Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

7 minutes ago, strathgos said:

Ρε παιδιά τι ειναι ο αριθμός εγγράφου ταυτοποίησης σε αγορά με τιμολόγιο? Εκεί έχω κολλησει

πρέπει να κάνεις πρώτα την διαδικασία μέσω του site της ΑΑΔΕ και μετά βάζεις τα στοιχεία σου για να κάνεις παραγγελία.

βαριέστε να διαβάζετε και πέφτετε με τα μούτρα να κάνετε παραγγελία. Ετσι απλά δεν αγοράζεις με απαλλαγή ΦΠΑ!

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, johnpapad24 said:

15ppi διαφορα μονο (516 n9, 501 s24u)

Και; Δεν είναι μόνο τα ppi ενδεικτικά της ποιότητας του panel. Το note 4! που είχα το 2014 είχε πιο πολλα ppi από το s24u. Αν τώρα είσαι πεπεισμένος ότι δε σε καλύπτει αυτό που βλέπεις, κάνε μια βόλτα και σε άλλα μαγαζιά, μίλα με όσους το αγοράσουν από εδώ μέσα και πάρε τις αποφάσεις σου.

1 minute ago, godjet1 said:

πολυ ωραιο το φορουμ αλλος λεει γιατι τα προπαραγγειλαμε αλλος λεει μαπα η οθονη , μαπα η καμερα κλπ ..

αφηστε μας να το χαρουμε ωρεεε 1200 σκασαμε...

 

Δε νομίζω να ισχυριστεί κανείς ότι είναι μάπα η οθόνη ή η κάμερα σε μία ναυαρχίδα samsung. Αλλά ακριβώς επειδή κάποιοι θα σκάσουν πολλά λεφτά, συζητάμε εδώ μέσα για τα πρώτα reviews. Κάθε συσκευή έχει υπέρ και κατά. Εγώ ας πούμε πέρσι κατέκρινα ότι στο s23u χρησιμοποιήθηκε το ίδιο πάνελ με το s22u (M12), αλλά επειδή οι επιδόσεις και η αυτονομία μπαταρίας μετράνε πολύ για εμένα, αποφάσισα και το αγόρασα.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, strathgos said:

Ρε παιδιά τι ειναι ο αριθμός εγγράφου ταυτοποίησης σε αγορά με τιμολόγιο? Εκεί έχω κολλησει

Βάζεις στο drop down Αρ. Ταυτότητας και κάτω τα 4 τελευταία νούμερα της.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, netgeo said:

Βάζεις στο drop down Αρ. Ταυτότητας και κάτω τα 4 τελευταία νούμερα της.

5 τελευταία και κινητό

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, netgeo said:

Βάζεις στο drop down Αρ. Ταυτότητας και κάτω τα 4 τελευταία νούμερα της.

Κι εγώ αυτό έκανα αλλά επειδή δεν είναι περασμένη η ταυτότητα στην ααδε δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί η διαδικασία 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Vlasismiriagos said:

 

https://vm.tiktok.com/ZGeMKjxX4/

Ισχύει ότι κατήργησαν τα swipe gestures από τα πλαϊνά της συσκευής στο s24; Γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο;

Μην αγχώνεσαι, στo iphone που θα πάρεις τώρα, θα ψάχνεις που είναι το back στις εφαρμογές για να μην χάνεις το ενδιαφέρον σου και να μην βαλτώνει η σχέση σου με το κινητο 🤣🤣

Edited by OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, anastasg said:

Κι εγώ αυτό έκανα αλλά επειδή δεν είναι περασμένη η ταυτότητα στην ααδε δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί η διαδικασία 

Και μένα το ίδιο 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Dark_Lord said:

 

Δε νομίζω να ισχυριστεί κανείς ότι είναι μάπα η οθόνη ή η κάμερα σε μία ναυαρχίδα samsung. Αλλά ακριβώς επειδή κάποιοι θα σκάσουν πολλά λεφτά, συζητάμε εδώ μέσα για τα πρώτα reviews. Κάθε συσκευή έχει υπέρ και κατά. Εγώ ας πούμε πέρσι κατέκρινα ότι στο s23u χρησιμοποιήθηκε το ίδιο πάνελ με το s22u (M12), αλλά επειδή οι επιδόσεις και η αυτονομία μπαταρίας μετράνε πολύ για εμένα, αποφάσισα και το αγόρασα.

 

Μπορει και τα προηγουμενα να εχουν καπου ενα πλεονεκτημα αλλα στην ιστορια της τεχνολογιας παντα κοιταμε μπροστα σαν κανονα

παντα κατι δινουν και κατι αφαιρουν για να ισορροπησουν τα κερδη τους και την βελτιωση των προιοντων αλλα δεν γνωριζω καποιο προιον που να πηγε προς χειροτερη αποδοση.

παιζονται δισεκατομυρια και ανταγωνισμος ειναι τρελος 

Οσον αφορα τα επιμερους χαρακτηριστικα σιγουρα δεν μπορει να ικανοποιουν τους παντες σε ολα εγω ομως δεν θα πηγαινα σε παλιοτερο μοντελο για την μπαταρια η την οθονη γιατι στην τεχνολογια παντα κοιταω μπροστα και ειμαι σιγουρος οτι φερνει  κατι νεο    

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, godjet1 said:

 

Μπορει και τα προηγουμενα να εχουν καπου ενα πλεονεκτημα αλλα στην ιστορια της τεχνολογιας παντα κοιταμε μπροστα σαν κανονα

παντα κατι δινουν και κατι αφαιρουν για να ισορροπησουν τα κερδη τους και την βελτιωση των προιοντων αλλα δεν γνωριζω καποιο προιον που να πηγε προς χειροτερη αποδοση.

παιζονται δισεκατομυρια και ανταγωνισμος ειναι τρελος 

Οσον αφορα τα επιμερους χαρακτηριστικα σιγουρα δεν μπορει να ικανοποιουν τους παντες σε ολα εγω ομως δεν θα πηγαινα σε παλιοτερο μοντελο για την μπαταρια η την οθονη γιατι στην τεχνολογια παντα κοιταω μπροστα και ειμαι σιγουρος οτι φερνει  κατι νεο    

Ούτε εγώ θα πήγαινα σε παλαιότερη συσκευή. Απλώς κάποιες συσκευές είναι πιο επιτυχημένες από κάποιες άλλες. Ας πούμε το s23 ultra άφησε πολύ καλύτερες εντυπώσεις από το s22 ultra. Πάντως αν δεν έρθει κάποιο βαρβάτο update, θα υπάρξει θέμα στην κάμερα. Ομολογουμένως το 15 pro max με την επιλογή των 24Mp έκανε το μπαμ πέρσι και ανέβηκε κατά πολύ επίπεδο σε σχέση με το 14 pro max. Ήταν η χρυσή τομή ανάμεσα σε ταχύτητα και ποιότητα. Η samsung επέλεξε να το ενσωματώσει φέτος μόνο στο expert raw για κάποιο λόγο. Αυτές οι λεπτομέρειες δεν είναι "γκρίνια". Είναι αυτό που θα περιμένει κάποιος υποψήφιος αγοραστής σε τεχνολογικό φόρουμ.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, OverClocker said:

Μην αγχώνεσαι, στo iphone που θα πάρεις τώρα, θα ψάχνεις που είναι το back στις εφαρμογές για να μην χάνεις το ενδιαφέρον σου και να μην βαλτώνει η σχέση σου με το κινητο 🤣🤣

Είπα να βάλω το αντίπαλο δέος κι εγώ μπας και άλλα τελικά... Τίποτα! Προτιμώ να πάω σε 3310 παρά σε iphone είναι η αλήθεια🤣🤣🤣. Τελικά πήρα την τεράστια απόφαση να μείνω για πρώτη φορά μετά από χρόνια άλλον ένα χρόνο με το ίδιο κινητό (S23 Ultra) και ο αδερφός μου θα πάει σε 15 pro max. Δεν με έχει πείσει καθόλου η <<νέα>> συσκευή. Δυστυχώς φέτος δεν έδωσε τίποτα η Samsung.  Επεξεργαστής στα 4 νανόμετρα όπως πέρυσι. Ίδιες κάμερες εκτός από μία που έγινε downgrade. Δυστυχώς κανένα ai ή ότι άλλο μαρκετινιστικο ονομα μπορει να δώσουν δεν μπορεί να συγκριθεί με το οπτικό ζουμ. Ήδη βλέπω σε πολλά review χειρότερη ανάλυση και συνολικό αποτέλεσμα στο zoom 30x και 100x. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ένα χρόνο μετά το απίστευτα ολοκληρωμένο 23 ultra δίνουν καλύτερη οθόνη, αλλά χειρότερες συνολικά κάμερες. Έστω και αυτή του ζουμ. Συνολικά βγήκε ένα καινούριο τηλέφωνο που εκτός από την οθόνη σε όλα τα άλλα είναι ίδιο ή χειρότερο. Και να σκεφτείς ότι το έπαιρνα με απαλλαγή ΦΠΑ και είχα και κουπόνι 10%. 987€ έβγαινε. Παρόλα αυτά δεν θα τους κάνω τη χάρη.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, OverClocker said:

επειδή έχω και τα 2, η απεικόνιση χρωμάτων είναι καθαρά θέμα προτίμησης, δείχνουν διαφορετικά τελείως. Μην ξεχνάς έχει 516ppi 😉

H οθόνη του 9 στέκεται ακόμα και σήμερα πολύ αξιοπρεπώς

Συμφορουμίτη μαζί σου, αλλά η οθόνη αυτή καθαυτή δεν είναι μόνο η απεικόνιση χρωμάτων.

Ειναι και η φωτεινότητα, είναι και ο ρυθμός ανανέωσης και πάει λέγοντας,έτσι δεν είναι. Αρα ναι, μια χαρά στέκεται η οθόνη του Note 9 σήμερα, αλλά δεν είναι συνολικά καλύτερη από του S24 Ultra.

Τέλος για τα της συσκευής επειδή ακούγοντα και γράφονται διάφορα ιντερνετικά και για το κομμάτι των επιδόσεων(exynos/Snapdragon) και για τις κάμερες κλπ, περιμένω να κυκλοφορήσει επίσημα η συσκευή και να πάρει τα πρώτα επίσημα updates και μετά ας βγούν τα όποια συμπεράσματα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

 

11 minutes ago, Vlasismiriagos said:

Είπα να βάλω το αντίπαλο δέος κι εγώ μπας και άλλα τελικά... Τίποτα! Προτιμώ να πάω σε 3310 παρά σε iphone είναι η αλήθεια🤣🤣🤣. Τελικά πήρα την τεράστια απόφαση να μείνω για πρώτη φορά μετά από χρόνια άλλον ένα χρόνο με το ίδιο κινητό (S23 Ultra) και ο αδερφός μου θα πάει σε 15 pro max. Δεν με έχει πείσει καθόλου η <<νέα>> συσκευή. Δυστυχώς φέτος δεν έδωσε τίποτα η Samsung.  Επεξεργαστής στα 4 νανόμετρα όπως πέρυσι. Ίδιες κάμερες εκτός από μία που έγινε downgrade. Δυστυχώς κανένα ai ή ότι άλλο μαρκετινιστικο ονομα μπορει να δώσουν δεν μπορεί να συγκριθεί με το οπτικό ζουμ. Ήδη βλέπω σε πολλά review χειρότερη ανάλυση και συνολικό αποτέλεσμα στο zoom 30x και 100x. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ένα χρόνο μετά το απίστευτα ολοκληρωμένο 23 ultra δίνουν καλύτερη οθόνη, αλλά χειρότερες συνολικά κάμερες. Έστω και αυτή του ζουμ. Συνολικά βγήκε ένα καινούριο τηλέφωνο που εκτός από την οθόνη σε όλα τα άλλα είναι ίδιο ή χειρότερο. Και να σκεφτείς ότι το έπαιρνα με απαλλαγή ΦΠΑ και είχα και κουπόνι 10%. 987€ έβγαινε. Παρόλα αυτά δεν θα τους κάνω τη χάρη.

Θα σε ξανα ρωτήσω σε 6 μέρες( την τελευταία του pre-order) 😁😁

 

 

Περα απ την πλάκα με τις κάμερες κραταω και γω μικρό καλάθι, απ την μία κατεβασαν το zoom γιατί η διαφορά 3 με 10 ήταν μεγάλη οποτε για αυτό πήγαν στην λύση του 5χ, αλλά ο αισθητήρας αντι για 10mp του s23, πλέον είναι 50mp στο s24 ωστε στο 10χ digital να την κάνει crop

Edited by OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμα παντως καποιος θελει να αλλαξει κινητο (ξεφευγοντας απο τα γνωστα) μια καλη περιπτωση ειναι το redmagic με τα 24gb ram 

Edited by johnpapad24
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OverClocker said:

 

Θα σε ξανα ρωτήσω σε 6 μέρες( την τελευταία του pre-order) 😁😁

 

 

Περα απ την πλάκα με τις κάμερες κραταω και γω μικρό καλάθι, απ την μία κατεβασαν το zoom γιατί η διαφορά 3 με 10 ήταν μεγάλη οποτε για αυτό πήγαν στην ύση του 5χ αλλή αισθητήρας αντι για 10mp πλέον είναι 50mp ωστε στο 10χ digital να την κάνει crop

Όχι όχι! Θα αντέξω! 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Fulgore1 said:

Συμφορουμίτη μαζί σου, αλλά η οθόνη αυτή καθαυτή δεν είναι μόνο η απεικόνιση χρωμάτων.

Ειναι και η φωτεινότητα, είναι και ο ρυθμός ανανέωσης και πάει λέγοντας,έτσι δεν είναι. Αρα ναι, μια χαρά στέκεται η οθόνη του Note 9 σήμερα, αλλά δεν είναι συνολικά καλύτερη από του S24 Ultra.

Τέλος για τα της συσκευής επειδή ακούγοντα και γράφονται διάφορα ιντερνετικά και για το κομμάτι των επιδόσεων(exynos/Snapdragon) και για τις κάμερες κλπ, περιμένω να κυκλοφορήσει επίσημα η συσκευή και να πάρει τα πρώτα επίσημα updates και μετά ας βγούν τα όποια συμπεράσματα.

Ναι ναι συμφωνούμε, δεν διαφωνώ καθόλου, ειδικά η φωτεινότητα ειμαι καμία σχέση.

Προσπαθώ και γω  να εξησω καπως, το πως θα μπορουσε ο ετερος συμφορουμίτης να την είδε και να είπε ότι είναι καλύτερη του note 9

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια σημειωση για την φωτεινοτητα για οποιον δει την συσκευη...

Βy default δεν μπαινει στην μεγιστη φωτινοτητα σερνοντας την μπαρα ασχετα αν τερματιζει...

Για να μπει πρεπει να πας στις ρυθμισεις οθονης και να ενεργοποιησεις το switch για εξτρα φωτινοτητα...

Αυτο μπορει να σε ξεγελασει...

Edited by johnpapad24
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vwbestakos said:

 

πρέπει να κάνεις πρώτα την διαδικασία μέσω του site της ΑΑΔΕ και μετά βάζεις τα στοιχεία σου για να κάνεις παραγγελία.

βαριέστε να διαβάζετε και πέφτετε με τα μούτρα να κάνετε παραγγελία. Ετσι απλά δεν αγοράζεις με απαλλαγή ΦΠΑ!

Sorry, 

Σε μεγάλες αλυσίδες πχ δίνεις απλά έναν αφμ και τελειώνεις. 

Έτσι απλά αγοράζεις με απαλλαγή ΦΠΑ ναι. 

Στην Samsung για να ολοκληρωθεί η αγορά, έπρεπε να μιλήσω με τον λογιστή 3 φορές. 

Πέρσι έδινε και μια αλυσίδα έκπτωση 100 ευρώ. 

Η Samsung πάλι 10%.

Εγώ σκέφτηκα δώσε το αφμ να τελειώνεις και χάσε 30 ευρώ. (κάπου τόσο ήταν η διαφορά πέρσι το 10% με τα 100 ευρώ). 

Φέτος όμως έπρεπε να γίνουμε λογιστές και να αγοράσουμε από Samsung. 10% γιατί έναντι του τίποτα στις αλυσίδες. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο φίλος PWM.

του βρήκα κινητό

 

https://youtu.be/J9-9fP_pcEc?si=MYpwl-_t7cNFIGRP&t=486

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν πάλι email από τη Samsung με κωδικό έκπτωσης 

Εγώ έχω ήδη παραγγείλει 

Αν ενδιαφέρεται κανείς και θέλει να δοκιμάσει είναι αυτός 

EHR-NZPL-L1EW-PWEH

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο αυτα που διαβασα σημερα  εδω μεσα σκεφτομαι να το πουλησω , η μαλλον με το που ερθει θα το κανω ανταλλαγη με το s23. ρε σεις σοβαρευτειτε λιγο , και μονο που εγινε συγκριση  με την οθονη του δεινοσαυρου με ξεπερναει. τεσπα , μια χαρα θα ειναι , απλα μην σκαει !

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον, φαίνεται πως φέτος δε θα χρειαστεί να ασχοληθούμε με γρατζουνιές, όσοι τουλάχιστον συνηθίζουμε να κουβαλάμε άμμο στις τσέπες μας.

 

https://youtu.be/xzVfomSSaOM

 

 

Παρεμπιπτόντως, έχουν ενδιαφέρον οι αναφορές σε ίδιες κάμερες, ίδιες οθόνες κτλ...

Στη κυρία κάμερα πχ, που κατά κάποιους παραμένει ίδια, φέτος έχουμε τον αναβαθμισμενο αισθητήρα HP2SX, ενώ πέρσι, στο s23 ultra, ο αισθητήρας ήταν ο απλός HP2.

Edited by ros100
Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, konsniper said:

Αν εχει μεινει σε κανέναν 10%...

Και γω αυτό κοιτάω αλλά όλα έφυγαν δυστηχώς και ψήνομαι για την μετάβαση   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...