Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, challenge143 said:

Έλεγα να μην ξανά μπω να γράψω εδώ μέσα αλλά σε σένα θα απαντήσω 😀.  Δυστυχώς με την κάμερα δεν είναι φέτος το δυνατό του σημείο τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα δεν τα πάει καλά, εκτός κ αν οι μελλοντικές αναβαθμίσεις βελτιωθούν τα πράγματα.  Στο άλλο κομμάτι η συσκευή είναι πολύ καλή. 

Σε ευχαριστώ! Για αυτό ρώτησα εδώ μέσα, για να έχω εικόνα από τους κατόχους. Σίγουρα έχει κάνει άλματα σε άλλους τομείς, όπως η οθόνη. Θα έπρεπε να έχουν δουλέψει λίγο παραπάνω τον αλγόριθμο στην κάμερα εκτιμώ. Κινέζοι με παρόμοιους αισθητήρες και δίνουν καλύτερασ αποτελέσματα.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, johnpapad24 said:

Οτι και να λεμε το συγκεκριμενο κινητο ειναι μεγαλη απογοητευση κατι που και η ιδια η samsung παραδεχεται μεσω της τρελης πτωσης της τιμης του (και μαλιστα σε ολα τα μοντελα) μολις ενα μηνα μετα την κυκλοφορια του...

 

Και η τιμη κατρακυλα ακομα...

Ε είσαι υπερβολικός η προκατειλημενος.Ειναι άνετα η καλύτερη συσκευή που υπάρχει το s24. Κινητό δεν είναι μόνο κάμερα... Και σε όλα τα άλλα καμία συσκευή δεν κοντράρει την samsung. Μετά το s24 ultra τα άλλα τηλέφωνα σου φαίνονται μη ολοκληρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριως λογω του spen αλλα αν εξαιρεσουμε αυτο μια χαρα επιλογες υπαρχουν πλεον απο κινα μερια και καλυτερες...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, johnpapad24 said:

Κυριως λογω του spen αλλα αν εξαιρεσουμε αυτο μια χαρα επιλογες υπαρχουν πλεον απο κινα μερια και καλυτερες...

 Το λειτουργικό ειναι το ιδιο με τα αλλα ? Παρε xiami 14 ultra πακετο με το MIUI... Ηλικά κατασκευης? samsung και apple στην κορυφη. Οικοσύστημα ? samsung και apple. Η μονη εταιρια που εφτιαξε καλυτερο τηλεφωνο στα παντα ηταν η huawei και την κλεισανε.2 ειναι οι βασιλειαδες αυτην τη στιγμη. Οι αλλοι απλα  κανουν καλες καμερες... 

Link to comment
Share on other sites

https://m.gsmarena.com/oppo_find_x7_ultra-12752.php

Εχει και αυτο καλο οικοσυστημα

Επισης μιας και ανεφρερες xiaomi νομιζω χρησιμοποιει τιτανιο

Edited by johnpapad24
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnpapad24 said:

https://m.gsmarena.com/oppo_find_x7_ultra-12752.php

Εχει και αυτο καλο οικοσυστημα

Επισης μιας και ανεφρερες xiaomi νομιζω χρησιμοποιει τιτανιο

To xiaomi 14 ultra έχει τιτάνιο, αλλά έχει και ένα miui που δεν κατάπινετε, όσο για το oppo πολύ καλή κάμερα αλλά χειρότερο λογισμικό από το miui. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, johnpapad24 said:

Νομιζω το oppo ειναι καλυτερο απο το miui καθως ειναι η βαση του oxygen os

Κάνε μια βόλτα από τα τοπικ του oneplus και θα αλλάξεις γνώμη 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Ως προς την κάμερα τι έχετε δει μετά το update παιδιά; Έχουν διορθώσει καθόλου τον αλγόριθμο;

Βλέπω κάτι συγκριτικά όπου φαίνεται να έχει πολύ περίεργη συμπεριφορά σε σχέση με άλλες ναυαρχίδες: 

https://twitter.com/UniverseIce/status/1762338520184832457

 

Αν και η αξιολόγηση των φωτογραφιών ενέχει μια υποκειμενικότητα, δεν μπορώ να μην παρατηρήσω τα εξής  : Πρώτον οι φωτογραφίες από το s24 ultra είναι οι μόνες στις οποίες δεν φαίνονται οι ρυθμίσεις της κάμερας με τις οποίες τραβήχθηκε. Δεν ξέρω το μενού από τα άλλα κινητά, αλλά υποψιάζομαι ότι ίσως κάποιες (ή και όλες οι υπόλοιπες) να έχουν τραβηχθεί με συγκεκριμένες ρυθμίσεις (κάτι αντίστοιχο με το μενού επαγγελματική φωτογραφία του κινητού μας) και στο s24 ultra να έχει χρησιμοποιηθεί το auto. Διαφορετικά θα περίμενα να δω τις ρυθμίσεις, ώστε να κρίνω αν η σύγκριση γίνεται με ίσους όρους. Δεύτερον το S24 ultra μοιάζει να έχει μεν τη λεπτομέρεια αλλά να έχει δώσει κάποιο θερμό τόνο μαζί με ένα haze, σαν να έχει φωτομετρήσει λάθος. Δεν νομίζω ότι κάποιος θα τράβαγε αυτή τη φωτογραφία, χωρίς να προσπαθήσει έστω και στο auto να αλλάξει ελαφρώς τη γωνία για να αποφύγει αυτή τη χρωματική απόκλιση, με δεδομένο ότι δεν πρόκειται για φωτογραφία που θέλουμε άμεση απόκριση αλλά μάλλον για φωτό επίδειξης που δεν θα χρησιμοποιηθεί στην πράξη για κάτι παραπάνω από αυτό και που έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε το χρόνο μας και να κάνουμε 1-2 δοκιμές. Ομολογουμένως τα άλλα κινητά έχουν επώνυμους φακούς αλλά κατά την άποψή μου δεν μπορεί να είναι μέτρο σύγκρισης αυτού του είδους οι φωτογραφίες. Σε κάθε περίπτωση με 2-3 ρυθμίσεις στο lightroom (ή ακόμα και στην επεξεργασία του κινητού) μπορεί κανείς να αλλάξει αρκετά την τελική εικόνα, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει μεν η πληροφορία αλλά δεν έχουν χρησιμοποιηθεί από το κινητό ή και το χρήστη οι "σωστές" (πάντα υποκειμενικά) ρυθμίσεις.

Για παράδειγμα η αρχική και μια εναλλακτική (με μικρές ρυθμίσεις στο lightroom). Ο καθένας βεβαίως μπορεί να κάνει τις δικές του αλλαγές σύμφωνα με την άποψη που θέλει να δώσει στη συγκεκριμένη φωτό. 

GHUViwAawAAHSdp.thumb.jpg.8fc2136f9f1eeffdf28d3daf515bf9de.jpgGHUViwAawAAHSdp-alternative.thumb.jpg.4800cd9ba3c3d063b000b76cf789f970.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, OverClocker said:

Εγώ πιστεύω ότι ίσως να το έχουν όλες οι συσκευές αλλά σε άλλες είναι λιγότερο έντονo και σε άλλες περισσότερo, όπως και άλλο τα μάτια του 20άρη και άλλο του 40άρη.

Εγώ που είμαι 30αρης και όσο και να πάλεψα δεν μπόρεσα να δω τίποτα τέτοιο στη δικιά μου οθόνη να είμαι χαρούμενος για την οθόνη ή για τα μάτια μου;;😁

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnpapad24 said:

Οτι και να λεμε το συγκεκριμενο κινητο ειναι μεγαλη απογοητευση κατι που και η ιδια η samsung παραδεχεται μεσω της τρελης πτωσης της τιμης του (και μαλιστα σε ολα τα μοντελα) μολις ενα μηνα μετα την κυκλοφορια του...

 

Και η τιμη κατρακυλα ακομα...

Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου. Γιατί γυρνάμε πάντα στη τιμή?

H τιμή κυμαίνεται ακριβώς στα ίδια επίπεδα όπως πέρσυ το s23.

Και παρ όλο που το 24 βγήκε 3 βδομάδες νωρίτερα

image.thumb.png.627440de9aaf635f00373cb3deb06b49.png

922461943_Screenshot2024-02-27153650.thumb.png.ba6acd6f1a8f8e7b69c5e4e3eda487f1.png

 

  

22 minutes ago, George6633 said:

Εγώ που είμαι 30αρης και όσο και να πάλεψα δεν μπόρεσα να δω τίποτα τέτοιο στη δικιά μου οθόνη να είμαι χαρούμενος για την οθόνη ή για τα μάτια μου;;😁

Και για τα 2 😄 

 

 

 

Edited by OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα κατά την γνώμη μου είναι μια απογοήτευση. Εγώ έρχομαι από s22ultra που είχα μείνει άφωνος τότε ιδίως ως προς το ζουμ και θεωρούσα δεδομένο ότι το 24 Ultra θα είναι τουλάχιστον οριακά καλύτερο. Εκτενώς δεν τα έχω συγκρίνει αλλά σε κανα 2 περιπτώσεις το 22 ήταν καλύτερο. Πολλές φορές βγάζω φωτό (πάντα όλα στο auto) ακτινογραφίες πάνω σε διαφανοσκόπειο. Με το 22 πάντα έβγαιναν τέλειες. Με το 24 που έβγαλα πρόσφατα, όταν την είδα σε υπολογιστή δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πιξέλιασμα κάτω από αυτές τις συνθήκες. 

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα και εγώ.Πρωτη φορά Samsung και προηγούμενο κινητό OnePlus Nord 3...

Το πήρα λίγο φθηνότερα από το αν έπαιρνα το OnePlus 12,οπότε η επιλογή ήταν μονόδρομος νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, spiros1001 said:

Ενημερωση συστ.Google Play....1 Ιανουαριου 2024

Σωστά και είναι 75 MB η ενημέρωση.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kax_dent said:

Η κάμερα κατά την γνώμη μου είναι μια απογοήτευση. Εγώ έρχομαι από s22ultra που είχα μείνει άφωνος τότε ιδίως ως προς το ζουμ και θεωρούσα δεδομένο ότι το 24 Ultra θα είναι τουλάχιστον οριακά καλύτερο. Εκτενώς δεν τα έχω συγκρίνει αλλά σε κανα 2 περιπτώσεις το 22 ήταν καλύτερο. Πολλές φορές βγάζω φωτό (πάντα όλα στο auto) ακτινογραφίες πάνω σε διαφανοσκόπειο. Με το 22 πάντα έβγαιναν τέλειες. Με το 24 που έβγαλα πρόσφατα, όταν την είδα σε υπολογιστή δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πιξέλιασμα κάτω από αυτές τις συνθήκες. 

108 vs 200 mp. 

Μήπως τράβαγες στα 12;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, xalaros said:

Σωστά και είναι 75 MB η ενημέρωση.

Από που ενημερώνει;; δεν μου το βγάζει κάπου 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Panoras said:

Από που ενημερώνει;; δεν μου το βγάζει κάπου 

Ρυθμίσεις, τέρμα κάτω "Πληροφορίες για το τηλέφωνο", Πληροφορίες για το λογισμικό, πάτα επάνω "Ενημέρωση συστ. Google Play.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Panoras said:

Από που ενημερώνει;; δεν μου το βγάζει κάπου 

ρυθμισεις-πληροφοριες για το τηλεφωνο-πληροφοριες για το λογισμικο-ενημερωση συστ.Google Play

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, xalaros said:

Ρυθμίσεις, τέρμα κάτω "Πληροφορίες για το τηλέφωνο", Πληροφορίες για το λογισμικό, πάτα επάνω "Ενημέρωση συστ. Google Play.

Ευχαριστώ πολύ 

1 minute ago, spiros1001 said:

ρυθμισεις-πληροφοριες για το τηλεφωνο-πληροφοριες για το λογισμικο-ενημερωση συστ.Google Play

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, EricssonyFan said:

108 vs 200 mp. 

Μήπως τράβαγες στα 12;

Αυτό είναι μάρκετινγκ!!! Ίδιο μέγεθος αισθητήρα!!! Είτε 100 είτε 200 το αποτέλεσμα ίδιο είναι 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitris_w said:

Αυτό είναι μάρκετινγκ!!! Ίδιο μέγεθος αισθητήρα!!! Είτε 100 είτε 200 το αποτέλεσμα ίδιο είναι 

Αυτό λες στον εαυτό σου για να μην πάρεις μοντέλο με 200mp;

https://techblog.gr/mobile/sony-ericsson-satio-569-euro-5211/

 

Edited by EricssonyFan
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, EricssonyFan said:

Αυτό λες στον εαυτό σου για να μην πάρεις μοντέλο με 200mp;

https://techblog.gr/mobile/sony-ericsson-satio-569-euro-5211/

 

Στις διαστασεις που εσυ βλεπεις τις φωτογραφιες τα 200 η τα 100 μεγκαπιξελ δεν εχουν καμια διαφορα. αν θες να εκτυπωσεις κανενα ποστερ το συζηταμε. Ο αισθητηρας και ο φακος ειναι που κανουν τη φωτογραφια. Τα μγκαπιξελ καλα σου ειπε ο φιλος πανω, ειναι λιγο μαρκετινγκ.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

παιδες θα ηθελα την γνωμη σας,παλιος σαμσουνγκακιας s2,s4 και τα τελευταια 6 χρονια s9+,ηρθε η ωρα ν αλλαξω νομιζω😛,παιρνω παντα ναυαρχιδα και την κραταω πολυ(οπως φαινεται),γλυκοκοιταξα περυσι το s23 ultra,τελικα εμεινα με την γλυκα και φετος ξαναγλυκοκοιταω το s24ultra,μεχρι που το ματι μου γυρισε λιγο και xiaomi 14 ultra,γυρισε σωστα ή να ξαναγυρισει στα γνωστα παλια λημερια; ευχαριστω προκαταβολικα😏

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...