Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, tsigdi said:

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω. Κοίτα τι μαθαίνει κανείς. Ευχαριστώ αδερφέ. 

Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τι λέει ο τύπος γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι καλά και δεν κατάλαβα 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2024 at 8:51 ΜΜ, tsigdi said:

Με καλώδιο η χωρίς;

Για να μπεις στο Android Recovery Menu... 
κλείνεις το κινητό (το απενεργοποιείς), το συνδέεις με καλώδιο USB σε έναν υπολογιστή και μόλις δεις τον μετρητή μπαταρίας πατάς ταυτόχρονα και παρατεταμένα χωρίς να τα αφήσεις power + volume up.
Μόλις δεις το λογότυπο Samsung, αφήνεις τα κουμπιά κι έχεις μπει.
Βγάλε το καλώδιο.
Στο μενού του recovery mode ανεβοκατεβαίνεις με τα πλαϊνά κουμπιά ήχου (πάνω-κάτω). Εάν θέλεις να εκτελέσεις κάποια λειτουργία του, πατάς το power, μπαίνεις και σου δίνει επιλογή yes/no.
Μπορείς να κάνεις Wipe data/factory reset ή Wipe cache partition.

On 19/2/2024 at 9:39 ΜΜ, fotisbasm_ said:

Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τι λέει ο τύπος γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι καλά και δεν κατάλαβα 

Όσοι έχετε θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας, για να στρώσει δοκιμάστε για 4-5 μέρες να το φορτίζετε μέχρι 100% και χρησιμοποιείστε το κινητό μέχρι η μπαταρία να σβήσει τελείως στο 0% αντί για 20% συνήθως που το βάζετε για φόρτιση.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω λίγο το θέμα του grain, όντως στο χαμηλότερο δυνατό ποσοστό φωτεινότητας και με το extra dim ενεργοποιημένο, και κάτω απ την κουβέρτα ώστε να μην έχω αλλού πηγή φωτός να με επηρεάσει..., πρόσεξα και εγώ οριακά ότι στο γκρι εμφανίζεται grain, αλλά μιλάμε ότι είναι σχετικά-ωρατό μόνο σε ακραία περίπτωση.

Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε αν πρόκειται για κάποιου είδους βλάβη, ή απλά είναι κατασκευαστικό limitation.(μην αρχίσετε να μου λέτε για mura κτλπ λές και όλοι εδω μέσα είμαστε κβαντικοί φυσικοί και δουλεύουμε στο cern, το μόνο Mura που ξέρω είναι το lamborghini Mura.( edit. δοκάρι κ εξω, Miura ειναι αυτο 🤣 )

 

Δεν είναι τόσο έντονο και έτσι για κανένα λόγο

79790219_Screenshot2024-02-19224043.thumb.png.68bd0319593a05dc40b3b89b890c70ba.png

 

ούτε έτσι

image.thumb.png.6a199d171dffb0f0fc88aa266687735b.png

 

9 ώρες πριν, xalaros said:

Όσοι έχετε θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας, για να στρώσει δοκιμάστε για 4-5 μέρες να το φορτίζετε μέχρι 100% και χρησιμοποιείστε το κινητό μέχρι η μπαταρία να σβήσει τελείως στο 0% αντί για 20% συνήθως που το βάζετε για φόρτιση.

Απλά να αναφερθεί ότι, αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μπαταρία λιθίου.

Edited by OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, OverClocker said:

Απλά να αναφερθεί ότι, αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μπαταρία λιθίου.

Με 2-3 φορές δεν παθαινει κάτι,  στην τελική πριν κλείσει την διετία με 30-40 € βάζεις την γνήσια 

Η ερώτηση μου είναι, αυτό το extra dim ενεργοποιημενο τελικά κατανάλωση έχτρα μπαταρία ναι ή όχι;

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fotisbasm_ said:

Με 2-3 φορές δεν παθαινει κάτι,  στην τελική πριν κλείσει την διετία με 30-40 € βάζεις την γνήσια 

Η ερώτηση μου είναι, αυτό το extra dim ενεργοποιημενο τελικά κατανάλωση έχτρα μπαταρία ναι ή όχι;

To extra dim κατεβάζει την φωτεινότητα πιο κάτω, οπότε θεωρητικά έχει χαμηλότερη κατανάλωση.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το S20+ που έχω για δεύτερο εδώ και 3 μέρες έχει πάρει update Φεβρουαρίου κανονικά... Απίστευτα πράγματα φέτος από την Samsung.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Vlasismiriagos said:

Πάντως το S20+ που έχω για δεύτερο εδώ και 3 μέρες έχει πάρει update Φεβρουαρίου κανονικά... Απίστευτα πράγματα φέτος από την Samsung.

και πέρυσι το 23 το άργησαν στο 1ο update.

 

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να αργεί, ουσιαστικά beta testers είναι όλοι όσοι το αγόρασαν με προπαραγγελια σε παγκόσμια κλίμακα εννοείται.... πως θα περάσουν διορθώσεις κλπ 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, konakis said:

Λογικό να αργεί, ουσιαστικά beta testers είναι όλοι όσοι το αγόρασαν με προπαραγγελια σε παγκόσμια κλίμακα εννοείται.... πως θα περάσουν διορθώσεις κλπ 

Καλά δεν είναι έτσι ακριβώς γιατί πλέον κοντεύουν και οι "κανονικοί" αγοραστες τον μήνα κατοχής

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα το S24 είναι εντελώς καινούργιο τηλέφωνο με κατασκευή τέλος Δεκεμβρίου και αρχές Ιανουαρίου, που σημαίνει ότι έχει ότι πιο τελευταίο από άποψη τεχνολογίας, ασφαλείας, software κλπ.

Λογικό δεν είναι να καθυστερήσει λίγο παραπάνω το update μιας και θα πρέπει να διορθώσει και τα κακώς κείμενα της "πρόωρης" κυκλοφορίας; 

Μπορεί να συγκριθεί με συσκευές που κυκλοφόρησαν πριν από 1-2 χρόνια; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, OverClocker said:

Να επαναφέρω λίγο το θέμα του grain, όντως στο χαμηλότερο δυνατό ποσοστό φωτεινότητας και με το extra dim ενεργοποιημένο, και κάτω απ την κουβέρτα ώστε να μην έχω αλλού πηγή φωτός να με επηρεάσει..., πρόσεξα και εγώ οριακά ότι στο γκρι εμφανίζεται grain, αλλά μιλάμε ότι είναι σχετικά-ωρατό μόνο σε ακραία περίπτωση.

Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε αν πρόκειται για κάποιου είδους βλάβη, ή απλά είναι κατασκευαστικό limitation.(μην αρχίσετε να μου λέτε για mura κτλπ λές και όλοι εδω μέσα είμαστε κβαντικοί φυσικοί και δουλεύουμε στο cern, το μόνο Mura που ξέρω είναι το lamborghini Mura.( edit. δοκάρι κ εξω, Miura ειναι αυτο 🤣 )

 

Δεν είναι τόσο έντονο και έτσι για κανένα λόγο

79790219_Screenshot2024-02-19224043.thumb.png.68bd0319593a05dc40b3b89b890c70ba.png

 

ούτε έτσι

image.thumb.png.6a199d171dffb0f0fc88aa266687735b.png

 

Απλά να αναφερθεί ότι, αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μπαταρία λιθίου.

Εγω πάντως βλέπω και ευθείες οριζόντιες γκρι γραμμες...θα το πω. Οπως και στη φωτο σου, ετσι και στην δικη μου οθόνη (φωτο 1). Υπάρχει θέμα και είναι προφανές, δεν το έχουμε 4-5 αυτό. Άλλο το πόσο έντονο το βλέπει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εγώ το έχω όπως είχα πει αλλά το διακρίνω σε συνθήκες όπως το έχει περιγράψει ο overclocker.  Αν δεν μου το λέγατε δεν θα το είχα διακρίνει.  Τόσο εύκολα το διακρίνεις εσύ;  γιατί πρέπει να το προκαλέσεις σε πολύ χαμηλό φωτισμό για να το διακρίνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να παίζει ρόλο η μεγάλη φωτεινότητα στο automatic  peak brightness ....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να επισημάνω ότι οι φωτογραφίες Δεν είναι δικές μου, απλά τις έβαλα εδώ για αναφορά σε τι λέμε για grain και να αναφέρω ότι εμένα δεν είναι τόσο έντονο όπως στις φωτογραφίες.

 

 

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Evagelos_ said:

Εδώ συζητάμε για το πως μπορεί να στρώσει η μπαταρία στο τηλέφωνο ο χαρκτηρισμος αστεία πράγματα είναι μη αποδεκτός φιλικά στην καθημερινότητα που έχει  ο καθένας!!

Τι είναι η μπαταρία για να στρώσει.  Αυτοκίνητο? Αυτά τα κάναμε κάποτε στα νότια 3210 έλεος με τησ απόψεις του μεσαίωνα 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, xalaros said:

Για να μπεις σε recovery mode... 
κλείνεις το κινητό (το απενεργοποιείς), το συνδέεις με καλώδιο USB σε έναν υπολογιστή και μόλις δεις τον μετρητή μπαταρίας πατάς ταυτόχρονα και παρατεταμένα χωρίς να τα αφήσεις power + volume up.
Μόλις δεις το λογότυπο Samsung, άσε πρώτα το volume up και αμέσως μετά το power.
Μπήκες.
Βγάλε το καλώδιο.
Στο μενού του recovery mode ανεβοκατεβαίνεις με τα πλαϊνά κουμπιά ήχου (πάνω-κάτω). Εάν θέλεις να εκτελέσεις κάποια λειτουργία του, πατάς το power, μπαίνεις και σου δίνει επιλογή yes/no.
Μπορείς να κάνεις hard-reset ή wipe cache partition.

Όσοι έχετε θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας, για να στρώσει δοκιμάστε για 4-5 μέρες να το φορτίζετε μέχρι 100% και χρησιμοποιείστε το κινητό μέχρι η μπαταρία να σβήσει τελείως στο 0% αντί για 20% συνήθως που το βάζετε για φόρτιση.

 

11 ώρες πριν, johnpapad24 said:

Θυμαμαι πως δεν ηθελε σπαραιτητα καλωδιο για recovery...

Αυτό ακριβώς, με ένα γρήγορο google για το πως να μπω σε recovery, είδα τύπους που λένε ότι δεν θέλει καλώδιο. Γενικά μου πέτυχε και εμένα με καλώδιο μετά από κάποιες προσπάθειες. Πάντως αυτό με το πότε να αφήσεις το ένα κουμπί η το άλλο και αν θέλει καλώδιο ο καθένας έλεγε άλλα. Γενικά χωρίς να το παίξω χαζός το πέτυχα με την 10η προσπάθεια περίπου. Βέβαια μπορεί και να είμαι αλλά anyway. 😜

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, anastasg said:

Ναι αλλά στο βίντεο σου λέει ότι πρέπει να μείνει χωρίς μπαταρία, να σβήσει δηλαδή και όχι να το φορτίσεις στο 20%

Πως την φτιάχνεις αυτή την ρουτίνα για την φόρτιση; 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πήρες προσωπικά την φράση "αστεία πράγματα". Δεν προοριζόταν ούτε για εσένα ούτε για κάποιον άλλον εδώ.

Η φράση πήγαινε στην διαδικασία που προτείνουν για να δούμε μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Όμως φιλικά, το τι είναι αποδεκτό στο φόρουμ και το τι δεν είναι νομίζω είναι δουλειά των διαχειριστών και όχι του καθενός που φέρει τη μύγα.

Αν αφήσεις τησ καινούργιες μπαταρίες χωρίς τίποτα μέσα φλερτάρεις  με το να κάψεις τ κύκλωμα προστασίας τησ μπαταρίας!! Καμία μπαταρία δεν πρέπει να μενει χωρίς καθόλου φορτίο μέσα 

16 ώρες πριν, Geo_F1 said:

Νομιζω πως αν εχεις ενα σταθερο προγραμμα (πχ δουλεια 8-4 γραφειο κλπ) ευκολα προσαρμοζεις το προγραμμα φορτισης.

Μην ξεχνατε και τα power banks 😁

Εγω χτυπησα αυτο απο crazy sundays

https://www.e-shop.gr/baseus-ambilight-digital-display-quick-charge-pd30-qc30-power-bank-65w-30000mah-white-p-TEL.209746

Περαστικά με το συγκεκριμένο!!! Αγαπητέ μ !!! Πρόσεχε μην το αφήνεις μόνο του.  Εμένα πήρε φωτιά μέσα στο φορτηγό. Χειμώνα ήμουν δίπλα ευτυχώς και δεν κάηκε όλο το φορτηγό 

12 ώρες πριν, xalaros said:

Για να μπεις σε recovery mode... 
κλείνεις το κινητό (το απενεργοποιείς), το συνδέεις με καλώδιο USB σε έναν υπολογιστή και μόλις δεις τον μετρητή μπαταρίας πατάς ταυτόχρονα και παρατεταμένα χωρίς να τα αφήσεις power + volume up.
Μόλις δεις το λογότυπο Samsung, άσε πρώτα το volume up και αμέσως μετά το power.
Μπήκες.
Βγάλε το καλώδιο.
Στο μενού του recovery mode ανεβοκατεβαίνεις με τα πλαϊνά κουμπιά ήχου (πάνω-κάτω). Εάν θέλεις να εκτελέσεις κάποια λειτουργία του, πατάς το power, μπαίνεις και σου δίνει επιλογή yes/no.
Μπορείς να κάνεις hard-reset ή wipe cache partition.

Όσοι έχετε θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας, για να στρώσει δοκιμάστε για 4-5 μέρες να το φορτίζετε μέχρι 100% και χρησιμοποιείστε το κινητό μέχρι η μπαταρία να σβήσει τελείως στο 0% αντί για 20% συνήθως που το βάζετε για φόρτιση.

Μην λες πράγματα τα οποία θέτουν σε κίνδυνο συσκευές ανθρώπων!!! Η μπαταρίες αυτές έχουν κυκλώματα για να της κρατάει ασφαλείς.  Αν τησ μηδενιση κάποιος έχει μεγάλη πιθανότητα να καεί τ κύκλωμα της μπαταρίας. Θέμα ημερών είναι να λειτουργεί με το full capacity. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, challenge143 said:

Ναι κ εγώ το έχω όπως είχα πει αλλά το διακρίνω σε συνθήκες όπως το έχει περιγράψει ο overclocker.  Αν δεν μου το λέγατε δεν θα το είχα διακρίνει.  Τόσο εύκολα το διακρίνεις εσύ;  γιατί πρέπει να το προκαλέσεις σε πολύ χαμηλό φωτισμό για να το διακρίνεις. 

Δε βγάζει μάτι σίγουρα, αλλά το βράδυ που χρησιμοποιώ το κινητό και διαβάζω πριν κοιμηθώ, φαίνεται αρκετά (στις συνθήκες που περιγράφετε κι εσείς δηλαδη). Παίζει ρόλο και το φόντο. Αν είναι γκρι, τότε φαίνεται πιο έντονα και σε πιο ψηλά τη φωτεινότητα. Τελοσπαντων, θα δούμε τι θα πουν επι του θεματος, αν πουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Το volume up and down button εχουν ενα ελαφρύ κενό σαν να είναι λίγο πιο χαλαρό από το power on.

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dimitris_w said:

Τι είναι η μπαταρία για να στρώσει.  Αυτοκίνητο? Αυτά τα κάναμε κάποτε στα νότια 3210 έλεος με τησ απόψεις του μεσαίωνα

Δεν  μπορώ να καταλάβω από ορισμένους ο τρόπος που απαντάτε σε κάτι που διαφωνείτε με δόσεις ειρωνείας και χαρακτηρισμούς θα μπορούσες να γράψεις λάθος δεν είναι σωστό από κει και πέρα εγώ επειδή δεν ήμουνα ευχαριστημένος με την μπαταρία και προσπαθώ να δω τη φταίει είδα από ένα γνωστό youtuber και παρέθεσα και το link μάλιστα όποιος θέλει να το δοκιμάσει από κει και πέρα κανένα τηλέφωνο που είχα όλα αυτά τα χρόνια δεν κάηκε επειδή έχει τελειώσει η μπαταρία του.. και μία φιλικής συμβουλή να μάθετε να μιλάτε σωστά και όταν διαφωνείτε. 

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Evagelos_ said:

Δεν  μπορώ να καταλάβω από ορισμένους ο τρόπος που απαντάτε σε κάτι που διαφωνείτε με δόσεις ειρωνείας και χαρακτηρισμούς θα μπορούσες να γράψεις λάθος δεν είναι σωστό από κει και πέρα εγώ επειδή δεν ήμουνα ευχαριστημένος με την μπαταρία και προσπαθώ να δω τη φταίει είδα από ένα γνωστό youtuber και παρέθεσα και το link μάλιστα όποιος θέλει να το δοκιμάσει από κει και πέρα κανένα τηλέφωνο που είχα όλα αυτά τα χρόνια δεν κάηκε επειδή έχει τελειώσει η μπαταρία του.. και μία φιλικής συμβουλή να μάθετε να μιλάτε σωστά και όταν διαφωνείτε. 

Εγώ ως τεχνικός όπως είπα κάποια στιγμή η μπαταρία θα καεί γιαυτό ακριβώς  το λόγο τώρα εσυ λεγε ότι θες 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...