Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ όλους σας για να το ενδιαφέρον που δείξατε και για της απαντήσεις σας.

Δεν είναι για το ποσό αυτό, ούτε καν το συζητάμε το θέμα αυτό, είναι απλά από περιέργεια η ερώτηση.

Κράτησε 23 λεπτά για τρία εξερχόμενα μηνύματα προς τον γνωστό αριθμό ενεργοποίησης.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ γενικά ότι ο τρόπος ταυτοποίησης του κινητού στην Apple είναι λάθος. Δυστυχώς δεν τον αλλάζουν με ένα εισερχόμενο και όχι εξερχόμενο μήνυμα. 
Ουσιαστικα η ενεργοποίηση γίνεται ως εξής: το κινητό αντί να στείλει αίτημα στον σέρβερ και αυτός να στείλει το μήνυμα, στέλνει το κινητό μήνυμα και ο σέρβερ επιστρέφει την απάντηση. Επειδή αυτό μπορεί και ανάλογα το δίκτυο κλπ να καθυστερήσει, το κινητό αν δει ότι δεν λαμβάνει απάντηση τότε τερματίζει. Στις 2-3 προσπάθειες σταματάει και εμφανίζει σφάλμα. 
 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποιησα το κινητό για πρώτη φορά έστειλα μέσω imessage για δοκιμή χωρίς καμία ενεργοποίηση του imessage και χωρίς καμία χρέωση. Απλά έστειλα κανονικά μήνυμα. ( ήμουν στο δίκτυο της nova). Πριν λίγο καιρό που άλλαξα σε cosmote esim επίσης δεν χρειάστηκε να κάνω οποιαδήποτε ενεργεία.

Edited by jimmys121979
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, jimmys121979 said:

Όταν ενεργοποιησα το κινητό για πρώτη φορά έστειλα μέσω imessage για δοκιμή χωρίς καμία ενεργοποίηση του imessage και χωρίς καμία χρέωση. Απλά έστειλα κανονικά μήνυμα. ( ήμουν στο δίκτυο της nova). Πριν λίγο καιρό που άλλαξα σε cosmote esim επίσης δεν χρειάστηκε να κάνω οποιαδήποτε ενεργεία.

Ε πως έστειλες για δοκιμή χωρίς να είναι ενεργό; 
Οταν ανοίγει η συσκευή πρώτη φορά σου βγάζει ένα παράθυρο για ενεργοποίηση της υπηρεσίας 

Το πάτησες απλά και δεν το θυμάσαι 

Αλλιώς κανονικό sms μόνο μπορείς να στείλεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Ε πως έστειλες για δοκιμή χωρίς να είναι ενεργό; 
Οταν ανοίγει η συσκευή πρώτη φορά σου βγάζει ένα παράθυρο για ενεργοποίηση της υπηρεσίας 

Το πάτησες απλά και δεν το θυμάσαι 

Αλλιώς κανονικό sms μόνο μπορείς να στείλεις 

Ναι έχεις δίκαιο θυμήθηκα ότι το βγάζει  άλλα σίγουρα δεν είχε κάποια χρέωση. Βέβαια έβγαζε μήνυμα ότι μπορεί ο παροχος σας να σας χρεώσει για την ενεργοποίηση 

Edited by jimmys121979
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, jimmys121979 said:

Ναι έχεις δίκαιο θυμήθηκα ότι το βγάζει  άλλα σίγουρα δεν είχε κάποια χρέωση. Βέβαια έβγαζε μήνυμα ότι μπορεί ο παροχος σας να σας χρεώσει για την ενεργοποίηση 

Ναι έτσι βγάζει 

Εξαρταται τον πάροχο 

Αν δεν γίνει ενεργοποίηση δεν βγαίνει μπλε συνομιλία 

Πρασινη είναι μόνο sms 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ε πως έστειλες για δοκιμή χωρίς να είναι ενεργό; 

Μπορείς να έχεις iMessage χωρίς τηλέφωνο, μόνο με το Apple id σου. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, paanos said:

Μπορείς να έχεις iMessage χωρίς τηλέφωνο, μόνο με το Apple id σου. 

Πώς βλέπεις αν είναι απλά μέσω id; 

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > μηνύματα > αποστολή και λήψη. Αν εκεί έχεις τικ μόνο στο μειλ σου τότε έχεις iMessage μόνο με ID 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, paanos said:

Μπορείς να έχεις iMessage χωρίς τηλέφωνο, μόνο με το Apple id σου. 

Ναι απλά πάλι θέλει ενεργοποίηση 

Το ξέρω ότι μπορείς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tasos19s said:

Ναι απλά πάλι θέλει ενεργοποίηση 

Το ξέρω ότι μπορείς 

Όχι. Αν εμφανίσει αυτό το μήνυμα που λέει ο πάροχος σας μπορεί να σας χρεώσει κλπ και πατήσεις όχι, ενεργοποείται χωρίς 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paanos said:

Όχι. Αν εμφανίσει αυτό το μήνυμα που λέει ο πάροχος σας μπορεί να σας χρεώσει κλπ και πατήσεις όχι, ενεργοποείται χωρίς 

Αν πατήσεις οκ και δεν γίνει ενεργοποίηση για τον Α,Β λόγο τότε γίνεται αυτό που λες 

Αν πατήσεις όχι δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις οκ και δεν γίνει ενεργοποίηση για τον Α,Β λόγο τότε γίνεται αυτό που λες 
Αν πατήσεις όχι δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ 

Μπορεί να μην το έχεις κάνει, το έχουν κάνει άλλοι όμως. Έτσι όπως σου λέει λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, motoboots said:


Μπορεί να μην το έχεις κάνει, το έχουν κάνει άλλοι όμως. Έτσι όπως σου λέει λειτουργεί.

Δεν αμφιβάλλω. Είπα δεν το γνωρίζω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, paanos said:

Όχι. Αν εμφανίσει αυτό το μήνυμα που λέει ο πάροχος σας μπορεί να σας χρεώσει κλπ και πατήσεις όχι, ενεργοποείται χωρίς 

Ναι έτσι το είχα κάνει και εγώ οπότε λειτουργεί μέσω id

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
17 ώρες πριν, vtag said:

Πόσες ώρες βγάζετε SOT παιδιά με την τελευταία αναβάθμιση?

εγω ειμαι με 14 pro και μου εχει πεσει πολυ η αυτονομια με την τελευταια αναβαθμιση , υγεια μπαταριας 98%

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2024 at 12:07 ΠΜ, vtag said:

Πόσες ώρες βγάζετε SOT παιδιά με την τελευταία αναβάθμιση?

Η απάντηση έχει να κάνει με την χρήση της συσκευής από τον καθένα. Άλλος μπορεί να παίζει συνεχώς παιχνίδια, άλλος να βλέπει YouTube και άλλος απλά να χρησιμοποιεί το Safari. Ο καθένας θα έχει διαφορετικό SOT 

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2024 at 11:57 ΜΜ, paanos said:

Θεωρώ γενικά ότι ο τρόπος ταυτοποίησης του κινητού στην Apple είναι λάθος. Δυστυχώς δεν τον αλλάζουν με ένα εισερχόμενο και όχι εξερχόμενο μήνυμα. 
Ουσιαστικα η ενεργοποίηση γίνεται ως εξής: το κινητό αντί να στείλει αίτημα στον σέρβερ και αυτός να στείλει το μήνυμα, στέλνει το κινητό μήνυμα και ο σέρβερ επιστρέφει την απάντηση. Επειδή αυτό μπορεί και ανάλογα το δίκτυο κλπ να καθυστερήσει, το κινητό αν δει ότι δεν λαμβάνει απάντηση τότε τερματίζει. Στις 2-3 προσπάθειες σταματάει και εμφανίζει σφάλμα. 
 

Ακριβώς, Cosmote δεν χρεώνει τίποτα τελευταία με What’s Up. Επιπλέον σε Nova χρεώνομαι και εγώ κανονικά με συμβόλαιο Unlimited All.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!!

Ερώτηση έχω κάνει αυτοματοποίηση όταν πάει η μπαταρία στο 30 να μου το ανακοινώνει δυστυχώς ανακάλυψα το τελευταίο καιρό πως δεν ακούγεται λες και είναι χαμηλωμένη η ένταση συμβαίνει σε κάποιον;Είναι bug της 17.3.1;

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2024 at 6:00 ΜΜ, lambgeo said:

εγω ειμαι με 14 pro και μου εχει πεσει πολυ η αυτονομια με την τελευταια αναβαθμιση , υγεια μπαταριας 98%

17.3.1 ; πόσες φορτίσεις έχεις κάνει με αυτήν την έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Geo bebe said:

Δεν ξέρω,δεν τις έχω μετρήσει. Γιατί;

Γιατί όποτε αναβαθμίζεις θέλει 2-3 φορτίσεις για να κάτσει η έκδοση,  τώρα εάν όντος έχεις κάνει τις φορτίσεις όντως η έκδοση είναι ενεργοβόρα 

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2024 at 6:00 ΜΜ, lambgeo said:

εγω ειμαι με 14 pro και μου εχει πεσει πολυ η αυτονομια με την τελευταια αναβαθμιση , υγεια μπαταριας 98%

Και εγώ έχω παρατηρήσει μειωμένη αυτονομία με την τελευταία έκδοση. Είναι στάνταρ λίγο πολύ η χρήση που κάνω, και με την 17.3.1 έχει διαφορά.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω OnePlus 8 pro και σκέφτομαι να κάνω μετάβαση σε iPhone για 1η φορά και συγκεκριμένα στο 14 pro max με δόσεις. 

Αξίζει πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...