Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην αναφέρω αν έχεις παραδώσει καινούργιο σπίτι και καινούργιο θερμοσίφωνα και χαλάσει ο θερμοσίφωνας στην 5ετία τι πρέπει να γίνει (το είχα αναφέρει αρκετά παλαιότερα στο ίδιο thread). Και μην μου πει κανείς "φυσική φθορά" γιατί ξέρω θερμοσίφωνες που έχουν κρατήσει 10 και 20 έτη χωρίς επισκευή, χωρίς τίποτα!

Αλλά θα παραδεχθεί ο ενοικιαστής ποτέ "κακή χρήση";

 

Σόρρυ, αλλά πως γίνεται "κακή χρήση" του θερμοσίφωνα? :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σόρρυ, αλλά πως γίνεται "κακή χρήση" του θερμοσίφωνα? :)

 

Στον θερμοσιφωνα δυσκολο αλλα σε μπαταριες νιπτηρα , ντουλαπες και ντουλαπια πολυ ευκολα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρια προσωπικη, καθε βλαβη ενος συγχρονου θερμοσιφωνα χρεωνεται στον ιδιοκτητη γιατι ο ενοικιαστης εκτος αν του πειραξει τα ηλεκτρολογικα δεν μπορει να τον χαλασει. Ακομα και να τον αφησει ανοιχτο, θα κλεινει μονος του οταν φτασει στην οριακη θερμοκρασια.
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αλλά πως γίνεται "κακή χρήση" του θερμοσίφωνα? :)

 

Ανοιχτός όλη μέρα ή και μέρες.

Και μόνος του να κλείνει που λέει ο φίλος ποιο κάτω δεν σημαίνει ότι δεν φθείρετε ή δεν ανοιγοκλείνει μόλις χάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελικά έγινε η κουβέντα και το αποτέλεσμα ειναι να με απειλίσουν οτι θα βαλουν κλειδαριά και το καλοκαίρι για να χρεισιμοπειούν μονο οι ιδιοι το ασανσέρ. στο νομικο φορουμ δεν μου απαντισε κανενας δηκιγορος....τα εχω χαμενα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλλουν κλειδαριά, αυτό στοιχειοθετεί πέραν των αστικών σου αξιώσεων και το ποινικό αδίκημα της αυτοδικίας...μπορείς να απευθυνθείς στον τοπικό εισαγγελέα...

 

Την αυτοδικία, ως προσβολή μπορείς να την αντικρούσεις και αυτοδύναμα, δηλ. με δυο λόγια δικαιούσαι να αφαιρέσεις τις κλειδαριές, αρκεί αυτό να γίνει σύντομα μετά την τοποθέτησή τους...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς να καλέσεις την αστυνομία, αλλά να ξέρεις ότι δυστυχώς η δικαιοσύνη σήμερα, έχει γίνει εργαλείο των πλουσίων και μόνον...η κατάθεση μηνύσεως, στοιχίζει 100 €, και τούτο δίχως να προσλάβεις δικηγόρο..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε μια πολυκατοικια επιβαλετε και ειναι υποχρεωτικο να ''μπεις'' διαχειριστης εαν δεν το επιθυμεις...??? Το διαμερισα ειμαι ιδιοκτητης...........
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε μια πολυκατοικια επιβαλετε και ειναι υποχρεωτικο να ''μπεις'' διαχειριστης εαν δεν το επιθυμεις...??? Το διαμερισα ειμαι ιδιοκτητης...........

 

Τι λεει ο κανονισμος της πολυκατοικιας ? Αν ο καθενας αρνιοταν τοτε μονο εταιρια με αμοιβη θα μπορουσε να κανει τον διαχειρηστη...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει ο κανονισμος της πολυκατοικιας ? Αν ο καθενας αρνιοταν τοτε μονο εταιρια με αμοιβη θα μπορουσε να κανει τον διαχειρηστη...

 

Αλλου,βαζουν κληρο καθε χρονο,και ,μπαινουν με τη σειρα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικο ειναι με την σειρα αλλα επειδη θελει καποιες στοιχειωδεις γραμματικες γνωσεις καποιοι μεγαλοι σε ηλικια ισως δεν μπορουν να ανταπεξελθουν...

Γενικα το προβλημα με διαχειριστες πολυκατοικιων πρεπει να ειναι μια πονεμενη ιστορια...Καποιοι διαχειριστες "κλεβουν" ασυστολα καποιους.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο κανονισμός προβλέπει ότι η διαχείριση είναι υποχρεωτική και μάλιστα με την σειρά έκαστος συνιδιοκτήτης...όποιος δεν επιθυμεί, ας τοποθετήσει στην θέση του τρίτον με δική του δαπάνη...
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο κανονισμός προβλέπει ότι η διαχείριση είναι υποχρεωτική και μάλιστα με την σειρά έκαστος συνιδιοκτήτης...όποιος δεν επιθυμεί, ας τοποθετήσει στην θέση του τρίτον με δική του δαπάνη...

 

Το βρισκω απολυτα λογικο....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε μία βδομάδα το πολύ αποχωρώ από το διαμέρισμα που νοικιάζω. Το σπίτι έχει αυτόνομη θέρμανση αλλά η πολυκατοικία μία δεξαμενή, και η χρέωση γίνεται βάσει των ωρών κατανάλωσης και μόνο, κι όχι συναρτήσει τετραγωνικών, ορόφου και ωρών.

 

Πέρυσι τον Οκτώβρη κατέβαλα 50 ευρώ ώς εγγύηση-προκαταβολή πετρελαίου, όπως και οι υπόλοιποι ένοικοι. Επειδή όμως το Φλεβάρη συνειδητοποίησα πως ήταν ασύμφορο το πετρέλαιο αγόρασα ένα αερόθερμο και σταμάτησα την χρήση του καλοριφέρ.

 

Ζήτησα λοιπόν τις προάλλες να μου επιστραφεί το ποσό που είχα δώσει ως προκαταβολή αλλά αρνούνται πεισματικά με τη δικαιολογία ότι "το χρησιμοποίησες". Έλα όμως που δύο φορές που πλήρωσα κοινόχρηστα, περιλαμβανόταν μόνο ο,τι έκαψα και δεν έγινε ποτέ κανένας συμψηφισμός με την προκαταβολή. Οι υπόλοιποι ένοικοι χρησιμοποιήσαν το συγκεκριμένο ποσό το Μάρτη και τον Απρίλη που συνέχιζαν να χρησιμοποιούν καλοριφέρ όμως. Κι έρχεται και η ειρωνεία του διαχειριστή σε στυλ "τράβα στη δεξαμενή να πάρεις ο,τι σου αντιστοιχεί, αλλά θα τη βρεις άδεια". Ο ιδιοκτήτης αδιαφορεί για το συμβάν.. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν αποχωρήσεις από το διαμέρισμα πρέπει να πάρεις κανονικά την προκαταβολή σου. Αν δεν στη δίνει ο διαχειριστής, να την απαιτήσεις από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματός σου. Πρακτικά, καλά κάνει ο διαχειριστής και καρατάει το αποθεματικό για το πετρέλαιο, γιατί έτσι πρέπει, αλλά αφού εσύ αποχωρείς, στη θέση σου μπαίνει ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος. Αυτός πρέπει να τα δώσει πίσω σε εσένα και να τα απαιτήσει από τον επόμενο ένοικο του διαμερίσματός σου. Οπότε αυτό που σε συμβουλεύω να κάνεις είναι να τα ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη σου και αν κάνει την πάπια, να του τα κρατήσεις από το νοίκι.

 

ΥΓ: Εννοείται ότι ο επιμερισμός με βάση τις ώρες και μόνο χωρίς να λαμβάνονται υπόψη τα χιλιοστά κάθε διαμερίσματος ή το πάγιο, είναι ολότελα λανθασμένος και παράνομος. Ο διαχειριστής παρανομεί (βλ. το π.δ. του '86)

Edited by chrispetsas
:blink:
Link to comment
Share on other sites

Στην αυτόνομη θέρμανση, ισχύει ο μαθηματικός τύπος που προβλέπει η μελέτη θέρμανσης και που επανειλημμένως έχουμε προαναφέρει εδώ (μπορείς να την ζητήσεις από τον διαχειριστή)...επομένως δεν είναι μόνον θέμα τετραγωνικών, ωρών ή ορόφου..πάντοτε καταβάλλεται ένα πάγιο είτε καταναλώσεις πετρέλαιο είτε όχι...

 

Το αποθεματικό, συνιστά δαπάνη που αφορά τους ιδιοκτήτες, εκτός εάν έχει συμφωνηθεί άλλως στο μισθωτήριο και στους ειδικούς όρους τούτου(και πάλι όμως, έχει να κάνει με τις κατ' ιδίαν σχέσεις εκμισθωτή-μισθωτή)...Άρα: ο διαχειριστής πρέπει να αναζητήσει τούτο από τους συνιδιοκτήτες της οικοδομής και όχι από τους εκάστοτε μισθωτές...

 

Επί του πρακτέου: αφού δεν απαίτησες συμψηφισμό κοινοχρήστων δαπανών με αποθεματικό, πράξε όπως επεσήμανε ο φίλος ανωτέρω...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία που μένουν τα πεθερικά μου, ο διαχειριστής άλλαξε το καλοκαίρι που λείπανε την κεντρική κεραία, για να πιάνει καλύτερα τα ψηφιακά. Ισχυρίζεται ότι έβαλε μια που βλέπει Πάρνηθα και μια που βλέπει Υμηττό. Το αποτέλεσμα είναι ότι από τότε δεν πιάνουν κανένα κανάλι. Από τα ψηφιακά μόνο τα Euronews Deutche Welle BBC, TV5, Βουλή και ΡΙΚ και από τα αναλογικά κάποια με πολύ χάλια εικόνα. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα διαμερίσματα του ορόφου.

Ο Διχειριστής ισχυρίζεται ότι βλέπει όλα τα κανάλια κανονικά χωρίς πρόβλημα και ότι το πρόβλημα είναι της δικιάς μας τηλεόρασης. Αυτό βέβαια δεν ιθσχύει αφού το πρόβλημα το έχουν και άλλοι, και η τηλεόραση είναι Samsung περσινό μοντέλο και μέχρι την αλλαγή της κεραίας έπιανε τα ψηφιακά κανάλια κανονικά. Για να αποκλείσω και την βλάβη της συσκευής την δοκίμασα σπίτι μου που δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

Έφερα δικό μου ηλεκτρολόγο αλλά δεν το άφησε να ανέβει στην ταράτσα επειδή ισχυρίζεται ότι του ανήκει (μένει στον τελευταίο όροφο)

Επειδή και εγώ και ο πεθερός μου έχουμε τσακωθεί άγρια με τον τύπο, ο οποίος δεν θέλει να λύσει το θέμα τι μπορώ να κάνω; Να κοπανήσω μια εξωτερική κεραία στο μπαλκόνι και να τον αφήσω να φωνάζει;

Link to comment
Share on other sites

Περί πετρελαίου σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα..

Με την δραματική αύξηση της τιμής του πετρελαίου, θα έχω πρόβλημα να ανταπεξέλθω εφόσον αποφασίσουν οι ιδιοκτήτες να συνεχίσουν και φέτος να βάζουν πετρέλαιο.

Οπότε θέλω να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση. Μπορώ να ζητήσω άρνηση πληρωμής πετρελαίου, παρόλο που το καταστατικό του 1970 δεν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο (διακοπή τροφοδοσίας μεμονωμένων διαμερισμάτων);

Να ζητήσω μείωση ενοικίου από τον Ιδιοκτήτη μου, αν και δεν φταίει εκείνος και είμαι μια χαρά μαζί του;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

apostol70 : Πρέπει κατ' αρχήν, να δεις τι προβλέπει το καταστατικό της πολυκατοικίας, δηλ. εάν πράγματι ο διαχειριστής έχει αποκλειστική χρήση του δώματος και εάν έχει προβλεφθεί η τοποθέτηση κεντρικής κεραίας τηλεοράσεως και η πρόσβαση σε αυτήν ανεξαρτήτως χρήσεως...

 

junglist : δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις εσύ ως μισθωτής πολλά πράγματα..εναπόκειται στην Γ.Σ. των συνιδιοκτητών να πάρει απόφαση περί αλλαγής ή και καταργήσεως του υγρού καυσίμου και τούτο υπό προϋποθέσεις, ήτοι τι είδους πλειοψηφία προβλέπει ο κανονισμός κ.λ.π....μπορείς, όμως να απειλήσεις με αποχώρηση από το διαμέρισμα ώστε να βολιδοσκοπήσεις αντιδράσεις...

Link to comment
Share on other sites

το δωμα ομως και να ανηκει σε καποιον ειναι ενα κομματι απο την ταρατσα.

Η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη-κοινοκτητη οπου εχει δικαιωμα προσβασης ο καθενας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία που μένουν τα πεθερικά μου, ο διαχειριστής άλλαξε το καλοκαίρι που λείπανε την κεντρική κεραία, για να πιάνει καλύτερα τα ψηφιακά. Ισχυρίζεται ότι έβαλε μια που βλέπει Πάρνηθα και μια που βλέπει Υμηττό. Το αποτέλεσμα είναι ότι από τότε δεν πιάνουν κανένα κανάλι. Από τα ψηφιακά μόνο τα Euronews Deutche Welle BBC, TV5, Βουλή και ΡΙΚ και από τα αναλογικά κάποια με πολύ χάλια εικόνα. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα διαμερίσματα του ορόφου.

Ο Διχειριστής ισχυρίζεται ότι βλέπει όλα τα κανάλια κανονικά χωρίς πρόβλημα και ότι το πρόβλημα είναι της δικιάς μας τηλεόρασης. Αυτό βέβαια δεν ιθσχύει αφού το πρόβλημα το έχουν και άλλοι, και η τηλεόραση είναι Samsung περσινό μοντέλο και μέχρι την αλλαγή της κεραίας έπιανε τα ψηφιακά κανάλια κανονικά. Για να αποκλείσω και την βλάβη της συσκευής την δοκίμασα σπίτι μου που δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

Έφερα δικό μου ηλεκτρολόγο αλλά δεν το άφησε να ανέβει στην ταράτσα επειδή ισχυρίζεται ότι του ανήκει (μένει στον τελευταίο όροφο)

 

Επειδή και εγώ και ο πεθερός μου έχουμε τσακωθεί άγρια με τον τύπο, ο οποίος δεν θέλει να λύσει το θέμα τι μπορώ να κάνω; Να κοπανήσω μια εξωτερική κεραία στο μπαλκόνι και να τον αφήσω να φωνάζει;

Κατ´αρχάς,να μην πληρωσετε φράγκο,για την καινούρια κεραία.Μετά,όπως είπε και ο άλλος φίλος,να ζητήσεις τον κανονισμό.Αν δεν στον δώσει ο ίδιος,ζήτα τον, απο κάποιον άλλο,που τον έχει.Αποκλείεται να Ειναι όλοι ζώα Εκει μέσα.Εκει,θα τα δεις όλα.

Αν είσαστε ενοικιασταί,κολλά του ιδιοκτήτη σας,να καθαρίσει αυτός.Σας έχει ανάγκη,Γιατι σίγουρους πελάτες που να πληρώνουν σίγουρα το νοίκι,ψάχνουν με το φακό να βρουν σήμερα.

Καλα ξεμπερδεματα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κατ´αρχάς,να μην πληρωσετε φράγκο,για την καινούρια κεραία.Μετά,όπως είπε και ο άλλος φίλος,να ζητήσεις τον κανονισμό.Αν δεν στον δώσει ο ίδιος,ζήτα τον, απο κάποιον άλλο,που τον έχει.Αποκλείεται να Ειναι όλοι ζώα Εκει μέσα.Εκει,θα τα δεις όλα.

Αν είσαστε ενοικιασταί,κολλά του ιδιοκτήτη σας,να καθαρίσει αυτός.Σας έχει ανάγκη,Γιατι σίγουρους πελάτες που να πληρώνουν σίγουρα το νοίκι,ψάχνουν με το φακό να βρουν σήμερα.

Καλα ξεμπερδεματα.

 

Εννοείται ότι δεν θα δει δεκάρα αν δεν φτιαχτεί η κεραία. Δυστυχώς είναι δικό τους το διαμέρισμα και στην πολυκατοικία μένουν κυρίως ηλικιωμένοι που δεν θέλουν μπελάδες και ιστορίες. Μάλλον θα πρέπει να πάω στο υποθηκοφυλακείο. Πάντως ο τύπος είναι περίπτωση. Ενώ είχαν συμφωνήσει να παραδώσει την διαχείρηση σε μια άλλη από τον Αύγουστο, αυτή του ΄χτυπάει κάθε μέρα την πόρτα για να παραλάβει και δεν της ανοίγει!!!!

Πρώτη φορά βλέπω άτομο να μην θέλει να ξεφορτωθεί τον βραχνά της διαχείρησης

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω άτομο να μην θέλει να ξεφορτωθεί τον βραχνά της διαχείρησης

Αν δεν κλεβει,ειναι θεμα μεγαλειου.Θεωρει οτι κατι κανει εκει,και δεν θελει να τον "υποβιβασουν".Το ξερω,γιατι ειχαμε κι εμεις εναν,μακαριτη πλεον, εδω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...