Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα και χρόνια σας πολλά. Αγόρασα εχθές μια lcd της LG 42 ιντσών, με αριθμό μοντέλου 42LH2000. Στο κατάστημα μου είπε ο υπάλληλος οτι δεν εχει mpg4 και για αυτό την έχει χαμηλή τιμή. Σε όλα τα e-shops αναφέρουν οτι διαθέτει mpg4. οταν την σύνδεσα βρήκε αμέσως τα 4 κανάλια τα δορυφορικά.

...

 

Τα ψηφιακά βρήκε δεν είναι δορυφορικά :) τα οποία εκπέμπουν σε mpeg2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ.

Εχθες ενώ έβλεπα τηλεόραση κόπηκε ο ήχος απο τα ηχεία της τηλεόρασης και απο τότε δεν επανήλθε. Οταν την κλείνω και την ανοίγω, μέχρι να έρθει το σήμα του καναλιού, ακούγονται ενα "μπιτ" 3 φορές. Ξανακοίταξα τις ρυθμίσεις και όλα τα σχετικά και όλα φαίνονται κανονικά. Ήχο έχω μόνο απο την ψηφιακή έξοδο. Το έχετε ξαναακούσει αυτό;

Η τηλεόραση ειναι LG 42LH2000

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Αποφάσισα να πάρω μια lct tv, για απόσταση 2 - 3,5 μέτρα,

μετά από μια μικρή αναζήτηση που έκανα μόνο στις LG,

με FullHD, DVB-T/MPEG4, στα 50 hz είδα την 37lh3000 με 489ευρώ

και στα 100hz την 37lh4000 με 560 ευρώ.

Ποια να προτιμήσω; και αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτές τις τιμές περίπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by anxri
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Αποφάσισα να πάρω μια lct tv, για απόσταση 2 - 3,5 μέτρα,

μετά από μια μικρή αναζήτηση που έκανα μόνο στις LG,

με FullHD, DVB-T/MPEG4, στα 50 hz είδα την 37lh3000 με 489ευρώ

και στα 100hz την 37lh4000 με 560 ευρώ.

Ποια να προτιμήσω; και αν έχετε κάποια πρόταση σε αυτές τις τιμές περίπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

εννοειται την 100αρα, εχουν μεγαλη διαφορα στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται την 100αρα, εχουν μεγαλη διαφορα στην οθονη.

 

Ευχαριστώ, την 100αρα θα προτιμήσω, άλλωστε είναι μικρή η διαφορά τιμής.

Τι κριτικές υπάρχουν για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, την 100αρα θα προτιμήσω, άλλωστε είναι μικρή η διαφορά τιμής.

Τι κριτικές υπάρχουν για το συγκεκριμένο μοντέλο;

 

δεν εχω ακουσει κριτικες, ενας φιλος την πηρε και την ειδα να παιζει, ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια σας πολλά. Αγόρασα εχθές μια lcd της LG 42 ιντσών, με αριθμό μοντέλου 42LH2000. Στο κατάστημα μου είπε ο υπάλληλος οτι δεν εχει mpg4 και για αυτό την έχει χαμηλή τιμή. Σε όλα τα e-shops αναφέρουν οτι διαθέτει mpg4. οταν την σύνδεσα βρήκε αμέσως τα 4 κανάλια τα δορυφορικά.

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω για επιτοίχεια βάση με βραχειώνα. Όσες είδα, εχουν το vesa το 200χ200, και αντέχουν κατά πολύ στα κιλά. Απλά όλες οι βάσεις αναφέρουν μέχρι 37 ιντσών. Εφόσον ικανοποιούν το vesa και τα κιλά δεν θα ταιριάξει στην τηλεόραση μου;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

Όλες οι τηλεοράσεις της σειράς LH από την LG διαθέτουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή με πρωτόκολλο mpeg4. Από την πιο μικρή μέχρι και την πιο μεγάλη:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ.

Εχθες ενώ έβλεπα τηλεόραση κόπηκε ο ήχος απο τα ηχεία της τηλεόρασης και απο τότε δεν επανήλθε. Οταν την κλείνω και την ανοίγω, μέχρι να έρθει το σήμα του καναλιού, ακούγονται ενα "μπιτ" 3 φορές. Ξανακοίταξα τις ρυθμίσεις και όλα τα σχετικά και όλα φαίνονται κανονικά. Ήχο έχω μόνο απο την ψηφιακή έξοδο. Το έχετε ξαναακούσει αυτό;

Η τηλεόραση ειναι LG 42LH2000

 

Υπάρχει σχετική ρύθμιση στο μενού "Ήχος" όπου επιλέγεις τη λειτουργία της Ψηφιακής Εξόδου ή των Ενσωματωμένων Ηχείων. Ψάξε λίγο και θα το ρυθμίσεις χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου χαλασε η TV μια 32' Samsung HD Ready και η επισκευη εχει κοστος 200 ευρω.

Ο κωτσοβολος δινει μια LG 42LH3000 στα 500 ευρω και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα,αλλα δεν εχω παρει ποτε LG και δεν ξερω επισης αν καπου αλλου μπορω να βρω κατι παρομοιο με τα ιδια λεφτα.

Τι λετε ειναι καλη αυτη η LG?

Γιατι οκ για μενα ειναι μια αλλαγη που θα φαινεται,απο 32' σε 42' και απο HD Ready σε Full HD αλλα εχω την εντυπωση οτι οι Samsung μου καθονται πιο καλα στο ματι.

Τι κουσουρι μπορει να εχει αυτη η LG και την δινουν τοσο φτηνα?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω την LG και είναι μια χαρά!

Η τιμή της δε είναι ακόμα καλύτερη!

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου χαλασε η TV μια 32' Samsung HD Ready και η επισκευη εχει κοστος 200 ευρω.

Ο κωτσοβολος δινει μια LG 42LH3000 στα 500 ευρω και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα,αλλα δεν εχω παρει ποτε LG και δεν ξερω επισης αν καπου αλλου μπορω να βρω κατι παρομοιο με τα ιδια λεφτα.

Τι λετε ειναι καλη αυτη η LG?

Γιατι οκ για μενα ειναι μια αλλαγη που θα φαινεται,απο 32' σε 42' και απο HD Ready σε Full HD αλλα εχω την εντυπωση οτι οι Samsung μου καθονται πιο καλα στο ματι.

Τι κουσουρι μπορει να εχει αυτη η LG και την δινουν τοσο φτηνα?

 

Οι LG εκτός από το ότι έχουν πολύ καλές τιμές, είναι και πολύ καλές.

Προτίμησέ την. Και νομίζω έχει και εγγύηση για 0 καμμένα πίξελς

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ηρθε η ωρα να αντικαταστησω την παλια 26'' jvc crt μου πλεον (σκυλι η ατιμη)

Εχω μερικες ερωτησεις μιας κ δεν παρακολουθω την αγορα για αρκετο καιρο...

Το χρηματικο ποσο που σκεφτομαι να διαθεσω ειναι 600 euro (700 euro αν υπαρχει κατι τοσο καλο που να δικαιολογει την διαφορα των 100 euro)

Θα ηθελα να με διαφωτισετε σχετικα με το θεμα επιλογης Plasma ή lcd

Οι plasma ως allaround επιλογη παραμενουν οι καλυτερες ή εχουν βελτιωθει κ οι lcd??

 

Οποτε αναλογα την κατηγορια που πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη θελω μια προταση (στην τιμη που θετω)

*στις 37''-40'' ιντσες

*με την καλυτερη εικονα (αν γινετε 100hz ή led κτλ Διαφωτιστε με ... )

*οτι παραμετρο θεωρειτε σημαντικη οσο αναφορα games κυριως κ μετα ταινιες

*full hd 1080p

*Υποστηριξη mpeg2/mpeg4

*με πληρη οσο το δυνατον συνδεσιμοτητα (θα αγοραστει Blueray player συντομα κ θελω οπωσδηποτε component για να συνδεω το xbox360 μου που δεν εχει hdmi)

*Αξιοπιστια,Εγγυησεις κτλ

 

Eυχαριστω

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα να σας ρωτησω αν για παιχνιδια σε full hd εννοειται ειναι καλυτερες οι plasma απο τις lcd-led τηλεορασεις

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου της αποστασης του επιπλου απο το κρεβατι μου (~1,5-1,8 μετρα αναλογα με τη θεση θεασης) αλλα και των διαστασεων του επιπλου, σκεφτομαι να αγορασω μια 26'' lcd (νομιζω οτι δεν υπαρχουν led σε αυτα τα χρηματα ετσι; )

 

Οποτε ερχομαστε στο προκειμενο ( :p ) :

* Σε τοσο μικρες διαστασεις δεν αξιζει το full hd ετσι; Απο οτι διαβασα μαλλον πρεπει να ναι πανω απο 32'' για να καταλαβεις διαφορα.

* Κανω λαθος για τη σχεση αποστασης - διαγωνιου της οθονης; Θα...τυφλωθω αν παρω 32''; Το ρωταω γιατι η διαφορα στην τιμη δεν ειναι τοσο μεγαλη, και επιπλεον... (βλ. επομενο)

* Οι 26'' που ειδα Live μου φανηκαν πολυ φτωχες σε αποδοση σε σχεση με τις αντιστοιχες 32''. Ειδικα η αποδοση στον τομεα της τηλεορασης ηταν απογοητευτικη (εκτος κ αν επαιζε ρολο το οτι στο media markt ειχαν διαφορετικο input σε καθε τηλεοραση οποτε η συγκριση αδικουσε καποιες). Ισχυει;

* Σε αυτες τις διαστασεις ποιες μαρκες - μοντελα προτεινετε; Να προτιμησω lg - samsung και να αποφυγω phillips ή/και πιο φτηνα μοντελα οπως telefunken; Αναφερομαι σε νορμαλ budget, και οχι πχ να δωσω 500€ για να παρω 26''.

 

Ευχαριστω!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

θα επιχειρησω να απαντησω ανακατεμενα:

 

-Το παλαι ποτε χασμα στη συνολικη αποδοση μεταξυ Plasma και LCD εχει κλεισει κι αν καποιος συνυπολογισει κι αλλες παραμετρους(π.χ κοστος,καταναλωση,χωρο κτλ) τοτε υπαρχουν περιπτωσεις οπου οι LCD ειναι πιο συμφερουσα αγορα.Καθε τεχνολογια εχει τα υπερ και τα κατα της,οπως και τους υποστηρικτες και πολεμιους της,οποτε συνιστω καθε περιπτωση/προταση αγορας να εξεταζεται διαφορετικα.

 

-Οσον αφορα στο gaming οι Plasma προηγουνται στο χαμηλο game lag και γενικοτερα στη διαχειριση της κινησης,αλλα και παλι οι διαφορες ειναι μικρες.Υπαρχουν LCD με ειδικη ρυθμιση για παιχνιδια και υψηλη συχνωτητα σαρωσης που προσφερουν αναλογες επιδοσεις.Απο την αλλη με τις plasma υπαρχει παντα ο κινδυνος της μονιμης "εντυπωσης" εικονων,χρωματων κτλ στην οθονη απο το πολυωρο gaming.

 

-Σχετικα με τις ιντσες το φασμα των 40"-42" και ανω,ειναι το πιο εμπορικο με συνεπεια εκει να δινουν οι κατασκευαστες μεγαλυτερη εμφαση και να εμφανιζονται τα καλυτερα μοντελα.Εγω σημερα δε θα προτεινα κατι μικροτερο εκτος κι αν υπαρχει περιορισμος χωρου.

 

-Απο μαρκες ολες καλες ειναι,γενικα.Οι Samsung/Sony ισως προηγουνται λιγο στις LCD λογω των panel που φτιαχνει η πρωτη,αλλα τωρα μπαινουν νεες τεχνολογιες στο παιχνιδι,οπως η UV2A της Sharp και ολα ειναι ρευστα.

 

-Γενικα,κατα τη γνωμη μου δεν ειναι η ιδανικη περιοδος για επενδυση,καθως οι περισσοτεροι κατασκευαστες παρουσιασαν τις ννες σειρες τους στη CES,μολις προσφατα,και θ'αργησουν λιγο να κανουν την εμφανιση τους στην αγορα.Οποιος μπορει να περιμενει μεχρι το καλοκαιρι θα ωφεληθει ;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Aυριο θα αποφασισω μετα απο μια βολτα κ στα μαγαζια..

Ειμαι λοιπον αναμεσα στην

http://www.sony.gr/product/t32-w-series/kdl-40w5500/tab/overview

κ στην

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Panasonic-TX-P42U10-Plasma-TV-42-TX-P42U10.htm

 

H plasma υπερτερει σε ολα (ετη φωτος μπροστα σε εικονα),δεν υπαρχει site του εξωτερικου που να μην την προτεινει/εκθιαζει ΑΛΛΑ λογω τεχνολογιας θελει προσοχη στο στρωσιμο,στις στατικες εικονες μην παθει burn in κτλ για αυτο κ δεν εχω αποφασισει 100% ακομα.Επισης δεν ειναι τοσο αντιανακλαστικη οσο η sony

Αυριο αν τις δω κ απο κοντα θα παρω την τελικη αποφαση

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

διορθωσε τα links,διοτι αλλιως δε μπορουμε να σε βοηθησουμε
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

...

H plasma υπερτερει σε ολα (ετη φωτος μπροστα σε εικονα),δεν υπαρχει site του εξωτερικου που να μην την προτεινει/εκθιαζει ΑΛΛΑ λογω τεχνολογιας θελει προσοχη στο στρωσιμο,στις στατικες εικονες μην παθει burn in κτλ για αυτο κ δεν εχω αποφασισει 100% ακομα.Επισης δεν ειναι τοσο αντιανακλαστικη οσο η sony

Αυριο αν τις δω κ απο κοντα θα παρω την τελικη αποφαση

 

Έτη φωτός δεν είναι, αλλά έχει ακόμα κάποια σχετική υπεροχή έναντι των lcd.

Το ζήτημα είναι, αν μπορεί να ξεχωρίσει αυτή η υπεροχή σε τηλεοπτικό σήμα (έστω και το επερχόμενο ψηφιακό) μια και συνήθως η πλειοψηφία των τηλεοράσεων γι΄αυτό αγοράζεται, τόσο ώστε να αξίζει το "ρίσκο" της αγοράς πλάσμα με τα βελτιωμένα μεν αλλά ακόμα υπαρκτά προβλήματά της.

 

Αν τις είδες και είδες πράγματι διαφορά τότε όρμα. Αλλά αν δεν τις είδες μη βασίζεσαι στα review. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Έχω ένα πρόβλημα με την τηλεόρασή μου. Μου έχουν βγάλει κάτι μαύρα σημάδια, σαν να έχει μαζέψει σκόνη από μέσα. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει απομαγνητιστεί από κάτι ηχεία που του έχω στο 1,5 μέτρο.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση τελειωσε

Πηρα την Panasonic Viera TH-P42S10 (42-inch plasma) που ειναι ανωτερη απο αυτη που αρχικα σκεφτομουν...

600 euro 6 ατοκες not bad.....

Πιο τηλεοπτικο σημα κ π#@$ς.

εγω για ΗD ταινιες κ λιγο για games την πηρα.Μολις την εβαλα κ ας ειναι αστρωτη μου επεσε το σαγονι απο την ποιοτητα της εικονας...

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμος εντυπωσιασμου εξαρταται παντα κι απο το τι ειχες πριν
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Οι ενδιαμεσες λυσεις (monitor pc με ενσωματωμενο δεκτη), ειναι τραγικες οσον αφορα την τηλεοπτικη ποιοτητα; Πχ αυτη δεν θα ικανοποιησει εναν χρηστη που περιστασιακα βλεπει tv, αλλα κυριως την θελει για ψηφιακο περιεχομενο standard/ high definition;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Έχω ένα πρόβλημα με την τηλεόρασή μου. Μου έχουν βγάλει κάτι μαύρα σημάδια, σαν να έχει μαζέψει σκόνη από μέσα. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει απομαγνητιστεί από κάτι ηχεία που του έχω στο 1,5 μέτρο.

Τι λέτε;

 

Μπας και εχει καει κανα pixel??? Αμα λες οτι εχει μαυρα σημαδια πανω στην οθονη...:rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμος εντυπωσιασμου εξαρταται παντα κι απο το τι ειχες πριν

 

Αυτό είναι σίγουρο.

Ειδικά με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις οι οποίες είναι πάντα τέτοιες ώστε να εντυπωσιάζουν.

Μη ξεχνάμε όμως πως καλό είναι για τον καθένα μας ότι μας ευχαριστεί, στο μάτι, στο αυτί κ.λ.π.. :)

 

panos23 καλορίζικη καλές θεάσεις.

Ανεξάρτητα αν έχει εντυπωσιακή εικόνα ψάξου με τις ρυθμίσεις της (υπάρχουν ειδικά δισκάκια dvd που βοηθούν να φτιάξεις την εικόνα κοντά στο ιδανικό) πάντα το καλό μπορεί να γίνει καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια!

Θέλω να πάρω μία τηλεόραση full HD 32άρα.Τη θέλω για το ps3 που έχω και φυσικά για ταινίες κλπ.Θέλω να μη δώσω πάνω από 400 ευρώ.Είδα διάφορες διακυμάνσεις στις τιμές.Όπως πχ αυτή και αυτή.Τί ακριβώς διαφοροποιεί την τιμή στις δύο αυτές δεδομένου ότι και οι δύο είναι 32άρες full HD?Τί πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά του μοντέλου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...