Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα απαντηση απο Γερμανο.Μου ειπε οτι οντως εχει παρει νερα και εχει οξειδωθει η πλακετα.Οταν γινει αυτο δεν επισκευάζεται ε;

Τελοσπαντων απλα δεν μπορω να θυμηθω να μου πεφτουν νερα...

Σας ευχαριστω ολους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηρα απαντηση απο Γερμανο.Μου ειπε οτι οντως εχει παρει νερα και εχει οξειδωθει η πλακετα.Οταν γινει αυτο δεν επισκευάζεται ε;

Τελοσπαντων απλα δεν μπορω να θυμηθω να μου πεφτουν νερα...

Σας ευχαριστω ολους...

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα στα μαγαζιά που σου έστειλα με PM ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πέρασα την μπλέ σκούρα πρόσοψη του 6230 στο 6230i αλλά με το πληκτρολόγιο του 6230i. Η οθόνη είναι κατά πολύ πολύ λίγο μικρότερη αλλά θεωρώ ότι η διαφορά δεν φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποσες σημειωσεις μπορει να παρει το κινητο;; Ειναι αληθεια οτι μπορει μονο μεχρι 20;; Εξαρταται μηπως απο τον αριθμο των χαρακτηρων της καθε σημειωσης;;

 

Προσωπικά έχω βάλει πάνω από 70 όχι μεγάλες βέβαια αλλά μάλλον πρέπει να εξαρτάται και από το μέγεθος των σημειώσεων. Στο κάτω - κάτω σημειώσεις είναι, δεν θα είναι η κάθε μιά και ένα βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω SP2 και προσπαθώ να εγκαταστήσω μια bluetooth συσκευή αν σου είναι εύκολο πες απο που απενεργοποιώ τους drivers.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα νερά δεν είναι απαραίτητο τα θυμόμαστε να μας πέφτουν , ούτε είναι απαραίτητο να βλέπουμε κακόπιστα τον τεχνικό που αναλαμβάνει να δει τη συσκευή μας. Εξάλλου όπως έχω πει αρκετες φορές , "δεν ειναι δική του η Nokia". Εχω υπ'οψιν μου πλήθος περιπτώσεων με συσκευές όπου βραχύκαν κατα λάθος (εν αγνοια του κατόχου) απο φιλικα του πρόσωπα, συσκευές που απλά "ίδρωσε" το ποτήρι στο τραπέζι και το νέρο πέρασε απο το κάτω τμήμα...κ.α. απίστευτες περιπτώσεις. Όμως όλα ανατρέπονται την τελευταια στιγμή - όταν δει ο κάτοχος με τα δικά του μάτια τη ζημια ή & με άλλη γνωματευση. Ωστόσο υπάρχουν και περιπτώσεις - όπως αυτη όπου ένας φίλος τεχνικός κατηγορήθηκε ότι αυτός πεταξε τα υγρα!!!. Τοτε έριξε το τηλέφωνο κάτω...το πάτησε, και επι τόπου εδωσε καινουριο στον πελάτη! :p :lol: :lol: :lol:
Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε handsetman δεν βλεπω κακοπιστα τον τεχνικο.Κανεις λαθος.Οταν ομως αγοραζεις ενα τηλεφωνο τον Ιανουαριο και μία φορα το μηνα ειναι στο nokia shop για φτιαξιμο και τελικα συμβαινει αυτο καταλαβαινεις οτι βλεπω κακοπιστα μια εταιρια τη nokia.

Εδωσα τα λεφτα που εδωσα και την πρωτη μερα που το πηρα,αφου φορτισε, εφτασα μεχρι τη Βουλιαγμενης γιατι το τηλ κολλαγε.Δεν μπορουσα καν να μιλησω και ξερεις τί μου ειπαν;

Περιμενετε κυριε το update του λειτουργικου!

Δηλαδη δεν καταλαβα εγω θα κανω debugging στο τηλ;Επιτρεπονται αυτα τα πραγματα;

Το θεμα λοιπον δεν ειναι ο τεχνικος αλλα πιστευω οτι οταν μια χωρα σαν τη δικη μας εχει δεν ξερω και γω ποσες επιστροφες σε τηλ και για τα μισα απο ευθυνεται ο πελατης που χαλασαν,-πχ τις προαλλες ενος φιλου το 7610 το εβαλε η κορη του σε ενα ποτηρι με νερο,το πηγε στο nokia shop του το καθαρισαν παρακαλω και το εστειλαν στα κεντρικα για αλλαγη,και φυσικα αλλαχτηκε-οταν τα βλεπει η εταιρια στο εξωτερικο αυτα βαζει κ***χερο στην αντιπροσωπεια και ετσι ο καθε τεχνικος βγαζει οποιο τηλ μπορει εκτος εγγυησης.Ετσι πιστευω...δεν ξερω...αλλα στην Ελλαδα ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπάθησε κανείς να πάρει backup με το pcsuite και μετά να το ξαναεγκαταστήσει στο τηλέφωνο? Όπως είχα αναφέρει πιό πάνω αλλά και κάποιος από το forum του 6230 φαίνεται να έχει το ίδιο πρόβλημα. Κάπου στο μέσον της εγκατάστασης σταματάη σύνδεση με το τηλ. και λέει ότι διεκόπη η σύνδεση με το τηλ. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος????????
Link to comment
Share on other sites

Το SP2 εχει ενσωματωμενους bluetooth drivers απο τη Microsoft και οταν εγκαταστησουμε και αλλους τοτε μπερδευεται η υποθεση. Πρεπει να κανουμε ανενεργους αυτους των Windows και μετα να εγκαταστησουμε τους δικους μας.

 

Σωστό. Και δεν είναι και τίποτε ιδιαίτερα δύσκολο. Απλά πηγαίνεις στα System Properties -> Hardware (Tab) -> Device Manager και στο Bluetooth Radios αλλάζεις τα properties του Generic Bluetooth Radio και κάνεις update driver για να προσθέσεις τους drivers της δικής σου Βluetooth device... To Microsoft Bluetooth Enumerator νομίζω ότι μπορείς να το καταργήσεις κιόλας...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Από την επόμενη εβδομάδα θα είμαι (ευτυχής, ελπίζω) κάτοχος ενός 6230i και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καλή MMC card 512mb, επειδή σκοπεύω να το χρησιμοποιώ τόσο ως φωτογραφική μηχανή στη μέγιστη ανάλυση, όσο και ως mp3 player. Διαβάζω ότι η απόδοση του τηλεφώνου εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ταχύτητα της κάρτας. Μπαίνοντας σε διάφορα e-shops παρατήρησα επίσης ότι υπάρχουν κάρτες με διαφορετικές ταχύτητες (από 16x έως 100x) και φυσικά διαφορετικές τιμές.

Τι προτείνετε λοιπόν στα 512mb ως κορυφαία λύση? Εάν είναι δυνατό, παραθέστε και ενδεικτική τιμή / σημείο πώλησης / http.

 

Και μια τελευταία ερώτηση. Το 6230i παίρνει RS MMC μόνο ή και κανονικές MMC? (στο site της Nokia δεν το ξεκαθαρίζει).

Link to comment
Share on other sites

http://www.mobilmania.cz/Files/Obrazky/art17/Nokia_6230i//13.jpg

http://www.mobilmania.cz/Files/Obrazky/art17/Nokia_6230i//14.jpg

Apo oti blepeis pairnei k kanonikes mmc... :)

 

[sorry gia to megalo megethos ton eikonon]

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Από την επόμενη εβδομάδα θα είμαι (ευτυχής, ελπίζω) κάτοχος ενός 6230i και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καλή MMC card 512mb, επειδή σκοπεύω να το χρησιμοποιώ τόσο ως φωτογραφική μηχανή στη μέγιστη ανάλυση, όσο και ως mp3 player

 

Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις το Sony Ericsson K750i καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα των άλλων χρηστών του φόρουμ η καμερα του είναι εκπληκτική (αν και παρουσιάζει χαμηλότερη ποιότητα σε λήψεις χαμηλού φωτισμού) με auto focus και είναι 2MP και έχει και φλας και τα mp3 του παίζουν πάρα πολύ καλά, η οθόνη του είναι πολύ καλή και επίσης το κινητό δέχεται κάρτες μνήμης. Αυτή τη στιγμή το έχει φέρει μόνο η Vodafone (είναι live και είναι "λίγο" πειραγμένα τα μενού του) αλλα πιστεύεται ότι θα έρθει η κανονική έκδοση μετά τις 1 Ιουλίου. Η τιμή της κανονικής έκδοσης - ή αλλιως non branded - απο ότι λένε μερικοί θα κυμαίνεται απο 350 έως 450 €, η Vodafone το δίνει τώρα 380€.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις το Sony Ericsson K750i

 

billyavl, η παραγγελία είναι ήδη "στο δρόμο", το τηλέφωνο είναι εταιρικό (και για να έρθει δωρεάν έπρεπε να αγοραστεί άμεσα λόγω περιόδου επιχορήγησης) ενώ κατέληξα σε αυτό και για άλλους λόγους όπως ο εύκολος συγχρονισμός με το outlook, η εξοικείωσή μου με τα nokia (πολλά χρόνια ευχαριστημένος χρήστης) και το μέγεθος / look της συσκευής. Ευχαριστώ πάντως για την υπόδειξη, έχω ακούσει πράγματι καλά λόγια για το K750i.

 

Η βασική μου όμως ερώτηση παραμένει: ποια γρήγορη και αξιόπιστη 512mb MMC προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο αλλα χθες αγορασα το 6230i.Φοβερο κινητο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Απλα ηθελα να πω , σε αντιθεση με αυτα που εγραψαν καποιοι εδω, οτι στην συσκευασια συμπεριλαμβανεται και μια 32αρα μνημη.Μαζι με την ενσωματωμενη εχουμε 32+32=64mb αποθηκευτικου χωρου!

Το κινητο το πηρα απο το πλαισιο με την γνωστη προσφορα (δωρο το nokia 3200 με συνδεση 240)

Link to comment
Share on other sites

billyavl, η παραγγελία είναι ήδη "στο δρόμο", το τηλέφωνο είναι εταιρικό (και για να έρθει δωρεάν έπρεπε να αγοραστεί άμεσα λόγω περιόδου επιχορήγησης) ενώ κατέληξα σε αυτό και για άλλους λόγους όπως ο εύκολος συγχρονισμός με το outlook, η εξοικείωσή μου με τα nokia (πολλά χρόνια ευχαριστημένος χρήστης) και το μέγεθος / look της συσκευής. Ευχαριστώ πάντως για την υπόδειξη, έχω ακούσει πράγματι καλά λόγια για το K750i.

 

Η βασική μου όμως ερώτηση παραμένει: ποια γρήγορη και αξιόπιστη 512mb MMC προτείνετε?

Η lexar 512 rs-mmc που εχω εγω,παει μια χαρα.Με 150 .aac τραγουδια (420ΜΒ) ,30 δευτερολεπτα αναμονη για να ανοιξει η αναπαραγωγη.Απο την εκθεση,αμεση ανταποκριση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται κανείς το wap site πού κατεβάζουμε το λογότυπο-γόμα;

 

Φιλε μου μηπως εννοεις αυτο ?

wap.keeptouch.net

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=462087#post462087

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται κανείς το wap site πού κατεβάζουμε το λογότυπο-γόμα;

Wapsite δεν ξέρω, εγώ θυμάμαι επί εποχής 8210 που έστελνα το λογότυπο γόμα στο κινητό μου από το http://www.logolove.gr . Try there

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του 6230i με σύνδεση cosmote 120 μέσω πιστωτικής σε Γερμανό-Πλαίσιο-Οteshop κ.α είναι στα 168 € περίπου, ενώ στα microland 139.5€. Επίσης πιο χαμηλή είναι και η τιμή μετρητοίς (περίπου 311€ ).

Παίζει κάτι, πρέπει να προσέξω κάτι σε περίπτωση που πάρω το τηλέφωνο από microland. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στην τιμή;

Αν κάποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του 6230i με σύνδεση cosmote 120 μέσω πιστωτικής σε Γερμανό-Πλαίσιο-Οteshop κ.α είναι στα 168 € περίπου, ενώ στα microland 139.5€. Επίσης πιο χαμηλή είναι και η τιμή μετρητοίς (περίπου 311€ ).

Παίζει κάτι, πρέπει να προσέξω κάτι σε περίπτωση που πάρω το τηλέφωνο από microland. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στην τιμή;

Αν κάποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει.

Κανενα απολυτως προβλημα δεν θα εχεις φιλε μου.Διαφορα πλαισιου-microland στην τιμη σκετης συσκευης ειναι 14ευρω.Αν σκεφτεσαι να το παρεις ετσι παρτο απο microland.Εγω πηρα απο microland το d500 100ευρω φθηνοτερα απο την τιμη που εχει το πλαισιο.Τιποτα το υποπτο δεν υπηρχε,απλα η microland εχει καλυτερες τιμες σε ορισμενα κινητα :)

Link to comment
Share on other sites

Na anakoinoso k ego oti edo kai 2 meres tou exo bgalei tin panagia :)

 

Gnorizoume poso kanei to kalodio pot port (auto telospanton...)?

 

Kai pos ginetai na egatastisoume efarmoges apla me to na steiloume to jar gia paradeigma meso BT i na tis metaferoume prota stin mmc (meso pxa ewnos card reader) k na tis ektelesoume stin sinexeia apo ekei...

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα.Χρειαζεται καποια ειδικη ρυθμιση για να γραψει κανεις βιντεο και εικονες στην mms καρτα?Οταν τραβουσα βιντεο μου ελεγε υπολοιπο σε λεπτα και ηταν πολυ λιγο στο τελος οποτε νομιζα οτι γεμισε και η μνημη του κινητου αλλα και η μαμισια καρτα.Τελικα ομως η mms δεν ειχε χρησιμοποιηθει.Τι μπορω να κανω για να γραφω στην mms βιντεο και εικονες?
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα.Χρειαζεται καποια ειδικη ρυθμιση για να γραψει κανεις βιντεο και εικονες στην mms καρτα?Οταν τραβουσα βιντεο μου ελεγε υπολοιπο σε λεπτα και ηταν πολυ λιγο στο τελος οποτε νομιζα οτι γεμισε και η μνημη του κινητου αλλα και η μαμισια καρτα.Τελικα ομως η mms δεν ειχε χρησιμοποιηθει.Τι μπορω να κανω για να γραφω στην mms βιντεο και εικονες?

πρεπει να αλλαξεις απο τις ρυθμισεις το φακελο αποθηκευσης των αρχειων και να ορισεις την mmc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...