Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ χρησιμοποιώ το google photos
Επιλέγω τις φωτογραφίες και τις κάνω κοινή χρήση με το gmail αυτού ή αυτών που θέλω να τις στείλω. Αν μάλιστα κάποιος έχει ενεργοποιήσει και τον συγχρονισμό των φωτογραφιών με το google λογαριασμό και ήδη είναι στο cloud, πηγαίνουν ακαριαία.
Το μειονέκτημα είναι ότι μέσα στη ροή της συζήτησης σε ένα γκρουπ σε chat, δεν πολύ βολεύει.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό το at a glance widget τι δείχνει; μόνο μια ημερομηνία και τη θερμοκρασία; όταν πατώ το εικονίδιο του καιρού google δείχνει τον καιρό στην τοποθεσία μου. αλλάζει αυτή η τοποθεσία;
επίσης απενεργοποιειται ο google καιρός;
Αν ακολουθήσεις ακριβώς τα βήματα που ανέφερε ο φίλος, θα έχεις το εικονίδιο της εφαρμογής google weather όπως πριν. Και το widget όταν πατάς πάνω στον καιρό, σου ανοίγει το ίδιο interface όπως πριν, με εναλλαγή τοποθεσιών κλπ....

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ilka71 said:

αυτό το at a glance widget τι δείχνει; μόνο μια ημερομηνία και τη θερμοκρασία;

όταν πατώ το εικονίδιο του καιρού google δείχνει τον καιρό στην τοποθεσία μου. αλλάζει αυτή η τοποθεσία;
επίσης απενεργοποιειται ο google καιρός;

Οι μόνιμες πληροφορίες που παρέχει είναι η ημερομηνία κι ο καιρός. 

Αναλόγως με τυχόν ραντεβού ή υπενθυμίσεις που έχεις ορίσει στο Google calendar, εμφανίζονται και αυτά όταν πλησιάζει η προγραμματισμένη ώρα. Επίσης, πτήσεις ή κάτι άλλο σημαντικό μέσω του Gmail.

Νομίζω πως ο καιρός δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί, εφόσον έχεις ενεργή την τοποθεσία στη συσκευή και έχει την αντίστοιχη άδεια η εφαρμογή.

Σχετικά με την πρόγνωση, αναφέρει την τρέχουσα τοποθεσία. Κάνοντας αναζήτηση για κάποια άλλη πόλη, θα σου εμφανίσει μήνυμα για αποθήκευση. Αν προχωρήσεις, κάθε φορά που πατάς στο πλαίσιο αναζήτησης θα σου εμφανίζει και τις αποθηκευμένες τοποθεσίες πλέον, για εύκολη πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έχω το παρακάτω πρόβλημα. Σε ανύποπτο χρόνο ανοίγει ο συγχρονισμός και προσπαθεί να συγχρονίσει 1 στοιχείο από την συλλογή με το one drive. Πρέπει να μπω στο συγχρονισμό και να πατήσω χειροκίνητα τη διακοπή συγχρονισμού. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος; Screenshot_20230420_120259_One UI Home.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντυπωση οτι κατι δεν πάει καλά με την μπαταρία μου. Δεν θα έπρεπε να εχω πιο πολυ on screen time?

Η φόρτιση ήταν στο 100%

342202537_1175916113053196_8981494685442790766_n.jpg

Edited by kergaz
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kergaz said:

Έχω την εντυπωση οτι κατι δεν πάει καλά με την μπαταρία μου. Δεν θα έπρεπε να εχω πιο πολυ on screen time?

Η φόρτιση ήταν στο 100%

342202537_1175916113053196_8981494685442790766_n.jpg

Εγώ μια χαρα τη βλέπω. Είχες ομιλία αρκετή. Οπότε λογικό να έχεις πιο λιγο οθόνη 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kergaz said:

Έχω την εντυπωση οτι κατι δεν πάει καλά με την μπαταρία μου. Δεν θα έπρεπε να εχω πιο πολυ on screen time?

Η φόρτιση ήταν στο 100%

342202537_1175916113053196_8981494685442790766_n.jpg

Μια χαρά είσαι, 4 ώρες sot, κοντά 1 ημέρα συνολικά και έχεις ακόμα 35% υπόλοιπο μπαταρίας. Ε τι άλλο θες;

Από ό,τι φαίνεται μιλάς αρκετά και προφανώς και αυτό χρησιμοποιεί μπαταρία. Δεν λέει κάτι μόνο το sot.

Επίσης μπορεί κάποιος πχ να έχει 7 ώρες sot αλλά να έχει χαμηλή την φωτεινότητα και απλά να σερφάρει.
Και ένας άλλος να έχει 3 ώρες sot με τέρμα φωτεινότητα και να βλέπει βίντεο, ή άλλος με 2 ώρες sot και να λυώνει στο gaming, σχετικά είναι όλα.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Andreaszel said:

Εγώ μια χαρα τη βλέπω. Είχες ομιλία αρκετή. Οπότε λογικό να έχεις πιο λιγο οθόνη 

 

9 minutes ago, bikerson said:

Μια χαρά είσαι, 4 ώρες sot, κοντά 1 ημέρα συνολικά και έχεις ακόμα 35% υπόλοιπο μπαταρίας. Ε τι άλλο θες;

Από ό,τι φαίνεται μιλάς αρκετά και προφανώς και αυτό χρησιμοποιεί μπαταρία. Δεν λέει κάτι μόνο το sot.

Επίσης μπορεί κάποιος πχ να έχει 7 ώρες sot αλλά να έχει χαμηλή την φωτεινότητα και απλά να σερφάρει.
Και ένας άλλος να έχει 3 ώρες sot με τέρμα φωτεινότητα και να βλέπει βίντεο, ή άλλος με 2 ώρες sot και να λυώνει στο gaming, σχετικά είναι όλα.

 

Ευχαριστώ και τους δυο, πολύ χρήσιμα όσα λετε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vlasismiriagos said:

Εδώ και λίγες μέρες έχω το παρακάτω πρόβλημα. Σε ανύποπτο χρόνο ανοίγει ο συγχρονισμός και προσπαθεί να συγχρονίσει 1 στοιχείο από την συλλογή με το one drive. Πρέπει να μπω στο συγχρονισμό και να πατήσω χειροκίνητα τη διακοπή συγχρονισμού. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος; Screenshot_20230420_120259_One UI Home.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορείς να δεις αυτό το ένα στοιχείο ποιο είναι.  Πολύ ποιο παλιά είχα τραβήξει ένα τεράστιο βίντεο κ όλο το έκοβα κ αυτό προσπαθούσε να το συγχρονίσει. Για προσπάθησε να δεις τι είναι αυτό το στοιχείο συγχρονισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως μπορώ να το δω αυτό; Το κάνει εδώ και μέρες. Ότι κι αν ήταν θα είχε ανέβει!

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο Google photos από σήμερα σε κάποιες φωτογραφίες βγάζει κάτω δεξιά ένα βελάκι. Στην μικρογραφία. Τι διάολο σημαίνει αυτό? 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kountoura said:

Ρε παιδιά στο Google photos από σήμερα σε κάποιες φωτογραφίες βγάζει κάτω δεξιά ένα βελάκι. Στην μικρογραφία. Τι διάολο σημαίνει αυτό? 

Λαθος μου. Αλλο καταλαβα.

Τελικα το τεσταρα, ειναι το βελακι που υποδεικνυει τον συγχρονισμο της φωτογραφιας στο cloud.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, stamatis3133 said:

Λαθος μου. Αλλο καταλαβα.

Τελικα το τεσταρα, ειναι το βελακι που υποδεικνυει τον συγχρονισμο της φωτογραφιας στο cloud.

Έχεις δίκιο, ευχαριστώ. 

Νόμιζα είχα ενεργό τον συγχρονισμό με δεδομένα αλλά όχι. 

Περίμενε να βρει Wi-Fi για να συγχρονίσει.. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα χτες και σήμερα κάτι με την φόρτιση.

Τις τελευταίες ημέρες δεν το φορτίζω βράδυ με κανονικό φορτιστή αλλά το πρωί στο γραφείο με καλώδιο usb από τον pc.
Ενώ συνδέεται και κάνει τον σχετικό θόρυβο και δείχνει ότι φορτίζει και μου δείχνει πόση ώρα θέλει για πλήρη φόρτιση δεν ανεβαίνει το ποσοστό της μπαταρίας ούτε ελατώνεται η ώρα που θέλει για φόρτιση. Στην ουσία δεν φορτίζει δλδ παρότι δείχνει ότι υπάρχει διαδικασία φόρτισης.

Έκανα επανεκίνηση αλλά τίποτα. Χτες με την επανεκίνηση έστρωσε και φόρτιζε κανονικά. Άλλαξα και θύρα στο pc αλλά τα ίδια. Αν το βάλω σε κανονική πρίζα με το ίδιο καλώδιο φορτίζει κανονικά.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει σε default browser τον Samsung internet. θέλω να το ξανά κάνω όπως πριν να με ρωτάει ποιον θέλω να χρησιμοποιήσω. πάω στα default apps αλλά εκεί έχει να βάλω κάποιον άλλον όχι κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bikerson said:

Παρατήρησα χτες και σήμερα κάτι με την φόρτιση.

Τις τελευταίες ημέρες δεν το φορτίζω βράδυ με κανονικό φορτιστή αλλά το πρωί στο γραφείο με καλώδιο usb από τον pc.
Ενώ συνδέεται και κάνει τον σχετικό θόρυβο και δείχνει ότι φορτίζει και μου δείχνει πόση ώρα θέλει για πλήρη φόρτιση δεν ανεβαίνει το ποσοστό της μπαταρίας ούτε ελατώνεται η ώρα που θέλει για φόρτιση. Στην ουσία δεν φορτίζει δλδ παρότι δείχνει ότι υπάρχει διαδικασία φόρτισης.

Έκανα επανεκίνηση αλλά τίποτα. Χτες με την επανεκίνηση έστρωσε και φόρτιζε κανονικά. Άλλαξα και θύρα στο pc αλλά τα ίδια. Αν το βάλω σε κανονική πρίζα με το ίδιο καλώδιο φορτίζει κανονικά.

Καμιά ιδέα;

Δοκίμασε από τις Επιλογές Προγραμματιστή, στην ενότητα Δικτύωση, να επιλέξεις το "μόνο φόρτιση τηλεφώνου" και δοκίμασε. Μετά δοκίμασε και στο "μεταφορά αρχείων".

Αν και δε συνιστώ τη φόρτιση μέσω PC...

Screenshot_20230421_114157_Settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι και εγώ ένα στάδιο πριν την αγορά της συσκευής αλλά ψιλο απογοητεύτηκα με το όλο θέμα με τζαμάκια/screen protector(μαμώ την κυρτότητα/ultrasonic/spen),έχουμε κάποια πρόταση/εμπειρία για καταστήματα που να κάνουν εγκατάσταση(δεν θέλω να μπλέκω με whitestone, όσο καλό και να είναι), που να μην αφήνει σημάδια και το spen?

Αλλιώς με βλέπω να κοιτάζω στα φθηνότερα μοντέλα που έχουν επίπεδη οθόνη.

Αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε η ired(δεν την γνωρίζω)πιο πίσω, αλλά το site που έχουν ειναι καθαρά διακοσμητικό/για τα μπάζα.

Ευχαριστούμε Samsung που σε συσκευές 1200+ευρώ έβγαλες τον φορτιστή, ακουστικά, αντάπτορα και πλέον και την εργοστασιακή μεμβράνη για να τα πουλάς όλα ξεχωριστά, για να μην ξεχνιόμαστε.

 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Fulgore1 said:

Μιας και είμαι και εγώ ένα στάδιο πριν την αγορά της συσκευής αλλά ψιλο απογοητεύτηκα με το όλο θέμα με τζαμάκια/screen protector(μαμώ την κυρτότητα/ultrasonic/spen),έχουμε κάποια πρόταση/εμπειρία για καταστήματα που να κάνουν εγκατάσταση(δεν θέλω να μπλέκω με whitestone, όσο καλό και να είναι), που να μην αφήνει σημάδια και το spen?

Αλλιώς με βλέπω να κοιτάζω στα φθηνότερα μοντέλα που έχουν επίπεδη οθόνη.

Αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε η ired(δεν την γνωρίζω)πιο πίσω, αλλά το site που έχουν ειναι καθαρά διακοσμητικό/για τα μπάζα.

Ευχαριστούμε Samsung που σε συσκευές 1200+ευρώ έβγαλες τον φορτιστή, ακουστικά, αντάπτορα και πλέον και την εργοστασιακή μεμβράνη για να τα πουλάς όλα ξεχωριστά, για να μην ξεχνιόμαστε.

 

τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ. Είχα αγοράσει μάλιστα και καλό τζαμάκι αλλά παρόλο που ακολούθησα τις οδηγίες δεν μπήκε σωστά. Μετά από συμβουλή συμφορουμίτη, πήγα σε iRepair, και μου έβαλαν οι ίδιοι μια μεβράνη που μετά την περνάνε από UV και σκληραίνει σαν τζαμάκι. Η τοποθέτηση ειναι πολύ καλή, το δακτυλικό λειτουργεί μια χαρά, γενικά δεν έχει κανένα θέμα. 15€ και στο κανουν σε 10'. 

Και σε συνδυασμό με μια θήκη, θα εισαι κομπλέ

Edited by kergaz
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μόνη σοβαρή λύση και προφύλαξη είναι το whitestone Dome...

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

έχω βάλει σε default browser τον Samsung internet. θέλω να το ξανά κάνω όπως πριν να με ρωτάει ποιον θέλω να χρησιμοποιήσω. πάω στα default apps αλλά εκεί έχει να βάλω κάποιον άλλον όχι κανέναν.

Δεν το εχω τσεκαρει αλλα για workaround μπορείς να κατεβασεις ενα browser να τον βαλεις default και μετα να τον κάνεις uninstall. Θα σε ρωτησει την επόμενη φορα με ποιον browser να ανοιξει τα link. 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, kergaz said:

τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ. Είχα αγοράσει μάλιστα και καλό τζαμάκι αλλά παρόλο που ακολούθησα τις οδηγίες δεν μπήκε σωστά. Μετά από συμβουλή συμφορουμίτη, πήγα σε iRepair, και μου έβαλαν οι ίδιοι μια μεβράνη που μετά την περνάνε από UV και σκληραίνει σαν τζαμάκι. Η τοποθέτηση ειναι πολύ καλή, το δακτυλικό λειτουργεί μια χαρά, γενικά δεν έχει κανένα θέμα. 15€ και στο κανουν σε 10'. 

Και σε συνδυασμό με μια θήκη, θα εισαι κομπλέ

Μπορείς μόνο να μου πεις αν το Spen αφήνει πάνω σημάδια που δεν φεύγουν με το παραμικρό(το διάβαζα πολύ αυτό σε πολλές ζελατίνες)?

Θήκη θα πάω κλασσικά για μια τυπου πορτοφόλι μιας και ειναι ψιλό γκουμούτσα η συσκευή.

Θα κοιτάξω να δω ποιο έχω πιο κοντά και θα πάω από εκεί αν ειναι, ευχαριστώ για την απάντηση.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Fulgore1 said:

Μπορείς μόνο να μου πεις αν το Spen αφήνει πάνω σημάδια που δεν φεύγουν με το παραμικρό(το διάβαζα πολύ αυτό σε πολλές ζελατίνες)?

Θήκη θα πάω κλασσικά για μια τυπου πορτοφόλι μιας και ειναι ψιλό γκουμούτσα η συσκευή.

Θα κοιτάξω να δω ποιο έχω πιο κοντά και θα πάω από εκεί αν ειναι, ευχαριστώ για την απάντηση.

Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου έχει κάνει σημάδια, αλλά δεν το χρησιμοποιώ πάρα πολύ το spen

Στην τελική, αυτό που σκέφτομαι ειναι και να αποκτήσει χαρακιές σε κάποιους μήνες, θα πάω να μου βάλουν αλλο, το βλέπω σαν αναλώσιμο δηλ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Δοκίμασε από τις Επιλογές Προγραμματιστή, στην ενότητα Δικτύωση, να επιλέξεις το "μόνο φόρτιση τηλεφώνου" και δοκίμασε. Μετά δοκίμασε και στο "μεταφορά αρχείων".

Αν και δε συνιστώ τη φόρτιση μέσω PC...

Screenshot_20230421_114157_Settings.jpg

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το δοκίμασα πρώτα στο μόνο φόρτιση τηλεφώνου φόρτιζε ΑΛΛΑ μετά από κάποια λεπτά μου έβγαζε μήνυμα popup που έπιανε όλη την οθόνη και έγραφε κάτι σαν "αγνωστη συσκευή συνδέθηκε παρακαλώ αποσυνδέστε" και δεν σταματούσε ο ήχος αν δεν έβγαζα το καλώδιο usb.
Όταν το ξαναέβαλα πάλι δεν φόρτιζε.

Μετά το δοκίμασα στο μεταφορά αρχείων αλλά δεν φόρτιζε, τα ίδια με πριν δλδ, γράφει πόσο χρόνος υπολείπεται και το ποσοστό μπαταρίας αλλά δεν αλλάζει.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και μπορεί να παίζει ρόλο είναι ότι όταν έβαζα το usb καλώδιο στο pc με ρωτούσε όλες τις προηγούμενες φορές αν επιτρέπω πρόσβαση (και αν επέτρεπα τότε το έβλεπα το κινητό και τα αρχεία του στο windows explorer του pc). Πλέον δεν μου το βγάζει σαν επιλογή από χτες που ξεκίνησε το πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, bikerson said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το δοκίμασα πρώτα στο μόνο φόρτιση τηλεφώνου φόρτιζε ΑΛΛΑ μετά από κάποια λεπτά μου έβγαζε μήνυμα popup που έπιανε όλη την οθόνη και έγραφε κάτι σαν "αγνωστη συσκευή συνδέθηκε παρακαλώ αποσυνδέστε" και δεν σταματούσε ο ήχος αν δεν έβγαζα το καλώδιο usb.
Όταν το ξαναέβαλα πάλι δεν φόρτιζε.

Μετά το δοκίμασα στο μεταφορά αρχείων αλλά δεν φόρτιζε, τα ίδια με πριν δλδ, γράφει πόσο χρόνος υπολείπεται και το ποσοστό μπαταρίας αλλά δεν αλλάζει.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και μπορεί να παίζει ρόλο είναι ότι όταν έβαζα το usb καλώδιο στο pc με ρωτούσε όλες τις προηγούμενες φορές αν επιτρέπω πρόσβαση (και αν επέτρεπα τότε το έβλεπα το κινητό και τα αρχεία του στο windows explorer του pc). Πλέον δεν μου το βγάζει σαν επιλογή από χτες που ξεκίνησε το πρόβλημα.

 

Αν συνδέσεις το κινητό στο PC για πρώτη φορά, με ενεργοποιημένη την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" σου το εμφανιζει αυτό που λες και έχει και κουτάκι που τικάρεις για να μη σου το εμφανίζει συνέχεια τις επόμενες φορές. Μήπως το επέλεξες κάποια στιγμή και έχει κρατήσει το PC σου ως αξιόπιστη συσκευή?

Τώρα το άλλο με τη φόρτιση, πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Αν συνδέσεις το κινητό στο PC για πρώτη φορά, με ενεργοποιημένη την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" σου το εμφανιζει αυτό που λες και έχει και κουτάκι που τικάρεις για να μη σου το εμφανίζει συνέχεια τις επόμενες φορές. Μήπως το επέλεξες κάποια στιγμή και έχει κρατήσει το PC σου ως αξιόπιστη συσκευή?

Τώρα το άλλο με τη φόρτιση, πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλα καλώδια.

Ενεργοποίησα και την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" αλλά το ίδιο, ούτε βγάζει μήνυμα ότι συνδέεται στο pc και αν επιτρέπω την πρόσβαση ώστε να δω τα αρχεία, ούτε φορτίζει (παρότι δείχνει τον κεραυνό στο σήμα της μπαταρίας + ποσοστό + πόση ώρα φόρτισης υπολείπεται.

Θα δοκιμάσω όταν πάω σπίτι με άλλο καλώδιο. Πολύ περίεργο πάντως, δεν μου έχει ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...