Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή γίνεσαι λιγάκι εριστικός....

Θέλω να βάλω κλιματιστικά τα οποία για τον α ή β λόγο ΔΕΝ μπορούν να ανέβουν από σκάλες και ο τεχνικός απαίτησε για να κάνει σωστά την δουλειά του να στηθεί σκαλωσιά...

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΑ;

Να πάμε σε δεύτερη περίπτωση;

Έχω τζακι με πρόβλημα στην καμινάδα ....

Η καμινάδα μου είναι κοινόχρηστη;

 

Όποτε αναθεώρησε λιγάκι και δεξου αυτό που έγραψα (στο οποίο εν τέλει περιλαμβάνεται και η άδεια της γενικής συνέλευσης)....

 

ΑΝ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΚΕΡΑΤΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά λάθος παράδειγμα (κλιματιστικό) διάλεξες για 2 λόγους: πρώτον κανονικά και σύμφωνα με το γράμμα του νόμου και των κανονισμών χρειάζεται έγκριση γενικής συνέλευσης (καθώς η πρόσοψη αποτελεί κοινόχρηστο μέρος) ΚΑΙ άδεια μικρής κλίμακας από πολεοδομία. Στην πράξη δε τρέχει καστανό αφού όλοι βάζουμε κλιματιστικά στη ζούλα αρά όλοι είμαστε "παράνομοι" αρά κανείς δεν ασχολείται. Δεύτερον αν χρειάζεσαι σκαλωσιά για κλιματιστικό θα το πληρώσεις διπλά (στήσιμο και άδεια σκαλωσιάς θα σου κοστίσουν καμπόσο).

 

Δε καταλαβαίνω όμως γιατί αυτοαναιρείσαι.

Από τη μία λες "ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΚΕΡΑΤΑ" και στο καπάκι "στο οποίο εν τέλει περιλαμβάνεται και η άδεια της γενικής συνέλευσης)....". Μα με την άδεια της γενικής συνέλευσης έχεις ήδη ενημερώσει όλους τους κερατάδες της πολυκατοικίας.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άλλο η γενική συνέλευση η οποία θα σου δώσει άδεια για εκτέλεση εργασιων και άλλο να χτυπάω το κουδούνι του διπλανού και να "παρακαλάω" "εχμ.... καλημέρα σας, αύριο θέλω να φτιάξω αυτό, θα σας πειράξει;"

Εκεί θέλω να καταλήξω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η γενική συνέλευση η οποία θα σου δώσει άδεια για εκτέλεση εργασιων και άλλο να χτυπάω το κουδούνι του διπλανού και να "παρακαλάω" "εχμ.... καλημέρα σας, αύριο θέλω να φτιάξω αυτό, θα σας πειράξει;"

Εκεί θέλω να καταλήξω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν καταλαβαίνεις η κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

Η γενική συνέλευση απαρτίζεται από ανθρώπους και ένας από αυτούς είναι και αυτός ο διπλανός που δεν θες να του χτυπήσεις το κουδούνι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

αν δεν δωσει αδεια(πολλες φορες συμβαίνει) η γενικη συνέλευση;
Κρατάς πισινή και τους αλλάζεις τα φώτα όταν θελήσουν εκείνοι να κάνουν κάτι το "περίεργο"....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν καταλαβαίνεις η κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

Η γενική συνέλευση απαρτίζεται από ανθρώπους και ένας από αυτούς είναι και αυτός ο διπλανός που δεν θες να του χτυπήσεις το κουδούνι.

Φίλε μου να στο πω τι εννοώ....

Στην ΓΣ θα πας και θα πεις "θέλω άδεια να φτιάξω αυτό και θα σηκώσω σκαλωσιά" και η απάντηση θα είναι ναι ή όχι ....

Το πότε θα το κάνεις (σε εύλογο χρονικό διάστημα βέβαια) το πώς θα το κάνεις και το αν ενοχλήσεις την δεδομένη στιγμή τον κάτω δίπλα ή από πάνω όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζεται να το "κοινοποιήσεις" σε κανέναν.....

Με λίγα λόγια, εφόσον έχω πάρει άδεια από την ΓΣ και θέλω να ξεκινήσω αύριο, δεν είναι δυνατόν να κάθομαι να ασχολουμε αν ο από κάτω φεύγει διακοπές ή αν θέλει να κοιμηθεί από hangover

Εκεί θέλω να καταλήξω εγώ....

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαβάσετε τι λέει το καταστατικό.

Για να γίνουν εργασίες σε κοινόχρηστους χώρους, ή κατάληψη κοιν. χώρων, χρειάζεται η γενική συνέλευση να έχει το 100% των συνιδιοκτητων ή την πλειοψηφία (βάση τετραγωνικών) τους?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πισινή και τους αλλάζεις τα φώτα όταν θελήσουν εκείνοι να κάνουν κάτι το "περίεργο"....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου να στο πω τι εννοώ....

Στην ΓΣ θα πας και θα πεις "θέλω άδεια να φτιάξω αυτό και θα σηκώσω σκαλωσιά" και η απάντηση θα είναι ναι ή όχι ....

Το πότε θα το κάνεις (σε εύλογο χρονικό διάστημα βέβαια) το πώς θα το κάνεις και το αν ενοχλήσεις την δεδομένη στιγμή τον κάτω δίπλα ή από πάνω όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζεται να το "κοινοποιήσεις" σε κανέναν.....

Με λίγα λόγια, εφόσον έχω πάρει άδεια από την ΓΣ και θέλω να ξεκινήσω αύριο, δεν είναι δυνατόν να κάθομαι να ασχολουμε αν ο από κάτω φεύγει διακοπές ή αν θέλει να κοιμηθεί από hangover

Εκεί θέλω να καταλήξω εγώ....

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν πεφτουν οι σοβαδες και σκοτώσουν κανενα πεζο ποιος αναλαμβανει την ευθυνη;

ο διαχειριστής ,η πισινή,το ΔΣ ή ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το κομματι της νομιμότητας δεν καταλαβαινω γιατι κάποιοι θεωρείτε οτι το να ενημερώσεις η και να ζητήσεις κατι απο γείτονες σου που τους αφορούν οι παρενέργειες των εργασιών σου, δεν θα επρεπε να γινεται.

Μπορει να μην υπαρχει καποια νομοθεσία που να σε υποχρεώνει σε κατι τετοιο, ειναι ομως κατι το οποιο κανει την διαφορα σε μια κοινωνία Ανθρώπων.

Δεν θα επρεπε να μην κανουμε πραγματα μονο γιατι υποχρεωνόμαστε, η αντίθετα να κανουμε αλλα γιατι ετσι απλα μπορουμε.

Εχει να κανει λοιπον με την προσωπική αντίληψη των πραγμάτων του καθενός, την στάση ζωής, τις ηθικές αξίες, κτλ.

Προσωπικα προσπαθώ να ακολουθώ δυο απο παλιές ρήσεις, μην κανεις αυτο που δεν θα ήθελες να σου κανουν και η αγουρίδα τρώγεται πιο εύκολα με το μέλι παρα με το ξύδι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

αν δεν δωσει αδεια(πολλες φορες συμβαίνει) η γενικη συνέλευση;
Δε ξέρω να σου απαντήσω. Ισως κάποιος νομικός να ξέρει εδώ.
αν πεφτουν οι σοβαδες και σκοτώσουν κανενα πεζο ποιος αναλαμβανει την ευθυνη;

ο διαχειριστής ,η πισινή,το ΔΣ ή ο ιδιοκτήτης;

Εδώ είναι ένα θέμα. Ενας λόγος που θες να είσαι νόμιμος. Το ότι δίνει μία γ.σ. άδεια να χρησιμοποιηθεί κοινόχρηστος χώρος δε σημαίνει ότι έχει ευθύνες για τον χειρισμό από τον αιτούντα. Νομίζω πάλι ένας νομικός θα ήταν χρήσιμος. Το σίγουρο είναι ότι θα εξεταστεί αν όλα έγιναν με νόμιμο τρόπο. Ακόμη και αν το συνεργείο που κάνει εργασίες έχει ασφαλισμένους.

Στη δική μας περίπτωση που θέλαμε σκαλωσιά για εξωτερικό βάψιμο θα κάναμε ασφαλιστική κάλυψη γι αυτό το λόγο. Δεν έγινε σκαλωσιά τελικά γιατί πήγαινε πολύ το κόστος.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω να σου απαντήσω. Ισως κάποιος νομικός να ξέρει εδώ.Εδώ είναι ένα θέμα. Ενας λόγος που θες να είσαι νόμιμος. Το ότι δίνει μία γ.σ. άδεια να χρησιμοποιηθεί κοινόχρηστος χώρος δε σημαίνει ότι έχει ευθύνες για τον χειρισμό από τον αιτούντα. Νομίζω πάλι ένας νομικός θα ήταν χρήσιμος. Το σίγουρο είναι ότι θα εξεταστεί αν όλα έγιναν με νόμιμο τρόπο. Ακόμη και αν το συνεργείο που κάνει εργασίες έχει ασφαλισμένους.

Στη δική μας περίπτωση που θέλαμε σκαλωσιά για εξωτερικό βάψιμο θα κάναμε ασφαλιστική κάλυψη γι αυτό το λόγο. Δεν έγινε σκαλωσιά τελικά γιατί πήγαινε πολύ το κόστος.

 

Δυστυχως εδω στην Ελλάδα δεν υπαρχει πεπατημενη.Ολα καλα μεχρι την πρωτη στραβη και μετα ψαχνουμε να βρουμε τον ενοχο.

Ακομα και η ασφάλεια που λετε,σαφως σε καλυπτει οικονομικα ή και νομικα απο καποιο ατυχημα ,δεν σε καλυπτει ομως σε περίπτωση ευθυνών.Προσφατα το ειχα συζητηση με μηχανικο για τον λογο οτι εψαχνα και εγω τροπο να στησω σκαλωσια και τελικα εγινε με καλαθοφορο οχημα η εργασια.

 

ΥΓ .Εγω πάντως ειμαι υπερ της καλης γειτονίας και οτι αυτο προϋποθέτει σε γ.σ και ενημερωσεις ,αφισοκολησεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο πού προκυπτει οτι πρεπει να γινει γενικη συνελευση και να δωσει αδεια στον ιδιοκτητη να βαλει σκαλωσια?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απο πού προκυπτει οτι πρεπει να γινει γενικη συνελευση και να δωσει αδεια στον ιδιοκτητη να βαλει σκαλωσια?
Έλα μου ντε; Αλλά προκειμένου να στηρίξουμε άποψη λέμε και αυτό....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο πού προκυπτει οτι πρεπει να γινει γενικη συνελευση και να δωσει αδεια στον ιδιοκτητη να βαλει σκαλωσια?
Τα είπαμε 50 φορές πιο πάνω.

Κατάληψη κοινόχρηστου χώρου στο πεζοδρόμιο (πρασά). Μην αναφέρω και την πρόσοψη της πολυκατοικίας.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Αν η σκαλωσιά είναι στο ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ και η σκαλωσιά ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑ την πρόσοψη....

Τότε ισχύει κάτι από όσα λες;

 

Και πρόσεξε τι θα απαντησεις γιατί ο συμφορουμιτης ddr2 είναι δικηγόρος και όσο ναναι ξέρει 5 πράγματα παραπάνω από όλους μας....

 

Και να συμπληρώσω ως προς τις προσόψεις....

Απαγορεύεται η μετατροπή / παραποίηση τους.....

Το να την ξαναβαψω στο σωστό χρώμα επειδή βάφω το σπίτι μου δεν απαγορεύεται από κανέναν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Alexakisd
Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε 50 φορές πιο πάνω.

Κατάληψη κοινόχρηστου χώρου στο πεζοδρόμιο (πρασά). Μην αναφέρω και την πρόσοψη της πολυκατοικίας.

 

Ναι και λοιπον? Δεν χρειαζεται αδεια για να κανεις τις επισκευες που ειναι αναγκαιες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν η σκαλωσιά είναι στο ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ και η σκαλωσιά ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑ την πρόσοψη....

Τότε ισχύει κάτι από όσα λες;

 

Και πρόσεξε τι θα απαντησεις γιατί ο συμφορουμιτης ddr2 είναι δικηγόρος και όσο ναναι ξέρει 5 πράγματα παραπάνω από όλους μας....

 

Και να συμπληρώσω ως προς τις προσόψεις....

Απαγορεύεται η μετατροπή / παραποίηση τους.....

Το να την ξαναβαψω στο σωστό χρώμα επειδή βάφω το σπίτι μου δεν απαγορεύεται από κανέναν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λοιπόν επειδή μας ζάλισες πραγματικά:

 

ΦΕΚ*Τεύχος Β’ 4520/16.10.2018

Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά για εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας μπλα μπλα (βρες το ΦΕΚ)

 

Αρθρο 1:

3. Για τη χορήγηση της έγκρισης εργασιών δόμησης

μικρής κλίμακας υποβάλλονται στο πληροφοριακό σύστημα τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

θ. Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως

όψεις, φέροντα οργανισμό και στέγη, σύμφωνα με τα

οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας, εφόσον υπάρχει, άλλως με πλειοψηφία 67% του συνόλου των

 

συνιδιοκτητών. Η συναίνεση αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρακτικό γενικής Συνελεύσεως

συνιδιοκτητών κ.λπ.).

 

Αν όλοι οι δικηγόροι τα έλεγαν σωστά κανένας δεν θα έχανε δική. Οι δικηγόροι είναι μία κατηγορία ανθρώπων που εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καθόλου. Υποθέτω πως ο φίλος ddr δεν θα σου υπέγραφε υπεύθυνη δήλωση ότι δεν χρειάζεται συναίνεση των συνιδιοκτητών.

 

 

Edit/update: είδα ότι ο παραπάνω νόμος έχει αντικατασταθεί με το ΦΕΚ Β 1843/2020 αλλά δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που postαρα. Θες συναίνεση.

Edited by Lurker

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εργασίες ή εργασίες υπό την αιγίδα ειδικών προγραμμάτων και συγκεκριμένα του εξοικονόμηση κατ οίκων με ειδικές εγκυκλίους ΑΠΑΛΛΆΣΣΟΝΤΑΙ των αδειών εργασιών μικρής κλίμακας....

Και σε ρωτώ (για παράδειγμα)....

Έχω πρόγραμμα εξ οικονομω με εξωτερική θερμομόνωση....

Πιστεύεις ότι θα χρειαστώ άδεια γενικής συνέλευσης κλπ κλπ κλπ; Σε πληροφορω πως εκτός από την άδεια/δήλωση στην αστυνομία για την σκαλωσιά δεν δηλώνω τίποτα άλλο πουθενά και για κανένα λόγο....γιατί ήδη έχω δηλώσει τις εργασίες στο υπουργείο το οποίο ήδη μου έχει δώσει το οκ να τις κάνω....

Όποτε σε κάποιες περιπτώσεις δεν ισχύουν όλα αυτά που αναφέρεις

 

Επίσης..... ΑΝ ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΤΡΑΒΑ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ.....δεν σε υποχρέωσε κανένας να μου δώσεις σημασία ή να κάθεσαι να ασχολείσαι με έναν χαζό που μάλλον με θεωρείς.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εργασίες ή εργασίες υπό την αιγίδα ειδικών προγραμμάτων και συγκεκριμένα του εξοικονόμηση κατ οίκων με ειδικές εγκυκλίους ΑΠΑΛΛΆΣΣΟΝΤΑΙ των αδειών εργασιών μικρής κλίμακας....

Και σε ρωτώ (για παράδειγμα)....

Έχω πρόγραμμα εξ οικονομω με εξωτερική θερμομόνωση....

Πιστεύεις ότι θα χρειαστώ άδεια γενικής συνέλευσης κλπ κλπ κλπ; Σε πληροφορω πως εκτός από την άδεια/δήλωση στην αστυνομία για την σκαλωσιά δεν δηλώνω τίποτα άλλο πουθενά και για κανένα λόγο....γιατί ήδη έχω δηλώσει τις εργασίες στο υπουργείο το οποίο ήδη μου έχει δώσει το οκ να τις κάνω....

Όποτε σε κάποιες περιπτώσεις δεν ισχύουν όλα αυτά που αναφέρεις

 

Επίσης..... ΑΝ ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΤΡΑΒΑ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ.....δεν σε υποχρέωσε κανένας να μου δώσεις σημασία ή να κάθεσαι να ασχολείσαι με έναν χαζό που μάλλον με θεωρείς.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οτι θες λες. Που ακριβώς το είδες ότι ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΝΤΑΙ των άδειων μικρής κλίμακας; Δείξε μου το νόμο. Το ΦΕΚ. Κάτι.

Χαζό δε σε θεωρώ. Απλά είσαι ο κλασικός "κάνω ότι γουστάρω χωρίς να υπολογίζω τους άλλους".

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην σελίδα του εξ οικονομω, στους όρους του προγράμματος και θα το διαπιστώσεις.

Να κάθομαι να ψάχνω εγώ να σου βρω αποδείξεις όταν κάτι είναι δημοσια αναρτημένο sorry μέσα στη ζέστη δεν θα πάρω.....

Και για να απαντήσω ΚΑΙ στο σκεπτικό σου όπως θέλεις να υποστηρίζεις....

Έρχομαι στην γενική συνέλευση και ζητάω το εξής....

Κύριοι τον Σεπτέμβριο θέλω να κάνω τις ταδε εξωτερικές εργασίες στο διαμέρισμα μου. Έχω την άδεια σας; Και μου απαντούν πως ναι....

Ο Σεπτέμβριος εχει 30 ημέρες, θα πρέπει να ρωτήσω πιστεύεις τον κάθε ιδιοκτήτη (εφόσον έχω πάρει το οκ που μου ζητάς) αν εξυπηρετείται να κάνω τις εργασίες μου στις 7, 27 ή 17 του μήνα;

Δεν νομίζω....

 

Και για να στο θέσω και σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, μιας και το εξοικονομώ πρόγραμμα βόλεψε χιλιάδες σπίτια, ένας σωστός ιδιοκτήτης ρωτάει την Γενική Συνέλευση πως ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΔΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ.

Η συνέλευση του δίνει το οκ.

Μπορεί να ξέρει ο ιδιοκτήτης το πότε θα πάρει έγκριση, πότε θα καταθέσει φάκελο, πότε θα ξεκινήσει εργασίες ; Σίγουρα όχι

Όμως, κάποια στιγμή θα τις κάνει τις εργασιες, τις οποίες έχει ήδη πάρει έγκριση από την συνέλευση....

Γιατί οφείλει να ενημερώσει ΚΑΙ ΠΆΛΙ ότι θα στηθεί από αύριο σκαλωσιά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Alexakisd
Link to comment
Share on other sites

Μπες στην σελίδα του εξ οικονομω, στους όρους του προγράμματος και θα το διαπιστώσεις.

Κάνεις λάθος, εκτος κι αν μιλάς για το πρώτο Εξοικονομώ του 2013.

Απο του 18 κ μετα, Για εξωτερική μόνωση ή δώματος σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, θες Άδεια μικρης κλίμακας + την συναινεση των συνιδιοκτητων.

Αν δεν ανεβασεις τα 2 παραπάνω στην πλατφόρμα του προγράμματος δεν μπορείς να προχωρήσεις.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην κάτσω να ψάξω εγώ. Εσύ υποστηρίζεις κάτι, απόδειξε το. Αυτό που υποστήριζα σου παρέθεσα τον νόμο. Δική σου σειρά. Αλλιώς είναι άτοπο ότι λες.

 

Σε κάθε περίπτωση για σκαλωσιά θες άδεια μικρής κλίμακας. Οπού και να εντάξεις το έργο σου.

 

Και τέλος πάντων ξεκολλά. Είπαμε έχεις πάρει το οκ από τη γ.σ. ΔΕΝ χρειάζεται να ξανά ενημερώσεις ούτε να κάνεις τις εργασίες την επομένη ήμερα. ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ. Ολοι έχουν ενημερωθεί οπότε ξέρουν σε 10-20-30-60-90 κλπ ήμερες θα δουν μια σκαλωσιά κ εργασίες.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εσύ θερμοπρόσοψη στο εξοικονομώ χωρίς ΕΕΜΚ και αν σε πληρώσει το πρόγραμμα έχεις από εμένα οτι θέλεις !
Link to comment
Share on other sites

Κάνε εσύ θερμοπρόσοψη στο εξοικονομώ χωρίς ΕΕΜΚ και αν σε πληρώσει το πρόγραμμα έχεις από εμένα οτι θέλεις !
Θα σου απαντήσει κ εσένα "απόδειξέ το". Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να το βάλουμε σε μια τάξη;

Η όλη διαφωνία έχει ξεκινήσει από το ότι ο "από κάτω" ενός διαμερίσματος αναστατώθηκε επειδή ο "από πάνω" έστησε σκαλωσιά και επειδή αύριο θα φύγει διακοπές νοιώθει ριγμένος ότι δεν ενημερώθηκε και αναρωτιέται πώς να αντιδράσει.....

Η δική μου θέση είναι πως εφόσον " ο από πάνω" έχει πάρει όλες τις νόμιμες άδειες (πριν 20 μέρες, 20 εβδομάδες, δεν με απασχολεί) δεν έχει ΚΑΜΙΑ πλέον άλλη υποχρέωση για το πότε και πώς θα κάνει τις εργασίες του....

Και κάποιοι συμφορουμιτες έπεσαν να με φάνε περι καλής γειτονίας περί ωχαδερφισμού και πως είμαι ο ξερολας που θα κάνει ότι θέλει.

Και επιμένω και θα συνεχίσω να επιμένω πως εφόσον έχω αδειοδοτηθεί θα κάνω ότι έχω προγραμματίσει να κάνω, όταν εγώ το προγραμματίσω χωρίς να έχω καμία άλλη υποχρέωση σε κανέναν....

Αυτή είναι ολοκληρωμένα η δική μου άποψη και το κλείνω εδώ.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τη σημαντική σημείωση οτι για να κάνεις εργασίες σε κοινόχρηστους χώρους θέλεις συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...