Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοειτε και θα καλεσει αστυνομια , δεν ειναι αυτη συμερπιφορα ειδικα οταν εισαι οκ με τις υποχρεωσεις σου ειδικα τις οικονομικες προς αυτον , κλειδι δεν μπορει να παρει που να χτυπιεται κατω οποτε κανονισε να του στρωσεις τον χαρακτηρα γιατι και αυτοι κανουν τους σκληρους νομιζωντας οτι ολο αυτο δεν εχει κμαι επιπτωση.Πρεπει να τον βαλεις στην θεση ειδικα απο την στιγμη που εσυ σθμεριφερθηκες κοσμια και δεν εκανες ή απαντησες στην φασαρια που αυτος ηθελε να δημιουργησει , ισως και εσκεμενα....μην αφηνεις τετοιες συμεριφορες ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπέρα... νοικιάζω σε διαμέρισμα εδω και χρόνια. Το συμβόλαιο εληξε τελη Αυγουστου και πλεον θα φυγω μεσα στο Σεπτεμβριο.

Δεν πλήρωσα ενοικιο το Σεπτέμβριο, μιας και ειχα δωσει 2 ενοικια μπροστά.

 

Ο ιδιοκτήτης ζηταει επιμονα κλειδί του διαμερισματος, για να το δειχνει οταν λειπω. Του ειπα δεν γινεται.

Κλειδι θα πάρει οταν αδειασω το διαμέρισμα. Σήμερα το πρωι, με βρηκε στην εισοδο, παλι τα ιδια με το κλειδί, του ειπα δεν γινονται αυτα, όλα ειναι πληρωμένα κανονικά, ειναι σπίτι μου, μεχρι τέλη του μηνα. Μονο με εισαγγελική εντολή, αν θέλει νωρίτερα το κλειδι.

Αρχισε να φωνάζει, να με σκυλοβριζει παναγιες, αντε γαμη...κτλ πολυ χοντρά...και με απειλησε "θα σε κανω μαυρο στο ξυλο..δεν θα γλυτώσεις" κτλ

Εννοειται δεν απάντησα με βρισιες, αλλά ήρεμα, τον αφησα να εκτεθεί, τον άκουσε ολη η οικοδομή.

 

Τι δικαιώματα εχω? Τι μπορω να κάνω? Πώς μπορω να διαφυλαχτώ, χωρις να χάσω το δικιο μου??

 

ευχαριστώ:)

Εγω απλα να αναφερω οτι κανεις ενα λαθος.Τα ποσα που προκαταβαλλονται ως εγγυηση δεν συμψηφιζονται με το ενοικιο.Επιστρεφονται οταν αποχωρησεις απο το διαμερισμα και διαπιστωθει η κατασταση του διαμερισματος,οτι δε χρωστας λογαριασμους κοινης ωφελειας ,κοινοχρηστα κλπ

Ενα μικρο κομματι απο το νομο

 

"...θα του επιστραφεί άτοκα μετά την εμπρόθεσμη κατά την λήξη τη μίσθωσης αποχώρηση του από το μίσθιο, την απόδοση ελεύθερης της χρήσης του και των κλειδιών του, την εξόφληση όλων των λογαριασμών κοινής ωφέλειας και κοινοχρήστων και την εν γένει εκκαθάριση όλων των οικονομικών εκκρεμοτήτων. Αποκλείεται ο συμψηφισμός του ποσού αυτού με μισθώματα ή άλλες οφειλές του μισθωτή προς τον εκμισθωτή."

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα να αναφερω οτι κανεις ενα λαθος.Τα ποσα που προκαταβαλλονται ως εγγυηση δεν συμψηφιζονται με το ενοικιο.Επιστρεφονται οταν αποχωρησεις απο το διαμερισμα και διαπιστωθει η κατασταση του διαμερισματος,οτι δε χρωστας λογαριασμους κοινης ωφελειας ,κοινοχρηστα κλπ

Ενα μικρο κομματι απο το νομο

 

"...θα του επιστραφεί άτοκα μετά την εμπρόθεσμη κατά την λήξη τη μίσθωσης αποχώρηση του από το μίσθιο, την απόδοση ελεύθερης της χρήσης του και των κλειδιών του, την εξόφληση όλων των λογαριασμών κοινής ωφέλειας και κοινοχρήστων και την εν γένει εκκαθάριση όλων των οικονομικών εκκρεμοτήτων. Αποκλείεται ο συμψηφισμός του ποσού αυτού με μισθώματα ή άλλες οφειλές του μισθωτή προς τον εκμισθωτή."

 

δικιο εχεις αλλα απο τον τετοιο πιθηκανθρωπο αντε να απρεις πισω την εγγυηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις αλλα απο τον τετοιο πιθηκανθρωπο αντε να απρεις πισω την εγγυηση

Kαλα ειναι παντα να ακουμαι και τις δυο πλευρες,πραγμα αδυνατο βεβαια για τη συγκεκριμενη περιπτωση.Αμα το σκεφτεις ο φιλος που ποσταρε εδω ειναι ο πρωτος που παρανομει,μεταξυ των δυο πλευρων, συμψηφιζοντας εγγυση με ενοικιο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ειναι παντα να ακουμαι και τις δυο πλευρες,πραγμα αδυνατο βεβαια για τη συγκεκριμενη περιπτωση.Αμα το σκεφτεις ο φιλος που ποσταρε εδω ειναι ο πρωτος που παρανομει,μεταξυ των δυο πλευρων, συμψηφιζοντας εγγυση με ενοικιο.

 

μηπως η αποφαση ληφθηκε κατοπιν συνεννοησης με τον ιδιοκτητη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διάταξη νόμου που να εμποδίζει τον συμψηφισμό της εγγύησης με μισθώματα..εν ολίγοις έχει να κάνει με τους όρους του μισθωτηρίου..εάν απαγορεύουν κάτι τέτοιο καλώς...επί πλέον, αναφορικά με την επίδειξη του μισθίου σε τρίτους ενδιαφερόμενους κάποιους μήνες προ της λήξεως της μισθώσεως, συνήθως στο μισθωτήριο προβλέπεται κάποιος όρος...ας το διαβάσει να μας πει..βεβαίως για παράδοση κλειδιών προ της λήξεως, ούτε λόγος...
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα να αναφερω οτι κανεις ενα λαθος

 

"...θα του επιστραφεί άτοκα μετά την εμπρόθεσμη κατά την λήξη τη μίσθωσης αποχώρηση του από το μίσθιο, την απόδοση ελεύθερης της χρήσης του και των κλειδιών του, την εξόφληση όλων των λογαριασμών κοινής ωφέλειας και κοινοχρήστων και την εν γένει εκκαθάριση όλων των οικονομικών εκκρεμοτήτων. Αποκλείεται ο συμψηφισμός του ποσού αυτού με μισθώματα ή άλλες οφειλές του μισθωτή προς τον εκμισθωτή."

 

δεν το ηξερα, απλά έπραξα αυτο που "είθισται" :confused:

 

εξηγησα στη δικηγορο μου τι εγινε και μιλησε μαζι του χθες το απογευμα.. ειπε τη δικη του εκδοχη..αρνηθηκε οτι ζητησε κλειδι να μπαινοβγαινει μονος του...δεν ειπε τιποτα για το "σκηνικο".

Μου ειπε η δικηγορος μου να του μιλησω για να κανονίσουμε κάποια μερα-ωρα, για να δει κάποιος υποψηφιος το διαμέρισμα.

Τον πήρα και μου ειπε οτι ο κυριος, πηγε στο δικηγόρο του και πλεον δεν εχουμε να πουμε τίποτα. Θα μου κανει αγωγή ειπε, για εξωση να με διώξει. Πλέον μου ειπε, θα μιλούν οι δικηγόροι μας...δεν ειχε αναφέρει, χθες στη δικηγορο μου οτι θα πάει να μου κανει αγωγη και εμεινε έκπληκτη οταν την ενημέρωσα.

Κανένα πρόβλημα του ειπα, καθαρος ουρανός αστραπές δεν φοβάται..απλα περιμένουμε τωρα, ο δικηγορος του να ερθει σε επικοινωνία, ειτε με μενα ειτε με τη δικηγόρο μου...

απο μενα πρόβλημα ουδέν..ο χρονος, θεωρώ, οτι μετράει υπερ μου.

Edited by VeCo

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα, απλά έπραξα αυτο που "είθισται" :confused:

 

εξηγησα στη δικηγορο μου τι εγινε και μιλησε μαζι του χθες το απογευμα.. ειπε τη δικη του εκδοχη..αρνηθηκε οτι ζητησε κλειδι να μπαινοβγαινει μονος του...δεν ειπε τιποτα για το "σκηνικο".

Μου ειπε η δικηγορος μου να του μιλησω για να κανονίσουμε κάποια μερα-ωρα, για να δει κάποιος υποψηφιος το διαμέρισμα.

Τον πήρα και μου ειπε οτι ο κυριος, πηγε στο δικηγόρο του και πλεον δεν εχουμε να πουμε τίποτα. Θα μου κανει αγωγή ειπε, για εξωση να με διώξει. Πλέον μου ειπε, θα μιλούν οι δικηγόροι μας...δεν ειχε αναφέρει, χθες στη δικηγορο μου οτι θα πάει να μου κανει αγωγη και εμεινε έκπληκτη οταν την ενημέρωσα.

Κανένα πρόβλημα του ειπα, καθαρος ουρανός αστραπές δεν φοβάται..απλα περιμένουμε τωρα, ο δικηγορος του να ερθει σε επικοινωνία, ειτε με μενα ειτε με τη δικηγόρο μου...

απο μενα πρόβλημα ουδέν..ο χρονος, θεωρώ, οτι μετράει υπερ μου.

 

ξερεις ποσο χρονοβορες ειναι αυτες οι διαδικασιες?να πω οτι υπηρχε λογος και οτι επρεπε να υπερασπιστει τα συμφεροντα του να πω ναι, τωρα απλα εκτιθεται.αστον να χτυπιεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

θα ηθελα να ρωτησω για την επινοικιαση ή υπενοικιαση (δεν ειμαι σιγουρη) και κατα ποσο ειναι παρανομη.

Συγκεκριμένα, είμαιι φοιτητρια και τον ιανουαριο φεύγω για erasmus 6μηνες στο εξωτερικό.το συμβόλαιο το σπιτιου μου λήγει τον σεπτεμβριο του 2012.Σκεφτομαι λοιπον, αν ειναι "πολυ" παρανομο να μείνει καποιοσ άλλος στο σπιτι μου για 6ή8 μήνες δίνοντας μου καποια λευτά.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι παράνομο να μετατρέψω το σπίτι σε αποθήκη αυτούς τους μήνες.Δηλαδή να φέρω και κάποια άλλα έπιπλά (μιας φίλης που φευγει κ αυτη ερασμους) και να μην μένει κανείς.

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

θα ηθελα να ρωτησω για την επινοικιαση ή υπενοικιαση (δεν ειμαι σιγουρη) και κατα ποσο ειναι παρανομη.

Συγκεκριμένα, είμαιι φοιτητρια και τον ιανουαριο φεύγω για erasmus 6μηνες στο εξωτερικό.το συμβόλαιο το σπιτιου μου λήγει τον σεπτεμβριο του 2012.Σκεφτομαι λοιπον, αν ειναι "πολυ" παρανομο να μείνει καποιοσ άλλος στο σπιτι μου για 6ή8 μήνες δίνοντας μου καποια λευτά.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι παράνομο να μετατρέψω το σπίτι σε αποθήκη αυτούς τους μήνες.Δηλαδή να φέρω και κάποια άλλα έπιπλά (μιας φίλης που φευγει κ αυτη ερασμους) και να μην μένει κανείς.

 

ευχαριστω!

 

για το 2ο δεν αφορα τον ιδιοκτητη εαν φερεις πραγματα στο σπιτι το οποιο νοικιαζεις ή το εχεις κλειστο (τι τον νοιαζει εαν δεν κατοικεις και εισαι ενταξει με τις υποχρεωσεις σου...:P ) ,τωρα οσο αφορα το 1ο δεν το συζηταμε οτι ειναι παραμονο θα πρεπει να ενημερωσεις τον ιδιοκτητη οτι προκειται να μεινει και αλλο ατομο στο σπιτι το οποιο ενοικιαζεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει υπομίσθωση εφ΄όσον δεν έχει συμφωνηθεί αλλιώς...μεταφέρω από τον Αστικό Κώδικα :

 

`Αρθρο 593

 

Δικαίωμα υπομίσθωσης

 

Ο μισθωτής έχει δικαίωμα, εφόσον δεν συμφωνήθηκε το αντίθετο, να παραχωρήσει σε άλλον τη χρήση του μισθίου και ιδίως να το υπεκμισθώσει, ευθυνόμενος απέναντι στον εκμισθωτή για το πταίσμα του τρίτου. Μόνη η Συναίνεση του εκμισθωτή στην υπεκμίσθωση ή στην παραχώρηση της χρήσης δεν απαλλάσσει το μισθωτή από την ευθύνη αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασιστηκε απο την οικοδομη στην οποια διαμενω να γινουν εργασιες συντηρησης οι οποιες θα πληρωθουν απο κοινου απο ολους τους ιδιοκτητες. Βρηκαμε το συνεργειο που μας ζητησε 10.000 ευρω συν φ.π.α(αν θελαμε αποδειξη).αποφασισαμε να μην ζητησουμε φπα για να γλυτωσουμε τα 2.300 ευρω. Υπογραψαμε με το συνεργειο ιδιωτικο συμφωνητικο οπου περιγραφονται λεπτομερως ολες οι εργασιες που πρεπει να γινουν και σαν κοστος εργασιων φαινεται το ποσο των 10.000 ευρω.σκετο αυτο το ποσο χωρις την παραμικρη αναφορα σε φπα. Κατα την διαρκεια των εργασιων διναμε λεφτα στο συνεργειο για τα οποια περναμε αποδειξης εισπραξης,οχι θεωρημενες απο την εφορια απο ενα απλο μπλοκακι, που απλα αποδυκνειε ποσα λεφτα διναμε στο συνεργειο.οταν δωσαμε τα τελευταια 3.000 ευρω μας εδωσε αποδειξη που εγραφε πανω το ποσο και απο κατω σαν αιτιολογια, ολοσχερης εξοφληση. Εως εδω ολα καλα. Μετα απο μια βδομαδα μας παιρνει ο επικεφαλης του συνεργειου και μας λεει οτι θα μας κοψει τιμολογιο για ολο το ποσο,παροτι δεν συμφωνησαμε και δεν υπογραψαμε κατι τετοιο,και σαν αποτελεσμα του χρωσταμε ακομα 2.300 ευρω,το συνολο του φπα δηλαδη. Υπαρχει καποιος τροπος με τον οποιο μπορουμε να αντιδρασουμε;προφανως μας κοροιδεψε γιατι ηξερε οτι εαν το συνολικο κοστος των εργασιων ηταν 12.300 ευρω δεν θα κλειναμε την δουλεια και τωρα απειλει και προσπαθει να εισραξει τον φπα εκ των υστερων παροτι στο ιδιωτικο συμφωνητικο εχουμε υπογραψει για 10.000 ευρω. Ποια ειναι η συμβουλη σας; τι προτεινετε να κανουμε σαν οικοδομη;

 

σημερα πηραμε στα χερια μας απο τον δικαστικο επιμελητη την αγωγη στο ειρηνιδικειο,οπως εγραφε πανω το χαρτι,συμφωνα με την οποια μας ζηταει να πληρωσουμε τον φπα για ολο το ποσο(10.000 ευρω). ποια ειναι τα επομενα βηματα που μπορουμε να κανουμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όταν λέμε αμοιβή εννοούμε τα χρήματα που θα "βάλει στην τσέπη" ο εργολήπτης. Στην αμοιβή επάνω προστίθεται ο ΦΠΑ τον οποίο καταβάλλει ο εργοδότης στον εργολήπτη και ο τελευταίος τον αποδίδει στο κράτος (αφού αφαιρέσει τον ΦΠΑ των δαπανών του). Στην σύμβαση θα έπρεπε να αναγράφεται "η τιμή συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ" ή το ανάποδο "η τιμή δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ", αν δεν γράφεται τίποτα δεν ξέρω ποιο υπερισχύει, νομίζω πάντως ότι δύσκολα θα γλυτώσετε τον ΦΠΑ. Πάντως δε νομίζω να πάτε στο δικαστήριο και να πείτε ότι θέλατε να φοροδιαφύγετε;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όταν λέμε αμοιβή εννοούμε τα χρήματα που θα "βάλει στην τσέπη" ο εργολήπτης. Στην αμοιβή επάνω προστίθεται ο ΦΠΑ τον οποίο καταβάλλει ο εργοδότης στον εργολήπτη και ο τελευταίος τον αποδίδει στο κράτος (αφού αφαιρέσει τον ΦΠΑ των δαπανών του). Στην σύμβαση θα έπρεπε να αναγράφεται "η τιμή συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ" ή το ανάποδο "η τιμή δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ", αν δεν γράφεται τίποτα δεν ξέρω ποιο υπερισχύει, νομίζω πάντως ότι δύσκολα θα γλυτώσετε τον ΦΠΑ. Πάντως δε νομίζω να πάτε στο δικαστήριο και να πείτε ότι θέλατε να φοροδιαφύγετε;

 

βασικα δεν με διαφωτισες καθολου. θα ηθελα την αποψη του greece gus η οποιου αλλου γνωριζει με βεβαιοτητα ποια ειναι τα επομενα βηματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις το χάρτι που σας κοινοποιήθηκε σε δικηγόρο, και με βάση ότι αναφέρει, τις αντίστοιχες απόψεις σας,τι μπορείτε και πως ν'αποδείξεται κάτι,αυτός θα τα περιλάβει αντίστοιχα σε χαρτιά (δικόγραφα) για το δικαστήριο που θα γίνει για την υπόθεση.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσετε να μαζεύετε όλες τις αποδείξεις και έγγραφα που θα στηρίξουν τα επιχειρήματά σας, ότι δηλ. η συνολική αμοιβή ήταν 10.000 ευρώ ΜΕΤΑ Φ.Π.Α. Στην θέση σας θα προσκόμιζα στο Δικαστήριο και ένορκες βεβαιώσεις τριών (όσων προβλέπει μέγιστο η Δικονομία) μαρτύρων, πέραν του μάρτυρα που θα εξετάσετε στο ακροατήριο..η εξέταση ενόρκως των μαρτύρων γίνεται στο Ειρηνοδικείο του τόπου διαμονής των ή σε οποιοδήποτε Συμβολαιογραφείο, μετά από κλήτευση του αντιδίκου δύο εργάσιμες ημέρες προ της εξετάσεώς των...
Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσετε να μαζεύετε όλες τις αποδείξεις και έγγραφα που θα στηρίξουν τα επιχειρήματά σας, ότι δηλ. η συνολική αμοιβή ήταν 10.000 ευρώ ΜΕΤΑ Φ.Π.Α. Στην θέση σας θα προσκόμιζα στο Δικαστήριο και ένορκες βεβαιώσεις τριών (όσων προβλέπει μέγιστο η Δικονομία) μαρτύρων, πέραν του μάρτυρα που θα εξετάσετε στο ακροατήριο..η εξέταση ενόρκως των μαρτύρων γίνεται στο Ειρηνοδικείο του τόπου διαμονής των ή σε οποιοδήποτε Συμβολαιογραφείο, μετά από κλήτευση του αντιδίκου δύο εργάσιμες ημέρες προ της εξετάσεώς των...

 

δηλαδη θα περιμενω την μερα,ιουνιος του 2012 εγραφε το χαρτι, που θα παμε στο ειρηνοδικειο. κατι αλλο δεν μπορω να κανω? π.χ μια καταγγελια σε καποια εφορια η δεν ξερω που αλλου οτι δεν μας εδωσε αποδειξη οταν επρεπε και για το ποσο που συμφωνησαμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία μπορείς να κάνεις οποτεδήποτε και μάλιστα και ανώνυμα..θα σου σύστηνα να διαβάσεις όμως πρώτα το δικόγραφο, μήπως αναφέρει σε αυτό ότι έχει ήδη εκδώσει τιμολόγιο και δη επί πιστώσει...εάν έκανα εγώ τέτοια αγωγή, αυτό θα έβαζα πρωτίστως τον πελάτη μου να κάνει...
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία μπορείς να κάνεις οποτεδήποτε και μάλιστα και ανώνυμα..θα σου σύστηνα να διαβάσεις όμως πρώτα το δικόγραφο, μήπως αναφέρει σε αυτό ότι έχει ήδη εκδώσει τιμολόγιο και δη επί πιστώσει...εάν έκανα εγώ τέτοια αγωγή, αυτό θα έβαζα πρωτίστως τον πελάτη μου να κάνει...

 

καταλαβαινω τι λες. σε περιπτωση που εχει κοψει τιμολογιο, εμεις πως μπορουμε να προστατευτουμε μιας και η αρχικη συμφωνια μιλουσε ξεκαθαρα για 10.000 ευρω τελικη τιμη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας έχει κόψει ό,τι θέλει..εσείς θα προσκομίσετε τις αποδείξεις συμπεριλαμβανομένης της εξοφλητικής και τις ένορκες καταθέσεις που θα βεβαιώνουν ότι η συμφωνία ήταν 10.0000 € τελική τιμή...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα περιμενω την μερα,ιουνιος του 2012 εγραφε το χαρτι, που θα παμε στο ειρηνοδικειο. κατι αλλο δεν μπορω να κανω? π.χ μια καταγγελια σε καποια εφορια η δεν ξερω που αλλου οτι δεν μας εδωσε αποδειξη οταν επρεπε και για το ποσο που συμφωνησαμε?

 

Οι καταγγελίες για να έχουν προοπτική πρέπει να γίνονται επώνυμα,και είναι "εύκολο" να μαθευτεί ποιός την έκανε.Εφόσον εκρεμεί δικαστική διαμάχη

δεν συμφέρει να μπλέξει το πράγμα ,γιατί αν δεν δικαιωθείτε, θα σας ζητήσουν αποζημείωση ότι το κάνατε επίτηδες για την υπόληψη του κλπ.

Εξάλλου οποιαδήποτε υπηρεσία αν δεί ότι εκκρεμεί δικαστική διαμάχη,αποφεύγει συνήθως να ελέγξει κάτι εκτός αν της επιβληθεί (πχ με απόφαση δικαστηρίου) ,χώρια ότι αυτήν την περίοδο γενικά τέτοιες καταγγελίες λόγω των προβλημάτων προσωπικού αργούνε πάρα πολύ.

 

Επίσης να έχεις υπόψη ότι μάρτυρες κλπ στοιχεία θα προσκομίσει και η άλλη πλευρά,γι'αυτό ανέφερα πρίν,ότι θα σε συμβουλέψει δικηγόρος

που θα μελετήσει το ιστορικό της υπόθεσης σας, τι μπορείτε και πως ν'αποδείξεται κάτι,με ότι αναφέρεται στο δικόγραφο που σας κοινοποίησαν.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν γνωρίζουνν ή αρνούνται να μάθουν, οι καταγγελίες μπορούν να γίνουν και ανώνυμα στο 11012 :

 

http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_11_02/08/2011_451272

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ξέρουν πως λειτουργεί το δημόσιο στην πράξη,γνωρίζει πως διασφαλίζονται οι συναλλαγές μας (όπως είναι μια καταγγελία) , πως δηλώνει κάποιος κάτι χωρίς αυτό δεν θα πεταχθεί από κάποιον ανεύθυνο στα σκουπίδια, και πως εξασφαλίζονται αντίστροφα οι αρμόδιοι ότι δεν τους κάνουν πλάκα.:) Τώρα για όποιον ζει σε άλλη χώρα που όπως οι θεωρίες του Ιnternet πολλά φαίνονται εύκολα ,σίγουρα δεν γνωρίζει ότι εδώ

και όλα μαθαίνονται ή και καθυστερούν αν έχεις "άκρες" (και αν δεν έχεις μπορείς εύκολα να τις βρείς:D)- Το θέμα όμως είναι μην μπλέξεις :D.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τηρείτε ευλαβικά τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης. Θυμίζω ότι:

 

Απαγορεύονται οι χαρακτηρισμοί.

Απαγορεύονται τα off-topic.

Απαγορεύεται το flaming.

Απαγορεύεται να αγνοείτε προτροπές των moderators.

 

Διέγραψα όλα τα μηνύματα που παραβίαζαν τους ΟΠΧ. Όποιος αγνοήσει το μήνυμά μου, θα λάβει ποινή. Συνεχίστε την συζήτηση πολιτισμένα - διατηρήστε ένα επίπεδο στο forum.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να διαγραφούν 2 γραμμές από το μήνυμα μου και όχι ολόκληρο...

Τέλοσπάντων, το ξαναγράφω.

 

Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε δικαστήριο να καταθέσω ότι συμφώνησα να μην πληρώσω τον ΦΠΑ, πόσο μάλλον να το απαιτώ κιόλας !!! Εάν μπορείτε να αποδείξετε ότι συμφωνήσατε σε τελική τιμή 10.000 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ έχει καλώς. Από όσα διάβασα όμως , το συμφωνητικό που υπάρχει δείχνει ξεκάθαρα την τιμή της υπηρεσίας και δεν αναφέρει τον ΦΠΑ. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να "εννοείται" στην τιμή ο ΦΠΑ, ο οποίος είναι, ούτως η άλλως, προστιθέμενη αξία στη συμφωνηθείσα τιμή της υπηρεσίας. Προσωπικά δεν βλέπω να έχετε πολλές ελπίδες να τα γλυτώσετε, αλλά ... καλή επιτυχία.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...