Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις ειδα imperium. Ουτε κρυο ουτε ζεστη. Για να περασει η ωρα καλη ειναι.

Στο τέλος περίμενα να έχει εστω λιγο δραση. Αποτομα το κοψανε

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άνθρακας ο θησαυρός Passengers.

 

Ούτε πολύ κακό, ούτε πολύ καλό.

Σίγουρα πάντως προβλέψιμο. Νόμιζα από τα τρέιλερ ότι η υπόθεση θα ήταν διαφορετική.

Από το σημείο που ξυπνάει η Lawrence και μετά ήταν απόλυτα προβλέψιμο, σκηνή προς σκηνή.

 

Οι δε πρωταγωνιστές βαριόντουσαν απίστευτα που έπαιζαν. Για 20 εκατομμύρια δολάρια (Lawrence) και 12 εκ. δολάρια (Pratt), τουλάχιστον μπορούσαν να μη δείχνουν ότι βαριούνται τόσο πολύ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδαμε μαζί με τη γυναίκα μου το Arrival!!

Για δώστε ρε παιδιά λίγο τα φώτα σας (μέχρι να το δούμε 2η φορά)!! Τι γίνεται δηλαδή στο τέλος;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Πάει κανείς Σινεμά ρε μάγκες;;

Ή το έχετε κόψει και βλέπετε μόνο παλιές ταινίες τσάμπα στο σπίτι ;

Καλό και το KODI, αλλά έχω να δω σχόλια για καινούρια ταινία εδώ και βδομάδες, μετά το ARRIVAL.

Και υπάρχουν πολλές ενδιαφέροντες, όπως το SILENCE, PASSENGERS, αλλά δεν τις σχολιάζει κανείς.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Εγώ είδα πρόσφατα το silence. Είχα καιρό να δω καλή ταινία στο cinema και πράγματι ένιωσα ακριβώς αυτό.

Την επόμενη βδομάδα είδα το Hacksaw ridge και έκανα 2/2. Εξίσου πολύ καλή ταινία.

 

Τη βδομάδα που μας πέρασε είδα το split όπου είχα high expectations αλλά οκ, κατώτερη από τις 2 προηγούμενες.

Παρόλα αυτά ποιοτική ταινία, δεν ένιωθες ότι πετάς τα λεφτά σε καμία περίπτωση.

 

Δε θέλω να κάνω μακροσκελή review και να κουράσω, λέω μόνο τον επίλογο.

 

Περιμένω επίσης στις 17 να δω το Great Wall όπου κ σε αυτή την ταινία θα μπω στην αίθουσα με υψηλές προσδοκίες :D

me > you
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδαμε μαζί με τη γυναίκα μου το Arrival!!

Για δώστε ρε παιδιά λίγο τα φώτα σας (μέχρι να το δούμε 2η φορά)!! Τι γίνεται δηλαδή στο τέλος; Ο Ιαν και Λουίς ήταν οι γονείς του κοριτσιού που πέθανε; Γνωρίζονταν εξ αρχής; Ή μας μπέρδεψαν με το χρόνο;

 

Εχουμε και λεμε. Ότι δείχνει με το κοριτσάκι και τη ζωή της Luise είναι στο μέλλον. Η άφιξη των εξωγήινων και έπειτα με την εκμάθηση της γλώσσας τους έδωσε στους ανθρώπους την δυνατότητα να βλέπουν το μέλλον η καλύτερα να το διαχειρίζονται ως μη γραμμικό element. Η Luise το κατάφερε πρώτη αυτό και έπειτα έβγαλε βιβλίο που το δίδαξε στους ανθρώπους και έτσι σωθήκαμε(δεν διευκρινίζει απο τι). Ο Ίαν παντρεύεται με την Luise στο μέλλον μετά την άφιξη κάνουν το μωράκι αλλά η Luise ήξερε ότι θα πεθάνει το λέει στον Ίαν και την παρατάει γιατί δεν κάνει τίποτα για να την σώσουν(ετσι μας δείχνει ο σκηνοθέτης ότι και μη γραμμικό να είναι το μέλλον κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ.) Η δικιά μου οπτική πανω στην ταινία.

 

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ είδα πρόσφατα το silence. Είχα καιρό να δω καλή ταινία στο cinema και πράγματι ένιωσα ακριβώς αυτό.

Την επόμενη βδομάδα είδα το Hacksaw ridge και έκανα 2/2. Εξίσου πολύ καλή ταινία.

 

Τη βδομάδα που μας πέρασε είδα το split όπου είχα high expectations αλλά οκ, κατώτερη από τις 2 προηγούμενες.

Παρόλα αυτά ποιοτική ταινία, δεν ένιωθες ότι πετάς τα λεφτά σε καμία περίπτωση.

 

Δε θέλω να κάνω μακροσκελή review και να κουράσω, λέω μόνο τον επίλογο.

 

Περιμένω επίσης στις 17 να δω το Great Wall όπου κ σε αυτή την ταινία θα μπω στην αίθουσα με υψηλές προσδοκίες :D

Το great Wall πρέπει να είναι το χρυσό βατόμουρο της χρονιάς. Μείνε μακριά τουλάχιστον από το σινεμά κατά τη συμβουλή μου όπως και για τις ταινίες passengers assassin creed που είναι κάτω του μετρίου.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι arrival μου άρεσε πολυ..ειδικά η μουσική αν και το alfawise με πέθανε στα σκοτάδια.. Το passenger ήταν μια ταινία πιο χαλαρή για να περάσει ευχάριστα η ώρα..είχε την μοναξια,την αγαπη,τον θυμό,απλά κάπου δεν έδεσαν όλα μαζί Όπως επρεπε

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είχε θέμα το Android box η ταινία ήταν αρκετά σκοτεινή και είχε θέματα ειδικά στις σκηνές που είναι βράδυ η εκεί που μπαίνουν μέσα στο διαστημόπλοιο δεν βλέπεις τίποτα πραγματικά. Ο ήχος απο την άλλη ήταν αριστούργημα στυλ interstellar.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Thank's φίλε king! Κάπως έτσι το αντιλήφθηκα και 'γω, αλλά είχαμε αρκετή συζήτηση με τη γυναίκα μου :p μετά το τέλος της ταινίας και μπερδευτήκαμε λίγο!! Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Thank's φίλε king! Κάπως έτσι το αντιλήφθηκα και 'γω, αλλά είχαμε αρκετή συζήτηση με τη γυναίκα μου :p μετά το τέλος της ταινίας και μπερδευτήκαμε λίγο!!

Titarasaudi σβήσε το quote και καλό είναι να μην αναφέρουμε το τέλος της ταινίας στα μηνύματα. Είναι κρίμα γιατί αν κάποιος θέλει να τη δει μπορεί να διαβάσει τα μηνύματα και μετά να ξενερώσει.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Titarasaudi σβήσε το quote και καλό είναι να μην αναφέρουμε το τέλος της ταινίας στα μηνύματα. Είναι κρίμα γιατί αν κάποιος θέλει να τη δει μπορεί να διαβάσει τα μηνύματα και μετά να ξενερώσει.

Ναι, έχεις δίκιο!! Sorry παιδιά δεν το σκέφτηκα!

Εγώ διόρθωσα τα δικά μου μηνύματα. Αν θέλει και ο φίλος king ας σβήσει το quote μου, να μην φαίνεται κατι.

Link to comment
Share on other sites

Περί Arrival.

 

 

...αλλά η Luise ήξερε ότι θα πεθάνει το λέει στον Ίαν και την παρατάει γιατί δεν κάνει τίποτα για να την σώσουν(ετσι μας δείχνει ο σκηνοθέτης ότι και μη γραμμικό να είναι το μέλλον κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ.)

 

Ο λόγος που την παράτησε ήταν ότι ενώ ήξερε πως θα πεθάνει το παιδί, ΔΕΝ του το είπε και προτίμησε να το κάνουν και να περάσει έστω και αυτόν τον λίγο χρόνο μαζί του. Αυτή το είχε αγαπήσει ήδη βλέποντας το σ' αυτά τα προφητικά όνειρα της, αλλά ο άλλος τι έφταιγε

να περάσει τέτοιο λούκι (να χάσει το παιδί του σε τόσο μικρή ηλικία) ενώ μπορούσε πολύ εύκολα να αποφευχθεί (να μην το κάναν εξαρχής αφού ήξερε η άλλη τι θα συμβεί ή αν το πάμε και παραπέρα, να μην τα φτιάχνανε καν οι 2 τους); Με λίγα λόγια ήταν μια τρομερά εγωιστική απόφαση που πήρε η Luise (για την ακρίβεια ΤΟΣΟ εγωιστική που πολλοί δεν καταλάβαμε τι είδους άνθρωπος θα μπορούσε να την πάρει, λογικότατο και αναμενόμενο να την παρατήσει ο άλλος).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι Γάλλοι είναι οι κορυφαίοι στο θέμα κωμωδία και δράση.

Ακόμη γελάω με το "δείπνο ηλιθίων"

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν βγάζει κανένα νόημα αυτή η εμφύτευση που έκαναν οι εξωγήινοι στη Louise...Τουλάχιστον για το σενάριο της ταινίας. Αυτό συν του ερωτήματος ήρθαν τελικά για πιο λόγο; δεν μου άρεσε καθόλου σαν ταινία

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν βγάζει κανένα νόημα αυτή η εμφύτευση που έκαναν οι εξωγήινοι στη Louise...Τουλάχιστον για το σενάριο της ταινίας. Αυτό συν του ερωτήματος ήρθαν τελικά για πιο λόγο; δεν μου άρεσε καθόλου σαν ταινία

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Δεν έκαναν κάποια εμφύτευση. Απλά κατανόησε πλήρως τη γλώσσα των εξωγήινων και έτσι απόκτησε το χάρισμα του να διαχειρίζεται το μέλλον. Πιστεύω ότι μας έδωσαν αυτό το χάρισμα(όπλο) για να σωθούμε λογικά από κάποιο μέλλον στο οποίο ξεσπάει πόλεμος και ξέροντας το μέλλον όμως μπορούμε να το αποτρέψουμε.

 

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ισως η καλυτερη ερμηνεια του Μπαρδεμ

...ο Ινιαριτου βρισκεται στο στοιχειο του

...μια ακρως ρεαλιστικη και εντονα συγκινιτικη ταινια με ψυχοπλακωτικη ατμοσφαιρα

9/10

BIUTIFUL_2010.jpg]

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Ισως η καλυτερη ερμηνεια του Μπαρδεμ

...ο Ινιαριτου βρισκεται στο στοιχειο του

...μια ακρως ρεαλιστικη και εντονα συγκινιτικη ταινια με ψυχοπλακωτικη ατμοσφαιρα

9/10

BIUTIFUL_2010.jpg]

 

Ο Μπαρδεμ μου αρεσε πιο πολυ στο "No country for old men" το οποιο παρεπιπτοντως το θεωρω εξαιρετικη ταινια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκαναν κάποια εμφύτευση. Απλά κατανόησε πλήρως τη γλώσσα των εξωγήινων και έτσι απόκτησε το χάρισμα του να διαχειρίζεται το μέλλον. Πιστεύω ότι μας έδωσαν αυτό το χάρισμα(όπλο) για να σωθούμε λογικά από κάποιο μέλλον στο οποίο ξεσπάει πόλεμος και ξέροντας το μέλλον όμως μπορούμε να το αποτρέψουμε.

 

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Κάποια στιγμή αναφέρεται ώστε να τους βοηθήσουν οι γήινοι σε κάποιες χιλιάδες χρόνια

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αναφέρεται ώστε να τους βοηθήσουν οι γήινοι σε κάποιες χιλιάδες χρόνια

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε αυτό δεν έδειξαν καθόλου σε τι θα χρειαστούν βοήθεια το άφησαν τελείως φλου.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

La Isla Minima[Marshland]

http://i.picresize.com/images/2017/02/06/S9QlJ.jpg

http://www.imdb.com/title/tt3253930/?ref_=nv_sr_1

 

Αρκετα καλη αστυνομικη ταινια που ειναι καπως αργη αλλα αξιζει τον κοπο και το τελος αποζημιωνει.Δεν ξεκαθαριζει το τοπιο τελειως αφηνει στον θεατη να βγαλει οτι συμπερασμα θελει αυτος κατι που το βαζω στα συν οσων ταινιων το κανουν. 7.8/10

 

Madeo[Mother]

http://i.picresize.com/images/2017/02/06/Zyms6.jpg

 

Ακομα ενα κορεατικο αριστουργημα που δειχνει τη σχεση μεταξυ μιας μητερας και ενος γιου και που μπορει να φτασει μια μητερα για το γιο της.Αληθινη σκληρη διαστροφικη οπως ειναι οι περισσοτερες κορεατικες. 8.5/10

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το PASSENGERS.

Εξαιρετική ταινία. Καμία σχέση με όσα έλεγαν κάποιοι ότι ήταν προβλεπόμενη. Μάλλον δεν την είδαν μέχρι τέλους, καθώς είχε πολλές ανατροπές.

Σε κρατούσε με ενδιαφέρον.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το PASSENGERS.

Εξαιρετική ταινία. Καμία σχέση με όσα έλεγαν κάποιοι ότι ήταν προβλεπόμενη. Μάλλον δεν την είδαν μέχρι τέλους, καθώς είχε πολλές ανατροπές.

Σε κρατούσε με ενδιαφέρον.

Εγώ την είδα μέχρι τελους αναγκαστικά γιατί ημουν σινεμα και δεν θα συμφωνήσω...Θα πω οτι σχεδον βαρεθηκα, αλλά υποκειμενικες απόψεις είναι αυτές, οπότε..

Edited by dimis_pj

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Στο passengers και μόνο που παίζουν 2 αταλαντοι υπερτιμημενοι ηθοποιοι φτάνει για να μην την δει κανείς. To 41 στο Metacritic το θεωρώ αντάξιο το 7 στο imdb είναι πάρα πολύ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το PASSENGERS.

Εξαιρετική ταινία. Καμία σχέση με όσα έλεγαν κάποιοι ότι ήταν προβλεπόμενη. Μάλλον δεν την είδαν μέχρι τέλους, καθώς είχε πολλές ανατροπές.

Σε κρατούσε με ενδιαφέρον.

 

Γενικά είμαι της άποψης ότι ο καθένας περιμένει διαφορετικά πράγματα από κάθε ταινία, αλλά ειλικρινά δε μπορεί να μιλάς σοβαρά...

 

Η μία και μοναδική ανατροπή, ήταν ότι

δεν ξύπνησαν μαζί

.

Από εκεί και πέρα, κυριολεκτικά ΟΛΑ, ήταν προβλεψιμα.

Τι να πρωτοθυμηθώ;

 

το ότι δεν της αποκάλυψε ότι την ξύπνησε εκείνος, το ότι ερωτεύτηκαν, το ότι πάνω που πήγε να της κάνει πρόταση εκείνη έμαθε την αλήθεια, το ότι του θύμωσε και τον απέφευγε, το ότι κάτι πήγε στραβά με το πλοίο, το ότι -όλως τυχαίως- ξύπνησε κι άλλος ο οποίος -όλως τυχαίως και πάλι - είχε τεχνικές γνώσεις για να σώσει το πλοίο, ότι τελικά ΥΠΗΡΧΕ τρόπος να ξαναπέσουν για ύπνο και ότι - τεράστια έκπληξη- μόνο ένας από τους δύο θα μπορούσε να το κάνει, το ότι τελικά εκείνη επέλεξε να μείνει ξύπνια μαζί του...

 

 

Ποιό από τα παραπάνω δεν περίμενες να συμβεί;

Ποιο ήταν πρωτότυπη εξέλιξη σε ένα sci-fi σενάριο;

 

Για όνομα του Θεού.

Από τεχνικής απόψεως (εφέ, πλούσια σκηνικά) μια χαρά ήταν η ταινία.

Αλλά μη λέμε ό,τι θέλουμε: η ταινία από άποψη υπόθεσης ήταν η επιτομή του κλισέ!

 

Στο passengers και μόνο που παίζουν 2 αταλαντοι υπερτιμημενοι ηθοποιοι φτάνει για να μην την δει κανείς. To 41 στο Metacritic το θεωρώ αντάξιο το 7 στο imdb είναι πάρα πολύ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

O Pratt δεν είναι και οσκαρικός ηθοποιός, αλλά είναι κάπως ευχάριστος γενικά.

Η Lawrence όμως είναι υπερβολή να την πεις ατάλαντη. Και μόνο το Winter's Bone να δει κανείς καταλαβαίνει ότι η κοπέλα έχει τεράστιο ταλέντο. Απλά όπως ειναι λογικό, κάνει και τις "αρπαχτές" της σε ταινίες με συμβατικό σενάριο ή με χαρακτήρες που είναι όρθια κλισέ γιατί για 20εκ. δολάρια, είναι μια χαρά εργάρες για εκείνη.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι της άποψης ότι ο καθένας περιμένει διαφορετικά πράγματα από κάθε ταινία, αλλά ειλικρινά δε μπορεί να μιλάς σοβαρά...

 

Η μία και μοναδική ανατροπή, ήταν ότι

δεν ξύπνησαν μαζί

.

Από εκεί και πέρα, κυριολεκτικά ΟΛΑ, ήταν προβλεψιμα.

Τι να πρωτοθυμηθώ;

 

το ότι δεν της αποκάλυψε ότι την ξύπνησε εκείνος, το ότι ερωτεύτηκαν, το ότι πάνω που πήγε να της κάνει πρόταση εκείνη έμαθε την αλήθεια, το ότι του θύμωσε και τον απέφευγε, το ότι κάτι πήγε στραβά με το πλοίο, το ότι -όλως τυχαίως- ξύπνησε κι άλλος ο οποίος -όλως τυχαίως και πάλι - είχε τεχνικές γνώσεις για να σώσει το πλοίο, ότι τελικά ΥΠΗΡΧΕ τρόπος να ξαναπέσουν για ύπνο και ότι - τεράστια έκπληξη- μόνο ένας από τους δύο θα μπορούσε να το κάνει, το ότι τελικά εκείνη επέλεξε να μείνει ξύπνια μαζί του...

 

 

Ποιό από τα παραπάνω δεν περίμενες να συμβεί;

Ποιο ήταν πρωτότυπη εξέλιξη σε ένα sci-fi σενάριο;

 

Για όνομα του Θεού.

Από τεχνικής απόψεως (εφέ, πλούσια σκηνικά) μια χαρά ήταν η ταινία.

Αλλά μη λέμε ό,τι θέλουμε: η ταινία από άποψη υπόθεσης ήταν η επιτομή του κλισέ!

 

 

 

O Pratt δεν είναι και οσκαρικός ηθοποιός, αλλά είναι κάπως ευχάριστος γενικά.

Η Lawrence όμως είναι υπερβολή να την πεις ατάλαντη. Και μόνο το Winter's Bone να δει κανείς καταλαβαίνει ότι η κοπέλα έχει τεράστιο ταλέντο. Απλά όπως ειναι λογικό, κάνει και τις "αρπαχτές" της σε ταινίες με συμβατικό σενάριο ή με χαρακτήρες που είναι όρθια κλισέ γιατί για 20εκ. δολάρια, είναι μια χαρά εργάρες για εκείνη.

Δηλαδή εσύ πρέπει να βλέπεις το μέλλον...

 

 

 

Περίμενες ότι θα ξυπνήσει και τρίτος;

Ότι θα πέθαινε στο καπάκι;

Ότι το σκάφος θα πήγαινε για φούντο;

Ότι θα το επισκευαζαν;

Ότι θα έβρισκαν τρόπο να ξαναπεσουν σε ύπνο;

Ότι η γκόμενά θα τον ξαναδεχοταν κοντά της;

Ότι θα προτιμούσε να μείνει μαζί του παρόλο που θα μπορούσε να συνεχίσει το ταξίδι;

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...