Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ ναι... Βασικά είχα βάλει αλλά μόλις είδα έχει γυρίσει στο αυτόματο; Νομίζω πως το κάνει από τοτε που έβαλα Ιταλία σαν χώρα και έκανα αναβάθμιση σε 0.8

Edited by Sotos86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.
Το παρέλαβα την Παρασκευή και τελείωσα το στήσιμο χθες (Ναι, είχα πολύ πράγμα να βάλω και να καστομάρω)

Ενα από τα σημεία που κόλλησα ήταν ότι κάποιες από τις εφαρμογές που έτρεχαν στο Μι 10Τ, εδώ δεν έμπαιναν καν λόγο συμβατότητας (λειτουργικού? επεξεργαστή? ποιος ξέρει...) και χρειάστηκε να βρω παρόμοιες.

Εχω κολλήσει σε ένα σημείο, όχι σημαντικό αλλά χρειάζομαι τα φώτα της ομάδας:

Το πρόγραμμα Cube Call Recorder που δούλευε ρολόι στο Mi 10T (Android12) εδώ αρνείται πεισματικά να καταγράψει τις συνομιλίες. Εχετε να μου προτείνετε καμία ρύθμιση ή κανένα εναλλακτικό πρόγραμμα που να τρέχει στο συγκεκριμένο κινητό?

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

Υ.Γ. Το τηλέφωνο είναι σκέτος πύραυλος...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2024 at 3:20 ΜΜ, Yoda said:

Το πρόγραμμα Cube Call Recorder που δούλευε ρολόι στο Mi 10T (Android12) εδώ αρνείται πεισματικά να καταγράψει τις συνομιλίες. Εχετε να μου προτείνετε καμία ρύθμιση ή κανένα εναλλακτικό πρόγραμμα που να τρέχει στο συγκεκριμένο κινητό?

 

Υ.Γ. Το τηλέφωνο είναι σκέτος πύραυλος...

Αυτό μαλλον εχει να κάνει με κανονισμους της ΕΕ καθως η καταγραφη ειναι παράνομη. Στα παλιά Xiaomi μαλιστα η λειτουργία ήταν ενσωματωμένη αλλα τωρα την εχουν βγάλει.

Edited by geopapa123
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εφικτό με κανένα τρόπο να ηχογραφησεις συνομιλία στη Global Europe ROM.Για το κάνεις πρέπει να βάλεις ROM Ινδονησίας ή Taiwan ή custom ROM. Προσωπικά έβαλα τη Xiaomi.eu ROM και έχω πάλι την ηχογράφηση 

Edited by levendis32
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, levendis32 said:

Δεν είναι εφικτό με κανένα τρόπο να ηχογραφησεις συνομιλία στη Global Europe ROM.Για το κάνεις πρέπει να βάλεις ROM Ινδονησίας ή Taiwan ή custom ROM. Προσωπικά έβαλα τη Xiaomi.eu ROM και έχω πάλι την ηχογράφηση 

Επί πληρωμή την έβαλες, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2024 at 12:12 ΠΜ, SAKIS1980 said:

4. υπάρχει προβληματάκι στην εμβέλεια του wifi 5 αφού αργεί να συνδεθεί από το ίδιο σημείο(το πιο απομακρυσμένο του σπιτιού από το router) ενώ τα υπόλοιπα 5 κινητά συνδέονται σε 1-2 sec. Το poco θέλει σχεδόν μισό λεπτό να συνδεθεί, και όταν συνδέεται έχει κατά 30% μικρότερη ταχύτητα download από τις άλλες 5 συσκευές.

 

Και το Poco F6 συνδέεται αστραπιαία μόλις ενεργοποιηθεί το wifi. Τώρα γιατί 2 διαφορετικές συσκευές POCO X6 PRO αργούσαν χαρακτηριστικά να συνδεθούν στο 5G(όχι στο 2,4) δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SAKIS1980 said:

Και το Poco F6 συνδέεται αστραπιαία μόλις ενεργοποιηθεί το wifi. Τώρα γιατί 2 διαφορετικές συσκευές POCO X6 PRO αργούσαν χαρακτηριστικά να συνδεθούν στο 5G(όχι στο 2,4) δεν μπορώ να καταλάβω.

Εμενα αντιθετα το X6 Pro κανει αστραπιαιο κλειδωμα συνδεσης ενω ολα τα αλλα συνδεονται μεν αλλα πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο δεν μπορεί να είναι σίγουρα....

Μια ελληνική συσκευή με EU ROM αλλά και μια κινέζικη με GLOBAL ROM ίδια συμπεριφορά, αργά τα ζα να συνδεθούν.... τεμενάδες έκανα!!

Ενώ το ξαδερφάκι POCO F6 με GLOBAL ROM από Κίνα μια χαρά, αλλά και άλλες 3 συσκευές Samsung, Huawei, Xiaomi, και αυτές μια χαρά. Στην αρχή έλεγα έπεσα σε καμία ψιλο ελαττωματική συσκευή αλλά όταν είδα και την δεύτερη να κάνει τα ίδια αποκλείστηκε αυτό το ενδεχόμενο.

Μικρό βέβαια το κακό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SAKIS1980 said:

Τυχαίο δεν μπορεί να είναι σίγουρα....

Μια ελληνική συσκευή με EU ROM αλλά και μια κινέζικη με GLOBAL ROM ίδια συμπεριφορά, αργά τα ζα να συνδεθούν.... τεμενάδες έκανα!!

Ενώ το ξαδερφάκι POCO F6 με GLOBAL ROM από Κίνα μια χαρά, αλλά και άλλες 3 συσκευές Samsung, Huawei, Xiaomi, και αυτές μια χαρά. Στην αρχή έλεγα έπεσα σε καμία ψιλο ελαττωματική συσκευή αλλά όταν είδα και την δεύτερη να κάνει τα ίδια αποκλείστηκε αυτό το ενδεχόμενο.

Μικρό βέβαια το κακό.

Το εχει γραψει και αλλος φιλος οτι ειχε προβλημα συνδεσης αλλα παλι αλλοι ειπαν οτι δεν ειχαν προφανως ειναι καποια θεματα συμβατοτητας με διαφορες μαρκες...Εγω παντως οπου εχει κουμπωσει στο σπιτι ειναι αστραπιαιο σε ολες τις συσκευες εχω ομως παντου wifi 6.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και μια άλλη εμπειρία.

Έκανα το λάθος να κάνω reset τα network settings και μετά δεν αναβαθμίζαν οι εφαρμογές στο Google play αλλά ούτε και νέα εγκατάσταση. Κουλο; Με επαναφορά πάλι λειτουργούσε. Και επειδή με έπιασε το ocd έκανα factory reset με μισή καρδιά καθότι ελεύθερος επαγγελματίας έχω πολύ πράγμα μέσα με τράπεζες κτλ...

Αλλά άξιζε τον κόπο. Καμία σχέση. Η ταχύτητα, η μπαταρία... Η μπαταρία δε μου έβγαζε μισή μέρα και τώρα τελειώνω τη μέρα με 40%.

Άλλο τηλέφωνο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το λένε πολλοί, ότι το hyper os μετά από αναβάθμιση θέλει επαναφορά για να στρώσει η συσκευή. Χωρίς back up εφαρμογές, από την αρχή στήσιμο. Δεν είναι βέβαια και το πιο ιδανικό.

Όταν παρέλαβα το κινητό(POCO F6), πριν καμιά 10αριά ημέρες και το άνοιξα μου έβγαλε κατευθείαν αναβάθμιση και την έκανα. Όμως αν θυμάμαι σωστά αφού τελείωσε η αναβάθμιση δεν έκανα επαναφορά. Εχθές μου ήρθε στο μυαλό και επειδή είχα χρόνο του έκανα. Βελτιώθηκαν τα πάντα οπότε υποθέτω ότι μάλλον χρειάζεται....

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει παιδια μετα την 1.08 ενημερωση εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων η συσκευη ειναι βουτυρο ...Σφαιρα παντου χωρις κιχ , κολληματα κτλ.Σουπερ !!! Καλα εγω  εχω συνηθεια καθε 6 μηνες  να κανω  ενα φορματ ετσι  για το  μεζε...:classic_tongue:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

H MTK έκανε θαύματα με αυτόν τον επεξεργαστή και το μόντεμ. Πραγματικά πύραυλος μετα το factory reset.

Αλλά για να είμαστε αντικειμενικοί, αυτό απαιτεί χρόνο. Backup, reinstallation... Ένα clean setup είναι δύσκολο στις καθημερινές. Στις διακοπές είναι οκ.

Ειδάλλως το τηλέφωνο είναι ναυαρχίδα σε τιμή midrange. Μετά το 11i που το είχα πάρει σε half price λόγω εισόδου της Xiaomi στη Σουηδία, αυτό είναι το καλύτερο value for money smartphone ever... To poco X6 είναι πολύ καλό αλλά το X6 pro δεν παίζεται.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ,κάτοχος της συσκευής (8/256) εδώ και μια εβδομάδα περίπου.Από την σύντομη εμπειρία μου με την συσκευή και τα 300€ που έδωσα, έχω να πω ότι νιώθω σαν να έκλεψα χαρτζιλίκι από 5 χρόνο!!Με 300€ περίπου παίρνεις κάτι το οποίο αν έγραφε από πίσω κάποια από τις εταιρείες που αρχίζουν από S-H-O η G ,θα κόστιζε μερικές εκατοντάδες ευρώ παραπάνω...και δεν τα  μεγαλοποιώ,μιλάω αντικειμενικά!

Οθόνη-ήχος-σύνδεση και σήμα -ταχύτητα-εμπειρια χρήσης κλπ,όλα είναι από 8,5/10 και πάνω!Ακόμα και η κάμερα είναι αρκετά καλή για την τιμή,κάτι το οποίο δεν το περίμενα,αλλά για αυτό φταίει ο πολύ δυνατός soc.

Εχει 2-3 θεματακια όπως στο περπάτημα με την πυξίδα,το δαχτυλικο αποτύπωμα που το πατάς και πατιεται από κάτω κάποια συντόμευση,οι ρυθμίσεις στην κουρτίνα (που δεν είναι θέμα κινητού όμως ) και κάνα δυο "χαζά"προβληματάκια που όμως δεν χαλάνε τόσο  τη συνολική εικόνα.Από θέμα κατασκευής δεν με χαλάει η πλαστική πλάτη,θα ήθελα όμως ένα μεταλλικό πλαίσιο για μεγαλύτερη αντοχή.

Γενικά είναι μια all-around συσκευή την μεσαίας κατηγορίας,με χαρακτηριστικά που τα βρίσκεις στη μεγάλη κατηγορία.Μεχρι στιγμης πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

 Έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις είναι, με το δακτυλικό αποτύπωμα όμως δεν κατάλαβα... τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ χαμηλά το δαχτυλικο αποτύπωμα και σε εκείνη την θέση είναι οι συντομεύσεις του τηλεφώνου,μυνηματων κλπ και πατώντας να ξεκλειδώσει το κινητό ακαριαία πατιεται συνήθως ότι βρίσκεται από κάτω.Δεν το κάνει πάντα ,αλλά 5-6 φορές στις 10 θα το κάνει σε εμένα,λογικά και σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το poco x6 το απλό, που έχει φαντάζομαι στην ίδια θέση το δακτυλικό αποτύπωμα και ποτέ δεν πατήθηκε κατά λάθος κάτι άλλο.

Ακαριαία με το που ακουμπάς το δάχτυλο ανοίγει η συσκευή και εκεί τελειώνει το πράγμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Εγώ έχω το poco x6 το απλό, που έχει φαντάζομαι στην ίδια θέση το δακτυλικό αποτύπωμα και ποτέ δεν πατήθηκε κατά λάθος κάτι άλλο.

Ακαριαία με το που ακουμπάς το δάχτυλο ανοίγει η συσκευή και εκεί τελειώνει το πράγμα.

Παρατήρησα τώρα ότι αυτό συμβαίνει εφόσον αφήσεις πάνω στο αποτύπωμα ελάχιστα παραπάνω το δάχτυλο.Αν το πάρεις άμεσα όντως δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, s_nova said:

Δεν εχω ουτε μια φορα λαθος σε ξεκλειδωμα .Δεν πατιεται κατι απο κατω.

32 minutes ago, highland1 said:

Παρατήρησα τώρα ότι αυτό συμβαίνει εφόσον αφήσεις πάνω στο αποτύπωμα ελάχιστα παραπάνω το δάχτυλο.Αν το πάρεις άμεσα όντως δεν το κάνει.Ακυρο ,το δοκίμασα πολλές φορές και το κάνει πάλι λ.

 

 

25 minutes ago, s_nova said:

Δεν εχω ουτε μια φορα λαθος σε ξεκλειδωμα .Δεν πατιεται κατι απο κατω.

Έχω 5 εικονίδια εφαρμογών εκεί κάτω.Κλήσεις-επαφές -viber-μηνυματα  και κάμερα.Με το που πάω να το ξεκλειδώσω από κλειδωμένη οθόνη ,μου ανοίγει ταυτόχρονα και οποία συντόμευση έχω στη μέση.Τωρα εχω το viber και ξεκλειδώνοντας μου ανοίγει και το viber ,ίσως έχετε κάποιον άλλον launcher;Έχω τον μαμά ,ίσως είναι κάποιο bug;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, highland1 said:

 

Έχω 5 εικονίδια εφαρμογών εκεί κάτω.Κλήσεις-επαφές -viber-μηνυματα  και κάμερα.Με το που πάω να το ξεκλειδώσω από κλειδωμένη οθόνη ,μου ανοίγει ταυτόχρονα και οποία συντόμευση έχω στη μέση.Τωρα εχω το viber και ξεκλειδώνοντας μου ανοίγει και το viber ,ίσως έχετε κάποιον άλλον launcher;Έχω τον μαμά ,ίσως είναι κάποιο bug;

Τον μαμά έχω κι εγώ και δεν πατιεται κάτι άλλο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μουχει στειλει μυνημα ενας φιλος εδω να ενημερωσω οτι ο browser  με την βελτιστη αποδοση μετα την τελευταια 1.08 ενημερωση της συσκευης μας ειναι ο Microsoft Edge ο οποιος ενταχτηκε στη βελτιστη  αποδοση του X6 Pro.( Βελτιστο επιπεδο Για ολους τους Dimensity επεξεργαστες).

Απιστευτη παραμετροποιηση  αστραπιαια πλοηγηση πραγματικα εξαιρετικη δουλεια που κανει το X6 Pro Ακρως λειτουργικο .

Σε προσωπικο επιπεδο εχω αφησει στην ακρη τον πολυ καλο Samsung Browser  ο οποιος πλεον φαινεται...γατακι μπροστα του ...

Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος ...

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...