Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

πολυ βολικοι τελικα οι φρες λουκ απο αποψη εφαρμογης.

αλλα παρολο που δεν εχω μυωπια,βλεπω θολα οταν τους φοραω.τοσο που λεω ασταδιαλα καλυτερα να βλεπω καλα παρα το χρωμα οσο ωραιο κιανειναι.δηλαδη αν ηταν και μυωπικοι,τιποτα δε θα εβλεπα.

τωρα πρωτοαρχισα να φοραω χρωματιστους,μονο για το χρωμα.ξερει κανεις αν η θολουρα αυτη ειναι φυσιολογικη τις πρωτες φορες & αν συνηθιζεται?

 

αυτό με την θολούρα που λες το έχω ακούσει και απο άλλα άτομα, αλλά σε εμένα ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα θολούρας όταν τους φορούσα... Η θολούρα προφανώς παρατηρείται περισσότερο σε σκοτάδι που η κόρη μεγαλώνει και το οπτικό πεδίο περιορίζεται απο το χρώμα... Στο φως κανονικά δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα... Ελπίζω να είναι προσωρινό και να μην συνεχίσεις να βλέπεις θολά... τελικά με την τρύπα όλα οκ ε??? δεν έχουν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι η τρυπα οκ δεν υπαρχει σαυτους.αλλα μαλλον δεν ηταν αυτο το προβλημα,τσαμπα φαγωθηκα,ειτε με τρυπα ειτε χωρις η ιδια ******* ειναι τελικα
Link to comment
Share on other sites

ναι η τρυπα οκ δεν υπαρχει σαυτους.αλλα μαλλον δεν ηταν αυτο το προβλημα,τσαμπα φαγωθηκα,ειτε με τρυπα ειτε χωρις η ιδια ******* ειναι τελικα

 

μπορεί απλά να μην κάνουν για 'σένα... να μην σε βολεύουν οι έγχρωμοι... καλύτερα παράτησε το το θέμα με τους έγχρωμους αφού δεν σου κάθεται...

Link to comment
Share on other sites

http://www.lens.com/

από εδώ?

ευχαριστώ. σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θα πάρω για πρώτη φορά φακούς από Online shop...

 

Είχα αγοράσει από αυτό το site παλιά. Μια χαρά μου είχαν έρθει. Είχα πάρει τους Purevision που τους είχε σε πολύ καλη τιμή να τους δοκιμάσω. Δυστηχώς όμως δεν με βόλεψαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια και Χρόνια Πολλά!

Χρησιμοποιώ τους Air Optix Aqua BC 8.6 DIA 14.2.

Σκέφτομαι να παραγγείλω τους Air Optix For Astigmatism που έχει BC 8.7 και DIA 14.5 μέσω internet.

Θα υπάρχει κανένα πρόβλημα λόγω της διαφοράς των νούμερων(BC/DIA) στους φακούς;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και Χρόνια Πολλά!

Χρησιμοποιώ τους Air Optix Aqua BC 8.6 DIA 14.2.

Σκέφτομαι να παραγγείλω τους Air Optix For Astigmatism που έχει BC 8.7 και DIA 14.5 μέσω internet.

Θα υπάρχει κανένα πρόβλημα λόγω της διαφοράς των νούμερων(BC/DIA) στους φακούς;

 

Λογικά ναι... αν οι προηγούμενοι φακοί σου ήταν απο συνταγή γιατρού και ήταν ακριβώς στα μέτρα σου, οι διαφορά με τους καινούριους θα είναι μεγάλη, και σε διάμετρο και σε καμπυλότητα... Εγώ πάντως είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα μια φορά που το επιχείρησα... Βέβαια δεν αντιδρούν όλα τα μάτια με τον ίδιο τρόπο, και ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις εναλλαγές στην καμπυλότητα... Τώρα το αν είναι υγιεινό να φοράς διαφορετική καμπυλότητα από την κανονική σου δεν το γνωρίζω... Αλλά το να μετατοπίζονται από τη θέση τους (μια από τις αντενδείξεις) δεν νομίζω πως είναι και το καταλληλότερο για τα μάτια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια απο τους γνώστες στην ηλεκτρονική αγορά φακών επαφής.Θέλω να πάρω τους Air Optix Aqua και έχω κατασταλάξει απο άποψη τιμών στα εξής 2 site:http://www.visiondirect.co.uk/product.php?xProd=208 και http://www.lensdiscounters.com/contact_lenses/CLO2ACV/Air-Optix-Aqua.html.

Η πρώτη μου απορία έχει να κάνει με το ποιο site προτείνετε απο άποψη εξυπηρέτησης, εξόδων αποστολής κλπ. και η δεύτερη με τον αριθμό των φακών που έχει το πακέτο μέσα.Στα κατάστημα οπτικών μου είπαν για 3 φακούς ενώ στα συγκεκριμένα site βλέπω πως εχουν 6.

Edited by teaph
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω αγοράσει πολλές φορές από το LensDiscounters. Με αποστολή μέσω USPS ποτέ δεν χρειάστηκε να πληρώσω δασμούς, το δέμα ερχόταν πάντα με το ταχυδρομείο κανονικά. Μόνο μια φορά βρήκα στο πακέτο σφραγίδα στο κουτί από το Τελωνείο Θεσσαλονίκης με την ένδειξη "ελεύθερο", χωρίς να έχει ανοιχτεί.
Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή σύντομα θα χρειαστώ ανεφοδιασμό σε φακούς, κι έχω ξεμείνει από γυαλιά (έσπασαν, και τα έστειλα Ελλάδα για φτιάξιμο, αλλά μ'αυτά που γίνονται στη χώρα, δεν ξέρω πότε θα παραδωθούν) ... ποιο είναι το φθηνότερο για να πάρω Baush&Lomb (είναι οι μοναδικοί που με βολεύουν λόγω διαμέτρου);

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πριν απο λιγο καιρο σε καταστημα οπτικων μου εδωσαν ενα ζευγαρι acuvue oasys λεγοντας οτι αφήνουν περισσότερο οξυγόνο να περασει στο ματι και οτι γενικα ειναι 1000 φορες καλυτεροι απο τους αγαπημενους μου μηνιαίους soflens.ειπα και εγω σημερα να τους δοκιμασω...τα αποτελεσματα οχι τα αναμενομενα..το μονο καλο που εχουν αυτοι οι φακοι ειναι οτι ειναι πολυ λεπτοι και δεν τους νιωθεις καν στο ματι κατα τα αλλα δεν ενιωσε την ενυδατωση που περιμενα ισα-ισα ενιωσα τα ματια μου ξερα τη στιγμη που τους εβαλα(δεν εχω ιδιαιτετο προβλημα ξηρότητας στα ματια)αλλα το μεγαλο γελιο ηρθε οταν θέλησα να τους βγαλω!ρε παιδια δεν βγαιναν με τιποτα!βεντουζα!!εγω εχω συνηθίσει με soflens που πεταγονται κατευθειαν..το αποτελεσμα?τα ματια μου ερεθιστικα καργα και για σημερα δεν θα βαλω φακους και θα ειμαι με τεχνητά δακρια:cry:

μην ξανακουσω για acuvue..σκοτωνω ανθρωπο:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς η πολύωρη χρήση φακών δεν επιτρέπει στο μάτι να οξυγονωθεί και προκαλεί ξηρότητα.Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια είχα αντικαταστήσει πλήρως τα γυαλιά με τους φακούς.Τους φορούσα από τη στιγμή που ξυπνούσα μέχρι το βράδυ που έπεφτα για ύπνο.

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

 

Το αποτέλεσμα ήταν τα μάτια μου να κοκκινίσουν,παρόλο που δεν ένιωθα κάποια ενόχληση από τους φακούς.

 

Τελικά αγόρασα γυαλιά και όταν είμαι μέσα στο σπίτι δεν φοράω πια καθόλου φακούς.Μόνο όταν βγαίνω έξω.Έτσι σιγά σιγά καλυτέρευσα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς η πολύωρη χρήση φακών δεν επιτρέπει στο μάτι να οξυγονωθεί και προκαλεί ξηρότητα.Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια είχα αντικαταστήσει πλήρως τα γυαλιά με τους φακούς.Τους φορούσα από τη στιγμή που ξυπνούσα μέχρι το βράδυ που έπεφτα για ύπνο.

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

 

Το αποτέλεσμα ήταν τα μάτια μου να κοκκινίσουν,παρόλο που δεν ένιωθα κάποια ενόχληση από τους φακούς.

 

Τελικά αγόρασα γυαλιά και όταν είμαι μέσα στο σπίτι δεν φοράω πια καθόλου φακούς.Μόνο όταν βγαίνω έξω.Έτσι σιγά σιγά καλυτέρευσα.

 

'Οντως μπορείς να πάθεις μεγάλο πρόβλημα από τη συνεχή - καθημερινή χρήση φακών ... πόσο μάλλον να φτάσεις σε σημείο να μην τους βγάζεις από τα μάτια σου ...

έχει τύχει σε φίλο μου λόγω σπουδών, να περνάει μερόνυχτα πάνω στον υπολογιστή, χωρίς να βγάζει τους φακούς .. να ξυπνά και να κοιμάται με αυτούς ... το αποτέλεσμα ήταν να πάθει κερατίτιδα σε πολύ σοβαρό βαθμό .. να τρέχει σε γιατρούς και να κάνει θεραπεία για 1.5 χρόνο ... εννοείται ούτε για πλάκα να φορέσει φακούς!!

Θέλει προσοχή, και ορθή χρήση... δεν παίζουμε με τα μάτια .. και την υγεία γενικότερα ..

 

όσο για την cute_eyes (το λέει και το nick σου ...) κρίμα δεν είναι να τα χαλάσεις τα cute ματάκια σου από τους φακούς;

 

Εγώ έχω προσέξει ότι δεν μου ταιριάζουν όλοι οι φακοί .. υπάρχει μάρκες που δεν τις αντέχω ούτε δευτερόλεπτο στο μάτι μου ... άσε δε αυτή η βεντούζα, βγάζοντας τους.. προκαλεί ανατριχίλα .. και μου προκαλούν και μένα ξηρότητα, κτλ ..

Θα'λεγα, αν έχεις "κολλήσει" με μία μάρκα και είσαι ευχαριστημένος/η και δεν σου προκαλεί και προβλήματα - πάνω απ' όλα - να συνεχίζεις με αυτή ... κι άσε τα πειράματα γιατί δεν βγαίνουν πάντα σε καλό .. έτσι κάνω κι εγώ δηλαδή ....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλα λετε..απλα με επιασε η περιεργια.τους φακους του συγκεκριμενους τους φορεσα για 2 ωρες(τοσο αντεξα..).τερμα τα πειραματα!!μενω με τη κλασικη μου μαρκα μεχρι να μας χωρισει το laser!!χαχαχαχα

καλε βρε mariel19 πως κοιμοταν ο φιλος σου με φακους?δεν τον ενοχλουσαν???

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι φακοι επαφης δεν ειναι ιδιοι. Διαφερουν σε μεγεθος, καμπυλοτητα,διαμετρο,υλικο κατασκευης,περιεκτικοτητα σε νερο. Ο φακος που ταιριαζει σε μενα δεν σημαινει πως ειναι ο καταλληλος για καποιον αλλο. Οταν αγοραζετε φακους να ζητατε απο τον οπτομετρη να κανει πρωτα κερατομετρια, διαφορετικα η αγορα γινεται στην τυχη. Η κερατομετρια δεν χρεωνεται απο τον οπτομετρη. Τουλαχιστον ετσι κανει ο δικος μου οπτικος στη θεσσαλονικη{***moderated***}. Εγω αγοραζω air optix aqua 18 ευρω το κουτι δηλαδη την τριαδα.Οι φακοι αυτοι μου ελυσαν και το προβλημα κοπωσης που μου δημιουργουσαν οι προηγουμενοι. Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ φακούς επαφής αλλά κυρίως για όταν δεν είμαι σπίτι γιατί τα γυαλιά είναι πιο ξεκούραστα στον υπολογιστή,στην τηλεόραση ίσως και στο διάβασμα.Οπότε θεωρώ πως έναν συνδυασμός γυαλιών για κάποιες ώρες και φακών επαφής είναι η καλύτερη επιλογή.Μέχρι να πάω λογικά σε λίγα χρόνια(το σκέφτομαι ακόμα)να κάνω μια επέμβαση με laser και μέχρι να έρθει η πρεσβυωπία θα έχω πιστεύω ξεμπερδέψει με γυαλιά και φακούς!!!

Πριν 3 χρόνια όταν πρωτοπήγα να βάλω φακούς σκεφτόμουν κάποια στιγμή να ψάξω κάποια πράγματα που είχα ακούσει όπως ξηρότητα ματιού,ποσότητα δακρύων και κάτι τέτοια,δεν τα θυμάμαι κιόλας καν καλά.

Με έχουνε βολέψει αρκετά οι φακοί που παίρνω και το υγρό καθαρισμού τους κι έτσι δεν το έχω πολυψάξει.

Δεν έχω και αστιγματισμό ή οτιδήποτε άλλο οπότε δεν κάνω και παραγγελία φακών.

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ φακούς επαφής σε καθημερινή βάση εδώ και 8 μήνες περίπου...

Χρησιμοποιώ μηνιαίους οι οποίοι αντέχουν 2 μήνες και παραπάνω στην πραγματικότητα...

Η μόνη βλακεία με τους μηνιαίους φακούς είναι οτί ορισμένες φορές δεν μπορείς να καταλάβεις ποιό μέρος είναι το μέσα και ποιό το έξω...Μια φορά είχε τύχει να χρειαστεί να χρησιμοποιώ τους φακούς 7 μέρες συνεχόμενα χωρίς να τους βγάλω...(ήμουν στην ιταλία 7ήμερη με το σχολείο και είχα ξεχάσει το υγρό το φακών σπίτι...)Η πλάκα είναι οτί δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα,ούτε τσούξιμο ούτε κοκκινήσματα ούτε τπτ....απλά την τελευταία μέρα καταλάβαινα πως ο ένας φακός αν ανοιγόκλεινα πολύ τα μάτια μου κινδύνευε να φύγει...Όταν γύρισα ελλάδα μετά από 2 μέρες πήγα στον οφθαλμίατρο και τα μάτια μου ήταν μια χαρά....οπότε νομίζω πως δεν ισχύει αυτό που λένε οτί αν κοιμηθείς το βράδυ με τους φακούς σου ανεβαίνει η μυωπία...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ φακούς επαφής σε καθημερινή βάση εδώ και 8 μήνες περίπου...

Χρησιμοποιώ μηνιαίους οι οποίοι αντέχουν 2 μήνες και παραπάνω στην πραγματικότητα...

Η μόνη βλακεία με τους μηνιαίους φακούς είναι οτί ορισμένες φορές δεν μπορείς να καταλάβεις ποιό μέρος είναι το μέσα και ποιό το έξω...Μια φορά είχε τύχει να χρειαστεί να χρησιμοποιώ τους φακούς 7 μέρες συνεχόμενα χωρίς να τους βγάλω...(ήμουν στην ιταλία 7ήμερη με το σχολείο και είχα ξεχάσει το υγρό το φακών σπίτι...)Η πλάκα είναι οτί δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα,ούτε τσούξιμο ούτε κοκκινήσματα ούτε τπτ....απλά την τελευταία μέρα καταλάβαινα πως ο ένας φακός αν ανοιγόκλεινα πολύ τα μάτια μου κινδύνευε να φύγει...Όταν γύρισα ελλάδα μετά από 2 μέρες πήγα στον οφθαλμίατρο και τα μάτια μου ήταν μια χαρά....οπότε νομίζω πως δεν ισχύει αυτό που λένε οτί αν κοιμηθείς το βράδυ με τους φακούς σου ανεβαίνει η μυωπία...

 

Υπάρχουν ειδικοί φακοί που μπορείς να κοιμάσαι με αυτούς, αλλά δεν είναι ΟΛΟΙ οι φακοί για να κοιμάσαι με αυτούς. Συμφωνώ πως τα μάτια σου μπορεί να ήταν μετά απο μια εβδομάδα μια χαρά... Τα αποτελέσματα όμως μπορεί να είναι μακροπρόθεσμα. Όταν κοιμόμαστε με φακούς επαφής που δεν είναι κατάλληλοι για ύπνο υπάρχουν παρενέργειες. Όταν κοιμάσαι το μάτι σου δεν ανοιγοκλείνει, όπως όταν είσαι ξύπνιος, παρά παραμένει κλειστό. Έτσι λόγω του ότι δεν οξυγονώνεται γίνεται επιρρεπές σε μολύνσεις και ανάπτυξη μικροβίων όσο φοράς τους φακούς σου κατά την διάρκεια του ύπνου. Προσέχετε για να έχετε. Τα μάτια δεν είναι παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένα καλό online μαγαζί που να στέλενει Ελλάδα φακούς επαφής;

 

Της Cooper Vision θέλω. Εδώ και 2 χρόνια είχα αυτους http://www.sicaras.gr/colenses/ultracomfort.php με καμπυλότητα 8.70 mm και ήταν μια χαρά, αλλά έμαθα ότι καταργήθηκαν και μου πρότειναν αυτούς http://www.sicaras.gr/colenses/silver07.php αλλά η καμπυλότητα είναι 8.60 mm.

 

Λέτε να έχω πρόβλημα;

 

Βρήκα αυτό το κατάστημα. Έχει πάρει κανείς από εδώ;

 

Κανένας ;;;

Link to comment
Share on other sites

honda22 για να μην έχεις λάβει απάντηση στο ερώτημα σου, σημαίνει πως δεν το έχει δει ακόμη κάποιος που να γνωρίζει για να σου απαντήσει.

 

Συνεπώς, υπομονή. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

προβλημα με το καταστημα κανενα, ο φακος ομως ειναι λιγο πιο στενος απο τον προηγουμενο που χρησιμοποιουσες.
Link to comment
Share on other sites

προβλημα με το καταστημα κανενα, ο φακος ομως ειναι λιγο πιο στενος απο τον προηγουμενο που χρησιμοποιουσες.

 

Θα είναι λες αισθητή η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καησπερα παιδια,

 

να κανω μια ερωτηση ?

 

φοραω μηνιαιους φακους εδω και περιπου 7 χρονια (ειμαι 23 τωρα).

γενικα τους εχω συνηθισει.

παλιοτερα επαιρνα συνεχεια τους ιδιους (τους φθηνοτερους).ομως επειδη εβλεπα καποια κουραση/ξηροτητα στα ματια μου, τον τελευταίο καιρό εχω δοκιμάσει αρκετους διαφορετικους.

 

πολυ καλοί μου είχαν φανει οι opticurve που μαλλον ηταν σιλικόνης αν θυμαμαι καλα.

 

προσφατα, αγορασα 6 καινουρια ζευγαρια απο καταστημα οπτικων, προς 12 ευρω το ζευγαρι μαρκας Bausch& Lomb PureVision (balafilcon A).

 

ο οπτικος μου ειπε οτι ειναι και αυτοι σιλικονης, ομως dεν μου φαινονται και τοσο ξεκουραστοι οσο οι αλλοι που προαναφερω. ποια η γνωμη σας ?

 

γενικα τι προτεινετε απο θεμα μηνιαιων φακων ? αυτοι ειναι οι πιο μαλακοι ? αν δοκιμασω καποια στιγμη ετησιους, θα ειναι σιγουρα πιο κουραστικοί ?

 

τελος, υπαρχουν ηλεκτρονικα μαγαζια αξιοπιστα απ οπου να μπορω να παραγγελνω σε χαμηλοτερες τιμες ? (ελληνικα)

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καησπερα παιδια,

 

να κανω μια ερωτηση ?

 

φοραω μηνιαιους φακους εδω και περιπου 7 χρονια (ειμαι 23 τωρα).

γενικα τους εχω συνηθισει.

παλιοτερα επαιρνα συνεχεια τους ιδιους (τους φθηνοτερους).ομως επειδη εβλεπα καποια κουραση/ξηροτητα στα ματια μου, τον τελευταίο καιρό εχω δοκιμάσει αρκετους διαφορετικους.

 

πολυ καλοί μου είχαν φανει οι opticurve που μαλλον ηταν σιλικόνης αν θυμαμαι καλα.

 

προσφατα, αγορασα 6 καινουρια ζευγαρια απο καταστημα οπτικων, προς 12 ευρω το ζευγαρι μαρκας Bausch& Lomb PureVision (balafilcon A).

 

ο οπτικος μου ειπε οτι ειναι και αυτοι σιλικονης, ομως dεν μου φαινονται και τοσο ξεκουραστοι οσο οι αλλοι που προαναφερω. ποια η γνωμη σας ?

 

γενικα τι προτεινετε απο θεμα μηνιαιων φακων ? αυτοι ειναι οι πιο μαλακοι ? αν δοκιμασω καποια στιγμη ετησιους, θα ειναι σιγουρα πιο κουραστικοί ?

 

τελος, υπαρχουν ηλεκτρονικα μαγαζια αξιοπιστα απ οπου να μπορω να παραγγελνω σε χαμηλοτερες τιμες ? (ελληνικα)

 

δεν έχει σημασία τι προτείνουμε εμείς αλλά τι δέχεται καλύτερα το μάτι σου. Ένας φακός που είναι βολικός στα δικά μου μάτια στα δικά σου μπορεί να μην είναι το ίδιο. Εφόσον σε βόλεψαν οι opticurve καλύτερα να συνεχίσεις να φοράς αυτούς. Όσο για το ηλεκτρονικό εμπόριο της ελλάδας σε φακούς επάφης, άστο καλύτερα! δε κερδίζεις τίποτα! Αντιθέτως απο εξωτερικό θα χτυπήσεις καλύτερες τιμές!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία τι προτείνουμε εμείς αλλά τι δέχεται καλύτερα το μάτι σου. Ένας φακός που είναι βολικός στα δικά μου μάτια στα δικά σου μπορεί να μην είναι το ίδιο. Εφόσον σε βόλεψαν οι opticurve καλύτερα να συνεχίσεις να φοράς αυτούς. Όσο για το ηλεκτρονικό εμπόριο της ελλάδας σε φακούς επάφης, άστο καλύτερα! δε κερδίζεις τίποτα! Αντιθέτως απο εξωτερικό θα χτυπήσεις καλύτερες τιμές!

 

ευχαριστω φιλε για την απαντηση, καλα λες.

 

ξεχασα παραπανω να βαλω και εικονα από τους φακους που σας λεω, να μου πει αν ξερει καποιος αν ειναι σιλικονης ή απλοί

 

http://img41.imageshack.us/img41/3488/p0408102105.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by Nikos_s3

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...