Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

48 minutes ago, Mikepan_1 said:

Αδυνατώ να πιστεψω οτι υπαρχει εστω και 1 πιθανοτητα να μην ειχαν καταλαβει κατι που καταλαβα σε μιση ωρα χρησης της συσκευης

μην παίρνεις και όρκο...

όπως και να χει καλά τα νέα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 ώρες πριν, FoT1s said:

Παντως, λιγο που την εβγαλα απο την συσκευασια να την δω, πραγματικα φαινεται εξαιρετικη και ειναι οντως ελαφρος πιο σκληρη απο τις κλασσικες μεμβρανες.

Λιγο οπως την ειδα ψηθηκα να μπω στην διαδικασια παλι της αλλαγης να πω την αληθεια. Σιγουρα η προστασια της ειναι καλυτετη απο τις απλες μεμβρανες παντως οπως την επιασα κτλ. Μαλλον 5Η ειναι.

Δεν ξέρω αν είναι κάτι καινούργιο με τα Nilkin αλλά ένα glass που άλλαξα σε ένα xiaomi 11T επειδή είχε σπάσει, τρόμαξα πραγματικά να το βγάλω. Αφού προς το κέντρο της οθόνης φοβίθηκα ότι θα την ξηλώσει. Ελπίζω να ήταν τυχαίο αυτό αλλά από την άλλη φοβάμαι μην έχει κάνει κάποια αλλαγή στην κόλλα της. Παλαιότερα δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Ήταν σταθερότατα και μπορούσες να τα αφαιρέσεις πολύ εύκολα. Τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και τα εύρισκα πολύ ποιοτικά αλλά αυτό το τελευταίο με προβλημάτισε. Μου έδωσε την ίδια αίσθηση στο ξήλωμα με τα τζαμάκια που μπαίνουν με UV κόλλα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fanatikos said:

Δεν ξέρω αν είναι κάτι καινούργιο με τα Nilkin αλλά ένα glass που άλλαξα σε ένα xiaomi 11T επειδή είχε σπάσει, τρόμαξα πραγματικά να το βγάλω. Αφού προς το κέντρο της οθόνης φοβίθηκα ότι θα την ξηλώσει. Ελπίζω να ήταν τυχαίο αυτό αλλά από την άλλη φοβάμαι μην έχει κάνει κάποια αλλαγή στην κόλλα της. Παλαιότερα δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Ήταν σταθερότατα και μπορούσες να τα αφαιρέσεις πολύ εύκολα. Τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και τα εύρισκα πολύ ποιοτικά αλλά αυτό το τελευταίο με προβλημάτισε. Μου έδωσε την ίδια αίσθηση στο ξήλωμα με τα τζαμάκια που μπαίνουν με UV κόλλα.

Αυτο που μου ηρθε δεν ειναι τζαμακι, αλλα, εν τσακ πιο σκληρο αλλα ελαστικό επισης σαν μεμβρανη. Αυτο παντως με το dome uv δεν το αντιμετωπισα, ισα ισα κιολας που ξεκολλησε σαν νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο θεμα που μου εκανε:

Μιλουσα στο τηλεφωνο και οσο μιλουσα κατεβασα το κινητο απο το αυτι μου να μπω google να ψαξω κατι. Με ανοιχτο το τηλεφωνο. Το κατεβασα ανοιξε η οθονη κανονικα, μπηκα chrome πατησα διπλα στο + να αλλαξω καρτελα και μολις πατησα εκλεισε η οθονη - οπως οταν το εχω το τηλ στο αυτι μου. Σαν να εντοπισε ο σενσορας οτι το ξαναβαλα στο αυτι. Το δοκιμασα αρκετες φορες παντα το ιδιο. Επρεπε να αρχισω να κουναω τη συσκευη πανω κατω για να αναψει παλι η οθονη. Το εχει παρατηρησει κανας αλλος; Σε αυτο το σημειο ειναι ο συγκεκριμενος σενσορας; ειχα την εντυπωση πως ειναι στο υψος της εμπρος καμερας. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tiniakos said:

Στα 600 ευρώ τι θα προτιμούσατε 

Oneplus 12 ή Xiaomi 13T PRO 

και για ποιους λόγους; 

Ελαχιστες οι διαφορες που θα δεις στο day to day performance αναμεσα στις δυο συσκευες. Το OP πρεπει να εχει καπως καλυτερη μπαραρια και καλυτερη σελφι. Επισης αν παιζεις παιχνιδια καλυτερος ο snapdragon στο OP, αν και για την ωρα το λογισμικο της OP δεν τον εκμεταλλευεται στο επακρο μαλλον για εξοικονομηση μπαταριας. Νομιζω στα 600 ευρω υπαρχει καπως καλυτερο VFM στο 1+ εξαιτιας των παραπανω σημειων, της λιγο μεγαλυτερης RAM (που ειναι added value αν σκοπευεις να το κρατησεις 3+ χρονια) και του out of the box Android 14 αλλα θα προτεινα να επιλεξεις κυριως με βαση του αν προτιμας το UI/λογισμικο και after sale support της Xiaomi ή της Oneplus. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tiniakos said:

Στα 600 ευρώ τι θα προτιμούσατε 

Oneplus 12 ή Xiaomi 13T PRO 

και για ποιους λόγους; 

 

10 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Ελαχιστες οι διαφορες που θα δεις στο day to day performance αναμεσα στις δυο συσκευες. Το OP πρεπει να εχει καπως καλυτερη μπαραρια και καλυτερη σελφι. Επισης αν παιζεις παιχνιδια καλυτερος ο snapdragon στο OP, αν και για την ωρα το λογισμικο της OP δεν τον εκμεταλλευεται στο επακρο μαλλον για εξοικονομηση μπαταριας. Νομιζω στα 600 ευρω υπαρχει καπως καλυτερο VFM στο 1+ εξαιτιας των παραπανω σημειων, της λιγο μεγαλυτερης RAM (που ειναι added value αν σκοπευεις να το κρατησεις 3+ χρονια) και του out of the box Android 14 αλλα θα προτεινα να επιλεξεις κυριως με βαση του αν προτιμας το UI/λογισμικο και after sale support της Xiaomi ή της Oneplus. 

Εγώ πάλι πιστεύω οτι στην ίδια τιμή, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Η ζυγαριά γέρνει προς το 1+ μάλλον εύκολα. Καλύτερη οθόνη, καλύτερες κάμερες, snapdragon gen 3, καλύτερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gregpec2 said:

 

Εγώ πάλι πιστεύω οτι στην ίδια τιμή, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Η ζυγαριά γέρνει προς το 1+ μάλλον εύκολα. Καλύτερη οθόνη, καλύτερες κάμερες, snapdragon gen 3, καλύτερη μπαταρία.

Η βασική κάμερα του Xiaomi ειναι καλυτερη. Τοσο σε ημερα οσο και νυχτα. Εχει καπως χειροτερο ζουμ, χειροτερη ultrawide και χειροτερη σελφι. Βιντεο δεν ξερω. Η μπαταρια ειναι καλυτερη του 1+. Στα υπολοιπα, δεν θα καταλαβει καμια απολυτως διαφορα. Τη μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα στις 2 συσκευες θα τη δει στο software και στο after sale support κι εκει ειναι θεμα προσωπικής προτιμησης. Προσωπικα πολύ δυσκολα θα εδινα πανω απο 500 ευρω για συσκευη Xiaomi αλλά περί ορέξεως.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, tiniakos said:

Στα 600 ευρώ τι θα προτιμούσατε 

Oneplus 12 ή Xiaomi 13T PRO 

και για ποιους λόγους; 

On+μόνο. !! Δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης. Πιο hyperos. Ποιες αναβαθμίσεις να περιμενεις ?? Εδώ θα παίρνεις 3_4 χρόνια τουλσχιστον ενημερώσεις. Που μόνο θα βελτιώνουν το λειτουργικό κ ταυτόχρονα την συσκευή .

Να μην πω για κλειδωμένα bootloader του χιαομι.

Αυτά και άλλα τόσα μόνο OnePlus αδερφέ. Μην το σκέφτεσαι 

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2024 at 6:54 ΜΜ, FoT1s said:

Αυτο που μου ηρθε δεν ειναι τζαμακι, αλλα, εν τσακ πιο σκληρο αλλα ελαστικό επισης σαν μεμβρανη. Αυτο παντως με το dome uv δεν το αντιμετωπισα, ισα ισα κιολας που ξεκολλησε σαν νερακι.

Δεν θυμάμαι τι είχα βάλει στ Mi10 μου αλλά σίγουρα Dome δεν ήταν. Και εκεί βγήκε πολύ δύσκολα, γι' αυτό και δεν ξαναέβαλα από τότε τζαμάκια με uv κόλλα σε κανένα τηλέφωνό μου. Αλλά αυτό το Nilkin μου θύμισε έντονα εκείνη την περίπτωση και ομολογώ ότι με τίποτα δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Όπως είπα, ελπίζω να ήταν κάτι μεμονομένο και όχι κάποια γενικότερη αλλαγή στην κόλλα τους.  

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να ποτε το πηραμε...αν ειναι δυνατον!

Λογικα θα εχει αλλο σχεδιασμο η χρωμα απ' ο,τι καταλαβαινω...

Ελπιζω να εχει μονο διαφορετικο χρωμα γιατι αν εχει διαφορετικο σχεδιασμο και ειναι πιο ωραιος θα ξενερωσω..

Screenshot_2024-04-19-16-51-07-36_e1ef779cfdfb5ad84f00b134868cc1e1.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, FoT1s said:

Ελπιζω να εχει μονο διαφορετικο χρωμα γιατι αν εχει διαφορετικο σχεδιασμο και ειναι πιο ωραιος θα ξενερωσω..

Screenshot_2024-04-19-16-51-07-36_e1ef779cfdfb5ad84f00b134868cc1e1.jpg

Το ιδιο κι εγω. 

Link to comment
Share on other sites

Ως δια μαγείας μου έστειλαν ένα μειλ και λένε πως αν δεν το θέλω να κάνω άρνηση παραλαβής και θα μου πιστώσουν άμεσα τα χρήματα. Θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα 

Αν δε κάνω λάθος κάποια μαγαζιά από Κίνα έχουν το συγκεκριμένο κινητό κοντά στα 600 ευρώ. 

Ξέρει κάποιος θεωρητικά πόση εγγύηση δίνουν; 1 χρονο; 

Εχει κάποιος κάποιο λινκ; 

Στο τηλέφωνο λογικά βάζουν κάποια ευρωπαϊκή ρομ, έχει κάποια έλλειψη σε σχέση με αυτά που πωλούνται επίσημα στην Ελλάδα; πχ ενημερώσεις θα παίρνει κανονικά; 

Αξίζει η αγορά του από τέτοιο μαγαζί στα 600 ευρώ; 

Ευχαριστώ πολύ 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

770 το έχουν.16-512. δεν αξίζει. Το παίρνεις από εδώ μεταχειρισμένο κ με εγγύηση 2 ετών 

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

https://www.gshopper.com/oneplus-12-global-rom-oxygenos.html?sscid=41k8_q0bw7&utm_source=shareasale&utm_campaign=1538645&utm_medium=1192155&clickid=41k8_q0bw7

 

Εδώ με αυτό το κουπόνι gshopper100

Το 12/256 πάει κάπου στα 600 ευρώ 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπαιρνα το 256...!! 

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το 256 στα υπόλοιπα θα είναι εντάξει; το λεω επειδή είναι (μάλλον) κινεζική έκδοση. 

Το έχει πάρει κανένα παιδί από αυτό το μαγαζί; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, patrik said:

Αν εξαιρέσεις το 256 στα υπόλοιπα θα είναι εντάξει; το λεω επειδή είναι (μάλλον) κινεζική έκδοση. 

Πέραν της εγγύησης, δεν θα λειτουργεί η e-sim. Κατα τα άλλα, κανονικά θα έχεις τα πάντα εφ' όσον θα σου φλασάρουνε την Oxygen os.

Link to comment
Share on other sites

Αποδοση μπαταριας απο 80% στα 11%. Εξαιρετικη αποδοση βεβαια κατα κυριο λογο σε εσωτερικο χωρο και με wifi. Με πολυ browsing, αρκετο outlook και λιγο viber-whatsapp.

IMG_20240421_162309.thumb.jpg.a02756e31b358067bf75f6c18a0522a5.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/50644037/3MK-Screen-Protector-OnePlus-12-GRZ7678.html#review
μηπως εχει δοκιμασει καποιος αυτο που εχει μια καλη κριτικη στο σκρουτζ???
απο tempered glass εκτος απο το mocolo που εχει αναφερθει ως καλο, υπαρχει κατι αλλο αξιολογο???

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2024 at 11:05 ΠΜ, patrik said:

Αν εξαιρέσεις το 256 στα υπόλοιπα θα είναι εντάξει; το λεω επειδή είναι (μάλλον) κινεζική έκδοση. 

Το έχει πάρει κανένα παιδί από αυτό το μαγαζί; 

Εγω το έχω εδώ και κανένα μήνα περίπου, 256 μοντέλο.

Μια χαρά, μόνο ο αντάπτορας για το φορτιστή που έστειλαν δεν ταίριαζε στις πρίζες (αλλά είχα, κ επίσης τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια τον φορτιστή για να μη στρεσάρω τη μπαταρία)

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2024 at 4:53 ΜΜ, FoT1s said:

Να ποτε το πηραμε...αν ειναι δυνατον!

Λογικα θα εχει αλλο σχεδιασμο η χρωμα απ' ο,τι καταλαβαινω...

Ελπιζω να εχει μονο διαφορετικο χρωμα γιατι αν εχει διαφορετικο σχεδιασμο και ειναι πιο ωραιος θα ξενερωσω..

Screenshot_2024-04-19-16-51-07-36_e1ef779cfdfb5ad84f00b134868cc1e1.jpg

Τελικα το χρωμα ειναι διαφορετικό μονο απ' ότι φαινεται, ισως και μικροτερα bezels??

 

watch.thumb.JPG.50d25db007fb7ae402b93103358353a3.JPG

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Τελικα το χρωμα ειναι διαφορετικό μονο απ' ότι φαινεται, ισως και μικροτερα bezels??

 

watch.thumb.JPG.50d25db007fb7ae402b93103358353a3.JPG

Ευτυχως, δεν φαγαμε φολα με σχεδιασμο, το χρωμα πολυ ωραιο, αλλα προσωπικα με αφηνει αδιαφορο. Για τα bezels φαινεται να ειναι μικροτερα στην φωτο, αλλα πολυ πιθανον να μην ειναι και να φαινεται ετσι λογο του συγκεκριμενου face.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, FoT1s said:

Ευτυχως, δεν φαγαμε φολα με σχεδιασμο, το χρωμα πολυ ωραιο, αλλα προσωπικα με αφηνει αδιαφορο. Για τα bezels φαινεται να ειναι μικροτερα στην φωτο, αλλα πολυ πιθανον να μην ειναι και να φαινεται ετσι λογο του συγκεκριμενου face.

Για να μειωσουν τα bezels, στο σημειο που ηταν το μαυρο bezel το αντικατεστησαν με τους μπλε αριθμους. Οι οποιοι ειναι μονιμοι εξωτερικα του ρολογιου, ανεξαρτητα του face που χρησιμοποιεις. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...