Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπίζω να μη φτάσουμε σε λογικές apple..μήπως να κάνει ο φίλος ένα τηλέφωνο απευθείας στη smartec να ρωτήσει?

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το επίσημο σέρβις που είναι στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης (είναι άψογοι, όταν είχα πάει το note 9 και το note10+) https://eleson.gr/faq/ λέει το εξής

 

Η συσκευή μου είναι εντός εγγύησης αλλά δεν έχω την απόδειξη αγοράς. Με καλύπτει η εγγύηση;

Μπορούμε να ελέγξουμε με τον αριθμό IMEI αν η συσκευή σας είναι εντός εγγύησης κατασκευαστικά ακόμα και αν δεν έχετε την απόδειξη μαζί σας. Ακολουθήστε τον οδηγό για να βρείτε το imei σας και επικοινωνήστε μαζί μας για να σας ενημερώσουμε

Άρα έρχεται σε κόντρα με τα λεγόμενα της Samsung?

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Leon_CP3 said:

τα πήραμε από καταστήματα που λειτουργούν νόμιμα στην Ελλάδα..

Μάλλον αυτό είναι η πηγή του κακού.

Μην ξεχνάμε και πόσα άλλα καταστήματα που λειτουργούσαν ''νομιμα'' μέχρι που μια ωραία ημέρα, αποφάσισαν να ρίξουν κανόνι και κόσμος μετά να τρέχει και να μην φτάνει. 

https://computersgr.wordpress.com/2020/09/09/far-west-eshops-in-greece/

Εγώ αυτό που θεωρώ πάλι απαράδεκτο είναι σε ηλεκτρονικές συσκευές άνω των 1000ευρώ όπως smartphone,να κόβεται απόδειξη ταμειακής λές και αγοράζεις από περίπτερο τσίχλες.

Αν το κατάστημα βαρέσει κανόνι ή σου χαλάσει κάτι και το κατάστημα σου πουλάει τρέλα, πως θα μιλήσεις μετά με την εταιρεία και τι θα κάνεις αν σου ζητήσει απόδειξη?

Και μάλλον επίτηδες γίνεται γιατί βλέπω πχ το συγκεκριμένο κατάστημα έχει και συσκευές με το γνωστό EU και DE(κόβει άλλη απόδειξη σε αυτές που τις έχει σαν Ευρωπαικές??).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tasosathan said:

Σύμφωνα με το επίσημο σέρβις που είναι στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης (είναι άψογοι, όταν είχα πάει το note 9 και το note10+) https://eleson.gr/faq/ λέει το εξής

 

Η συσκευή μου είναι εντός εγγύησης αλλά δεν έχω την απόδειξη αγοράς. Με καλύπτει η εγγύηση;

Μπορούμε να ελέγξουμε με τον αριθμό IMEI αν η συσκευή σας είναι εντός εγγύησης κατασκευαστικά ακόμα και αν δεν έχετε την απόδειξη μαζί σας. Ακολουθήστε τον οδηγό για να βρείτε το imei σας και επικοινωνήστε μαζί μας για να σας ενημερώσουμε

Άρα έρχεται σε κόντρα με τα λεγόμενα της Samsung?

Και την Smartec που είχα ρωτήσει πρόσφατα μου απάντησε ότι αυτό που πρέπει να ισχύει είναι να προορίζεται για ΕΕ, δεν είχαν αναφέρει κάτι παραπάνω. Οπότε στην τελική ίσως η Σάμμυ τα χοντρολέει.

1 minute ago, Fulgore1 said:

Μάλλον αυτό είναι η πηγή του κακού.

Μην ξεχνάμε και πόσα άλλα καταστήματα που λειτουργούσαν ''νομιμα'' μέχρι που μια ωραία ημέρα, αποφάσισαν να ρίξουν κανόνι και κόσμος μετά να τρέχει και να μην φτάνει. 

Εγώ αυτό που θεωρώ πάλι απαράδεκτο είναι σε ηλεκτρονικές συσκευές άνω των 1000ευρώ όπως smartphone,να κόβεται απόδειξη ταμειακής λές και αγοράζεις από περίπτερο τσίχλες.

Αν το κατάστημα βαρέσει κανόνι ή σου χαλάσει κάτι και το κατάστημα σου πουλάει τρέλα, πως θα μιλήσεις μετά με την εταιρεία και τι θα κάνεις αν σου ζητήσει απόδειξη?

Και μάλλον επίτηδες γίνεται γιατί βλέπω πχ το συγκεκριμένο κατάστημα έχει και συσκευές με το γνωστό EU και DE(κόβει άλλη απόδειξη σε αυτές που τις έχει σαν Ευρωπαικές??).

Μωρέ σε αυτό μαζί σου 100% και εδώ που έχουμε φτάσει πρέπει να κοιτάμε και τσίχλα από πού παίρνουμε, πόσο μάλλον να αφήνουμε μηνιάτικα, αλλά αυτό δεν έχει άμεσα να κάνει με ένα τμήμα που ασχολείται με το service της συσκευής σου.

Ακόμη κι αν το κατάστημα έχει κλείσει, ή αποδειχθεί μετά από έναν χρόνο ότι έμπλεξε και βάρεσαν διάλυση και τους τρέχουνε, εσύ εφ'όσον δεν έκλεψες κάτι και μπορούν να δουν στις λίστες τους ότι έχεις μια συσκευή που ήταν προς...κατανάλωση κανονικότατα, γιατί να μη σε βοηθήσουν;

Τι είναι το service της Σάμμυ προασπιστής του κράτους δικαίου; Αυτό δεν κατανοώ.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, tasosathan said:

Μόλις έστειλα, άντε να δω τι θα μου πουν

Μου αρέσει που ήμουν στο τσακ να το πάρω και εγώ από το ίδιο κατάστημα. Θα περιμένω να πέσει η τιμή από κανένα άλλο κατάστημα και να το πάρω από αλλού 

Ενημερωτικά έαν έχεις την δυνατότητα να κόψεις τιμολόγιο,  το Πλαίσιο δίνει 100ευρώ έκπτωση. Για να είσαι σίγουρος και για το κατάστημα.

Αν και δεν θα έδινα καμία σημασία στο τι λένε στο chat της samsung, είναι πλέον ξεκάθαρο ότι συνήθως δεν έχουν ιδέα ιτ λένε. Δεν βλέπω καμία λογική και δεν υπάρχει καμία νομική βάση να μην καλύψουν συσκευή της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Leon_CP3 said:

Και την Smartec που είχα ρωτήσει πρόσφατα μου απάντησε ότι αυτό που πρέπει να ισχύει είναι να προορίζεται για ΕΕ, δεν είχαν αναφέρει κάτι παραπάνω. Οπότε στην τελική ίσως η Σάμμυ τα χοντρολέει.

Μωρέ σε αυτό μαζί σου 100% και εδώ που έχουμε φτάσει πρέπει να κοιτάμε και τσίχλα από πού παίρνουμε, πόσο μάλλον να αφήνουμε μηνιάτικα, αλλά αυτό δεν έχει άμεσα να κάνει με ένα τμήμα που ασχολείται με το service της συσκευής σου.

Ακόμη κι αν το κατάστημα έχει κλείσει, ή αποδειχθεί μετά από έναν χρόνο ότι έμπλεξε και βάρεσαν διάλυση και τους τρέχουνε, εσύ εφ'όσον δεν έκλεψες κάτι και μπορούν να δουν στις λίστες τους ότι έχεις μια συσκευή που ήταν προς...κατανάλωση κανονικότατα, γιατί να μη σε βοηθήσουν;

Τι είναι το service της Σάμμυ προασπιστής του κράτους δικαίου; Αυτό δεν κατανοώ.

Όχι, δεν είναι ή δε θα έπρεπε να τη νοιάζει το να είναι κλειδοκράτορας των θεσμών, όμως και η samsung και οι επίσημες αλυσίδες έχουν χασούρα λόγω των μαγαζιών αυτών. Λέγεται αθέμιτος ανταγωνισμός. Όχι όλα φυσικά τα σκρουτζομάγαζα, αλλά αρκετά μπορούν να πωλούν πολύ φθηνά μέσω "μαγειρέματος" τιμολογιών και χωρίς να απόδίδουν τον ΦΠΑ που πρέπει.Είναι και ένας από τους λόγους που πολλά σκρουτζομάγαζα δεν εκδίδουν τιμολόγιο  χωρίς ΦΠΑ, αφού πουλάνε προϊόντα ευρωπαϊκά μεν, παρα-εισαγωγής δε. Στην ουσία δεν έχουν πληρώσει τον ΦΠΑ στην εφορεία οπότε δεν μπορούν να υποβάλουν το τιμολόγιο στην εφορεία για να πάρουν πίσω το ΦΠΑ ενός προϊόντος που δεν πλήρωσαν και δεν το εισήγαγαν απευθείας από την χώρα προέλευσης

Φυσικά εμάς ως καταναλωτές μας νοιάζει πόσα θα βγάλουμε από την τσέπη, αλλά και τις επίσημεςκαι επώνυμες αλυσίδες τις νοιάζει να προασπίσουν το συμφέρον τους. Οπότε δεν ξέρω αν έχουν δοθεί "άνωθεν" εντολές πλέον.

 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dark_Lord said:

Όχι, δεν είναι ή δε θα έπρεπε να τη νοιάζει το να είναι κλειδοκράτορας των θεσμών, όμως και η samsung και οι επίσημες αλυσίδες έχουν χασούρα λόγω των μαγαζιών αυτών. Λέγεται αθέμιτος ανταγωνισμός. Όχι όλα φυσικά τα σκρουτζομάγαζα, αλλά αρκετά μπορούν να πωλούν πολύ φθηνά μέσω "μαγειρέματος" τιμολογιών και χωρίς να απόδίδουν τον ΦΠΑ που πρέπει.Είναι και ένας από τους λόγους που πολλά σκρουτζομάγαζα δεν εκδίδουν τιμολόγιο  χωρίς ΦΠΑ, αφού πουλάνε προϊόντα ευρωπαϊκά μεν, παρα-εισαγωγής δε. Στην ουσία δεν έχουν πληρώσει τον ΦΠΑ στην εφορεία οπότε δεν μπορούν να υποβάλουν το τιμολόγιο στην εφορεία για να πάρουν πίσω το ΦΠΑ ενός προϊόντος που δεν πλήρωσαν και δεν το εισήγαγαν απευθείας από την χώρα προέλευσης

Φυσικά εμάς ως καταναλωτές μας νοιάζει πόσα θα βγάλουμε από την τσέπη, αλλά και τις επίσημεςκαι επώνυμες αλυσίδες τις νοιάζει να προασπίσουν το συμφέρον τους. Οπότε δεν ξέρω αν έχουν δοθεί "άνωθεν" εντολές πλέον.

 

Βρε αδερφια μου μιλαω παντα ως τελικος καταναλωτης, ισχυουν ολα οσα λετε, αλλα αυτο ειναι θεμα ισως συνεργασιας της Σαμμυ και της καθε Σαμμυ που εχει κιολας τους πορους αν θελει να τα βαλει με τους μικρους, να συνεργαστει πχ με τον καθε κρατικο μηχανισμο και να κανει στην τελικη ο,τι επιθυμει εκει εξω γτ και το καθε ελληνικο κρατος εχει αναγκη τις Σαμμυ.😅

Αυτο που λεω ομως ειναι οτι φανταστειτε καθε ανθρωπος που βγαινει εκει εξω για μια βολτα και αποφασιζει να μπει σε πεντε μαγαζια να παρει πεντε προϊοντα τεχνολογιας πχ, να πρεπει πριν να παρει πεντε τηλεφωνα στην εκαστοτε εταιρεια να του πουνε τι εγγραφα χρειαζονται για να θεωρειται «σωστο», να μαθει σε τι ακριβως μαγαζι μπαινει και αν ειναι χρονια στον χωρο, να δει το ΑΦΜ του μαγαζιου...

Απλως δεν μπορει να συμβει αυτο και δεν θα επρεπε να συμβαινει. Αλλο που εμεις ειμαστε ψιλιασμενοι και μιλαμε μεταξυ μας και και και...

Το σερβις ειναι σερβις. Εχω αποκτησει νομιμα τη συσκευη σου. Δεν μπορεις να βγαλεις εκτος παιχνιδιου μεσω εμου και του προβληματος που θα παρουσιαστει στην συσκευη μου, το θεμα των γελοιων πωλητων εκει εξω. Πρεπει να το οργανωσεις αλλιως. Αυτο λεω μονο. Εγω πηρα μια συσκευη πεντακαθαρη που λεει Σαμμυ. Βοηθα με. 😛

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Leon_CP3 said:

Βρε αδερφια μου μιλαω παντα ως τελικος καταναλωτης, ισχυουν ολα οσα λετε, αλλα αυτο ειναι θεμα ισως συνεργασιας της Σαμμυ και της καθε Σαμμυ που εχει κιολας τους πορους αν θελει να τα βαλει με τους μικρους, να συνεργαστει πχ με τον καθε κρατικο μηχανισμο και να κανει στην τελικη ο,τι επιθυμει εκει εξω γτ και το καθε ελληνικο κρατος εχει αναγκη της Σαμμυ.😅

Αυτο που λεω ομως ειναι οτι φανταστειτε καθε ανθρωπος που βγαινει εκει εξω για μια βολτα και αποφασιζει να μπει σε πεντε μαγαζια να παρει πεντε προϊοντα τεχνολογιας πχ, να πρεπει πριν να παρει πεντε τηλεφωνα στην εκαστοτε εταιρεια να του πουνε τι εγγραφα χρειαζονται για να θεωρειται «σωστο», να μαθει σε τι ακριβως μαγαζι μπαινει και αν ειναι χρονια στον χωρο, να δει το ΑΦΜ του μαγαζιου...

Απλως δεν μπορει να συμβει αυτο και δεν θα επρεπε να συμβαινει. Αλλο που εμεις ειμαστε ψιλιασμενοι και μιλαμε μεταξυ μας και και και...

Το σερβις ειναι σερβις. Εχω αποκτησει νομιμα τη συσκευη σου. Δεν μπορεις να βγαλεις εκτος παιχνιδιου μεσω εμου το θεμα των γελοιων πωλητων εκει εξω. Πρεπει να το οργανωσεις αλλιως. Αυτο λεω μονο. Εγω πηρα μια συσκευη πεντακαθαρη που λεει Σαμμυ. Βοηθα με. 😛

Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά οι οικονομικές συναλλαγές όσο πάνε και αγριεύουν. Μην απόρήσεις αν ακόμα και αυτή η δύναμη της samsung που επικαλείσαι είναι πίσω και από τέτοιες επιλογές στο μέλλον. Είναι πιο εύκολο κάτι τέτοιο, παρά να κυνηγήσεις με τη μία όλα τα μαγαζιά που δεν εκδίδουν πλήρη απόδειξη. Μην παραξευνεύεσαι τόσο πάντως. Ξέρεις τί έχουν τραβήξει όσοι αγόρασν αυτοκίνητα με δάνεια και παραράτηση κυριότητας, αποπλήρωσαν το δάνειο και ο πωλητής είχε κλείσει και έπρεπε αυτοί με κάποιο τρόπο να βρουν ένα αποδεικτικό από τον ίδιο που να λέει ότι εξοφλήθηκε το δάνειο για να κάνουν άρση παρακράτησης?

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dark_Lord said:

Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά οι οικονομικές συναλλαγές όσο πάνε και αγριεύουν. Μην απόρήσεις αν ακόμα και αυτή η δύναμη της samsung που επικαλείσαι είναι πίσω και από τέτοιες επιλογές στο μέλλον. Είναι πιο εύκολο κάτι τέτοιο, παρά να κυνηγήσεις με τη μία όλα τα μαγαζιά που δεν εκδίδουν πλήρη απόδειξη. Μην παραξευνεύεσαι τόσο πάντως. Ξέρεις τί έχουν τραβήξει όσοι αγόρασν αυτοκίνητα με δάνεια και παραράτηση κυριότητας, αποπλήρωσαν το δάνειο και ο πωλητής είχε κλείσει και έπρεπε αυτοί με κάποιο τρόπο να βρουν ένα αποδεικτικό από τον ίδιο που να λέει ότι εξοφλήθηκε το δάνειο για να κάνουν άρση παρακράτησης?

Ε δυστυχως εκει οδευουμε οντως. Βασικα εκει βρισκομαστε. Ο καταναλωτης ειναι το μεσο πλεον για διαφορα πραγματα και οχι ο σκοπος.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα σε καλύψουν πάντως αν πας εκεί με τη συσκευή. Γενικά όμως προσέχετε από που αγοράζετε. Έχω (παραλίγο) πικρή εμπειρία από μαγαζί με τεράστιο αριθμό αποστολών και φοβερές βαθμολογίες στο σκρουτζ

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Leon_CP3 said:

Αυτο που λεω ομως ειναι οτι φανταστειτε καθε ανθρωπος που βγαινει εκει εξω για μια βολτα και αποφασιζει να μπει σε πεντε μαγαζια να παρει πεντε προϊοντα τεχνολογιας πχ, να πρεπει πριν να παρει πεντε τηλεφωνα στην εκαστοτε εταιρεια να του πουνε τι εγγραφα χρειαζονται για να θεωρειται «σωστο», να μαθει σε τι ακριβως μαγαζι μπαινει και αν ειναι χρονια στον χωρο, να δει το ΑΦΜ του μαγαζιου...

Θές να σου αναφέρω εγώ κάτι πολύ απλό που είχα διαβάσει παλιότερα? Είχε αγοράσει ένας ένα κινητό(του 2020 πχ το S20FE). Κάποια στιγμή στους 25 μήνες του παρουσιάζεται πρόβλημα(εκτός εγγύησης δηλαδή).

Ζητάει από φίλο του την απόδειξη αγοράς από το δικό του(ίδιο μοντέλο) που είχε εντός εγγύησης, και πήγε στο service μόνο με την απόδειξη αγοράς του φίλου του.

Κουτοπονηριά δηλαδή όπως η πιο πίσω που αναφέρθηκε με την δωρεαν αλλαγή μπαταρίας ακόμα και αν η μπαταρία δεν έχει τίποτα ή φυσιολογική φθορά.

Γιαυτό απόδειξη στην οποία να αναγράφεται το Imei και όλοι χαρούμενοι.

 

Οπως και να έχει για να μην ξεφεύγουμε στο εδώ θέμα, ευχαριστούμε τον συμφορουμίτη για την ενημέρωση από το συγκεκριμένο κατάστημα, μιας και το ρώταγαν σε προηγούμενες σελίδες, και ελπίζουμε να βγάλει άκρη. 

Προσωπικά πάντως που είμαι στο ψάξιμο για s23U, θα περιμένω από κάποιο πιο αξιόπιστο κατάστημα να εμφανιστεί σε αυτά τα χρήματα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, lef7 said:

Ενημερωτικά έαν έχεις την δυνατότητα να κόψεις τιμολόγιο,  το Πλαίσιο δίνει 100ευρώ έκπτωση. Για να είσαι σίγουρος και για το κατάστημα.

Αν και δεν θα έδινα καμία σημασία στο τι λένε στο chat της samsung, είναι πλέον ξεκάθαρο ότι συνήθως δεν έχουν ιδέα ιτ λένε. Δεν βλέπω καμία λογική και δεν υπάρχει καμία νομική βάση να μην καλύψουν συσκευή της ΕΕ.

Δεν έχω δυνατότητα να κόψω τιμολόγιο, γιαυτο προσπαθώ να βρω τον πιο φθηνό τρόπο να πάρω το κινητό, αλλά χωρίς τιμολόγιο 

Και εγώ το πιστεύω ότι θα πρέπει να το καλυψουν, αλλά ας ελπίζουμε ότι δεν θα χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fulgore1 said:

Θές να σου αναφέρω εγώ κάτι πολύ απλό που είχα διαβάσει παλιότερα? Είχε αγοράσει ένας ένα κινητό(του 2020 πχ το S20FE). Κάποια στιγμή στους 25 μήνες του παρουσιάζεται πρόβλημα(εκτός εγγύησης δηλαδή).

Ζητάει από φίλο του την απόδειξη αγοράς από το δικό του(ίδιο μοντέλο) που είχε εντός εγγύησης, και πήγε στο service μόνο με την απόδειξη αγοράς του φίλου του.

Κουτοπονηριά δηλαδή όπως η πιο πίσω που αναφέρθηκε με την δωρεαν αλλαγή μπαταρίας ακόμα και αν η μπαταρία δεν έχει τίποτα ή φυσιολογική φθορά.

Γιαυτό απόδειξη στην οποία να αναγράφεται το Imei και όλοι χαρούμενοι.

 

Οπως και να έχει για να μην ξεφεύγουμε στο εδώ θέμα, ευχαριστούμε τον συμφορουμίτη για την ενημέρωση από το συγκεκριμένο κατάστημα, μιας και το ρώταγαν σε προηγούμενες σελίδες, και ελπίζουμε να βγάλει άκρη. 

Προσωπικά πάντως που είμαι στο ψάξιμο για s23U, θα περιμένω από κάποιο πιο αξιόπιστο κατάστημα να εμφανιστεί σε αυτά τα χρήματα.

Για τέτοιες συσκευές προσωπικά δεν θα ρίσκαρα τίποτα, συμφωνώ απολύτως σε αυτό. Και ευτυχώς που τα μοιραζόμαστε κι εδώ και έχουμε τον νου μας ακόμη περισσότερο. 

Από μαγαζιά τύπου «φθηνότερο bestprice» έχω πάρει συσκευή μέχρι 200€ το πολύ κι αυτό λόγω άμεσης ανάγκης.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το κουράζουμε πολύ, για την Samsung στην Ελλάδα ( γιατί για άλλες εταιρείες ισχύουν διαφορετικά πράγματα) ισχύουν τα εξής:

Α) Κινητό που προορίζεται για ΕΕ και στην απόδειξη του οποίου αναφέρεται το ΙΜΕΙ, η εγγύηση ισχύει για 2 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς.

Β)Κινητό που προορίζεται για ΕΕ και στην απόδειξη του οποίου δεν αναφέρεται ο ΙΜΕΙ ή η απόδειξη έχει χαθεί, η εγγύηση ισχύει για 2 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής.

Αυτονόητα και τα 2. Από την στιγμή που το κινητό έχει αγοραστεί από μαγαζί που λειτουργούσε νόμιμα στην Ελλάδα/ ΕΕ την ημερομηνία της αγοράς (δεν μας ενδιαφέρει τι έγινε μεταγενεστερα) η εγγύηση ισχύει κανονικά (με βάση τις προϋποθέσεις που αναφέρω παραπάνω), ότι και να λένε στο chat. Ο καταναλωτής έχει συγκεκριμένα δικαιώματα και "όπλα" που πηγάζουν από την νομοθεσία. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάει αρκετές συσκευές στην smartec ισχύει το εξής 

-αν υπάρχει η απόδειξη χρειάζεται να αναγράφεται το ιμει και έχει 2 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς 

- αν δεν αναγράφεται το ιμει στην απόδειξη ή την έχουμε χάσει, μέσω ιμει βρίσκουμε την ημερομηνία κατασκευής της συσκευής (έχει κάποια site ή ρωτάτε τησμαρτεκ για άμεσα) και έχει 2 χρόνια εγγύηση μέσω της ημερομηνίας κατασκευής 

Αρκεί να είναι ευρωπαϊκή η συσκευή μας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο 

Έχω πάρει κινητά από ebay ευρωπαϊκά σε καλες τιμές χωρίς απόδειξη ( για οικογένεια και φίλους) τα έχω πάει κανονικά στην σμαρτεκ και μου τα έχουν επισκευάσει κανονικότατα και μου έχουν αναφέρει τα ανωθεν

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:οσοι αγορασατε το κινητο απο samsung,αναφερει πουθενα στην αποδειξη imei ή serial?σε μενα παντως οχι

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Leon_CP3 said:

Και την Smartec που είχα ρωτήσει πρόσφατα μου απάντησε ότι αυτό που πρέπει να ισχύει είναι να προορίζεται για ΕΕ, δεν είχαν αναφέρει κάτι παραπάνω. Οπότε στην τελική ίσως η Σάμμυ τα χοντρολέει.

Μωρέ σε αυτό μαζί σου 100% και εδώ που έχουμε φτάσει πρέπει να κοιτάμε και τσίχλα από πού παίρνουμε, πόσο μάλλον να αφήνουμε μηνιάτικα, αλλά αυτό δεν έχει άμεσα να κάνει με ένα τμήμα που ασχολείται με το service της συσκευής σου.

Ακόμη κι αν το κατάστημα έχει κλείσει, ή αποδειχθεί μετά από έναν χρόνο ότι έμπλεξε και βάρεσαν διάλυση και τους τρέχουνε, εσύ εφ'όσον δεν έκλεψες κάτι και μπορούν να δουν στις λίστες τους ότι έχεις μια συσκευή που ήταν προς...κατανάλωση κανονικότατα, γιατί να μη σε βοηθήσουν;

Τι είναι το service της Σάμμυ προασπιστής του κράτους δικαίου; Αυτό δεν κατανοώ.

Δε χρειάζεται να κοιτάς από που θα αγοράσεις την τσίχλα, αλλά οταν μπαίνεις όμως στο skroutz για να αγοράσεις απ το κατάστημα που βγαίνει πιο φθηνό απ όλη την ελλάδα και σου έρχεται με απόδειξη από ταμειακή ψιλικατζίδικου, γιατί δεν το επιστρέφεις? Γιατί εθελοτυφλείς?
Έτσι όμως εγινες και συ μέρος του προβλήματος εν γνώση σου και με την απόδειξη της ταμειακής που δεν αναγράφεται τι συσκευή αγόρασες ή το ΙΜΕΙ, δεν  μπορείς να αποδείξεις ότι αυτή η απόδειξή σχετίζεται με το κινητό που δηλώνεις ότι έχεις αγοράσει πρακτικά.

 

Όσο για το σερβις, ισχύει ακριβώς ότι έχει υποθει μέχρι τώρα.

Αν η ημερομηνία κατασκευή απ το ΙΜΕΙ είναι εντός 2ετίας δεν χρειάζεσαι καν απόδειξη, αν έχουν περάσει τα 2 χρόνια χρειάζεσαι απόδειξη με το ΙΜΕΙ πάνω.

Αυτό δεν ειναι κάτι καινούργιο ούτε ισχύει μόνο στην Samsung και στα κινητά, ισχύει στα περισσότερα μεγάλα επισκευαστικά κεντρα για αυτό και τα σοβαρα μαγαζιά βάζουν τον σειριακό αριθμό της συσκευής στην απόδειξη,

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vasilakis13 said:

Ερωτηση:οσοι αγορασατε το κινητο απο samsung,αναφερει πουθενα στην αποδειξη imei ή serial?σε μενα παντως οχι

Όχι, μόνο ένα barcode και κάποια άλλα μοναδικά αναγνωστικά και καλά

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vasilakis13 said:

Ερωτηση:οσοι αγορασατε το κινητο απο samsung,αναφερει πουθενα στην αποδειξη imei ή serial?σε μενα παντως οχι

ούτε εμένα, αλλά στο Samsung Protect συμβόλαιο αναφέρεται το ΙΜΕΙ κανονικα. Οπότε στο σύστημά τους αυτοί το έχουν καταχωρημένο.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OverClocker said:

ούτε εμένα, αλλά στο Samsung Protect συμβόλαιο αναφέρεται το ΙΜΕΙ κανονικα. Οπότε στο σύστημά τους αυτοί το έχουν καταχωρημένο.

εντάξει, δε νομίζω να αμφισβητήσουν την ίδια τους την απόδειξη...

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Dark_Lord said:

εντάξει, δε νομίζω να αμφισβητήσουν την ίδια τους την απόδειξη...

Καλά, ποτέ μη λές ποτέ... 

 

Στη προκειμένη βέβαια, είναι ήδη καταχωρημένο στο σύστημά τους.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, costsa41 said:

Το μόνο που θέλει είναι επαναφορά στις μεγάλες αναβαθμίσεις.

 

Επειδή δεν κατάλαβα εννοείς επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων ή επανακκινηση την συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, challenge143 said:

Επειδή δεν κατάλαβα εννοείς επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων ή επανακκινηση την συσκευή. 

επαναφορά από backup και στήσιμο εκ νέου 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, lef7 said:

Καλημέρα.

πράγματι φαίνεται πολύ ωραία, σε ευχαριστώ.

Παρέχει όμως ικανοποιητική προστασία γιατί δεν φαίνεται πολύ ενισχυμένη στις άκρες, όπως οι υπόλοιπες;

Φίλε μου....με άριστα το 10 η προστασία της είναι 6....αλλά δεν μπορώ να να διανοηθώ  το τηλέφωνό μου να φοράει πανοπλία μην τυχόν και πέσει....θέλω να το απολαμβάνω...καθένας βέβαια όπως νιώθει...😉😉

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...