Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά τα καλά δεν τα είπα γιατί απλά έχουν αναφερθεί ήδη και δεν έχω κάποια διαφορετική διατύπωση πάνω σε εκείνα τα σχόλια.

Τα αρνητικά που είπα δεν είχαν αναφερθεί κάπου, πιστεύω όμως πως πάλι θα τα έλεγα από την στιγμή που η συσκευή έκανε πράγματα που δεν έπρεπε.

Πάνε αρκετά πάνω από 48 ώρες που ανοίχθηκε το ticket με το support για το τρεμοπαιγμα και δεν έχω λάβει κάποια απάντηση.

Να σημειώσω πως δεν το έκανε πάλι αλλά το ticket το άνοιξα, τους έστειλα και το βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει η τέλεια συσκευή. Όλες έχουν τα θέματά τους. Στο θέμα του s24 ultra διαβάζω για grain της οθόνης σε αρκετές συσκευές. Αυτό πόσο αποδεκτό είναι; Σίγουρα λιγότερο από το να μην μπορείς να κάνεις scroll down 1/4 του δευτερολέπτου μετά από ένα slide.
Προσωπικά το "παράπονο" που έχω εγώ είναι που δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω force 120hz παντού όπως μπορούσα έστω με πλάγιο τρόπο με το Setedit. Παντού όμως, ακόμα και στη στατική εικόνα, ακόμα και όταν γράφω στο keyboard. Ούτε να πέφτει στο 1hz ούτε τίποτα. Και ας έχανα και 10-15% μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, alanthast0s said:

Προσωπικά το "παράπονο" που έχω εγώ είναι που δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω force 120hz παντού όπως μπορούσα έστω με πλάγιο τρόπο με το Setedit. Παντού όμως, ακόμα και στη στατική εικόνα, ακόμα και όταν γράφω στο keyboard. Ούτε να πέφτει στο 1hz ούτε τίποτα. Και ας έχανα και 10-15% μπαταρία.

Δεν δουλεύει αν βάλεις την εφαρμογή στα 120 δηλαδή;

21 minutes ago, alanthast0s said:

Δεν υπάρχει η τέλεια συσκευή. Όλες έχουν τα θέματά τους.

Συμφωνώ, βέβαια καλό θα ήταν να λύνονται αυτά τα θέματα και όχι να τα αφήνουν οι εταιρείες. Ή να λένε είναι feature.

Link to comment
Share on other sites

@Mikepan_1Χρησιμοποιείς πολύ λάθος λέξεις. Τι θα πει αστεία επιχειρήματα και που αναφέρθηκαν αυτά;

Λύση δεν έχω γιατί δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Ούτε με το viber ούτε με την οθόνη.

Προφανώς και η αντίληψη του καθενός είναι διαφορετική και πάντα στα τηλέφωνα θυσίαζα πχ κάμερα για performance.

Το μόνο θέμα που συμφωνώ είναι η καθυστέρηση που αναφέρθηκε. Κι αυτό αφού αναφέρθηκε έγινε αντιληπτό. Για το τηλέφωνο δε πρέπει να υπάρχει αλλά είναι θέμα του ui που υπάρχει και σε realme. Το 99.9% των χρηστών δε θα το δει.

Εγώ ούτε το κινητό ευλόγησαν ούτε θεωρώ ότι είναι Λαμποργκίνι. Ξέρω πολύ καλά τι είναι. Είναι ένα πολύ τίμιο τηλέφωνο. Ούτε λαμπροργκινι είναι ούτε και για σκουπιδι που το παρουσιάζουν καποιοι

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, alanthast0s said:

Δεν υπάρχει η τέλεια συσκευή. Όλες έχουν τα θέματά τους. Στο θέμα του s24 ultra διαβάζω για grain της οθόνης σε αρκετές συσκευές. Αυτό πόσο αποδεκτό είναι; Σίγουρα λιγότερο από το να μην μπορείς να κάνεις scroll down 1/4 του δευτερολέπτου μετά από ένα slide.
Προσωπικά το "παράπονο" που έχω εγώ είναι που δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω force 120hz παντού όπως μπορούσα έστω με πλάγιο τρόπο με το Setedit. Παντού όμως, ακόμα και στη στατική εικόνα, ακόμα και όταν γράφω στο keyboard. Ούτε να πέφτει στο 1hz ούτε τίποτα. Και ας έχανα και 10-15% μπαταρία.

Εχω αρνητικη εμπειρια απο τη Samsung οπως (φανταζομαι) και πολλοι απ οσους επελεξαν 1+ αντι Samsung, οποτε δεν αποτελει για μενα μετρο συγκρισης. Να σου πω την αληθεια αν δεν ειχα προβλημα με ενα μαπα software θα ειχα δωσει 410 ευρω να παρω το Honor 90 εκδοση 12/512 που μια χαρα οθοναρα εχει κ αυτο και αξιολογα spec. Το οποιο παρεπιπτοντως παιζει να εχει καλυτερο software εν τελει.. 

Αυτο με τα frame rates που περιγραφεις ισως το κανουν για θερμοκρασιες ή για την συντηρηση της οθονης, αλλα ισως να φταιει κι αυτο για τη συνολικα μαπα εμπειρια σκρολαρισματος που περιγραφω 

3 minutes ago, gsir said:

Ούτε λαμπροργκινι είναι ούτε και για σκουπιδι που το παρουσιάζουν καποιοι

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι σκουπιδι. Λεμε οτι εχει μαπα software που δεν εκμεταλλευεται το hardware. Επομενως πληρωνεις 1000 ευρω για να αγορασεις σπεκ που εν πολλοις η συσκευη, για διαφορους λογους ειτε απο επιλογη για διαχειριση μπαταριας, θερμοκρασιων κλπ ή για λογους που σχετιζονται με ανικανοτητα, αδυνατει να τα αξιοποιησει. Εαν καποιος ειναι happy με αυτο προχωραει, εαν οχι καλυτερα τουλαχιστον να δωσει 400 ευρω λιγοτερα να παρει το 12R... Γνωμη μου με αυτα που βλεπω σημερα απο τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Arinos said:

Δεν δουλεύει αν βάλεις την εφαρμογή στα 120 δηλαδή;

Δουλεύει, αλλά εγώ θέλω να κλειδώσει παντού 120hz. Αν επιλέξεις "show refresh rate" στο developer options θα παρατηρήσεις ότι όταν υπάρχει στασιμότητα στην οθόνη τα hz πέφτουν. Επίσης τις περισσότερες φορές που ανοίγει το πληκτρολόγιο πχ για να γράψεις στο viber τότε επειδή υπάρχει "στασιμότητα" στην εικόνα πάλι πέφτουν τα hz και ας είναι τα 120 επιλεγμένα για το viber. Όταν γίνονται οι μεταβάσεις από 1 σε 120 υπάρχει αυτό το θέμα του lag το οποίο είναι εκνευριστικό. Ξεκάθαρα θέμα software, το κάνουν για την εξοικονόμηση μπαταρίας. Είναι γενικότερο θέμα του Android αυτό πάντως. Και στα Pixel το ίδιο γίνεται και στα Samsung.

Edited by alanthast0s
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί στο Allays  On Display τον πρώτο αριθμό της ώρας τον απεικονίζει οτε κόκκινο, πότε λευκό. Είναι θέμα ρύθμισης; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Punker said:

Ξέρει κανείς γιατί στο Allays  On Display τον πρώτο αριθμό της ώρας τον απεικονίζει οτε κόκκινο, πότε λευκό. Είναι θέμα ρύθμισης; 

Απ οτι φαινεται δεν υπαρχει ρυθμιση και καποιος αλλος συμφορουμιτης ανεφερε οτι εχει ηδη επικοινωνησει με την 1+ για το θεμα διοτι το κοκκινο χρωμα δεν φαινεται στον ηλιο.

Παρεπιπτοντως εμενα παντα κοκκινο εμφανιζει το "1" στην ωρα. Ασπρο ειναι μονο στα λεπτα.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το 1 φαίνεται κόκκινο από πάντα. Είναι κομμάτι του logo της Oneplus

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου αυτό το 1 το εμφανίζει πολλές φορές λευκό 

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες σελίδες είναι ο λόγος που τις περισσότερες φορές επιλέγω να ψάξω κάτι στο reddit ή στο xda.. Και καλύτερα βρίσκω άκρη και κυρίως δεν είναι καφενείο που παρεξηγούνται μεταξύ τους ή πουλάνε πνεύμα ή είναι εκτός θέματος τις 8 φορές από τις 10...

No offence but truth is.. 

Link to comment
Share on other sites

Hello moto... Πάρτε μοτορολα παιδιά να βρείτε την υγεία σας.. έχει 4 % πωλήσεις .🥺😁🥺😁

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βγείτε να το πουλήσετε, όσοι δεν το θέλετε.

Υπάρχουν άλλοι σαν εμένα, που με χαρά θα το αγοράσουμε! (Με την αντίστοιχη έκπτωση εννοείται) 😃

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, STATYSS said:

Hello moto... Πάρτε μοτορολα παιδιά να βρείτε την υγεία σας.. έχει 4 % πωλήσεις .🥺😁🥺😁

Αυτά επρεπε να μας τα γραψεις πριν αγοράσουμε. Τώρα την πατήσαμε.

8 minutes ago, junglist said:

Ωραία, βγείτε να το πουλήσετε, όσοι δεν το θέλετε.

Υπάρχουν άλλοι σαν εμένα, που με χαρά θα το αγοράσουμε! (Με την αντίστοιχη έκπτωση εννοείται) 😃

Ναι αλλη δουλεια δεν ειχαμε να αγοραζουμε και να πουλαμε κινητά. Οσο αντέξει ή...οσο αντέξουμε εμεις. 😂

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το τουμπανάκι...., ακόμα και από την κούτα / βάρος / ποιότητα καταλαβαίνεις πως παίρνεις κάτι premium!

Θα επανέλθω βραδάκι με πρώτες εντυπώσεις!

06 / 01 / 2024 γραμμή κατασκευής όπως αναγράφετε πίσω στην κούτα.
Πάω σπίτι να του κάνω unboxing!

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και εγω απο Κωτσοβολο το μαυρο με τιμολογιο λιγο που το ανοιξα γιατι δεν προλαβα λογω δουλειας πρωτη εντυπωση ειναι αριστη ποιοτικο ελαφρυ οθονη χαρμα οφθαλμων παει σφαιρα οσες εφαρμογες μπορεσα να ανοιξω δεν ειχα θεμα τωρα για την καμερα δεν προλαβα να την δω τι λεει αλλα πιστευω θα μεινω ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω πως το κινητο εχει καλυτερο σημα & wifi απο το iphone 14 pro.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, marlboro man said:

να συμπληρωσω πως το κινητο εχει καλυτερο σημα & wifi απο το iphone 14 pro.

Συμφωνω εχω παρατηρησει σημανιτκη διαφορα σε αυτον τον τομεα, πιανω 5g με 4 γραμμες σε σημειο που με αλλες συσκευες ειχα οριακα σημα.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω... Τρομερό σήμα και κινητής-δεδομένων και WiFi.. 

Κυριακή που μας πέρασε Μαρούσι κέντρο αποτελέσματα.. (με s23 ultra και iPhone 15 pro max είχα αισθητά χειρότερες επιδόσεις..) 

IMG_20240222_183136.jpg

Link to comment
Share on other sites

για το προαναφερθεν 'θέμα' με το scroll ξεκάθαρο θέμα sw σε όλες τις συσκευές που το χρησιμοποιούν και με android 13, βλέπε realme, oppo κλπ

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σήμα που λέτε, μπορεί να το συγκρίνει κάποιος με το s23 ultra (που αναφέρθηκε ο ChrisNikolαλλά ίσως να το έχουν και άλλοι. θα με ενδιέφερε περισσότερο σε δύσκολα σημεία και αναφέρομαι για σήμα κινητού για κλήσεις.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gsir said:

για το προαναφερθεν 'θέμα' με το scroll ξεκάθαρο θέμα sw σε όλες τις συσκευές που το χρησιμοποιούν και με android 13, βλέπε realme, oppo κλπ

Ναι απλα φαινεται πως εγινε χειροτερο με την 14, αντι να διορθωθει. Και ειναι βλακεια γιατι χαλαει σημαντικα την εμπειρια χρησης σε μια τοσο premium συσκευη.. Υπαρχουν πολλα reports απ οτι βλεπω ας ελπισουμε να διορθωθει..

Κι εδω μια ενδιαφερουσα συγκριση του scrolling με το pixel:

https://www.reddit.com/r/oneplus/comments/1at3hn7/scrolling_differences_between_pixel_8_pro_and/

 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Σε realme gt master edition το θέμα πάντως δείχνει εντονότερο ίσως και λόγο παλιότερης συσκευής. Κρίμα που έμπλεξαν έτσι το oxygen. Ήταν τρομερή υλοποίηση, μη πω ότι ήταν smoother και από nexus-pixel. Ένας oneplus 5t που έχω κρατημένο για ενθύμιο, σκοτώνει στη κυριολεξία μετά από τόσα χρόνια.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ostvarivanje said:

Αυτό με το σήμα που λέτε, μπορεί να το συγκρίνει κάποιος με το s23 ultra (που αναφέρθηκε ο ChrisNikolαλλά ίσως να το έχουν και άλλοι. θα με ενδιέφερε περισσότερο σε δύσκολα σημεία και αναφέρομαι για σήμα κινητού για κλήσεις.

Σπίτι μου άνω Χαλάνδρι με το s23u χωρίς WiFi call είναι σαν να είμαι μέσα σε μαύρη τρύπα (είναι το σημείο όλη η περιοχή έτσι) μπορεί να χτύπαγε το τηλέφωνο αλλά δεν κάνεις συνομιλία με τον άλλο κόβεται 9 στις 10 φορές.. Με το 12 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και χωρίς WiFicall. 

Με το oneplus 12 μιλάω και έχω ακόμα και 5g (σέρνεται βέβαια αλλά δουλεύει) μέχρι και στην πυλωτή στο πάρκινγκ, που στο ίδιο σημείο με το s23u είχα E(edge), μηδεν.. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ChrisNikol said:

Σπίτι μου άνω Χαλάνδρι με το s23u χωρίς WiFi call είναι σαν να είμαι μέσα σε μαύρη τρύπα (είναι το σημείο όλη η περιοχή έτσι) μπορεί να χτύπαγε το τηλέφωνο αλλά δεν κάνεις συνομιλία με τον άλλο κόβεται 9 στις 10 φορές.. Με το 12 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και χωρίς WiFicall. 

Με το oneplus 12 μιλάω και έχω ακόμα και 5g (σέρνεται βέβαια αλλά δουλεύει) μέχρι και στην πυλωτή στο πάρκινγκ, που στο ίδιο σημείο με το s23u είχα E(edge), μηδεν.. 

Ο λόγος που σε ρωτάω είναι γιατί είχα διαβάσει διάφορα στο θέμα του s23 ultra (αλλά και σε groups στο facebook) ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν λάμβαναν την κλήση και τους ερχόταν μήνυμα. Και έλεγα μήπως άλλαξε κάτι. Πάντως η oneplus συνεχίζει την πολύ καλή παράδοση σε αυτό. Πέρυσι το καλοκαίρι είχα πάει στη Χίο διακοπές με το καράβι και σε κάποια φάση όπως περνούσε το καράβι ανάμεσα στη Χίο και την Τουρκία κανένα τηλέφωνο δεν έπιανε ελληνικό δίκτυο (νομίζω μετά τις Οινούσσες) και ενώ άρχισαν να πιάνουν τα δικά μου (πρώτα το OnePlus 7Pro και μετά το OnePlus 8Pro), ένας φίλος που είχε S23 Ultra του ήρθε το σήμα λίγο πριν πιάσει το καράβι στη Χίο, δηλαδή πολύ αργότερα. Άρα άλλος ένας λόγος να συνεχίσω με την OnePlus.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...