Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά, το κλισέ και το εφέ άντε και είναι βαρετά.

Η Daddario ποτέ! :p

 

+1000

 

Απίστευτο πλάσμα... :baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλά, το κλισέ και το εφέ άντε και είναι βαρετά.

Η Daddario ποτέ! :p

Εννοείται πως το έγραψα για καλό για την κουκλαρα Daddario. Ανερχόμενο αστέρι και ειδικά στο True detective μας έδειξε τα προσόντα της.

 

The Seven Samurai

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51175A95QSL._SY300_.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt0047478/?ref_=nv_sr_1

 

Επος ειδικα αν σκεφτουμε και ποτε γυριστηκε.Η πρωτη ωρα περναει καπως χλιαρα και οσο προχωραει ανεβαζει ρυθμους.Στην τελευταια ωρα η δραση δεν σταματαει.Ολοι οι ηθοποιοι λες και ζουν την ταινια και η σκηνοθεσια του Kurosawa υπεροχη.Θα μπορουσε να ηταν κανα 40λεπτο μικροτερη.Τα λογια του Αρχηγου στο τελος ολη η ταινια. 8.5/10

 

All Is Lost

 

http://www.hometheaterforum.com/uploads/post-269895-0-68015800-1384978186.png

 

http://www.imdb.com/title/tt2017038/?ref_=nv_sr_1

 

Απο τις καλυτερες ταινιες επιβιωσης.Απο την αρχη μεχρι το τελος δεν σε αφηνει να ησυχασεις.One man show απο τον απιστευτο Redford που στα 77 του χρονια συνεχιζει να μας εκπλησσει με τις υποκριτικες του ικανοτητες.Και οπως λεω παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.Η ταινια διδασκει την πραγματικη θεληση για ζωη. 8/10

 

Copenhagen

 

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTY5NDQwODE1Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwMjg0MjYyMjE@._V1_SY317_CR5,0,214,317_AL_.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt2459156/?ref_=nv_sr_1

 

 

******.Σε ολη την ταινια σε κατακλυζουν διαφορετικα συναισθηματα και βλεπουμε πως αλλαζει ο πρωταγωνιστης καθ' όλη τη διαρκεια.Μπραβο. 8/10

 

 

Wet Hot American Summer

 

a4693151d5d000fc55a71eb23be52ae0.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt0243655/?ref_=nv_sr_2

 

Teenage movie σε κατασκηνωση.Βγαζει αρκετο γελιο με πολλες καφριλες.Αρκετοι γνωστοι ηθοποιοι που τοτε δεν ηταν και τοσο γνωστοι.Πριν 2 μηνες βγηκε και η σειρα με τους ιδιους ηθοποιους.Υποτιτλοι υπαρχουν μονο στο subz οι οποιοι εκαναν και την μεταγλωτιση. 7/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, πρέπει να παραδεχτώ πως το γεγονός ότι έκατσα και παρακολουθησα άλλη μία ταινία του M. Night Shyamalan, μάλλον λέει για εμένα ότι έχω μαζοχιστικές τάσεις.

 

Είδα το The Visit.

Έχω δει πολλές ταινίες τρόμου (αν και αυτή δεν είναι ούτε καν τρόμου).

Κάποιες λίγες ήταν εξαιρετικές (Exorcist, The Others, Alien κτλ), κάποια sequels ήταν ανούσια αλλά τουλάχιστον διασκεδαστικά έστω και μόνο για τον τρόπο που συνέχιζαν την όποια ιστορία και τους ευφάνταστους φόνους (π.χ. Final Destination, Wrong Turn κτλ).

 

Είμαι πεπεισμένος πως το The Visit είναι η χειρότερη ταινία της χρονιάς και η χειρότερη ταινία του M. Night Shyamalan, κάτι που λέει πολλά όταν ο ίδιος έχει σκηνοθετήσει κολοσσιαίες πατάτες όπως το After Earth, το Lady in the Water και τα λοιπά γνωστά του κακοτεχνήματα.

 

Πραγματικά δεν έχω δει ποτέ ταινία που να λυπηθώ τόσο πολύ τους ανθρώπους που πλήρωσαν για να γυριστεί και αυτούς που πλήρωσαν για να τη δουν.

Δεν έχει τίποτα απολύτως.

Είναι πιο βαρετή και άνευρη από το να διαβάζεις το ημερολόγιο του πιο βαρετού εφήβου στον κόσμο.

Η υπόθεση (αν με πολύ επιείκεια θεωρήσουμε ότι υπάρχει) είναι απίστευα ανόητη, μπάζει από παντού και είναι με λίγα λόγια ηλίθια.

Τρόμος δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Ούτε καν αγωνία.

 

Αυτή ήταν η τελευταία φορά που βλέπω ταινία του Shyamalan. Αν μπορούσα θα του έκανα μήνυση να μου πληρώσει το χρόνο από τη ζωή μου που έχασα βλέποντας την ηλιθιότητα που γύρισε. Όχι μόνος 6η Αίσθηση δεν πρόκειται να ξανακάνει ποτέ (αναρωτιέμαι πώς στο καλό έκανε την 6η Αισθηση αυτός ο άνθρωπος) ούτε καν το The Devil δε θα μπορέσει να ξαναφτάσει.

 

Κάκιστη. Το απόλυτο χάσιμο χρόνου. Αν χρησιμοποίησε φιλμ για να τη γυρίσει, κρίμα το φιλμ που ξοδεύτηκε για το τίποτα.

-10 / 10

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζόμουν να γράψω ότι όποιος συνέχισε να βλέπει Shyamalan μετά το The Village πάει γυρεύοντας, αλλά μετά είδα ότι έκανε και το Wayward Pines που το έχω στη λίστα μου να το δω, οπότε... δε μιλώ. :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζόμουν να γράψω ότι όποιος συνέχισε να βλέπει Shyamalan μετά το The Village πάει γυρεύοντας, αλλά μετά είδα ότι έκανε και το Wayward Pines που το έχω στη λίστα μου να το δω, οπότε... δε μιλώ. :p

 

Το wayward pines μεχρι το 6 επεισοδιο ειναι εξαιρετικο.Μετα τα υπολοιπα 4 δεν βλεπονται και εχει παρα πολλα κλισε.

 

Clueless

 

http://d12vb6dvkz909q.cloudfront.net/uploads/galleries/30157/clueless_poster.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt0112697/?ref_=nv_sr_1

 

Ποιος ειπε οτι ενα πλουσιο κακομαθημενο δεν μπορει να εχει καλη καρδια?Το γενικο νοημα της ταινιας ειναι αυτο.Η πρωταγωνιστρια ειναι πανεμορφη.Εχει και αρκετες στιγμες γελιου και βασικα η ταινια εχει ψυχη και ας μην της φαινεται αρχικα. 7/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το nightcrawler, αρκετα καλο θριλερ εγκληματος, θα του εβαζα προσωπικα 7.5/10, πολυ καλη ερμηνεια ο πρωταγωνιστης.

Ειδα και το Terminator 5, μονο και μονο επειδη ειναι το Terminator, οπως φανταζομαι και οι περισσοτεροι που βλεπουν τα sequel απο τα Νο1 και Νο2 και μετα, τα οποια ηταν πολλα χρονια μπροστα απο την εποχη τους. Εκτος του οτι επαιζε ο :cool: Arlond :cool:, κατα τα αλλα πολυ μετριο σεναριο και τιποτα καινουργιο να δειξει αν εξαιρεσει κανεις την πιτσιρικα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

The Martian

 

Όντως ταινιαρα, με πολύ δυνατό στορι για την επιβίωση όταν όλοι σε έχουν εγκαταλείψει σε ένα ξένο μέρος.

 

Έξυπνος και εφευρετικος ο πρωταγωνιστής που δεν το βάζει κάτω και ωραίες και αστείες και πολλές ατάκες.

 

Εξαιρετική η απεικόνιση του Άρη, που πραγματικά νομίζεις ότι η ταινία γυρίστηκε εκεί.

 

Αξίζει πολύ να την δείτε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ καλη ταινια το Martian, ο Matt Damon εξαιρετικος! Και η απεικονιση του πλανητη πολυ καλη επισης. Το σεναριο πολυ καλο, αγωνιωδες

Αυτό που δεν μου άρεσε ειναι οτι ειχε πολυ μουσικη. Δηλαδη αυτη η υπερβολη με τη ντισκο της γυναικας.. Γενικα θα την ηθελα λιγο πιο σιωπηλη, ωστε να αποδωθει καλυτερα η αισθηση της απομονωσης και της μοναξιας του ηρωα και της ερημιας του πλανητη. Και οι ατακες ηταν μαλλον πιο πολλες απ οσο θα ηθελα προσωπικα. Κατα τ αλλα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Με ενθουσίασε το "The Martian", ίσως η καλύτερη ταινία που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Εφέ κτλ. πολύ καλά, αλλά

αυτά τα 'χουμε δει σε όλες τις ταινίες τέτοιου μπάτζετ. Αυτό που με ενθουσίασε ήταν το σενάριο: Η αποθέωση του ανθρώπινου πνεύματος, της ανθρώπινης εφευρετικότητας, το πείσμα για επιβίωση, η χρήση της επιστήμης προς επίλυση των προβλημάτων που προκύπτουν. Τρομερά θετικό το ότι δεν υπήρχε "κακός" στην ταινία. Θα μπορούσαμε π.χ. να βλέπαμε κάποιον εντελώς ανόητο να προσπαθεί να τους πείσει στην ΝΑΣΑ ότι πρέπει να τον αφήσουν εκεί να πεθάνει, ότι δεν αξίζει να τον φέρουν πίσω, είναι ασύμφορο, τι θα πει ο κόσμος κτλ., απλά για να δημιουργηθεί εξτρά ένταση. Αντιθέτως, βλέπουμε στην ταινία τον καλύτερο εαυτό της ανθρωπότητας: Αναγνωρίζουν όλοι το μεγαλείο του τι γίνεται, ότι ζούνε μια ιστορική στιγμή και ο άνθρωπος αυτός έχει από πίσω του έναν ολόκληρο πλανήτη να εύχεται για την ασφαλή επιστροφή του.

 

Έχει στιγμές που ανατριχιάζεις, στιγμές που συγκινείσαι και έχει σε σωστές δόσεις και το χιουμοράκι του για να σπάει η συνεχόμενη αγωνία.

 

10/10 από μένα, εξαιρετική από κάθε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

οντως πολυ καλο το μαρτιαν,εγω μαλιστα διαβασα και το βιβλιο-για μεταφορα κανανε πολυ καλη δουλεια

 

ειδικα η επιλογη του ματ-ακομη και οταν το διαβαζα αυτον ειχα στο μυαλο μου

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σενάριο του Martian.

Τελικά κάπου που έλεγε η ομάδα του Ερμή για

ανταρσία, τελικά τα βρήκανε με το Κέντρο;

Γιατί θυμάμαι που λέγανε να κλεισουνε τα κομπιούτερ για να μην τους ελέγχουν από το Κέντρο

.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω καμία δραματική. Έχει να προτείνει άμεσα κάποιος γιατί έχω φαει μεγάλη ζαλάδα?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, πρέπει να παραδεχτώ πως το γεγονός ότι έκατσα και παρακολουθησα άλλη μία ταινία του M. Night Shyamalan, μάλλον λέει για εμένα ότι έχω μαζοχιστικές τάσεις.

 

O άνθρωπος είναι ο ορισμός του κάθε πέρσι και καλύτερα. Πάρτε στο imdb τις ταινίες του με χρονολογική σειρά και παρατηρήστε βαθμολογίες. Πέφτει ένα βαθμό κάθε ταινία. Τελευταία που είχα την ατυχία να δω ήταν το The Happening. Τρα-γι-κό :cry:

 

Απορώ πως έβαλε το χέρι του στο Wayward Pines και δεν το κατέστρεψε :lol:

KCB
Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνεχόμενα θρίλερ, είπα να δω καμιά κωμωδία. Είδα το PIXELS. Δεν το περιμένα τόσο διασκεδαστικό η αλήθεια είναι. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω καμία δραματική. Έχει να προτείνει άμεσα κάποιος γιατί έχω φαει μεγάλη ζαλάδα?

 

The Field (1990)

KCB
Link to comment
Share on other sites

The Field (1990)

Thanks, θα την εχω στα υποψη αν με "αναγκασουν" να δω ξανα δραματικη ;) Τελικα ειδα το Cake με την Aniston...παραλιγο να αυτοκτονησω απο την βαρεμαρα...

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Jupiter ascending. Περίμενα κάτι πολυ καλύτερο από τους δημιουργούς του matrix. Είχε αρκετά εφέ αλλα ήταν μια μέτρια sci fi ταινία, παρόμοιες ιστορίες έχουμε ξαναδεί πολλές φορές. Η Μίλα Κούνις πάντως ωραίο μωρό...αν και από ηθοποιός...
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Jupiter ascending. Περίμενα κάτι πολυ καλύτερο από τους δημιουργούς του matrix. Είχε αρκετά εφέ αλλα ήταν μια μέτρια sci fi ταινία, παρόμοιες ιστορίες έχουμε ξαναδεί πολλές φορές. Η Μίλα Κούνις πάντως ωραίο μωρό...αν και από ηθοποιός...

Δεν λέει πολλά... Κι εγώ περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο... Είναι μια ταινία όπως όλες του είδους φαντασίας (τύπου Star Trek και τέτοια), χωρίς όμως να ξεχωρίζει...

 

Στο ίδιο είδος μου είχε αρέσει πολύ περισσότερο το John Carter του 2012, βλέπεται ευχάριστα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ το martian ,υπέροχη ταινία και ο πρωταγωνιστής απίστευτος..γέλιο,συγκίνηση,αγωνία,καλές ερμηνείες..να βλέπεις την ανθρωπότητα να ενώνεται .. Μετα της 3 ταινίες με τον ματ χαμένο κατάσκοπο της οποίας λατρευω προστέθηκε και αυτή

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει αναμφίβολα!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

λεω να την δω την τεταρτη. αξιζει 3d?

Βεβαίως και έχει και εξαιρετική φωτογραφία και σκηνικά από 3D.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

για πειτε καμια ταινια με θεμα το χαλογουιν. φυσικα θριλερ και οχι τις ομονυμες :D

 

Και από τις ομώνυμες μόνο λίγες αξίζουν. Από τη σειρά του Carpenter το 1, το 2 άντε και το H20 που ήταν δεκαετία 90s και είχε τρελές επιρροές από Scream. Από του Zombie, το 1ο ήταν καλό το δεύτερο όχι.

 

Μερικά θρίλερ με θέμα το Halloween (που να μην είναι και του περασμένου αιώνα) είναι τα:

 

All Hallows' Eve

Trick 'r Treat

House of 1000 Corpses

 

Γενικότερα μιλώντας, αν είναι να δεις μία από αυτές το Trick 'r Treat θεωρείται η καλύτερη και ένα από τα καλύτερα horror movies-anthologies των τελευταίων ετών οπότε θα σου πρότεινα αυτό ακόμα και αν δεν με ενθουσίασε εμένα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...