Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, longus said:

Το παραγγέλνεις σήμερα και έρχεται στην καλύτερη το Πάσχα...

Αν είναι των ξένων, τώρα την Κυριακή είναι! 😉😂

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2024 at 9:28 ΜΜ, fotisbasm_ said:

Μετά η σειρά S θα αποτύχει,  ήδη πλέον το 2024 οι midrange συσκευές δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα ουσιώδες που να δικαιολογεί την διαφορά των 1000 ευρώ ( a55 , 500e s24ultra 1500e)

Ήδη το σκέφτομαι μετά το φιάσκο με την κάμερα του s24u , και μην αρχίσετε, κακά τα ψέματα δεν δικαιολογεί τα λεφτά του  ,θα μου πείτε έχει και  άλλες μάρκες για ναυαρχίδες αλλά δύσκολα εάν τα έχεις όλα σαμμυ 

Ε όχι…. Ας είμαστε λίγο σοβαροί.

Έχω δουλέψει Α 53 + Α 54 και Υπάρχουν αρκετά lags…ο  έξινος Δεν παλεύεται με τίποτα…. Φαντάζομαι ότι και το 55 θα έχει αυτή την τύχη ….

Έχει ο αδερφός μου το Α 52 S και πάει βούτυρο παντού…

Εάν δεν σε ικανοποιεί η κάμερα μιας ναυαρχίδας θα σε ικανοποιήσει Αυτή ενός midrange?

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Konstantine73 said:

Ε όχι…. Ας είμαστε λίγο σοβαροί.

Έχω δουλέψει Α 53 + Α 54 και Υπάρχουν αρκετά lags…ο  έξινος Δεν παλεύεται με τίποτα…. Φαντάζομαι ότι και το 55 θα έχει αυτή την τύχη ….

Έχει ο αδερφός μου το Α 52 S και πάει βούτυρο παντού…

Εάν δεν σε ικανοποιεί η κάμερα μιας ναυαρχίδας θα σε ικανοποιήσει Αυτή ενός midrange?

Η φαντασία από την πραγματικότητα απέχει. Ας δούμε πώς θα πάει το A55 και μετά... κράζουμε. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα τα A52s και Α34. Ξεκάθαρα πιο ομαλό ήταν το A52s, αλλά ακόμα και αυτό είχε κάποια micro stutters.

Και οι 2 συσκευές βέβαια ήταν οι εκδόσεις 6/128, και θεωρώ ότι τα 8gb ram είναι ιδανικά για OneUI,και ο Snap778 είναι συνολικά καλύτερος από τον Dimensity του A34.

Συσκευή βούτηρο με την κυριολεκτική έννοια σε Samsung μεριά, μόνο στα S23 εχω δει σε βάθος χρόνου, χωρίς το παραμικρό stutter και αν θυμάμαι καλά και στο Samsung S20FE 5G με τον τότε Snap865.

Δεν έχω δουλέψει τα A53/A54.

Για το A55 που ξεκινά με 8gb ram, έχει UFS 3.1 ταχύτητες και λένε καλά λόγια για τον Exynos, πιστεύω θα είναι πιο ομαλό από το περσινό A54, βέβαια περιμένω να διαβάσω και σχόλια κατόχων πάνω σε αυτό.

Σε μπαταρία και ποιότητα κατασκευής, οι ως τώρα κριτικές λένε καλά σχόλια.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αυτή την τιμή που έχει τώρα, θα μπορούσες με κάτι παραπάνω να πάρεις και το S23 FE. Θα έχεις μικρότερη οθόνη αλλά καλύτερη κάμερα και επεξεργαστή. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε και το review από το γνωστό τεχνολογικό site.

Καλά λόγια αναφέρουν για τον Exynos, αλλά περιέργως βλέπω και αναφέρεται στα αρνητικά το δακτυλικό αποτύπωμα.

Δεν ξέρω αν κάποιος κάτοχος έχει δει κάτι τέτοιο.

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a55-review-2684.php

image.png.e83e3788fa58186457852e271de86bcc.png

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το A52s που είχα πριν το δακτυλικό αποτύπωμα πάει σφαίρα...

Link to comment
Share on other sites

Το δακτυλικο αποτυπωμα δεν ειναι σφαιρα πρεπει να απενεργοποιησεις πρωτα τα δυο εφε δηλαδη το κινουμενο γραφικο και μετα το εφε μεταβασης για να συνελθει και να ειναι πιο ακαριαιο.Ομως εαν καποιος  λογο διαφορων θεματων στην καθημερινοτητα πεφτει ξενο υλικο πανω στο δαχτυλο η βγαινει πετσα θα εχει κοληματα και δεν θα το αναγνωριζει αυτο βεβαια εννοειται οτι δεν φταιει το αποτυπωμα...Εγω πχ.  λογο εργασιας βαζω πολλες φορες οινοπνευμα στα δαχτυλα  με αποτελεσμα να μη το αναγνωριζει λογικοτατα βεβαια . . .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, s_nova said:

Το δακτυλικο αποτυπωμα δεν ειναι σφαιρα πρεπει να απενεργοποιησεις πρωτα τα δυο εφε δηλαδη το κινουμενο γραφικο και μετα το εφε μεταβασης για να συνελθει και να ειναι πιο ακαριαιο.Ομως εαν καποιος  λογο διαφορων θεματων στην καθημερινοτητα πεφτει ξενο υλικο πανω στο δαχτυλο η βγαινει πετσα θα εχει κοληματα και δεν θα το αναγνωριζει αυτο βεβαια εννοειται οτι δεν φταιει το αποτυπωμα...Εγω πχ.  λογο εργασιας βαζω πολλες φορες οινοπνευμα στα δαχτυλα  με αποτελεσμα να μη το αναγνωριζει λογικοτατα βεβαια . . .

Καλημέρα.Αυτο συμβαίνει και με το αποτύπωμα στα κινητά με συμβατικό πλαϊνό κουμπί που είναι ποιο αξιόπιστο.Στο δικό μου xiaomi παρόλο που ξεκλειδώνει ακαριαία,με βρεγμένα χέρια δεν το αναγνωρίζει....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, βρίσκω άβολο ο αισθητήρας του δαχτυλικού αποτυπωματος να βρίσκεται πάνω στο κουμπί, ειδικά με τη λογική Samsung (όπως την είχα συναντήσει στο Galaxy A22, πιθανόν σε άλλα μοντέλα να είναι διαφορετικό), προκειμένου να είναι πιο καλαίσθητο και να μην εξέχουν κουμπιά, ήταν ενσωματωμένο το κουμπί στο σασί της συσκευής και το δακτυλικό, είχε μικρή επιφάνεια ανάγνωσης. Δύσκολο να πατήσεις το κουμπί και γενικά, το βρήκα επίφοβο να το ενεργοποιήσω, μήπως δεν μπορέσω να ξεκλειδώσω τη συσκευή, αλήθεια, στη δοκιμή που παρατέθηκε, ποιο ακριβώς ήταν το παράπονο με τον αισθητήρα; 

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε το αδερφακι galaxy  M55 για  αλλες χωρες με  διαφοροποιησεις Ελαφρυτερο κατα 35 γραμμαρια ,   6.7 οθονη , Snapdragon επεξεργαστη , 45W φορτιση   --->>>   https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_m55-12896.php

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, s_nova said:

Κυκλοφορησε το αδερφακι galaxy  M55 για  αλλες χωρες με  διαφοροποιησεις Ελαφρυτερο κατα 35 γραμμαρια ,   6.7 οθονη , Snapdragon επεξεργαστη , 45W φορτιση   --->>>   https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_m55-12896.php

Ευρώπη χλωμό να κυκλοφορήσει?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, evris2013 said:

Φανταστείτε τι κινητά βγάζει στις κάτω χώρες όπου το Μ55 χαμηλότερης κατηγορίας από το Α55 έχει 45w ταχεία φόρτιση από το Α55 πού έχει 25w.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, boymanos said:

Φανταστείτε τι κινητά βγάζει στις κάτω χώρες όπου το Μ55 χαμηλότερης κατηγορίας από το Α55 έχει 45w ταχεία φόρτιση από το Α55 πού έχει 25w.

Το m55 έχει κατώτερη κάμερα και προσωπικά έχω βαρεθεί με τις στενομακρες οθόνες που έχουν όλες οι εταιρείες 20/9 ratio.Εδω το Α54,55 είναι λίγο ποιο φαρδυες,τις προτιμώ έτσι περισσότερο...αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ο exynos  του Α55 σε σχεση με τον snap του Μ55 ειναι πιο καινουργος και λιγο πιο δυνατος .Τωρα εαν εχει θεματακια στο μελλον δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα live στο πλαισιο πανέμορφο καλό φωτισμό ωραίο μέγεθος και κάμερα σε σχέση με 23 ultra  για εκεί μέσα στο κατάστημα ήταν ισάξιο 

Ένα + έχει το άτιμο 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fotisbasm_ said:

Το είδα live στο πλαισιο πανέμορφο καλό φωτισμό ωραίο μέγεθος και κάμερα σε σχέση με 23 ultra  για εκεί μέσα στο κατάστημα ήταν ισάξιο 

Ένα + έχει το άτιμο 

Ήθελα να ρωτήσω,το δακτυλικό αποτύπωμα για όσους το έχουν είναι ορατό μαζί με το AOD και από εκεί ξεκλειδώνει κατευθείαν η πρέπει να πατήσεις κάποιο κουμπί να φανεί;Δηλαδή το ξεκλείδωμα γίνεται με μια κίνηση η δύο;

Link to comment
Share on other sites

Με esim στην Λιβαδειά που βρίσκομαι δεν έχω κανένα θέμα με το σήμα, σε κάποια σημεία καλύτερα από το Α52s , δικτύο Nova. 5G μια χαρά, στην γούβα που βρίσκεται το σπίτι μου σε 5G μέχρι 30Mb download, σε κάποια σημεία που φαίνονται οι κεραίες μπορεί να φτάσει μέχρι και 500mb

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, monster1971 said:

Ήθελα να ρωτήσω,το δακτυλικό αποτύπωμα για όσους το έχουν είναι ορατό μαζί με το AOD και από εκεί ξεκλειδώνει κατευθείαν η πρέπει να πατήσεις κάποιο κουμπί να φανεί;Δηλαδή το ξεκλείδωμα γίνεται με μια κίνηση η δύο;

Αφου στα προηγούμενα μοντέλα(γιατί να μην το έχει και αυτό) έχει την επιλογή να φένεται το δαχτυλικό ή και να μην φένεται... όποιο και απο τα δύο να έχεις με κλειστή οθόνη και AOD πάνω της ξεκλειδώνει με το πρώτο πάτημα

Edited by Nikos_96
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, panoslvd said:

Με esim στην Λιβαδειά που βρίσκομαι δεν έχω κανένα θέμα με το σήμα, σε κάποια σημεία καλύτερα από το Α52s , δικτύο Nova. 5G μια χαρά, στην γούβα που βρίσκεται το σπίτι μου σε 5G μέχρι 30Mb download, σε κάποια σημεία που φαίνονται οι κεραίες μπορεί να φτάσει μέχρι και 500mb

Άρα καλύτερο σήμα από A52s?  Βασικά ίσως δεν είχα θέσει την ερώτηση σωστά, η ερώτηση ήταν σε σχέση με άλλη συσκευή δίπλα δίπλα με ίδιο δίκτυο πως τα πάει. 

25 minutes ago, monster1971 said:

Ήθελα να ρωτήσω,το δακτυλικό αποτύπωμα για όσους το έχουν είναι ορατό μαζί με το AOD και από εκεί ξεκλειδώνει κατευθείαν η πρέπει να πατήσεις κάποιο κουμπί να φανεί;Δηλαδή το ξεκλείδωμα γίνεται με μια κίνηση η δύο;

Η αλήθεια είναι ότι δεν το τσέκαρα, είχα απορροφηθεί με την ομορφιά του πραγματικά είναι κρίμα να το βάλεις αυτό το κινητό θήκη, είναι π α ν ε μ ο ρ φ ο, όντος iphone ντιζάιν. Και το navy αδικείται από τις φώτο από κοντά τα σπάει, μπροστά στο s23 ultra έδειχνε ποιο όμορφο, να ήταν και οι κάμερες του ποιο μεγάλες σε διάμετρο(σχήμα) θα έδειχνε τέρας 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nikos_96 said:

Αφου στα προηγούμενα μοντέλα(γιατί να μην το έχει και αυτό) έχει την επιλογή να φένεται το δαχτυλικό ή και να μην φένεται... όποιο και απο τα δύο να έχεις με κλειστή οθόνη και AOD πάνω της ξεκλειδώνει με το πρώτο πάτημα

Ευχαριστώ πολύ.Εχω καιρό να έχω σαμσουνγκ,είμαι μια 5αετια τώρα με xiaomi,και δακτυλικό στο πλάι.Ευχαριστημενος γενικά.μιας και θα πάει το 10pro στην κόρη μου,ξαχαρωνω το Α55...να πέσει όμως λίγο...προς το καλοκαίρι θα είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...