Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είπα οτι δεν μένω εκεί.Είπα οτι την συγκεκριμένη μέρα που έγινε η συνέλευση δεν μπορούσα να παρευρεθώ διότι είχα υπηρεσία.Γενικά έχω 2-3 μέρες της εβδομάδας που δεν μένω εκεί,αλλά τις υπόλοιπες μένω!!:)

Kανονισε να μεινεις κανα δυο βδομαδες αλλου,και πες τους οτι θα λειπεις σε ατακτα διαστηματα,οποτε τι διαχειριση να κανεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και κάτι ακόμα που ξέχασα να σας ρωτήσω...

Έχω διαβάσει (μέσα στο forum) και γενικά έχω ακούσει οτι η πληρωμή των κοινοχρήστων δαπανών είναι υποχρεωτική, μόνον όσον αφορά αναγκαίες δαπάνες επισκευής ή συντήρησης.Δηλαδη υποχρεούσαι να πληρώσεις τα κοινόχρηστα για το νερό,για την θέρμανση,για την καθαρήστρια,για το αν χαλάσει το ασανσερ κλπ...,αλλά δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις οτιδήποτε εξτρά θέλουν να προσθέσουν στην πολυκατοικία που δεν καταγράφεται στο καταστατικό (όπως πχ ξύλινη επένδυση στο εσωτερικό της πολυκατοικίας ή χτύσιμο κιοσκιών στον κοινόχρηστο χώρο του κήπου).Εκτός και αν υπάρχει παμψηφία στην γενική συνέλευση.Ισχύει αυτό και αν ναι αναγράφεται ή δικαιολογείται με κάποιον νόμο?

Τέλος στα πόσα χρόνια συνήθως ήθισται να βάφουν την πολυκατοικία?Και όταν λέω ήθισται εννοώ στα πόσα χρόνια θεωρείται εσείς οτι είναι λογικό-αναγκαίο να βάφεται μία πολυκατοικία?

 

Kανονισε να μεινεις κανα δυο βδομαδες αλλου,και πες τους οτι θα λειπεις σε ατακτα διαστηματα,οποτε τι διαχειριση να κανεις;

Δεν έχω να κάνω και με τόσο λογικούς ανθρώπους...Δυστηχώς!!!Και αυτό έλλειπε να ξεκουβαληθώ απο το σπίτι μου γιατι οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν τί είναι λογικό και τί όχι.Το οτι υπηρετώ την πατρίδα νομίζω οτι αρκεί με την κοινή λογική.Αλλά τί παίζει με την "νομική" λογική?!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να κάνω και με τόσο λογικούς ανθρώπους...Δυστηχώς!!!Και αυτό έλλειπε να ξεκουβαληθώ απο το σπίτι μου γιατι οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν τί είναι λογικό και τί όχι.Το οτι υπηρετώ την πατρίδα νομίζω οτι αρκεί με την κοινή λογική.Αλλά τί παίζει με την "νομική" λογική?!!!!!!!!!

Διαβασε καλα τον κανονισμο.Εκει τα λεει ολα.

Κατσε και μεσα στη μοναδα γιαλιγο.Να σε χασουν,οποτε θα το παρουν αποφαση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1)Έχω το δικαίωμα να αρνηθώ Και αν ναι υπάρχει κάποιος νόμος γι'αυτό?

2)Πόσο νόμιμο είναι να παίρνουν αποφάσεις για μένα χωρίς να είμαι παρών?

2)Για να αναλάβει κάποιος την διαχείριση δεν πρεπει πρώτα να δεχτεί να παραλάβει και να υπογράψει τα απαραίτητα

βιβλία?

3)Τί με συμβουλεύετε να κάνω αν συνεχίσουν να επιμένουν και να απειλούν?

Ευχαριστώ για τις οποιεσδήποτε απαντήσεις!:)

 

Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος, αλλά έχεις δικαίωμα να αρνηθείς, επικαλούμενος αντικειμενικό λόγο ο οποίος σε αποκλείει από την ανάληψη της διαχείρισης για την συγκεκριμένη διαχειριστική περίοδο..

 

Είναι νόμιμο να παίρνουν αποφάσεις δίχως την παρουσία σου, αρκεί να έχει τηρηθεί η απαιτούμενη και προβλεπόμενη από τον κανονισμό πλειοψηφία και απαρτία..

 

Εάν κάποιος δεν δεχθεί να αναλάβει την διαχείριση, τότε θα αναλάβει το Δικαστήριο με απόφασή του, είτε διορίζοντας κάποιον άλλον είτε σε περίπτωση αρνήσεως όλων των συνιδιοκτητών με τον διορισμό τρίτου επ' αμοιβή..εννοείται ότι εκείνοι που θα δεχθούν την διαχείριση, θα απαιτήσουν (και εύλογα) την απαλλαγή τους από την δαπάνη της αμοιβής...

 

Στον κανονισμό θα βρεις τι γίνεται σχετικά με τις δαπάνες τις επωφελείς αλλά μή αναγκαίες και πάνω από ποιο ποσό χρειάζεται γενική συνέλευση και πλειοψηφική απόφαση..εάν θεωρείς ότι θίγεσαι από τις μή αναγκαίες δαπάνες, έχεις δικαίωμα να προσφύγεις δικαστικώς σχετικά με την νομιμότητα της αποφάσεως της Γ.Σ. εντός 6μήνου στο αρμόδιο Ειρηνοδικείο..

 

Τέλος, να υπενθυμίσω ότι τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με σένα έχουν και οι άλλοι, γεγονός το οποίο σημαίνει πρακτικώς ότι εάν αρνηθούν όλοι να αναλάβουν διαχείριση και προσφύγετε δικαστικώς, θα πληρώνετε τον νεό σας διαχειριστή από 700 έως 1100 ευρώ περίπου μηνιαίως...

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος δεν δεχθεί να αναλάβει την διαχείριση, τότε θα αναλάβει το Δικαστήριο με απόφασή του, είτε διορίζοντας κάποιον άλλον είτε σε περίπτωση αρνήσεως όλων των συνιδιοκτητών με τον διορισμό τρίτου επ' αμοιβή..εννοείται ότι εκείνοι που θα δεχθούν την διαχείριση, θα απαιτήσουν (και εύλογα) την απαλλαγή τους από την δαπάνη της αμοιβής...

 

Τέλος, να υπενθυμίσω ότι τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με σένα έχουν και οι άλλοι, γεγονός το οποίο σημαίνει πρακτικώς ότι εάν αρνηθούν όλοι να αναλάβουν διαχείριση και προσφύγετε δικαστικώς, θα πληρώνετε τον νεό σας διαχειριστή από 700 έως 1100 ευρώ περίπου μηνιαίως...

 

1. Πως ακριβώς γίνεται η δικαστική προσφυγή σε περίπτωση άρνησης αναλαβής της διαχείρισης;

2. Γιατί αναφέρεις ότι η πληρωμή του διαχειριστή που θα ορίσει το δικαστήριο κυμαίνεται από 700 έως 1100 ευρώ μηνιαίως; Υπάρχει σχετική απόφαση;

3. Δεν είναι πιο ανώδυνο και πιο συμφέρον (για όλους) να αναλάβει μια εταιρεία την διαχείριση της πολυκατοικίας με λίγα ευρώ το μήνα;

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος, αλλά έχεις δικαίωμα να αρνηθείς, επικαλούμενος αντικειμενικό λόγο ο οποίος σε αποκλείει από την ανάληψη της διαχείρισης για την συγκεκριμένη διαχειριστική περίοδο..

 

Είναι νόμιμο να παίρνουν αποφάσεις δίχως την παρουσία σου, αρκεί να έχει τηρηθεί η απαιτούμενη και προβλεπόμενη από τον κανονισμό πλειοψηφία και απαρτία..

 

Εάν κάποιος δεν δεχθεί να αναλάβει την διαχείριση, τότε θα αναλάβει το Δικαστήριο με απόφασή του, είτε διορίζοντας κάποιον άλλον είτε σε περίπτωση αρνήσεως όλων των συνιδιοκτητών με τον διορισμό τρίτου επ' αμοιβή..εννοείται ότι εκείνοι που θα δεχθούν την διαχείριση, θα απαιτήσουν (και εύλογα) την απαλλαγή τους από την δαπάνη της αμοιβής...

 

Στον κανονισμό θα βρεις τι γίνεται σχετικά με τις δαπάνες τις επωφελείς αλλά μή αναγκαίες και πάνω από ποιο ποσό χρειάζεται γενική συνέλευση και πλειοψηφική απόφαση..εάν θεωρείς ότι θίγεσαι από τις μή αναγκαίες δαπάνες, έχεις δικαίωμα να προσφύγεις δικαστικώς σχετικά με την νομιμότητα της αποφάσεως της Γ.Σ. εντός 6μήνου στο αρμόδιο Ειρηνοδικείο..

 

Τέλος, να υπενθυμίσω ότι τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με σένα έχουν και οι άλλοι, γεγονός το οποίο σημαίνει πρακτικώς ότι εάν αρνηθούν όλοι να αναλάβουν διαχείριση και προσφύγετε δικαστικώς, θα πληρώνετε τον νεό σας διαχειριστή από 700 έως 1100 ευρώ περίπου μηνιαίως...

 

Εγώ νόμιζα πως απαραίτητη προϋπόθεση για να αναλάβει κάποιος διαχειριστής είναι

1. να έχει βάλει υποψηφιότητα για να αναλάβει διαχειριστής

2. να τον εκλέξουν οι ιδιοκτήτες στη γενική συνέλευση

Link to comment
Share on other sites

1. Πως ακριβώς γίνεται η δικαστική προσφυγή σε περίπτωση άρνησης αναλαβής της διαχείρισης;

2. Γιατί αναφέρεις ότι η πληρωμή του διαχειριστή που θα ορίσει το δικαστήριο κυμαίνεται από 700 έως 1100 ευρώ μηνιαίως; Υπάρχει σχετική απόφαση;

3. Δεν είναι πιο ανώδυνο και πιο συμφέρον (για όλους) να αναλάβει μια εταιρεία την διαχείριση της πολυκατοικίας με λίγα ευρώ το μήνα;

 

1. Στέλνεις ένα εξώδικο στον νυν διαχειριστή εξηγώντας τους λόγους. Από εκεί και πέρα ας αναλάβει εκείνος να προσφύγει δικαστικώς.

 

2, και 3 : Διότι ο τρίτος που θα αναλάβει την διαχείριση, θα πρέπει να αμοίβεται σύμφωνα με τις κείμενες εργατικές διατάξεις ως επίσης και να ασφαλίζεται. Αναφερόμαστε πάντοτε σε διαχειριστή με πλήρη απασχόληση και όχι απλώς να φέρνει εκτυπωμένα τα κοινόχρηστα. Οι εταιρείες δεν θα είναι πάντοτε σε πλήρη ετοιμότητα να σε εξυπηρετήσουν και ως εκ τούτου δεν θα γίνεται δουλειά έτσι (π.χ. κάηκε μια λάμπα, έπαψε να λειτουργεί ο ανελκυστήρας, αποφράξεις, παραγγελία και παραλαβή πετρελαίου, συντήρηση καυστήρα, έπεσε μια ασφάλεια κ.ο.κ.)...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και εγω αλλα η κατασταση ειναι λιγο πολυπλοκη.

Λοιπον ο ιδιοκτητης ενος διαμερισματος του τελευταιου οροφου εκανε εργασιες και εφτιαξε τζακι στο σπιτι του ενω δεν εχει κανεις μας, χωρις καποια σχετικη συγκαταθεση των υπολοιπων ιδιοκτητων.Μετα απο λιγο καιρο υπηρξαν καποιες ρωγμες πιθανοτατα στην ταρατσα οπου εισερχονταν νερο στο σπιτι του και στα σπιτια των υπολοιπων του τελευταιου οροφου.

Τωρα κανει συνευλεση για να φτιαξουμε την ταρατσα με ελαχιστο κοστος γυρω στα 700 ευρω εκαστος διοτι ειμαστε και λιγοι στην πολυκατοικια.Πρεπει να πληρωσουμε η μηπως μπορουμε να προσβαλουμε και εκμεταλλευτουμε την ενεργεια του να φτιαξει τζακι.

Ακομη εαν ειναι να πληρωσουμε πρεπει να πληρωσουμε δια η με βαση χιλιοστα και οροφο του καθενος.Ευχαριστω πολυ και συγνωμη που σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

για να εκανε τζακι,θα εβγαλε καμιναδα...

για να εβγαλε καμιναδα θα τρυπησε πλακα.

καταγγελια στην πολεοδομια καθως αυτο απαγορευεται.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μην κολωνετε ρε παιδια.Πιειτε τους το αιμα.

Ο ελληνικος τσαμπουκας,πρεπει να σπαει συνεχεια,απο την αντιδραση των "αμνων".

Καταγγελια στην πολεοδομια,και αμα δεις οτι σε γραφουνε,πηγαινε σε δικηγορο.

Θα του κανετε ομαδικη αγωγη,και θα τον βαλετε να το φτιαξει ολο μονος του,και να του ζητησετε και αποζημιωση,για τις υγρασιες που μπηκαν μεσα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανικό, ώστε να γνωματεύσει εγγράφως για τα αίτια της διαρροής και υγρασίας. Μία δικαστική διαμάχη είναι σαν το ποδόσφαιρο : πρώτα φροντίζεις να μην φας γκολ και μετά να βάλεις..

 

Καλό θα είναι επομένως να έχεις μία τέτοια γνωμάτευση πριν αρχίσετε τις επιθέσεις, ώστε να μπορείς να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου πάνω σε αυτήν.

 

Αναφορικά με τα έξοδα αποκατάστασης της ταράτσας, πάντοτε αυτά θα χρεώνονται βάση χιλιοστών συμμετοχής ενός εκάστου στις κοινές δαπάνες..

Link to comment
Share on other sites

στην οικοδομη λογω βλαβης,μου ανακοινωσαν πως θα αλλαξουν τον πινακα του ρευματος.

το κοστος αυτου 200 ευρω.(δεν γνωριζω ποσο κοστιζει κατο τετοιο)

ο διαχειριστης δεν βγαζει ποτε αναλυτικη κατασταση κοινοχρηστων,ουτε δινει καποια αποδειξη για την εισπραξη τους με αποτελεσμα να πληρωνουμε οσο μας λεει.

του ζητησα να βγαλει μια κατασταση για την αλλαγη του πινακα,ποσο αντιστοιχει στον καθενα,αλλα αρνηθηκε λεγοντας μου πως θα πληρωσουμε μονο οσα διαμερισματα κατοικουνται τωρα ,δλδ 7/14.

οταν του ειπα να επικοινωνησει με ολους,μου ειπε πως δεν εχει χρονο,γυρναει αργα καθε μερα και δεν μπορει..επισης μου ανακοινωσε πως πρεπει να μαζευτουν αμεσα τα λεφτα(εως την τριτη) γτ δεν μπορει η καθαριστρια να ερχεται χωρις να εχει φως στις σκαλες(την ημερα η οικοδομη εσωτερικα ειναι πολυ φωτεινη λογω παραθυρων κτλ) γιαυτο και της ειπε να μην ερχεται μεχρι να την ειδοποιησει..

τι μπορω να κανω?ειλικρινα βαρεθηκα να πληρωνω μονο εγω(τον περασμενο μηνα μου ζητησε 15ε για λογαριασμο ρευματος που μετεπειτα εμαθα πως ηταν 54ε)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στην οικοδομη λογω βλαβης,μου ανακοινωσαν πως θα αλλαξουν τον πινακα του ρευματος.

το κοστος αυτου 200 ευρω.(δεν γνωριζω ποσο κοστιζει κατο τετοιο)

ο διαχειριστης δεν βγαζει ποτε αναλυτικη κατασταση κοινοχρηστων,ουτε δινει καποια αποδειξη για την εισπραξη τους με αποτελεσμα να πληρωνουμε οσο μας λεει.

του ζητησα να βγαλει μια κατασταση για την αλλαγη του πινακα,ποσο αντιστοιχει στον καθενα,αλλα αρνηθηκε λεγοντας μου πως θα πληρωσουμε μονο οσα διαμερισματα κατοικουνται τωρα ,δλδ 7/14.

οταν του ειπα να επικοινωνησει με ολους,μου ειπε πως δεν εχει χρονο,γυρναει αργα καθε μερα και δεν μπορει..επισης μου ανακοινωσε πως πρεπει να μαζευτουν αμεσα τα λεφτα(εως την τριτη) γτ δεν μπορει η καθαριστρια να ερχεται χωρις να εχει φως στις σκαλες(την ημερα η οικοδομη εσωτερικα ειναι πολυ φωτεινη λογω παραθυρων κτλ) γιαυτο και της ειπε να μην ερχεται μεχρι να την ειδοποιησει..

τι μπορω να κανω?ειλικρινα βαρεθηκα να πληρωνω μονο εγω(τον περασμενο μηνα μου ζητησε 15ε για λογαριασμο ρευματος που μετεπειτα εμαθα πως ηταν 54ε)

 

Μπορεις να γινεις εσυ διαχειριστρια, αν εχεις ελευθερο χρονο βεβαια.Εμεις αυτο καναμε πριν καποια χρονια και ησυχασαμε.Παντως το να μη δεχεται να σας δειξει αποδειξεις ειναι πολυ υποπτο.Στη δικια μας πολυκατοικια εχουμε βαλει ενα πινακα ανακοινωσεων με μια κολλα Α4 με τις δαπανες στην οποια αναγραφεται το συνολικο ποσο, το αντιτιμο που θα πληρωσει ο καθενας και φωτοτυπια της αποδειξης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεστε σε κάποια εταιρεία διαχείρισης ώστε τα πάντα να γίνονται με απόλυτη διαφάνεια; Αν ο διαχειριστής σας δεν έχει χρόνο και δε μπορεί να είναι τυπικός, δε βλέπω άλλη λύση. Πάντως πολύ ύποπτος μου φαίνεται ο κ. Χαλακατεβάκης σου.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανικό, ώστε να γνωματεύσει εγγράφως για τα αίτια της διαρροής και υγρασίας. Μία δικαστική διαμάχη είναι σαν το ποδόσφαιρο : πρώτα φροντίζεις να μην φας γκολ και μετά να βάλεις..

 

Καλό θα είναι επομένως να έχεις μία τέτοια γνωμάτευση πριν αρχίσετε τις επιθέσεις, ώστε να μπορείς να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου πάνω σε αυτήν.

 

Αναφορικά με τα έξοδα αποκατάστασης της ταράτσας, πάντοτε αυτά θα χρεώνονται βάση χιλιοστών συμμετοχής ενός εκάστου στις κοινές δαπάνες..

 

Πέρα από την διαρροή και την υγρασία,δεν είναι παράνομο να μπει τζάκι εκ των υστέρων; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεστε σε κάποια εταιρεία διαχείρισης ώστε τα πάντα να γίνονται με απόλυτη διαφάνεια; Αν ο διαχειριστής σας δεν έχει χρόνο και δε μπορεί να είναι τυπικός, δε βλέπω άλλη λύση. Πάντως πολύ ύποπτος μου φαίνεται ο κ. Χαλακατεβάκης σου.
γιατι αγαπητε συναδελφε δεν δεχονται!θεωρουν τα 2-3 ε που θα δινουν επιπλεον, υπερβολικο ποσο!!

να επισημανω πως ο πινακας οντως δεν κοστιζει τοσο.ρωτησα και μου ειπαν πως εφοσον η οικοδομη δεν εχει ασανσερ και στον πινακα ουσιαστικα θα ειναι μονο το φως στους διαδρομους,θελει ενα διακοπτακι(μπορει να μου το ειπαν και αλλιως) που το κοστος αγορας του δεν ξεπερνα τα 10ε(ουτε καν 5!!)...

 

δευτερα θα καλεσω κι εγω ηλεκτρολογο γιατι μου φαινεται καποιος παει ΠΑΛΙ να βγαλει μιζα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την διαρροή και την υγρασία,δεν είναι παράνομο να μπει τζάκι εκ των υστέρων; :worry:

 

Ασφαλώς και είναι παράνομο, τόσο διοικητικώς (βλ. Πολεοδομία) όσο και από απόψεως Αστικού Δικαίου (βλ. κανον.πολυκ. και σχέσεις ιδιοκτητών κατ' ορόφους). Πλην όμως, στην περίπτωση της υγρασίας, θα πρέπει να αποδείξει κάποιος, ότι η εμφάνιση υγρασίας τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με την συγκεκριμένη κατασκευή και δεν αρκεί απλώς και μόνον το παράνομόν της...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και είναι παράνομο, τόσο διοικητικώς (βλ. Πολεοδομία) όσο και από απόψεως Αστικού Δικαίου (βλ. κανον.πολυκ. και σχέσεις ιδιοκτητών κατ' ορόφους). Πλην όμως, στην περίπτωση της υγρασίας, θα πρέπει να αποδείξει κάποιος, ότι η εμφάνιση υγρασίας τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με την συγκεκριμένη κατασκευή και δεν αρκεί απλώς και μόνον το παράνομόν της...

Εαν παλαιοτερα,δεν υπηρχε η υγρασια,και εμφανιστηκε μετα την κατασκευη του τζακιου,προφανως και ειναι αυτο η αιτια.

Ουτως η αλλως,κανε μια καταγγελια στην πολεοδομια,και αστον να τραβιεται,και ριχτου και την αγωγη του,και να δεις τι ωραια που θα μαλακωσει και θα γινει αμνος...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σας χαιρετώ και θα μπώ κατευθείαν στο πρόβλημα μου...

Είμαι ιδιοκτήτης σε μια καινούργια πολυκατοικία και στο καταστατικό της αναφέρει οτι ο διαχειριστής εκλέγεται απο την γενική συνέλευση και θα πρέπει να μπούνε υποχρεωτικά όλοι οι ιδιοκτήτες χωρίς όμως να αναφέρει την σειρά εκλογής τους.Αυτή την στιγμή δεν έχουν μπει ούτε οι μισοί ιδιοκτήτες στο πόστο του διαχειριστή (έχει μπεί σχεδόν το 1/3 απο αυτούς).Παρόλα αυτά όμως κάνανε Γενική

Συνέλευση με θέμα εκλογή νέου Διαχειριστή και χωρίς να είμαι παρών στην γενική συνέλευση (λόγω ανηλειμένων υποχρώσεων-είμαι φαντάρος και είχα υπηρεσία την συγκεκριμένη μέρα) μου ανακοινώσανε με το πρακτικό της συνέλευσης οτι θα είμαι ο νέος διαχειριστής και να παραλάβω άμεσα την διαχείριση της πολυκατοικίας.Φυσικά εγώ δεν μπορώ,αυτή την περίοδο,εκτων πραγμάτων και επίσης δεν επιθυμώ διοτι δεν είμαι σε θέση να ανταποκριθώ αποτελεσματικά σαν διαχειριστής.Επίσης αναφέρουν οτι θα κινηθούν με νομικά μέσα αν δεν αναλάβω.Δεν ξέρω αν το κάνουν για να με φοβίσουν και να υποχρεωθώ να αναλάβω την διαχείριση ή αν το κάνουν γιατι όντως αυτό ισχύει νομικά.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1)Έχω το δικαίωμα να αρνηθώ Και αν ναι υπάρχει κάποιος νόμος γι'αυτό?

2)Πόσο νόμιμο είναι να παίρνουν αποφάσεις για μένα χωρίς να είμαι παρών?

2)Για να αναλάβει κάποιος την διαχείριση δεν πρεπει πρώτα να δεχτεί να παραλάβει και να υπογράψει τα απαραίτητα

βιβλία?

3)Τί με συμβουλεύετε να κάνω αν συνεχίσουν να επιμένουν και να απειλούν?

Ευχαριστώ για τις οποιεσδήποτε απαντήσεις!:)

Aν θέλεις ενημέρωσέ μας.

Ανέλαβες τελικά διαχειριστής ?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ειναι πολυ ασχετο το θέμα.

Μένω σε μια πολυκατοικια 2οροφων (6 διαμερισματα). Στην πολυκατοικια μενω εγω (1 διαμερισμα), η μητερα μου(1 διαμερισμα), η οικογενεια της αδερφή μου (1 διαμερισμα) και αλλα 3 διαμερισματα ημιτελη.

Σημειωση: υπαρχουν και 3 μαγαζια στο ισογειο.

Μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε κατι ιδιαιτερο η πολυκατοικια και τις αποφασεις τις κουβεντιαζαμαι οικογενιακός.

Ομως τωρα θα ήθελα να μπει καποιος διαχειριστής και να υπαρχει κανονισμός πολυκατοικιας για να υπαρχει νομιμα αποφαση γενικης συνελευσης ιδιοκτητων της πολυκατοικιας.

Ποια η διαδικασια συστασης διαχειρισης της πολυκατοικιας και συσταση καταστατικου;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ.

ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΠΟΥ Ο ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΜΕ 5 ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚ.ΤΟΝ ΔΙΚΟΜΑΣ ΧΩΡΟ Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΡΙΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΟ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΜΕΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤ. ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ (ΧΟΡΤΑ, ΜΠΑΖΑ,ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ)ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΠΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝΤΑΠΟΚΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚ.ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:cry::cry:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

TONTZENA καλώς ήλθες..:)

σε παρακαλώ πολύ να μην γράφεις με κεφαλαίους χαρακτήρες, γιατί είναι κουραστικοί στην ανάγνωση και ''δηλώνουν'' ότι φωνάζεις..:)

thanks..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:

 

Πριν ενα περιπου μηνα εβαλα σε ενα καταστημα που διατηρω στο ισογειο πολυκατοικιας μια τεντα. Μετα απο μια εβδομαδα ηρθε η διαχειριστρια (ευγενικοτατη) και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαζω το πανι γιατι ο κανονισμος της πολυκατοικιας προβλεπει μονο λευκα χρωματα.

Η ερωτηση μου ειναι αν υποχρεουμε να συμμορφωθω με τον κανονισμο της πολυκατοικιας την στιγμη που ειμαι καταστημα και οχι διαμερισμα καθως και την στιγμη που κανεις δεν μου εδωσε ποτε να διαβασω τον κανονισμο τον οποιο και εχει προαποφασισει η πολυκατοικια πριν εγω αγορασω το καταστημα.

Αν τελικα πρεπει να προβω σε αλλαγη μπορω να διεκδικησω ποσοστο η συνολο του προσθετου εξοδου απο την πολυκατοικια?

 

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ.

ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΠΟΥ Ο ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΜΕ 5 ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚ.ΤΟΝ ΔΙΚΟΜΑΣ ΧΩΡΟ Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΡΙΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΟ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΜΕΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤ. ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ (ΧΟΡΤΑ, ΜΠΑΖΑ,ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ)ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΠΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝΤΑΠΟΚΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚ.ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:cry::cry:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Το υγειονομικο της νομαρχίας νομίζω σε πρώτη φάση και μετά σε ένα δικηγόρο για τα περαιτέρω (αν δεν συμμορφωθούν), νομίζω...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Tο υγειονομικο της νομαρχιας ερχεται μονο για νερα υπονομων ..

 

ετσι μου ειχαν πει τουλαχιστον,για ολα τα αλλα παραπεμπουν σε δικηγορο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...