Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

32 minutes ago, zorbas100 said:

εχεις δικιο απλα η αρωστια πολλες φορες υπερεσχυει...😁 με ενοχλει το υποχρεωτικο.

τελικα η συμβουλη σου ειναι μονοδρομος γιατι διαφορετικα τα γκριζα εικονιδια σου μενουν και δεν μπορεις να τα κανεις αποκρυψη γιατι το κινητο δεν τα βλεπει σαν εφαρμογες τωρα με εντολες ADB καινουργιο κινητο δεν το ρισκαρω ...

Με το tool που έστειλα δεν μπλέκεις με εντολές. Απλά τικαρεις όσες δεν θες και πατάς "απενεργοποιηση" η "απεγκατάσταση".

Όσες χρειαστείς αργότερα, τις κάνεις ενεργοποίηση μέσα από το tool ή τις βρίσκεις κανονικα σε Play και σε Store...

Κι εγώ φοβόμουν στις αρχές που μου το πρότειναν αλλά μόλις το δοκίμασα και είδα ότι λειτουργούν όλα άψογα, το έχω σαν δεδομένο πλέον...

Π.χ Εγώ δε χρησιμοποιω bixby κλπ, οπότε τα ξήλωσα όλα και δεν τρέχουν άσκοπα στη ram και γενικά από πίσω...

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω εντυπωσιασμενος..

Απιστευτη ταχυτητα.Σε οτι κανεις.

Που προφανως οκ κανω απλα πραγματα.

Εγκατασταση εφαρμογων ουτε που τις βλεπεις.

Λογικο βεβαια γιατι προερχομαι απο κινητο του 2019.

Λιγο τα χρωματα να μην ηταν ξεθωριασμενα ρε γμτ 😛

Πλακα κανω 😁

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Με το tool που έστειλα δεν μπλέκεις με εντολές. Απλά τικαρεις όσες δεν θες και πατάς "απενεργοποιηση" η "απεγκατάσταση".

Όσες χρειαστείς αργότερα, τις κάνεις ενεργοποίηση μέσα από το tool ή τις βρίσκεις κανονικα σε Play και σε Store...

Σε παρακαλώ μπορείς να μου το στείλεις και σε εμένα το tool. 

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Geo_F1 said:

Δηλωνω εντυπωσιασμενος..

Απιστευτη ταχυτητα.Σε οτι κανεις.

Που προφανως οκ κανω απλα πραγματα.

Εγκατασταση εφαρμογων ουτε που τις βλεπεις.

Λογικο βεβαια γιατι προερχομαι απο κινητο του 2019.

Λιγο τα χρωματα να μην ηταν ξεθωριασμενα ρε γμτ 😛

Πλακα κανω 😁

Εγώ την έχω καταβρει έτσι όπως είναι...

Όταν σκάσει το update fix, τα χάλια μου! Το κόκκινο χρώμα θα τρυπαει το κρανίο... 

Just now, sv2bzq said:

Σε παρακαλώ μπορείς να μου το στείλεις και σε εμένα το tool. 

https://adbappcontrol.com/

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zafitolis said:

Μου απάντησαν ότι δεν μπορώ εφόσον ενεργοποίησα την συσκευή 

Κανονικά μπορεί να το στείλει πίσω . Δεν ισχύει αυτό 

4 ώρες πριν, zafitolis said:

Δικαίωμα υπαναχωρησης έχουμε όσοι το πήραν από Samsung; 

Κανονικά έχεις δικαίωμα να το δουλέψεις και να το επιστρέψεις . 

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο εργαλειο φαινετε το adb  , το εβαλα στην ακρη να υπαρχει.. υπαρχει αλλος τροπος να ''κρυψεις'' εφαρμογες που ειναι προεγκατεστημενες η ειναι ο μονος?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα αν μπορει καποιος να γραψει μερικα tips για φωτο και βιντεο.

Πχ ποτε τραβαμε σε 200mp ποτε 50 πότε 12mp. 4:3 ,16:9 ή full?

Βιντεο σε τι αναλογια και τι αναλυση και frames?

Δεν μιλαω για pro mode, απλα για point and shoot που χρησιμοποιουμε οι πιο πολλοι.

Ειδα οτι υπαρχουν μελη με γνωσεις πανω στο θεμα , οποτε θα βοηθουσαν πολυ κοσμο με καποια tips

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, taxudromos said:

πολυ καλο εργαλειο φαινετε το adb  , το εβαλα στην ακρη να υπαρχει.. υπαρχει αλλος τροπος να ''κρυψεις'' εφαρμογες που ειναι προεγκατεστημενες η ειναι ο μονος?

Υπάρχει και το παρακάτω:

https://apkcombo.com/package-disabler-pro-all-android/com.ospolice.packagedisablerpro/

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όμως... αν θέλεις δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dxomark.com/smartphones/Samsung/Galaxy-S24-Ultra

 

μάλιστα 2024 ναυαρχίδα 18η θέση πίσω και απο ναυαρχίδες του 23 και του 22!!!

ωραία πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, supermario said:

https://www.dxomark.com/smartphones/Samsung/Galaxy-S24-Ultra

 

μάλιστα 2024 ναυαρχίδα 18η θέση πίσω και απο ναυαρχίδες του 23 και του 22!!!

ωραία πράγματα....

Λεει πρώτο στην οθονη που τους κοάζει ο περισσότερος κοσμος. Ισως ειναι νωρις για τέτοια τεστ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Gorge said:

Λεει πρώτο στην οθονη που τους κοάζει ο περισσότερος κοσμος. Ισως ειναι νωρις για τέτοια τεστ.

δεν δικαιολογείται αδερφέ να σκας 1500 χιλιαρικο ....φαίνεται πως πρεπει να το δεχτούμε samsung και καμερα δεν είναι πρωτιά πλέον....

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, supermario said:

https://www.dxomark.com/smartphones/Samsung/Galaxy-S24-Ultra

 

μάλιστα 2024 ναυαρχίδα 18η θέση πίσω και απο ναυαρχίδες του 23 και του 22!!!

ωραία πράγματα....

Για να αποδομήσει κάποιος μια ναυαρχίδα θα πρέπει να βρει το αδύναμο σημείο της και να εστιάσει αποκλειστικά σε αυτό. 

Η συσκευή δεν έχει πάρει ακόμη καμία ενημέρωση, όταν θα πάρει τις πρώτες που θα διορθωθούν πολλά μειονέκτηματα θα δεις ότι θα ανέβει αρκετά! 

Επιπλέον σαν ναυαρχίδα θα πρέπει να κρίνετε συνολικά σαν συσκευή και να πάρει βαθμολογία αθροιστικά! 

Γιατί σας απασχολούν οι βαθμολογίες και οι κριτικές; 

Σας καλύπτει η συσκευή, αν ναι τότε χαρείτε την.

Αν όχι πετάξτε την από το μπαλκόνι 🙃🫠🙃🫠

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, supermario said:

δεν δικαιολογείται αδερφέ να σκας 1500 χιλιαρικο ....φαίνεται πως πρεπει να το δεχτούμε samsung και καμερα δεν είναι πρωτιά πλέον....

Εχουμε συνηθίσει να ειμαστε σε ολα beta testers πια. Ας (ξανα) δώσουμε λιγο χρονο να δουμε τι (και αν) θα αλλάξει. 

1 minute ago, anastasg said:

Αν όχι πετάξτε την από το μπαλκόνι 🙃🫠🙃🫠

Να πουν και που μενουν ομως ε; 
Για να παμε απο κατω

Link to comment
Share on other sites

πάντως από συγκριτικά βίντεο ποτ εχω δει δεν νοείται τέτοια διαφορά 

γενικά αυτό το σάιτ πάντα χαμηλά έχει τα Samsung 

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως με το s21 u μου έλεγαν όλοι πόσο φοβερές φώτο βγάζει...όλα είναι υποκειμενικά 

Το s24u είναι το καλύτερο φωτογραφικό κινητό που είχα ποτέ μου και μου αρκεί παραπάνω από ένα σκορ σε κάποιο σάιτ

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Gorge said:

Να πουν και που μενουν ομως ε; 
Για να παμε απο κατω

Μα αφού δεν είναι καλή συσκευή! 

Είναι για πέταμα, λένε!

Τι δεν καταλαβαίνεις;  😆😁😆😆

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, supermario said:

https://www.dxomark.com/smartphones/Samsung/Galaxy-S24-Ultra

 

μάλιστα 2024 ναυαρχίδα 18η θέση πίσω και απο ναυαρχίδες του 23 και του 22!!!

ωραία πράγματα....

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το dxo mark. Πάντως είναι πραγματικότητα ότι θα πρέπει να επενδύσει περισσότερο στις κάμερες πλέον. Ήτανε πρώτη, την πέρασε η apple, την πέρασαν και κάμποσοι κινέζοι...καιρός είναι να κάνει ένα σημαντικό upgrade. Μιλάμε για πανάκριβη συσκευή, για αυτό και το συζητάμε. Η κάμερα είναι πλεόν σημαντική παράμετρος των κινητών

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

 

1 hour ago, Dark_Lord said:

de. Μιλάμε για πανάκριβη συσκευή, για αυτό και το συζητάμε. Η κάμερα είναι πλεόν σημαντική παράμετρος των κινητών

 

ε οχι και πανακριβη ..20 ντενεκεδες λαδι κανει ..νταξ δηλαδη ..😳

Edited by godjet1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, προπαραγγελία 30/01 από κατάστημα Γερμανός πόσο καιρό λέτε να κάνει η παράδοση; Γιατί στο κατάστημα δεν τους βλέπω να γνωρίζουν και πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά  ας δουμε λιγο τις πρώτες ενημερώσεις. Περσι με το 15 pro max πριν τις ενημερώσεις ελεγαν τα μύρια..Ηρεμια πιστεύω θελει.

Ενταξει αυτο με τα χρώματα ειναι τραγικο οκ..Απτο S21 έρχομαι κ μου φανηκε καπως..Αλλα ας δουμε

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω ότι η συσκευή τρέχει μόνο 64 bit εφαρμογές λόγω chip Snapdragon 8 Gen 3.Δοκίμασα χωρίς επιτυχία να εγκαταστήσω μέσω adb την εφαρμογή QuickPic (για φωτογραφίες) που είναι μόνο 32 bit.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου! Απλά σοκ αφού προέρχομαι από xiaomi mi 9! 2-3 πράγματα που μου έρχονται μιας και είναι η πρώτη μου φορά με samsung

- App lock βλέπω δεν έχει το oneui για κλείδωμα των εφαρμογών (άλλο το secure folder). Χρησιμοποιείτε κάτι άλλο;

- Swift key ή samsung keyboard; oneui ή άλλο launcher;

- Στο appdrawer δεν γίνεται να βάλουμε τα εικονίδια όπου θέλουμε όπως στη home screen ή πρέπει να είναι με τη σειρά;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, konsniper said:

Ειλικρινά  ας δουμε λιγο τις πρώτες ενημερώσεις. Περσι με το 15 pro max πριν τις ενημερώσεις ελεγαν τα μύρια..Ηρεμια πιστεύω θελει.

Ενταξει αυτο με τα χρώματα ειναι τραγικο οκ..Απτο S21 έρχομαι κ μου φανηκε καπως..Αλλα ας δουμε

Παρ' όλο που πιστεύω και γω ότι θ' ανέβει σκαλοπάτια μετά τις πρώτες αναβαθμίσεις το S24, αλλά για να τα λέμε και όλα το 15 pro max καρφώθηκε στην δεύτερη θέση με το πρωτοκυκλοφόρησε Day1 ! Βέβαια ακούγονται ψίθυροι πως όσοι πληρώνουν την dxomark έχουν άμεσα μια καλή θέση στην κατάταξη και φαίνεται αυτό στα συγκριτικά , για παράδειγμα ήδη αν δείτε S24ultra VS 15ProMax κάμερα συγκριτικά που κυκλοφορούν πολλά στο youtube, όλα  βγάζουν καλύτερη στα σημεία αυτή του S24ultra ! Όπως για παράδειγμα αυτό το συγκριτικό ! Δείτε και αυτό εδώ από τον καλύτερο  του είδους στα συγκριτικά.
Οπότε ΔΕΝ στέκει σε καμία περίπτωση η 18η θέση του Dxomark.

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, hasiotis_john said:

Παρ' όλο που πιστεύω και γω ότι θ' ανέβει σκαλοπάτια μετά τις πρώτες αναβαθμίσεις το S24, αλλά για να τα λέμε και όλα το 15 pro max καρφώθηκε στην δεύτερη θέση με το πρωτοκυκλοφόρησε Day1 ! Βέβαια ακούγονται ψίθυροι πως όσοι πληρώνουν την dxomark έχουν άμεσα μια καλή θέση στην κατάταξη και φαίνεται αυτό στα συγκριτικά , για παράδειγμα ήδη αν δείτε S24ultra VS 15ProMax κάμερα συγκριτικά που κυκλοφορούν πολλά στο youtube, όλα  βγάζουν καλύτερη στα σημεία αυτή του S24ultra ! Όπως για παράδειγμα αυτό το συγκριτικό ! Δείτε και αυτό εδώ από τον καλύτερο  του είδους στα συγκριτικά.
Οπότε ΔΕΝ στέκει σε καμία περίπτωση η 18η θέση του Dxomark.

H xiaomi φέτος δεν πλήρωσε πάντως. Είχε ρίξει αρκετό χρήμα τότε με το mi 11 ultra και ακόμα βρίσκεται στην εικοσάδα μετά από τόσα χρόνια. 

Ακόμα και το απλό iphone 15 έχει μεγαλύτερο σκορ από το ultra,  τι φαση; Οι υπόλοιπες κάμερες είναι αδιάφορες για το dxomark? 

Ευελπιστώ να διαβάσουμε κάποτε για κάποια μυνηση της Samsung προς το dxomark..

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2024 at 3:47 ΠΜ, xalaros said:

Πως να επαναφέρετε την Samsung gesture και να κρύψετε την μπάρα
========================================================
Η Samsung προκειμένου να απλοποιήσει τη διαδικασία ενεργοποίησης του Circle to Search (πατώντας παρατεταμένα στο κάτω μέρος της οθόνης το Home button, κυκλώνεις ένα οποιοδήποτε αντικείμενο στην οθόνη και λαμβάνεις γρήγορα περισσότερες πληροφορίες για αυτό), αφαίρεσε από το One UI 6.1 την επιλογή των 3 swipe gestures/χειρονομίες πλοήγησης (σάρωση από κάτω αριστερά για πρόσφατες, στη μέση για το Home και δεξιά για πίσω) αλλά και την επιλογή για να κρύψεις την μπάρα gesture κάτω στην οθόνη για πιθανό burn-in ή για να βλέπεις περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη.
https://www.youtube.com/watch?v=r62NzVZDwm0 (στο 2:35)
Η λύση για να επαναφέρεις τα 3 gestures κρύβοντας και την μπάρα εξακολουθώντας να δουλεύει η λειτουργία Circle to Search κρατώντας απλά το δάχτυλό σας στο κέντρο κάτω στην οθόνη, είναι να κατεβάσεις από το Galaxy Store την εφαρμογή Good Lock που είναι για customize του τηλεφώνου και να προσθέσεις εξτρά χαρακτηριστικά.
https://www.youtube.com/watch?v=iRek5IsfcY4
https://www.sammobile.com/news/navstar-update-hide-gesture-bar-one-ui-6-1/
https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/comments/1acvbz5/just_an_fyi_you_can_remove_the_navigation_bar/
Για γενική παρουσίαση της εφαρμογής Good Lock δες εδώ... https://www.youtube.com/watch?v=1FiXBL70L6s
Όταν ανοίξεις την Good Lock, στην ενότητα κάτω στην οθόνη Make up εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση του module NavStar που σου επιτρέπει να τροποποιήσεις τις ρυθμίσεις πλοήγησης στο τηλέφωνο σου.
Πατώντας επάνω στο NavStar για να ανοίξει, στην ενότητα Swipe gestures ενεργοποιείς τον διακόπτη ON  και το "Enable extra gesture settings".
Πας μετά στις Ρυθμίσεις Android, Οθόνη, Γραμμή πλοήγησης, Περισσότερες επιλογές...απενεργοποιείς το "Υπόδειξη για χειρονομία" για να κρύψεις την μπάρα κι επιλέγεις ανάλογα τι σε βολεύει "Σάρωση προς τα κάτω" (Samsung gesture) ή "Σάρωση από τις πλευρές και από κάτω" (Google gesture).
Για να εξακολουθεί να λειτουργεί αυτή η δυνατότητα, θα πρέπει να παραμείνουν εγκατεστημένα στο κινητό το Good Lock και το NavStar.

παίχτη ήμουν έτοιμος να γράψω τα ίδια πράγματα ειδικά για το navigation bar, μάλλον τα παράπονα ήταν πολλά και το υλοποίησαν μέσω good lock! όλα μια χαρά πλέον, με 100% διάφανη navigation bar! 

Μιας και όλοι εδώ στο φόρουμ (συμπεριλαμβανομένου  του γράφοντος βεβαίως βεβαίως) ασχολούνται με την τεχνολογία γενικότερα και έχουν πολύ καλά κινητά όλοι, θέλω να σας δώσω μια οπτική διαφορετική ενος ανθρώπου που δεν ασχολείται ιδιαίτερα και πόσο εύκολο είναι να θεωρούμε κάποια πράγματα δεδομένα με τις ναυαρχίδες. Σήμερα το πρωί δίνω για πρώτη φορά στη γυναίκα  μου το s24 ultra και της λέω ενα σκέτο "δες το" για να δω τι θα μου πεί. Έμεινε με το στόμα ανοικτό και αυτό που μου τόνισε ήταν οτι η η φωτογραφία που είχα σαν wallpaper είναι σαν εκτυπωμένη φωτογραφία πάνω στο κινητό. Πιθανολογώ ότι είναι οι πολύ λίγες αντανακλάσεις που έχει ενσωματωμένη η οθόνη πλέον, κάτι που τα δικά μου μάτια το έχουν ήδη συνηθίσει  και μάλιστα το θεωρούν δεδομένο..(το κινητό της γυναίκας μου είναι ενα nokia του 2021 full HD ανάλυση, δεν είναι κάτι σούπερ ουαου αλλά ούτε και κανά σαπάκι). Εν κατακλείδι, χαρείτε το κινητό σας παιδιά, θα πάρουμε και το update που διορθώνει τα χρωματικά και όλα καλά. Καλημέρα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...