Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 27/1/2024 at 10:34 ΠΜ, jeronimo7 said:

Καλημέρα και από εμένα! Πριν δύο μέρες παρέλαβα από το τοπικό amazon το s24+ με τον exynos 2400, καθώς μένω σε χώρα του εξωτερικού αυτό το διάστημα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Το κινητό ήρθε μέσα στο κουτί του, σφραγισμένο, απλά τοποθετημένο σε ένα μεγαλύτερο κουτί χωρίς καθόλου προστατευτικα μέσα στη συσκευασία πχ φούσκα ή οτιδήποτε. Δε θα έπρεπε να είχαν βάλει μια φούσκα μέσα στη συσκευασία, για να μην κοπανάει το κινητό από δω και από εκεί κατά τη μεταφορά; μιλάμε για αγορά αξίας 1000€. Το αστείο είναι ότι το screen protector για το κινητό (κόστους 10€) που ήρθε με ξεχωριστή παραγγελία, ήταν τυλιγμένο σε φούσκα! 😂 

Και έχω το εξής ερώτημα. Δικαιούμαι αντικατάσταση για 15 μέρες για οποιοδήποτε λόγο χωρίς περαιτέρω επεξήγηση. Να ζητήσω άλλη συσκευή η οποία να έρθει με πιο πολλή προστασία στη συσκευασία, ή να το αφήσω έτσι?

(Έχοντας δουλέψει το κινητό δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, ή κάποιο σημάδι στο κινητό και πλέον του έχω βάλει και το τζαμακι και βαριέμαι κάπως τη διαδικασία αλλαγής, απλά για το γαμωτο το λέω γιατί δεν αγοράζουμε κάθε μέρα τόσο ακριβό κινητό και η σκέψη του να κοπανάει από δω κ από εκεί το κινητό χωρίς προστασία είναι ξενερα) 

Συγνώμη για το κάπως off topic και που δεν έγραψα στο thread του s24+, απλά έγραψα εδώ γιατί στο άλλο thread δεν έχει σχεδόν καθόλου μηνύματα! Ευχαριστώ προκαταβολικά! 😎

 

IMG20240127111805.jpg

IMG20240127111730.jpg

Επισης θα προτεινα να σκεφτεις σοβαρα το αν θα πρεπει να κουβαλας το κινητο μαζι σου οταν θα περπατας, γιατι θα κουνιεται πανω-κατω (και μαλιστα χωρις καν κουτι !!!) Επισης οταν θα το εχεις στο αυτοκιητο, θα πρεπει να πηγαινεις ΜΟΝΟ σε απολυτα επιπεδους δρομους, χωρις λακουβες η σαμαρακια. Δεν το συζηταω καν για χωματοδρομους εννοειται. Τελος σκεψου και με τι μεσα μεταφορας θα μετακινεισαι...

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sakislife said:

Επισης θα προτεινα να σκεφτεις σοβαρα το αν θα πρεπει να κουβαλας το κινητο μαζι σου οταν θα περπατας, γιατι θα κουνιεται πανω-κατω (και μαλιστα χωρις καν κουτι !!!) Επισης οταν θα το εχεις στο αυτοκιητο, θα πρεπει να πηγαινεις ΜΟΝΟ σε απολυτα επιπεδους δρομους, χωρις λακουβες η σαμαρακια. Δεν το συζηταω καν για χωματοδρομους εννοειται. Τελος σκεψου και με τι μεσα μεταφορας θα μετακινεισαι...

Αν έχει και ποδήλατο ή μηχανάκι καταστροφή πραγματικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχετικά με την μπαταρία έχω να πω πως είναι εφάμιλλη του S23 Ultra, βέβαια στο S23 Ultra είχα Cosmote, ενώ τώρα στο S24 Ultra έχω πλέον Vodafone, πιθανόν παίζει ένα μικρό ρόλο κι αυτό, όσο για την χρήση που κάνω, ακριβώς ίδια με του S23 Ultra, όχι πολύ βαριά. 

Εγώ πάντα είχα μία μόνο κάρτα sim μέσα, γι' αυτό και η μπαταρία μου διαρκεί 2 μέρες πολύ άνετα, κάποιες φορές, κυρίως όταν μεσολαβεί ΣΚ, μπορεί να φορτίσω και στην τρίτη ημέρα!

Ερώτηση: Επειδή σκέφτομαι να βάλω και δεύτερη sim της Cosmote, (καρτοκινητή), χρησιμοποιεί κανείς το κινητό με δύο κάρτες; Vodafone & Cosmote π.χ.; Πόσο κρατάει η μπαταρία του χωρίς πολύ βαριά χρήση, σε σχέση με την μία sim;

Εγώ υπολογίζω πως θα πέσει περίπου στα μισά, αν μου βγάζει και την δεύτερη μέρα θα είμαι πολύ ευχαριστημένος, σωστά;

  

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαχνομαι λιγο με τις ειδοποιησεις. Εχω πχ ενα doorbell που οταν περνας απο μπροστα σου στελνει ειδοποιηση.

Χθες περνουσα επιτηδες και δεν εστελνε κατι οσο το κινητο ηταν απλα παρατημενο καπου,

Μολις το επαιρνα στα χερια μου και το ξεκλειδωνα τσουπ εμφανιζοταν,

Ενω ηθελα να γινοταν χωρις να το ξεκλειδωνω..

το εκανε μολις και το gmail . Mail απο 11+38 δεν ειχε εμφανιστει, Μολις πηγα να παρω ενα τηλεφωνο ηρθε σαν ειδοποιηση. Σπαστικο

εδιτ

Α καλα ειχα και ενα μηνυμα στο messenger απο τις 11+27 που αυτο δεν εμφανιστηκε ουτε οταν ξεκλειδωσα το κιν. Μπηκα στο fb και ειδα κοκκινο σηματακι στα μηνυματα.

Τι γινεται??

Edited by Geo_F1

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Geo_F1 said:

Εγω ψαχνομαι λιγο με τις ειδοποιησεις. Εχω πχ ενα doorbell που οταν περνας απο μπροστα σου στελνει ειδοποιηση.

Χθες περνουσα επιτηδες και δεν εστελνε κατι οσο το κινητο ηταν απλα παρατημενο καπου,

Μολις το επαιρνα στα χερια μου και το ξεκλειδωνα τσουπ εμφανιζοταν,

Ενω ηθελα να γινοταν χωρις να το ξεκλειδωνω..

το εκανε μολις και το gmail . Mail απο 11+38 δεν ειχε εμφανιστει, Μολις πηγα να παρω ενα τηλεφωνο ηρθε σαν ειδοποιηση. Σπαστικο

εδιτ

Α καλα ειχα και ενα μηνυμα στο messenger απο τις 11+27 που αυτο δεν εμφανιστηκε ουτε οταν ξεκλειδωσα το κιν. Μπηκα στο fb και ειδα κοκκινο σηματακι στα μηνυματα.

Τι γινεται??

κοιταξε ρυθμίσεις μπαταριας να μη μπαινει σε αδράνεια.

Link to comment
Share on other sites

το να κοιταμε αποδοση μπαταριας τις πρωτες ωρες/μερες ειναι ανουσιο , μετα απο μια εβδομαδα δεκα μερες οταν εχουν συγχρονισει τα πάντα (εφαρμογες , μοτιβα μπαταριας κλπ) 

και συνηθως η μπιλια καθεται πιο κατω....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, anergos13 said:

το να κοιταμε αποδοση μπαταριας τις πρωτες ωρες/μερες ειναι ανουσιο , μετα απο μια εβδομαδα δεκα μερες οταν εχουν συγχρονισει τα πάντα (εφαρμογες , μοτιβα μπαταριας κλπ) 

και συνηθως η μπιλια καθεται πιο κατω....

Εγώ παρέλαβα 24/01 και το δουλεύω από 25/01 και όπως έγραψα πιο πάνω δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία με βγάζει 1 μέρα άνετα. Εξαρτάται από την χρήση που κάνει ο καθένας μας δεν είναι στάνταρ. 

Αν την λιώνεις την συσκευή δεν βγάζει ούτε μέρα. Μια μέρα με το ζόρι με έβγαλε την μέρα παρόλα αυτά πιστεύω θα βελτιωθεί κιάλο μέσα στην άλλη βδομάδα ελπίζω να πάρουμε και το πρώτο Update!

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι λένε μου κρατάει 2 μέρες+ με βαριά χρήση κ φουλ όλα. Μου θυμίζουν όσους λένε θέλω να πάρω κιλά τρώω φουλ κ δεν παίρνω.......

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gorge said:

κοιταξε ρυθμίσεις μπαταριας να μη μπαινει σε αδράνεια.

Δεν ειναι εκει.

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, duck7 said:

Πάντως όσοι λένε μου κρατάει 2 μέρες+ με βαριά χρήση κ φουλ όλα. Μου θυμίζουν όσους λένε θέλω να πάρω κιλά τρώω φουλ κ δεν παίρνω.......

Θα συμφωνήσω αλλά εδώ το μυστικό είναι τι θεωρεί ο καθένας "βαριά χρήση"

Προσωπικά  με περίπου 60 λεπτά ομιλίας, 2 email να συγχρονίζουν, viber, what's up, Instagram,  σερφάρισμα πάνω 1 ώρα, όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί σύνδεση BT στο αυτοκίνητο, wifi στο σπίτι και SOT από 3-4 ώρες βγάζω άνετα την ημέρα μου από 07:00 - 23:00 και έχω από 30 - 45% το βράδυ ανάλογα την χρήση που έχω κάνει. 

Πάντως με την χρήση που κάνω δεν βγάζω σε καμία περίπτωση δεύτερη ημέρα χωρίς φόρτιση. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς θέμα με τη δόνηση; δεν μοιάζει τόσο "σφιχτή" όσο στο s23, δεν ξέρω πως ακριβώς να το εξηγήσω. Σαν να "τρίζει" ένα πράγμα 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα ότι το είχα στον ύπνο μου σήμερα σε κίτρινο χρώμα.   

Θέλω να το πάρω αλλά έχω ήδη το s23 ultra και δεν θα μου κάνει μεγάλη αίσθηση αν το πάρω. Ένα χρόνο με το 23 , έχω αγοράσει πάνω από 15 θήκες, πολύ γκουμουτσα κινητό , δεν έχω βρει καμία λεπτή θήκη να το κυκλοφορώ. Η διάφανη spigen liquid crystal υποτίθεται ότι είναι από τις πιο λεπτές αλλά είναι θηρίο στο πάχος , και καλύπτει και τα edges της οθόνης. Οι ringkie air s σιλικόνης το ίδιο πάχος. Υπάρχουν και άλλες του εμπορίου λεπτές αλλά δεν είναι διάφανες, και αν είναι να καλύπτουν το χρώμα της συσκευής δεν έχει νόημα. Δεν θα το έπαιρνα ποτέ σε μαύρο, με θήκη επίσης μαύρη. Υπάρχει μια διάφανη πολύ λεπτή που έχω βρει που έχει ακάλυπτα τα edges της οθόνης , αλλά στο πίσω μέρος οι φακοί είναι στο ίδιο επίπεδο με τη θήκη, δεν υπάρχει σκαλοπατακι για προστασία. Δεν έχω βρει μια τέλεια θήκη. 

Το s24 ultra στα χαρακτηριστικά είναι πιο λεπτό, ίσως και οι θήκες του να είναι πιο λεπτές. 

Απ' την άλλη θα έχω μεγάλη οικονομική χασουρα. Να δώσω το s23 ultra στη καλύτερη 800€ (500 χαμένα από τον Απρίλιο) και να δώσω αλλα 500 για να το πάρω από αγγελία στα 1300 το πολύ, η 1100 στη καλύτερη. 

Link to comment
Share on other sites

Είδατε εσείς πουθενά κάποια ανακοίνωση της Samsung που αναγνωρίζει το πρόβλημα στην κάμερα με την εγγραφή βίντεο;

https://techmaniacs.gr/samsung-galaxy-s24-ultra-christes-anaferoyn-provlimata-me-tis-kameres/?fbclid=IwAR3svOsETcS0xFImV9IFxdDNGHF-R_m-Kh_84h2KxUaDbyRCNFfM0TmnYzo

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, EricssonyFan said:

Το είδα ότι το είχα στον ύπνο μου σήμερα σε κίτρινο χρώμα.   

Θέλω να το πάρω αλλά έχω ήδη το s23 ultra και δεν θα μου κάνει μεγάλη αίσθηση αν το πάρω. Ένα χρόνο με το 23 , έχω αγοράσει πάνω από 15 θήκες, πολύ γκουμουτσα κινητό , δεν έχω βρει καμία λεπτή θήκη να το κυκλοφορώ. Η διάφανη spigen liquid crystal υποτίθεται ότι είναι από τις πιο λεπτές αλλά είναι θηρίο στο πάχος , και καλύπτει και τα edges της οθόνης. Οι ringkie air s σιλικόνης το ίδιο πάχος. Υπάρχουν και άλλες του εμπορίου λεπτές αλλά δεν είναι διάφανες, και αν είναι να καλύπτουν το χρώμα της συσκευής δεν έχει νόημα. Δεν θα το έπαιρνα ποτέ σε μαύρο, με θήκη επίσης μαύρη. Υπάρχει μια διάφανη πολύ λεπτή που έχω βρει που έχει ακάλυπτα τα edges της οθόνης , αλλά στο πίσω μέρος οι φακοί είναι στο ίδιο επίπεδο με τη θήκη, δεν υπάρχει σκαλοπατακι για προστασία. Δεν έχω βρει μια τέλεια θήκη. 

Το s24 ultra στα χαρακτηριστικά είναι πιο λεπτό, ίσως και οι θήκες του να είναι πιο λεπτές. 

Απ' την άλλη θα έχω μεγάλη οικονομική χασουρα. Να δώσω το s23 ultra στη καλύτερη 800€ (500 χαμένα από τον Απρίλιο) και να δώσω αλλα 500 για να το πάρω από αγγελία στα 1300 το πολύ, η 1100 στη καλύτερη. 

Καλυτερα να περιμενεις αρκετα γιατι τα ζητηματα ειναι πολλα (και δη με την οθονη) ετσι θα κερδισεις και χρημα γιατι θα πεσει και η τιμη

Edited by johnpapad24
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ δύο λόγια γιατί βλέπω γράφονται διάφορα, πολλά προβλήματα,κακή οθόνη κλπ

Το κινητό είναι τοπ.Η οθόνη στα μάτια μου και πάντα σε σύγκριση με iPhone 15 pro max είναι κορυφαία.Ουτε ξεπλυμενη την βλέπω ούτε τίποτα.Διαβαζω έξω στον ήλιο άνετα.

Φωτογραφίες , βίντεο πάρα πολύ καλό.

Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και εδώ και δυο μέρες έχω βάλει το 15 pro max στην άκρη και χρησιμοποιώ το s24 ultra.

Μπαταρία μου βγάζει 10 ώρες sot άνετα .

Να αναφέρω επίσης όταν πήρα το 15 pro max υπήρχαν θέματα που με ενοχλούσαν ,αλλά με τις ενημερώσεις έστρωσαν.Στο s24 δεν έχω κανένα θέμα.

Το μόνο που με ενοχλεί αλλά πιστεύω θα συνηθίσω είναι η μετάβαση από ios.

Edited by jonk

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, EricssonyFan said:

Το είδα ότι το είχα στον ύπνο μου σήμερα σε κίτρινο χρώμα.   

Θέλω να το πάρω αλλά έχω ήδη το s23 ultra και δεν θα μου κάνει μεγάλη αίσθηση αν το πάρω. Ένα χρόνο με το 23 , έχω αγοράσει πάνω από 15 θήκες, πολύ γκουμουτσα κινητό , δεν έχω βρει καμία λεπτή θήκη να το κυκλοφορώ. Η διάφανη spigen liquid crystal υποτίθεται ότι είναι από τις πιο λεπτές αλλά είναι θηρίο στο πάχος , και καλύπτει και τα edges της οθόνης. Οι ringkie air s σιλικόνης το ίδιο πάχος. Υπάρχουν και άλλες του εμπορίου λεπτές αλλά δεν είναι διάφανες, και αν είναι να καλύπτουν το χρώμα της συσκευής δεν έχει νόημα. Δεν θα το έπαιρνα ποτέ σε μαύρο, με θήκη επίσης μαύρη. Υπάρχει μια διάφανη πολύ λεπτή που έχω βρει που έχει ακάλυπτα τα edges της οθόνης , αλλά στο πίσω μέρος οι φακοί είναι στο ίδιο επίπεδο με τη θήκη, δεν υπάρχει σκαλοπατακι για προστασία. Δεν έχω βρει μια τέλεια θήκη. 

Το s24 ultra στα χαρακτηριστικά είναι πιο λεπτό, ίσως και οι θήκες του να είναι πιο λεπτές. 

Απ' την άλλη θα έχω μεγάλη οικονομική χασουρα. Να δώσω το s23 ultra στη καλύτερη 800€ (500 χαμένα από τον Απρίλιο) και να δώσω αλλα 500 για να το πάρω από αγγελία στα 1300 το πολύ, η 1100 στη καλύτερη. 

Αρχικά να πω ότι δεν έχω εμπειρία από το S23 ultra αλλά απ'οτι αναφέρουν εδώ αλλά και σε συγκριτικά στο διαδίκτυο πιθανόν να μην αξίζει τον κόπο ή αλλαγή. 

Επιπλέον, από την στιγμή που δεν έδωσες το s23 ώστε να πας σε προπαραγγελία του s24 ultra, ώστε να επωφεληθείς των εκπτώσεων η χασούρα των €500 δεν είναι αμελητέα! 

Εγώ στην θέση σου δεν θα το άλλαζα εφόσον μου κάλυπτε τις ανάγκες μου. Ξέρω η επιθυμία για το καινούριο είναι μεγάλη αλλά συνηθίζεται. Προσωπικά αλλάζω ναυαρχίδα κάθε 3-3,5 χρόνια ώστε να βλέπω σημαντικές διαφορές και να κάνω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσβεση των χρημάτων. 

Βέβαια εσύ θα κρίνεις καλύτερα και θα πράξεις αναλόγως 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εσεις δεν κοιμαστε τα βραδια καποια στιγμη τελος παντων?  Σημασια εχει να βγαζει το 24ωρο λοιπον τι δυο και τρεις μερες οταν πεφτουμε για υπνο το βαζουμε φορτιση. Τωρα...υπαρχει ενα αλλο κολπο αλλα ειναι λιγο βασανιστικο να το φορτισεις μια φορα φουλ στο 100%  Να το δουλευεις μια ωρα το πολυ καθε μερα και να το βαζεις σε λειτουργια πτησης. Να το παρατας...Ετσι θα σου κρατηση αυτη η φορτιση πανω απο τρεις - τεσσερις μερες μεχρι να εξαντληθει .Τοτε λοιπον ο αλογοριθμος του επεξεργαστη θα δωσει εντολη στη διαχειριση της μπαταριας  να υπαρχει μεγαλη διαρκεια και ετσι απο την επομενη φουλ φορτιση  θα εχετε μεγαλα Σοτ δουλευοντας πλεον κανονικα την συσκευη ...Εγω βεβαια το κανω αυτο γιατι προυποθεση θελει να εχεις δευτερη συσκευη για να κανεις την καθημερινη δουλεια σου , εχω και ενεργη την υπηρεσια Twin στο δικτυο που ανηκω  δηλαδη εχω τον ιδιο αριθμο σε 2 συσκευες και ολα καλως.:classic_ninja::classic_ninja::classic_ninja:

Τσιου-τσιου τα πουλακια :classic_laugh:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, s_nova said:

...εγω βεβαια το κανω αυτο γιατι προυποθεση θελει να εχεις δευτερη συσκευη για να κανεις την καθημερινη δουλεια σου , εχω και ενεργη την υπηρεσια Twin στο δικτυο που ανηκω  δηλαδη εχω τον ιδιο αριθμο σε 2 συσκευες και ολα καλως.:classic_ninja::classic_ninja::classic_ninja:

Τσιου-τσιου τα πουλακια :classic_laugh:

Και εγώ δουλεύω 2 συσκευές με twin sim άραγε θα μπορούσαμε μα βάλουμε και την e sim σαν τρίτη επιλογή ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, godjet1 said:

Και εγώ δουλεύω 2 συσκευές με twin sim άραγε θα μπορούσαμε μα βάλουμε και την e sim σαν τρίτη επιλογή ?

Χμμμ εδω με πιανεις αδιαβαστο κανε μια κληση στο 5ψηφιο του δικτυου σου πιστευω να σε ενημερωσουν αμεσα ...Θες να πεις να εχεις τον ιδιο αριθμο x3  ετσι?

Μαλλον οχι αλλα μιλω υποθετικα.

Δεν ξανασχοληθηκα με eSim γιατι εχω μικροβιο να αλλαζω συσκευες συχνα και εχει ψιλο-ταλαιπωρια  καθε φορα πρεπει να τρεχω σε καταστημα κινητης....

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Σε Νόβα δεν γίνεται.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Σε Νόβα δεν γίνεται.

 

Nova ειμαι μονο συμβολαιο . Εκτος εαν εννοεις το x3 που θελει ο φορουμιτης....

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, s_nova said:

Nova ειμαι μονο συμβολαιο . Εκτος εαν εννοεις το x3 που θελει ο φορουμιτης....

Ναι, το Χ3 του συμφορουμιτη εννοώ ότι δεν γίνεται 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...