Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω,ναι και στα δυο που ρωτας.

 

Με το έτσι θέλω δεν ζητάνε βέβαια χρήματα,αλλά δεν πρέπει εύκολα να κατηγορούμε κάποιον χωρίς αποδείξεις αν δεν ξέρουμε ακριβώς τι έχει γίνει

ή τι έστω έχει ειπωθεί μεταξύ τους. :!:

 

Θα πρέπει λοιπόν να μάθεις αν όντως δεν υπάρχει καμιά απόφαση ΓΣ να αλλάξουν το ανελκυστήρα ,δεν υπάρχει απόδειξη είσπραξης ,και απλά το θέμα

δεν καθυστερεί για κάποιους λόγους, και γι'αυτό αναφέρει ο διαχειριστής "δεν ξέρει τι θα γίνει" κλπ

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα.εμενα με ενοικιο για 11 χρονια σε ενα δυαρι,συμβολαιο καναμε πριν 11 χρονια και δεν τους ξανα ειδα απο τοτε.εστελνα τα χρηματα μεσο τραπεζης και το δηλωναμε στην εφορια.εφυγα πριν 15 μερες και τις χρωσταω 4 ενοικια.αυτοι απηλουν οτι θα το πανε δικαστηκος το θεμα,αλλα ακομα δεν εχουν κανει τιποτα.μπορουν να διεκδικισουν αυτα τα χρηματα?ενα μηνα πριν φυγω μου στηλανε εξωδικη δηλωση-προσκληση και οχληση,απετοντας να πληρωθουν τα 4 ενοικια.ξερει κανεις τι γινετε σε τετειες περιπτωσεις?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εμενα με ενοικιο για 11 χρονια σε ενα δυαρι,συμβολαιο καναμε πριν 11 χρονια και δεν τους ξανα ειδα απο τοτε.εστελνα τα χρηματα μεσο τραπεζης και το δηλωναμε στην εφορια.εφυγα πριν 15 μερες και τις χρωσταω 4 ενοικια.αυτοι απηλουν οτι θα το πανε δικαστηκος το θεμα,αλλα ακομα δεν εχουν κανει τιποτα.μπορουν να διεκδικισουν αυτα τα χρηματα?ενα μηνα πριν φυγω μου στηλανε εξωδικη δηλωση-προσκληση και οχληση,απετοντας να πληρωθουν τα 4 ενοικια.ξερει κανεις τι γινετε σε τετειες περιπτωσεις?

 

Φυσικα και μπορουνν να τα διεκδικησουν αλλα δυσκολο να τα παρουν και αν τα παρουν σε πολυ καιρο.Βρες μια συμβιβαστικη λυση.Εσυ θα ηθελες να σου αφησουν φεσι ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα πιστευω οτι δεν τα δικαιουνται,ουτε το ενοικιο κατεβαζαν τοσους μηνες που τους παρακαλουσα,ουτε το συμβολαιο το ειδα ποτε και εχανα καθε χρονο την επιδοτηση
Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα πιστευω οτι δεν τα δικαιουνται,ουτε το ενοικιο κατεβαζαν τοσους μηνες που τους παρακαλουσα,ουτε το συμβολαιο το ειδα ποτε και εχανα καθε χρονο την επιδοτηση

 

Αυτο δεν το ειπες απο την αρχη και ειναι πολυ σοβαρο.Για να διεκδικησουν κατι πρπει να εχουν συμβολαιο θεωρημενο απο εφορια.Γιατι δεν το ζηταγες κι εσυ ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ειπες απο την αρχη και ειναι πολυ σοβαρο.Για να διεκδικησουν κατι πρπει να εχουν συμβολαιο θεωρημενο απο εφορια.Γιατι δεν το ζηταγες κι εσυ ?

 

πριν 11 χρονια που υπογραψαμε το συμβολαιο,αφου πεσανε οι υπογραφες μου ειπανε οτι θα μου το φερνανε την επομενη μερα για να το περασουν απο την εφορια......απο τοτε δεν τους ξανα ειδα

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 χρονια που υπογραψαμε το συμβολαιο,αφου πεσανε οι υπογραφες μου ειπανε οτι θα μου το φερνανε την επομενη μερα για να το περασουν απο την εφορια......απο τοτε δεν τους ξανα ειδα

 

Εχεις κι εσυ πολυ μεγαλη ευθυνη.Γιατι να χασεις τοσα χρονια επιδοτηση αν την δικαιουσουνα ?Να σταματαγες να πληρωνεις ζητωντας εδω και τωρα το χαρτι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το οτι δεν σου δωσανε το συμβολαιο η το οτι δεν μειωνανε το ενοικιο. Απο τη στιγμη που ειχες την χρηση του διαμερισματος οφειλεις να πληρωσεις, οπως και να χει αν δεν εχεις καποιο ακινητο στο ονομα σου το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα το προχωρησουν. Το σιγουρο ειναι ομως οτι θα εκχωρησουν τα μισθωματα που δεν πληρωσες στην Εφορια τα οποια θα βεβαιωθουν ως φορο στο ονομα σου.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το οτι δεν σου δωσανε το συμβολαιο η το οτι δεν μειωνανε το ενοικιο. Απο τη στιγμη που ειχες την χρηση του διαμερισματος οφειλεις να πληρωσεις, οπως και να χει αν δεν εχεις καποιο ακινητο στο ονομα σου το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα το προχωρησουν. Το σιγουρο ειναι ομως οτι θα εκχωρησουν τα μισθωματα που δεν πληρωσες στην Εφορια τα οποια θα βεβαιωθουν ως φορο στο ονομα σου.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

Με αυτο ομως χανουν καθε δικη τους απαιτηση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 χρονια που υπογραψαμε το συμβολαιο,αφου πεσανε οι υπογραφες μου ειπανε οτι θα μου το φερνανε την επομενη μερα για να το περασουν απο την εφορια......απο τοτε δεν τους ξανα ειδα

 

δηλαδη 11 χρονια δεν μπορεσες να κανονισεις ενα ραντεβου? και τωρα η απορια σου ειναι πως θα γλυτωσεις τα 4 ενοικια που εισια υποχρεωμενη να πληρωσεις? ωραια η λογικη σου παντως. δεν μου κατεβαζαν το ενοικιο αρα τους τραβαω ενα φεσι 4 μηνων και τα πατσιζουμε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ποιος στο ειπε αυτο;

Εκτος του οτι το μισθωτηριο θεωρειται εστω και εκπροθεσμα στη ΔΟΥ με ενα προστιμο 60 ευρω, ο εγγραφος τυπος στη μισθωση ειναι αποδεικτικος και οχι συστατικος οποτε αποδεικνυεται με μαρτυρες. Συμπερασμα: δεν θα εχει κανενα προβλημα στο δικαστηριο.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά προανέφερε ο φίλος παραπάνω, ο έγγραφος τύπος στην μίσθωση δεν είναι υποχρεωτικός...

 

Περαιτέρω, σύμφωνα με τον Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, εάν εντός μηνός από την επίδοση της εξωδίκου κοινοποιήσεως, καταβληθούν τα οφειλόμενα μισθώματα πλέον εξόδων, η δίκη περί αποδόσεως μισθίου δεν μπορεί να συνεχισθεί...αυτό όμως ισχύει μόνον για μία φορά...

 

Εάν επαναληφθεί, ή ο μισθωτής καταβάλλει τα οφειλόμενα μετά την πάροδο του μηνός, ο εκμισθωτής δικαιούται να αιτηθεί την απόδοση του μισθίου εκδίδοντας διαταγή αποδόσεως...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη 11 χρονια δεν μπορεσες να κανονισεις ενα ραντεβου? και τωρα η απορια σου ειναι πως θα γλυτωσεις τα 4 ενοικια που εισια υποχρεωμενη να πληρωσεις? ωραια η λογικη σου παντως. δεν μου κατεβαζαν το ενοικιο αρα τους τραβαω ενα φεσι 4 μηνων και τα πατσιζουμε

 

Έλα ντε! Τι λογική είναι αυτή!

 

Νομικά δεν ξέρω αν έχεις ή έχει πρόβλημα με το συμβόλαιο που δεν υπάρχει αλλά από τη στιγμή που το δηλώνεις και το δηλώνει κανονικά στην εφορία είναι ψιλό κατοχυρωμένος. Και εγώ είχα ενοικιαστή ένα χρόνο χωρίς συμβόλαιο (είχε λήξει, τριετές) και κάναμε μετά από ένα χρόνο πάλι. Το δήλωνα κανονικά όμως στην εφορία και δεν είδα να παραπονεθεί (η εφορία) που δεν είχαμε συμβόλαιο. Το ότι κάνεις χρήση του διαμερίσματος προφανώς φαίνεται από τους λογαριασμούς ΔΕΚΟ.

 

Πάντως καλά θα κάνει να πάει να εκχωρήσει στην εφορία τα ενοίκια. Δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι του καπνίζει και να παίζει με τη περιουσία του άλλου.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλω καποια εξω,που εχει να πληρωσει απο το Δεκεμβριο,ποσο χρονο θελει,και τι λεφτα χρειαζονται;Η κοπελα ειναι Πολωνικης καταγωγης.

Επειδη δε παιρνει ρευμα απο τα κοινοχρηστα,λογω του οτι ειναι το διαμ/σμα που εμενε παλια ο θυρωρος,και υπαρχει ενδιαμεσος μετρητης,και επειδη δεν ανοιγει καν να μιλησουμε για να δω τι θα κανω,ως διαχειριστης,μπορω να φερω εναν ηλεκτρολογο,να κοψει το ρευμα απο τον πινακα των κοινοχρηστων;

Δυο δικηγορους που ρωτησα,μου ειπαν να το κανω.

Για πειτε κατι,γιατι δεν μπορω να αντιμετωπισω κατι τετοια και αγχώνομαι φοβερά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ρωτησες δικηγορους και σου ειπαν να το κανεις προσαπθησε να δεις τι θα γινει , αλλα πρεπει να ειναι σιγουροι οι δικηγοροι και να τους εξηγησεις πολυ καλα την περιπτωση , δεν τις εχεις δει καθολου ? δεν την εχεις πετυχει πουθενα στο ''μπες'' ''βγες'' απο το διαμερισμα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν καθεται να μιλησει,φευγει τρεχοντας.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογίσεις : 1 μήνα από την πάροδο κοινοποίησης εξωδίκου προσκλήσεως να πληρώσει τα οφειλόμενα μισθώματα + 15-20 ημέρες ώσπου να εκδοθεί η διαταγή απόδοσης μισθίου από Πρωτ. Αθηνών, + 20 εργάσιμες ημέρες για την τελεσιδικία της διαταγής απόδοσης + 30 ημέρες ο μήνας Αύγουστος που δεν υπολογίζεται στις προθεσμίες λόγω των δικαστικών διακοπών = περίπου 3 μήνες...αναφορικά με την αμοιβή..ο καθένας μπορεί να ζητήσει ό,τι θέλει...ένα λογικό ποσό φρονώ ότι είναι 650-800 ευρώ... Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου από Πρωτ. Αθηνών μπορεί να κάνει και 2+ μήνες ανάλογα τον φόρτο εργασίας.:)
Link to comment
Share on other sites

Η διαταγη αποδοσης μισθιου στο Πρωτοδικειο Αθηνων κανει 10 με 15 μερες! (Χθες εβγαλα μια)

Οσο για τον φιλο με την αλλοδαπη στο δωματιο του θυρωρου ισως δεν εξηγησε επακριβως στους δικηγορους τα πραγματικα περιστατικα καθως αυτο που θελει να κανει φερει τα στοιχεια της αυτοδικιας που απαγορευεται ενω μπορει επισης να του αποδωθει το αδικημα της εκθεσης αν απο την διακοπη προκυψουν δυσαρεστες καταστασεις (υπερβολικη ζεστη, αδυναμια παρασκευης φαγητου) για την.μισθωτρια και ιδιατερα τα τεκνα της αν εχει. Δικη μου συμβουλη να ενεργειτε παντα στα πλαισια δικαστικων αποφασεων και οχι αυτοβουλως.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για τέτοιους λόγους που αναφέρεις πολλές διαταγές έχουν και κοινωνικά κριτήρια και βγαίνουν όποτε θέλουν, καθώς χρειάζονται σκέψη.... Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι είναι αυτά που λές?

Τι σκέψη θέλει η διαταγή απόδοσης μισθίου?

Ο αντίδικος δεν παρίσταται, όλα προκύπτουν εξ εγγράφων που προσκομίζει ο αιτών ενώ μέχρι και η απόφαση είναι γραμμένη από τον δικηγόρο και ο Δικαστής την υπογράφει και συμπληρώνει το όνομα του.

Κοινωνικά κριτήρια στα πλαίσια αυτής της διαδικασίας δεν χωρούν αν δεν πλήρωσε εντός μηνός από του εξωδίκου βγαίνει η διαταγή.

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

15 εργάσιμες μέρες μέρες κάνει μια διαταγή στα ειρηνοδικεία για μικρά ποσά.Αν εσύ έτυχες στην περίπτωση στο πρωτοδικείο....:)

Επειδή δεν παρίσταται ο αντίδικος έχει δικαίωμα να μπορεί να την προσβάλει ,αν τον συμφέρει ,οπότε είναι σαν να μην υπάρχει, ώσπου

να ξεκαθαρίσει το θέμα....Σε πολλες περιπτώσεις (κυρίως για μεγάλα ποσά ) ο δικαστής ζητά διεκρινήσεις και από τον αντίδικο,καί όχι μόνο

από έγγραφα .Περισσότερα θα σου πει δικηγόρος που ξέρει ,και όχι αυτοί που λένε ,τα εύκολα σαν διαδικασία (για τα χρήματα) ..:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η διαταγη αποδοσης μισθιου στο Πρωτοδικειο Αθηνων κανει 10 με 15 μερες! (Χθες εβγαλα μια)

Οσο για τον φιλο με την αλλοδαπη στο δωματιο του θυρωρου ισως δεν εξηγησε επακριβως στους δικηγορους τα πραγματικα περιστατικα καθως αυτο που θελει να κανει φερει τα στοιχεια της αυτοδικιας που απαγορευεται ενω μπορει επισης να του αποδωθει το αδικημα της εκθεσης αν απο την διακοπη προκυψουν δυσαρεστες καταστασεις (υπερβολικη ζεστη, αδυναμια παρασκευης φαγητου) για την.μισθωτρια και ιδιατερα τα τεκνα της αν εχει. Δικη μου συμβουλη να ενεργειτε παντα στα πλαισια δικαστικων αποφασεων και οχι αυτοβουλως.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

Γι αυτο και εγω εγραψα αν τα εχει εξηγησει ολα καλα στους δικηγορους , πολλες φορες καποια πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα απο οσο φαινονται , και μπορει να κανεις καποιες κινησεις που θα σου γυρισουν boomerang , οποτε καλυτερα ειναι οσες λεπτομεριες γνωριζουμε ή εχουν συμβει να τις αναφερουμε στον δικηγορο .

Link to comment
Share on other sites

15 εργάσιμες μέρες μέρες κάνει μια διαταγή στα ειρηνοδικεία για μικρά ποσά.Αν εσύ έτυχες στην περίπτωση στο πρωτοδικείο....:)

Επειδή δεν παρίσταται ο αντίδικος έχει δικαίωμα να μπορεί να την προσβάλει ,αν τον συμφέρει ,οπότε είναι σαν να μην υπάρχει, ώσπου

να ξεκαθαρίσει το θέμα....Σε πολλες περιπτώσεις (κυρίως για μεγάλα ποσά ) ο δικαστής ζητά διεκρινήσεις και από τον αντίδικο,καί όχι μόνο

από έγγραφα .Περισσότερα θα σου πει δικηγόρος που ξέρει ,και όχι αυτοί που λένε ,τα εύκολα σαν διαδικασία (για τα χρήματα) ..:)

 

Στο ειρηνοδικειο Αθηνων κανει 3-4 μερες και στο Πρωτοδικειο κανει οσο σου ειπα. Δεν ειναι θεμα περιπτωσης αλλα ο κανονας, μην μπερδευεσαι με τις κλασικες διαταγες πληρωμης και μιας και δεν εισαι δικηγορος ακου και εναν δικηγορο που ασχολειται καθημερινα με αυτα τα θεματα και δεν ειναι απο αυτους που τα λεει ευκολα για να παιρνει τα χρηματα.

 

Οσο γι αυτα που λες οτι ο δικαστης καλει τους διαδικους οταν ειναι μεγαλα τα ποσα απλα δεν ισχυουν και μην επιμενεις. Φυσικα μπορει να κανει ανακοπη και αναστολη ο μισθωτης αλλα αφου βγει η διαταγη.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...