Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, challenge143 said:

........... Χαρείτε την κινητάρα σας κ φορτίστε το μέχρι να σκάσει 🤣. .............

Εγω το πηρα αποφαση , ας σβησει και φορτισμα 100% και 2 μηνες πριν ληξη η εγγυηση , βολτα απο samsung service και αλλαγη μπαταριας με 30ε , οχι θα κατσω να σκασω 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, fotisbasm_ said:

Εγω το πηρα αποφαση , ας σβησει και φορτισμα 100% και 2 μηνες πριν ληξη η εγγυηση , βολτα απο samsung service και αλλαγη μπαταριας με 30ε , οχι θα κατσω να σκασω 

παλια θυμάμαι άλλαζες δωρεάν μπαταρία εντός εγγύησης τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο?θέλει λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω και εγώ ένα μικρό κείμενο για την μπαταρία που είναι δημοφιλές θέμα και δεν ξέρω γιατί σε κάποιους δεν κρατάει τόσο /δεν είναι ευχαριστημένοι. 

Αρχικά να κάνω την σύγκριση με το καταπληκτικό s23u. 

Εμένα μου φαίνεται εξίσου καλό. Δεν βλέπω διάφορες. 

Φορτίζω συνήθως σε ασύρματη Samsung φόρτιση όλη νύχτα και η μέρα μου ξεκινάει ξημερώματα πριν της 06:00. 

Μόνιμα ανοιχτά Bluetooth nfc Wi-Fi data τοποθεσία. 

Αυτόματη φωτεινότητα 2k ανάλυση και 120hz. 

Όταν βγαίνω από το σπίτι δουλεύει με δεδομένα, και όταν γυρίζω συνδέεται στο wifi. Δεν ανοίγω κλείνω διακόπτες. 

Μόνιμα ανοιχτοί και ανάλογα αν βρίσκομαι σπίτι ή εκτός σπιτιού συνδέεται. 

Καμία ώρα youtube την ημέρα σίγουρα. 

Αρκετή χρήση Chrome, viber, Facebook tik tok. 

Λίγη ομιλία. 

Λίγες φωτογραφίες. 

Το Facebook εδώ και αρκετά χρόνια με κλειστές ειδοποιήσεις και μόνο όταν θέλω ανοίγω την εφαρμογή και βλέπω. 

06:00-17:00 δεδομένα. 

17:00 - 01:00 wifi. 

Κάτω από 25% δεν το έχω δει σχεδόν ποτέ. 

Τώρα πχ αυτή την στιγμή έχω 45% και η ώρα είναι 21:30. 

Κάνω 2 ώρες δρόμο κάθε μέρα που σημαίνει εναλλαγές σήματος γιατί περνάω από δρόμους με κακό σήμα. 

Τι άλλο να θέλω? 

Τέλεια συσκευή! 🙂 

 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tsigdi said:

Με καμία όμως! Αυτό προσπαθώ να βρω εδώ και καιρό που ρωτάω. Και τα δυο ενεργά και επανεκκίνηση δεν κάνει το ρδέλο😂. Εσένα τι κάνει αδερφέ;

Δοκίμασε να το βάλεις προγραμματισμένη βελτιστοποίηση για παράδειγμα στις 22:00 το βράδυ και θα δεις ότι θα το κάνει.

Μπορεί να το εμποδίζει κάποια ρουτίνα η το ξυπνητήρι.

Εγώ το έχω κάθε Κυριακή στις 21:00 να κάνει βελτιστοποίηση , και δουλεύει πάντα άψογα!
Φυσικά εάν εκείνη τη στιγμή το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο δεν το κάνει, αλλά μόλις το αφήσω στο τραπέζι μετά από 5 λεπτά κάνει την επανεκκίνηση κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, supermario said:

παλια θυμάμαι άλλαζες δωρεάν μπαταρία εντός εγγύησης τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο?θέλει λεφτά?

Δυστηχως ναι , 30 εντος και 70 εκτος , για να πω και την κακια μου καλα κανει , οταν το αλλο στρατοπεδο τιις εχει 100ε και 120ε για (14&15promax) και ειτε ειναι στην εγγυηση ειτε οχι 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kountoura said:

Θα γράψω και εγώ ένα μικρό κείμενο για την μπαταρία που είναι δημοφιλές θέμα και δεν ξέρω γιατί σε κάποιους δεν κρατάει τόσο /δεν είναι ευχαριστημένοι. 

Αρχικά να κάνω την σύγκριση με το καταπληκτικό s23u. 

Εμένα μου φαίνεται εξίσου καλό. Δεν βλέπω διάφορες. 

Φορτίζω συνήθως σε ασύρματη Samsung φόρτιση όλη νύχτα και η μέρα μου ξεκινάει ξημερώματα πριν της 06:00. 

Μόνιμα ανοιχτά Bluetooth nfc Wi-Fi data τοποθεσία. 

Αυτόματη φωτεινότητα 2k ανάλυση και 120hz. 

Όταν βγαίνω από το σπίτι δουλεύει με δεδομένα, και όταν γυρίζω συνδέεται στο wifi. Δεν ανοίγω κλείνω διακόπτες. 

Μόνιμα ανοιχτοί και ανάλογα αν βρίσκομαι σπίτι ή εκτός σπιτιού συνδέεται. 

Καμία ώρα youtube την ημέρα σίγουρα. 

Αρκετή χρήση Chrome, viber, Facebook tik tok. 

Λίγη ομιλία. 

Λίγες φωτογραφίες. 

Το Facebook εδώ και αρκετά χρόνια με κλειστές ειδοποιήσεις και μόνο όταν θέλω ανοίγω την εφαρμογή και βλέπω. 

06:00-17:00 δεδομένα. 

17:00 - 01:00 wifi. 

Κάτω από 25% δεν το έχω δει σχεδόν ποτέ. 

Τώρα πχ αυτή την στιγμή έχω 45% και η ώρα είναι 21:30. 

Κάνω 2 ώρες δρόμο κάθε μέρα που σημαίνει εναλλαγές σήματος γιατί περνάω από δρόμους με κακό σήμα. 

Τι άλλο να θέλω? 

Τέλεια συσκευή! 🙂 

 

Κάπου εκεί είμαι και εγώ με παρόμοια χρήση και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την μπαταρία.

Αυτό που μου έτρωγε την μπαταρία ήταν το Facebook , το οποίο έχω βάλει πλέον και εγώ σε πλήρη αδράνεια και ησύχασε το κεφάλι μου!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μια χαρα ειναι...

Ερχόμενος απ το pixel 8 pro ισως μου λειπει λιγο το μεγεθος στο χερι που το pixel ειναι πιο ευκολο διαχειρίσιμο και πιο ελαφρυ ....κατα τα αλλα εκπληκτικη συσκευη 

Τωρα Οσον αφορα τη διαρκεια της μπαταριας στο χρονο Αναρωτιεμαι ποσοι εδω μεσα κρατούν 2-3 χρονια τη συσκευη και τους καεί τοσο πολυ ?🤣

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, eddiedimitris said:

Το τηλεφωνο μια χαρα ειναι...

Ερχόμενος απ το pixel 8 pro ισως μου λειπει λιγο το μεγεθος στο χερι που το pixel ειναι πιο ευκολο διαχειρίσιμο και πιο ελαφρυ ....κατα τα αλλα εκπληκτικη συσκευη 

Τωρα Οσον αφορα τη διαρκεια της μπαταριας στο χρονο Αναρωτιεμαι ποσοι εδω μεσα κρατούν 2-3 χρονια τη συσκευη και τους καεί τοσο πολυ ?🤣

Ακόμα και έτσι, δεν είμαι ούτε μηχανικός ηλεκτρονικός ειδικός κτλ. 

Αλλά πιστεύω ότι οι μπαταρίες δε χαλάνε με τίποτα στα 2 χρόνια και ότι μετά τα 2 χρόνια ίσως χάνουν λίγο την απόδοση τους. 

Εδώ ας υπολογίσουμε το εξής, 

Αλλιώς ξόδευε μια συσκευή το 2019 με android 9 και αλλιώς τώρα η ίδια συσκευή με android 12 πχ. 

Και το λογισμικό αλλάζει και οι εφαρμογές. 

Δεν μπορείς να πεις ντε και καλά ότι αποκλειστικά ευθύνεται η μπαταρία που δεν κρατάει το ίδιο 4 χρόνια μετά. 

Υπάρχει στην οικογένεια S10 plus. 

4 ετών σίγουρα συσκευή. 

Με φορτίσεις όπως να ναι όποτε να ναι είτε ασύρματα είτε με καλώδιο. 

Οκ αν το δουλεύεις κανονικά, με την χρήση που κάνω εγώ,

(επειδή το πήρα για λίγες μέρες μέχρι να παραλάβω s24 ultra), 

Θέλει 2 φορτίσεις την μέρα. Αλλά τόσες ήθελε και όταν βγήκε. Αηντε δεν ήθελε 2 όταν ήταν καινούργιο να ήθελε μιάμιση φόρτιση. 

 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

Εγω το πηρα αποφαση , ας σβησει και φορτισμα 100% και 2 μηνες πριν ληξη η εγγυηση , βολτα απο samsung service και αλλαγη μπαταριας με 30ε , οχι θα κατσω να σκασω 

Εννοείται δεν θα βάλουμε άγχος και για την μπαταρία του κινητού έλεος..

 

Αλλά είναι μόνο 30ε το κόστος μιας καινούργιας μπαταρίας?

 

Μου φαίνεται πολύ λίγο

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, redcom7 said:

Εννοείται δεν θα βάλουμε άγχος και για την μπαταρία του κινητού έλεος..

 

Αλλά είναι μόνο 30ε το κόστος μιας καινούργιας μπαταρίας?

 

Μου φαίνεται πολύ λίγο

Στον 2ο χρόνο της εγγύησης ναι.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Στον 2ο χρόνο της εγγύησης ναι.

Πάντως δεν παύει να ανοίγει το κινητό, σαν να έχει γίνει Service, δεν είναι το ίδιο. Εγώ όταν πούλησα το s22 & το S23 όλοι με ρώταγαν έχει ανοιχθεί το κινητό ή γίνει Service ?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, nikosaek2121 said:

Πάντως δεν παύει να ανοίγει το κινητό, σαν να έχει γίνει Service, δεν είναι το ίδιο. Εγώ όταν πούλησα το s22 & το S23 όλοι με ρώταγαν έχει ανοιχθεί το κινητό ή γίνει Service ?

Μα ούτως ή αλλιώς αυτός που θα το πάρει μετά δεν θα του αλλάξει μπαταρία?

Αν το πας στη smartec, είναι το ίδιο πίστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kostas_Ts_86 said:

Μα ούτως ή αλλιώς αυτός που θα το πάρει μετά δεν θα του αλλάξει μπαταρία?

Αν το πας στη smartec, είναι το ίδιο πίστεψε με.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kostasth said:

Δοκίμασε να το βάλεις προγραμματισμένη βελτιστοποίηση για παράδειγμα στις 22:00 το βράδυ και θα δεις ότι θα το κάνει.

Μπορεί να το εμποδίζει κάποια ρουτίνα η το ξυπνητήρι.

Εγώ το έχω κάθε Κυριακή στις 21:00 να κάνει βελτιστοποίηση , και δουλεύει πάντα άψογα!
Φυσικά εάν εκείνη τη στιγμή το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο δεν το κάνει, αλλά μόλις το αφήσω στο τραπέζι μετά από 5 λεπτά κάνει την επανεκκίνηση κανονικά.

Θα το δοκιμασω έτσι και θα επανέλθω. Ευχαριστώ φίλε. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, OverClocker said:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Σχετικά με την μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dkon84 said:

Τελικά σήμερα είναι η μεγάλη μέρα του update?

Κράτα μικρό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rospy7 said:

Κράτα μικρό καλάθι.

No update yet on your Galaxy S24? You’re not alone

https://www.sammobile.com/news/galaxy-s24-software-update-slow-rollout/

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Σχετικά με την μπαταρία?

Το ότι το κινητό θα είναι το ίδιο μετά το άνοιγμά του

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μήπως ήταν λάθος ή μετάφραση, και δεν έλεγε 7 χρόνια αναβαθμίσεις αλλά αναβαθμίσεις σε 7 χρόνια? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OverClocker said:

Το ότι το κινητό θα είναι το ίδιο μετά το άνοιγμά του

Π.χ ότι δεν θα ισχύει η αδιαβροχοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Π.χ ότι δεν θα ισχύει η αδιαβροχοποιηση?

Στο ότι μπορεί να μην έχεις αδιαβροχοποίση σε ίδιο επίπεδο όπως το εργοστάσιο, στο να μην έχεις την ίδια εφαρμογή όπως το εργοστάσιο, στο να δημιουργούνται αμυχές στη συσκευή(κατα τη συναρμολόγηση-αποσυναρμολογηση) που πριν δεν είχες.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OverClocker said:

Στο ότι μπορεί να μην έχεις αδιαβροχοποίση σε ίδιο επίπεδο όπως το εργοστάσιο, στο να μην έχεις την ίδια εφαρμογή όπως το εργοστάσιο, στο να δημιουργούνται αμυχές στη συσκευή(κατα τη συναρμολόγηση-αποσυναρμολογηση) που πριν δεν είχες.

Εντάξει, αυτές σα σκέψεις πρέπει να τις έχεις δεδομενες πριν το πας για service. Πιο πολύ για να είσαι περισσότερο προετοιμασμενος...

Τώρα, π.χ αν δεις όντως γρατζουνιές μπορεί να σου έρθει να τους κοπανησεις, αλλά άλλο αυτό. Απλά είναι δεδομένα και κάποια άλλα πράγματα....σε εξουσιοδοτημενο κατάστημα θα το πας, οπότε έχεις και άλλο αέρα σιγουριάς (τυπου: τη δουλειά τους δεν ξέρουν? - ή επέμβαση ρουτίνας ειναι). Όλα μπορεί να πάνε στραβά, δε λέω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. 

Και το grain συνεχίζετε...

Τι να πει κανείς....

https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/s/8EZY0cguLE

 

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Π.χ ότι δεν θα ισχύει η αδιαβροχοποιηση?

Θα ειναι οπως πρωτα μην παραπληροφορουμε ειπαμε η σμαρτεκ ειναι εγγυηση.. αλλαξα μπαταρια s21u κκαι ρωτησα αν υπαρχει κατι που θαπρεπε να προσεξω σχετικα με το θεμα και μου ειπαν οπως πρωτα το κινητο ειναι το ιδιο ουτε φαινεται απολυτως κατι οτι ανοιχθηκε..

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...