Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι LCD έχουν χρόνο ζωής 70000 ωρες λειτουργίας (θεωρητικά πάντα)

 

Εαν είναι τόσο, μια χαρά. Όμως πρώτη φορά το ακούω. Για πολύ λιγότερο ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιοι αλλάζουν τόσο σύντομα μια τηλεόραση > 1000ευρώ αλλά μια συσκευή μετά το τέλος της εγγύησης μπορεί να παρουσιάσει και άλλες βλάβες εκτός φωτεινότητας panel, και οι τιμές επισκευής δεν είναι αμελητέες.

Και ενα αυτοκινητο μπορει να χαλασει μετα την εγγυηση. Μαλιστα μπορει να χαλασει και κατα τη διαρκεια της εγγυησης και αυτη να μη σε καλυψει. Αυτο δε σημαινει ομως οτι δε θα παρεις καλο αυτοκινητο.:)

 

8 χρονια λειτουργιας παντως αντιστοιχουν, με μια λογικη χρηση, σε πανω απο 20χρονια! :p

 

Αυτο που γραφεις περι προβληματων παρακατω νομιζω ειναι ανεφικτο να γινει. Ειναι πολυ νεα τεχνολογια για να ξερουμε απο τωρα τι ειναι και τι δεν ειναι αξιοπιστο.:(

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι 1000 ευρω στις 37" ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη?

Εχω βρει αυτην LG 37LF65 37'' LCD TV που ειναι και full hd τι λετε να την παρω? η υπαρχει τιποτα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Και ενα αυτοκινητο μπορει να χαλασει μετα την εγγυηση. Μαλιστα μπορει να χαλασει και κατα τη διαρκεια της εγγυησης και αυτη να μη σε καλυψει. Αυτο δε σημαινει ομως οτι δε θα παρεις καλο αυτοκινητο.:)

 

8 χρονια λειτουργιας παντως αντιστοιχουν, με μια λογικη χρηση, σε πανω απο 20χρονια! :p

 

Αυτο που γραφεις περι προβληματων παρακατω νομιζω ειναι ανεφικτο να γινει. Ειναι πολυ νεα τεχνολογια για να ξερουμε απο τωρα τι ειναι και τι δεν ειναι αξιοπιστο.:(

 

 

Οι εγγυήσεις που είναι γραπτές στην συσκευασία (ακόμα και στην παραλαβή του αυτοκινήτου όπως offtopic ανέφερες),συνήθως τηρούνται.Oσες δεν εχουν γραπτή εγγύηση και ισχύει το γνωστό η απόδειξη είναι και εγγύηση ,ας πρόσεχε κάποιος:lol:

 

Στις γραπτές εγγήσεις αναφέρονται για τις τηλοράσεις ότι στο panel των LCD μειώνεται η φωτεινότητα του και θέλει αλλαγή,χονδρικά μετά από 30000ώρες λειτουργίες με τις ρυθμίσεις εικόνας στην μέση.Οπότε υπολογίζεις σχετικά την χρήση που της κάνεις,και μερικές φίρμες έχουν και μετρητή στα κρυφά μενού τους (άμα ψάξεις σε σχετικά forum τα βρίσκεις ανα φίρμα)

 

Οσο αφορά αν οι LCD δεν παρουσιάζουν προβλήματα,με μια αναζήτιση στο Ιντερνετ βρίσκεις διάφορα:!:.Αν δεν μπορείς να το κάνεις,πήγαινε σε service να δείς τι γίνεται.Οι LCD-TV είναι κοντά 4 έτη στην αγορά σε ευρεία κατανάλωση....

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω μπερεδυτει τοσο απο τις προσφορες και απο αυτα που γραφονται σε σχετικα φορουμ που μου ειναι πολυ δυσκολο να αποφασισω για αγορα tv... Σιγουρα παντως τα πολυ φθηνα μοντελα ειναι προς αποφυγη...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι 1000 ευρω στις 37" ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη?

Εχω βρει αυτην LG 37LF65 37'' LCD TV που ειναι και full hd τι λετε να την παρω? η υπαρχει τιποτα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα?

Και εγω φιλε μου στην ιδια κατασταση ειμαι!!!

Θα την χτυπησω απο μερα σε μερα διοτι βαρεθηκα να την ψαχνω περαιτερω και αλλωστε πιστευω οτι διαθετει αρκετα καλα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το ψαξιμο,αλλα εχει και τα κακα του!Συνεχεια ακους - μαθαινεις νεα πραγματα,και λες να εχει και αυτο και εκεινο κτλ κτλ...

Εχετε βαλει μια στο ματι;Δειτε αν αυτα που προσφερει σας καλυπτουν,και πανω απο ολα δειτε την να παιζει (ολα-sd,hd) προτου την παρετε,και αν ολα ΟΚ χτυπηστε την!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι 1000 ευρω στις 37" ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη?

Εχω βρει αυτην LG 37LF65 37'' LCD TV που ειναι και full hd τι λετε να την παρω? η υπαρχει τιποτα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα?

 

Εγώ πήρα την SONY KDL-37P300 γιατί ήταν η μόνη 37άρα που χωρούσε στο έπιπλο και μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Την προτείνω ανεπιφύλακτα.Για τα λεφτά της είναι άριστη.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

με ενδιαφερουνε 2 WIDE MONITOR 22αρια και θελω τις συμβουλες σας.

Το ενα ειναι το LG TFT 22'' M228WA-BZ

 

---> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=984876

 

 

και το αλλο ειναι το Samsung 22'' SM225MW

 

 

--->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1019198

 

 

εχει κανεις κανενα απο τα δυο για να με βοηθησει???

τι πανελ φορανε ξερουμε???εχουν 100ε διαφορα μεταξυ τους και θελω να ξερω αν τα αξιζει τα παραπανω λεφτα το σαμσουνγκ.βασικα η μονη διαφορα που προσεξα ειναι οτι το σαμσουνγκ εχει HDMI θυρα.

με βολευει πολυ που εχουν ενσωματωμενο TV TUNER και μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν αυτονομες τιβι.

τα φωτα σας λοιπον....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω για τη σαμσουνγκ αλλα η ελτζι που την εχω δει ηταν πολυ μετρια. Αν ειναι καλυτερη η αλλη ταξιζει τα 50Ε.

 

Υπαρχει καποιο σαιτ με αξιοπιστα ριβιους; Αγγλικο.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

με ενδιαφερουνε 2 WIDE MONITOR 22αρια και θελω τις συμβουλες σας.

Το ενα ειναι το LG TFT 22'' M228WA-BZ

 

---> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=984876

 

 

και το αλλο ειναι το Samsung 22'' SM225MW

 

 

--->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1019198

 

 

εχει κανεις κανενα απο τα δυο για να με βοηθησει???

τι πανελ φορανε ξερουμε???εχουν 100ε διαφορα μεταξυ τους και θελω να ξερω αν τα αξιζει τα παραπανω λεφτα το σαμσουνγκ.βασικα η μονη διαφορα που προσεξα ειναι οτι το σαμσουνγκ εχει HDMI θυρα.

με βολευει πολυ που εχουν ενσωματωμενο TV TUNER και μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν αυτονομες τιβι.

τα φωτα σας λοιπον....

 

Για panel κλπ τεχνικά ,κοιτάς εδώ http://www.prad.de/en/guide/hersteller_start.html

Υπάρχει αντίστοιχο και για τηλεοράσεις,και υπάρχουν και ορισμένα review.

Link to comment
Share on other sites

Για panel κλπ τεχνικά ,κοιτάς εδώ http://www.prad.de/en/guide/hersteller_start.html

Υπάρχει αντίστοιχο και για τηλεοράσεις,και υπάρχουν και ορισμένα review.

 

δυστυχως δεν εχει πληροφοριες για τα μοντελα που θελω:wacko:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιος στο forum. Πριν 20 μερες αγορασα απο τον Κωτσοβολο την SONY BRAVIA KDL-32D3000. Πολυ καλο εργαλειο,εξαιρετικη. Αλλα μετα απο λιγες μερες αρχισε να μου φαινεται μικρη, κι ενω στην αρχη το σκεφτομουνα , προχτες το πηρα αποφαση και πηγα και ζητησα να μου την αλλαξουν για να παρω μια πιο μεγαλη. Και ευτυχως το δεχτηκαν και παρηγγειλα την KDL40X3500. Και τωρα την περιμενω απο μερα σε μερα.
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχει πληροφοριες για τα μοντελα που θελω:wacko:

 

Μια πρόχειρη ματιά που έριξα,έχει πληροφορίες.:worry:

Panel ΤΝ έχουν,κάτι συνήθης σε μικρές ίντζες τηλεοράσεων.Τώρα τι ακριβώς αναζητάς,δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

 

Θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση LCD μέχρι 32'' και διαθέτω έως 700 ευρώ, ποια θα μου προτείνατε?

 

phillips 5522 599e

 

http://www.limnaios.gr

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιος στο forum. Πριν 20 μερες αγορασα απο τον Κωτσοβολο την SONY BRAVIA KDL-32D3000. Πολυ καλο εργαλειο,εξαιρετικη. Αλλα μετα απο λιγες μερες αρχισε να μου φαινεται μικρη, κι ενω στην αρχη το σκεφτομουνα , προχτες το πηρα αποφαση και πηγα και ζητησα να μου την αλλαξουν για να παρω μια πιο μεγαλη. Και ευτυχως το δεχτηκαν και παρηγγειλα την KDL40X3500. Και τωρα την περιμενω απο μερα σε μερα.

 

Δηλαδη την χρησιμοποιησες στο σπιτι σου και μετα στην πηρανε πισω ως μεταχειρισμενη; Για δωσε λιγο λεπτομερειες αν μπορεις.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την χρησιμοποιησες στο σπιτι σου και μετα στην πηρανε πισω ως μεταχειρισμενη; Για δωσε λιγο λεπτομερειες αν μπορεις.

 

Οχι, το μονο που με ρωτησαν ηταν αν εχω το κουτι της και τα φελιζολ. Ευτυχως που δεν τα ειχα πεταξει και εννοειται πως η τηλεοραση δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα. ,Και δεν ειχα καμμια επιβαρυνση, τωρα αν καποιος αλλος την αγορασει για καινουργια δεν το ξερω. Παντως η τηλεοραση ηταν εντελως αθικτη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιος στο forum. Πριν 20 μερες αγορασα απο τον Κωτσοβολο την SONY BRAVIA KDL-32D3000. Πολυ καλο εργαλειο,εξαιρετικη. Αλλα μετα απο λιγες μερες αρχισε να μου φαινεται μικρη, κι ενω στην αρχη το σκεφτομουνα , προχτες το πηρα αποφαση και πηγα και ζητησα να μου την αλλαξουν για να παρω μια πιο μεγαλη. Και ευτυχως το δεχτηκαν και παρηγγειλα την KDL40X3500. Και τωρα την περιμενω απο μερα σε μερα.

 

Mpravo filara tromero katorthoma kai eis anotera....AAfou to dextikane ston kotsovolo ti na tous pei kaneis...Kai tora einai kapoios ekei ekso pou nomizei oti i d3000 tou einai kainouria...Ti na sas pei kaneis....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την PHILIPS LCD TV 32PF7321 , το DVD PHILIPS DVP5900 , συνδεδεμένα με καλώδιο HDMI..

 

Τον τελευταίο καιρό , ενώ μου παίζει το DVD , η εικόνα χάνεται και η TV μου βγάζει μύνημα "όχι σήμα στην είσοδο".

Κάποια στιγμή ξανάρχεται και μετά πάλι τα ίδια (όχι συνέχεια , που και που...)

Κάποιες στιγμές μάλιστα , η εικόνα εμφανίζεται παραμορφωμένη (το πάνω μέρος της οθόνης κάτω και ανάποδα..)

 

Δοκίμασα αλλάζοντας θύρα (η tv έχει 2 θύρες HDMI ) ,αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Τι να φταίει; η τηλεόραση; το DVD; το καλώδιο ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την χρησιμοποιησες στο σπιτι σου και μετα στην πηρανε πισω ως μεταχειρισμενη; Για δωσε λιγο λεπτομερειες αν μπορεις.

 

Οχι, το μονο που με ρωτησαν ηταν αν εχω το κουτι της και τα φελιζολ. Ευτυχως που δεν τα ειχα πεταξει και εννοειται πως η τηλεοραση δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα. ,Και δεν ειχα καμμια επιβαρυνση, τωρα αν καποιος αλλος την αγορασει για καινουργια δεν το ξερω. Παντως η τηλεοραση ηταν εντελως αθικτη.

 

:lol::lol::lol:

Γιατί, νομίζετε οτι όταν αγοράζετε κάποια τηλεόραση απο κάποιο πολυκατάστημα είναι ολοκαίνουρια με μηδέν ώρες λειτουργείας?

:lol::lol::lol:

 

Στο μεγαλύτερο ποσοστό των αγορών που γίνονται απο αυτά τα καταστήματα είναι τα μοντέλα που είναι στην έκθεση. Ιδίως αν το είδος είναι σε προσφορά!

...Για αυτό επίσης δεν το στο δίνουν αμέσως ακόμη και αν εχεις μετρητά...

...Για αυτό τα κουτιά δεν είναι σφραγισμένα (συνήθως λέμε πως ανοίχτηκαν για να μπει η εγγύηση και τα συνοδευτικά)

 

Για αυτό λοιπόν...

ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΤΕ ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιος στο forum. Πριν 20 μερες αγορασα απο τον Κωτσοβολο την SONY BRAVIA KDL-32D3000. Πολυ καλο εργαλειο,εξαιρετικη. Αλλα μετα απο λιγες μερες αρχισε να μου φαινεται μικρη, κι ενω στην αρχη το σκεφτομουνα , προχτες το πηρα αποφαση και πηγα και ζητησα να μου την αλλαξουν για να παρω μια πιο μεγαλη. Και ευτυχως το δεχτηκαν και παρηγγειλα την KDL40X3500. Και τωρα την περιμενω απο μερα σε μερα.

 

Δεν ήταν σωστό εκ μέρους σου αυτό που έκανες...

Αν αυτή που θα πάρεις ήταν 20 ημερών χρησιμοποιημένη από κάποιον άλλο θα τη δεχόσουνα; :O

Link to comment
Share on other sites

...Για αυτό τα κουτιά δεν είναι σφραγισμένα (συνήθως λέμε πως ανοίχτηκαν για να μπει η εγγύηση και τα συνοδευτικά)

 

Για αυτό λοιπόν...

ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΤΕ ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ

 

Και τι θα πει σφραγισμένο;Βάζουν μια ταινία και δύο πλαστικά που δένουν και το κουτί σφραγίστηκε..

Έτσι την πάτησα εγώ και όταν την άνοιξα είχε μέσα κανάλια..

Το κατάστημα βέβαια δέχτηκε να μου την αλλάξει αλλά η αντικατάσταση έγινε από την αντιπροσωπεία τελικά γιατί εκτός απο χρησιμοποιημένη είχε και κάτι μαυράκια πάνω στο panel..Είναι να μη σου τύχει..

Αν σου τύχει δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να την κρατήσεις για να γλιτώσεις τη μικρή ταλαιπωρία..

 

Επίσης μέσα από τα κρυφά μενού των τηλεοράσεων μπορείς συνήθως να δεις πόσες ώρες έχει λειτουργήσει η τηλεόραση αρκεί να μην το έχουνε μηδενίσει..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μέσα από τα κρυφά μενού των τηλεοράσεων μπορείς συνήθως να δεις πόσες ώρες έχει λειτουργήσει η τηλεόραση αρκεί να μην το έχουνε μηδενίσει..

 

Αυτα τα tips υπαρχουν σε καποια σελιδα να τα δω;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα tips υπαρχουν σε καποια σελιδα να τα δω;

 

Πρέπει να ψάξεις αρκετά για να το βρεις και ανάλογα με τη μάρκα και μερικές φορές και το μοντέλο αλλάζει..Ψάξε για Service mode..

Εγώ για τη Samsung το βρήκα σε ένα forum..

Και πρόσεξε μην πειράξεις καμία ρύθμιση γιατί μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα..

 

"Going into the service mode will reset all your picture settings, make a note of them before doing this.

Put TV on standby, then press info, menu, mute, power"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...