Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 με 4 φορές μετά κανονικά 

Τώρα είμαι με δύο ώρες οθόνη στο 77% από της 8 το πρωί με 5g μέχρι της 12.00

Edited by Evagelos_

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Καλά πως μπορείτε να το κάνετε και να φορτίζετε σε συγκεκριμένο ποσοστό;

Εγώ το φορτίζω σταθερά κάθε βράδυ, ανεξάρτητα του εαν έχει 10% ή 35%

Δηλαδή τι θα κάνω, θα το αφήσω να κλείσει στις 11:00πμ απο μπαταρία και θα πρέπει να βρω πρίζα για να φορτίσω και να μείνω χωρίς τηλέφωνο για 2 ώρες;;

Αστεία πράγματα για εμένα προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, anastasg said:

Καλά πως μπορείτε να το κάνετε και να φορτίζετε σε συγκεκριμένο ποσοστό;

Εγώ το φορτίζω σταθερά κάθε βράδυ, ανεξάρτητα του εαν έχει 10% ή 35%

Δηλαδή τι θα κάνω, θα το αφήσω να κλείσει στις 11:00πμ απο μπαταρία και θα πρέπει να βρω πρίζα για να φορτίσω και να μείνω χωρίς τηλέφωνο για 2 ώρες;;

Αστεία πράγματα για εμένα προσωπικά

Είναι ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας. Εμένα το βράδυ πριν το βάλω για φόρτιση έχει σχεδόν σίγουρα πέσει περί το 30%. Εεε λίγο κάτω και είναι μαξ στο 20%.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, anastasg said:

Καλά πως μπορείτε να το κάνετε και να φορτίζετε σε συγκεκριμένο ποσοστό;

Εγώ το φορτίζω σταθερά κάθε βράδυ, ανεξάρτητα του εαν έχει 10% ή 35%

Δηλαδή τι θα κάνω, θα το αφήσω να κλείσει στις 11:00πμ απο μπαταρία και θα πρέπει να βρω πρίζα για να φορτίσω και να μείνω χωρίς τηλέφωνο για 2 ώρες;;

Αστεία πράγματα για εμένα προσωπικά

Εδώ συζητάμε για το πως μπορεί να στρώσει η μπαταρία στο τηλέφωνο ο χαρκτηρισμος αστεία πράγματα είναι μη αποδεκτός φιλικά στην καθημερινότητα που έχει  ο καθένας!!

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Να γραψω την εμπειρια μου απο το pre order του Αμαζον Αγγλιας.

Ειχε λοιπον τρελη προσφορα, εβγαινε το 512GB κατω απο 1100€ με μεταφορικα, τελωνειο κλπ ολα μεσα.

Στα εξτρα εδινε τη δυνατοτητα να κανεις claim

  • Disney+ 1 χρονο,
  • Galaxy watch6,
  • £100 ανακυκλωση σε συγκεκριμενες συσκευες (οχι οποιαδηποτε οπως εδω)
  • και ελεγε οτι με αγορα 512GB σου αναβαθμιζουμε σε 1ΤΒ
  • δωρο θηκη και προστασια οθονης αν τη βαλεις στο καλαθι

Πριν παραγγειλω λεω ας ρωτησω στο τσατ τι παιζει με την αναβαθμιση χωρητικοτητας για σιγουρια, και μου λεει ο τυπος παραγγελνεις 512 και σου στελνουμε 1ΤΒ. Μια χαρα λεω. Λεω με τη θηκη πως γινεται, οποια και να βαλω δεν αφαιρει το κοστος. Λεει βαλε μονο το κινητο και θα βαλουμε εμεις θηκη και προστασια. Προφανως και παρελαβα μονο το 512GB κινητο που ειχα παραγγειλει. Εστειλα στο τσατ και μου λενε σορρυ καναμε λαθος, αν δεν σου αρεσει επεστρεψε το.

Λεω ας κανω claim το ρολογακι. Ενω λοιπον ειναι κανονικα το Amazon.co.uk μεσα στους πωλητες, η αποδειξη που μου εστειλαν γραφει Amazon EU οποτε παλι εφαγα ακυρο απο Samsung. 

Το αμαζον εχει αλλαξει και δεν βοηθαει γενικα, ενω παλιοτερα ηταν πολυ πιο λασκα. Δλδ αν ειχε γινει πριν 4-5 χρονια μπορει να εστελναν οι ιδιοι ρολοι και θηκη, τωρα σου λενε απλα επεστρεψε το και δεν μας ενδιαφερει.

Τα γραφω για να ξερει οποιος το διαβασει για του χρονου.

ΥΓ. οταν το παρηγγειλα στις 18/1 δεν ειχαν βαλει πουθενα terms & conditions, μετα εβαλαν για θηκη και προστασια πως να τις βαλεις στο καλαθι και να τις παρεις δωρο.

image.thumb.png.25ace7b6dbeb6ddd4794becb4b9a5585.png

 

image.thumb.png.0f3da0ebdd21bfc346b2fb308fedbfa1.png

 

image.thumb.png.40d6c71d5bbe31f23f2e89e74f96a552.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Είναι κανείς από Θεσσαλονίκη που να έχει αγοράσει το official screen protector της Samsung?

Εάν ναι και θελει μπορεί να μου πουλήσει το 2ο που έχει μέσα? 

Ευχαριστώ. 

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Evagelos_ said:

https://youtu.be/dFpNqg5F2qQ?si=troppKLtDvJtN1Ru

Στο 4.20 βάλτε το και εγώ φορτιζα μέχρι το 20% και το δοκίμασα και όντως είναι καλύτερα!!

 

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω. Κοίτα τι μαθαίνει κανείς. Ευχαριστώ αδερφέ. 

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ προστασια μπαταριας τι εχετε?

βασικη

προσαρμοσιμη 

η

μεγιστη ?

και γιατι!

Επίσης είδα διαφορά όταν έβαλα την οθόνη στο FHD. 

ΌΤΑΝ το είχα στο QHD δεν έφτανα τις 4 ώρες sot 

Edited by Panoras
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Panoras said:

ΣΤΗΝ προστασια μπαταριας τι εχετε?

βασικη

προσαρμοσιμη 

η

μεγιστη ?

και γιατι!

Επίσης είδα διαφορά όταν έβαλα την οθόνη στο FHD. 

ΌΤΑΝ το είχα στο QHD δεν έφτανα τις 4 ώρες sot 

Πηραμε κινηταρα 1500ευρω για να το γυρισουμε 10 χρονια πισω σε FHD?

Οσον αφορα τη μπαταρια, εγω εχω φτιαξει ρουτινα τις καθημερινες να φορτιζει μεχρι 80% το βραδυ και μετα στο γραφειο το πεταω πανω στον ασυρματο φορτιστη και το βγαζω μετα απο λιγο που εχει γεμισει.

Το ΣΚ το βαζω να γεμιζει στο 100%. 

Μεχρι τωρα δεν εχω πεσει κατω απο 35% το βραδυ που παω για υπνο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nasosvasedis said:

Είναι ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας. Εμένα το βράδυ πριν το βάλω για φόρτιση έχει σχεδόν σίγουρα πέσει περί το 30%. Εεε λίγο κάτω και είναι μαξ στο 20%.

Ναι αλλά στο βίντεο σου λέει ότι πρέπει να μείνει χωρίς μπαταρία, να σβήσει δηλαδή και όχι να το φορτίσεις στο 20%

2 minutes ago, SagoniasSlutRose said:

 

Οσον αφορα τη μπαταρια, εγω εχω φτιαξει ρουτινα τις καθημερινες να φορτιζει μεχρι 80% το βραδυ και μετα στο γραφειο το πεταω πανω στον ασυρματο φορτιστη και το βγαζω μετα απο λιγο που εχει γεμισει.

Πως την φτιάχνεις αυτή την ρουτίνα για την φόρτιση; 

1 ώρα πριν, Evagelos_ said:

Εδώ συζητάμε για το πως μπορεί να στρώσει η μπαταρία στο τηλέφωνο ο χαρκτηρισμος αστεία πράγματα είναι μη αποδεκτός φιλικά στην καθημερινότητα που έχει  ο καθένας!!

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πήρες προσωπικά την φράση "αστεία πράγματα". Δεν προοριζόταν ούτε για εσένα ούτε για κάποιον άλλον εδώ.

Η φράση πήγαινε στην διαδικασία που προτείνουν για να δούμε μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Όμως φιλικά, το τι είναι αποδεκτό στο φόρουμ και το τι δεν είναι νομίζω είναι δουλειά των διαχειριστών και όχι του καθενός που φέρει τη μύγα.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, SagoniasSlutRose said:

Πηραμε κινηταρα 1500ευρω για να το γυρισουμε 10 χρονια πισω σε FHD?

Οσον αφορα τη μπαταρια, εγω εχω φτιαξει ρουτινα τις καθημερινες να φορτιζει μεχρι 80% το βραδυ και μετα στο γραφειο το πεταω πανω στον ασυρματο φορτιστη και το βγαζω μετα απο λιγο που εχει γεμισει.

Το ΣΚ το βαζω να γεμιζει στο 100%. 

Μεχρι τωρα δεν εχω πεσει κατω απο 35% το βραδυ που παω για υπνο.

ΣΤΗΝ προστασια μπαταριας τι εχετε?

βασικη

προσαρμοσιμη 

η

μεγιστη ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα της μπαταρίας απασχολεί πολύ κόσμο (πότε να φορτίσω, μέχρι τι ποσοστό, πώς να ρυθμίσω την προστασία μπαταρίας, αν πρέπει να μένει η συσκευή όλο το βράδυ στο φορτιστή, κλπ.) μια απλή και φθηνή λύση είναι η εξής:

Αγοράζετε μια έξυπνη πρίζα που συνεργάζεται με το SmartThings (πχ TP-link Tapo ~10€) και ορίζετε μια ρουτίνα όπου όταν το επίπεδο της μπαταρίας φτάσει στο XX επιθυμητό επίπεδο, η έξυπνη πρίζα να απενεργοποιείται.

Προφανώς, μπορείτε να κάνετε πιο σύνθετη τη ρουτίνα σας, ορίζοντας διαφορετικό επιθυμητό επίπεδο ανά ημέρα (καθημερινές/ΣΚ) κλπ..

Έτσι, θα ξεκινάτε τη μέρα με τη μπαταρία σας φορτισμένη και χωρίς το άγχος για το αν φθείρετε ή όχι τη μπαταρία σας με το να είναι αρκετές ώρες στη φόρτιση όσο κοιμάστε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αν εχεις ενα σταθερο προγραμμα (πχ δουλεια 8-4 γραφειο κλπ) ευκολα προσαρμοζεις το προγραμμα φορτισης.

Μην ξεχνατε και τα power banks 😁

Εγω χτυπησα αυτο απο crazy sundays

https://www.e-shop.gr/baseus-ambilight-digital-display-quick-charge-pd30-qc30-power-bank-65w-30000mah-white-p-TEL.209746

Edited by Geo_F1

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, stefan_city said:

Μιας και το θέμα της μπαταρίας απασχολεί πολύ κόσμο (πότε να φορτίσω, μέχρι τι ποσοστό, πώς να ρυθμίσω την προστασία μπαταρίας, αν πρέπει να μένει η συσκευή όλο το βράδυ στο φορτιστή, κλπ.) μια απλή και φθηνή λύση είναι η εξής:

Αγοράζετε μια έξυπνη πρίζα που συνεργάζεται με το SmartThings (πχ TP-link Tapo ~10€) και ορίζετε μια ρουτίνα όπου όταν το επίπεδο της μπαταρίας φτάσει στο XX επιθυμητό επίπεδο, η έξυπνη πρίζα να απενεργοποιείται.

Προφανώς, μπορείτε να κάνετε πιο σύνθετη τη ρουτίνα σας, ορίζοντας διαφορετικό επιθυμητό επίπεδο ανά ημέρα (καθημερινές/ΣΚ) κλπ..

Έτσι, θα ξεκινάτε τη μέρα με τη μπαταρία σας φορτισμένη και χωρίς το άγχος για το αν φθείρετε ή όχι τη μπαταρία σας με το να είναι αρκετές ώρες στη φόρτιση όσο κοιμάστε.

Προκειμένου να λειτουργήσει η ρουτίνα θα πρέπει να υπάρχει wifi δίκτυο με πρόσβαση στο διαδίκτυο στο οποίο θα είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο και η έξυπνη πρίζα ή μπορεί το τηλέφωνο να ελέγξει απευθείας την πρίζα με απευθείας σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, anastasg said:

Προκειμένου να λειτουργήσει η ρουτίνα θα πρέπει να υπάρχει wifi δίκτυο με πρόσβαση στο διαδίκτυο στο οποίο θα είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο και η έξυπνη πρίζα ή μπορεί το τηλέφωνο να ελέγξει απευθείας την πρίζα με απευθείας σύνδεση;

Θα πρέπει να υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω WiFi. 

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό πάντως ότι όλη η σειρά galaxy alpha και πολλές ακόμα έχουν πάρει security patch φεβρουαρίου και το s24 περιμένει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Evagelos_ said:

https://youtu.be/dFpNqg5F2qQ?si=troppKLtDvJtN1Ru

Στο 4.20 βάλτε το και εγώ φορτιζα μέχρι το 20% και το δοκίμασα και όντως είναι καλύτερα!!

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ισχύει αυτό,  μην τα πιστεύετε.

Εγώ λέω να το πάτε σε μια ξεματιαστρα για ξεματιασμα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dkon84 said:

Εντυπωσιακό πάντως ότι όλη η σειρά galaxy alpha και πολλές ακόμα έχουν πάρει security patch φεβρουαρίου και το s24 περιμένει ακόμα

Και το S24 Ultra έχει πάρει απλά δεν έχει φτάσει ακόμα στα μέρη μας.Ας μην ξεχνάμε ότι το update εχει πολλά πράγματα,μισό γκιγκα είναι αυτό...Ειχαν δουλίτσα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dkon84 said:

Εντυπωσιακό πάντως ότι όλη η σειρά galaxy alpha και πολλές ακόμα έχουν πάρει security patch φεβρουαρίου και το s24 περιμένει ακόμα

Το S24 είναι να δώσει μεγάλο update που θα εξαρτηθεί αν μείνω Samsung η φύγω οπότε τα παιδιά κάνουν υπερωρίες για να βγάλουν μια αναβάθμιση που αξίζει 🤣🤣

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με αυτό security patch σε ένα κινητό το οποίο είναι από πορτοφόλι ταυτότητα μέχρι τράπεζά μας θα μπορούσα να το είχαν δώσει

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dkon84 said:

Άσχετο με αυτό security patch σε ένα κινητό το οποίο είναι από πορτοφόλι ταυτότητα μέχρι τράπεζά μας θα μπορούσα να το είχαν δώσει

μέχρι τέλος της βδομάδας είπαν θα το πάρουμε υπομονή.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vwbestakos said:

μέχρι τέλος της βδομάδας είπαν θα το πάρουμε υπομονή.

Περίμενα έκπληξη ότι θα το παίρναμε σήμερα. Δυστυχώς δεν. Για να δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, anastasg said:

Πως την φτιάχνεις αυτή την ρουτίνα για την φόρτιση; 

Μπαίνεις  ρυθμίσεις και κάνεις αναζήτηση για routines και βάζεις τα παρακάτω: 

Το battery protection το έχω στο adaptive. Οπότε το ΣΚ που δεν παίζει η ρουτίνα ή κατά τη διάρκεια της ημέρας,  φτάνει κανονικά στο 100%.

Screenshot_20240219_200625_Modes and Routines.jpg

Edited by SagoniasSlutRose
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2024 at 9:32 ΠΜ, tsigdi said:

Το έψαξα λίγο στο internet και έκανα δύο πράγματα και είδα προς το παρόν μικρή βελτίωση. Πρώτον για κάποιο λόγο είχε ακραίο battery drain το facebook ενώ ήταν απλά στο παρασκήνιο οπότε το έβαλα σε αδράνεια. Δεύτερον έκανα wipe cache(μου έβγαλε την παναγία να μπεί σε recovery mode- ας πει κάποιος αν το δοκίμασε) γιατί έλεγαν αρκετοί ότι μετά από τόσες ρυθμίσεις που σετάραμε στο κινητό θα βοηθήσει. Είδα όντως διαφορά.  

Μια χαρά μπαίνει σε recovery mode. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...