Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 ώρες πριν, duckino said:

Παρέλαβα κάρτες και τις ενεργοποίησα

Για την ώρα ο ένας αριθμός έχει 20,10Gb , απεριόριστη ομιλία και 700 SMS με τα 11,91€ να μένουν στην κάρτα.

Δεν έχω ακούσει κάτι για απεριόριστη ομιλία ...  τα 11.91 ξέρεις αν είναι δώρο και από που ? Η εφαρμογή vodafone λέει επιπλέον στοιχεία, το 1252, και το big bang εμφανίζει μόνο τα χρήματα που έχεις βάλει εσυ χωρίς τα δώρα. περιέγραψε λίγο τι γίνεται αν θές και στις 2 , βγάζω και εγώ σε 3 μέρες μια δέυτερη σιμ να δώ φρέσκα τι με περιμένει 😉   

2 ώρες πριν, johndouk said:

Οπότε δεν βάζουμε τη μπάρα ακριβώς ένα μήνα μπροστά, αλλά κάτι λιγότερο (ή περιμένουμε μια μέρα ακόμα).

Το bug με την μπάρα πρέπει να γίνεται μεταξύ 00.00 και 09.00 τελικά .... η αυτόματη χρέωση γίνεται στις 09,00 περίπου το πρωί, και όταν εσύ αλλάζεις την μπάρα στέλνεις στο σύστημα μόνο ημερομηνία και όχι μήνα , δηλ απλά ενα 17 που μπορείς να το μπερδέψει.  Αν το στείλεις μετα τις 09.00 το πρωί δεν θα σε χρεώσει γιατί έχει περάσει η ωρα χρέωσης και θα περιμένει τον επόμενο μήνα... πρίν τις 09.00 ίσως υπάρξει πρόβλημα.  Για σιγουριά όντος δεν βάζουμε σημερινή ημερομηνία .

19 minutes ago, astronaytis said:

  Οπότε σε 4 μέρες να βάλω εγώ την επομένη ανανέωση 20/6 με 15 ευρώ για να είμαι οκ 

Ολες οι κάρτες ακόμα και virtual δουλέυουν για να μπεις και να πάρεις το δώρο, αλλά έχω ακούσει για αρκετές που δεν δουλέυει η αυτόματη ανανέωση όταν είναι να χρεωθείς (και μια δικιά μου)  ... η revolut λογικά θα είναι οκ και δεν έγινε και τίποτα να μείνεις 1-2 μέρες με χρεώσεις liquid, αλλά να το έχεις υπόψην κυρίως αν λήγουν υπόλοιπα μην ξεχαστείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

7 minutes ago, blizard said:

... όταν εσύ αλλάζεις την μπάρα στέλνεις στο σύστημα μόνο ημερομηνία και όχι μήνα , δηλ απλά ενα 17 που μπορείς να το μπερδέψει.  

Αυτό συμβαίνει. Το θέμα είναι ότι όταν μετακινείς τη μπάρα γράφει και μήνα και μάλιστα ολογράφως.

 

10 minutes ago, blizard said:

.Αν το στείλεις μετα τις 09.00 το πρωί δεν θα σε χρεώσει γιατί έχει περάσει η ωρα χρέωσης και θα περιμένει τον επόμενο μήνα... 

Πιθανόν, αλλά όχι σίγουρο (γι'αυτό και δεν το πρότεινα). Μπορεί το σύστημα με active date και με μη είσπραξη να δοκιμάσει κανένα retry.

Screenshot_20230517-133424_My CU.jpg

23 minutes ago, blizard said:

Το bug με την μπάρα πρέπει να γίνεται μεταξύ 00.00 και 09.00 τελικά .... η αυτόματη χρέωση γίνεται στις 09,00 περίπου το πρωί, και όταν εσύ αλλάζεις την μπάρα στέλνεις στο σύστημα μόνο ημερομηνία και όχι μήνα , δηλ απλά ενα 17 που μπορείς να το μπερδέψει. 

Αυτό ακριβώς έγραψα στο chat, αν δεν το πρόσεξες.

Screenshot_20230517-134003_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είδα που έβαλες 00.000 ως 09.00 αυτό πρέπει να ειναι ...  Ο μήνας που γράφει η μπάρα πρέπει να είναι  "επιφανειακό" ... να το προσθέτει δλδ η εφαρμογή .

Ισως το έχουν κάνει πολύ απλό, στελνεις μόνο αριθμούς από το 1-28  , και στις 09.00 το πρωι χρεώνουν όλα τα 17 ρια πχ ....

Σε έμένα δεν εχει συμβεί αυτό το bug ακομα ισως επειδή θέλει και αρκετές ώρες να περάσει η αλλαγή αλλά ας μην βάζουμε σημερινή ημερομηνία όταν θέλουμε να χρεωθούμε τον επόμενο μηνα.

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο περίεργο. Είχα βάλει ένα εβδομαδιαίο κανονικό πακέτο 5κάτι που δίνει απεριόριστη ομιλία και κάτι ΜΒ για να φάω τα δωρεάν που είχαν βάλει στην κάρτα και δεν υπήρχε κάτι καλύτερο να τα κάνω πριν λήξουν. Την τελευταία μέρα ισχύος του πακέτου ήρθε μήνυμα το πρωί κατά τις 11 που έλεγε ότι λήγει το βράδυ. Μπήκα στην εφαρμογή και έδειχνε μηδέν για κλήσεις και κανένα πακέτο αντί για άπειρο ενώ τα εναπομείναντα δεδομένα φαίνονταν κανονικά από το ίδιο πακέτο. Παρόλα αυτά οι κλήσεις δεν χρεώνονταν. Δεν θυμάμαι τι ώρα είχα ενεργοποιήσει το πακέτο πριν μια βδομάδα αλλά νομίζω πρωί, οπότε πιθανώς να εξαφανίστηκε η ένδειξη (μόνο) την ίδια ώρα 7 ημέρες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιήσει κανεις revolut virtual card για τις μηνιαίες ανανεώσεις ; 

Θέλω να σετάρω το Liquid για την πεθερά μου και να μην ξαναασχοληθω (για λιγο) οπότε σκεφτόμουν να εκδώσω μια Virtual με συγκεκριμένο μηνιαιο όριο  πχ 15 Ευρώ ( θα την εχω μονο για αυτή την δουλειά) για να μην αγχώνομαι αν κατι δεν παει καλά 

 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, babakos said:

Εχει χρησιμοποιήσει κανεις revolut virtual card για τις μηνιαίες ανανεώσεις ; 

Θέλω να το σετάρω το Liquid για την πεθερά μου και να μην ξαναασχοληθω (για λιγο) οπότε σκεφτόμουν να εκδώσω μια Virtual με συγκεκριμένο μηνιαιο όριο  πχ 15 Ευρώ ( θα την εχω μονο για αυτή την δουλειά) για να μην αγχώνομαι αν κατι δεν παει καλά 

Ναι, μια χαρά. Multi-use, όχι single-use.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, blizard said:

Το είδα που έβαλες 00.000 ως 09.00 αυτό πρέπει να ειναι ...  Ο μήνας που γράφει η μπάρα πρέπει να είναι  "επιφανειακό" ... να το προσθέτει δλδ η εφαρμογή .

Ισως το έχουν κάνει πολύ απλό, στελνεις μόνο αριθμούς από το 1-28  , και στις 09.00 το πρωι χρεώνουν όλα τα 17 ρια πχ ....

Σε έμένα δεν εχει συμβεί αυτό το bug ακομα αλλά ας μην βάζουμε σημερινή ημερομηνία όταν θέλουμε να χρεωθούμε τον επόμενο μηνα.

Πάντως, (έτσι για να το αναλύσουμε μέχρι να παραλύσουμε 🤓 ), σε προγενέστερη αυτόματη ανανέωση είχα παρατηρήσει το εξής (αναφέρω τυχαία τη μπάρα στις 12/5) :

Στις 11/5, μέχρι τις 23:59, αν έμπαινες στις ρυθμίσεις συνδρομής, έβλεπες τη μπάρα να δείχνει επόμενη χρέωση 12 Μαΐου =σωστά. Αμέσως μετά τα μεσάνυχτα (12/5 00:01) η ένδειξη μήνα άλλαξε κι έδειχνε επόμενη χρέωση 12 Ιουνίου, λανθασμένα δηλαδή μέχρι να υλοποιηθεί η χρέωση στις 09:00 της 12/5. 

Άρα υπάρχει σίγουρα θέμα ανακολουθίας στην ένδειξη. Παρατήρησέ το στην πρώτη επικείμενη δική σου ανανέωση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, blizard said:

Δεν έχω ακούσει κάτι για απεριόριστη ομιλία ...  τα 11.91 ξέρεις αν είναι δώρο και από που ? Η εφαρμογή vodafone λέει επιπλέον στοιχεία, το 1252, και το big bang εμφανίζει μόνο τα χρήματα που έχεις βάλει εσυ χωρίς τα δώρα. περιέγραψε λίγο τι γίνεται αν θές και στις 2 , βγάζω και εγώ σε 3 μέρες μια δέυτερη σιμ να δώ φρέσκα τι με περιμένει 😉   

Τελικά απλά μετά την ενεργοποίηση έπρεπε να κάνω λιγάκι υπομονή να μου βάλουν τα ίδια σε όλους τους αριθμούς.

Λογικά τα 12€ ήταν κάρτα δώρο όπως δώρο έχει μια δωροεπιταγή 15€ adidas, έναν δεύτερο αριθμό CU, το powerbank που θα ρθει σε λίγες μέρες, 3 στρέμματα ελιές στη Χαλκιδική κι ένα John Deere για να τις μαζεύεις*.

Παραθέτω screenshot παρακάτω.

*Οι ελιές και το τρακτέρ ήταν για τους πρώτους 100 τυχερούς 🤪, τα άλλα ισχύουν όλα κανονικά.

 

 

Screenshot_20230517_152016_My CU.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, duckino said:

Τελικά απλά μετά την ενεργοποίηση έπρεπε να κάνω λιγάκι υπομονή να μου βάλουν τα ίδια σε όλους τους αριθμούς.

Λογικά τα 12€ ήταν κάρτα δώρο όπως δώρο έχει μια δωροεπιταγή 15€ adidas, έναν δεύτερο αριθμό CU, το powerbank που θα ρθει σε λίγες μέρες, 3 στρέμματα ελιές στη Χαλκιδική κι ένα John Deere για να τις μαζεύεις*.

Παραθέτω screenshot παρακάτω.

*Οι ελιές και το τρακτέρ ήταν για τους πρώτους 100 τυχερούς 🤪, τα άλλα ισχύουν όλα κανονικά.

 

 

Screenshot_20230517_152016_My CU.jpg

Οι ελιές είναι στο background της φωτογραφίας με το ζευγαράκι;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, duckino said:

Τελικά απλά μετά την ενεργοποίηση έπρεπε να κάνω λιγάκι υπομονή να μου βάλουν τα ίδια σε όλους τους αριθμούς.

Λογικά τα 12€ ήταν κάρτα δώρο όπως δώρο έχει μια δωροεπιταγή 15€ adidas, έναν δεύτερο αριθμό CU, το powerbank που θα ρθει σε λίγες μέρες, 3 στρέμματα ελιές στη Χαλκιδική κι ένα John Deere για να τις μαζεύεις*.

Ωραίος! Εγώ έναν τέτοιο 2ο αριθμό cu που μου έστειλαν, τον έκανα αμέσως liquid με 30€ δώρο (27,27net) πήρα τα απεριόριστα data με 10,90€ και το έβαλα σε dual sim τηλ με τα mob data πάνω της.

Εσύ προλαβαίνεις να τα πάρεις 2 φορές και να βγάλεις 2 μήνες δωρεάν unlimited data, επειδή το δώρο του free μήνα διαρκεί 33 μέρες. 😉

Επίσης ρώτα τους μήπως αυτή η sim έχει bonus διπλασιασμού για 3μήνες (ώστε να βγάλεις ακόμα 2 μήνες δωρεάν unl data). 

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγώ επειδή μπερδεύτηκα λίγο ποια ημερομηνία να αλλάξω το ποσό στα 15 ευρώ και πότε να το βάλω να κάνει την επομένη ανανέωση;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, astronaytis said:

Αρα εγώ επειδή μπερδεύτηκα λίγο ποια ημερομηνία να αλλάξω το ποσό στα 15 ευρώ και πότε να το βάλω να κάνει την επομένη ανανέωση;

Στις 21/5 (αφού ψηφίσεις 😜) θα το βάλεις 20/6. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο cu (1 μήνα και κάτι) και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Ενεργοποίησα το liquid των 12 ευρώ για πρώτη φορά στις 13/5 με πρώτη ανανέωση μετά από 30 μέρες. 

Αν αλλάξω σήμερα πρόγραμμα liquid και παω σε αυτό των 30 ευρώ, θα χρεωθεί η κάρτα μου στις 13/6 για 30 ευρώ ή θα μου τα κάνει δώρο 1ου μήνα;

Αν πάρω το δώρο των 30 ευρώ θα μπορώ να αλλάξω σε χαμηλότερο πρόγραμμα liquid από 13/6 μέχρι 13/7; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alekos20 said:

Αν αλλάξω σήμερα πρόγραμμα liquid και παω σε αυτό των 30 ευρώ, θα χρεωθεί η κάρτα μου στις 13/6 για 30 ευρώ ή θα μου τα κάνει δώρο 1ου μήνα;

Δεν θα χρεωθείς. Άλλαξε το. Η πρώτη φορά που θα φτάσει ημερομηνία συνδρομής είναι δωρεάν. 

1 hour ago, alekos20 said:

Αν πάρω το δώρο των 30 ευρώ θα μπορώ να αλλάξω σε χαμηλότερο πρόγραμμα liquid από 13/6 μέχρι 13/7; 

Ναι, μπορείς.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

Πηρα CU χθες και εχω υπολοιπο 10.90 (απο 12Ε καρτα) + 5Ε bonus απο αγορα με πιστωτικη + 5Ε bonus απο το bring a friend, συνολο 20.90Ε.
Το εκανα liquid σημερα 20 Μαιου (εχει 1 μηνα δωρεαν) και εβαλα τη μπαρα για ανανεωση 20 Ιουνιου.
Η ερωτηση ειναι: Στις 20 Ιουνιου θα χρεωσει την πιστωτικη που εβαλα η θα παρει απο τα 21.90Ε;
Και αν χρεωσει την καρτα τι μπορω να κανω με τα 21.90 (και μεχρι ποτε) για να μην τα χασω;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, crapatzi said:

Πηρα CU χθες και εχω υπολοιπο 10.90 (απο 12Ε καρτα) + 5Ε bonus απο αγορα με πιστωτικη + 5Ε bonus απο το bring a friend, συνολο 20.90Ε.
Το εκανα liquid σημερα 20 Μαιου (εχει 1 μηνα δωρεαν) και εβαλα τη μπαρα για ανανεωση 20 Ιουνιου.
Η ερωτηση ειναι: Στις 20 Ιουνιου θα χρεωσει την πιστωτικη που εβαλα η θα παρει απο τα 21.90Ε;
Και αν χρεωσει την καρτα τι μπορω να κανω με τα 21.90 (και μεχρι ποτε) για να μην τα χασω;

Στις 20 Ιουνίου θα σου δώσει δωρεάν τον 1ο μήνα, δηλαδή δεν θα χρεώσει την κάρτα σου. Μέχρι τότε τρέχεις με το υπόλοιπο που ήδη έχεις. Τα 10,90 λήγουν σε 60μέρες από χθες. Τα 5+5 από δώρα λήγουν σε 30 μέρες από χθες. Μάλλον σε συνέφερε με αυτά τα 10€ να πάρεις ένα πακέτο CU πριν μπεις στο liquid (μπορείς ακόμα να το κάνεις, βγαίνοντας και ξαναμπαίνοντας), ώστε να βγάλεις το μήνα μέχρι τις 20 Ιουνίου. Επίσης αν επιλέξεις συνδρομή liquid από 15€ και πάνω, θα πάρεις μπόνους 33 μέρες απεριόριστη ομιλία, από την ενεργοποίηση του 1ου μήνα και μετά (20/6).

Διευκρίνιση: η συνδρομή liquid νοείται ως αυτόματη χρέωση της τραπεζικής κάρτας σου προς τροφοδότηση (ανανέωση) του υπολοίπου σου, το οποίο αναλώνεται για τη χρήση σου (ομιλία, data, sms), για πακέτα (bigbang), για προσφορές, για smart pocket & cu around κωδικούς.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα liquid ένα ακόμη νούμερο βάζοντας την ίδια κάρτα η οποία χρησιμοποιήθηκε εντός του 2023 σε 2 άλλα νούμερα και στα οποία είχα πάρει και στα 2 τον δωρεάν μήνα με σημερινή 1η χρέωση. Σε αυτό το 3ο νούμερο, η ίδια κάρτα δεν έδωσε τον δωρεάν μήνα και χρέωσε κανονικά τα 12€. Οπότε ισχύει το ότι ο δωρεάν μήνας αποδίδεται 2 φορές/χρόνο/κάρτα/νούμερα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα liquid ένα ακόμη νούμερο βάζοντας την ίδια κάρτα η οποία χρησιμοποιήθηκε εντός του 2023 σε 2 άλλα νούμερα και στα οποία είχα πάρει και στα 2 τον δωρεάν μήνα με σημερινή 1η χρέωση. Σε αυτό το 3ο νούμερο, η ίδια κάρτα δεν έδωσε τον δωρεάν μήνα και χρέωσε κανονικά τα 12€. Οπότε ισχύει το ότι ο δωρεάν μήνας αποδίδεται 2 φορές/χρόνο/κάρτα/νούμερα
Ενδιαφέρον αυτό

Οπότε καλύτερα ανακυκλώσιμη κάρτα από revolut που αλλάζει συνεχώς νούμερα και αφήστε τους να ψάχνουν :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα liquid ένα ακόμη νούμερο βάζοντας την ίδια κάρτα η οποία χρησιμοποιήθηκε εντός του 2023 σε 2 άλλα νούμερα και στα οποία είχα πάρει και στα 2 τον δωρεάν μήνα με σημερινή 1η χρέωση. Σε αυτό το 3ο νούμερο, η ίδια κάρτα δεν έδωσε τον δωρεάν μήνα και χρέωσε κανονικά τα 12€. Οπότε ισχύει το ότι ο δωρεάν μήνας αποδίδεται 2 φορές/χρόνο/κάρτα/νούμερα
Αν εννοείς δεν πήρες το χρηματικό μπόνους έχω την ίδια κάρτα της άλφα και στις 2 κόρες μου και την πέρασα πριν μια εβδομάδα και σε μένα.
Πήρα κανονικά και τα 30 ευρώ και δεν χρεωθηκα τίποτα και έχω πάει την μπάρα στις 32 μέρες πίσω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς δεν πήρες το χρηματικό μπόνους έχω την ίδια κάρτα της άλφα και στις 2 κόρες μου και την πέρασα πριν μια εβδομάδα και σε μένα.
Πήρα κανονικά και τα 30 ευρώ και δεν χρεωθηκα τίποτα και έχω πάει την μπάρα στις 32 μέρες πίσω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι αυτό. Δε μου έδωσε σε τρίτο νούμερο το δώρο μήνα

Στάλθηκε από το G8141 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή επομένως να έχουμε κλειστή την κάρτα την 1η φορά μην γίνει κάποια στραβή ... πές μας τι έγινε και αν το πάρεις με άλλη κάρτα η οχι  . 

Και εγώ θυμόμουν οτι από τις 4 σιμ που πήραν το δώρο στην οικογένεια ή μια ήταν για δοκιμή με μια virtual και αλλες 3 κανονικά με την alpa χρεωστική που έχω σε ολες ... αλλά μπορεί να κάνω και λάθος  ή να το άλλαξαν τις τελευταίες μέρες και το έκαναν όπως γράφουν στους όρους . 

8 ώρες πριν, crapatzi said:

Πηρα CU χθες και εχω υπολοιπο 10.90 (απο 12Ε καρτα) + 5Ε bonus απο αγορα με πιστωτικη + 5Ε bonus απο το bring a friend, συνολο 20.90Ε.

Ηταν το bring a friend που δίνει και από 5 gb κάθε μήνα με ανανεωση 12 ευρω για ενα χρονο έτσι ? 

Link to comment
Share on other sites

Στις 21/5 (αφού ψηφίσεις ) θα το βάλεις 20/6. 
Ψήφισα! Να το αλλάξω;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι αν βάλεις δεύτερη κάρτα μετά δεν υπάρχει τρόπος να διαγράψεις την παλιά....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...