Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην ξεχνάμε ότι τα Τρίκαλα είναι και η πρώτη πόλη που ασχολήθηκε η Vodafone με το 5G(πιλοτικά) σε συνεργασία με το δήμο και έκανε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες δράσεις (πχ οδήγηση αυτοκινήτου χωρίς οδηγό,τηλερομποτικη ιατρική και ολογραφικη κλήση και μάθημα σε σχολείο της πόλης).Τωρα αυτά ήταν κάποια δείγματα σε σχέση με την πραγματικότητα και οι πραγματικές χρήσεις αυτή τη στιγμή είναι άλλες,απλά θέλω να πω ότι έχει καλό δίκτυο γενικά μέσα στην πόλη γιατί ασχολήθηκε εξ αρχής αλλά υπάρχουν και κάποια σημεία που σου βγαίνει η ψυχή να συνδεθείς. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, George6633 said:

Μην ξεχνάμε ότι τα Τρίκαλα είναι και η πρώτη πόλη που ασχολήθηκε η Vodafone με το 5G(πιλοτικά) σε συνεργασία με το δήμο και έκανε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες δράσεις (πχ οδήγηση αυτοκινήτου χωρίς οδηγό,τηλερομποτικη ιατρική και ολογραφικη κλήση και μάθημα σε σχολείο της πόλης).Τωρα αυτά ήταν κάποια δείγματα σε σχέση με την πραγματικότητα και οι πραγματικές χρήσεις αυτή τη στιγμή είναι άλλες,απλά θέλω να πω ότι έχει καλό δίκτυο γενικά μέσα στην πόλη γιατί ασχολήθηκε εξ αρχής αλλά υπάρχουν και κάποια σημεία που σου βγαίνει η ψυχή να συνδεθείς. 

Η μπλε πώς τα πάει; Παίζει συνεγκατάσταση στους σταθμούς;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η μπλε πώς τα πάει; Παίζει συνεγκατάσταση στους σταθμούς;

Δεν ξέρω αν υπάρχει συνεγκατάσταση αλλά αν κρίνω από τις ταχύτητες όχι(αν παίζει ρόλο μόνο αυτό).Μέσο όρο εδώ παίζει,λίγο πάνω λίγο κάτω,έχει και πολύ χειρότερα σημεία(γενικά στο σπίτι μου πάνε καλά όλες) αλλά πάνω από 100αρια δεν έχω δει (1-2 φορές οριακά).Εκτος πόλης πιο σταθερή η Cosmote με καλές ταχύτητες. 

IMG_20220413_161316.jpg

IMG_20220413_161330.jpg

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2022 at 3:17 ΜΜ, doganos said:

Καλά το είπες. Όπου ......

Και το όπου γίνεται έμμεσα πουθενά. Έχει ένα χρόνο που η vodafone περασε 5G στις Σερρες χωρις ομως να βαλει n78. Και παμε τωρα στο καλο . Θεσσαλονικη ... απο τις αρχες μαρτιου 2021 μεχρι και σημερα, η vodafone εβαλε n78 σε μολις ενα παραπανω σταθμο(το λιγοτερο τραγικο). Η cosmote εχει σπειρει σε ολη την πολη και στους κυριοτερους σταθμους. Παρακατω παραθετω 2 χαρτες , ο ενας διχει τους σταθμους στους οποιους η cosmote εχει n78 καθως και της vodafone

VF

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1-WEzL2GQcmGBFe-tijMQoU9CUPuWo5mU&usp=sharing

Cosmote

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1QjgiJEjiNdOdxRzN4KrIEffHMjc4S37l&usp=sharing

Screenshot 2022-04-14 at 10.39.02 PM.png

Μεγάλη διάφορα έτσι ?

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, georgebad said:

Και το όπου γίνεται έμμεσα πουθενά. Έχει ένα χρόνο που η vodafone περασε 5G στις Σερρες χωρις ομως να βαλει n78. Και παμε τωρα στο καλο . Θεσσαλονικη ... απο τις αρχες μαρτιου 2021 μεχρι και σημερα, η vodafone εβαλε n78 σε μολις ενα παραπανω σταθμο(το λιγοτερο τραγικο). Η cosmote εχει σπειρει σε ολη την πολη και στους κυριοτερους σταθμους. Παρακατω παραθετω 2 χαρτες , ο ενας διχει τους σταθμους στους οποιους η cosmote εχει n78 καθως και της vodafone

VF

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1-WEzL2GQcmGBFe-tijMQoU9CUPuWo5mU&usp=sharing

Cosmote

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1QjgiJEjiNdOdxRzN4KrIEffHMjc4S37l&usp=sharing

Screenshot 2022-04-14 at 10.39.02 PM.png

Μεγάλη διάφορα έτσι ?

Πάλι καλά που έβαλε έστω τόσους η Vodafone. Οπότε μη απορούμε για το σουρσιμο στο κέντρο με 5 σταθμούς δουλειά δεν γίνεται.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, georgebad said:

Και το όπου γίνεται έμμεσα πουθενά. Έχει ένα χρόνο που η vodafone περασε 5G στις Σερρες χωρις ομως να βαλει n78. Και παμε τωρα στο καλο . Θεσσαλονικη ... απο τις αρχες μαρτιου 2021 μεχρι και σημερα, η vodafone εβαλε n78 σε μολις ενα παραπανω σταθμο(το λιγοτερο τραγικο). Η cosmote εχει σπειρει σε ολη την πολη και στους κυριοτερους σταθμους. Παρακατω παραθετω 2 χαρτες , ο ενας διχει τους σταθμους στους οποιους η cosmote εχει n78 καθως και της vodafone

VF

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1-WEzL2GQcmGBFe-tijMQoU9CUPuWo5mU&usp=sharing

Cosmote

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1QjgiJEjiNdOdxRzN4KrIEffHMjc4S37l&usp=sharing

Screenshot 2022-04-14 at 10.39.02 PM.png

Μεγάλη διάφορα έτσι ?

Μη παραμελείτε να αναφέρετε και την μπλέ. Πόσες έχει βάλει εκεί; Καλύτερη η κατάσταση από VF; Μας ενδιαφέρει η Wind/Nova. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Μη παραμελείτε να αναφέρετε και την μπλέ. Πόσες έχει βάλει εκεί; Καλύτερη η κατάσταση από VF; Μας ενδιαφέρει η Wind/Nova. 

Έχει έναν παραπάνω σταθμό στην δεθ . Από την άλλη δεν ξέρω αν παίζει στον σταθμό στο ΝΣΣ που έβαλε πρόσφατα η vf

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που έβαλε έστω τόσους η Vodafone. Οπότε μη απορούμε για το σουρσιμο στο κέντρο με 5 σταθμούς δουλειά δεν γίνεται.

Για τα μάτια του κόσμου τις έβαλε ισα ίσα να πει οτι υπάρχει ένδειξη 5G στα κινητά των πελατών της.Κοροϊδία τελείως.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2022 at 2:55 ΜΜ, nikosp88 said:

Σπέρνει το Giga Network :classic_biggrin: Όπου περνάει αναβάθμιση περνάει μπροστά με διαφορά!!!  

Κι εγώ έχω δει νίκη "εκτός έδρας" της Vodafone. Δίπλα στο Μέγαρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι αυτή έπιανε 1000+ και η Cosmote 700+. 😛 

Αλλά και οι 2 ξέρουμε πολύ καλά, ότι αυτό πολύ σπάνια συμβαίνει και η Cosmote στο 5G κάνει πλάκα σε όλες. 

Υ.Γ. Δες κι ένα συγκριτικό ακόμα. Έξω από το μετρό Αιγάλεω. 😁 😁 Ούτε καν fake 5G το Giga Network. 

Screenshot_2022-04-16-11-35-03-738_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-04-16-11-36-04-613_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MitsosDaBest13 said:

Κι εγώ έχω δει νίκη "εκτός έδρας" της Vodafone. Δίπλα στο Μέγαρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι αυτή έπιανε 1000+ και η Cosmote 700+. 😛 

Αλλά και οι 2 ξέρουμε πολύ καλά, ότι αυτό πολύ σπάνια συμβαίνει και η Cosmote στο 5G κάνει πλάκα σε όλες. 

Υ.Γ. Δες κι ένα συγκριτικό ακόμα. Έξω από το μετρό Αιγάλεω. 😁 😁 Ούτε καν fake 5G το Giga Network. 

Screenshot_2022-04-16-11-35-03-738_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-04-16-11-36-04-613_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η μπλε πώς τα πάει εκεί στο Αιγάλεω;;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Η μπλε πώς τα πάει εκεί στο Αιγάλεω;;

Δεν την είχα μαζί μου, αλλά έχει κεραία εκεί κοντά. Θυμάμαι ότι παίζει καλά, αν και έχω καιρό να μετρήσω εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μετρό Πλακεντίας. Cosmote 5G vs Vodafone 4G single band (1800). Χάσμα γενεών. 😛

Screenshot_2022-04-19-11-09-19-421_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-04-19-11-08-28-199_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στο ταξίδι από Αθήνα προς Σπάρτη, η Cosmote παίζει μόνη της. 5G ακόμα και στα τούνελ, εκεί που οι άλλες έχουν ξεμείνει με 3G.

Αλλά. Στο συγκεκριμένο σημείο, στην παλαιά Ε.Ο. Τρίπολης-Σπάρτης (πράσινη), η Cosmote είναι τελευταία. Είναι ερημιές βέβαια, αλλά όταν η COTE ήταν εκτός δικτύου, η Vodafone είχε 1 γραμμή 2G και όταν η Cosmote έδειχνε 2G (για πολλή ώρα), η Vodafone είχε 3G (από 2100 κιόλας) και κάποιες στιγμές είδα και 4G.

Οι κεραίες των 3 είναι στο ίδιο σημείο, δεν ξέρω πως τα καταφέρνει η COTE... Ίσως η #5444 να μην είναι το ίδιο "καλά" ρυθμισμένη. 😛

 

Screenshot_2022-04-23-19-45-51-756_com.google.android.apps.maps~2.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Στο ταξίδι από Αθήνα προς Σπάρτη, η Cosmote παίζει μόνη της. 5G ακόμα και στα τούνελ, εκεί που οι άλλες έχουν ξεμείνει με 3G.

Αλλά. Στο συγκεκριμένο σημείο, στην παλαιά Ε.Ο. Τρίπολης-Σπάρτης (πράσινη), η Cosmote είναι τελευταία. Είναι ερημιές βέβαια, αλλά όταν η COTE ήταν εκτός δικτύου, η Vodafone είχε 1 γραμμή 2G και όταν η Cosmote έδειχνε 2G (για πολλή ώρα), η Vodafone είχε 3G (από 2100 κιόλας) και κάποιες στιγμές είδα και 4G.

Οι κεραίες των 3 είναι στο ίδιο σημείο, δεν ξέρω πως τα καταφέρνει η COTE... Ίσως η #5444 να μην είναι το ίδιο "καλά" ρυθμισμένη. 😛

 

Screenshot_2022-04-23-19-45-51-756_com.google.android.apps.maps~2.jpg

Εκεί η Vf δεν έχει 3G στα 900mhz;; αν θυμάμαι καλά πέρσυ που ήμουν. Παίζουν και οι άλλες 3g στα 900;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chrischal1908 said:

Εκεί η Vf δεν έχει 3G στα 900mhz;; αν θυμάμαι καλά πέρσυ που ήμουν. Παίζουν και οι άλλες 3g στα 900;

Η Vodafone έχει πολύ 900αρι 3G στη Λακωνία, αλλά στο συγκεκριμένο σημείο όχι. Σε κάποια λίγα χωριά έχει ακόμα και η Cosmote 900αρι 3G. Η WIND όχι. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2022 at 8:18 ΜΜ, MitsosDaBest13 said:

Η Vodafone έχει πολύ 900αρι 3G στη Λακωνία, αλλά στο συγκεκριμένο σημείο όχι. Σε κάποια λίγα χωριά έχει ακόμα και η Cosmote 900αρι 3G. Η WIND όχι. 

Χριστός Ανέστη! Πώς τα πάει η Wind/Nova στην Λακωνία; Αξίζει να την έχει κάποιος; Από κάλυψη και ταχύτητες; Ή Vodafone καλύτερα;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Χριστός Ανέστη! Πώς τα πάει η Wind/Nova στην Λακωνία; Αξίζει να την έχει κάποιος; Από κάλυψη και ταχύτητες; Ή Vodafone καλύτερα;

Χρόνια Πολλά. 

Σε κάλυψη γενικά όλες κοντά είναι. Η Vodafone είχε θέματα εντός της Σπάρτης, αλλά διορθώθηκε πριν την Πρωτοχρονιά με το νέο σταθμό (#4425). 

Σε ταχύτητες η Cosmote είναι 1η, αν και έχει ακόμα παλιό δίκτυο (non 5G). H WIND δεν έχει καν 4G+, οπότε είναι τελευταία σε ταχύτητες, χωρίς όμως να είναι πίτα (είναι λειτουργική). Ούτως ή άλλως, σε όλο το νομό οι περισσότεροι έχουν Cosmote από παλιά. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Χρόνια Πολλά. 

Σε κάλυψη γενικά όλες κοντά είναι. Η Vodafone είχε θέματα εντός της Σπάρτης, αλλά διορθώθηκε πριν την Πρωτοχρονιά με το νέο σταθμό (#4425). 

Σε ταχύτητες η Cosmote είναι 1η, αν και έχει ακόμα παλιό δίκτυο (non 5G). H WIND δεν έχει καν 4G+, οπότε είναι τελευταία σε ταχύτητες, χωρίς όμως να είναι πίτα (είναι λειτουργική). Ούτως ή άλλως, σε όλο το νομό οι περισσότεροι έχουν Cosmote από παλιά. 

Ναι το γνωρίζω! Πέρσυ έκανα ένα τουρ λόγω στρατού στην Πελοπόννησο που περιλάμβανε μέσα Σπάρτη, Πύργο, Καλαμάτα , Τρίπολη κτλπ. Απλώς ήθελα να ξέρω και πώς παίζουν οι άλλες εκεί. Όντως το διαπίστωσα και από την απόκριση και από το enb ότι έχει παλιό δίκτυο εκεί. Cosmote μόνο τεστάρισα!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κοντά στο νοσοκομείο Τρικάλων.Σε οπτική επαφή με κεραία Vodafone.Εντος σπιτιού 2ος όροφος.

W unlimited Vs Vodafone CU

IMG_20220430_201124.jpg

IMG_20220430_201014.jpg

IMG_20220430_201115.jpg

IMG_20220430_200938.jpg

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, George6633 said:

Πολύ κοντά στο νοσοκομείο Τρικάλων.Σε οπτική επαφή με κεραία Vodafone.Εντος σπιτιού 2ος όροφος.

W unlimited Vs Vodafone CU

IMG_20220430_201124.jpg

IMG_20220430_201014.jpg

IMG_20220430_201115.jpg

IMG_20220430_200938.jpg

Ίδιος ιστός;; Διαφορετικά μηχανήματα μυρίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Ίδιος ιστός;; Διαφορετικά μηχανήματα μυρίζομαι...

Όχι απλά έτσι το ανέφερα πληροφοριακά ότι είμαι σε οπτική επαφή με κεραία Vodafone.. Δεν υπάρχει συνεγκατάσταση με Victus στα Τρίκαλα (τουλάχιστον σε όσα σημεία ξέρω) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ σχετικός αλλά σε εσωτερική και εξωτερική μέτρηση στο χωριο μου (Μεγαλοχωρι Τρικάλων),μου δείχνει ίδια χιλιόμετρα στα TA.Αυτο παίζει να σημαίνει συνεγκατάσταση ή καμιά σχέση; 

IMG_20220502_163553.jpg

IMG_20220502_163544.jpg

IMG_20220502_163515.jpg

IMG_20220502_163503.jpg

IMG_20220502_162731.jpg

IMG_20220502_162558.jpg

IMG_20220502_162841.jpg

IMG_20220502_161148.jpg

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Τα eNb είναι τα ιδια, άρα είναι οι ίδιες κεραίες

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...