Jump to content

Xiaomi 13T


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες του κινητού  πως είναι η ταχύτητα χρησιμοποιώντας τα δεδομένα με 4g, 4g+ η  5g και αν υπάρχει σύγκριση με άλλο κινητό σε αυτό το θέμα.         Για μένα είναι σημαντικό γιατί χρησιμοποιώ πολύ τα data Ευχαριστώ.

Edited by thursday6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, pan82 said:

Η αλήθεια μόλις εγκαταστάθηκε η νέα έκδοση μου φάνηκε τόσο αργό που έψαχνα τρόπο να επιστρεψω στο miui, μετά βρήκα τη ρύθμιση animation στο γρήγορο και επανήλθε στα κανονικά του. Ο dialer έχει θέμα και είχε και απορώ γι αυτό σε σημείο που σκέφτομαι αν αξίζει να βάλεις άλλον γιατί πραγματικά σε καθυστερεί πολλές φορές να κάνεις μια γρήγορη κλήση. Απλά τόση διαφήμιση για το hyper OS γι αυτές τις αλλαγές μόνο; τι στο καλό ετοίμαζαν τόσο καιρό στη xiaomi. Eπισης περάσαμε στο android 14 παρατήρησα οπότε είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Στο θέμα της μπαταρίας περιμένω να δω αν άλλαξε κάτι 

Αν και δεν είχα καμία μα καμία όρεξη, έκανα hard reset και βλέπω διάφορα... Αρχικά να πω ότι ο dialer αυτή τη στιγμή δουλεύει υποδειγματικά ΑΛΛΑ περιμένω να φορτώσει από κλήσεις η εφαρμογή του τηλεφώνου για να έχω αντικειμενική εικόνα. Επίσης, στα πρόσφατα εξαφανίστηκε η εμφάνιση κατάστασης μνήμης και ως τώρα δεν έχω εντοπίσει αν από κάπου μπορεί να επανέλθει. Στα αναδυόμενα παράθυρα γίνεται ολίγον τι του κουτρούλη ο γάμος. Πάνω από δύο παράθυρα πλέον δεν μου κρατάει ανοικτά κι όταν μέσω επιλογής ανοίγει κι ένα κεντρικό εκεί χάνεται η μπάλα (μέχρι πρότινος άνοιγα όσα ήθελα), ψάξτε το κι εσείς κι ενημερώστε. Τέλος βλέπω ότι αρκετές ρυθμίσεις για να τις βρει κάποιος, πρέπει να "ρίξει τα κόκκαλα" και να έχει δίπλα του και την καφετζού της γειτονιάς!! Για οτιδήποτε άλλο βρω θα ενημερώσω 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thursday6 said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες του κινητού  πως είναι η ταχύτητα χρησιμοποιώντας τα δεδομένα με 4g, 4g+ η  5g και αν υπάρχει σύγκριση με άλλο κινητό σε αυτό το θέμα.         Για μένα είναι σημαντικό γιατί χρησιμοποιώ πολύ τα data Ευχαριστώ.

Σε σχεση με το A52s που ειχα ειναι ενα κλικ σιγουρα πιο πανω σε ταχυτητα με 4-5g. 

2 minutes ago, truckman said:

Αν και δεν είχα καμία μα καμία όρεξη, έκανα hard reset και βλέπω διάφορα... Αρχικά να πω ότι ο dialer αυτή τη στιγμή δουλεύει υποδειγματικά ΑΛΛΑ περιμένω να φορτώσει από κλήσεις η εφαρμογή του τηλεφώνου για να έχω αντικειμενική εικόνα. Επίσης, στα πρόσφατα εξαφανίστηκε η εμφάνιση κατάστασης μνήμης και ως τώρα δεν έχω εντοπίσει αν από κάπου μπορεί να επανέλθει. Στα αναδυόμενα παράθυρα γίνεται ολίγον τι του κουτρούλη ο γάμος. Πάνω από δύο παράθυρα πλέον δεν μου κρατάει ανοικτά κι όταν μέσω επιλογής ανοίγει κι ένα κεντρικό εκεί χάνεται η μπάλα (μέχρι πρότινος άνοιγα όσα ήθελα), ψάξτε το κι εσείς κι ενημερώστε. Τέλος βλέπω ότι αρκετές ρυθμίσεις για να τις βρει κάποιος, πρέπει να "ρίξει τα κόκκαλα" και να έχει δίπλα του και την καφετζού της γειτονιάς!! Για οτιδήποτε άλλο βρω θα ενημερώσω 

Εκει που ηταν παντα, αρχικη οθονη - κατω κατω τακτοποιηση αντικειμενων στα προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thursday6 said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες του κινητού  πως είναι η ταχύτητα χρησιμοποιώντας τα δεδομένα με 4g, 4g+ η  5g και αν υπάρχει σύγκριση με άλλο κινητό σε αυτό το θέμα.         Για μένα είναι σημαντικό γιατί χρησιμοποιώ πολύ τα data Ευχαριστώ.

Πιο πολύ εξαρτάται από τον πάροχο, παρά από την συσκευή. Το modem και τα CA combos που έχει είναι τυπικά για midrange συσκευή. Εάν έχεις καλό σήμα, θα δεις εκατοντάδες Mbps, παραπάνω από αρκετό για οποιαδήποτε χρήση.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, minast said:

Πιο πολύ εξαρτάται από τον πάροχο, παρά από την συσκευή. Το modem και τα CA combos που έχει είναι τυπικά για midrange συσκευή. Εάν έχεις καλό σήμα, θα δεις εκατοντάδες Mbps, παραπάνω από αρκετό για οποιαδήποτε χρήση.

Ευχαριστώ καί τους δύο για τις απαντήσεις θα ήθελα να ρωτήσω επίσης πώς το βλέπετε σε σχέση με το poco f5 και από πού μπορούμε να το πάρουμε χωρίς να πληρώσουμε 700€ αλλά να υπάρχει και μία εγγύηση από ελλάδα από amazon?

Edited by thursday6
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε HyperOS δουλέουν ολα μια χαρά εκτός απο ενα θέμα όπου σχεδόν κάθε φορά που ξεκλειδώνω τη συσκευή εμφανίζεται στιγμιαία το μήνυμα "μην καλύπτετε την περιοχή του ακουστικού" κλπ. Τι μπορεί να το ενοχλεί? Εχω ακόμα επάνω το εργοστασιακό screen protector και δεν φαίνεται να έχει μετακινηθεί...

Βρήκα οτι μπορώ να το απενεργοποιήσω εντελώς αλλά ποιο το νόημα να απενεργοποιούμε λειτουργίες για να λύνουμε τα προβλήματα? Πάντως πριν την αναβάθμιση δεν το είχα δει ποτέ.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bad_freddy said:

Μετά την αναβάθμιση σε HyperOS δουλέουν ολα μια χαρά εκτός απο ενα θέμα όπου σχεδόν κάθε φορά που ξεκλειδώνω τη συσκευή εμφανίζεται στιγμιαία το μήνυμα "μην καλύπτετε την περιοχή του ακουστικού" κλπ. Τι μπορεί να το ενοχλεί? Εχω ακόμα επάνω το εργοστασιακό screen protector και δεν φαίνεται να έχει μετακινηθεί...

Βρήκα οτι μπορώ να το απενεργοποιήσω εντελώς αλλά ποιο το νόημα να απενεργοποιούμε λειτουργίες για να λύνουμε τα προβλήματα? Πάντως πριν την αναβάθμιση δεν το είχα δει ποτέ.

Εγώ το έχω δει και πριν το HyperOS όταν κρατάω από ψηλά τη συσκευή, ακόμη και από τις άκρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όταν δέχομαι κλήσεις, ο ήχος κλήσης ακούγεται δύο φορές (ξεκινάει ο ένας ήχος κ έπειτα από κλάσματα χτυπάει πάνω στον ίδιο ήχο ξανά σα να με καλούν σε δύο συσκευές με τον ίδιο ήχο κλήσης την ίδια ώρα). 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ευχαριστώ 🙏🙏.

*Έχω πάει Ρυθμίσεις - Ήχος και Δόνηση - Κουδούνισμα - επιλογή δικού μου ήχου για Sim 1 & Sim 2 (ίδιος ήχος).

Link to comment
Share on other sites

Το volte σας το εμφανιζει κανονικα? Δεν μου το εμφανιζει ουτε στην γραμμη ειδοποιησεων αλλα ουτε και στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με Vodafone δεν εμφανίζεται. Για να δεις αν δουλεύει, θα καλέσεις έναν οποιοδήποτε αριθμό με 4G/5G ενεργό και κλειστό WiFi και θα δεις αν θα μείνει η ένδειξη 4G/5G πάνω δεξιά 

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειναι οτι οταν ειναι ανοιχτο το Bluetooth το wifi υπολειτουργει, τονεχω δοκιμάσει σε διαφορα rooter και το κανει παντα. Οταν το κλεινω το wifi διμει internet κανονικα. Ειναι θέμα λογισμικού? Πιστεύετε οτι με καποιο update θα λυθει το θεμα?

4 ώρες πριν, paanos said:

Αν είσαι με Vodafone δεν εμφανίζεται. Για να δεις αν δουλεύει, θα καλέσεις έναν οποιοδήποτε αριθμό με 4G/5G ενεργό και κλειστό WiFi και θα δεις αν θα μείνει η ένδειξη 4G/5G πάνω δεξιά 

Με Vodafone ειμαι. Σ ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kakourass said:

Ενα αλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειναι οτι οταν ειναι ανοιχτο το Bluetooth το wifi υπολειτουργει, τονεχω δοκιμάσει σε διαφορα rooter και το κανει παντα. Οταν το κλεινω το wifi διμει internet κανονικα. Ειναι θέμα λογισμικού? Πιστεύετε οτι με καποιο update θα λυθει το θεμα?

Είναι ένα πολύ συνηθισμένο θέμα όταν το WiFi είναι 2,4ghz. Είναι θέμα hardware. Το ρουτερ που έχεις στο σπίτι (ας αρχίσουμε από εκεί..) έχει δυνατότητα να εκπέμπει και στα 5Ghz; Αν ναι, διαχώρισε τα δίκτυα (band steering off) και βάλε το κινητό να συνδέεται μόνο στα 5Ghz. 
 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Είναι ένα πολύ συνηθισμένο θέμα όταν το WiFi είναι 2,4ghz. Είναι θέμα hardware. Το ρουτερ που έχεις στο σπίτι (ας αρχίσουμε από εκεί..) έχει δυνατότητα να εκπέμπει και στα 5Ghz; Αν ναι, διαχώρισε τα δίκτυα (band steering off) και βάλε το κινητό να συνδέεται μόνο στα 5Ghz. 
 

Οχι εκπέμπει μονο σε 2,4ghz, αλλα το θέμα ειναι οτι και στην δουλεια μου ειναι το ίδιο και σε φιλικο σπιτι ειναι το ιδιο, δεν μπορω να ζητησω σε ολους να αλλαξουν τα hz των router τους. Αν ειναι θεμα συνεργασιας του κινητου μου και των routers ή ειναι θεμα του hardware των "περιφεριακών" του τηλεφώνου μου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα του κινητού. Γενικά κάνουν τέτοια compromises οι κατασκευαστές γιατί μειώνουν το κόστος χωρίς να φαίνεται πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το πρώτο. Όχι γενικά δεν είναι κάτι που επιδιορθώνεται, έτσι φτιάχτηκε το κινητό σαν σειρά και δεν είναι σφάλμα στο τεμάχιο. 
Παιζουν στις ίδιες συχνότητες. Η μόνη σωτηρία είναι να αλλάξεις το WiFi. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, paanos said:
11 minutes ago, paanos said:

Χλωμό το πρώτο. Όχι γενικά δεν είναι κάτι που επιδιορθώνεται, έτσι φτιάχτηκε το κινητό σαν σειρά και δεν είναι σφάλμα στο τεμάχιο. 
Παιζουν στις ίδιες συχνότητες. Η μόνη σωτηρία είναι να αλλάξεις το WiFi.

Οκ, θα μαθω να ζω με αυτο. Σ ευχαριστώ πολυ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ Bluetooth και δεν μου έχει τύχει "παραφωνία".

Βέβαια ξέρω με βεβαιότητα ότι όλα τα WiFi που χρησιμοποιώ έχουν και 5GHz band, σχεδόν πάντα στο ίδιο SSID με τα 2.4GHz, οπότε η προτίμηση συχνότητας φαίνεται να δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μου Xiaomi και δεν ξέρω τι φάση παίζει με τις αναβαθμίσεις, αλλά δεν μου φαίνεται λογικό να είμαι ακόμα στην 14.0.13....

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να βάλουν τον 8300 ultra του Poco x6 pro. 

30% φτηνότερο το Poco και έχει πολύ δυνατότερο επεξεργαστή. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ότι το 13T κυκλοφόρησε ~4 μήνες νωρίτερα, ένα κινητό δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής.
Προσωπικά ο 8200 Ultra μου είναι απολύτως επαρκής για οτιδήποτε έχω χρειαστεί. Ακόμη και ο 9200+ που είχε το 13T Pro δεν έχει τόσο σημαντική διαφορά για καθημερινή χρήση. Εξάλλου ακόμη και με τον 8200 Ultra το 13T έχει τεχνητά κομμένες λειτουργίες που θα μπορούσε να υποστηρίζει, πχ 4K/60 video ή 120W charging.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια γνώμη, το θεμα με το wifi το έχει πλέον το τηλεφωνο ανεξάρτητα απο το εαν ειναι ανοιχτό το Bluetooth. Σαν να μου κοβει την ταχύτητα στα 2mbps. Εκανα επαναφορά του wifi αλλα το θέμα παραμένει. Εχει νόημα να κανω επαφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kakourass said:

Παιδια μια γνώμη, το θεμα με το wifi το έχει πλέον το τηλεφωνο ανεξάρτητα απο το εαν ειναι ανοιχτό το Bluetooth. Σαν να μου κοβει την ταχύτητα στα 2mbps. Εκανα επαναφορά του wifi αλλα το θέμα παραμένει. Εχει νόημα να κανω επαφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων? 

Το παρατηρείς σε διάφορα δίκτυα ή μόνο σε κάποιο συγκεκριμένο;
Εάν βάλεις το κινητό ως hotspot και συνδεθείς στο wifi του με άλλη συσκευή, πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα (πχ κάποιο speedtest από τη δεύτερη συσκευή);

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Το παρατηρείς σε διάφορα δίκτυα ή μόνο σε κάποιο συγκεκριμένο;
Εάν βάλεις το κινητό ως hotspot και συνδεθείς στο wifi του με άλλη συσκευή, πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα (πχ κάποιο speedtest από τη δεύτερη συσκευή);

Το δοκιμασα σε δυο δίκτυα στα οποια οι υπολοιπες συσκευες (λαπτοπ και δευτερο κινητο) δούλευαν κανονικά, hotspot δεν δοκιμασα να το κανω. Σημερα ως δια μαγείας επανήλθε στα κανονικα του και εχει θεμα μονο με το Bluetooth. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kakourass said:

Το δοκιμασα σε δυο δίκτυα στα οποια οι υπολοιπες συσκευες (λαπτοπ και δευτερο κινητο) δούλευαν κανονικά, hotspot δεν δοκιμασα να το κανω. Σημερα ως δια μαγείας επανήλθε στα κανονικα του και εχει θεμα μονο με το Bluetooth. 

Από τα συμπτώματα, δεν θα απέκλεια και το ενδεχόμενο να υπάρχει πρόβλημα στην κεραία σου. Στη θέση σου θα σκεφτόμουν και service.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...