Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζουμε πιο μοντέλο τηλεόρασης είναι αυτό που διαφημίζεται σε αφίσσες και λέει "LG FULL LED TV 200Hz";
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε πιο μοντέλο τηλεόρασης είναι αυτό που διαφημίζεται σε αφίσσες και λέει "LG FULL LED TV 200Hz";

 

 

λογικα καποια απο τη σειρα LH9000

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σαυτη:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156590

Την εχω δυο μηνες τωρα και ειμαι υπερευχαριστημενος. Ειναι στα λεφτα που ψαχνεις!

 

 

η συγκεκριμενη τηλεοραση ειναι σειρα 5 αλλα με το φθηνο πανελ για να βγει οικονομικα σε σχεση με την αντιστοιχη της σειρας της ,την Β550 η οποια δειχνει την εικονα που θα επρεπε να εχει για σειρα 5!η Β530 αν μπει διπλα σε μια Β450 ανακαλυπτεις πως υστερει σε ποιοτητα εικονας ακομη και με την σειρα 4!τα συμπερασματα δικα σας..εργαζομαι ως πωλητης σε γνωστη αλυσιδα στο τμημα τηλεορασεων παρεπιπτοντως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σκεφτομαι αυριο να παω για αγορα μιας 37αρας απο Πλαισιο (εχω κατι δωρο επιταγες γι'αυτο).

 

Εχω καταληξει σε αυτη (μαλλον):

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1238345&FREQUENCY=100+Hz&category=69980053&catalog=19&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE6D1C166B2ADF9B3BF12A9CF855B5B3B8B52008B57C95981C269730E599CBDE82C356AC8182365FBD96B18643839D32869160F7A7729AA014585AD46D5A4FA5EB8FC7B69B6D040468F085F1C84B0FBF7E9591E0083F6E95C96DE248ACA309D8EE82BA758BE28D2C28324B94AAEB8191AF073E4F973A6E2621

 

ειναι η LE37B650T2 LCD TV 37'' η οποια ναι μεν δεν ειναι led αλλα εχει το πακετο Movie 2,0 που μεταξυ αλλων περιλαμβανει και αναπαραγωφη πολυμεσων μεσω USB (κατι σαν να εχει το WD TV της Western Digital φανταζομαι αν κρινω απο το πληθος των αρχειω που αναφερεται στο site οτι υποστηριζει http://www.samsung.com/gr/consumer/learningresources/medi2.0/usb_faq.html).

 

Την εχει κανεις υποψιν του να μου πει την γνωμη του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αποψη για την συγκεκριμενη.Αν θες μια γνωμη,εγω εχω αυτη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1266489&catalog=19&Manufacturer=LG&category=69980053&page=3&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE2701845D8B9B5BFC18267B5328FB92A8E06974C291919137D6AF096C5D85750414556CE44802FC71B0BC4A958A0239FBD42E104C324ED581AE84DDE953F62D297EB8F69FD4DB9271244CCAB9932724D10C54241F0CA2E7C5351155B04F18D0B7376F5F1C863DEF044783381B842A7B932999487FCC4C133F

Ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε,καταπληκτικη τηλεοραση.Ωραια χρωματα(αν και νομιζω οτι πια στις μεγαλες εταιριες θελει προσπαθεια για να δεις διαφορα),bluetooth και θυρα usb στην οποια συνδεεις stick ή σκληρο και παιζει divx,xvid,mkv με ελληνικους υποτιτλους,χωρις καμια αναβαθμιση firmware ή οτιδηποτε.Αψογη αναπαραγωγη,τα mkv ειναι πραγματικη απολαυση να τα βλεπεις.Στην ουσια καταργει την αναγκη dvd player,εχω ξεχασει απο ποτε εχω να το χρησιμοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ενδιαφέρομαι για αγορά TV 37" ή 40", ενώ διαθέτω 700-800 ευρώ.

Επειδή είμαι άσχετος, θα ήθελα τα φώτα σας.

Με μια πρώτη ματιά, ξεχωρίσαμε τις LG 37LH4000 & SAMSUNG LE37B650.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν :)

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ενδιαφέρομαι για αγορά TV 37" ή 40", ενώ διαθέτω 700-800 ευρώ.

Επειδή είμαι άσχετος, θα ήθελα τα φώτα σας.

Με μια πρώτη ματιά, ξεχωρίσαμε τις LG 37LH4000 & SAMSUNG LE37B650.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν :)

 

αναμεσα στις 2 την LG με βραχεια κεφαλη,καθως το τι πανελ θα σου κατσει με την b650 ειναι λιγο λαχειο

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

μοντελο? :worry:
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

αναμεσα στις 2 την LG με βραχεια κεφαλη,καθως το τι πανελ θα σου κατσει με την b650 ειναι λιγο λαχειο

 

Επειδή κ εγώ είχα καταλήξει σε αυτές τις 2 κ κλείνω πιο πολύ στη samsung μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός σε ότι λες για το πάνελ??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κ εγώ είχα καταλήξει σε αυτές τις 2 κ κλείνω πιο πολύ στη samsung μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός σε ότι λες για το πάνελ??

 

Η Samsung σε ορισμενες περιπτωσεις(οπως αυτη της B650) χρησιμοποιει για το ιδιο μοντελο πανελ διαφορετικης τεχνολογιας(π.χ τα δικα της s-pva και τα υποδεεστερα a-mva της AUO)Οποτε ειναι λαχειο το τι θα σου κατσει.Αυτο ισχυει σιγορα για τη 40ρα.Για την 37αρα νομιζω οτι χρησιμοποιει μονο AUO.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

μοντελο? :worry:

 

Δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο , γιατι δεν ειναι για μενα , αλλα μαλλον σε sony , καταληγουμε.

Τι αλλο προτεινεται εσεις?

Και σε sony H ακομη κι αλλη μαρκα , περιπου στα 800 ευρω , και με ενδιαφερει πιο πολυ η εικονα και μετα ο ηχος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο , γιατι δεν ειναι για μενα , αλλα μαλλον σε sony , καταληγουμε.

Τι αλλο προτεινεται εσεις?

Και σε sony H ακομη κι αλλη μαρκα , περιπου στα 800 ευρω , και με ενδιαφερει πιο πολυ η εικονα και μετα ο ηχος.

 

Και καλα κανεις.Αξιοπρεπη ηχο πλεον εχουν μονο ορισμενα μοντελα της Philips.κατι που καθιστα επιβεβλημενη την αγορα ξεχωριστου ηχοσυστηματος.

 

κατι ακομα:oi 32 ιντσες ειναι πολυ λιγες.Δεν ξερω για τη αποσταση ή περιορισμο χωρου μιλαμε,αλλα γενικα οι 40 ιντσες ειναι το οριο για να εκτιμησεις την υψηλη αναλυση Full HD.

 

απο κει και περα πολυ καλη συνολικα ειναι και η Β6000 της Samsung στις ιντσες και στα λεφτα που δινεις.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω την LG PG6000 η οποία έχει τη δυνατότητα, μέσω USB, αναπαραγωγής αρχείων JPEG και MP3. Υπάρχει περίπτωση μέσω αναβάθμισης του firmware της τηλεόρασης να αναγνωρίσει ταινίες (avi αρχεία) μέσω USB, όπως γίνεται με την PQ6000; Είναι μόνο θέμα software ή διαφέρει και το hardware;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι αν το αποφάσιζε η lg α το ενσωματώσει θα γινόταν

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή στις αγορές σας!

 

Στην Κορινθία που ξεκινήσανε οι ψηφιακές εκπομπές των ιδιωτικών καναλιών πανελλαδικής εμβέλιας, μόνο μια στις δεκα επίπεδες τηλεοράσεις έχουν συμβατό επίγειο ψηφιακό δέκτη....

 

Οι υπόλοιπες ή αγγνοούν την ύπαρξη των καναλιών, ή δεν μπορούν να αποπολυπλέξουν την εικόνα με αποτέλεσμα να εχετε μαυρη εικόνα με ήχο ομως...

 

Έτσι, σύντομα θα αναγκαστήτε να αγοράσετε και ψηφιακούς δέκτες για να βλέπετε τα κανάλια...

 

Το σύστημα συμπίεσης που χρησιμοποιεί η DIGEA (η κοινοπραξία των ιδιωτικών καναλιών) είναι το mpeg4, όχι το mpeg2 που έχουν οι απλοί δέκτες.

 

Λάβετε σοβαρά υπόψην σας λοιπόν, τηλεοράσεις με ενσωματωμένο δέκτη DVB-t mpeg4 και μόνο αν δε θελετε να τρέχετε σε λίγο καιρό...

 

(Ο mpeg4 δέκτης παίζει και τα κανάλια σε mpeg2, όπως το πακέτο της ΕΡΤ)

 

Φιλικά Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις.Αξιοπρεπη ηχο πλεον εχουν μονο ορισμενα μοντελα της Philips.κατι που καθιστα επιβεβλημενη την αγορα ξεχωριστου ηχοσυστηματος.

 

κατι ακομα:oi 32 ιντσες ειναι πολυ λιγες.Δεν ξερω για τη αποσταση ή περιορισμο χωρου μιλαμε,αλλα γενικα οι 40 ιντσες ειναι το οριο για να εκτιμησεις την υψηλη αναλυση Full HD.

 

απο κει και περα πολυ καλη συνολικα ειναι και η Β6000 της Samsung στις ιντσες και στα λεφτα που δινεις.

 

Κοιτα η τηλεοραση θα προοριζεται για την κρεβατοκαμαρα , και η αποσταση απο τοιχο σε τοιχο που θα μπει η τηλεοραση απεναντι απο το κρεβατι ειναι περιπου 3,80

Αν αφαιρεσεις τωρα κρεβατι προσκεφαλο , μαξιλαρια , και κατι και απο εκει που θα μπει η τηλεοραση στον τοιχο , η σε τραπεζακι , νομιζω οτι ειμαι αρκετα καλυμενος με την 32αρα.

Επισης μηπως πρεπει να δω κι αυτο που λεει και ο φιλος Κωστας(skatzoxoiros) για την συμβατοτητα των ψηφιακων δεκτων?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τοτε πασο για τη διαγωνιο.

 

οσο για το δεκτη τα περισσοτερα μοντελα καινουργιας εσοδειας διαθετουν συμβατο ψηφιακο δεκτη.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τοτε πασο για τη διαγωνιο.

 

οσο για το δεκτη τα περισσοτερα μοντελα καινουργιας εσοδειας διαθετουν συμβατο ψηφιακο δεκτη.

Το θεμα ομως ειναι αν ειναι συμβατος αυτος ο δεκτης , βασει αυτων που λεει , πιο πανω ο φιλος Κωστας(skatzoxoiros).

Επισης πειτε μου καποιο συγκεκριμενο μοντελο sony σε αυτες τις ιντσες , και οπως ειπα παντα με εμφαση στην επεξεργασια εικονας , που να εχει φυσικα και συμβατο ψηφιακο δεκτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ενδιαφέρομαι για αγορά TV 37" ή 40", ενώ διαθέτω 700-800 ευρώ.

Επειδή είμαι άσχετος, θα ήθελα τα φώτα σας.

Με μια πρώτη ματιά, ξεχωρίσαμε τις LG 37LH4000 & SAMSUNG LE37B650.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν :)

 

Τελικά, κατά 99% πάμε για την Philips 42PFL7404. Εχει κανείς άποψη γι`αυτήν;

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για 46'' τηλεόραση, πραγματικά απόρησα με τα τόσα διαφορετικά μοντέλα που κυκλοφορούν.

 

Από της Samsung έχουμε τις παρακάτω LCD (Series 6)

 

LE46 A558 ?

LE46 B530 (MPEG)

LE46 B551 ?

LE46 B554 (MPEG-4)

 

Ενώ στις 47'' μία Philips

47PFL5603H ?

 

Bonus η Samsung Plasma στις 50 inches

PS50 A566 (MPEG-4)

 

Οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα ~850 EUR.

Όλες Full HD είναι. Επί της ουσίας με ενδιαφέρει να υποστηρίζουν MPEG-4, digital TV γαρ. Σε παρένθεση όσες ανέφεραν (στο site του πωλητή :/) ότι το υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αναμεσα στις 2 παρακάτω sony τηλεοράσεις..

 

Αρχικα <<κλείνω>> προς αυτή http://www.sony.gr/product/t32-z-series/kdl-40z4500

200hz 80.000 αντιθεση και bravia engine 2.

 

H αλλη ειναι αυτηhttp://www.sony.gr/product/t32-w-series/kdl-40w5500#pageType=Overview με 100.000 αντιθεση και bravia engine 3 Ομως..

 

Τι ειναι προτιμότερο? 200 hz και bravia engine 2 με λιγο μικροτερη αντίθεση

Ή 100hz με μεγαλυτερη αντιθεση και bravia engine 3?

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

θα αλλαξω tv και ειμαι αναμεσα σε 2.http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE40B6000-LED-TV-40-inch.htm και http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-40-Le40B650T2-LE40B650T2WXXH.htm .

η μια ειναι led και η αλλη οχι ,εσεις τη λετε?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Samsung UE40B6000 LED TV 40 πάνε σε ένα μαγαζί δές πώς παίζει και σίγουρα θα την λατρέψεις :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...