τον κλάδο που με ενδιαφέρει και γενικότερα για τη ζωή σ' αυτές τις πόλεις; Για Λονδίνο δεν έψαξα καθόλου γιατί τα δίδακτρα και η ζωή εκεί είναι πολύ ακριβά για μένα... Edited by Lini
Fly anywhere u want... Live like a butterfly...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Παρακολούθησα όλο το θέμα από την αρχή και βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες που δίνετε. Σπουδάζω Νοσηλευτική και του χρόνου σχεδιάζω να πάω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία (ενν. στη νοσηλευτική ή σε κάποιο παρεμφερές πρόγραμμα: π.χ. health sciences, public health ή mental health). Μόλις πήρα το IELTS και έχω ήδη ψάξει κάποια πανεπιστήμια. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν τα εξής: York, Nottingham, Shalford, Northumbria, Bradford, Sunderland, Coventry και Edinburgh. Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιο από αυτά τα πανεπιστήμια (ή κάποιο άλλο) είναι το καταλληλότερο για τον κλάδο που με ενδιαφέρει και γενικότερα για τη ζωή σ' αυτές τις πόλεις; Για Λονδίνο δεν έψαξα καθόλου γιατί τα δίδακτρα και η ζωή εκεί είναι πολύ ακριβά για μένα...

Ριξε μια ματια εδω http://www.guardian.co.uk/education/table/2011/may/17/university-guide-nursing-paramedical-studies http://www.guardian.co.uk/education/table/2011/may/17/university-guide-nursing-paramedical-studies μην πολυεμπιστευεσαι τις λιστες αλλα κρατα μια γενικη ιδεα...Για Εδιβουργο(χωρις να εχω παει) εχω ακουσει τα καλυτερα...απο ΟΛΟΥΣ!!Αλλα νμζ οτι παλι ειναι ψιλοακριβη πολη(οχι βεβαια σαν το Λονδινο).Για τα αλλα πανεπιστημια ας μιλησουν οι ειδημονες του forum:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω http://www.guardian.co.uk/education/table/2011/may/17/university-guide-nursing-paramedical-studies http://www.guardian.co.uk/education/table/2011/may/17/university-guide-nursing-paramedical-studies μην πολυεμπιστευεσαι τις λιστες αλλα κρατα μια γενικη ιδεα...Για Εδιβουργο(χωρις να εχω παει) εχω ακουσει τα καλυτερα...απο ΟΛΟΥΣ!!Αλλα νμζ οτι παλι ειναι ψιλοακριβη πολη(οχι βεβαια σαν το Λονδινο).Για τα αλλα πανεπιστημια ας μιλησουν οι ειδημονες του forum:happy:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ...! Να σου πω την αλήθεια τα έχω κοιτάξει ήδη αυτά.... απλά θέλω να μάθω κάτι περισσότερο... αν και πάλι σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου!! :) Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω (οτιδήποτε), αν μπορεί ας στείλει κάτι... :)

Fly anywhere u want... Live like a butterfly...
Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω (οτιδήποτε), αν μπορεί ας στείλει κάτι... :)

 

Τελειωνεις απο ΑΕΙ η ΤΕΙ? Γιατι αυτο θα παιξει ρολο στο θεμα αποδοχης απο καποια πανεπιστημια στην λιστα σου. Καλο θα ειναι να συνδιασεις τις πληροφοριες απο τις διαφορες λιστες που υπαρχουν. Εκτος απο την Guardian, θα βρεις λιστα στην ειδικοτητα που ψαχνεις σε Independent, The Times και -θεωρω το πιο εγκριτο απο ολα- QS. Βαλε rankings διπλα στα ονοματα στο google και θα σου βγουν πρωτα πρωτα. Επισης δες το RAE ακομα και να μη σε ενδιαφερει η ερευνα γιατι συνηθως ενα πανεπιστημιο με υψηλη βαθμολογια στην ερευνα εχεις δυνατους καθηγητες!!Τα πιο καλα και πιο αυστηρα στα κριτηρια τους ειναι το York, Edinburgh και Nottingham.... Ειναι επισης και οι πιο ομορφες πολεις στην λιστα σου, με την πρωτη να ειναι μια μικρογραφια της δευτερης. Το Εδιμβουργο πραγματι ειναι απο τις πιο ακριβες πολεις του Βορρα αλλα σε αποζημιωνει με την ομορφια της. Τα υπολοιπα ειναι πρωην polytechnic χωρις να σημαινει οτι καποια δε ξεχωριζουν σε ορισμενους κλαδους. Το Northumbria ειναι το λιγοτερο ποιοτικο αδερφακι του Newcastle, οσοι δε την παλευουν στο δευτερο καταληγουν στο πρωτο...εχεις ειδικοτητες βεβαια που φυσαει αλλα η ειδικοτητα σου δεν ειναι μια απο αυτες...Salford ειναι προαστειο του Μanchester και δεν ειναι ιδανικη επιλογη...απο οργανωση θα σου σπασει τα νευρα, ειναι λιγο τρεις λαλουν και δυο χορευουν...η περιοχη δεν ειναι ιδανικη αλλα πες μου μια πολη που να μην εχει τις επικινδυνες γειτονιες της? Στο Bradford θα ψαχνεις τους Αγγλους με το τηλεσκοπιο μιας και ειναι ιδιαιτερα ανοιχτο στους αλλοδαπους, και αυτο με τα καλα του και τα κακα του αφου δεν ειναι και πολυ δυσκολο στο ποιους θα δεχτει. Coventry ειναι συμπαθητικη πολη, μαζευει πολλους Ελληνες, οχι τραγικα ακριβο και γενικα ειναι καλο στις σχετικα με υγεια ειδικοτητες...Οχι συνταρακτικα καλο αλλα αρκετα δυνατο!

Δεδομενου οτι οι αιτησεις για Αγγλια εχουν ανεβει πανω απο 30% απο περυσι θα σου ελεγα να βιαστεις να κανεις αιτησεις. Περιορισμος δεν υπαρχει ετσι και αλλιως στα μεταπτυχιακα οποτε παιξε με οσα μπορεις για να εχεις επιλογες. Και μια τελευταια συμβουλη: ξεκινα να κυνηγας καθηγητες για συστατικες επιστολες αμεσα γιατι ειναι διασημοι/ες για την αναβλητικοτητα τους.:p

Link to comment
Share on other sites

Τελειωνεις απο ΑΕΙ η ΤΕΙ? Γιατι αυτο θα παιξει ρολο στο θεμα αποδοχης απο καποια πανεπιστημια στην λιστα σου. Καλο θα ειναι να συνδιασεις τις πληροφοριες απο τις διαφορες λιστες που υπαρχουν. Εκτος απο την Guardian, θα βρεις λιστα στην ειδικοτητα που ψαχνεις σε Independent, The Times και -θεωρω το πιο εγκριτο απο ολα- QS. Βαλε rankings διπλα στα ονοματα στο google και θα σου βγουν πρωτα πρωτα. Επισης δες το RAE ακομα και να μη σε ενδιαφερει η ερευνα γιατι συνηθως ενα πανεπιστημιο με υψηλη βαθμολογια στην ερευνα εχεις δυνατους καθηγητες!!Τα πιο καλα και πιο αυστηρα στα κριτηρια τους ειναι το York, Edinburgh και Nottingham.... Ειναι επισης και οι πιο ομορφες πολεις στην λιστα σου, με την πρωτη να ειναι μια μικρογραφια της δευτερης. Το Εδιμβουργο πραγματι ειναι απο τις πιο ακριβες πολεις του Βορρα αλλα σε αποζημιωνει με την ομορφια της. Τα υπολοιπα ειναι πρωην polytechnic χωρις να σημαινει οτι καποια δε ξεχωριζουν σε ορισμενους κλαδους. Το Northumbria ειναι το λιγοτερο ποιοτικο αδερφακι του Newcastle, οσοι δε την παλευουν στο δευτερο καταληγουν στο πρωτο...εχεις ειδικοτητες βεβαια που φυσαει αλλα η ειδικοτητα σου δεν ειναι μια απο αυτες...Salford ειναι προαστειο του Μanchester και δεν ειναι ιδανικη επιλογη...απο οργανωση θα σου σπασει τα νευρα, ειναι λιγο τρεις λαλουν και δυο χορευουν...η περιοχη δεν ειναι ιδανικη αλλα πες μου μια πολη που να μην εχει τις επικινδυνες γειτονιες της? Στο Bradford θα ψαχνεις τους Αγγλους με το τηλεσκοπιο μιας και ειναι ιδιαιτερα ανοιχτο στους αλλοδαπους, και αυτο με τα καλα του και τα κακα του αφου δεν ειναι και πολυ δυσκολο στο ποιους θα δεχτει. Coventry ειναι συμπαθητικη πολη, μαζευει πολλους Ελληνες, οχι τραγικα ακριβο και γενικα ειναι καλο στις σχετικα με υγεια ειδικοτητες...Οχι συνταρακτικα καλο αλλα αρκετα δυνατο!

Δεδομενου οτι οι αιτησεις για Αγγλια εχουν ανεβει πανω απο 30% απο περυσι θα σου ελεγα να βιαστεις να κανεις αιτησεις. Περιορισμος δεν υπαρχει ετσι και αλλιως στα μεταπτυχιακα οποτε παιξε με οσα μπορεις για να εχεις επιλογες. Και μια τελευταια συμβουλη: ξεκινα να κυνηγας καθηγητες για συστατικες επιστολες αμεσα γιατι ειναι διασημοι/ες για την αναβλητικοτητα τους.:p

 

Πραγματικα οι πληροφοριες σου ειναι πολυ ενδιαφερουσες.. σ'ευχαριστω πολυ!! Απο ΤΕΙ τελειωνω.... κ λογικα θα βγαλω καπου στο 7,5. Εχεις δικιο πρεπει ν αρχισω με τις αιτησεις.. Απλα σκεφτομαι οτι ο μεσος ορος μου τωρα αν τους στειλω π.χ αναλυτικη θα ναι πιο χαμηλος απο αυτον που θα χω στο τελος.. κ δν ξερω κατα ποσο θα επηρεασει. Αν αρχισω απο Ιανουαριο λες να ναι καλα; Τελος παντων.. να σου πω την αληθεια κ γω προτιμαω περισσοτερο το York! Εσυ με τι ασχολεισαι; Κ παλι σ'ευχαριστω για τον χρονο σου! :)

Fly anywhere u want... Live like a butterfly...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Μια φιλη θελει να παει erasmus στο city university of london. Απο το πανεπιστημιο δεν παρεχονται εστιες για το exchange program βεβαια εχει καποιες προτεινόμενες. Υπάρχει περίπτωση να βρει κάτι με μπάνιο μέσα στο δωμάτιο στις 120-130 λίρες?
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Μια φιλη θελει να παει erasmus στο city university of london. Απο το πανεπιστημιο δεν παρεχονται εστιες για το exchange program βεβαια εχει καποιες προτεινόμενες. Υπάρχει περίπτωση να βρει κάτι με μπάνιο μέσα στο δωμάτιο στις 120-130 λίρες?

 

Ελάχιστες πιθανότητες έως καμία (τη βδομάδα εννοείται). Και φυσικά πολύ μακριά από το City. Είναι Λονδίνο...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@drdino: Προφανως την βδομαδα.

@tyxerakias: Στις προτεινομενες οι τιμες παιζουν απο 150-200 λιρες κυριως, το θεμα είναι πόσο μακρία θα βρεθεί από το city για να φτασει περίπου αυτή την τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...