Jump to content

iPhone 15 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω καποια καλωδια που οταν τα συνδεω στο 15προ μαξ δεν δουλευουν και οταν τα βαζω σε s23u δουλευει μια χαρα...δεν ειναι της apple...ειναι usb a σε type c

ξερουμε γιατι;

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Πήρα στη σύζυγο το 15 pro max, πήγα στο i-repair για να περάσουν τζαμακι οθονης( και στα προηγούμενα πήγαινα εκεί και είχαν άψογη τοποθέτηση και εφαρμογη), αλλά το αποτέλεσμα είναι τραγικό. Το τζαμακι έχει ένα μαύρο πλαίσιο γύρω και έρχεται τόσο οριακά στο χείλος της οθόνης,που η spigen air liquid ( σε κανένα κινητό με οποιοδήποτε τζάμι δεν είχα θέμα μέχρι τωρα) έρχεται σε επαφή μαζί του με αποτέλεσμα στην παραμικρή πίεση λόγω κρατηματος με το χέρι την ανασηκωνει προφανώς γιατί παίρνει αέρα και γεμίζει παντού τεράστιες φουσκάλες.....
Το παραδεχτηκαν επιτόπου, προσπαθώντας βέβαια να ρίξουν το φταίξιμο στις "κακές spigen " θήκες, που δεν υπάρχει καν....
Από Δευτέρα θα ξαναπάω στο μαγαζί για να δουν μήπως παραγγείλουν άλλη...
Στο 15plus στην κουνιάδο μου το ίδιο τζαμακι κάθεται άψογα,αφήνοντας αυτό το χιλιοστό περιμετρικά κενο,απαραίτητο για να μην ακουμπάει η θήκη.
Επειδή το pro max με το plus έχουν μεν ίδια οθόνη, αλλά στις διαστάσεις αναφέρεται σε ύψος και πλάτος 1 χιλιοστό διαφορά, μήπως πέρασαν το τζαμακι του plus και έκατσε έτσι?
Έχει κανείς εμπειρία από irepair με τοποθέτηση τζαμιού?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, DrFrap said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Πήρα στη σύζυγο το 15 pro max, πήγα στο i-repair για να περάσουν τζαμακι οθονης( και στα προηγούμενα πήγαινα εκεί και είχαν άψογη τοποθέτηση και εφαρμογη), αλλά το αποτέλεσμα είναι τραγικό. Το τζαμακι έχει ένα μαύρο πλαίσιο γύρω και έρχεται τόσο οριακά στο χείλος της οθόνης,που η spigen air liquid ( σε κανένα κινητό με οποιοδήποτε τζάμι δεν είχα θέμα μέχρι τωρα) έρχεται σε επαφή μαζί του με αποτέλεσμα στην παραμικρή πίεση λόγω κρατηματος με το χέρι την ανασηκωνει προφανώς γιατί παίρνει αέρα και γεμίζει παντού τεράστιες φουσκάλες.....
Το παραδεχτηκαν επιτόπου, προσπαθώντας βέβαια να ρίξουν το φταίξιμο στις "κακές spigen " θήκες, που δεν υπάρχει καν....
Από Δευτέρα θα ξαναπάω στο μαγαζί για να δουν μήπως παραγγείλουν άλλη...
Στο 15plus στην κουνιάδο μου το ίδιο τζαμακι κάθεται άψογα,αφήνοντας αυτό το χιλιοστό περιμετρικά κενο,απαραίτητο για να μην ακουμπάει η θήκη.
Επειδή το pro max με το plus έχουν μεν ίδια οθόνη, αλλά στις διαστάσεις αναφέρεται σε ύψος και πλάτος 1 χιλιοστό διαφορά, μήπως πέρασαν το τζαμακι του plus και έκατσε έτσι?
Έχει κανείς εμπειρία από irepair με τοποθέτηση τζαμιού?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το I repair σε τι να φταίει; Η τοποθέτηση είναι σωστή άμα μπει ίσια και δεν έχει φουσκάλες 

Απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με το κατάστημα αλλά με το τζαμί και την θήκη 

Τι από τα δυο φταίει δεν γνωρίζω αλλά ίσως κάποιος άλλος που έχει τον συνδυασμό των δυο αυτών αξεσουάρ να σε βοηθήσει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το I repair σε τι να φταίει; Η τοποθέτηση είναι σωστή άμα μπει ίσια και δεν έχει φουσκάλες 
Απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με το κατάστημα αλλά με το τζαμί και την θήκη 
Τι από τα δυο φταίει δεν γνωρίζω αλλά ίσως κάποιος άλλος που έχει τον συνδυασμό των δυο αυτών αξεσουάρ να σε βοηθήσει 
Δεν φταίει όσον αφορά την τοποθέτηση, η οποία είναι άψογη. Αναφέρομαι στο ότι έβαλαν ένα τζάμι το οποίο είναι edge to edge, δεν αφήνει καθόλου περιθώριο στις άκρες και αμφιβάλω ότι υπάρχουν πολλές θήκες που δεν θα έρχονται σε επαφή μαζί του. Εξάλλου το κινητό το πήγα μαζί με τη θήκη, οπότε θα έπρεπε εκ των προτέρων να μου πουν ότι το τζάμι ειναι edge to edge, οπότε θα είχα θέμα με τη θήκη. Επίσης, σε όλα τα άλλα κινητά ότι τζάμι έβαλαν, ακόμα και σε 15plus, δεν ήταν edge to edge. Δεν με είχαν προϊδεάσει ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Από το κατάστημα μου είπαν να ξαναπεράσω εφόσον παραμείνει το πρόβλημα, ώστε να ψάξουν να παραγγελουν άλλο τζάμι.
Δεν κάνω το ποστ για να κράξω το μαγαζί. Ρωτάω κυρίως μήπως τοποθετήθηκε πιθανώς λάθος διάσταση σε τζαμακι, δλδ του 15plus και επειδή το Promax είναι ελαφρώς μικρότερο σε διαστάσεις κατά 1 χιλιοστό να του κάθεται έτσι οριακά...και εάν έχει κανείς εμπειρία τοποθέτησης σε I repair που να μην έρχεται edge to edge?
Έχω και την εναλλακτική να παραγγείλω το spigen ezfit, απλά για πιο ευκολία πήγα στο i-repair καθώς μέχρι τώρα ήμουν ικανοποιημένος.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει όσον αφορά την τοποθέτηση, η οποία είναι άψογη. Αναφέρομαι στο ότι έβαλαν ένα τζάμι το οποίο είναι edge to edge, δεν αφήνει καθόλου περιθώριο στις άκρες και αμφιβάλω ότι υπάρχουν πολλές θήκες που δεν θα έρχονται σε επαφή μαζί του. Εξάλλου το κινητό το πήγα μαζί με τη θήκη, οπότε θα έπρεπε εκ των προτέρων να μου πουν ότι το τζάμι ειναι edge to edge, οπότε θα είχα θέμα με τη θήκη. Επίσης, σε όλα τα άλλα κινητά ότι τζάμι έβαλαν, ακόμα και σε 15plus, δεν ήταν edge to edge. Δεν με είχαν προϊδεάσει ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Από το κατάστημα μου είπαν να ξαναπεράσω εφόσον παραμείνει το πρόβλημα, ώστε να ψάξουν να παραγγελουν άλλο τζάμι.
Δεν κάνω το ποστ για να κράξω το μαγαζί. Ρωτάω κυρίως μήπως τοποθετήθηκε πιθανώς λάθος διάσταση σε τζαμακι, δλδ του 15plus και επειδή το Promax είναι ελαφρώς μικρότερο σε διαστάσεις κατά 1 χιλιοστό να του κάθεται έτσι οριακά...και εάν έχει κανείς εμπειρία τοποθέτησης σε I repair που να μην έρχεται edge to edge?
Έχω και την εναλλακτική να παραγγείλω το spigen ezfit, απλά για πιο ευκολία πήγα στο i-repair καθώς μέχρι τώρα ήμουν ικανοποιημένος.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με γνήσιες θήκες σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Με γνήσιες θήκες σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Όταν λες γνήσιες, εννοείς της apple? Γιατί και οι spigen κορυφαίες είναι, δεν είναι θέμα μάρκας. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε θήκη προσφέρει μια σοβαρή προστασία και καλύπτει το χείλος της οθόνης ( και υπάρχουν πολλές τέτοιες) δεν συνεργάζεται μάλλον με τζαμακια edge to edge.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα θήκης … τα νέα τηλέφωνα έχουν εξαλείψει το κενό περιμετρικά στην οθόνη (0.5mm)

αν η θήκη είναι bulky… πρέπει να πάρεις τζάμι (βλέπε belkin) δίχως μαύρο πλαίσιο , να τερματίζει πιο μέσα κ να αφήνει ακάλυπτες άκρες .

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες γνήσιες, εννοείς της apple? Γιατί και οι spigen κορυφαίες είναι, δεν είναι θέμα μάρκας. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε θήκη προσφέρει μια σοβαρή προστασία και καλύπτει το χείλος της οθόνης ( και υπάρχουν πολλές τέτοιες) δεν συνεργάζεται μάλλον με τζαμακια edge to edge.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι της Apple εννοώ,γιατί δεν πατάνε μέσα στην οθόνη ,αγκαλιάζουν τέλεια το τηλέφωνο αλλά σίγουρα δεν θα έχουν επαφή με τα tempered glass όπως πιστεύω ότι και οι περισσότερες δερμάτινες γιατί έχουν την ίδια λογική κατασκευής με τις θήκες της apple


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα και για μένα. Αύριο θα πάω στο Κωτσόβολο για αγορά. 

Έχω ένα κόλλημα με το μαύρο. Αν κσι εννοείται πως αυτό είναι υποκειμενικό, εσείς ποιο θα προτείνατε; 

Επίσης ο Κωτσόβολος περνάει μια προστασία οθόνης που την διαφημίζει ως άριστη (αλλοίμονο αν έλεγε το αντίθετο). Την έχει δοκιμάσει κάποιος; Να προτιμήσω κάποια άλλη; 

Ευχαριστώ. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.Κι εγώ το μαύρο θα επέλεγα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2024 at 3:14 ΜΜ, arxontas2323 said:

Εχω καποια καλωδια που οταν τα συνδεω στο 15προ μαξ δεν δουλευουν και οταν τα βαζω σε s23u δουλευει μια χαρα...δεν ειναι της apple...ειναι usb a σε type c

ξερουμε γιατι;

Άσχετο με το θέμα σου, έχεις χρησιμοποιήσει την εφαρμογή "μεταφορά σε ios" της apple για μεταφορά δεδομένων από android σε ios? Δουλεύει σωστά κι αν ναι, τι μεταφέρει? 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, montoya_42 said:

Άσχετο με το θέμα σου, έχεις χρησιμοποιήσει την εφαρμογή "μεταφορά σε ios" της apple για μεταφορά δεδομένων από android σε ios? Δουλεύει σωστά κι αν ναι, τι μεταφέρει? 

Τα μεταφέρει σχεδόν ολα....φωτογραφιες τς μετεφερα με ανορθοδοξο τρόπο μέσω 3utools...ήθελα να μπουν με συγκεκριμένη σειρά γιατί ειχα πολλά  άλμπουμ στο s23u...το viber να προσεξεις γιατί δεν εδωσα την δεοθσα σημασία και εχασα ολες της συνομιλίες δυστυχώς και ειχα πολλές απο πελάτες...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, arxontas2323 said:

Τα μεταφέρει σχεδόν ολα....φωτογραφιες τς μετεφερα με ανορθοδοξο τρόπο μέσω 3utools...ήθελα να μπουν με συγκεκριμένη σειρά γιατί ειχα πολλά  άλμπουμ στο s23u...το viber να προσεξεις γιατί δεν εδωσα την δεοθσα σημασία και εχασα ολες της συνομιλίες δυστυχώς και ειχα πολλές απο πελάτες...

Νομίζω δεν μεταφέρονται συνομιλίες από android σε iOS και το αντίστροφο 

Μιλάμε φυσικά για το vibes 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, arxontas2323 said:

Τα μεταφέρει σχεδόν ολα....φωτογραφιες τς μετεφερα με ανορθοδοξο τρόπο μέσω 3utools...ήθελα να μπουν με συγκεκριμένη σειρά γιατί ειχα πολλά  άλμπουμ στο s23u...το viber να προσεξεις γιατί δεν εδωσα την δεοθσα σημασία και εχασα ολες της συνομιλίες δυστυχώς και ειχα πολλές απο πελάτες...

Το viber το θεωρώ ξεγραμμενο μιας που το android κρατάει το back up στο Google drive ενώ το ios στο icloud. Δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε κάτι. 

25 minutes ago, Tasos19s said:

Νομίζω δεν μεταφέρονται συνομιλίες από android σε iOS και το αντίστροφο 

Μιλάμε φυσικά για το vibes 

Δυστυχώς αυτό ξέρω κι εγώ. 

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, montoya_42 said:

Επίσης ο Κωτσόβολος περνάει μια προστασία οθόνης που την διαφημίζει ως άριστη (αλλοίμονο αν έλεγε το αντίθετο). Την έχει δοκιμάσει κάποιος; Να προτιμήσω κάποια άλλη;

Η μικρή καμπύλη που κάνει φέτος στις άκρες η οθόνη της συσκευής, έχει κάνει τα tempered glass πονοκέφαλο για πολλούς. Αν θέλεις την απόλυτη λύση.., Flolab. Με ότι άλλο πάρεις θα συμβιβαστείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Η μικρή καμπύλη που κάνει φέτος στις άκρες η οθόνη της συσκευής, έχει κάνει τα tempered glass πονοκέφαλο για πολλούς. Αν θέλεις την απόλυτη λύση.., Flolab. Με ότι άλλο πάρεις θα συμβιβαστείς.

Δηλαδή φεύγω από την samsung που το μόνο που με χαλούσε ήταν η καμπυλωτη οθόνη και έρχομαι στην Aplle που ξεκινάει κι αυτή καμπύλες;;; 

Δεν ήξερα ότι το 15 pro max έχει καμπυλωτη οθόνη. 

Έχεις κάποιο λινκ για τη flolab;; 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πριν το 12 είχαν καμπύλη. 
Ειμαι πολύ ικανοποιημένος με ένα από το πλαίσιο (κι όμως 😛 ), έχει φάει άπειρες πτώσεις και είναι μια χαρά. Και η τοποθέτηση μια χαρά επίσης. Πολύ λεπτό πλαίσιο. Ήταν το μόνο βέβαια που είχε διαθέσιμο εκείνες τις ημέρες. Τώρα δεν θα έδινα πάλι 20€ για αυτό, θα συμβιβαζόμουν με ένα spigen στο 1/4 της τιμής 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, paanos said:

Και πριν το 12 είχαν καμπύλη. 
Ειμαι πολύ ικανοποιημένος με ένα από το πλαίσιο (κι όμως 😛 ), έχει φάει άπειρες πτώσεις και είναι μια χαρά. Και η τοποθέτηση μια χαρά επίσης. Πολύ λεπτό πλαίσιο. Ήταν το μόνο βέβαια που είχε διαθέσιμο εκείνες τις ημέρες. Τώρα δεν θα έδινα πάλι 20€ για αυτό, θα συμβιβαζόμουν με ένα spigen στο 1/4 της τιμής 

Τι μαρκα φίλε μου; 

Link to comment
Share on other sites

Όταν δίνεις 1000+ € για συσκευή με ένα από τα καλύτερα πάνελ/οθόνη …

βάζεις μετά επάνω της  μια προστασία της σειράς κ δεν ενδιαφέρεσαι , τί συνέπειες έχει σε αντανακλάσεις/ αλλοιώσεις χρωμάτων , αλλά…. ότι έκανες μια σοβαρή οικονομία των 10-15€ … 

Δηλαδή αγοράζεις μια BMW … κ με τις επιλογές σου … σιγά σιγά την κανείς fiat…

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos.k2 said:

Τι μαρκα φίλε μου; 

Του πλαίσιο κάτι. Έχουν μια δική τους μάρκα 

3 ώρες πριν, xabos said:

Δηλαδή αγοράζεις μια BMW … κ με τις επιλογές σου … σιγά σιγά την κανείς fiat…

Επειδη το τζαμάκι της spigen έχει 5€ και του Κινέζου 1, δε σημαίνει ότι συγκρίνονται. Στο κάτω κάτω ένα κομμάτι τζάμι είναι, είπαμε 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
10 ώρες πριν, montoya_42 said:

Έχεις κάποιο λινκ για τη flolab;; 

https://flolab.io/collections/iphone-15-pro-screen-protector/products/iphone-15-pro-max-screen-protectors?variant=43315920404631

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα θήκης … τα νέα τηλέφωνα έχουν εξαλείψει το κενό περιμετρικά στην οθόνη (0.5mm)
αν η θήκη είναι bulky… πρέπει να πάρεις τζάμι (βλέπε belkin) δίχως μαύρο πλαίσιο , να τερματίζει πιο μέσα κ να αφήνει ακάλυπτες άκρες .
Η συγκεκριμένη θήκη της spigen δεν την λες και bulky...σήμερα θα περάσω να το δούμε ξανά. Απλά μου φάνηκε περίεργο που στο plus το ίδιο τζαμακι με το μαύρο πλαίσιο δεν έρχεται τόσο έξω,αφήνει αυτό το μισό χιλιοστό περιθώριο...
Το belkin δεν το έχω δει, φαντάζομαι παρόμοιο με το spigen θα είναι. Ίδωμεν....

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

D9G68JZK  μου έστειλε κωδικό το/η flolab 

Έκανα χθες παραγγελία το τζαμακι και σήμερα μου ήρθε email με "προσφορά" 20%

20% off our premium screen protectors
20% off our phone cases
 20% off our 20W fast chargers (UL Certified) 50% in just 25 min
20% off our Type-C to Lightning cables. MFI certified 35,000 bends

Σκέφτομαι να ακυρώσω τη χθεσινή παραγγελία και να κάνω νέα,προσθέτοντας το μπριζακι φόρτισης και τζαμακι για τις κάμερες των φακών στη πλάτη... με μια μικρή διαφορά.

Αξίζει το μπριζακι ή να πάρω το αυθεντικό; 

Link to comment
Share on other sites

Stay away…ο τίτλος 

μερικοί επιμένουν πως είναι αχρείαστη η δήθεν προστασία των φακών στις πίσω κάμερες …

Μετά το 4:00 λεπτό , φάινεται ( μισή με/ μισή χωρίς )  πόσο  αλλοιώνεται η εικόνα …

Τα δε …lens protector … αν ψάξετε λίγο παραπάνω θα δείτε για blurred effects..

περισσότερη ζημιά , παρά όφελος .. τελικό αποτέλεσμα. 
 https://youtu.be/w2jRdRMg7ds?si=juis1eRAW8xhsGmM  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...