Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το illuminati ειναι τουλαχιστον 2 κλασεις κατωτερο απο το da vinci code.Βλεπεται ευχαριστα βεβαια αλλα τιποτε παραπανω.Επισης θεωρω το trailer του παραπλανητικο.

Αυτα!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λογικό. Παθαίνουν και μαθαίνουν. Α, ο Χανκς αμοίβεται και με ποσοστά επί των εισπράξεων...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το illuminati σημερα, και εχω να πω οτι ηταν φανταστικό.

Μόλις γύρισα παο την ταινία. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Πολύ δυνατό, απο τα πρώτα λεπτά κιόλας, πολύ γρήγορες εναλλαγές και τρομερά, άκρως εντυπωσιακά σκηνικά. Και εκεί που πάει να τελειώσει η ταινία, αφήνοντάς μου ένα συναίσθημα μη ολοκλήρωσης, έρχεται το τέλος και μεεντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο.

 

Η διάρκεια είναι μεγάλη και σε ελάχιστα σημεία, παραδέχομαι οτι με κούρασε. Όμως σίγουρα αποτελεί μια απο τις καλύτερες της χρονιάς (μετρημένες στα δάχτυλα είναι άλλωστε) και, σίγουρα, την συνιστώ για την μεγάλη αίθουσα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα παο την ταινία. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Πολύ δυνατό, απο τα πρώτα λεπτά κιόλας, πολύ γρήγορες εναλλαγές και τρομερά, άκρως εντυπωσιακά σκηνικά. Και εκεί που πάει να τελειώσει η ταινία, αφήνοντάς μου ένα συναίσθημα μη ολοκλήρωσης, έρχεται το τέλος και μεεντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο.

 

Η διάρκεια είναι μεγάλη και σε ελάχιστα σημεία, παραδέχομαι οτι με κούρασε. Όμως σίγουρα αποτελεί μια απο τις καλύτερες της χρονιάς (μετρημένες στα δάχτυλα είναι άλλωστε) και, σίγουρα, την συνιστώ για την μεγάλη αίθουσα.

Συμφωνώ απόλυτα.

Κι εγώ το είδα την περασμένη Παρασκευή.

Και ευτυχώς δεν αναφερόταν σε πρόσωπα του Χριστιανισμού (εννοώ Ιησού Χριστό, Μαρία Μαγδαληνή) όπως ο Κώδικας Ντα Βίντσι που προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου λόγω ακριβώς αυτής της αναφοράς.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!:)

Link to comment
Share on other sites

Το Angles & Demons το βρήκα τ ρ α γ ι κ ό. Οι διάλογοι είναι για παιδάκια δημοτικού και ένιωθα ότι έβλεπα κινηματογραφική μεταφορά ενός... λεξικού (αφού έδιναν το definition κάθε ορολογίας που χρησιμοποιούσαν. 3-4 φορές για κάθε "δύσκολη" λέξη).

 

Το narration ακουγόταν τόοοοοοοοοσο ψέυτικο... Π.χ., σε ένα σημείο -και καλά- μιλούσε δημοσιογράφος για να περιγράψει τί γινόταν στο conclave του Βατικανού, αλλά στην πραγματικότητα παρακολουθούσαμε την τεμπελιά του Howard (και μάλιστα κακοφτιάγμενη).

 

Μία σκηνή που είναι χαρακτηριστική της κάκιστης σεναριογραφίας είναι το κομμάτι όπου είναι αντιμετωποι δύο όχλοι, οι μεν υπέρ του stem cell research, οι δε εναντίον (οι θρήσκιοι). Η κάμερα κάνει flyover στην piazza με τον κόσμο και ζουμάρει όσο χρειάζεται για να ακούσουμε τον εξής διάλογο, πριν συνεχίσει την πτήση της (δεν θυμάμαι ακριβώς τις φράσεις, αλλά το νόημα είναι το ίδιο):

 

Protester 1: "Stem cell research is murder!"

Protester 2: "Science saves lives!"

 

Κλασσικό χόλυγουντ... Με μιά λέξη, όλη η ταινία: Cringe-worthy.

 

Υ.Γ. 1 Παιδικό και το μήνυμα (science and religion can co-exist), καθώς και ο τρόπος που παρουσιαστηκε.

Υ.Γ. 2 Το product placement εξώφθαλμο και ενοχλητικό. Sony (your laptops είναι για τα σκουπίδια), Lancia, Alfa. Το πιάσαμε το υπονοούμενο.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υ.Γ. 1 Παιδικό και το μήνυμα (science and religion can co-exist), καθώς και ο τρόπος που παρουσιαστηκε.

Afto katalaves esi? Sou sinisto na tin ksana deis kalitera , eimai sigouros oti den tha katalaveis pali ta minimata pou periexei peri dipsas gia eksousia ton klirikon. Pou tous odigoun oxi mono na min einai anthropoi tou theou alla akoma kai eglimaties.

φ=1,6180.......................................................
Link to comment
Share on other sites

Afto katalaves esi? Sou sinisto na tin ksana deis kalitera , eimai sigouros oti den tha katalaveis pali ta minimata pou periexei peri dipsas gia eksousia ton klirikon. Pou tous odigoun oxi mono na min einai anthropoi tou theou alla akoma kai eglimaties.

 

Ούτε γι'αστείο δεν την ξαναέβλεπα. Αυτό που ανέφερα είναι το κεντρικό θέμα της ταινίας.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

+1 Το κεντρικο μηνυμα της ταινιας και του βιβλιου αφορα την επιστημη και την θρησκεια.. το τι κανουν (στην ταινια και στην πραγματικοτητα) οι "ανθρωποι του Θεου" ειναι γνωστο και δυστυχως αποδεκτο.
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

ειδα και εγω το Fanboys χθες,χωρις να ειμαι φαν του Star Wars μπορω να πω οτι περασε ευχαριστα η ωρα μου(αλλα μεχρι εκει,δεν γελασα και παρα πολυ)...τελευταια δυσκολευομαι να βρω καλη κομωδια για να δω,εχετε να προτεινεται καποια καλη?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειδα χθες το "τελευταιο σπιτι στα αριστερά."

 

Μου αρεσε παρα πολύ, απο τα καλυτερα θριλερ που εχω δει.Το συνιστώ(αν κ δεν τρομαξα ιδιατερα σε καποια σκηνη).

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για το Hangover. Λένε ότι είναι η κωμωδία της χρονιάς...Δεν το έχω δει οπότε επιφυλάσσομαι.
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε συμπαθεια στα ντοκιμαντερ δειτε οπωσδηποτε το:

http://www.treehugger.com/yann-arthus-bertrand-home-movie-poster.jpg

Παροτι κυλαει λιγο αργα και ειναι αρκετα απαισιοξοδο(ή ρεαλιστικο; ;) ), προβληματιζει(ελπιζω) και στο τελος δινει μια νοτα αισιοδοξιας για το μελλον του πλανητη μας. Το προτεινω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποια η αποψη σας για την ταινια

Citizen Kane

 

 

?????????????????????????????

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το Transformers: Return of the Fallen...

 

Respect...εμένα μου άρεσε...

 

tip: Βρείτε θέση πίσω...ότι βλέπετε είναι τεραστίων διαστάσεων...

Link to comment
Share on other sites

Ti γνωμη εχετε για το rec??ειναι τοσο τρομακτικο οσο μου λενε?

 

Το ποσο τρομακτικο ειναι ενα εργο πιστευω πως ειναι υποκειμενικο.Παντως κατα τη γνωμη μου προκειται για μια καλη ταινια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η αποψη σας για την ταινια

Citizen Kane

 

 

?????????????????????????????

:)

βΛεπω ουτε λογος γι αυτη την παλια ταινια....(δεν προλαβα να τη δω ακομα)

 

ΑΛΛΑ

 

ενας γνωστος μου που τελειωσε μια σχολη σκηνοθεσιας ,δεν ξερω ακριβως, μου την προτεινε ως την ταινια που εχει ψηφηστει απο τους κριτικους ως η καλυτερη ταινια ολων των εποχων απο σκηνοθεσια και κατι αλλα που δεν θυμαμαι...ετσι μου κινησε την περιεργεια να την δω...μου ανεφερε και μερικα πλανα πρωτοποτριακα..πχ ειναι 2 ατομα που συζητουν και στο βαθος φαινεται καθαρα εξω απο το παραθυρο ενα παιδι που παιζει το οποιο στη συνεχεια παιζει στην ταινια..γενικα μου ανεφερε και καποιες απιστευτες τεχνικες και κατι τετοια....

 

 

δεν ξερετε τιποτα γι αυτη την ταινια;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

βΛεπω ουτε λογος γι αυτη την παλια ταινια....(δεν προλαβα να τη δω ακομα)

 

ΑΛΛΑ

 

ενας γνωστος μου που τελειωσε μια σχολη σκηνοθεσιας ,δεν ξερω ακριβως, μου την προτεινε ως την ταινια που εχει ψηφηστει απο τους κριτικους ως η καλυτερη ταινια ολων των εποχων απο σκηνοθεσια και κατι αλλα που δεν θυμαμαι...ετσι μου κινησε την περιεργεια να την δω...μου ανεφερε και μερικα πλανα πρωτοποτριακα..πχ ειναι 2 ατομα που συζητουν και στο βαθος φαινεται καθαρα εξω απο το παραθυρο ενα παιδι που παιζει το οποιο στη συνεχεια παιζει στην ταινια..γενικα μου ανεφερε και καποιες απιστευτες τεχνικες και κατι τετοια....

 

 

δεν ξερετε τιποτα γι αυτη την ταινια;;;

 

Μιλάμε για μια από τις διασημότερες ταινίες στην ιστορία του σινεμά και περιμένεις να στη σχολιάσουν στο Myphone?

 

Τέλος πάντων, στην εποχή της ήταν κάτι το εξαιρετικά πρωτοποριακό και θεωρείται σταθμός στην ιστορία του σινεμά αλλά σήμερα, 70 χρόνια μετά, δε νομίζω πως θα σου κάνει τόση εντύπωση. Σε μια κλασσική σκηνή ας πούμε ο κύριος και η κυρία Kane παίρνουν το πρωινό τους και στο background βλέπεις το πέρασμα του χρόνου - επαναστατικό τότε αλλά το έχεις δει σε άλλες 20 τουλάχιστον ταινίες που το αντέγραψαν στη συνέχεια.

Άρα οι καινοτομίες της σκηνοθετικής τεχνικής και της αφήγησης εκείνης της εποχής είναι συγκριτικά πιο δύσκολο να εκτιμηθούν τώρα γιατί τις θεωρούμε δεδομένες, σε αντίθεση ας πούμε με μια πιο συμβατική από σκηνοθετική άποψη ταινία της ίδιας εποχής αλλά με πιο δυνατή υπόθεση και ερμηνείες όπως η Casablanca η οποία βλέπεται πιο άνετα σήμερα κατά τη γνώμη μου.

 

Γενικότερα πάντως όταν μια ταινία διαφημίζεται ως η καλύτερη όλων των εποχών είναι δύσκολο να συγκρατήσεις τις προσδοκίες σου ώστε να μην απογοητευθείς.

 

Η γνώμη μου είναι λοιπόν ότι σαφώς και αξίζει να την δεις αλλά πρέπει να την κρίνεις με τα δεδομένα της εποχής της για να την εκτιμήσεις.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

+1, αν σκεφτείς επίσης ότι ο Orson Welles ήταν 25-26 χρονών όταν την σκηνοθέτησε, ενώ και η ερμηνεία του είναι πολύ ωριμότερη από την ηλικία του, η ταινία κερδίζει αμέσως extra πόντους στην εκτίμησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, θα την δω μαλλον αυριο που θα κατεβει..

Μου ειπε οτι ηταν 25 χρονων ο σκηνοθετης και ηταν η πρωτη του ταινια,,πραγματικα εξυπνος. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eιδα το Public Enemy, πολυ καλη σκηνοθεσια(ε Michael Mann) και ωραιες ερμηνειες απο Τζονι Ντεπ(καρδουλες) και Μαριον Κοτιλαρντ(καρδουλες και παλι). Ο Κριστιαν Μπεηλ ικανοποιητικος. Δειτε το σε θερινο.:happy:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eιδα το Public Enemy, πολυ καλη σκηνοθεσια(ε Michael Mann) και ωραιες ερμηνειες απο Τζονι Ντεπ(καρδουλες) και Μαριον Κοτιλαρντ(καρδουλες και παλι). Ο Κριστιαν Μπεηλ ικανοποιητικος. Δειτε το σε θερινο.:happy:

 

σε θερινο...και μονο.

 

Προσωπικα πιο πολυ ωρα κοιτουσα τα δεντρακια που ανεμιζαν παρα την οθονη (σχημα λογου, αλλα..you get the point). Δεν βρηκα το λογο υπαρξης της ταινιας. Οι ιδιες επαναλαμβανομενες μια δυο σκηνες ληστειων, corny διαλογοι, 15λεπτες σκηνες με εκατερωθεν πυροβολισμους χωρις λογο, κτλ. Δεν σου δειχνει ουτε για ποιο λογο ηταν κατι το τρελα ιδιαιτερο ο Ντιλινγκερ, ουτε σοβαρα κινητρα των πραξεων των πρωταγωνιστων.

 

Οι ηθοποιοι καλοι, τα κοστουμια ακομα καλυτερα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια; Θα περίμενει κανείς ότι τα ονόματα θα ήταν εχέγγυο για μία μέτρια προς καλή ταινία. Φυσικά ο Mann σαν να το έχει χάσει τον τελευταίο καιρό (Miami Vice)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...