Jump to content

Realme GT 5 Pro


Johnny_Johnny
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Realme αποκάλυψε την επόμενη ναυαρχίδα της στην αγορά της Κίνας! Ο λόγος γίνεται για το Realme GT5 Pro, ένα πανίσχυρο τηλέφωνο με έναν τρομερό επεξεργαστή που δε ζητάει 1000+ ευρώ για να γίνει δικό σας. Ναι, πρόκειται για μία premium πρόταση που κοστίζει σχεδόν τα μισά χρήματα απ’ ότι βλέπουμε από άλλες εταιρίες.

 

 

Αρχικά, το τηλέφωνο έχει στο εσωτερικό του τον ολοκαίνουργιο και καλύτερα Android επεξεργαστή, τον Snapdragon 8 Gen 3, ενώ παράλληλα θα μπορείτε να το αποκτήσετε με 12 ή 16ΓΒ LPDDR5X RAM, καθώς και με 256GB, 512GB ή 1TB of UFS 4.0 στο χώρο αποθήκευσης. Όσον αφορά την ψύξη του, η εταιρία έχει βάλει ένα 12,000mm2 vapor chamber.

 

 

kDVZuSP.jpg

 

 

Το Realme GT5 Pro έρχεται σε τρία χρώματα Red Rock, Bright Moon και Starry Night, ενώ η οθόνη του είναι στις 6.78 ίντσες. Πρόκειται για AMOLED οθόνη ανάλυσης 278 Realme GT5 Pro0x1264 που προσφέρει και 144Hz στο ρυθμό ανανέωσης. Στο πλαινό μέρος θα βρείτε και έναν σαρωτή για το δακτυλικό αποτύπωμα.

 

 

Το Realme GT5 Pro έχει επίσης μια μεγάλη μπαταρία που φτάνει τα 5.400mAh και μπορεί να φορτίσει αστραπιαία με 100W ή και με 50W με ασύρματη φόρτιση. Η κεντρική κάμερα είναι στα 50MP και υπόσχεται να σας εντυπωσιάσει, ενώ υπάρχει και ένας periscope φακός επίσης στα 50MP (IMX890). Επιπροσθέτως, θα βρείτε και μία 8MP ultrawide κάμερα.

mJcMPFr.jpg

Το τηλέφωνο υποστηρίζει Dolby Atmos χάρη στα στερεοφωνικά του ηχεία, ενώ έχει λάβει και πιστοποίηση IP64 για αντοχή στη σκόνη και στο νερό.

Το Realme GT5 Pro θα κυκλοφορήσει στην Κίνα στις 14 Δεκεμβρίου και η τιμή του ξεκινάει από τα 430 ευρώ για τα 12/256GB και φτάνει τα 550 ευρώ για τα 16GB/1TB.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην ομάδα!! έχω δει τόσα βιντεάκια από εξωτερικό και νομίζω ότι θα είναι η επόμενη συσκευή μου,τα έχει όλα θεωρώ και σε τρομερή τιμή(κινας)! θέλω να κάνω την εξής ερώτηση,,αν το τσιμπήσουμε απο κίνα ,και βγει global έκδοση θα μπορούμε να το φλασάρουμε και να του περάσουμε άλλη ρομ(ευρωπαική) για να έχει τα ελληνικά andoid auto και άλλα  που πιθανόν να κόβονται? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 ώρα πριν, pdimitriosgr said:

Εδώ και 5 μέρες έχω στην κατοχή μου το συγκεκριμένο κινητό

 

about_device.png.5bf04f99451baf8bc382f23a02ca89ff.png

Καλορίζικο! Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου μέχρι στιγμής?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Johnny_Johnny said:

Καλορίζικο! Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου μέχρι στιγμής?

Το να πω, ότι είναι πολύ γρήγορο, ανταποκρίνεται άμεσα σε ότι και να κάνεις όσες ανοιχτές εφαρμογές κι αν έχεις είναι περιττό να το πω, με αυτό τον επεξεργαστή που έχει, η οθόνη έχει πάρα πολύ όμορφα χρώματα και τρομερή ανάλυση, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η αυτονομία της μπαταρίας, στο προηγούμενο κινητό μου το realme gt γύριζα από τη δουλειά το μεσημέρι είχα 20% μπαταρία ενώ με αυτό έχω 80%, το μόνο αρνητικό επειδή δεν υπήρχε σε global έκδοση το πήρα με κινέζικη έκδοση και θέλει κάποιες παραμετροποίησης 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/12/2023 at 7:56 ΜΜ, Fulgore1 said:

GT 3 και GT5 άφαντα από την Ευρώπη, άρα......

Πολύ κρίμα που δεν κυκλοφορούν Global τα GT/GT Neo series πλέον. 😞

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν στο μυαλό τους μερικές εταιρείες. Πως περιμένεις να εδραιωθείς στην αγορά smartphones και να αυξήσεις τις πωλήσεις σου όταν αποφασίζεις να μην διαθέσεις μερικά από τα καλύτερα μοντέλα που βγάζεις σε μια αγορά όπως είναι η ευρωπαΪκή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το gt5 pro το κράτησα περίπου 3 εβδομάδες είναι μακράν το καλύτερο κινητό της realme και αν ερχόταν σε καλή τιμή στην Ελλάδα θα έκανε χαμό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δηλαδή συγνώμη τώρα.δεν θα κυκλοφορήσει κανονικά Ευρώπη;

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ατόπημα της Realme το συγκεκριμένο, προσωπικά μιλώντας, επειδή ήθελα να δώσω μια ευκαιρία στην εταιρεία, ήθελα κάτι midrange, η πρόταση της, το 11 Pro Plus, παρότι πλασαρίστηκε ως φωτογραφικό κινητό, πιστεύω ότι σε απόδοση δεν έχει τις προσδοκώμενες και γενικότερα, δεν είχε την κατάλληλη ιπποδύναμη, σε θέμα επεξεργαστή.

Γενικώς, σε μια κατηγορία όπως η midrange, θα μπορούσε να έχει μια πιο ανταγωνιστική πρόταση για να μπει στο μάτι του ανταγωνισμού και επίσης, σαφώς θα ήταν προτιμητέο να έρθει το GT5 στη χώρα μας, πράγματι φαίνεται να είναι μια ανταγωνιστική πρόταση αλλά, αν δεν χτίσει κάπως τη φήμη και τη γκάμα της, δύσκολα να κάνει τέτοιο άνοιγμα. Η Xiaomi φερ'ειπείν, που θεωρείται ανταγωνιστική της Realme εταιρεία, έχει χτισμένη τη γκάμα καλύτερα, έχει πιο πλήρη γκάμα, η Realme, πλασάρεται ως budget/midrange φίρμα αλλά, αν η κορυφή της γκάμας που θεωρείται η midrange κατηγορία, δεν θεωρείται πραγματικά κορυφαία, είναι θέμα, δεν προσελκύεται περισσότερος κόσμος.

Δε νομίζω να πλασάρεται ως tech enthusiast φίρμα συνεπώς, η γκάμα θα έπρεπε να είναι πιο πλήρης, ΒΕΒΑΙΑ, είναι νεοεμφανιζόμενη εταιρεία συνεπώς, ίσως χτιστεί καλύτερα η γκάμα μελλοντικά και βρεί τη θέση της εκεί όπου πρέπει. 

Το GT5 πάντως, ξεκάθαρα πρόκειται για μια τουλάχιστον αξιόλογη πρόταση, ειδικά στο χρώμα αυτό στο οποίο παρουσιάζεται, αν υπήρχε ως επιλογή, άνετα την είχα στα υπόψιν και γενικά, θα ήθελα και μια πραγματικά ανταγωνιστική πρόταση στην midrange κατηγορία η οποία σε θέμα budget, με ενδιαφέρει περισσότερο, χωρίς φυσικά να έλεγα όχι σε μια ανώτερης κατηγορίας πρόταση. Και επίσης, οι διαθέσιμες ναυαρχίδες της Realme, είναι παλαιότερων ετών, η υποστήριξη τους λήγει σύντομα συνεπώς, δεν προσελκύουν το ενδιαφέρον, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τις υπάρχουσες αυτές προτάσεις της σειράς GT. 

Ελπίζω μελλοντικά να με προσελκύσει περισσότερο και να μπω στην οικογένεια αυτή, πραγματακια μου αρέσει ως μάρκα, μου κάνει το κλικ, μου τράβηξε το ενδιαφέρον με το 11 Pro Plus το οποίο θεωρώ άκρως ανταγωνιστικό αλλά, άπαξ και έκανε αυτό το "ντου" στην αγορά, αναμένω σπουδαία πράγματα μελλοντικά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/1/2024 at 11:13 ΜΜ, pdimitriosgr said:

Το να πω, ότι είναι πολύ γρήγορο, ανταποκρίνεται άμεσα σε ότι και να κάνεις όσες ανοιχτές εφαρμογές κι αν έχεις είναι περιττό να το πω, με αυτό τον επεξεργαστή που έχει, η οθόνη έχει πάρα πολύ όμορφα χρώματα και τρομερή ανάλυση, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η αυτονομία της μπαταρίας, στο προηγούμενο κινητό μου το realme gt γύριζα από τη δουλειά το μεσημέρι είχα 20% μπαταρία ενώ με αυτό έχω 80%, το μόνο αρνητικό επειδή δεν υπήρχε σε global έκδοση το πήρα με κινέζικη έκδοση και θέλει κάποιες παραμετροποίησης 

Εάν το έχεις ακόμα γράψε ένα review γιατί σκέφτομαι να το πάρω 

Ενημερώσεις παίρνει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, valantis_8 said:

Εάν το έχεις ακόμα γράψε ένα review γιατί σκέφτομαι να το πάρω 

Ενημερώσεις παίρνει κανονικά;

Έχει αναφέρει σε άλλο forum ότι μετά από 3 μέρες του κλείδωσε και το έστειλε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...