Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας guys!Ενδιαφέρομαι για τηλεόραση 23"'(ή ακόμα και για 26'') για δωμάτιο(υπάρχει απόσταση 2,5 μέτρα περίπου) γύρω στα 500-600€ και θα ήθελα την βοήθεια σας...Αν και έχω διαβάσει αρκετά στο forum,ξέρω(ακόμη) λίγα πραγματα σχετικά με τις TV.:O

Υπάρχουν σε αυτές τις ίντσες που θέλω εγώ(23'' ή 26'') 100HZ?Απ' ότι διάβασα στο αναλογικό σήμα της TV τα 100ΗΖ δεν έχουν μεγάλη διαφορά αλλά σε άλλες περιπτώσεις έχουν(DVD,BLUE RAY κλπ).

Θα ήθελα να επισημάνω οτι σε όσα μαγαζιά έχω πάει να δω TV HD READY έχω απογοητευτεί αρκετά από την εικόνα που δείχνει με το αναλογικό σήμα της TV...μου φένεται ότι μία CRT Sony που έχω δείχνει καλύτερα απο τις καινούργιες HD READY...

Θα ήθελα πάντως να ακούσω προτάσεις για την TV που ψάχνω...:p

 

Ευχαριστώ εκ των Προτέρων :)

 

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η αποσταση που εχεις ειναι περιπου ιδια με αυτην που εχω και γω με την Tv μου απο το κρεβατι μου.Θα σου προτεινα να προτιμησεις 26" ή 32¨.Στα μαγαζια οι εικονες που ειδες ενταξει εχεις δικιο.Αλλα εκει ειναι αλλιως,εχουν πιο εντονο φωτισμο,παιζουν πολλες ωρες οι τηλεορασεις που βλεπεις,και δειχνουν αλλιως απο οτι θα την παρεις και θα την βαλεις σπιτι.Για περισσοτερα ριξε μια ματια εδω

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=15&category=69975777

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καποιες προτινομενες τηλεροασεις απο μενα:

LCD-TV SONY KDL 46 X 2000

LCD TV PHILIPS 47PFL5522D 47"

LCD TV PHILIPS 47PFL9732D 47

LCD TV LG 47LY95 47"

samsung LED 52'' LE52F96B

 

H Sony X2000 είναι πολύ παλιά πλέον, υπάρχει πάνω από 1,5 χρόνο στην αγορά. Καλύτερα να δει κανείς τις νέες W3000 (κριτική εδώ, με το αρκετά βαρύγδουπο συμπέρασμα "produces the best picture I've seen on a flat-screen LCD TV so far") που δείχνουν εξαιρετικές, ή τις ακριβότερες X3500.

Και φυσικά τις Pioneer Kuro που έχουν μαζέψει ό,τι έπαινο μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους. Η Samsung F96 με το LED backlight επίσης είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η αποσταση που εχεις ειναι περιπου ιδια με αυτην που εχω και γω με την Tv μου απο το κρεβατι μου.Θα σου προτεινα να προτιμησεις 26" ή 32¨.Στα μαγαζια οι εικονες που ειδες ενταξει εχεις δικιο.Αλλα εκει ειναι αλλιως,εχουν πιο εντονο φωτισμο,παιζουν πολλες ωρες οι τηλεορασεις που βλεπεις,και δειχνουν αλλιως απο οτι θα την παρεις και θα την βαλεις σπιτι.Για περισσοτερα ριξε μια ματια εδω

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=15&category=69975777

 

 

Ναι αυτό που μου λες μου το έχουν πει και οι πωλητές ότι παίζουν πολλές τηλεοράσεις μαζί και χάνεται λίγο η εικόνα...

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν 100ΗΖ σε 23'' ή 26'' ίντσες..Είδα στο site του πλαισίου ότι έχει μόνο 32'' 100ΗΖ...δεν γίνεται 100ΗΖ σε λιγότερες ίντσες?

Όταν η τηλεόραση γίνει HD τότε θα βλέπω καλή ποιότητα στην TV?γι' αυτό είναι περισσότερο σχεδιασμένες οι HD TV?

Βασικά είδα στο πλαίσιο και είμαι ανάμεσα σε αυτες τις τρεις...

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=15&Category=69975777&Products=956058%2c1024345%2c956104

ποια μου προτείνεται?μήπως να κοιτάξω και κάποια άλλη?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Στα 100hz νομιζω ανηκουν οι τηλεορασεις απο 32" και ανω.Οσον αφορα το θεμα HD.Σαφως οταν υπαρξει τετοια τεχνολογια στα καναλια,θα εχουμε καλυτερη εικονα,αλλα και παλι και το αναλογικο σημα η LCD μια χαρα το δειχνουν.Τωρα παμε στην τριτη σου ερωτηση.Αναμεσα σε αυτες τις 3 που προτεινεις,εγω θα διαλεγα την sony.Αξιοπιστια και καλη εικονα.Λιγακι ακριβη,αλλα ξες οτι θα σου παει για καμποσο καιρο.Η samsung μπορει να υποστηριζει πολλα,αλλα τα χρωματα της ειναι πολυ ψυχρα,καθολου ζωντανια στην απεικονιση.Ασε που τα πλαστικα της κανουν μπαμ οτι προκειται για φτηνη κατασκευη!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα κ έρηξα μια μαια στο τι ειναι το ambilight!δεν το ήξερα καλή φάση μου ακούγεται!

 

θέλω να σε ρωτήσω,αυτη η λειτουργία δεν απενεργοπιειται???είναι μονιμος ανοιχτη?

 

Βεβαίως και απενεργοποιείται κατα βούληση από το τηλεχειριστήριο. Υπάρχει δυνατότητα τόσο για πολύχρωμο φωτισμό που αυξομειώνεται ανάλογα με αυτά που βλέπουμε στην οθόνη όσο και για στατικό φωτισμό λευκού ή οποιουδήποτε άλλου χρώματος της επιλογής μας που θα χρησιμοποιείται και για διακοσμητικούς λόγους (προαιρετικά εννοείται) όταν η τηλ/ση είναι κλειστή.

Κι επειδή έγινε λόγος για την απόσταση παρακολούθησης διάβασα ότι ή ιδανική είναι τρεις φορές το μέγεθος (διαγώνιος) της οθόνης. Σε μικρότερες αποστάσεις η εικόνα σε αναλογικό σήμα είναι απογοητευτική όπως είπε κι ο cool_ted. Όλες οι ατέλειες της συμβατικής - χαμηλής ανάλυσης των αναλογικών καναλιών (ακόμα και των επίγειων ψηφιακών της ΕΡΤ) μεγεθύνονται και αναδεικνύονται στις HD Ready. Απλώς στις CRT δε φαίνονται, γι' αυτό και οι τελευταίες μοιάζουν να δείχνουν καλύτερα. Όλ'αυτά θα είναι παρελθόν όταν έρθει και καθιερωθεί η υψηλή ευκρίνεια...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω nagata για τη βοήθεια...

να ρωτήσω με ποια θύρα του υπολογιστή συνδέεται η TV?με την TV out e?γίνεται με VGA να συνδεθεί?

το laptop μου που το πήρα πέρισυ(Ιούνιο 2006) δεν έχει θύρα TV out...και έκανε 1500€!!α ρε acer...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω nagata για τη βοήθεια...

να ρωτήσω με ποια θύρα του υπολογιστή συνδέεται η TV?με την TV out e?γίνεται με VGA να συνδεθεί?

το laptop μου που το πήρα πέρισυ(Ιούνιο 2006) δεν έχει θύρα TV out...και έκανε 1500€!!α ρε acer...

 

Όταν οι κατασκευαστές έλεγαν TV-out ως σήμερα εννοούσαν το s-video που δίνει κάκιστη ποιότητα. Άμα η τηλεόραση έχει VGA (που όλες οι καινούριες έχουν) είναι εκατό φορές προτιμότερη.

Στα πιο καινούρια laptop έχει αρχίσει να καθιερώνεται το HDMI αλλά πριν 1,5 χρόνο ούτε λόγος...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω marvin για τη βοηθεια...:)

Απ' ότι διαβασα η τυπικη αντιθεση παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην ποιοτητα της εικονας μια τηλεορασης...Η δυναμική αντίθεση παίζει ρόλο?

Επιπλέον επειδή κοιτάω για 23'' ή 26'' δεν υπάρχουν 100ΗΖ...Θα βλέπω σκιές ποδοσφαιρο,formula και γενικα σε εικονες γρηγορες εναλλαγης?

Βλέποντας καποιες τηλεορασεις στο site του πλαισιου διαπιστωσα οτι η samsung δεν αναφερει την τυπική αντιθεση(αναφερει μονο την δυναμικη) ενω η sony την ανεφερει...

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=15&Category=69975777&Products=956058%2c1024345%2c956104%2c1024353

H sony που κανει 699€ στο link που σας παραθετω διαφερει απο την αλλη sony που κανει 599€ MONO στην τυπικη αντιθεση...παιζει αρκετο ρολο αυτη η διαφορα και ισως να πρεπει να σκεφτω την ακριβοτερη sony?Επιπλεον πως αναφερεται η θυρα VGA στις τηλεορασεις?για δεν βλεπω πουθενα να γραφει VGA θυρα...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω marvin για τη βοηθεια...:)

Απ' ότι διαβασα η τυπικη αντιθεση παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην ποιοτητα της εικονας μια τηλεορασης...Η δυναμική αντίθεση παίζει ρόλο?

Βλέποντας καποιες τηλεορασεις στο site του πλαισιου διαπιστωσα οτι η samsung δεν αναφερει την τυπική αντιθεση(αναφερει μονο την δυναμικη) ενω η sony την ανεφερει...

 

 

Η τυπική αντίθεση (αντίθεση επί της οθόνης) παίζει τεράστιο ρόλο για την ποιότητα εικόνας μιας τηλεόρασης. Η δυναμική είναι περισσότερο θεωρητική και δύσκολα θα έχει επιρροή σε συνθήκες φυσιολογικής θέασης. Λεπτομέρειες εδώ. Στους κατασκευαστές αρέσει η δυναμική αντίθεση γιατί είναι μεγαλύτερο νούμερο :lol:Είναι πάντως παραπλανητικό για τους καταναλωτές να αναφέρεται μόνο η δυναμική.

Να σημειώσω και κάτι άλλο: η αντίθεση είναι εξαιρετικά σημαντικό χαρακτηριστικό αλλά από μόνη της δε λέει τίποτα. Το νούμερο προέρχεται από τη διαίρεση της πιο σκοτεινής εικόνας που δείχνει η τηλεόραση με την πιο φωτεινή, δηλαδή το απόλυτο μαύρο της με το πιο "εκτυφλωτικό" άσπρο της (με τις ίδιες ρυθμίσεις όμως. Εδώ διαφέρει από τη δυναμική). Εκ των πραγμάτων δηλαδή η αντίθεση είναι ένα νούμερο σχετικό. Μια τηλεόραση με πολύ βαθύ μαύρο και μέτρια φωτεινότητα ας πούμε ότι έχει (μετρημένη) αντίθεση 1500:1. Μια άλλη τηλεόραση με μέτριο μαύρο και πολύ μεγάλη φωτεινότητα (σύνηθες στις LCD) μπορεί να έχει και πάλι αντίθεση 1500:1 αλλά η εικόνα της δεν θα έχει καμία σχέση με της πρώτης, θα είναι κατά πολύ χειρότερη.

Ηθικό δίδαγμα: αγνοήστε τη δυναμική αντίθεση και να κοιτάτε πάντα την αντίθεση επί της οθόνης σε συνδυασμό με την ποιότητα του μαύρου της τηλεόρασης και το κατά πόσον η θερμοκρασία του λευκού της προσεγγίζει την ιδανική μέτρηση των 6500 βαθμών (D65). Όσο πιο κοντά στο 0 είναι το μαύρο και όσο πιο κοντά στο D65 το λευκό τόσο καλύτερα και ακριβέστερα χρώματα θα έχει η TV. Αυτά δυστυχώς δεν είναι πράγματα που τα αναφέρουν οι κατασκευαστές αλλά μπορείτε να τα βρειτε σε αναλυτικές κριτικές στο internet και σε εξειδικευμένα περιοδικά.

 

Επιπλέον επειδή κοιτάω για 23'' ή 26'' δεν υπάρχουν 100ΗΖ...Θα βλέπω σκιές ποδοσφαιρο,formula και γενικα σε εικονες γρηγορες εναλλαγης?

 

Στα μικρά μεγέθη οι κατασκευαστές δε βάζουν εξελιγμένα συστήματα βελτίωσης της κίνησης και της εικόνας γενικότερα γιατί το μέγεθος της οθόνης δεν είναι τέτοιο που θα αποκαλύψει πολλά προβλήματα της εικόνας (αλλά ούτε και τις αρετές της από την άλλη.) Όχι ότι δεν θα ήταν χρήσιμα τα 100Hz στις 26'' αλλά σίγουρα δεν θα είναι τόσο σημαντικά όσο στις 40''+. Τέλος πάντων, θεωρητική περισσότερο η συζήτηση γιατί δεν υπάρχει LCD-TV 100Hz σε λιγότερες από 32''.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα δεις προβλήματα στην κίνηση σε αυτό το μέγεθος αλλά σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που μπορείς να διαπιστώσεις εύκολα βλέποντας τις τηλεοράσεις αυτές στα μαγαζιά γιατί το πρόβλημα αυτό δεν κρύβεται. Απλά βρες κάποια που να δείχνει ποδόσφαιρο ή κάτι ανάλογο, ή ζήτα τους να σου βάλουν.

 

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=15&Category=69975777&Products=956058%2c1024345%2c956104%2c1024353

H sony που κανει 699€ στο link που σας παραθετω διαφερει απο την αλλη sony που κανει 599€ MONO στην τυπικη αντιθεση...παιζει αρκετο ρολο αυτη η διαφορα και ισως να πρεπει να σκεφτω την ακριβοτερη sony?Επιπλεον πως αναφερεται η θυρα VGA στις τηλεορασεις?για δεν βλεπω πουθενα να γραφει VGA θυρα...

 

H διπλάσια αντίθεση από μόνη της πιθανόν και να αξίζει τη διαφορά των 100 €. Σε κάθε περίπτωση μη νομίζεις ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για τις δύο τηλεοράσεις συγκρίνοντας το spec-sheet. H σειρά S είναι ιεραρχικά ανώτερη από την P στον κατάλογο της SONY και αυτό μπορεί να σημαίνει ότι έχουν αρκετές διαφορές που εκ πρώτης όψεως δεν φαίνονται όπως ποιοτικότερο πάνελ, καλύτερη επεξεργασία εικόνας κλπ. ενώ και η διαφορά στην αναφερόμενη αντίθεση μάλλον συνηγορεί σε κάτι τέτοιο.

 

Η "VGA" μπορεί να αναφέρεται με το κανονικό της όνομα (D-sub) ή συχνότερα ως PC-input.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,

 

Επειδη μετακομίζω σε δικο μου σπιτι ηρθε η ωρα να παρω και tv. Επειδη δεν θελω να δωσω και του κοσμου τα χρηματα ψαχνω μια tv στις 26" κ να ειναι αυτο που λεμε Value/money αλλα με καλα χαρακτηριστικα.

 

Απο την μικρη μου αναζητηση εχω βρει αυτα τα δυο μοντελα:

 

SONY LCD 26'' Bravia KDL-26P3000

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975777&product=1024345&tab=accessories

 

SAMSUNG LCD 26'' Jasmine LE26S86B

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975777&product=956104&tab=specs

 

Νομιζω απο χαρακτηριστικα η SONY δειχνει καλυτερη κ φτηνοτερη. Βεβαια εχει μονο 1 χρονο εγγυηση και απο οτι γνωριζω κακο service στην Ελλαδα. Τι λετε; Η διαφορα στιν τιμη ειναι πολυ μικρη οποτε δεν εχει και πολυ σημασια. Εχει κανεις καποια απο αυτες; Αν εχετε να προτινετε στα ιδια χρηματα (ή κ φθηνοτερα) καποιο άλλο μοντέλο πολυ ευχαρίστως να σας ακούσω.

 

Ευχαριστώ

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνωμη ειναι να παρεις την sony!!Ειναι η πιο συμφερουσα αγορα για 26" και μαλιστα με μια προσιτη τιμη για τις δυνατοτητες της.Η samsung εχει ψυχρα χρωματα στις οθονες δεν θα στην συνιστουσα,ασε που το service της samsung απο εξυπηρετηση ειναι χειροτερο και απο της sony.Θα παρεις την sony και θα ξες οτι θα σου κρατησει για χρονια!!Αξιοπιστια βλεπεις!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

marvin ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα...πραγματικα η βοηθεια σου ειναι πολυ σημαντικη...:)

για σενα αξιζει καποιος να παρει αυτη τη χρονικη στιγμη HD ready τηλεοραση;επειδη ακομα τα blu-ray player και HD DVD player ειναι πολυ ακριβα...και οι HD τηλεορασεις ειναι βασικα προορισμενες γι'αυτες τις συσκευες...και οταν μετα απο 2-3 χρονια που θα εχουν πεσει οι τιμες σε αυτες τις συσκευες θα εχουν βγει και πολυ καλυτερες HD τηλεορασεις...

Επιπλεον και η αναλογικη εικονα της τηλεορασης επιμενω οτι ειναι κατωτερη απο τη εικονα των παλιων CRT τηλεορασεων...δικιο δεν εχω σε αυτο?Και όπως ξερουμε η ψηφιακη τηλεοραση στην Ελλαδα αργει ακομα...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αδελφε για την απαντηση. Να ρωτησω κατι...για τισ τηλεορασεις της Sony το service ειναι το ιδιο με τα laptop? Δηλαδη το στελνεις στο εξωτερικο; (νομιζω Βελγιο)

 

Μου κανει εντυπωση οτι η Sony με καλυτερες προδιγραφες εχει μικροτερη τιμη...κ δεν την ειδα κ σε αρκετα μαγαζια. Μηπως πρεπει να με ανησυχει αυτο;

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

για σενα αξιζει καποιος να παρει αυτη τη χρονικη στιγμη HD ready τηλεοραση;επειδη ακομα τα blu-ray player και HD DVD player ειναι πολυ ακριβα...και οι HD τηλεορασεις ειναι βασικα προορισμενες γι'αυτες τις συσκευες...και οταν μετα απο 2-3 χρονια που θα εχουν πεσει οι τιμες σε αυτες τις συσκευες θα εχουν βγει και πολυ καλυτερες HD τηλεορασεις...

Επιπλεον και η αναλογικη εικονα της τηλεορασης επιμενω οτι ειναι κατωτερη απο τη εικονα των παλιων CRT τηλεορασεων...δικιο δεν εχω σε αυτο?Και όπως ξερουμε η ψηφιακη τηλεοραση στην Ελλαδα αργει ακομα...

 

Αυτά που λες είναι σωστά. Και οι τιμές των τηλεοράσεων πέφτουν και καλύτερες βγαίνουν, και η ποιότητα τους στο τηλεοπτικό σήμα υστερεί κάπως ακόμα.

Οι flat tvs από την άλλη έχουν ορισμένα σημαντικά πλεονεκτήματα: στη θέαση DVD με ένα σχετικά καλό player, στην ευκολία σύνδεσης με υπολογιστή για παιχνίδια/ταινίες κλπ. και στην υποστήριξη σημάτων υψηλής ευκρίνειας που μπαίνουν σιγά σιγά στη ζωή μας μέσω παιχνιδιών και ταινιών.

Το ερώτημα είναι λοιπόν τί θα την κάνεις την TV: αν πρόκειται να βλέπεις κατά βάση τηλεόραση και μερικά DVD μείνε με τη CRT προς το παρόν.

Αν δε βλέπεις πολλή τηλεόραση αλλά προτιμάς ταινίες από DVD και σκοπεύεις να πάρεις κάποια νέα κονσόλα ή να συνδέεις συχνά το PC στην TV η αγορά μιας LCD/plasma αρχίζει να έχει νόημα και για το παρόν.

 

Τέλος, μια και έθεσες το θέμα της υψηλής ευκρίνειας, θέλω να πω ότι η υψηλή ευκρίνεια δείχνει τα οφέλη της κυρίως στις μεγάλες ίντσες. Σε μια 26'' και το καλύτερο Blu-ray να βάλεις απλά θα σου φανεί κάπως καλύτερο από DVD αλλά δεν θα σε εντυπωσιάσει. Αν έχεις την υπομονή να περιμένεις, θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε αρκετά μεγαλύτερο μέγεθος (37''+) αφού ο ρυθμός με τον οποίο πέφτουν οι τιμές είναι ταχύτατος.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για μια hd τηλεοραση..

Για αυτην http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=17201

Αξιζει?Μου φαινεται καλη προσφορα.

Εχεται καμια αλλη προταση 40-42" μεχρι 1100 ευρω max?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για μια hd τηλεοραση..

Για αυτην http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=17201

Αξιζει?Μου φαινεται καλη προσφορα.

Εχεται καμια αλλη προταση 40-42" μεχρι 1100 ευρω max?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλο παιδι θα κανει μια ενημερωση πανω στις Led ΤV;;

 

Δεν υπάρχουν :)

Υπάρχουν μόνο τηλεοράσεις LCD με οπίσθιο φωτισμό LED αντί της κοινής λάμπας φθορισμού, αλλά δεν είναι σωστό να τις ονομάζουμε LED-TVs γιατί μετά από λίγο καιρό θα βγουν στην αγορά οι OLED-TVs που είναι μια εντελώς διαφορετική τεχνολογία και θα δημιουργηθεί ένα απίστευτο μπέρδεμα στον κόσμο.

 

Μια βασική διαφορά των LED-backlit LCD είναι η αισθητά μειωμένη τους κατανάλωση σε σχέση με τις κλασικές. Αλλά το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της υπόθεσης ονομάζεται local dimming και μπορείτε να διαβάσετε λεπτομέρειες εδώ.

 

Δύο βασικά αποσπάσματα:

 

α) Τι είναι:

Black level has – until recently – been one of the Achilles' Heel of LCD televisions due to the way this particular technology derives its "blacks" from using polarised films to "twist" the liquid crystal material within so that the constantly-on backlight is blocked. However, structural physics dictates that light leakage inevitably occurs (remember there are over 2 million pixels on a full HD LCD TV), contributing to the greyish blacks we see so often on LCD televisions.

Then someone smart somewhere started asking the question, "What if we could reduce the luminosity of the backlight to cut down the amount of light that could be leaked in the first place, and achieve better blacks?" This is the premise behind using LEDs as backlight, the brightness of which could be adjusted in clusters (including being switched off completely to achieve true black) depending on what's required on screen.

 

β) Στην πράξη:

 

This is a tough one to call. On the one hand, the local dimming LED backlight on Samsung LE52F96BD has brought blacks on a flat screen television to an entirely new level. In terms of sheer spectacle (or lack thereof) value, nothing beats witnessing a total absence of light output from a 52-inch flat panel during fade-outs between scenes, or on a blank input. For someone like myself who has become accustomed to the residual glow on plasmas and LCDs alike, this is a truly transcendental experience that has to be seen to be believed.

 

However, [LED SmartLighting] – which is necessary to achieve this amazing black level of zero cd/m2 – comes at some cost. Because the pixels on the screen far outnumber the dimming zones, black level fluctuation and flare (light bleeding beyond the luminous edges into the black) inevitably take place. Although I personally did not find these artifacts to be overly distracting, owners who have shelled out wads of cash for the Samsung LE52F96BD may be less forgiving.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για μια hd τηλεοραση..

Για αυτην http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=17201

Αξιζει?Μου φαινεται καλη προσφορα.

Εχεται καμια αλλη προταση 40-42" μεχρι 1100 ευρω max?

 

Καλησπέρα,είναι βασικό μοντέλο γι αυτό απέφυγέ την καλύτερα μια και διαθέτεις 1100Ε.Δες την Sony KDL-40S2530 που είναι πολύ πιο καλή

 

καλησπερα θελω να αγορασω μια τηλεοραση 32'' η 37'' μεχρι 1100ε μπορειται να μου προτεινεται καμια καλη.ευχαριστω

 

Ποιά είναι η απόσταση θέασής σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είναι βασικό μοντέλο γι αυτό απέφυγέ την καλύτερα μια και διαθέτεις 1100Ε.Δες την Sony KDL-40S2530 που είναι πολύ πιο καλή

 

 

 

Ποιά είναι η απόσταση θέασής σου?

 

περιπου 4-5 μετρα

Link to comment
Share on other sites

Στα μικρά μεγέθη οι κατασκευαστές δε βάζουν εξελιγμένα συστήματα βελτίωσης της κίνησης και της εικόνας γενικότερα γιατί το μέγεθος της οθόνης δεν είναι τέτοιο που θα αποκαλύψει πολλά προβλήματα της εικόνας (αλλά ούτε και τις αρετές της από την άλλη.) Όχι ότι δεν θα ήταν χρήσιμα τα 100Hz στις 26'' αλλά σίγουρα δεν θα είναι τόσο σημαντικά όσο στις 40''+. Τέλος πάντων, θεωρητική περισσότερο η συζήτηση γιατί δεν υπάρχει LCD-TV 100Hz σε λιγότερες από 32''.

 

Exει βγάλει η Panasonic 26'' με 100hz ,υπάρχει στο Mediamarkt,αλλά στην Eλλάδα δεν έχει έρθει ακόμα το ίδιο μοντέλο με ψηφιακό δέκτη ,παρότι αναφέρεται στο κατάλογο της αντιπροσωπείας με προτεινόμενη τιμή 850 ευρώ.

 

Είναι παρόμοιο με αυτό το μοντέλο αλλά με Γερμανικές προδιαγραφές

http://www.panasonic.co.uk/lcd-tv/tx-26lxd70/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδελφια...ψαχνοντας βρηκα οτι με τα ιδια λεφτα παιρνω LG 32" . Αξιζει λετε να τα σπρωξω εδω;

 

Ποιες διαφορες μεταξυ LG 32LC42 και 32LC55-56 θα περιμενα η LC55-56 να ειναι ακριβοτερη.

Εχει κανείς εμπερία από LG. ειναι value/money?

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...