Jump to content

iPhone 15 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

iPhone 15 Pro Max

To iPhone 15 Pro Max παρουσιάστηκε σήμερα μαζί με το iPhone 15 Pro από την Apple ως τα ισχυρότερα και ανθεκτικότερα iPhone που βγήκαν μέχρι σήμερα. Ούτε λίγο ούτε πολύ οι φήμες που ακούγαμε τόσο καιρό περί κατασκευής από τιτάνιο, του νέου πανίσχυρου τηλεφακού στο σύστημα καμερών και φυσικά του USB-C καλωδίου κι θύρας φόρτισης, επιβεβαιώθηκαν.

Τα νέα Pro μοντέλα θα είναι ελαφρύτερα και ανθεκτικότερα χάρη στο τιτάνιο, αλλά και συγχρόνως θα είναι και τα iPhone με τα λεπτότερα πλαίσια οθόνης. Η Apple αποκαλεί το υλικό κατασκευής Grade 5 τύπου τιτάνιο, όντας το ίδιο ακριβώς με αυτό που χρησιμοποιήθηκε στο Mars Rover της NASA.

image.thumb.png.e3df75bdf98c872988b5be305aa92372.png

Επιβεβαιώθηκε, επίσης, το customizable Action button αντί του γνωστού και συνηθισμένου διακόπτη που υπήρχε εδώ και δεκαετίες στα iPhone, με το οποίο το κινητό έμπαινε σε σίγαση. Πλέον θα το πατάτε με διαφορετικούς τρόπους και θα υπάρχει διαφορετική δόνηση (απτική ανάδραση) ανάλογα με τις λειτουργίες που θα του βάλετε να κάνει.

image.thumb.png.bcfbe57ecfb2f040c49f5f58960320e6.png

Συνεχίζοντας, το Α17 Pro chip ξεκινάει μια νέα εποχή για την επεξεργαστική ισχύ των iPhone. Η εναλλαγή σε 3nm αρχιτεκτονική φέρνει 19 δισεκατομμύρια τρανζίστορ. Το chip περιλαμβάνει επίσης μια Pro επιπέδου GPU που είναι και η ισχυρότερη που κατασκεύασε η Apple. Μάλιστα το ειδικό demo που έδειξε η Apple έτρεχε μέχρι και το Resident Evil 4 Remake, το Resident Evil Village, αλλά και το επερχόμενο The Division: Resurgence. Μέχρι και το Assassin’s Creed Mirage θα τρέχει κανονικά στα iPhone 15 Pro σε μια έκδοση που θα κυκλοφορήσει το 2024.

Αναλυτικότερα, η νέα GPU των iPhone 15 Pro έρχεται με νέα shader αρχιτεκτονική που έχουν επιμεληθεί οι μηχανικοί της εταιρίας. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του κολοσσού, πρόκειται για το μεγαλύτερο redesign στην ιστορία των Apple GPUs. Η νέα αυτή GPU διαθέτει συνολικά έξι πυρήνες, με την μέγιστη απόδοση να είναι έως και 20% υψηλότερη σε σχέση με πέρυσι. Παράλληλα, υποστηρίζονται και νέα rendering χαρακτηριστικά για ακόμη καλύτερη επιδόσεις, όπως το mesh shading, αλλά και για πολύ καλύτερα γραφικά, όπως το ray tracing. Η Apple ετοίμασε μέχρι και δικό της upscaling αλγόριθμο, στον οποίο έδωσε το όνομα MetalFX.

image.thumb.png.54c6246ec727cb8d3373d89c196c87fb.png

Το ανανεωμένο σύστημα καμερών των Pro μοντέλων θα είναι σα να διαθέτει 7 διαφορετικούς φακούς. Φυσικά, όλες οι κάμερές του έρχονται με βελτιωμένη απόδοση σε φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού.

Ωστόσο, μακράν το πιο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό των 15 Pro και Pro Max μοντέλων είναι τα διαφορετικά focal lengths και οι «τηλεφακοί» που ενσωματώνει. Θα μπορεί να τραβάει φωτογραφίες και βίντεο στα 24mm, 28 mm, 35 mm και στα 120mm κάτι που θα λύσει τα χέρια πολλών επαγγελματιών. Ο πιο ισχυρός όλων είναι ο 120mm τηλεφακός που προσφέρει x5 οπτικό ζουμ, παραπάνω από το x3 των περσινών iPhone 13 Pro και προπέρσινων iPhone 14 Pro. Επίσης, βελτιώνονται οι portrait φωτογραφίες αλλά και το Night mode χάρη στην ανανεωμένη Photonic Engine, μαζί με την ultra wide κάμερα.

Χάρη στην USB 3.0 Type-C θύρα η μεταφορά δεδομένων θα γίνεται γρηγορότερα από ποτέ, ενώ θα μπορεί να καταγράφει βίντεο σε εξωτερικό δίσκο για επαγγελματικές παραγωγές, ανεβάζοντας την καταγραφή βίντεο ProRes στα 4Κ 60fps.

Επιπροσθέτως, το νέο iPhone 15 Pro γίνεται το πρώτο smartphone που υποστηρίζει το στάνταρ grading “ACES” της Ακαδημίας Κινηματογράφου, με το οποίο γίνονται όλες οι οσκαρικές ταινίες. Θα μπορεί επίσης να καταγράφει Spatial βίντεο για το Apple Vision Pro. Φυσικά υπόσχεται για ακόμη μια φορά μπαταρία που θα κρατάει μια ολόκληρη μέρα.

image.thumb.png.19ce2045567b049a69a822dd981446b2.png

Όλα τα νέα iPhone είναι για preorder από σήμερα και θα κυκλοφορήσουν στα καταστήματα από τις 22 Σεπτεμβρίου με τιμές που παραμένουν ίδιες με πέρυσι. Κόντρα, λοιπόν, στις φήμες περί αύξησης τιμής, τα iPhone 15 Pro θα ξεκινούν από τα $999 και τα iPhone 15 Pro Max από τα $1199. Πλέον, το φθηνότερο Pro Max μοντέλο θα είναι αυτό των 256GB, εξου και η διαφορά σε σχέση με το πιο προσιτό 14 Pro Max, το οποίο ερχόταν με 128GB. Φυσικά αναμένουμε να μάθουμε σε ποιες τιμές θα έρθουν τα νέα iPhone 15 Pro στην ελληνική αγορά. 

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρουμε πότε ξεκινάνε προπαραγγελιες στην Ελλάδα;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
15 minutes ago, arxontas2323 said:

Ξέρουμε πότε ξεκινάνε προπαραγγελιες στην Ελλάδα;

Μάλλον Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Μάλλον Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου.

Δεν εχει βγάλει κανείς τιμή ακομα απ οσο είδα!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι εντελώς προσωπικό θέμα η επιλογή, νομίζω μόνο αν είσαι από 12 και κάτω αξίζει η αλλαγή.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν την παρουσιαση είχαν πει για μεγαλύτερη μπαταρία...ισχύει τελικά;ελάχιστα βίντεο και στο youtube

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 minutes ago, arxontas2323 said:

πριν την παρουσιαση είχαν πει για μεγαλύτερη μπαταρία...ισχύει τελικά;ελάχιστα βίντεο και στο youtube

Αν ίσχυε, θα το είχαν πει στη παρουσίαση, εξάλλου δεν είχαν και τι να πουν εκτός του τιτανίου και του action button.

53 minutes ago, rebel1 said:

Αν και είναι εντελώς προσωπικό θέμα η επιλογή, νομίζω μόνο αν είσαι από 12 και κάτω αξίζει η αλλαγή.

Η καλύτερη αναβάθμιση συσκευής των τελευταίων ετών ήταν από το 12 στο 13 Pro / Pro Max.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1499€ το iphone 15 pro max 256gb

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν ισχύσουν οι φήμες, γιατί ακόμα δεν έχουν βγει επίσημα, μιλάμε για σημαντικά καλύτερες τιμές από πέρσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, athanaso77 said:

Αν ισχύσουν οι φήμες, γιατί ακόμα δεν έχουν βγει επίσημα, μιλάμε για σημαντικά καλύτερες τιμές από πέρσι.

το public το έγραψε σε σχόλιο και επίσης ο admin του διπλανού φόρουμ το έγραψε λίγο πιο πριν...τώρα αν θα ισχύει όντως θα είναι πολύ καλύτερες τιμές...μην ξεχνάμε οτι και το δολάριο φέτος είναι πολύ καλύτερο απο πέρσυ 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, pol2410 said:

Μέσα από το σύστημα του πλαισίου τιμή για το 512 είναι 1738€ 👍🏻

Και το 256 1499;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, arxontas2323 said:

Και το 256 1499;

Φίλε μου για το 256 δεν ασχολήθηκα καθόλου οπότε ‘ λογικά ‘ κάπου εκεί θα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσημες τιμές iPhone 15

iPhone 15 128GB - 979 €
iPhone 15 256GB - 1119 €
iPhone 15 512GB - 1369 €

iPhone 15 Plus 128GB - 1139 €
iPhone 15 Plus 256GB - 1269 €
iPhone 15 Plus 512GB - 1529 €

iPhone 15 Pro 128GB - 1239 €
iPhone 15 Pro 256GB - 1369 €
iPhone 15 Pro 512GB - 1629 €
iPhone 15 Pro 1TB - 1889 €

iPhone 15 Pro Max 256GB - 1499 €
iPhone 15 Pro Max 512GB - 1759 €
iPhone 15 Pro Max 1TB - 2019 €

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, doganos said:

Περισυ ποσο ηταν το αντιστοιχο 14 προ μαξ; 256; ή είχε και 128; 

iPhone 14 Pro Max

128GB 1549 ευρώ

256GB 1719 ευρώ

512GB 1999 ευρώ

1TB 2.279 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει μπει το μικρόβιο να αλλάξω από 14 pro max σε 15 pro max. Το 14 το έχω 6 μήνες, αλλά αυτό το τιτάνιο κάτι μου έκανε. Λίγο που το έψαξα για ανακύκλωση, το λυπάμαι το 14αρι να το σκοτώσω για 750€. Νομίζω είναι αρκετά χαμηλή η τιμή απόσυρσης. Είναι το μόνο που με φρενάρει.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kastorakos84 said:

Μου έχει μπει το μικρόβιο να αλλάξω από 14 pro max σε 15 pro max. Το 14 το έχω 6 μήνες, αλλά αυτό το τιτάνιο κάτι μου έκανε. Λίγο που το έψαξα για ανακύκλωση, το λυπάμαι το 14αρι να το σκοτώσω για 750€. Νομίζω είναι αρκετά χαμηλή η τιμή απόσυρσης. Είναι το μόνο που με φρενάρει.

Ανακύκλωση;;  

Μπορείς να το βάλεις και αγγελία σε  forums κτλ

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xabos said:

Σε 2 ώρες ξεκινάνε τις παραγγελίες 

Εγώ πάντως σε κότσο όλο την έκανα από χτες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...