Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρία ειναι πολυ χαρούμενη οταν χρησιμοποιειτε το φβ απο browser και οχι απο τις σκουπιδοεφαρμογες του.

Sent from my MI 8 6/128


Η κατανάλωση τού fb μου είναι στο 3.5% και μπαινω πολύ πολύ συχνά...

Οπότε μην μου μιλάς για κατανάλωση μπαταρίας...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Tolakos said:

Όλοι το φορτίζετε μέχρι 85%?

Εγώ το έχω από μέσα Απριλίου περίπου το τηλέφωνο. Επειδή χρησιμοποιώ καθημερινά δύο συσκευές,το φορτίζω μέρα παρά μέρα ουσιαστικά δίχως να δίνω ιδιαίτερη βάση στο ποσοστό. Συνήθως εκεί πάνω κάτω στο 85 τοις εκατό και δυο τρεις φορές το μήνα μέχρι 100%. Σημασία έχει να αποφεύγεις την καθημερινή ασύρματη φόρτιση σε συνθήκες καλοκαιριού όπου οι θερμοκρασίες είναι υψηλές. Πτώση απόδοσης δεν έχω δει ακόμα αλλά ουσιαστικά δε νομίζω να έχει γράψει η συσκευή πάνω από συνολικά 60 με 70 πλήρους κύκλων φόρτισης. Συνήθως 100 με 110 κοντά στον χρόνο κλείνω όμως πάντα τα τελευταία 4 χρόνια χρησιμοποιώ καθημερινά δύο συσκευές.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Η κατανάλωση τού fb μου είναι στο 3.5% και μπαινω πολύ πολύ συχνά...

Οπότε μην μου μιλάς για κατανάλωση μπαταρίας...

sent from my S21 FE 8/256
 

Τι θα πει 3.5%;

 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί είδα ένα σπάσιμο στο Tempered glass στην αριστερή μεριά της οθόνης. Δεν προηγήθηκε κάποιο χτύπημα και αυτό είναι το περίεργο... Δεν υπάρχει περίπτωση να είχε γίνει και να μην το είδα. Εμφανίστηκε ξαφνικά μέσα στη νύχτα, τι να πω... Paranormal activity φάση. Παρήγγειλα ήδη νέο σετ spigen τζαμάκια αλλά σκέφτομαι μετά από χρόνια  μήπως να δοκίμαζα πρώτα τη λύση της μεμβράνης. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

29 minutes ago, stamatis3133 said:

Τι θα πει 3.5%;

 

Εννοεί 3,5% στα details της κατανάλωσης 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vastegial_74 said:

Σήμερα το πρωί είδα ένα σπάσιμο στο Tempered glass στην αριστερή μεριά της οθόνης. Δεν προηγήθηκε κάποιο χτύπημα και αυτό είναι το περίεργο... Δεν υπάρχει περίπτωση να είχε γίνει και να μην το είδα. Εμφανίστηκε ξαφνικά μέσα στη νύχτα, τι να πω... Paranormal activity φάση. Παρήγγειλα ήδη νέο σετ spigen τζαμάκια αλλά σκέφτομαι μετά από χρόνια  μήπως να δοκίμαζα πρώτα τη λύση της μεμβράνης. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

Εννοεί 3,5% στα details της κατανάλωσης 

Σε εμενα ποοοοολυ παλια εχει τυχει να βρω την οθόνη ραγισμενη με παρομοιο τροπο.  Δηλαδή αφησα το κινητό στο κομοδίνο, ξύπνησα και ειχε ραγισμα. Για να καταλαβεις το ποσο παλια, Nokia N80. Αυτο που κατάλαβα προσφατα ειναι οτι καποια αλλη στιγμη χτυπησε κατι και αργησε να φανει. Το παρατηρησα στο iPhone της συζυγου, εχει την Spigen 360 thin fit στο iPhone 11 pro και ενω ειχε ενα ατυχηματακι, κοιταξαμε το tempered glass εκεινη τη στιγμή και ηταν αψογο, ε, μετα απο δυο τρεις μερες ραγισε (χωρις να εχουμε έξτρα ατυχήματα).

 

Οσο για την μπαταρία, καταλαβα που βλεπει το 3.5%. Αυτο που ηθελα να καταληξω οταν μου απαντησει ειναι οτι το ποσοστο επι τοις εκατό δεν βοηθάει και πολυ. Δηλαδή αν εχει εφαρμογες που του τρωνε 20%-30% δεν σημαινει οτι το Facebook του τρωει λιγο αλλα οτι τρώει λιγότερο από άλλες. Δεν ειναι ομως metric αυτο να καταλάβεις ποσο καιει το Facebook και το καθε Facebook. Θεωρω τις λεπτομέρειες μπαταριας ελλιπείς. Εγω οσο μπορώ χρησιμοποιω τον browser για FB, Skroutz, Amazon και λοιπα. Δεν βρίσκω λόγο να εχω 5-6 processes απο τη Meta να τρέχουν στο background, τα οποια processes δεν θα δω ποτέ στις λεπτομέρειες μπαταριας. Όπως επίσης δεν θελω να γκρινιαζω για την Samsung οταν μια εφαρμογή τρίτου δεν τρεχει καλα. 

Να είμαστε καλα, επειδή δουλευω σε μεγαλη εταιρεία software, μπορω με μεγάλη σιγουριά να πω οτι το software σήμερα ειναι οτι ειναι και οι developers, μέτριο. Γιατί; Γιατί εχει γινει fast food. Απλά το κτηνωδες hardware κρυβει πολλά. Όχι όμως την κατανάλωση μπαταρίας 😁.

 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vastegial_74 said:

Σήμερα το πρωί είδα ένα σπάσιμο στο Tempered glass στην αριστερή μεριά της οθόνης. Δεν προηγήθηκε κάποιο χτύπημα και αυτό είναι το περίεργο... Δεν υπάρχει περίπτωση να είχε γίνει και να μην το είδα. Εμφανίστηκε ξαφνικά μέσα στη νύχτα, τι να πω... Paranormal activity φάση. Παρήγγειλα ήδη νέο σετ spigen τζαμάκια αλλά σκέφτομαι μετά από χρόνια  μήπως να δοκίμαζα πρώτα τη λύση της μεμβράνης. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

Εννοεί 3,5% στα details της κατανάλωσης 

Επειδή έχω δοκιμάσει και της spigen και αρκετά άλλα τζαμάκια, μη σου πω ότι βρήκα την καλύτερη απόκριση σε touch και χρώματα σαν να μην έχεις βάλει τίποτα σε ένα τζαμάκι από πανηγύρι αξίας 5 ευρώ.

Απλά επειδή δεν το είχα δώσει σημασία δεν κράτησα την συσκευασία να ξέρω και δεν γνωρίζω τώρα να το ξαναβρώ.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nininikos said:

Η μπαταρία ειναι πολυ χαρούμενη οταν χρησιμοποιειτε το φβ απο browser και οχι απο τις σκουπιδοεφαρμογες του.

Sent from my MI 8 6/128
 

Από τον browser κι εγώ το χρησιμοποιώ αλλά αν θέλω να ανεβάσω κάτι πρέπει να συνδεθώ με στην εφαρμογή 

Just now, anastasiah said:

Από τον browser κι εγώ το χρησιμοποιώ αλλά αν θέλω να ανεβάσω κάτι πρέπει να συνδεθώ με στην εφαρμογή 

Επίσης από που  ενεργοποιούμε την εφαρμογή να βρίσκουμε το κινητό σε περίπτωση που το χάσουμε η μας το κλέψουν?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tolakos said:

Για πείτε καμιά θήκη να μην γλιστράει..και όσο γίνεται λεπτή 

Για να μην γλυστράει πας μόνο σε σιλικόνη, όχι σκληρές πλαστικές  ή tpu. Εγώ έχω καταλήξει σε αυτή 

https://www.skroutz.gr/s/33338597/Spigen-Liquid-Crystal-Back-Cover-Σιλικόνης-Διάφανο-Galaxy-S21-FE-5G.html

Έχω πάρει και άλλες τρεις της spigen αλλά αυτή που έγραψα δεν γλυστράει σε σχέση με τις άλλες. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω απο την πρώτη μέρα της Nilkin το είχα ξανά γράψει και παλιότερα, φοβερή αίσθηση και σχετικά οικονομική πρόταση 

 

https://www.skroutz.gr/s/33339114/Nillkin-Amazing-Η-Tempered-Glass-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, konakis said:

Εγω έχω απο την πρώτη μέρα της Nilkin το είχα ξανά γράψει και παλιότερα, φοβερή αίσθηση και σχετικά οικονομική πρόταση 

 

https://www.skroutz.gr/s/33339114/Nillkin-Amazing-Η-Tempered-Glass-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan

Για θήκη που να μην γλιστράει τι προτείνεις..ήδη έχω παραγγείλει αυτήν που πρότεινε ο φίλος από πάνω 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konakis said:

Εγω έχω απο την πρώτη μέρα της Nilkin το είχα ξανά γράψει και παλιότερα, φοβερή αίσθηση και σχετικά οικονομική πρόταση 

 

https://www.skroutz.gr/s/33339114/Nillkin-Amazing-Η-Tempered-Glass-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan

Πάντα nilkin έβαζα αλλά είναι η τρύπα στην κάμερα που κάτι με ενοχλούσε, ψυχαναγκαστικός γαρ😂. Της spigen είναι μονοκόμματο και έχει και πλαίσιο οδηγό μέσα στη συσκευασία για πιο εύκολη και ευθύγραμμη τοποθέτηση. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Σήμερα το πρωί είδα ένα σπάσιμο στο Tempered glass στην αριστερή μεριά της οθόνης. Δεν προηγήθηκε κάποιο χτύπημα και αυτό είναι το περίεργο... Δεν υπάρχει περίπτωση να είχε γίνει και να μην το είδα. Εμφανίστηκε ξαφνικά μέσα στη νύχτα, τι να πω... Paranormal activity φάση. Παρήγγειλα ήδη νέο σετ spigen τζαμάκια αλλά σκέφτομαι μετά από χρόνια  μήπως να δοκίμαζα πρώτα τη λύση της μεμβράνης. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

Εννοεί 3,5% στα details της κατανάλωσης 

το ίδιο έπαθα κι εγώ..το spigen φορούσα...το πρωί που σηκώθηκα (πριν 2 βδομάδες) ενώ το είχα στο κομοδίνο, ξαφνικά, εντόπισα μια ρωγμή διαγώνια στο αριστερό κάτω μέρος...ευτυχώς, έχω το δεύτερο τζαμάκι της συσκευασίας...ξενέρωσα γιατί το είχα βάλει 100% χωρίς ίχνος σκόνης κτλ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, rapsodos1979_ said:

το ίδιο έπαθα κι εγώ..το spigen φορούσα...το πρωί που σηκώθηκα (πριν 2 βδομάδες) ενώ το είχα στο κομοδίνο, ξαφνικά, εντόπισα μια ρωγμή διαγώνια στο αριστερό κάτω μέρος...ευτυχώς, έχω το δεύτερο τζαμάκι της συσκευασίας...ξενέρωσα γιατί το είχα βάλει 100% χωρίς ίχνος σκόνης κτλ

Αυτό ακριβώς. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konakis said:

😳 Πολύ παράξενο και πρόκειται και για επώνυμο γυαλί 

Αυτο μου κανει και σε μενα εντυπωση. Ειχα παρει και παλιοτερα για ενα sony που ειχα τζαμακι spigen αλλα δεν καθοταν καλα λογω κυρτοτητας της οθονης. Τωρα που ειναι flat λεω «εκατσε τελεια» 😆

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Αυτό ακριβώς. 

Τουλάχιστον, λύθηκε η απορία μου!Αλλά, φοβάμαι και για το δεύτερο τζάκι του πακέτου 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το s21fe 128gb αυθεντικό από ελληνικό κατάστημα.

 

Όταν το βάζω στον ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ φορτιστή με αυθεντικό καλώδιο τότε δείχνει ότι φορτίζει με την λειτουργεί super fast charge μετά από μισό λεπτό λέει charging και κάνει ώρα να φορτίσει.... Τι φταίει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το s21fe 128gb αυθεντικό από ελληνικό κατάστημα.
 
Όταν το βάζω στον ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ φορτιστή με αυθεντικό καλώδιο τότε δείχνει ότι φορτίζει με την λειτουργεί super fast charge μετά από μισό λεπτό λέει charging και κάνει ώρα να φορτίσει.... Τι φταίει;
 
 
Αυθεντικό s21 εεεε....χμ....

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Αυθεντικό s21 εεεε....χμ....

sent from my S21 FE 8/256
 

Τι πάει να πει το εεεεε.....χμ...... ? 

Εννοώ δεν το πήρα από Πακιστανό στην Ομόνοια η κλέφτη, είναι από καύσιμα με τσεκαρισμενο IMEI αυτοκόλλητα Samsung κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Mε το τελευταίο  update του  Samsung browser αρκετά βελτιωμένο το scrolling στην περιήγηση όπως επίσης η συσκευή γενικότερα θα έλεγα έμαθε πια για τα καλά τα πατήματα του Ui 5. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konakis said:

Mε το τελευταίο  update του  Samsung browser αρκετά βελτιωμένο το scrolling στην περιήγηση όπως επίσης η συσκευή γενικότερα θα έλεγα έμαθε πια για τα καλά τα πατήματα του Ui 5. 

Δεν τον συμπάθησα τον Samsung browser .Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ τον Opera 

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας τις επιλογές και τις προτεραιότητες του...ότι πιο σμουθ και ξεκούραστο για τα δικά μου μάτια μαζί με τον Via browser. 2η επιλογή πακέτο πάνε στα κινητά μου ο Kiwi browser 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...