Jump to content

iPhone 15 Plus


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

iPhone 15 Plus

 

Η Apple μόλις ανακοίνωσε τα iPhone 15 και 15 Plus και η μεγάλη αναβάθμιση που φέρουν είναι το Dynamic Island από το iPhone 14 Pro. και φυσικά το USB-C. Όσοι όμως από εσάς ελπίζατε σε έναν νέο σχεδιασμό του iPhone 15, αυτό δεν θα συμβεί φέτος. Το φετινό iPhone μοιάζει σε μεγάλο βαθμό ίδιο με τον προκάτοχό του, το iPhone 14, ενώ το iPhone 15 να συνεχίζει να χρησιμοποιεί οθόνη 6.1 ιντσών, με το iPhone 15 Plus μια των 6.7 ιντσών.

iphone-15-1.jpg

 

Όλα τα μοντέλα του iPhone 15 θα διαθέτουν το Dynamic Island. Πρόκειται για την εγκοπή που έκανε αρχικά την εμφάνισή της στα iPhone 14 Pro και Pro Max, παρέχοντας έναν νέο τρόπο για να βλέπετε ορισμένες ειδοποιήσεις και να μπορείτε να αλληλεπιδράτε με εφαρμογές. Το iPhone 15 διαθέτει επίσης οθόνη OLED Super Retina, η οποία υποστηρίζει περιεχόμενο Dolby Vision με φωτεινότητα 1.600 nits. Η μέγιστη φωτεινότητα αυτής της οθόνης είναι 2.000 nits στο φως του ήλιου, διπλάσια από εκείνη του iPhone 14 όπως επισημαίνει το theverge.com.

iphone-15-2.jpg

Στη νέα οικογένεια των iPhone 15 εκτός από το Dynamic Island έχουμε και ένα ριζικά βελτιωμένο σύστημα κάμερας. Ο κύριος αισθητήρας της κάμερας είναι των 48MP, σε σχέση με εκείνον των 12MP που υπήρχε στο προηγούμενο iPhone 14. Υπάρχει επίσης μια 12MP telephoto και σαφείς βελτιώσεις στο portrait mode. Η συσκευή θα μπορεί να αναγνωρίζει αυτόματα τη σκηνή και δεν θα χρειαστεί να πραγματοποιήσεις μετάβαση σε αυτό.

iphone-15-3.jpg

Εντός των iPhone 15 η Apple αναβαθμίζει τον επεξεργαστή στον Apple A16, τον ίδιο που βρίσκουμε στο iPhone 14 Pro. Η Apple επίσης υπόσχεται αυτονομία μιας ολόκληρης ημέρας χάρη στη βελτιωμένη μπαταρία με την οποία εξοπλίζεται. Το iPhone 15 διαθέτει ένα δεύτερης γενιάς ultra wideband chip, όπως και η νέα οικογένεια των Apple Watch Series 9, το οποίο βελτιώνει τη συνδεσιμότητα με άλλες συσκευές που βρίσκονται πιο μακριά και μπορεί να ενεργοποιήσει την εύρεση ακριβείας στο Find My, ώστε να μπορείτε να βρίσκετε ευκολότερα τους φίλους σας αν έχουν τα τελευταία μοντέλα iPhone 15.

iphone-15-4.jpg

Οι τιμές ξεκινούν από τα 799 δολάρια για το μοντέλο των 128GB, ενώ το iPhone 15 Plus από τα 899 δολάρια. Φυσικά αυτές οι τιμές είναι για την αμερικάνικη αγορά και περιμένουμε τις επόμενες ώρες για τις τιμές στην χώρα μας.

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ότι οι τιμές θα είναι ίδιες με πέρυσι, αν όχι ελαφρώς μειωμένες. 

Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση από 12 απλό σε 15+, πάντως. Πιο πολύ σκεπτόμενος ότι το 12 ακόμα θα πιάσει ένα καλο ποσό στη μεταπώληση και ότι θέλω το 2χ zoom στην κάμερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, paanos said:

Ακούγεται ότι οι τιμές θα είναι ίδιες με πέρυσι, αν όχι ελαφρώς μειωμένες. 

Ναι, παραδόξως για Apple οι τιμές θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα, το παραδόξως πάει κυρίως στα Pro μοντέλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το 15 plus θα με κάνει μετα απο καιρό ν αγοράσω ενα apple προϊόν 

Πολυ vfm, ειδικά αν το παρεις οπως εγω χωρις φπα

Μονο μειομ τα 60 hz που δεμ με πολύ ενδιαφέρει ομως

Μπαταρία φωτηνοτητα ταχύτητα τα συν 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν πηγα σημερα σε μια Apple της Γερμανίας να τα δω λαιβ

Επαθα σοκ γιατι το 15 πλας με. Ολες ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις ιδιες εχει 20 η 15% πιο αδυνατα χρωματα, ειδικά στα μπλε πράσινο κόκκινο η διαφορα ηταν πιο αισθητή...

Ρώτησα και τον εξπερτ του μαγασιου και αφου εκανε ολα τα σετ απ, εφερε κι αλλη συσκευή καρεληξε στο ιδιο συμπέρασμα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΊΔΙΕΣ οι οθόνες οσον αφορα τα χρώματα τόσο σε στατικά σαιτ πχ Bild.de οσο καi σε youtube 

.. Απογοήτευση πλήρης 

Δεν αξιζει καν παιδες

Κατω κι απο xiaomi η εικονα... 

Δεν μιλαω για σκρολινγκ κλπ 

Μιλαω για χρώματα και youtube αναπαραγωγή βίντεο.... 

 

Ακυρο εντελως για όποιον θέλει ζωντανή οθονη

Παμε για το 14 pm... 

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πηγα σημερα σε μια Apple της Γερμανίας να τα δω λαιβ
Επαθα σοκ γιατι το 15 πλας με. Ολες ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις ιδιες εχει 20 η 15% πιο αδυνατα χρωματα, ειδικά στα μπλε πράσινο κόκκινο η διαφορα ηταν πιο αισθητή...
Ρώτησα και τον εξπερτ του μαγασιου και αφου εκανε ολα τα σετ απ, εφερε κι αλλη συσκευή καρεληξε στο ιδιο συμπέρασμα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΊΔΙΕΣ οι οθόνες οσον αφορα τα χρώματα τόσο σε στατικά σαιτ πχ Bild.de οσο καi σε youtube 
.. Απογοήτευση πλήρης 
Δεν αξιζει καν παιδες
Κατω κι απο xiaomi η εικονα... 
Δεν μιλαω για σκρολινγκ κλπ 
Μιλαω για χρώματα και youtube αναπαραγωγή βίντεο.... 
 
Ακυρο εντελως για όποιον θέλει ζωντανή οθονη
Παμε για το 14 pm... 


Καταρχάς δεν έχουν ίδιες οθόνες.
Κατά τα υπόλοιπα πιστεύω ότι αν βγάλεις το True Tone θα είναι σχεδόν ίδιες στην απόχρωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παίδες....Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε μήλο από Xiaomi 13 T pro...αξίζει η αλλαγή σε iPhone 15 plus???

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2023 at 9:59 ΜΜ, Christos kitsos said:

Καλησπέρα παίδες....Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε μήλο από Xiaomi 13 T pro...αξίζει η αλλαγή σε iPhone 15 plus???

Αν αξίζει σε σχέση με τι? Επίσης καλύτερα να πας σε pro μοντέλο όχι σε απλό. 120hz και πολύ καλύτερη κάμερα.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 11/12/2023 at 11:59 ΜΜ, Christos kitsos said:

Καλησπέρα παίδες....Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε μήλο από Xiaomi 13 T pro...αξίζει η αλλαγή σε iPhone 15 plus???

Η σύγκριση δεν έχει τόσο να κάνει με τις συσκευές αυτές καθεαυτές αλλά με το λειτουργικό. Αν θέλεις να αλλάζεις εικονίδια, launchers, να βάζεις "σπασμένες" εφαρμογές και γενικά να πειράζεις πράγματα, μένεις στο Android. Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις και το iOS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Η σύγκριση δεν έχει τόσο να κάνει με τις συσκευές αυτές καθεαυτές αλλά με το λειτουργικό. Αν θέλεις να αλλάζεις εικονίδια, launchers, να βάζεις "σπασμένες" εφαρμογές και γενικά να πειράζεις πράγματα, μένεις στο Android. Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις και το iOS.

σπασμενες εφαρμογες βαζεις και στην apple...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζω εφαρμογές και τέτοια ..Κανονική χρήση κάνω απλώς σκέφτομαι να δοκιμάσω και μήλο...Το βρίσκω από ένα φίλο μου μεταχειρισμένο ελαφρώς και ψήνομε να το πάρω....Το μόνο λάθος στο plus πιστεύω τα 60hz αλλά θα το συνηθίσω πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Christos kitsos said:

Δεν πειράζω εφαρμογές και τέτοια ..Κανονική χρήση κάνω απλώς σκέφτομαι να δοκιμάσω και μήλο...Το βρίσκω από ένα φίλο μου μεταχειρισμένο ελαφρώς και ψήνομε να το πάρω....Το μόνο λάθος στο plus πιστεύω τα 60hz αλλά θα το συνηθίσω πιστεύω.

Δεν είναι λάθος 

Ειναι θέμα τιμής 

Αλλιως πας στο pro μοντέλο και φυσικά τα σκας παραπάνω 

Marketing λέγεται αυτό και το κάνουν για να κερδίσουν μεγαλύτερο καταναλωτικό κοινό επειδή προφανώς δεν μπορούν όλοι να δώσουν 1400€ για το ακριβό μοντέλο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Μιλάς για Jailbreak;

ποτε!! sideloading που με το ios17 εγινε πολυ πιο ευκολο!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Just now, arxontas2323 said:

ποτε!! sideloading που με το ios17 εγινε πολυ πιο ευκολο!!

Ποτέ δεν θα είχα το θάρρος να έχω μέσα στην συσκευή μου κωδικούς τραπεζών άρα και χρήματα και να κάνω side loading 

Γενικά ευαίσθητες πληροφορίες για τον καθένα μας νομίζω δεν πρέπει να ρισκάρουμε να διαρρέουν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tasos19s said:

Ποτέ δεν θα είχα το θάρρος να έχω μέσα στην συσκευή μου κωδικούς τραπεζών άρα και χρήματα και να κάνω side loading 

Γενικά ευαίσθητες πληροφορίες για τον καθένα μας νομίζω δεν πρέπει να ρισκάρουμε να διαρρέουν 

βγαινουμε off topic,θα πω αυτο και θα το κλεισω γιατι δεν ειναι σωστο!! και στο android το ιδιο μπορει να συμβει με τις τοσες εφαρμογες που υπαρχουν διαθεσιμες εκτος play store..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, arxontas2323 said:

βγαινουμε off topic,θα πω αυτο και θα το κλεισω γιατι δεν ειναι σωστο!! και στο android το ιδιο μπορει να συμβει με τις τοσες εφαρμογες που υπαρχουν διαθεσιμες εκτος play store..

Δεν λέω το αντίθετο 

Αυτο ισχύει για όλα τα λογισμικά 

Και android όταν είχε παράλληλα με το iPhone, είχα κλειστή την επιλογή για εγκατάσταση εφαρμογών εκτός play store 

Δεν είναι καθόλου εκτός θέματος 

Εστω και ένας να καταλάβει και να σώσει το πορτοφόλι του ή κάποια άλλη πληροφορία πάλι καλό είναι 

Μην συζητάμε μόνο για την υγεία μπαταρίας που έπεσε 1% επειδή κάναμε ενημέρωση λογισμικού 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα είμαι κάτοχος Xiaomi 13 T pro και κέρδισα σε διαγωνισμό apple iPhone 15 plus...Να το κρατήσω το Xiaomi η να κρατήσω το iPhone?αξίζει η μετάβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, Christos kitsos said:

Καλησπέρα είμαι κάτοχος Xiaomi 13 T pro και κέρδισα σε διαγωνισμό apple iPhone 15 plus...Να το κρατήσω το Xiaomi η να κρατήσω το iPhone?αξίζει η μετάβαση?

Καλό είναι να κάνεις μια έρευνα για να δεις αν σου ταιριάζει το λειτουργικό. Αν απαντήσεις στο ερώτημα, Android ή iOS, θα έχεις απαντήσει και στην απορία σου. Επειδή αυτό είναι υποκειμενικό όμως για τον καθένα, πρέπει να το ψάξεις και να αποφασίσεις ο ίδιος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Christos kitsos said:

Καλησπέρα είμαι κάτοχος Xiaomi 13 T pro και κέρδισα σε διαγωνισμό apple iPhone 15 plus...Να το κρατήσω το Xiaomi η να κρατήσω το iPhone?αξίζει η μετάβαση?

Αν αξίζει η μετάβαση σε σχέση με τι; η βασική διαφορά είναι το λειτουργικό όπως είπαν και πάνω. Πρέπει να δεις αν σου αρέσει το ios αρχικά...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Christos kitsos said:

Καλησπέρα είμαι κάτοχος Xiaomi 13 T pro και κέρδισα σε διαγωνισμό apple iPhone 15 plus...Να το κρατήσω το Xiaomi η να κρατήσω το iPhone?αξίζει η μετάβαση?

γραψε μας τι χρηση κανεις για να σου απαντησουμε...αν εισαι μονο κλησεις και social media τοτε ναι αξιζει να δοκιμάσεις την μετάβαση

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, arxontas2323 said:

γραψε μας τι χρηση κανεις για να σου απαντησουμε...αν εισαι μονο κλησεις και social media τοτε ναι αξιζει να δοκιμάσεις την μετάβαση

Όχι παίζω και games πολύ ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι παίζω και games πολύ ..

Η μπαταρία και το soc του 15+ δεν συγκρίνεται με το xiaomi.
Κατά τα υπόλοιπα, γιατί απλά δεν δοκιμάζεις αν σου κάνει και να δώσεις όποιο δεν σου κάνει;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos523 said:


Η μπαταρία και το soc του 15+ δεν συγκρίνεται με το xiaomi.
Κατά τα υπόλοιπα, γιατί απλά δεν δοκιμάζεις αν σου κάνει και να δώσεις όποιο δεν σου κάνει;

Μάλλον αυτό θα κάνω....Θα το ανοίξω θα το δοκιμάσω και ότι με βολεύει περισσότερο..Θα χάσω λογαριασμούς e banking και τέτοια με το iphone.αυτο δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Christos kitsos said:

Θα χάσω λογαριασμούς e banking και τέτοια με το iphone.αυτο δεν θέλω.

Γιατί να τα χάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...