Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε στο σπιτι μια CRT TV η οποια φαινεται οτι παει για αντ/ση.

 

Θα ηθελα λοιπον επειδη δεν κατεχω και παρα πολλα στην τεχνολογια των TFT TV, να μου προτεινετε 2-3 μοντελα σε SAMSUNG & SONY σε 32".

 

Θα προτιμουσα να ειναι στα 100Hz εαν κυκλοφορει σε αυτες τις ιντσες.

 

Επισης εαν εχει το χρονο καποιος ας μου πει 2-3 βασικα χαρακτηριστικα που θα πρεπει να προσεξω κατα την επιλογη μιας TFT 32' στα 100Hz.

 

Ευχαριστω.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νοι τηλεορασεις που εχουν ενσωματομενο σκληρο δισκο,τι ειδους αρχεια παιζουν??Θα εχουν προβλημα με υποτιτλους σε XviD?.Yποθετω οτι εχουν θυρα USB ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αλλά δεν έχω βρεί τίποτα, υπάρχει TFΤ 32" με 2 tuner ψηφιακά για PIP;

 

 

Η Humax LP 32 - TDR1 για την οποία ρώτησε ο φίλος πιο πάνω (σύμπτωση) έχει λέει 2 ψηφιακούς δέκτες για εικόνα-μέσα-σε-εικόνα

και διπλή εικόνα. Επίσης έχει σκληρό δίσκο 160GB για εγγραφή ακόμα και από εξωτερική πηγή. Σε μεγαλύτερα μεγέθη

πολλαπλούς δέκτες έχουν και οι δύο Sharp της σειράς Aquos Premium στις 52" και 46", επίσης με σκληρό 160GB.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νοι τηλεορασεις που εχουν ενσωματομενο σκληρο δισκο,τι ειδους αρχεια παιζουν??Θα εχουν προβλημα με υποτιτλους σε XviD?.Yποθετω οτι εχουν θυρα USB ετσι?

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλα νομίζω ο σκληρός δίσκος τους χρησιμευει μόνο για εγγραφή και αναπαραγωγή του τηλεοπτικού προγράμματος των καναλιών...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το εξης προβλημα.

πηγα και εδωσα 1700 ευρω για την Samsung 40' LE40N87B με μεγιστη αναλυση 1920X1080 full hdmi.με το που τη συνεδεσα και περασα τα καναλια διαπιστωσα οτι η εικονα ειναι απελπιστικη.και δεν φτανει μονο αυτο, στις γρηγορες σκηνες (ταινιες,ποδοσφαιρο κτλ) βλεπω τα pixels να χορευουν ενα-ενα μπροστα μου.οταν την ειχα δει στον κωτσοβολο (μαλλον)την ειχαν συνδεσει με ενα dvd και επαιζε την καλυτερη εικονα που εχω δει στη ζωη μου! (μαλλον ηταν blue-ray).To θεμα ειναι ομως οτι εγω κυριως τηλεοραση θα βλεπω και οχι dvd (θα πρεπει να παρω και blue-ray....)

Υπαρχει κανενας τροπος να βελτιωσω το σημα.Δωστε μου μια ελπιδα ρε παιδια,εχω απελπιστει.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εάν κυρίως ενδιαφέρεσαι για τηλεοπτικά προγράμματα δυστυχώς δεν έκανες σωστή επιλογή. Υπάρχει περίπτωση να στην αντικαταστήσει το κατάστημα απ' όπου την πήρες με μια HD ready LCD 100Hz ή μια plasma?

 

Αν η κεραία σου είναι παλιά και σε κακή κατάσταση θα μπορούσες να την αντικαταστήσεις, αυτό κάνει συνήθως αρκετή διαφορά. Nova δε σου προτείνω γιατί παρόλο που το σήμα είναι πεντακάθαρο η εικόνα έχει περίπου τα ίδια χάλια με τα ελεύθερα αναλογικά κανάλια.

 

Για το πιξέλιασμα και την κίνηση η μόνη λύση είναι να κάθεσαι όσο πιο μακριά είναι δυνατό. 1 μέτρο απόστασης επιπλέον μπορεί να κρύψει αρκετές ατέλειες ή έστω να τις κάνει πιο υποφερτές.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

πηγα και εδωσα 1700 ευρω για την Samsung 40' LE40N87B με μεγιστη αναλυση 1920X1080 full hdmi......

To θεμα ειναι ομως οτι εγω κυριως τηλεοραση θα βλεπω και οχι dvd

 

Συγνώμη φίλε μου αλλα εδώ θα πω το γνωστό...

 

"δεν ήξερες, δε ρώταγες;"

 

Μια γνωμη να έπαιρνες απο κάποιον, θα σου πρότεινε μια HDready των 1000 ευρώ, η οποία μάλιστα θα έπαιζε πολύ καλύτερα στο σήμα που θές να την τροφοδοτείς...

 

Δοκίμασε να επισκευάσεις την κεραία σου όπως σου πρότεινε ο φίλος ο Marvin... Αλλίως, θα πρέπει να αποκτήσεις κάποιο δορυφορικό σύστημα (έχει αρκετά ανώτερο σήμα απο το γεμάτο παρεμβολές αναλογικό)...

Επίσης, δε χρειάζεται να δώσεις ένα κάρο χρήματα για blu ray συσκευή, ενα απλό DVD player με έξοδο HDMI θα απογειώσει την ποιότητα της εικόνας σου οικονομικά (Βρίσκεις samsung με 95 ευρά)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Tα ριβιου του hdtvorg θεωρουνται καλα;
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

...Μια γνωμη να έπαιρνες απο κάποιον, θα σου πρότεινε μια HDready των 1000 ευρώ...

 

 

δυστυχως πηρα γνωμη απο καποιον ο οποιος μου ειπε να μην παρω hd ready διοτι ειναι παρωχημενη τεχνολογια και με μικροτερη αναλυση.δεν ειμαι παντελως ασχετος με τεχνολογια και υπολογιστες οποτε θεωρησα λογικο να παρω μια οθονη που εχει τη δυνατοτητα μεγαλυτερης αναλυσης απότι η hd reary (1300 κατι...επι 700κατι...δεν θυμαμαι).Εγω πιστευω οτι μαλλον φταει ο τροπος που η samsung διαχειριζεται τα pixels οταν το σημα ειναι 800χ600 και πρεπει να το κανει 1930χ1080.Ειναι θεμα φτωχου hardware.

Τεσπα...οπως ειπε και ενας φιλος, θα παω τον καναπε λιγο πιο πισω και θα κλαιω λιγοτερο τη μοιρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αναφέρεις με την παγωμένη εικόνα είναι θέμα ρύθμισης>(δεν πέρνω και όρκο) εγώ σε 1 30άρα που έχω μου έκανε τα ίδια πριν 2 χρόνια. Τότε αφαίρεσα κάποια ρύθμιση ψηφιακής βελτίωσης που έδινε το μενού και την είχε για καλύτερη εικόνα υποτίθεται, και αμέσως εξαφανίσθηκε το πρόβλημα. Παίξε με τις ρυθμίσεις λοιπόν η φώναξε κάποιον ειδικό με μηχάνημα να στην ρυθμίσει. Όλοι πρέπει να το κάνουμε αυτό κανονικά διότι η τηλεόραση μπορεί να βελτιωθεί σε πάνω απο 40% ποιότητας εικόνας.Απο το εργοστάσιο δεν έρχεται ρυθμισμένη και ούτε με το μάτι γίνεται να ρυθμιστεί. Επίσης, υπάρχουν και κρυφά μενού τα οποία ο ειδικός μπορεί και θα τα χρησιμοποιήσει.
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πηρα γνωμη απο καποιον ο οποιος μου ειπε να μην παρω hd ready διοτι ειναι παρωχημενη τεχνολογια και με μικροτερη αναλυση.δεν ειμαι παντελως ασχετος με τεχνολογια και υπολογιστες οποτε θεωρησα λογικο να παρω μια οθονη που εχει τη δυνατοτητα μεγαλυτερης αναλυσης απότι η hd reary (1300 κατι...επι 700κατι...δεν θυμαμαι).Εγω πιστευω οτι μαλλον φταει ο τροπος που η samsung διαχειριζεται τα pixels οταν το σημα ειναι 800χ600 και πρεπει να το κανει 1930χ1080.Ειναι θεμα φτωχου hardware.

Τεσπα...οπως ειπε και ενας φιλος, θα παω τον καναπε λιγο πιο πισω και θα κλαιω λιγοτερο τη μοιρα μου...

 

Αν καταλαβαίνω καλά το πρόβλημα σου δε φταίει το FullHD...Και εγώ έχω την 37m86b(full hd) και παίζει μια χαρά..Στις γρήγορες σκηνές τι πρόβλημα έχεις;Είναι σα να δημιουργείται μια λίμνη γύρω απο το κινούμενο αντικείμενο με χρώματα που αργούν να φύγουν;

Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον θέλει μεγάλη ευκαιρία, να κοιτάξει στις αγγελίες. Χθές βράδυ στις αγγελίες του myphone έβαλα την τηλεόραση που κέρδισα (oλοκαίνουργια δηλαδή) η οποία είναι της sony HD 1080p 55άρα και την δίνω σε τιμή χώμα λόγο έλλειψης χώρου. Κρίμα διότι η εικόνα της είναι άριστη.
Link to comment
Share on other sites

Ιδού και οι ρυθμίσεις (από calibration από κάποιον επαγγελματία):

 

Movie Mode

Contrast 95

Brightness 44

Sharpness 26

Color 52 (Normal)

Tint G55

Backlight 4

 

HDMI Black Low

 

Detailed Settings

Black Correction Low

Color Wide

Gamma 0

Dynamic Contrast Low

 

White Balance

RO 15

GO 14

BO 13

RG 10

GG 18

BG 12

 

These setting were taken from someone who had there set professionally calibrated, the only adjustment that I made was to add Dynamic Contrast (Low) as I felt it brought out great shadow detail. These are the settings for my PS3 through HDMI, my Wii and SD settings differ but these were the basis.

 

Hope that is of use as the factory settings are awful.

 

Επίσης εδώ

μπορείς να βρεις αρκετές ακόμα πληροφορίες για ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον θέλει μεγάλη ευκαιρία, να κοιτάξει στις αγγελίες. Χθές βράδυ στις αγγελίες του myphone έβαλα την τηλεόραση που κέρδισα (oλοκαίνουργια δηλαδή) η οποία είναι της sony HD 1080p 55άρα και την δίνω σε τιμή χώμα λόγο έλλειψης χώρου. Κρίμα διότι η εικόνα της είναι άριστη.

 

Moνο που εδω λεμε για ΤΦΤ-πλασμα και αυτη δεν ειναι τιποτα απ τα 2...:):rolleyes:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

...Είναι σα να δημιουργείται μια λίμνη γύρω απο το κινούμενο αντικείμενο με χρώματα που αργούν να φύγουν;

 

καπως ετσι μπορει να περιγραφει το προβλημα.

παντως χθες μειωσα μια ρυθμιση που λεγοταν ψηφιακη βελτιωση και καπως το προβλημα (ειδικα στα περιγραμματα) περιοριστικε.για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Moνο που εδω λεμε για ΤΦΤ-πλασμα και αυτη δεν ειναι τιποτα απ τα 2...:):rolleyes:

Ίσως και να γνωρίζω το τι λέμε εδώ μιας και αν παρατηρήσεις είμαι ο δημιουργός του thread. Απλά μιας και συζητάμε για την hd εποχή, αυτό που έγραψα συσχετίζεται πλήρως με το θέμα. Και εαν κάποιος δεν θέλει να κρεμάσει στον τοίχο την tv, δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές των tft-lcd με αυτή που ανέφερα. Ίσα ίσα πολλά τα πλεονεκτήματά της, εν σχέση με τις tft.

Όπως η διάρκεια ζωής. Αλλάζεις την λάμπα και έχεις καινούργια tv. Ενώ η tft μετά την διάρκεια ωρών της, κοσμεί την χωματερή του νομού σου.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ασχοληθω με το αν ηταν καλο να γινει το ποσστ, ειναι δουλεια αλλων.

θα σου πω ομως για τα υπολοιπα.

Το αν ειχε πολλα πλεονεκτηματα η τεχνολογια αυτη το διχνει η πορεια της στην αγορα και η αναγωνρισιμοτητα της...

 

Το αν θα την πεταξεις 1 η 2 χρονια μετα την ελσιντι δε μου λεει κατι (την ολη συσκευη, γιατι λαμπα θα αλλαζεις καθε 8.000 ωρες μαξ - ελεος και παλι πιο ασυμφορη ειναι για εναν που βλεπει τιβι ωρες). Με την ιδια λογικη λοιπον οι προτζεκτορς δεν επρεπε καν να πωλουνται λογο κοστους... Ολα εχουν ημερομηνια ληξης που δε θα τη λαβει υποψην του καποιος που θελει να δει πολυ καλυτερη εικονα (γιατι μονο "πολυ" και πανω ειναι η δαφορα της τεχνολογιας αυτης με τις πλασμα/ελσιντι).

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρυσι πήρα τη Sony 50E2000 που χρησιμοποιεί το ίδιο σύστημα οπίσθιας προβολής και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος...Έχω ήδη δύο τηλεοράσεις αλλιώς θα την αγόραζα του παιδιού..

Είναι πολύ καλή περίπτωση εγώ μάλιστα θα του πρότεινα να την κρατήσει..

 

:offtopic:Μήπως ενδιαφέρεσαι για ανταλλαγή με τη Sony μου; :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ασχοληθω με το αν ηταν καλο να γινει το ποσστ, ειναι δουλεια αλλων.

θα σου πω ομως για τα υπολοιπα.

Το αν ειχε πολλα πλεονεκτηματα η τεχνολογια αυτη το διχνει η πορεια της στην αγορα και η αναγωνρισιμοτητα της...

 

Το αν θα την πεταξεις 1 η 2 χρονια μετα την ελσιντι δε μου λεει κατι (την ολη συσκευη, γιατι λαμπα θα αλλαζεις καθε 8.000 ωρες μαξ - ελεος και παλι πιο ασυμφορη ειναι για εναν που βλεπει τιβι ωρες). Με την ιδια λογικη λοιπον οι προτζεκτορς δεν επρεπε καν να πωλουνται λογο κοστους... Ολα εχουν ημερομηνια ληξης που δε θα τη λαβει υποψην του καποιος που θελει να δει πολυ καλυτερη εικονα (γιατι μονο "πολυ" και πανω ειναι η δαφορα της τεχνολογιας αυτης με τις πλασμα/ελσιντι).

Ωραία. Μάθαμε και κάτι. Πως οι προτζέκτορες έχουν ημερομηνία λήξεως. Λάθος αγαπητέ. Οι lcd's έχουν ημερομηνία λήξεως. Οι προτζέκτορες όπως και η εν λόγο τηλεόραση η οποία σαν προτζέκτορας είναι κι αυτή, αλλάζουν τις λάμπες τους και είσαι Ο.Κ. Όσο για την φθήνουσα πορεία, η εν λόγο τηλεόραση είναι νέας τεχνολογίας. Πότε πρόλαβε να φθαρεί;Πέρσι τέτοια εποχή εμφανίσθηκε. Και θυμάμαι πολύ καλά. Την είχα δεί σε 2 εκθέσεις home cinema και έβγαζε μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Μάθαμε και κάτι. Πως οι προτζέκτορες έχουν ημερομηνία λήξεως. Λάθος αγαπητέ. Οι lcd's έχουν ημερομηνία λήξεως. Οι προτζέκτορες όπως και η εν λόγο τηλεόραση η οποία σαν προτζέκτορας είναι κι αυτή, αλλάζουν τις λάμπες τους και είσαι Ο.Κ. Όσο για την φθήνουσα πορεία, η εν λόγο τηλεόραση είναι νέας τεχνολογίας. Πότε πρόλαβε να φθαρεί;Πέρσι τέτοια εποχή εμφανίσθηκε. Και θυμάμαι πολύ καλά. Την είχα δεί σε 2 εκθέσεις home cinema και έβγαζε μάτια.

 

Ο Jois21 έχει αρκετό δίκιο σε αυτά που λέει. Πόσες φορές θα αλλάξεις λάμπα πια; Για να φτάσεις το χρόνο ζωής μιας LCD θα πρέπει να αλλάξεις 8-10 φορές.

Οι RPTVs δίνουν πολύ καλή εικόνα και είναι συγκριτικά με τις LCD/PLasma πάμφθηνες αλλά κουβαλάνε και πολλά από τα αρνητικά του προβολέα. Είναι βέβαιο ότι δε συμφέρουν για καθημερινή πολύωρη χρήση αλλά για κάποιον που έχει το χώρο να τη φιλοξενήσει και δεν έχει την τηλεόραση ανοιχτή από το πρωί ως το βράδυ είναι μια καλή επιλογή.

Πάντως όσο φθηναίνουν οι Plasma/LCD οι RPTVs λογικά θα εξαφανίζονται.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

OI LCD-PLASMA 80-100.000 ώρες;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι LCD έχουν χρόνο ζωής 70000 ωρες λειτουργίας (θεωρητικά πάντα)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον 8 χρονια συνεχομενης λειτουργιας.

Βαζω στοιχημα οτι σε πολυ λιγοτερα ολοι αλλαζουμε τιβι. Δε τιθεται λοιπον θεμα ημερομηνιας ληξεις.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιοι αλλάζουν τόσο σύντομα μια τηλεόραση > 1000ευρώ αλλά μια συσκευή μετά το τέλος της εγγύησης μπορεί να παρουσιάσει και άλλες βλάβες εκτός φωτεινότητας panel, και οι τιμές επισκευής δεν είναι αμελητέες.

 

Ισως χρειάζεται και ένα thread με αναφορά βλαβών ,κόστος κλπ περί service για να δούμε και ποιές μάρκες ή και μοντέλα χαλάνε ευκολότερα ,γιατί ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...