Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω μόνο στην μη αγορά Day One κάθε συσκευής. Από κει και μετά θεωρώ αν δεν δοκιμάσεις τη συσκευή δεν μπορείς να βγάζεις αξιόπιστα συμπεράσματα, έστω και με Exynos. Κάθε συσκευή είναι διαφορετική.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, George6633 said:

Εδώ ακριβώς... Πως γίνεται να μιλάς για αδύναμους επεξεργαστές και παράλληλα να λες για 700.000 πόντους στο antutu?Μήπως ξεχνάς τι μπορούσες να πάρεις πριν λίγα χρόνια με 500€;

Τα περί αδύναμων επεξεργαστών, κολλάνε στο ότι πίσω στο A52S, η Samsung στην μεσαία κατηγορία σου έδινε ίδιες επιδόσεις με τον mid range ανταγωνισμό, ενώ τώρα όχι, και πιο συγκεκριμένα τότε Snapdragon 778.

 Btw ο Snap778  βγάζει Antutu score κοντά 580.000 με 600.000(Antutu 10) και μιλάμε για τσιπάκι 3ετίας.

Συσκευές του 2023 στα ίδια χρήματα

  • Pixel 7A. Καλύτερες επιδόσεις από το φετινό A55.
  • Poco F5
  • Oneplus Nord 3. Φθηνότερα από το A55 με Antutu score πάνω από 1Μ.

Παρόμοιες επιδόσεις φέτος έχει και το Nothing Phone 2A(700.000 Antutu),αλλά ζητάει 50% λιγότερα χρήματα.....

11 ώρες πριν, evris2013 said:

Από κει και μετά θεωρώ αν δεν δοκιμάσεις τη συσκευή δεν μπορείς να βγάζεις αξιόπιστα συμπεράσματα, έστω και με Exynos. Κάθε συσκευή είναι διαφορετική.

Προφανώς και ισχύει αυτό πχ για τις κάμερες, αλλά ορισμένα άλλα πράγματα δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσεις για να βγάλεις συμπεράσματα.

Για παράδειγμα το A55 είναι η μοναδική mid range συσκευή του 2024 των 500+ευρώ με 128gb χώρου στην βασική έκδοση, κάτι που βλέπουμε μέχρι και στο Galaxy S24 των 950ευρώ.

Τέλος, εννοείται ότι το Α55 όπως και όλες οι συσκευές, έχουν και τα καλά τους.

Στην περίπτωση του Α55 πχ ορισμένα θετικά είναι

+η software υποστήριξη

+Ip67

+microSD

+ποιότητα κατασκευής κλπ.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Fulgore1 said:

Τα περί αδύναμων επεξεργαστών, κολλάνε στο ότι πίσω στο A52S, η Samsung στην μεσαία κατηγορία σου έδινε ίδιες επιδόσεις με τον mid range ανταγωνισμό, ενώ τώρα όχι, και πιο συγκεκριμένα τότε Snapdragon 778.

 Btw ο Snap778  βγάζει Antutu score κοντά 580.000 με 600.000(Antutu 10) και μιλάμε για τσιπάκι 3ετίας.

Συσκευές του 2023 στα ίδια χρήματα

Pixel 7A. Καλύτερες επιδόσεις από το φετινό A55.

Poco F5/Oneplus Nord 3. Φθηνότερα από το A55 με Antutu score πάνω από 1Μ.

Παρόμοιες επιδόσεις φέτος έχει και το Nothing Phone 2A(700.000 Antutu),αλλά ζητάει 50% λιγότερα χρήματα.....

Επειδή ακριβώς εγώ δεν ξεχνάω τι μπορούσα να πάρω και πέρυσι , γιαυτό λέω ότι δεν είναι να βαράμε παλαμάκια το score αυτό στα 500ευρώ.

Εσύ συμφορουμίτη, μάλλον τα ξέχασες όλα αυτά.....

Τέλος, ωρίστε τι έγραψε το gsmarena για το Galaxy A54 τέλος του χρόνου στο κομμάτι απόδοσης

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a54_long_term-review-2641p4.php

The Galaxy A54 is the choppiest, laggiest phone we've reviewed long-term in a long time. It actually reminds us a lot of a non-Pro Redmi Note from a few years ago. It just doesn't seem like its chipset was chosen for any reasons having to do with performance, smoothness, or the ability to handle a lot of things on a day to day basis.

Instead, it feels like Samsung knew it was cheaper to buy these from its own shelves than go to Qualcomm or MediaTek, which is fine in principle, but this chip is much more fitting of a handset that would cost half of what the A54 is even currently going for. At such a price, we'd praise it. At the A54's price, it's its biggest downside, and by quite some margin.

It's not unusable, far from it, but it's so much laggier and choppier than, for example, the Poco F5 that we've recently reviewed long-term, that it's been hard to wrap our heads around the fact that two similarly priced devices can perform so differently in this area. Microstutters show up at the randomest of times, and if you try to heavily multitask, you'll definitely know how much of a struggle that is for the Exynos 1380.

Again, this chip would be praiseworthy on a device going for half the A54's price. But in this range, it's just not good enough, especially in late 2023, and especially considering that this is Samsung's best selling model. 

 

Προφανώς και ισχύει αυτό πχ για τις κάμερες, αλλά ορισμένα άλλα πράγματα δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσεις για να βγάλεις συμπεράσματα.

Για παράδειγμα το A55 είναι η μοναδική mid range συσκευή του 2024 των 500+ευρώ με 128gb χώρου στην βασική έκδοση, κάτι που βλέπουμε μέχρι και στο Galaxy S24 των 950ευρώ.

Τέλος, εννοείται ότι το Α55 όπως και όλες οι συσκευές, έχουν και τα καλά τους.

Στην περίπτωση του Α55 πχ ορισμένα θετικά είναι

+η software υποστήριξη

+Ip67

+microSD

+ποιότητα κατασκευής κλπ.

Να σου θυμίσω συμφορουμίτη μιας και οι 2 μας γράφαμε στο θέμα του A52S, ότι τότε η Samsung, έδινε πέραν από ίδιες επιδόσεις με τον ανταγωνισμό, και άλλα features όπως θύρα ακουστικών, φορτιστή στο κουτί, 120hz amoled οθόνη και microSD και 3χρόνια υποστήριξη. Παλιότερα δηλαδή σου έδινε ότι και ο ανταγωνισμός και ακόμα παραπάνω.

Το είχες το Α54 ή ότι διαβάζεις;Γιατί και από τα χέρια μου πέρασε και σε 2 φίλους που το αγόρασαν είναι απόλυτα ευχαριστημένοι(όχι δεν παίζουν παιχνίδια στο κινητό) αλλά και πολλές πολλές πωλήσεις παγκοσμίως όπως και το Oneplus 12(προφανώς έχει καλή κατασκευή και επεξεργαστή) το αποθέωσαν και αν πας να ρίξεις μια ματιά στο θέμα εδώ στο forum οι μισοί κάτοχοι έχουν θέματα είτε με τη συσκευή είτε με την υποστήριξη.Προσοχή λοιπόν σε ότι διαβάζουμε γιατί στην αρχή όλα καλά είναι και όλα άσχημα αλλά η εμπειρία χρήσης είναι ο πραγματικός κριτής.. Επίσης επιμενεις να βάζεις συσκευές άλλων εταιριών που ζητάνε ακόμα και τα μισά λεφτά και από λογισμικό ή updates είναι κλαφτα και δεν απαντάς στο ότι υπάρχουν εκατομμύρια ανά τον κόσμο που μπορεί να δώσουν κάτι παραπάνω από όσα ζητάει η κάθε nothing και να έχουν one ui,υποστήριξη,καλύτερη μεταπώληση και άλλα καλούδια.Δεν έχω θέμα να δώσω τα μισά να πάρω ένα πιο γρήγορο κινητό,αλλά προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω που θα κρατήσει στο χρόνο.Και υπάρχουν ακόμα τηλέφωνα Samsung που έχουν βγει εδώ και χρόνια και αντέχουν.. Α και χωρίς διαφημίσεις ή τρόπους να τις κλείσεις μόνος σου μεσα από τις ρυθμίσεις(μη λέμε πάλι τα ίδια,λογισμικό κλπ κλπ). 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Πέρα την πλάκα η Nothing έχει ένα από τα καλύτερα software, σταθερό χωρίς διαφημίσεις χωρίς προβλήματα και χωρίς battery drain

Κρίμα κ απορω πως δεν έχει τρελές πωλήσεις 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

 

9 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

Πέρα την πλάκα η Nothing έχει ένα από τα καλύτερα software, σταθερό χωρίς διαφημίσεις χωρίς προβλήματα και χωρίς battery drain

Κρίμα κ απορω πως δεν έχει τρελές πωλήσεις 

Γιατί είναι νέα εταιρεία άγνωστη στους περισσότερους.

Γιαυτό έγραψα πιο πίσω ότι οι περισσότεροι στα φθηνότερα κινητά αγοράζουν Samsung λόγω ονόματος.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Fulgore1 said:

Ρε συμφορουμίτη πιο πίσω δεν αναφέρθηκες συγκεκριμένα στο κομμάτι των επιδόσεων και του Antutu?

Τώρα γιατί το γυρνάς σε μεταπώληση, υποστήριξη κλπ???

Επίσης αφού όπως λές προτιμάς να δώσεις κάτι παραπάνω που θα κρατήσει στον χρόνο και δεν σου αρέσουν οι διαφημίσεις και το λογισμικό κλπ, αυτά γιατί δεν τα έγραφες στο θέμα του poco x6 pro?

Τέλος, στο σχόλιο μου που κάνεις παράθεση, αναφέρω ξεκάθαρα ότι το A55(όπως και το A54)έχει και τα θετικά του από τον ανταγωνισμό μεταξύ αυτών και η υποστήριξη.

Τα μισά από αυτά που γράφω διαβάζεις???

Τέλος για την εμπειρία χρήσης, αν ρίξεις μια ματιά στο εδώ forum για το A54, θα δείς παράπονα από  κατόχους για μικρο κολλήματα, face unlock, αυτονομία, σήμα και wifi, οπως είχα και εγώ με το A34.
Ωρίστε και μερικά σχόλια για του λόγου το αληθές 

  Hide contents

 

 

image.thumb.png.3730624b0c7d88fb5d25695b633b18d7.png

 

image.thumb.png.2e81d2e250f70512caed81fc3e1e302c.png

image.thumb.png.f02f16c85c99fb4b79e34651918e99b0.png

 

Δεν τα έγραψα στο poco X6 pro γιατί εκεί υπάρχει ο S_nova με την βοήθεια του και λύσεις για όλα,το θέμα είναι ο απλός άνθρωπος που θα το πάρει και θέλει απλά να κάνει την δουλειά του,μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.Ναι αναφέρθηκα στο antutu γιατί από την μία μιλησες για αδύναμους επεργαστες και το αναίρεσες μόνος σου από κάτω για 700.000 σκορ και υπάρχουν και τα υπόλοιπα πράγματα πέρα από το antutu που καλό είναι να τα λέμε και να μην κάνουμε ότι δεν υπάρχουν οπότε προφανώς και τα ανέφερα και αυτά.Οσον αφορά το Α54 να το πω πιο σωστά λοιπόν σχεδον όλος ο κόσμος έμεινε ευχαριστημένος από την συσκευή και κάνει πολύ σωστά την δουλειά του αλλά δυστυχώς υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που κάτι δεν έχει καθίσει καλά (μου γράφεις την μειοψηφία της μειοψηφίας μιας και τα υπόλοιπα άτομα είναι ευχαριστημένοι).Μπορείς να δεις το pixel 8 pro(που κοστίζει όσο κοστίζει) και έχει τα θέματα του και τα σπασίματα στο σκρολαριαμα.Δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα,το γεγονός ότι η πλειοψηφία είναι χαρούμενοι από τις συσκευές της Samsung και την χρήση τους αρκεί,τώρα αν εσυ έχεις καμιά εντύπωση ότι το Nothing Phone θα πουλήσει περισσότερο από το Α55 επειδή έχει έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και με λιγότερη τιμή,μπορείς να το υποστηρίξεις (ξαναλέω αν έχεις κάποια τέτοια γνώμη) γιατί η εταιρία σε 2-3 χρόνια δεν θα μπορεί να υποστηρίξει το κινητό(προσωπική άποψη).Ας μείνουμε όμως εδώ και ας περιμένουμε την επίσημη κυκλοφορία του κινητού αυτού. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την αρχή ανέφερα το ότι τα 2 κύρια αρνητικά της συσκευής αυτής για τα χρήματα που ζητάει είναι η υψηλή αρχική τιμή και ο επεξεργαστής που είναι κατώτερος του ανταγωνισμού.

Αλλος στα αρνητικά θα μπορούσε να αναφέρει την απουσία φορτιστή ή τα μόλις 25W φόρτισης.

Πουθένα δεν είπα σε κανένα ούτε τι να αγοράσει, ούτε είπα ότι η συσκευή δεν έχει κανένα θετικό/πλεονέκτημα κλπ.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έλειπε,να πει ο καθένας μας τι να αγοράσει ο άλλος και τι όχι..Ναι η μητέρα σου και ο πατέρας σου και οι γονείς οι δικοί μου και όλος ο απλός κόσμος που θα αγοράσει τη συσκευή θα κρίνει που θέλει απλά το κινητό να κάνει την δουλειά του και να τρέχει καλά στην καθημερινότητα του και δεν ασχολείται με επεξεργαστές και χίλια μύρια πράγματα όπως κάνουμε εμείς που είμαστε μειοψηφία εδώ στο φόρουμ όσο και αν δεν σ αρέσει..Σταματάω εδώ το θέμα,έτσι και αλλιώς ξεφύγαμε. 

Just now, George6633 said:

 

 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και το A52s η αρχική του τιμή στα 480€ με 128/4GB. Το A55 ξεκινάει με 128/8GB μνήμες και έχει ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη. Επίσης και με αλουμίνιο στα πλαϊνά. Στα πρώτα review θα φανούν τα όποια μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα της συσκευής. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Fulgore1 said:
  Reveal hidden contents

Μα και το A52s και αυτό overpriced ήταν τον πρώτο καιρό(το realme gt master 350ευρώ είχε day one), και αν πάς μια βόλτα στο θέμα του τότε που γράφαμε, οι περισσότεροι το αγόρασαμε με το που έπεσε σε τιμή κάτω από τα 380ευρώ. Αλλά ήταν υπερ πλήρες, γιαυτό και έγινε τόσο δημοφιλές και αναφέρεται μέχρι και σήμερα.

Και ο τότε ανταγωνισμός ξεκινούσε από τα 128gb βλέπε Realme GT master, Oneplus Nord 2 και όλες οι εταιρείες σε επιδόσεις ήταν πάνω κάτω τα ίδια.

Μετά το A52s όμως, η Samsung ξαναγύρισε στους Exynos και άρχισε να κόβει δεξιά και αριστερά. 

Δες πχ στο A53 ένα χρόνο μετά

image.thumb.png.169861f6db501ef01682b20158a24a82.png

Και μια από τα ίδια και με το A54

image.png.9346756022c56d92c14cbaa511f60709.png

Ναι το OneUI είναι καλύτερο από το MiUi, και μπράβο στην Samsung για την πολύ καλή software υποστήριξη, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Εντομεταξύ υπάρχει και το S23FE στα ίδια χρήματα που έχει τον επεξεργαστή του S22Ultra(1.1M Antutu) και έχει και features ναυαρχίδας όπως ασύρματη φόρτιση και Ip68, τηλεφακό και 4K 60fps video.

Εχει βέβαια μικρότερη μπαταρία και δεν παίρνει microSD.

image.thumb.png.f26f39afbd78154335e0961e284c09ea.png

 

Αφού λοιπόν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο συμφορουμίτη, τότε προς τι όλη διαφωνία εδώ και πόσα σχόλια?

Πρέπει δηλαδή μόνο να γράφουμε τι κινητάρα είναι η κάθε συσκευή και να μην κάνουμε την όποια κριτική στην κάθε συσκευή/εταιρεία σαν καταναλωτές που είμαστε??

Και για τα περί Antutu, οι διαφορές με το μικρότερο A35 που φοράει τον περσινό Exynos του A54

image.thumb.png.4095864ce83c5c0d30529a0a0dee7666.png image.thumb.png.a3cb66c658ec7dbb4633293e078313ba.png

Τα χεις μπερδέψει όλα,δυνατους επεξεργαστες με χαμηλή μπαταρία,"αδύναμους" επεξεργαστες αλλά με δυνατό antutu,άλλες κατηγορίες,τιμές skroutz,επίσημες τιμές,άλλες εταιρίες,ότι να ναι...κακώς μπήκα στον κόπο..καλή Σαρακοστή να είσαι καλά 🤣

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ μικρότερη οθόνη από το Α55 και τα 3 S πιο πάνω. Ειδικά το S23. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε το Α22 πιο πριν με το οποίο έζησα κι εγώ και πλεονέκτημα το έχω παραχωρήσεις στον πατέρα μου. Πρώτο και βασικό, είναι της φθηνότερης κατηγορίας επομένως, η τοποθέτηση μου ίσως να μη σχετίζεται τόσο με τη midrange.

Διαπίστωσα το εξής. Συγκριτικά με το δικό μου τηλέφωνο (Redmi Note 13 Pro Plus), διαπίστωσα καλύτερη αυτονομία μπαταρίας και ναι, μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα διότι σκέφτηκα ότι δε γίνεται συσκευή 2+ ετών να έχει καλύτερη μπαταρία από μια συσκευή ολοκαίνουργια και του κουτιού και κατέληξα στο εξής.

Πολλοί κράζουν τους exynos επεξεργαστές, μάλλον όμως έχουν πετύχει τη χρυσή τομή στο θέμα της αυτονομίας. Μπορείς σε επιδόσεις να υστερούν κάπως, σε θέμα αυτονομίας όμως, χάριν αυτού, τα πηγαίνουν περίφημα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι και το Realme 11 Pro Plus με ένα σχετικά αδύναμο επεξεργαστή όπως παρουσιάζεται από πολλούς, καταφέρνει αρκετά καλά νούμερα στην αυτονομία της μπαταρίας, αντίστοιχα συμβαίνει και με τη Samsung.

Οι υπόλοιπες εταιρείες, με τα τσιπ που χρησιμοποιούν, ειδικά τα της Mediatek, από προσωπική εμπειρία, καταλήγω στο ότι ναι μεν σε επιδόσεις είναι κορυφή, σε θέμα αυτονομίας πάσχουν όμως. 

Από προσωπική εμπειρία, ξαναλέω, το τονίζω επειδή πρόκειται για εμπειρία με τη φθηνή κατηγορία, η αλήθεια είναι ότι συνάντησα κάποια κολληματάκια όσο καιρό το είχα, ήταν θέμα λογισμικού, ήταν θέμα επεξεργαστή, δεν κατάλαβα, τώρα πάντως που φορές το χρησιμοποιώ για να κάνω τα updates του, μου φαίνεται ότι κυλάει ρολόι, καταλαβαίνω όμως στην πράξη πως υστερεί ο Exynos, για την ίδια δουλειά (updates εφαρμογών), πήρε πολύ περισσότερο χρόνο για να ολοκληρώσει η διαδικασία, συγκριτικά με την αντίστοιχη διαδικασία που γίνεται στη δική μου συσκευή.

Προφανώς και είναι άδικο να συγκρίνονται δύο συσκευές διαφορετικής κατηγορίας και με διαφορετικές ημερομηνίες κυκλοφορίας, είναι όμως ενδεικτικό πιστεύω το παράδειγμα. Σε θέμα αυτονομίας, είναι άπιαστες οι επιλογές της Samsung, φαίνεται και στα χαρτιά άλλωστε, εκεί ο Exynos πιστεύω κάνει καλή δουλειά, σε θέμα επιδόσεων επιφυλάσσομαι, για έναν μέσο χρήστη όμως, πιστεύω ότι δεν έχει και τόση σημασία, τη δουλειά του θα την κάνει... 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, George6633 said:

Τα χεις μπερδέψει όλα,δυνατους επεξεργαστες με χαμηλή μπαταρία,"αδύναμους" επεξεργαστες αλλά με δυνατό antutu,άλλες κατηγορίες,τιμές skroutz,επίσημες τιμές,άλλες εταιρίες,ότι να ναι...κακώς μπήκα στον κόπο..καλή Σαρακοστή να είσαι καλά 🤣

Εγώ συμφορουμίτη από την προηγούμενη σελίδα ήμουν πολύ ξεκάθαρος στα περί Α55 και είναι πράγματα που έχουν αναφερθεί και από άλλους στο παρελθόν, στην πορεία της Samsung μετά τοο A52s.

Από εκεί και πέρα για να το κλείσω εδώ εγώ, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στο κομμάτι των κινητών και πάμε παρακάτω.

Ζητάω συγνωμη από τα υπόλοιπα μέλη, σβήνω και τα πιο πίσω σχόλια μου περί A54/Poco/κόντρας λόγω off topic.

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Μιας και αναφέρθηκε το Α22 πιο πριν με το οποίο έζησα κι εγώ και πλεονέκτημα το έχω παραχωρήσεις στον πατέρα μου. Πρώτο και βασικό, είναι της φθηνότερης κατηγορίας επομένως, η τοποθέτηση μου ίσως να μη σχετίζεται τόσο με τη midrange.

Spoiler

Καμία χρυσή τομή δεν έχουν πετύχει συμφορουμίτη. Είναι τελείως άκυρη η σύγκριση που κάνεις.

Το Samsung A22 έχει μια οθόνη 6.4 '',1600x720 90hz με μέγιστη φωτεινότητα τα 600nits, 5000 μπαταρία και ένα πάρα πολύ αδύναμο τσιπάκι.

Το Redmi note 13 pro+ έχει μια οθόνη 6,67'' 2712x1220 120hz με διπλάσια μέγιστη φωτεινότητα, και ίδια μπαταρία.

Με λίγα λόγια το πρόβλημα στην περίπτωση του Redmi είναι η οθόνη που έχει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το A22.

Το Nothing phone 2A έχει ίδια μπαταρία και επεξεργαστή, αλλά λόγω stock android και χαμηλότερης ανάλυσης οθόνης, έχει φοβερή αυτονομία.

 

4 ώρες πριν, evris2013 said:

Έχουν πολύ μικρότερη οθόνη από το Α55 και τα 3 S πιο πάνω. Ειδικά το S23. 

Ισχύει. Στην ουσία είναι αυτό που λέμε εναλλακτικές σε αυτά τα χρήματα ανάλογα τι ανάγκες έχει και τι ζητάει ο καθένας. Προφανώς αν κάποιος θέλει πχ μεγάλη οθόνη ή μεγάλη μπαταρία, δεν θα κοιτάξει το S23FE.

Ειναι όμως και αυτό στις εναλλακτικές στα χρήματα του A55, για όποιον πχ θέλει το κάτι παραπάνω σε Samsung σε επιδόσεις και επιπλέον features που δεν έχει το A55 όπως ασύρματη φόρτιση ή telephoto ή και 4K 60fps video.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsimisde said:

Μιας και αναφέρθηκε το Α22 πιο πριν με το οποίο έζησα κι εγώ και πλεονέκτημα το έχω παραχωρήσεις στον πατέρα μου. Πρώτο και βασικό, είναι της φθηνότερης κατηγορίας επομένως, η τοποθέτηση μου ίσως να μη σχετίζεται τόσο με τη midrange.

Διαπίστωσα το εξής. Συγκριτικά με το δικό μου τηλέφωνο (Redmi Note 13 Pro Plus), διαπίστωσα καλύτερη αυτονομία μπαταρίας και ναι, μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα διότι σκέφτηκα ότι δε γίνεται συσκευή 2+ ετών να έχει καλύτερη μπαταρία από μια συσκευή ολοκαίνουργια και του κουτιού και κατέληξα στο εξής.

Πολλοί κράζουν τους exynos επεξεργαστές, μάλλον όμως έχουν πετύχει τη χρυσή τομή στο θέμα της αυτονομίας. Μπορείς σε επιδόσεις να υστερούν κάπως, σε θέμα αυτονομίας όμως, χάριν αυτού, τα πηγαίνουν περίφημα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι και το Realme 11 Pro Plus με ένα σχετικά αδύναμο επεξεργαστή όπως παρουσιάζεται από πολλούς, καταφέρνει αρκετά καλά νούμερα στην αυτονομία της μπαταρίας, αντίστοιχα συμβαίνει και με τη Samsung.

Οι υπόλοιπες εταιρείες, με τα τσιπ που χρησιμοποιούν, ειδικά τα της Mediatek, από προσωπική εμπειρία, καταλήγω στο ότι ναι μεν σε επιδόσεις είναι κορυφή, σε θέμα αυτονομίας πάσχουν όμως. 

Από προσωπική εμπειρία, ξαναλέω, το τονίζω επειδή πρόκειται για εμπειρία με τη φθηνή κατηγορία, η αλήθεια είναι ότι συνάντησα κάποια κολληματάκια όσο καιρό το είχα, ήταν θέμα λογισμικού, ήταν θέμα επεξεργαστή, δεν κατάλαβα, τώρα πάντως που φορές το χρησιμοποιώ για να κάνω τα updates του, μου φαίνεται ότι κυλάει ρολόι, καταλαβαίνω όμως στην πράξη πως υστερεί ο Exynos, για την ίδια δουλειά (updates εφαρμογών), πήρε πολύ περισσότερο χρόνο για να ολοκληρώσει η διαδικασία, συγκριτικά με την αντίστοιχη διαδικασία που γίνεται στη δική μου συσκευή.

Προφανώς και είναι άδικο να συγκρίνονται δύο συσκευές διαφορετικής κατηγορίας και με διαφορετικές ημερομηνίες κυκλοφορίας, είναι όμως ενδεικτικό πιστεύω το παράδειγμα. Σε θέμα αυτονομίας, είναι άπιαστες οι επιλογές της Samsung, φαίνεται και στα χαρτιά άλλωστε, εκεί ο Exynos πιστεύω κάνει καλή δουλειά, σε θέμα επιδόσεων επιφυλάσσομαι, για έναν μέσο χρήστη όμως, πιστεύω ότι δεν έχει και τόση σημασία, τη δουλειά του θα την κάνει... 

Φιλε μου το galaxy  Α22  ειναι στην κατωτατη κατηγορια εχει mediatek  επεξεργαστη δεν εχει exynos  και ο ανωτερος χρονισμος των core  εινα 2 core στα  2.0 G και 6 core στα  1.8 G   (συνολο 8 core ) ολοι  ειναι πολυ χαμηλα χρονισμενοι. Αυτο κανει απο μονο του οικονομια στη μπαταρια . . .

--------------------

Απιστευτη ισοδυναμια Επεξεργαστων μεταξυ του καινουργιου Galaxy A55  και του καινουργιου  Xiaomi Redmi  Note 13 Pro+ .

Θα κονταροχτυπηθουν μεχρι τελους στη μεσαια κατηγορια  .  . .

Δειτε ποσο κοντα ειναι μεταξυ τους ---->>>>   https://nanoreview.net/en/soc-compare/samsung-exynos-1480-vs-mediatek-dimensity-7200

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, s_nova said:

Απιστευτη ισοδυναμια Επεξεργαστων μεταξυ του καινουργιου Galaxy A55  και του καινουργιου  Xiaomi Redmi  Note 13 Pro+ .

Θα κονταροχτυπηθουν μεχρι τελους στη μεσαια κατηγορια  .  . .

Δειτε ποσο κοντα ειναι μεταξυ τους ---->>>>   https://nanoreview.net/en/soc-compare/samsung-exynos-1480-vs-mediatek-dimensity-7200

Λείπουν όμως και αρκετές λεπτομέρειες από τον Exynos 1480 βλέπω. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, s_nova said:

Απιστευτη ισοδυναμια Επεξεργαστων μεταξυ του καινουργιου Galaxy A55  και του καινουργιου  Xiaomi Redmi  Note 13 Pro+ .

Θα κονταροχτυπηθουν μεχρι τελους στη μεσαια κατηγορια  .  . .

Δειτε ποσο κοντα ειναι μεταξυ τους ---->>>>   https://nanoreview.net/en/soc-compare/samsung-exynos-1480-vs-mediatek-dimensity-7200

Θα κονταροχτυπηθούν μέχρι τέλους, όσο όλες οι άλλες mid range προτάσεις από τις άλλες εταιρείες θα ξεφύγουν πολύ με τα νέα κινητά του 2024.

Ηδη από πέρυσι είδαμε πως ξέφυγαν ορισμένες εταιρείες, άρα η ψαλίδα θα μεγαλώσει ακόμα παραπάνω φέτος.

Ασε που το Redmi note 13 είναι περσινό μοντέλο. Φαντάζομαι το φετινό redmi 14ρι θα έχει και αυτό καλύτερες επιδόσεις.

Πάντως και σε εξωτερικό μεριά, δεν βλέπω γενικά μεγάλο ενθουσιασμό για τον Exynos 1480. πολλοί λένε αυτό που έγραψα πιο πίσω, ότι δεν είναι τόσο μεγάλη εξέλιξη από τον Snap778 του 3τίας A52s.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά και το Α55 θα έχει ξεφύγει αρκετά από τους προκατόχους του. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μόνο σε κάτι μαγαζιά του Σκρουτζ το βλέπω, στις γνωστές αλυσίδες καταστημάτων πότε αναμένεται?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι περιμένω και γω Κωτσοβολο. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, George6633 said:

Η αλήθεια είναι ότι περιμένω και γω Κωτσοβολο. 

Σε καμία περίπτωση δεν θα εμπιστευόσουν απο best price και το κατάστημα JMCTech που κομπλέ με μεταφορικά το παίρνεις με 370€;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikos_96 said:

Σε καμία περίπτωση δεν θα εμπιστευόσουν απο best price και το κατάστημα JMCTech που κομπλέ με μεταφορικά το παίρνεις με 370€;

Κοίτα,αν δεν βιάζεσαι το κινητό μπορείς να το εμπιστευτείς θεωρητικά γιατί στην πράξη δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία.Αλλα εδώ στο forum όπου έχω διαβάσει αλλά και στο Google,στο φέρνουν το κινητό απλά τηρούν τους χρόνους (15-30 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Το έφερε και ο Κωτσόβολος, τελικά στην Ελλάδα δεν θα έρθει με 12GB/256

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...