Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά, έχει επιλογή για το αν θες να διαγραφεί η esim ή να παραμείνει και μετά το factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα αλλάξω πάροχο και από Vodafone θα πάω cosmote,λόγω σήματος,πρέπει να προσθέσω κάτι στο APN για volte???

 

Και αν ναι τι πρέπει να γράψω;;;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jimlost said:

Επειδή θα αλλάξω πάροχο και από Vodafone θα πάω cosmote,λόγω σήματος,πρέπει να προσθέσω κάτι στο APN για volte???

 

Και αν ναι τι πρέπει να γράψω;;;

Οχι. Θα παίξει αυτόματα μόλις βάλεις την κάρτα στη συσκευή. 

Εδώ να αναφέρω ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις στη γραμμή της cosmote το wifi calling σε μια συσκευή που είναι πιστοποιημενη για volte από την cosmote. 

Τέλος να σου πω ότι με ενεργό το volte στη cosmote δε θα δέχεται το pixel κλήσεις από τα παλιά σταθερά forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, _NikitaS_ said:

Οχι. Θα παίξει αυτόματα μόλις βάλεις την κάρτα στη συσκευή. 

Εδώ να αναφέρω ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις στη γραμμή της cosmote το wifi calling σε μια συσκευή που είναι πιστοποιημενη για volte από την cosmote. 

Τέλος να σου πω ότι με ενεργό το volte στη cosmote δε θα δέχεται το pixel κλήσεις από τα παλιά σταθερά forthnet. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τα γνωρίζω αυτά αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι για cosmote θέλει ρυθμίσεις το APN...

Απλά μετά από 26 χρόνια φεύγω από την Vodafone γιατί το σήμα στο νησί που μένω ιδίως το τελευταίο 8 μηνο έχει χαλάσει πολύ...

Και επειδή μίλησα μαζί τους,η απάντηση ήταν ότι είναι γνωστό στην εταιρεία για πρόβλημα σήματος στην περιοχή που είμαι,και η φορητότητα θα γίνει χωρίς κάποια ποινή για αυτόν τον λόγο...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimlost said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τα γνωρίζω αυτά αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι για cosmote θέλει ρυθμίσεις το APN...

Απλά μετά από 26 χρόνια φεύγω από την Vodafone γιατί το σήμα στο νησί που μένω ιδίως το τελευταίο 8 μηνο έχει χαλάσει πολύ...

Και επειδή μίλησα μαζί τους,η απάντηση ήταν ότι είναι γνωστό στην εταιρεία για πρόβλημα σήματος στην περιοχή που είμαι,και η φορητότητα θα γίνει χωρίς κάποια ποινή για αυτόν τον λόγο...

Αν θελεις να ενεργοποιησεις και τα δυο volte-vowifi με τη διαδικασια του shizukou, τοτε χρειαζεται να φτιαξεις και ενα APN.

Αν θέλεις μονο volte, δε χρειαζεται να πειραξεις τιποτα.

Η ενεργοποιηση της υπηρεσιας σε αλλη συσκευη όπως προ αναφέρθηκε,  ισχύει και στις δυο περιπτώσεις.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αν επιχειρήσει κάποιος να καλέσει το 100(το έκανα χθες) αυτόματα σε προωθεί στο 112. Το έκανα αρκετές φορές με το ίδιο αποτέλεσμα. Κανείς άλλος να καταθέσει εμπειρία; Κλήση από Voda.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mavrovelos said:

Αν επιχειρήσει κάποιος να καλέσει το 100(το έκανα χθες) αυτόματα σε προωθεί στο 112. Το έκανα αρκετές φορές με το ίδιο αποτέλεσμα. Κανείς άλλος να καταθέσει εμπειρία; Κλήση από Voda.

Μήπως η περιοχή σου δεν έβγαζε διαθέσιμο κέντρο άμεσης δράσης ή λόγω του φαινομένου που περίμεναν μετέφεραν όλες τις κλήσεις στο 112; Εννοώ αν δεν είσαι σε αστικό ιστό ίσως το έκανε γιατί δεν θα είχε νόημα να σε συνδέσει στο πιο κοντινό τμήμα από εκεί που βρίσκεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Pixel 8 δε βλεπω υποστηριξη Ελλάδα δυστυχώς και το χειρότερο χρησιμοποιούν ιδιο μόντεμ οποτε δε περιμενουμε ιδιαιτερες αλλαγες στο δικτυο

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, _NikitaS_ said:

Μήπως η περιοχή σου δεν έβγαζε διαθέσιμο κέντρο άμεσης δράσης ή λόγω του φαινομένου που περίμεναν μετέφεραν όλες τις κλήσεις στο 112; Εννοώ αν δεν είσαι σε αστικό ιστό ίσως το έκανε γιατί δεν θα είχε νόημα να σε συνδέσει στο πιο κοντινό τμήμα από εκεί που βρίσκεσαι. 

Πήρα από πρωτεύουσα Νομού Μακεδονίας, και στην συνέχεια πήρα το 100 από σταθερό, συνδέθηκα στο 100 χωρίς πρόβλημα. Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mavrovelos said:

Πήρα από πρωτεύουσα Νομού Μακεδονίας, και στην συνέχεια πήρα το 100 από σταθερό, συνδέθηκα στο 100 χωρίς πρόβλημα. Κάτι άλλο;

Άρα άκυρη η σκέψη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μετά απο πολύ σκέψη πήρα και εγώ το πιξελ 7 προ μεταχειρισμεένο κυρίως γιατί ήθελα να δοκιμάσω ένα google απο εποχή nexus και ήθελα μια πολύ καλή κάμερα χωρίς να πάω στο οικοσύστημα της apple.

Έβαλα τη σιμ κοσμοτε και έπιασα lte. Σε κλήση που δοκίμασα με δεδομένα μπορούσα να κάνω πλοήγηση άρα υπάρχει το βολτε ετσι? Γιατί δεν είδα να μου το γράφει πάνω. Τώρα χωρίς ρουτ προς το παρόν μπορω να βάλω vowifi με shizukou και apn? Ξέρετε που έχει γραφτεί πως γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μετά απο πολύ σκέψη πήρα και εγώ το πιξελ 7 προ μεταχειρισμεένο κυρίως γιατί ήθελα να δοκιμάσω ένα google απο εποχή nexus και ήθελα μια πολύ καλή κάμερα χωρίς να πάω στο οικοσύστημα της apple.
Έβαλα τη σιμ κοσμοτε και έπιασα lte. Σε κλήση που δοκίμασα με δεδομένα μπορούσα να κάνω πλοήγηση άρα υπάρχει το βολτε ετσι? Γιατί δεν είδα να μου το γράφει πάνω. Τώρα χωρίς ρουτ προς το παρόν μπορω να βάλω vowifi με shizukou και apn? Ξέρετε που έχει γραφτεί πως γίνεται αυτό?
Αν έχεις VoLTE θα το διαπιστώσεις μόνο μετά από κλήσεις η κατά την διάρκεια. Αν την ώρα που είσαι με LTE, κάνεις κλήση και δεν πέφτει σε 3G (που δεν υπάρχει πλέον) η σε Edge, τότε έχεις. Επίσης στο ιστορικό κλήσεων αν κάποιες κλήσεις έχουν δίπλα το εικονίδιο HD, έχεις VoLTE. Κατά την διάρκεια της κλήσης στην οθόνη εμφανίζεται το HD πάλι δίπλα από τον αριθμό αυτού που συνομιλείς. Δεν εμφανίζει κάποιο εικονίδιο πάνω στην status bar.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια έχω βολτε!! Θα ψάξω που έχει αναφερθεί αυτό με το shizukou για vowifi, αν κάποιος το έχει πρόχειρο ας το στείλει. 

Επίσης τελευταία ενημέρωση ήταν του Αυγούστου?

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Βρήκα και το github για shizuku έκανα ims και έχω και vowifi. Προς το παρόν θα είμαι οκ νομίζω. Το μόνο περίεργο που παρατήρησα είναι ότι όταν έπαιρνα τη γυναίκα έβγαινε η κλήση με wifi αλλά όταν με πήρε αυτή βγήκε με δίκτυο κινητής μάλλον και η ποιότητα ήταν μέρια. Υπάρχει λόγος για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, apolpat said:

Σας ευχαριστώ. Βρήκα και το github για shizuku έκανα ims και έχω και vowifi. Προς το παρόν θα είμαι οκ νομίζω. Το μόνο περίεργο που παρατήρησα είναι ότι όταν έπαιρνα τη γυναίκα έβγαινε η κλήση με wifi αλλά όταν με πήρε αυτή βγήκε με δίκτυο κινητής μάλλον και η ποιότητα ήταν μέρια. Υπάρχει λόγος για αυτό?

Μπορεί να έπαιζε διαφορετικά το σήμα. Επίσης δες τις επιλογές σου στο VoWiFi τι έχεις βάλει να έχει προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sotnem said:

Μπορεί να έπαιζε διαφορετικά το σήμα. Επίσης δες τις επιλογές σου στο VoWiFi τι έχεις βάλει να έχει προτεραιότητα.

Έχω βάλει να έχει προτεραιότητα το vowifi και όταν την πήρα εγώ βγήκε wifi στην κλήση αλλά όταν με πήρε ήταν σκέτο από το δίκτυο..Όταν λες τις επιλογές εννοείς ρυθμίσεις κινητού σιμ κλήσεις και δίκτυα? 

Edited by apolpat
Link to comment
Share on other sites

Πήρα από πρωτεύουσα Νομού Μακεδονίας, και στην συνέχεια πήρα το 100 από σταθερό, συνδέθηκα στο 100 χωρίς πρόβλημα. Κάτι άλλο;
Μπορεί να το έχει βάλει αυτόματα η Vodafone να εκτρέπεται εκεί

Το 112 έχει νομίζω το πλεονέκτημα ότι δίνει αυτόματα και την θέση σου, το οποίο μπορεί να είναι χρήσιμο αν δεν ξέρεις που ακριβώς είσαι
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Nikos2k5 said:

Μπορεί να το έχει βάλει αυτόματα η Vodafone να εκτρέπεται εκεί

Το 112 έχει νομίζω το πλεονέκτημα ότι δίνει αυτόματα και την θέση σου, το οποίο μπορεί να είναι χρήσιμο αν δεν ξέρεις που ακριβώς είσαι

Για την θέση έχεις δίκιο, το πρόβλημα είναι ότι στο 112 δεν το σήκωσε ποτέ κανείς, 3 κλήσεις του ενός λεπτού στις οποίες άκουγα αυτοματοποιημένο μήνυμα, ενώ όταν πήρα το 100 από σταθερό η απάντηση ήταν άμεση.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, apolpat said:

Έχω βάλει να έχει προτεραιότητα το vowifi και όταν την πήρα εγώ βγήκε wifi στην κλήση αλλά όταν με πήρε ήταν σκέτο από το δίκτυο..Όταν λες τις επιλογές εννοείς ρυθμίσεις κινητού σιμ κλήσεις και δίκτυα? 

Ναι αυτό εννοούσα, άρα το έχεις κάνει ήδη. Εγώ το έχω ανάποδα για παράδειγμα γιατί στη δουλειά μου το ασύρματο είναι μέτριο. Νομίζω ότι θεώρησε ότι το σήμα σου ήταν εντάξει από μόνο του. Εικασία κάνω, δεν ξέρω με σιγουριά. Τσέκαρε το πάντως ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό πρέπει να έγινε. Ρε παιδιά η μπαταρία του είναι κάπως απογοητευτική? Βέβαια είναι δεύτερη μέρα και το δουλευω πάρα πολύ αλλά μου φαίνεται αισθητά χαμηλότερη του realme gtneo 2 που είχα πρίν. 

Κατά τα λοιπά πάντως είμαι πολύ ενθουσιασμένος και ειδικά με την κάμερα του που ήταν ο λόγος επιλογής 

Edited by apolpat
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη 14 μιας και βαρέθηκα να περιμένω και μπορώ να πω ότι υπάρχει αισθητή βελτίωση στο θέμα μπαταρίας.Ενα κύκλο φόρτισης έχω κάνει ακομα βέβαια και όχι στήσιμο από την αρχή.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, griniaris said:

Έβαλα τη 14 μιας και βαρέθηκα να περιμένω και μπορώ να πω ότι υπάρχει αισθητή βελτίωση στο θέμα μπαταρίας.Ενα κύκλο φόρτισης έχω κάνει ακομα βέβαια και όχι στήσιμο από την αρχή.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συγνώμη ποια 14 γιατί είμαι και γέρος λίγο...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, apolpat said:

Συγνώμη ποια 14 γιατί είμαι και γέρος λίγο...

Την beta! Λογικά θα μπήκε στο πρόγραμμα των beta. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, apolpat said:

Ναι αυτό πρέπει να έγινε. Ρε παιδιά η μπαταρία του είναι κάπως απογοητευτική? Βέβαια είναι δεύτερη μέρα και το δουλευω πάρα πολύ αλλά μου φαίνεται αισθητά χαμηλότερη του realme gtneo 2 που είχα πρίν. 

Κατά τα λοιπά πάντως είμαι πολύ ενθουσιασμένος και ειδικά με την κάμερα του που ήταν ο λόγος επιλογής 

Εγώ το πέρασα costume room όπως μου πρότειναν κάποια παιδιά και το κινητό τρέχει σε όλα τα κομμάτια του πολύ καλύτερα, από μπαταρία 🔋 μέχρι θερμοκρασία μέχρι ταχύτητα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...