Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπερβολική βαθμολογία για γι' αυτήν την ταινία...Και σε καμία περίπτωση δεν είναι διαμάντι...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Όντως... τώρα τελευταία έγιναν όλοι σπανιόλοι... απο 9 και πάνω όλες :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ισπανικη επισης πολυ δυνατη ταινια ειναι και το "Amores Perros" (2000) για οποιον δεν το εχει δει και ειναι του Alejandro G. Inarritu που εφτιαξε το "Babel" με τον Brad Pitt, πιο προσφατα το "The revenant", "21 Γραμμαρια κλπ κλπ. Καθολου ασχημες ταινιες δηλαδη!

Και εχει παλι το κλασσικο μοτιβο του σκηνοθετη με τρεις διαφορετικες ιστοριες που για καποιον μικρο η μεγαλο λογο εχουν σχεση μεταξυ τους.

Υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι και Αργεντινικη, δε θυμαμαι ακριβως.

 

Περα απο Ισπανικο κινηματογραφο ωραιο ταινιακι B movie που ειχα δει πριν χρονια στην κρατικη και καταφερα να το βρω προσφατα ειναι το "Southern Comfort".

http://www.imdb.com/title/tt0083111/?ref_=nv_sr_2

 

Εχει παρομοια θεματολογια με το "Deliverance".

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ισπανικη επισης πολυ δυνατη ταινια ειναι και το "Amores Perros" (2000) για οποιον δεν το εχει δει και ειναι του Alejandro G. Inarritu που εφτιαξε το "Babel" με τον Brad Pitt, πιο προσφατα το "The revenant", "21 Γραμμαρια κλπ κλπ. Καθολου ασχημες ταινιες δηλαδη!

Και εχει παλι το κλασσικο μοτιβο του σκηνοθετη με τρεις διαφορετικες ιστοριες που για καποιον μικρο η μεγαλο λογο εχουν σχεση μεταξυ τους.

Υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι και Αργεντινικη, δε θυμαμαι ακριβως.

 

Περα απο Ισπανικο κινηματογραφο ωραιο ταινιακι B movie που ειχα δει πριν χρονια στην κρατικη και καταφερα να το βρω προσφατα ειναι το "Southern Comfort".

http://www.imdb.com/title/tt0083111/?ref_=nv_sr_2

 

Εχει παρομοια θεματολογια με το "Deliverance".

 

Συμφωνω ...Χαμενες Ψυχες...η πρωτη ταινια του Ινιαριτου οπου αρχισε να διαφαινεται το μεγαλο ταλεντο του.

σπονδυλωτη ταινια, πολυ δυνατη

Link to comment
Share on other sites

Είδα το I saw the devil. Εξαιρετική!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάει κανείς Σινεμά ρε μάγκες;;

Ή το έχετε κόψει και βλέπετε μόνο παλιές ταινίες τσάμπα στο σπίτι ;

Καλό και το KODI, αλλά έχω να δω σχόλια για καινούρια ταινία εδώ και βδομάδες, μετά το ARRIVAL.

Και υπάρχουν πολλές ενδιαφέροντες, όπως το SILENCE, PASSENGERS, αλλά δεν τις σχολιάζει κανείς.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει ταινιες?

Τι να δεις στο σινεμα? Το ρινγκ 3? Η το χχχ???

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Η κάθε ταινία έχει κάτι να πει.

Αυτές που ανέφερα πριν δηλαδή δεν είναι αξιόλογες;

Άσε που μερικές ταινίες με εφέ, μόνο στο σινεμά μπορείς να τις χαρείς.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πηγα είδα το Passengers πριν 2 εβδομαδες, γιατι απλά ήθελα να παω σινεμά και εκείνη τη μερα δεν επαιζε κάτι αλλο..(ειμαι επαρχια και οι επιλογές για σινεμα ειναι περιορισμενες κι αυτες σε άλλες κοντινές πολεις) αλλα μου φανηκε τοσο βαρετό και ανούσιο που δεν μπήκα στον κόπο να γράψω κάτι...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Το Split ήθελα πολύ να πάω να δω αλλά με ξενερωσε ο κολλητός μου που το είδε (σε σάπια ποιότητα) και μου πε ότι δεν "λέει".

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

MV5_BMj_A1_MTA4_Mz_U4_Ml5_BMl5_Ban_Bn_Xk_Ft_ZTgw_Nj_Ux_Njcz_ODE.jpg

Είδα χθες στο καθιερωμένο μου Saturday Movie Night την ταινία The Shallows.Έτρεχα να επιλέξω μια ταινία γρήγορα να δω στον υπολογιστή χωρίς να δω το trailer και ξεγελάστηκα από το είδος που είχαν βάλει ως Horror.Για μένα την βρήκα πολύ βαρετή το να βλέπω απλά μια κοπέλα να κάθεται εγκλωβησμένη σε έναν βράχο και να μην έχει παραπάνω πλοκή(άποψη μου πάντα).Θεωρώ δίκαια την βαθμολογία του imdb που είναι 6.4

 

http://www.imdb.com/title/tt4052882/

Edited by andreas1992

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

^Και μένα με κούρασε στο πρώτο μισάωρο πολύ. Μηδενικό μπάτζετ και λίγες σκηνές που θα μπορούσαν ίσως να σε "ξυπνήσουν". Είχε ωραία τοπία όμως. ;) :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ασχοληθούμε με καινούριες ταινίες όταν στις 100 ζήτημα να αξίζουν οι 2? Και όχι μόνο να αξίζουν αλλά να σου αφήνουν και κάτι στο μυαλό η ένα συναίσθημα που θα το θυμάσαι για καιρό! Με καινούρια ταινία κυρίως από το 2000 και έπειτα δεν έχω βρει κάτι τέτοιο στα δικά μου γούστα. Αντιθέτως έχω δει ταινίες του 40, του 50 μέχρι δεκαετία 80 που σου μένουν καρφωμένες στο μυαλό. Προσωπικά έχω απαγορεψει στον εαυτό μου να βλέπει καινούριες και σύγχρονες χαζομάρες. Μόνο για να με πάρει ο ύπνος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα γούστα είναι υποκειμενικά. Σε άλλους αρέσουν οι κουλτουριάρικες ταινίες με μηνύματα σε άλλους οι περιπέτειες με εφέ να περάσει ευχάριστα η ώρα. Πχ ισπανικές που τις αναφέρετε συνέχεια δεν τις μπορώ καθόλου με ζαλίζει η γλώσσα καταρχήν. Το ίδιο και κινεζικές κτλ.. Πολύ μακρυά από τα γούστα μου. Το allies το έχει δει κανεις η τον λογιστή με τον μπεν Άφλεκ; Τις έχω βαλει στα προσεχώς...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα γούστα είναι υποκειμενικά. Σε άλλους αρέσουν οι κουλτουριάρικες ταινίες με μηνύματα σε άλλους οι περιπέτειες με εφέ να περάσει ευχάριστα η ώρα. Πχ ισπανικές που τις αναφέρετε συνέχεια δεν τις μπορώ καθόλου με ζαλίζει η γλώσσα καταρχήν. Το ίδιο και κινεζικές κτλ.. Πολύ μακρυά από τα γούστα μου. Το allies το έχει δει κανεις η τον λογιστή με τον μπεν Άφλεκ; Τις έχω βαλει στα προσεχώς...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Σιγουρα ειναι υποκειμενικα τα γουστα αλλα κυριως για ειδη ταινιων που δεν τα βλεπουν ολοι. Σαφως και δε μιλαω για θολοκουλτουρα, για ταινιες τρομου η για ταινιες που δε μπορουν να τις δουν ολοι ακομα και αν ασχολουνται με το ειδος. Πχ προσφατα καθομουν και εβλεπα την Οδυσσεια του διαστηματος του Κιουμπρικ. Φοβερη ταινια επιστημονικης φαντασιας για την εποχη της αλλα υπαρχουν πολλοι fans της επιστημονικης φαντασιας που δε μπορουν να την δουν! Την βαριουνται και δεν ειναι για ολους.

 

Να σε παω σε μια ταινια πιο φυσιολογικη. "Body heat"η αλλιως "η εξαψη" (δακαετια 80). Απλη ταινια χωρις υπερβολες και εφετζιδικες μπαρουφες, σεναριο φοβερο και ανατρεπτικο, ηθοποιοι με υποκριτικο ταλεντο και οχι κουταμαρες, πλοκη που δεν την βαριεσαι καθολου, ατμοσφαιρα η καθιερωμενη της δεκαετιας του 80 και ταινια που σου αφηνει αυτο το κατι οταν την δεις. Μιλαμε τωρα για εποχες που υπηρχε εμπνευση, ιδεες, πρωτοτυπια και συναισθημα.

Θες και θριλλερακι εκεινης της εποχης? Για δες το "The Hitcher" (Ωτοστοπ του τρομου) και πες μου μετα ειλικρινα αν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με τις σημερινες ταινιες του ειδους. Και μιλαμε για ταινιες χαμηλου budget και b movies.

Ειναι σαν να μου λεει καποιος οτι προτιμαει να δει τα καινουρια Rambo εναντι του First Blood. Ουτε καν!

 

Σημερα δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα! Σημερα υπαρχουν remakes με τελειως διαφορετικο τελειωμα, περασμα των comics στην μεγαλη οθονη, ταινιες με υποθεση που τις εχουμε χιλιοδει και εφετζιδικα σκηνικα που εχουν ως προτεραιοτητα ακριβως αυτο ωστε να περναει σε δευτερη μοιρα η ανουσια υποθεση της ταινιας.

Φυσικα εννοειται πως δεν προσπαθω να πεισω κανεναν τι να δει και απλα εκφραζω γνωμη, οπως επισης δε θα πω στο 20αρη πιτσιρικα του 2017 να καθησει να δει κινηματογραφο του περασμενου αιωνα με το ετσι θελω. Οποιος θελει να τα δει θα τα δει.

Αλλα η αληθεια να λεγεται. Σημερα δεν υπαρχει τιποτα απο τα παραπανω και ειναι ολα χιλιοπαιγμενα σε βαθμο αηδιας πλεον.

Οσο για τον Ισπανικο κινηματογραφο σε καμια περιπτωση δεν τον εκθειαζω. Απλα ανεφερα καποια καλα ταινιακια. Τιποτα περισσοτερο.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

το amores perros ειναι μεξικανικη και η μεταφραση ειναι χαμενες αγαπες και οχι ψυχες.Επισης ειχατε αναφερθει και σε μια αλλη σαν ισπανικη (νομιζω στο wild tales) η οποια ειναι αργεντινικη.Το οτι μιλανε ισπανικα στην Λατινικη Αμερικη δεν σημαινει οτι ειναι Ισπανια.

 

Φιλικα :)

Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

το amores perros ειναι μεξικανικη και η μεταφραση ειναι χαμενες αγαπες και οχι ψυχες.Επισης ειχατε αναφερθει και σε μια αλλη σαν ισπανικη (νομιζω στο wild tales) η οποια ειναι αργεντινικη.Το οτι μιλανε ισπανικα στην Λατινικη Αμερικη δεν σημαινει οτι ειναι Ισπανια.

 

Φιλικα :)

 

Σωστοτατος...ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος...ετσι ειναι.

:)

Συμφωνω παντως για ισπανικο και κορεατικο κινηματογραφο!!Βγαζουν εξαιρετικες ταινιες!! Ισως σε καποιες υπερβαλλατε λιγο με την βαθμολογια αλλα αυτο δεν αναιρει οτι ειναι πολυ καλες ταινιες.

Τιποτα απο την υπολοιπη Ευρωπη εχετε να προτεινετε;; Ιταλια,Γαλλια,Σκανδιναβια;;;;

Link to comment
Share on other sites

:)

Συμφωνω παντως για ισπανικο και κορεατικο κινηματογραφο!!Βγαζουν εξαιρετικες ταινιες!! Ισως σε καποιες υπερβαλλατε λιγο με την βαθμολογια αλλα αυτο δεν αναιρει οτι ειναι πολυ καλες ταινιες.

Τιποτα απο την υπολοιπη Ευρωπη εχετε να προτεινετε;; Ιταλια,Γαλλια,Σκανδιναβια;;;;

 

Οι Γερμανοι εχουν βγαλει στο παρελθον πολυ καλες ταινιες κυριως πολιτικοκοινωνικου περιεχομενου. Προσφατη γερμανικη κωμωδια η οποια μαλιστα πηρε μεγαλες διαστασεις στην Γερμανια και κοντεψε να απαγορευτει κιολας ηταν το "Er ist wieder da" η οποια οντως ειναι καλη κωμωδιουλα.

 

Οι Γαλλοι απο την αλλη μερια ειναι μαστερ στις αστυνομικες, Noir κυριως παλαιων δεκαετιων με Alain Delon, Lino Ventura, Jean Gabin, αργοτερα με Ζεραρ Ντεπαρντιε κλπ. Μια καλη προσφατη που θυμαμαι ηταν με τον Daniel Auteui http://www.imdb.com/title/tt0390808/ και μια αλλη εξισου πολυ καλη ηταν αυτη http://www.imdb.com/title/tt1741542/?ref_=tt_rec_tti.

 

Απο Ιταλικες παλι κυριως οτι εχω παρακολουθησει ειναι τα γνωστα western του Leone, Ο θυρωρος της νυχτας, Ο Γατοπαρδος. Καλο Ιταλικο πιο προσφατο ηταν "Ο αδερφος μου ειναι μοναχοπαιδι"http://www.imdb.com/title/tt0846040/?ref_=fn_al_tt_1 Κατι πιο προσφατο δε θυμαμαι να εχω δει. Και αν δεν το θυμαμαι μαλλον καταλαβαινεις γιατι:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάτε για Ευρώπη, δεν ξεχνάτε Γαλλία και για δράση τον μάστορα ΛΟΥΚ ΜΠΕΣΟΝ.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι Γαλλοι απο την αλλη μερια ειναι μαστερ στις αστυνομικες, Noir κυριως παλαιων δεκαετιων με Alain Delon, Lino Ventura, Jean Gabin, αργοτερα με Ζεραρ Ντεπαρντιε κλπ. Μια καλη προσφατη που θυμαμαι ηταν με τον Daniel Auteui http://www.imdb.com/title/tt0390808/ και μια αλλη εξισου πολυ καλη ηταν αυτη http://www.imdb.com/title/tt1741542/?ref_=tt_rec_tti.

 

Οι γαλλικες δειχνουν ενδιαφερουσες,τις εβαλα στην λιστα !!

Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάτε για Ευρώπη, δεν ξεχνάτε Γαλλία και για δράση τον μάστορα ΛΟΥΚ ΜΠΕΣΟΝ.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Τον θεωρω υπερεκτιμημενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι γαλλικες δειχνουν ενδιαφερον,τις εβαλα στην λιστα !!

 

Ειδικα η πρωτη με Ντεπαρντιε και Οτειγ ειναι πολυ καλη ταινια!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι arrival μου άρεσε πολυ..ειδικά η μουσική αν και το alfawise με πέθανε στα σκοτάδια.. Το passenger ήταν μια ταινία πιο χαλαρή για να περάσει ευχάριστα η ώρα..είχε την μοναξια,την αγαπη,τον θυμό,απλά κάπου δεν έδεσαν όλα μαζί Όπως επρεπε

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...