Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από αυτά έχω μόνο mail και όπως έγραψα παραπάνω έλαβα μία ειδοποίηση για εισερχόμενο στην οθόνη κλειδώματος σήμερα το μεσημέρι, αλλά έχω λάβει πολλά περισσότερα εισερχόμενα από αυτό που μου ήρθε ως ειδοποίηση.

edit: από αυτά που γράφεις και viber έχω, αλλά εκεί όπως έγραψα από το μεσημέρι λαμβάνω κανονικά ειδοποιήσεις, χωρίς να έχω πειράξει κάτι, έστρωσε από μόνο του. Και μόλις τώρα ξανα-έλαβα ειδοποίηση (η δεύτερη που λαμβάνω σήμερα) για εισερχόμενο στο gmail!!! άντε μπας και στρώσει!

Πάντως, το συγκεκριμένο θέμα που περιγράφει ο φίλος με τις ειδοποιήσεις της οθόνης κλειδώματος που εξαφανίζονται από αυτήν όταν ξεκλειδώσεις το κινητό (χωρίς να έχει προβάλει την ειδοποίηση φυσικά) για bug μου φαίνεται, αν ήταν feature όπως διάβασα στο reddit  λογικά θα υπήρχε κάποια ρύθμιση για αυτό.

Έκανα και μια αναπάντητη μόλις τώρα στο κινητό μου για δοκιμή. Ήρθε ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος. Ξεκλείδωσα το κινητό. Δεν έκανα προβολή της ειδοποίησης, το ξανα-κλείδωσα κατευθείαν. Η ειδοποίηση εξαφανίστηκε από την οθόνη κλειδώματος, παρότι δεν την έχω προβάλει.

6 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Κάνε μερικά reboot μέσα στη μέρα και δωσε του λιγο χρόνο. Έχω τη διαίσθηση από την εμπειρία χρήσης στο Χ3 που έχω από το 2020 και το Χ6 που έχω εδώ και ένα μήνα ότι σε ένα νέο τηλέφωνο ή/και μετά από major update στη αρχή δε δουλεύουν σταθερά ούτε οι εφαρμογές/ειδοποιήσεις στο background αλλά και τα widgets και μετά από δύο τρεις μέρες όλα στρώνουν! Θεωρώ πως έχει να κάνει με το λειτουργικό που καλιμπραρεται στο χρήστη και ως δια μαγείας ενώ στην αρχή κάνει ότι θέλει όποτε θέλει μετά συνεργάζεται.

Ζω ιστορικές στιγμές!!! Μόλις έλαβα ειδοποιήσεις στο skype!!! Και αυτό χωρίς να πειράξω τίποτα, μάλλον όπως έγραψες θέλει το χρόνο του για να στρώσει... Το μόνο που παραμένει είναι ότι αν ξεκλειδώσω και ξανακλειδώσω το κινητό, τότε φεύγουν από την οθόνη κλειδώματος, αλλά αυτό δεν με πειράζει σχεδόν καθόλου.

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και άλλη ειδοποίηση για εισερχόμενο mail και άλλη ειδοποίηση για μήνυμα στο skype! s_nova δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό που έγραψες πριν για τρίτη εφαρμογή, ΑΝ δω ότι μου κάνει νερά με τις ειδοποιήσεις θα βάλω καμιά εφαρμογή για widgets στην οθόνη κλειδώματος να καρφώσω skype και viber να τελειώνει. Λήξη συναγερμού! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν ξέρω, δεν το έψαξα, αλλά φαντάζομαι κάτι θα υπάρχει για widgets στην οθόνη κλειδώματος. Πχ. με μια πρόχειρη ματιά είδα μία εφαρμογή Ava Lockscreen και μία Lockscreen Widgets and Drawer που υποτίθεται ότι είναι για αυτή τη δουλειά, χωρίς να τις έχω δοκιμάσει. Υπάρχει και η λύση της αντικατάστασης lockscreen με custom, πχ. Canyon - Lock Screen, αλλά εκεί μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα να ξεκλειδώσεις με δακτυλικό. Ελπίζω να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσω τίποτα από αυτά!

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, diamantis_ said:

Από αυτά έχω μόνο mail και όπως έγραψα παραπάνω έλαβα μία ειδοποίηση για εισερχόμενο στην οθόνη κλειδώματος σήμερα το μεσημέρι, αλλά έχω λάβει πολλά περισσότερα εισερχόμενα από αυτό που μου ήρθε ως ειδοποίηση.

edit: από αυτά που γράφεις και viber έχω, αλλά εκεί όπως έγραψα από το μεσημέρι λαμβάνω κανονικά ειδοποιήσεις, χωρίς να έχω πειράξει κάτι, έστρωσε από μόνο του. Και μόλις τώρα ξανα-έλαβα ειδοποίηση (η δεύτερη που λαμβάνω σήμερα) για εισερχόμενο στο gmail!!! άντε μπας και στρώσει!

Πάντως, το συγκεκριμένο θέμα που περιγράφει ο φίλος με τις ειδοποιήσεις της οθόνης κλειδώματος που εξαφανίζονται από αυτήν όταν ξεκλειδώσεις το κινητό (χωρίς να έχει προβάλει την ειδοποίηση φυσικά) για bug μου φαίνεται, αν ήταν feature όπως διάβασα στο reddit  λογικά θα υπήρχε κάποια ρύθμιση για αυτό.

Έκανα και μια αναπάντητη μόλις τώρα στο κινητό μου για δοκιμή. Ήρθε ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος. Ξεκλείδωσα το κινητό. Δεν έκανα προβολή της ειδοποίησης, το ξανα-κλείδωσα κατευθείαν. Η ειδοποίηση εξαφανίστηκε από την οθόνη κλειδώματος, παρότι δεν την έχω προβάλει.

Ζω ιστορικές στιγμές!!! Μόλις έλαβα ειδοποιήσεις στο skype!!! Και αυτό χωρίς να πειράξω τίποτα, μάλλον όπως έγραψες θέλει το χρόνο του για να στρώσει... Το μόνο που παραμένει είναι ότι αν ξεκλειδώσω και ξανακλειδώσω το κινητό, τότε φεύγουν από την οθόνη κλειδώματος, αλλά αυτό δεν με πειράζει σχεδόν καθόλου.

Πιστευω να εχεις ασχοληθει λιγο και με τις ρυθμισεις ειδοποιησεων της συσκευης.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα έχω δει! Τέτοιο ψάξιμο για να βρω λύση δεν έχω ξανακάνει σε κινητό! Το αστείο είναι ότι η λύση ήρθε μόνη της κι ενώ είχα εγκαταλείψει τις προσπάθειες! Αυτή τη στιγμή γράφω στο skype desktop στον υπολογιστή και αν το κάνω minimize και λάβω μήνυμα θα έρθει ειδοποίηση στο κινητό. Αν ξανανοίξω το παράθυρο του skype στον υπολογιστή και δω το μήνυμα θα φύγει από μόνη της η ειδοποίηση στο κινητό. Δηλαδή, ακριβώς όπως θα έπρεπε να δουλεύει. Φτου φτου μην το ματιάσω! Ευχαριστώ για τα screenshots!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, s_nova said:

Πιστευω να εχεις ασχοληθει λιγο και με τις ρυθμισεις ειδοποιησεων της συσκευης.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Αυτό το "απόκρυψη προσωρινά" δεν το έχω καταλάβει. Το έβαλα στο "να μην γίνει απόκρυψη". 

Όπως και το "αριθμός εικονιδίων ειδοποιησεων που εμφανίζεται" το έχω στα 3 εικονίδια αλλά δεν το κατάλαβα τι κάνει ακριβώς. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα τρία εικονίδια νομίζω πως αφορά τον αριθμό των εικονιδίων δίπλα από το ρολόι όταν έχεις ειδοποιήσεις. Κι εγώ στο 3 το έχω και "να μην γίνει απόκρυψη".

Άσχετο. Τα τελευταία 10 χρόνια είχα με τη σειρά το LG G2, το Redmi Note 4X και το Mi A3. Τέτοιο σήμα σαν το Poco δεν είχα ποτέ! Το σπίτι είναι εσωτερικό και αν δεν έβγαινα μπαλκόνι δεν γινόταν δουλειά, ειδικά τα sms τα λάμβανα μετά από ώρες κυριολεκτικά. Τώρα βέβαια για τις κλήσεις με το Poco έχω vowifi με τη wind, αλλά η ευκολία με την οποία λαμβάνει sms (χρειάστηκε να λάβω κάποια για κωδικούς) μου φαίνεται απίστευτη! 3 με 4 μπάρες σήμα στο σπίτι, όταν με το Mi A3 ήμουν σχεδόν πάντα εκτός δικτύου!

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, diamantis_ said:

Πήρα και άλλη ειδοποίηση για εισερχόμενο mail και άλλη ειδοποίηση για μήνυμα στο skype! s_nova δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό που έγραψες πριν για τρίτη εφαρμογή, ΑΝ δω ότι μου κάνει νερά με τις ειδοποιήσεις θα βάλω καμιά εφαρμογή για widgets στην οθόνη κλειδώματος να καρφώσω skype και viber να τελειώνει. Λήξη συναγερμού! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια παιδιά!

Στο είπα ότι στρώνει μετά από μια μέρα συνήθως... Τα ίδια συνέβαιναν και στα δικά μου Χ3 και Χ6 θυμάμαι την πρώτη μέρα.Πάνω που ψάχνεις να βρεις τι πάει λάθος απλά διορθώνεται μόνο του. Βέβαια κάποια στιγμή στο Χ3 άρχισαν να χάνονται ειδοποιήσεις από το messenger και στο viber χρειάστηκε να βάλω ρύθμιση μπαταρίας χωρίς περιορισμούς για να έρχονται πάντα ειδοποιήσεις. Πρέπει να είναι κλασική συμπεριφορά λειτουργικού Xiaomi το φαινόμενο.

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θυμάμαι από το Note 4X αυτό, το miui (ή hyperos πλέον) ήταν πάντα ιδιαίτερα "επιθετικό" όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας, δεν αφήνουν τίποτα ζωντανό! Και τώρα viber και skype τα έχω καλού-κακού χωρίς περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

s_nova..?..μου ειρθαν δυο tempered glasses απο Ali...απο οτι βλεπω οκ σε διαστασειs..αλλα αφηνουν περιμετρικα το κλασσικο κενο του χιλλιοστου-εκατοστου ξερω γω....(δεν πιανουν απο ακρη σε ακρη τηs οθονηs..(αυτο μεν με το ακρη σε ακρη να την καλυπτει ολη την οθονη δεν ξερω και αν ειναι καλο διοτι βαζωνταs το σε θηκη μηπωs πεταει το γυαλι επανω...).. τι προτεινειs?..μιαs και μου ειρθαν δυο τεμαχια να βαλω το ενα..η να ψαχτω για γυαλακι που να καλυπτει οθονη φουλ απο ακρη σε ακρη..?..φιλοs που εχει το 13 pro plus εκει που εβαλε το τζαμακι του για το δικο του..πηρε τηλεφωνο για μενα και στο μαγαζι του ειπανε οτι λογικα για X6 pro πρεπει να ταιριαζει το τζαμακι του απλου 13 pro αλλα πρεπει να μαs το φερει απο το μαγαζι του ειπανε να το τσεκαρουν..ποια η αποψη σου..?...εχουν κυκλοφορησει γυαλακια για X6 pro που να καλυπτουν 100% ολη την οθονη..?..η καλυτερα γυαλακι με περιμετρικο κενο για να μην εχω θεμα με την θηκη..?

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο οταν μας ενδιαφερουν λεπτομεριες περιμετρικες πως θα κατσουν , εαν θα εχουν κενο κτλ.ειναι καλυτερα να παμε σε καταστημα και οχι να παραγγελνουμε αβερτα...Μια μερα που εχουμε ελευθερο χρονο παμε την βολτα μας με καφεδαρα στα χερια κατα προτιμηση φρεντο εσπρεσσο γλυκο με ζαχαρινη και σιροπι φουντουκι και ολα καλως  τακτοποιουμε το θεμα.Απο τζαμια ρε φιλε τοχω παρατησει το θεμα βαζω Νανο-μεμβρανες με θηκη πισω και ολα καλως οτι γινει εγινε . . .Εννοειται εαν σου φευγουν εκολα απ τα χερια τα κινητα βαζεις Τζαμι .

Εχω νανο-μεμβρανη  απο το φευγατο πλεον mediamarkt  σε ενα παλιο Α52s 3 χρονια φορεμενη  δεν εχει παθει τιποτα.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι νανομεμβράνες είναι τα hydrogel film που βλέπω στο ali ή καμία σχέση; Γιατί μου έρχονται κάνα δυο hydrogel films μαζί με κάποιες θήκες μέσα στη βδομάδα. Βέβαια, είναι εντελώς φθηνιάρικα, τα πήρα περισσότερο από περιέργεια γιατί δεν έχω ξαναβάλει κάτι άλλο από το κλασικό φιλμ και από το tempered glass που δεν μου αρέσει καθόλου σαν αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειναι δεν εχω ιδεα  εβαζα στο καταστημα τερμα συγγρου τωρα ειναι public  εκει μαλλον θα εχουν κρατησει το σερβις λεω εγω τωρα υποθετικα μολις μπεις ηταν αριστερα πηγαινες σε 5 λεπτα ησουν ετοιμος πληρωνες 19ε με εγγυηση για ενα χρονο δεν ξεκολησε ποτε πρωτη φορα μου συνεβη να περασω κατι πανω στην οθονη και να μη ξεκολησει ποτε.Βεβαια δεν ειναι ασφαλειας οσο ενα τζαμι.Εχω περασει τα παντα σε κινητα ολα ξεκολανε εκτος απ αυτο ααα και μια μεμβρανη που περασα σε mistore στο κολωνακι σε ταμπλετ  και αυτη τα ιδια εγινε σαν σωμα στην οθονη.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, s_nova said:

Χρηστο οταν μας ενδιαφερουν λεπτομεριες περιμετρικες πως θα κατσουν , εαν θα εχουν κενο κτλ.ειναι καλυτερα να παμε σε καταστημα και οχι να παραγγελνουμε αβερτα...Μια μερα που εχουμε ελευθερο χρονο παμε την βολτα μας με καφεδαρα στα χερια κατα προτιμηση φρεντο εσπρεσσο γλυκο με ζαχαρινη και σιροπι φουντουκι και ολα καλως  τακτοποιουμε το θεμα.Απο τζαμια ρε φιλε τοχω παρατησει το θεμα βαζω Νανο-μεμβρανες με θηκη πισω και ολα καλως οτι γινει εγινε . . .Εννοειται εαν σου φευγουν εκολα απ τα χερια τα κινητα βαζεις Τζαμι .

Εχω νανο-μεμβρανη  απο το φευγατο πλεον mediamarkt  σε ενα παλιο Α52s 3 χρονια φορεμενη  δεν εχει παθει τιποτα.

Και σιρόπι φουντούκι,κλαιω!!!!

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκουπιδι οι περισσοτεροι εσπρεσσο που παιρνεις στο χερι βαζοντας σιροπι φουντουκι σωνεται η κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

..το εχω γυρισει στον κλασσικο ελληνικο στο κλασσικο φλυτζανακι παιδια..θα φτιαξω εναν και θα γυρναω στα μαγαζια με το φλυτζανακι στα χερια..😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Christos_Tz said:

..το εχω γυρισει στον κλασσικο ελληνικο στο κλασσικο φλυτζανακι παιδια..θα φτιαξω εναν και θα γυρναω στα μαγαζια με το φλυτζανακι στα χερια..😂😂😂

Θα σε κοιτανε ολοι με Δεος ασε που θα σεχουν με το σεις και με το σας  .  . .

Link to comment
Share on other sites

Όταν ψαχούλευα τις ρυθμίσεις του κινητού είχα δει μια ρύθμιση για boost charging στο "Ρυθμίσεις /Μπαταρία /Πρόσθετες λειτουργίες" η οποία από ορισμού ήταν απενεργοποιημένη και την άφησα έτσι. Αν είναι ενεργοποιημένη, φορτίζει με πλήρη ισχύ 67 βατ.

Σήμερα, έβαλα το κινητό να φορτίσει και μου βγάζει "67 W MAX", οπότε πήγα να δω αν όντως ήταν απενεργοποιημένο το boost charging όπως το είχα αφήσει, αλλά η συγκεκριμένη επιλογή δεν είναι πια εκεί... τι κάνω λάθος;

Screenshot_2024-04-14-16-39-14-277_com.miui.securitycenter.jpg

Αυτό το μενού είχε αρχικά ένα άλλο υπομενού για ενισχυμένη φόρτιση και κάποιες άλλες ρυθμίσεις που δεν το βλέπω πια. Ήταν ακριβώς όπως εδώ https://youtu.be/bUGq6vhCoIo?t=2094 στο 34:54

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάτε τον task manager Και σας δείχνει τις ανοιχτές εφαρμογές άμα κρατήσετε μια εφαρμογή σας εμφανίζει κάποια επιλογή η απλά κολλάει και δεν κάνει τίποτα; 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sotos86 said:

Όταν πατάτε τον task manager Και σας δείχνει τις ανοιχτές εφαρμογές άμα κρατήσετε μια εφαρμογή σας εμφανίζει κάποια επιλογή η απλά κολλάει και δεν κάνει τίποτα; 

Εμφανίζει 4 επιλογές 

Screenshot_2024-04-14-17-20-41-701_com.mi.android.globallauncher.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα freezari και δεν κάνει τίποτα. Ξέρει κανείς πως λέγεται η διεργασία αυτη μπας και κάνω καμιά διαγραφή την cache και στρωσει;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, nikotsal said:

Μπες στην ασφάλεια, κάνε μία εκκαθάριση, βελτιστοποίηση και κάνε και μια επανεκκίνηση συσκευής.

Βρέθηκε ο ένοχος. Λόγο του nova launcher γινόταν....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...