Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

25 minutes ago, customer said:

Το  wifi calling  ειναι ενεργοποιημενο?

Δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το WiFi calling  για να δουλεύεις το volte  και εγώ σε κάποιες περιπτώσεις το έχω κλειστό αλλά το volte δουλεύει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, topmar said:

Όχι, δεν είναι. Υπάρχει το κουμπί αλλά δεν το έχω ενεργοποιήσει. 

Δοκιμασες να το ενεργοποιησεις μηπως ενεργοποιηθει το Volte?
Εχουν σχεση μεταξυ τους volte και wifi calling.

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, customer said:

Δοκιμασες να το ενεργοποιησεις μηπως ενεργοποιηθει το Volte?
Εχουν σχεση μεταξυ τους volte και wifi calling.

Ναι, τα δοκίμασα όλα, τίποτα. 

Τώρα κατεβάζω ξανά την ROM και την περνάω από πάνω ξανά, να δοκιμάσω μπας και φτιάξει. 

Update: Την πέρασα, τα ίδια, δεν υπάρχει VoLTE. 

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε φίλε μου, η τελευταία ελπίδα είναι να έρθει μέσω update.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Οταν έχεις καινούργια συσκευή και έχει αυτήν την ας πούμε δυσλειτουργία, άλλους δεν θα τους πείραζε βέβαια, όμως και εγώ θα αισθανόμουν ακριβώς όπως αισθάνεσαι εσύ.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα πάντα:

- Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων
- Επανεγκατάσταση της ROM
- Διαγραφή+ενεργοποίηση εκ νέου ρύθμισης VoLTE από την εξυπηρέτηση πελατών Nova

δεν έλυσαν όμως το θέμα. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει σε Vodafone ή Cosmote τότε. 

Θα πορευτώ χωρίς την λειτουργία VoLTE λοιπόν, μέχρι το ερχόμενο update στο λειτουργικό, ελπίζοντας σε διόρθωση του προβλήματος. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, topmar said:

Δοκίμασα τα πάντα:

- Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων
- Επανεγκατάσταση της ROM
- Διαγραφή+ενεργοποίηση εκ νέου ρύθμισης VoLTE από την εξυπηρέτηση πελατών Nova

δεν έλυσαν όμως το θέμα. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει σε Vodafone ή Cosmote τότε. 

Θα πορευτώ χωρίς την λειτουργία VoLTE λοιπόν, μέχρι το ερχόμενο update στο λειτουργικό, ελπίζοντας σε διόρθωση του προβλήματος. 

EU ρομ δεν μπαινει ???

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, s_nova said:

EU ρομ δεν μπαινει ???

Δεν ξέρω και δεν θέλω να μπω σε τέτοια φάση, μην χαλάσει κάτι (δεν το κατέχω και πολύ το συγκεκριμένο). 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, topmar said:

Δεν ξέρω και δεν θέλω να μπω σε τέτοια φάση, μην χαλάσει κάτι (δεν το κατέχω και πολύ το συγκεκριμένο). 

Επειδη εχεις δοκιμασει πολλα ισως τελικα να λυθει το θεμα με EU. Οσο για το φοβο που λες με ρομ στα xiaomi  δεν εχω ασχοληθει αλλα με σαμμυ εχω βαλει εκατονταδες ολα τα χρονια  δεν ειχα ποτε προβλημα εδω θα γινεται με καποιον αλλο τροπο παρομοιο αλλα πιστευω οτι εαν διαβασεις σωστα πως γινεται θα το καταφερεις .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τώρα που το θυμήθηκα, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και με το προηγούμενο μου Poco X5 5G (όχι Pro), επίσης με Global ROM, όπου τζάμπα μπήκα στη διαδικασία και στην ταλαιπωρία με την αλλαγή ROM για να βάλω EU ROM, μιας και πίστευα ότι επειδή ήταν MIXM η ROM, γιαυτό δεν δούλευε το VoLTE. 

Το VoLTE εξακολουθούσε να μην δουλεύει στο κινητό, παρά την EU ROM που έβαλα, ενώ ήταν ενεργοποιημένο κανονικά όπως και στο υπάρχον κινητό.

Οπότε, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω δοκιμάσει και αυτές τις λύσεις για την ενεργοποίηση του VoLTE, που προτείνονται στα παρακάτω Site, χωρίς αποτέλεσμα:

How to Enable VoLTE and VoWifi on Xiaomi Smartphones (Non Root) - Android 11 or 10 Solved

και

Activation of VoLTE and VoWIFI in xiaomi.eu ROM | Unofficial Xiaomi European Community | MIUI ROM Since 2010

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα παντως η μπαταρια του κινητου μια χαρα μου φαινεται (διαβασα διαφορα σχολια πανω) ! Το φορτιζω παντα το βραδυ με αργο φορτιστη (γρηγορο μονο οιταν ειναι αναγκη βιαζομαι κτλ) καιι παντα με εντονη χρηση βγαζω τη μερα με οθονη πολλες φορες πανω απο 5 ωρες ανοιχτη ! (εννοειται σπιτι το γυρναω παντα 2g για να μην εχω σκαμπανεβασματα με το σημα κτλ κτλ κτλ ) ! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια του δεν ξερω τι αλλο μπορει να θελει καποιος ! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, freddaras said:

Παιδια εμενα παντως η μπαταρια του κινητου μια χαρα μου φαινεται (διαβασα διαφορα σχολια πανω) ! Το φορτιζω παντα το βραδυ με αργο φορτιστη (γρηγορο μονο οιταν ειναι αναγκη βιαζομαι κτλ) καιι παντα με εντονη χρηση βγαζω τη μερα με οθονη πολλες φορες πανω απο 5 ωρες ανοιχτη ! (εννοειται σπιτι το γυρναω παντα 2g για να μην εχω σκαμπανεβασματα με το σημα κτλ κτλ κτλ ) ! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια του δεν ξερω τι αλλο μπορει να θελει καποιος ! 

Εγώ το είχα αναφέρει μετά το update σε HyperOS αλλά μάλλον το calibration που αναφέρθηκε απο άλλους ολοκληρώθηκε και μάλλον έστρωσε η μπαταρία

Στο δια ταύτα εσύ κάνεις πολλές customιές (!!!)  και έχεις ίσως καλύτερη απόδοση

Το φορτίζεις πάντα το βράδυ με αργό φορτιστή και στο σπιτι το γυρνάς στο 2G

Εγώ δεν κάνω τίποτε απο όλα αυτά, φόρτιση με τον μαμά φορτιστή οποιαδήποτε ώρα της μέρας πέσει στο 15% και πάντα 5G

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, freddaras said:

Παιδια εμενα παντως η μπαταρια του κινητου μια χαρα μου φαινεται (διαβασα διαφορα σχολια πανω) ! Το φορτιζω παντα το βραδυ με αργο φορτιστη (γρηγορο μονο οιταν ειναι αναγκη βιαζομαι κτλ) καιι παντα με εντονη χρηση βγαζω τη μερα με οθονη πολλες φορες πανω απο 5 ωρες ανοιχτη ! (εννοειται σπιτι το γυρναω παντα 2g για να μην εχω σκαμπανεβασματα με το σημα κτλ κτλ κτλ ) ! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια του δεν ξερω τι αλλο μπορει να θελει καποιος ! 

Και εγω με αργο φορτιστη το φορτιζω. Μαλιστα σε περιοδους που κυταζω μονο ειδοποιησεις  και  εχω μονο κανα-δυο  συνομιλιες κραταει 6 μερες η μπαταρια. 
Το φορτιζεις 100%  ή λιγοτερο? Λενε πως πρεπει η φορτιση να κυμαινετε μεταξυ 20-80%.
Με το 2g που το γυρνας τι ακριβως κερδιζεις?

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, customer said:

Και εγω με αργο φορτιστη το φορτιζω. Μαλιστα σε περιοδους που κυταζω μονο ειδοποιησεις  και  εχω μονο κανα-δυο  συνομιλιες κραταει 6 μερες η μπαταρια. 
Το φορτιζεις 100%  ή λιγοτερο? Λενε πως πρεπει η φορτιση να κυμαινετε μεταξυ 20-80%.
Με το 2g που το γυρνας τι ακριβως κερδιζεις?

Χρωστας καφε γιατι εξαιτιας σου μουφυγε απ τα χερια:classic_ohmy: ...Τι 6 μερες μπαταρια ρε φιλε κανεις πλακα?:classic_laugh:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_nova said:

Χρωστας καφε γιατι εξαιτιας σου μουφυγε απ τα χερια:classic_ohmy: ...Τι 6 μερες μπαταρια ρε φιλε κανεις πλακα?:classic_laugh:

Αφου σου λεω οτι το χρησιμοποιησα ελαχιστα βρε συ.
160 ωρες ειχε ενεργη μπαταρια και μαλιστα ειχε και  υπολοιπο .
Επρεπε να ανεβασω ενα στιγμιοτυπο οθονης για να πειστεις.☺️

 

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι sorry αλλά αν ειναι να το γυρνάω στο 2G και να μην το χρησιμοποιώ καθόλου για να κρατάει η μπαταρία, τοτε να το βράσω !

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βλεπω η επεκταση μνημης  ειναι default  3gb.

To αφηνουμε ετσι, η το απενεργοποιουμε?  

Η το αυξανουμε στα 5gb?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο σπιτι ειμαι με WIFI! Δε χφειαζομαι τα data! Όταν ειμαι 5g κτλ καθε φορα που αλλαζω δωμάτιο το σημα ανεβοκατεβαίνει σαν τρελο ! Πχ κουζινα ειναι στα μισα σαλόνι εντελώς κατω κτλ ! Με 2g ειναι μόνιμα σταθερο πανω! ΦΟΥΛ δηλαδη οποτε κερδιζω μπαταρία ! Δεν ειναι δυσκολο κανεις μια συντόμευση στην οθονη (η οτιδήποτε) και τελος ! Εχει διαφορά μεγαλη σε μενα! Εχω φτασει και 7 ωρες οθονη στο σπιτι ! Και αργή φόρτιση ΠΑΝΤΑ η στο γραφειο η το βραδυ! Γρήγορη μονο οταν ειναι να ταξιδέψω ! Ετσι εκανα και στο LG8 που ειχα και η μπαταρια του τοσα χρονια μετα ειναι ακομη  σαν καινούργια ! 

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

@freddaras

"... Δεν ειναι δυσκολο κανεις μια συντόμευση στην οθονη (η οτιδήποτε) και τελος !..." 

Πως γίνεται αυτό; 

Επίσης, άλλο κουλό μετά την αναβάθμιση σε HyperOS, είναι ότι η εφαρμογή App Mail βγάζει update για 2-3 εφαρμογές, τις οποίες και πατώ να κατεβάσει τα update τα κατεβάζει αλλά δεν γίνονται εγκατάσταση, βγάζοντας πάντα το σφάλμα "αδυναμία λήψης", ενώ κατέβηκαν ήδη.... Και άιντε ξανά από την αρχή.... Και τα ίδια, εμφανίζονται ως update ξανά, κλπ.

Επίσης, δεν εμφανίζονται ως update στο Google Play αυτές αλλά εμφανίζονται και στις ρυθμίσεις, ως ενημέρωση εφαρμογών συστήματος! 

Έχω κάνει εκκαθάριση της εφαρμογής, εξαφανίζονται ως υπάρχοντα update στην εφαρμογή App Mail αλλά μετά από λίγες ώρες, εμφάνιση ξανά!

Μήπως να την κάνω απεγκατάσταση την εφαρμογή αυτή App Mail; Γιατί να υπάρχει παράλληλα και με το Google Play; 

Screenshot_2024-02-23-17-37-54-692_com.mi.android.globallauncher-edit.jpg

Screenshot_2024-02-23-17-38-12-601_com.xiaomi.mipicks.jpg

Screenshot_2024-02-23-17-56-30-401_com.xiaomi.discover-edit.jpg

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, customer said:

Παιδια βλεπω η επεκταση μνημης  ειναι default  3gb.

To αφηνουμε ετσι, η το απενεργοποιουμε?  

Η το αυξανουμε στα 5gb?

4,6 και 8 έχω σε hyperos την έχω στα 4 

Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο πρόβλημα θέλω να αναφέρω:

Τόσο εγώ οσο και η κόρη μου, έχουμε την ίδια ακριβώς συσκευή, με την ίδια ακριβώς έκδοση λογισμικού, αγορασμένη από το ίδιο κατάστημα.

Η κόρη μου χωρίς να στείλει μήνυμα στον πάροχο που είναι  η nova, απλά ενεργοποιώντας τον διακόπτη για το vo wi-fi έχει κανονικά την υπηρεσία, ενω εγώ δεν την έχω.

Έστειλα μήνυμα στο 1202 όπως προβλέπεται και μου λέει ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται για vo wifi...

Εν τω μεταξύ, στην ιστοσελίδα του παρόχου βρίσκεται στη λίστα των συμβατών συσκευών...

Τέλος πάντων επικοινωνώ με το 13700 και τους θέτω το πρόβλημα και μου απαντούν ότι κανονικά θα έπρεπε να έχετε vowifi.

Ναι, αλλά δεν έχω τους απαντώ.

Οπότε το προωθούμε λέει στους τεχνικούς για να το δουν και δοκιμάστε ξανά αύριο.

Καμιά ιδέα περί αυτού; όχι ότι καίγομαι για τη συγκεκριμένη υπηρεσία, περισσότερο με ενδιαφέρει το volte που έχω εννοείται και λέω δεν ενδιαφέρομαι, γιατί έχω τρομερή κάλυψη στην περιοχή που ζω και κινούμαι.

Γιατί όμως στη μία συσκευή να δουλεύει και στην άλλη να μη δουλεύει;

Ιδού η απορία...

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα 4 αναβαθμισεις για εφαρμογες και οι δυο γραφανε HyperOs αλλα δεν ητανε βεβαια το λειτουργικο.  Παρ'ολα αυτα μου αλλαξε την οθονη γρηγορης προσβασης απο 2 σελιδες σε 1
και μου εβαλε και μια συντομευση για μουσικη. Δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω, αλλα εγω δεν καταλαβα τιποτα απο οτι εγινε στο κινητο.☺️

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, customer said:

Ηρθα 4 αναβαθμισεις για εφαρμογες και οι δυο γραφανε HyperOs αλλα δεν ητανε βεβαια το λειτουργικο.  Παρ'ολα αυτα μου αλλαξε την οθονη γρηγορης προσβασης απο 2 σελιδες σε 1
και μου εβαλε και μια συντομευση για μουσικη. Δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω, αλλα εγω δεν καταλαβα τιποτα απο οτι εγινε στο κινητο.☺️

Και σε μένα στο Poco Μ6 Pro σήμερα το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα τίποτε 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα, μπήκε ο Μάρτιος και ακόμη είμαστε με security patch Νοεμβρίου.

Το πολυπόθητο HyperOS ακόμη να ρθει

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...