Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δανειο ενας φοιτητης απο eu στην αγγλια-σκωτια δεν μπορει να παρει για να καλυψει τα εξοδα του?σαν αυτα που προσφερουν εδω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας και από μένα.

Στο clearing μέχρι στιγμής έχω offers από hull , Bournemouth ,Portsmouth, και μάλλον Bangor για digital media. Έχω τελειώσει ιεκ marketing και με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με την διαφήμιση , αλλά το κακό είναι πως με άγχωσαν κάποιοι φίλοι μου για το digital media (modules: web design , video production , 3d , animation, e-commerce…) ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή και πως θα ήταν καλύτερο να πάω marketing (η δεύτερη επιλογή μου) και μετά αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στο advertising/multimedia.

- Πιστεύεται πως έχει κάποιος καλές προοπτικές εργασίας σπουδάζοντας digital media ( μιλάμε πάντα για εξωτερικό) ?

- Αν τους πάρω και τους πω να αλλάξω το course :ninja: μήπως δεν το δουν με καλό μάτι ?

Έχω αγχωθεί.

 

Το θεμα ειναι τι θελεις εσυ να σπουδασεις;

Μηπως καλυτερα ενα joint ή major/minor στα δυο αντικειμενα σου ερχεται καλυτερα εφοσον ηδη εχεις κανει marketing;

 

Αν θελεις να κανεις καποια αλλαγη καντη τωρα γιατι τα πτυχια ανηκουν σε δυο διαφορετικα dept. που σημαινει οτι αν θελησεις να αλλαξεις λογικα θα ξεκινησεις απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

δανειο ενας φοιτητης απο eu στην αγγλια-σκωτια δεν μπορει να παρει για να καλυψει τα εξοδα του?σαν αυτα που προσφερουν εδω?

 

Εννοεις απο τραπεζα;

Αν εισαι UK resident (3 χρονια τουλαχιστον να μενεις εκει) ισως...διαφορετικα δεν το νομιζω. :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την αναγνωριση απο Αγγλια:

 

το master ή το phd αναγνωριζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ; Δεν αναφερομαι σε βασικο πτυχιο, αυτο ειναι απο Ιταλια και εχει αναγνωριστει ήδη, αλλα αποκλειστικα στο μεταπτυχιακο.

Πρεπει να εχει συγκεκριμενη διάρκεια, εννοω full time ή αναγνωριζεται και το part time; Πρεπει να είναι απο συγκεκριμενα πανεπιστημια;

 

Ευχαριστω πολυ!

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση :

Πως αντιστοιχεί ο βαθμός πτυχίου ενός ελληνικού Πανεπιστημίου σε βαθμούς στο Αγγλικό σύστημα;

 

και μια δεύτερη :

στο CLEARING απλά βάζεις θεματικές που σε ενδιαφέρουν κι όχι πανεπιστήμια... κι αυτοί βλέπουν τι έβαλες και σου στέλνουν, ας πούμε, προσφορές;

Προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα, για να κάνω τελευταία στιγμή αίτηση. Έχω ήδη πάρει στο University of Glamorgan - wales όπου σπούδασαν και τα ξαδέρφια μου εκεί .. και στα τμήματα που ζήτησα υπάρχει διαθεσιμότητα θέσεων, απλά τώρα περιμένω να τσεκάρουν το χαρτί των Αγγλικών που έχω για τη συμβατότητα του.. ώστε μετά να προχωρήσω στην αίτηση.

Δεν δέχονται το χαρτί των αγγλικών μου (Edexcel London Tests of English - Level 5) ούτε το TOEFL (έχω 72 και το όριο είναι 89) και το απολυτήριο λυκείου μου είναι χαμηλό (κάτω από 15). Μου ζητάνε foundation year. Ενώ τους είπα ότι ήδη έχω ένα πτυχίο ΑΕΙ με βαθμό 7.18. Το θέμα μου είναι ότι με ρωτάνε (και δεν ξέρω να τους απαντήσω) για το πτυχίο ΑΕΙ αν είναι diploma ή.... (κόλλησα τώρα). Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει άμεσα;

Επίσης, ξέρει κανείς καμία λίστα για το ποια Πανεπιστήμια δέχονται το edexcel πτυχίο (έχω level 4 & 5), ή έστω Lower?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση :

Πως αντιστοιχεί ο βαθμός πτυχίου ενός ελληνικού Πανεπιστημίου σε βαθμούς στο Αγγλικό σύστημα;

 

Η απλή απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει "σωστή" και "επίσημη" αντιστοιχία. Πχ για μεταπτυχιακό που ζητάνε 2:1 αυτό σημαίνει 60%. ΑΛΛΑ στο ελληνικό σύστημα δεν είναι σε καμία περίπτωση το δικό μας το 6. Άλλα πανεπιστήμια αντιστοιχούν το 2:1 με 7 άλλα με 6.5 άλλα με 7.5 κ.ο.κ.

 

Γενικώς οι βαθμοί είναι ως εξής:

 

70% και πάνω => First Class (1:1)

60-69% => 2.1 Upper Second Class

50-59% => 2.2 Lower Second Class

από εκεί και πέρα στα Undergraduate νομίζω ότι το 40-50% λέγεται pass ή κάτι τέτοιο αλλά στα master συνήθως το min είναι 50% κι όχι 40%.

 

Το clearing αφορά undergraduate μόνο, οπότε δεν έχω ιδέα αλλά υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που τα ξέρουν :)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία (λίγο χαζή ίσως)..

 

Ας πούμε κάποιος ξεκινάει ένα full-time MSc και στην πορεία αποφασίζει να το γυρίσει για κάποιους λόγους σε part-time..Στο ίδιο χρονικό διάστημα όμως τα fees για το κάθε μάθημα ή τα συνολικά fees αλλάζουν..Ο σπουδαστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ποιο από τα 2?Την παλιά τιμή όταν έκανε το registration ή την νέα τιμή αφού άλλαξε τo mode των σπουδών?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

δανειο ενας φοιτητης απο eu στην αγγλια-σκωτια δεν μπορει να παρει για να καλυψει τα εξοδα του?σαν αυτα που προσφερουν εδω?

τα εξοδα του bachelor της σχολης ναι...

απο κει κ περα χαμηλοτοκα δανεια για προσωπικα εξοδα+διαβιωσης νομιζω μονο οι υκ citizens

συνηθως σε καθε site apo uni θα βρεις για foundation+fees εκει τα αναφερουν..

 

ποια προσφερουν εδω?(εδω=Ελλαδα?)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία (λίγο χαζή ίσως)..

 

Ας πούμε κάποιος ξεκινάει ένα full-time MSc και στην πορεία αποφασίζει να το γυρίσει για κάποιους λόγους σε part-time..Στο ίδιο χρονικό διάστημα όμως τα fees για το κάθε μάθημα ή τα συνολικά fees αλλάζουν..Ο σπουδαστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ποιο από τα 2?Την παλιά τιμή όταν έκανε το registration ή την νέα τιμή αφού άλλαξε τo mode των σπουδών?

 

Για τι διαστηματα μιλαμε; Του στυλ περυσι ηταν τοσο, φετος γιατι ειναι παραπανω; :O

 

τα εξοδα του bachelor της σχολης ναι...

απο κει κ περα χαμηλοτοκα δανεια για προσωπικα εξοδα+διαβιωσης νομιζω μονο οι υκ citizens

συνηθως σε καθε site apo uni θα βρεις για foundation+fees εκει τα αναφερουν..

 

ποια προσφερουν εδω?(εδω=Ελλαδα?)

 

Οι τραπεζες :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Στο clearing μέχρι στιγμής έχω offers από hull , Bournemouth ,Portsmouth, και μάλλον Bangor για digital media. Έχω τελειώσει ιεκ marketing και με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με την διαφήμιση , αλλά το κακό είναι πως με άγχωσαν κάποιοι φίλοι μου για το digital media (modules: web design , video production , 3d , animation, e-commerce…) ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή και πως θα ήταν καλύτερο να πάω marketing (η δεύτερη επιλογή μου) και μετά αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στο advertising/multimedia.

- Πιστεύεται πως έχει κάποιος καλές προοπτικές εργασίας σπουδάζοντας digital media ( μιλάμε πάντα για εξωτερικό) ?

- Αν τους πάρω και τους πω να αλλάξω το course :ninja: μήπως δεν το δουν με καλό μάτι ?

Έχω αγχωθεί.

 

Θα είμαι φέτος στο Bangor για να σπουδάσω Marketing.Με ενδιαφέρει και εμένα ο κινηματογράφος και έψαξα πως μπορώ να τα συνδυάσω.Υπάρχουν κάποια postgraduate προγράμματα όπως Film with Marketing αλλά δεν ξέρω κατά πόσα καλά είναι τα πανεπιστήμια που θα τα προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

to Loughborough gia Msc se management einai kalo??

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!

θα σας πω και τον δικο μου προβληματισμο.

Θα παω για μεταπτυχιακο στην αρχαιολογια στο UCL στο Λονδινο.

αλλα δυστυχως επειδη εκανα αργα την αιτηση εχασα τις προθεσμιες για τις εστιες.

και τωρα ειχα βρει δωματιο με μπανιο στη unite(ιδιωτικη εστια) στο islington με 800 λιρες το μηνα! ομως μεσω ενος γνωστου μας βρηκα διαμερισμα στο notting hill(bayswater στο hyde park)με τα ιδια λεφτα(ηταν ακριβοτερο αλλα λογω του οτι τον γνωριζουμε μας εκανε κατι καλυτερο).

ξερω οτι ειναι πολυ καλη περιοχη αλλα ρε παιδια να σας πω φοβαμαι μηπως δεν κοινωνικοποιηθω τοσο ευκολα οσο στην εστια κ δεν ξερω σκεφτομαι μηπως κανω βλακεια και μηπως καλυτερα να παω στην ιδιωτικη εστια..

βεβαια σε οποιον το εχω πει μου λεει οτι λεω βλακειες και οτι ειμαι τυχερη κλπ.αλλα ξερω εγω!αχ πειτε μ τη γνωμη σας μπας και ηρεμησω!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλή περιοχή. :)

 

Να τσεκάρω λίγο. Το διαμέρισμα που βρήκες είναι για να μένεις μόνη σου;

 

Γιατί αν δε σε πειράζει να μείνεις με συγκατοίκους μπορείς άνετα να βρεις κάτι μέχρι £600 (και παρακάτω ίσως ανάλογα την περιοχή). Η οικονομική διαφορά είναι σημαντική.

 

Τώρα όσον αφορά τον κοινωνικό παράγοντα. Νομίζω δεν τρέχει τίποτα που θα είσαι εκτός εστίας. Μια χαρά θα κάνεις επαφές στο ίδιο το πανεπιστήμιο.

 

Υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που έχουν σπουδάσει UCL και ίσως μπορέσουν να σε διαφωτίσουν καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλή περιοχή. :)

 

Να τσεκάρω λίγο. Το διαμέρισμα που βρήκες είναι για να μένεις μόνη σου;

 

Γιατί αν δε σε πειράζει να μείνεις με συγκατοίκους μπορείς άνετα να βρεις κάτι μέχρι £600 (και παρακάτω ίσως ανάλογα την περιοχή). Η οικονομική διαφορά είναι σημαντική.

 

Τώρα όσον αφορά τον κοινωνικό παράγοντα. Νομίζω δεν τρέχει τίποτα που θα είσαι εκτός εστίας. Μια χαρά θα κάνεις επαφές στο ίδιο το πανεπιστήμιο.

 

Υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που έχουν σπουδάσει UCL και ίσως μπορέσουν να σε διαφωτίσουν καλύτερα :)

ναι μονη μου θα μενω γιατι εχει ενα δωματιο το διαμερισμα!σε ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Για τι διαστηματα μιλαμε; Του στυλ περυσι ηταν τοσο, φετος γιατι ειναι παραπανω; :O

 

Πέρσι η τιμή ανά module ήταν 534 λίρες (αν θυμάμαι καλά) ενώ φέτος είναι 640 λίρες (αυτό το θυμάμαι καλά)..Αν κάποιος έκανε το registration πέρσι με τιμή 534 ανά module αλλά το δήλωσε part-time επομένως κάποια modules θα τα κάνει φέτος τι πρέπει να πληρώσει ?534 ή 640?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous!!

Mias kai etoimazomaste siga,siga na mazepsoume ta mpogalakia mas gia agglia...

 

kserei mipws kapoios ti paizei me torrents, direct downloads, ktl??

 

Paizei na yparksei kana provlima me ton isp kai na erthei kana "ravasaki"??

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous!!

Mias kai etoimazomaste siga,siga na mazepsoume ta mpogalakia mas gia agglia...

 

kserei mipws kapoios ti paizei me torrents, direct downloads, ktl??

 

Paizei na yparksei kana provlima me ton isp kai na erthei kana "ravasaki"??

ναι πολύ πιθανόν εμένα μου είχε έρθει από bt
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα είναι στην εστία,δε ξέρω και δε νομίζω να μπορείς να κατεβάσεις από torrents.

 

Ναι, εκει θα σε τσιμπησουν αν το κανεις συστηματικα. :(

Link to comment
Share on other sites

ara mono direct downloads??

kairos na anoiksw account sto rapidshare!! :) :)

 

Γιαπ. Βαλιου φορ μανι θα ελεγα! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

ara mono direct downloads??

kairos na anoiksw account sto rapidshare!! :) :)

 

egw eytyxws exw.. opote.. eimai comple!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δε γίνεται να βάλεις καινούρια σύνδεση στην εστία.Πάντως αν κατεβάζω ταινίες από το Rapidshare δε θα φανεί,λόγω του μεγάλου Bandwidth?

Πάντως το wireless internet (με usb stick εννοώ) από εταιρίες πρέπει να είναι πολύ ακριβό.Ξέρει κανείς αν απαγορεύεται στο uni?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δε γίνεται να βάλεις καινούρια σύνδεση στην εστία.Πάντως αν κατεβάζω ταινίες από το Rapidshare δε θα φανεί,λόγω του μεγάλου Bandwidth?

 

Θα σου την πούνε ακριβώς λόγω του μεγάλου bandwidth και πιθανώς από ένα σημείο και μετά να σου κόψουν τη σύνδεση.

 

Πάντως το wireless internet (με usb stick εννοώ) από εταιρίες πρέπει να είναι πολύ ακριβό.Ξέρει κανείς αν απαγορεύεται στο uni?:wacko:

 

Φυσικά και δεν απαγορεύεται (πως θα μπορούσε άλλωστε) αλλά και σε αυτό συνήθως υπάρχουν όρια, πάνω από τα οποία πληρώνεις συνήθως πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...