Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μιας και κάναμε αναφορά στη Vodafone:

"Αξιοσημείωτη είναι, επίσης, η εντυπωσιακή αύξηση της κίνησης δεδομένων στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας της Vodafone. Στο τρίμηνο Οκτωβρίου – Δεκεμβρίου 2023 έφθασε στα 112.873 TB όταν το αντίστοιχο τρίμηνο του προηγούμενου οικονομικού έτους ήταν στα 68.410 TB."

Αυτή η αύξηση απαιτεί και ανάλογες επενδύσεις, αλλιώς...

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους 2.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Την Vodafone δεν πρέπει να την πιάνουμε στο στόμα μας🤣🤣

Ας μην παίρναμε τα Unlimited με 15 ευρώ και θα είχαν φάει τα μπινελίκια του αιώνα. 

IMG_4125.png

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zerokill said:

Την Vodafone δεν πρέπει να την πιάνουμε στο στόμα μας🤣🤣

Ας μην παίρναμε τα Unlimited με 15 ευρώ και θα είχαν φάει τα μπινελίκια του αιώνα. 

IMG_4125.png

Σε γνωστα σημεια των Χανιων να υποθεσω? Τραγικο απο τοσο νωρις.. 

8 ώρες πριν, VIPdriver said:

Ακριβώς αυτό! Είναι θεμα χρονου η κόκκινη να παει πανελλαδικά στην 3η θέση... 

Καταλάβατε τώρα μερικοί οτι οταν λεω οτι το κοκκινο σημα γινεται ολο και χειρότερο, υπάρχει βάση σε αυτό που λέω; Μόνο μαρκετινγκ βλεπουμε το τελευταίο έτος. 

Σορρυ αλλα ειναι γενικολογια αυτο που γραφεις αντικειμενικα παντα οπως εχω εξηγηθει το μελανο σημειο της κοκκινης εταιριας ειναι οτι δινει δεδομενα με το κιλο ενω σιγουρα υπαρχουν σημεια που πασχει ασχημα. 

Απο την αλλη η Νοβα συνδρομητες εχει αλλα ειναι προφανες οτι η χρηση δεδομενων ειναι πιο ηπια αμα αναλογιστεις οτι δεν εχουν τετοια πακετα δεδομενων+big bang. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CamuCamu said:

Σορρυ αλλα ειναι γενικολογια αυτο που γραφεις αντικειμενικα παντα οπως εχω εξηγηθει το μελανο σημειο της κοκκινης εταιριας ειναι οτι δινει δεδομενα με το κιλο ενω σιγουρα υπαρχουν σημεια που πασχει ασχημα. 

Απο την αλλη η Νοβα συνδρομητες εχει αλλα ειναι προφανες οτι η χρηση δεδομενων ειναι πιο ηπια αμα αναλογιστεις οτι δεν εχουν τετοια πακετα δεδομενων+big bang. 

Δεν διαφωνώ πουθενα, απλά από τη στιγμή που δίνει τα περισσοτερα data, θα έπρεπε να δώσει και τα περισσοτερα δις σε επένδυση δικτυου, πραγμα που δεν κάνει, που για μένα συνεπάγεται σε 3η θέση ποιοτητας δικτυου. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, zerokill said:

Την Vodafone δεν πρέπει να την πιάνουμε στο στόμα μας🤣🤣

Ας μην παίρναμε τα Unlimited με 15 ευρώ και θα είχαν φάει τα μπινελίκια του αιώνα. 

IMG_4125.png

Ευτυχώς στα Γιάννενα δεν είναι τόσο χάλι. 

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Καλά και εμενα η συσκευή δείχνει 3 γραμμες 4G και μη σου πω τι παίρνω...

Χτες ένα στα γρήγορα πριν το τούνελ της Κλοκοβας. Netmonster δεν πρόλαβα να καταγράψω κεραία. 

Screenshot_20240326_174403_Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MIKU said:

Και μιας και κάναμε αναφορά στη Vodafone:

"Αξιοσημείωτη είναι, επίσης, η εντυπωσιακή αύξηση της κίνησης δεδομένων στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας της Vodafone. Στο τρίμηνο Οκτωβρίου – Δεκεμβρίου 2023 έφθασε στα 112.873 TB όταν το αντίστοιχο τρίμηνο του προηγούμενου οικονομικού έτους ήταν στα 68.410 TB."

Αυτή η αύξηση απαιτεί και ανάλογες επενδύσεις, αλλιώς...

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους 2.

Ένα δίκιο το έχεις και φαίνεται.  Φαντάζεσαι αυτά τα δεδομένα να τα είχε ανακοινώσει η Nova? Μέρα νύχτα πίτα θα ήταν. 

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Δεν διαφωνώ πουθενα, απλά από τη στιγμή που δίνει τα περισσοτερα data, θα έπρεπε να δώσει και τα περισσοτερα δις σε επένδυση δικτυου, πραγμα που δεν κάνει, που για μένα συνεπάγεται σε 3η θέση ποιοτητας δικτυου. 

Εγώ βλέπω επενδύσεις από Vodafone και όχι από αυτόν που φωνάζει ότι επενδύει. 
Η κίνηση του καλοκαιριού θα περνά  από τα νησιά μέσω της υποθαλάσσιας ίνας. Ενώ στη Nova?

Ετοιμαζεται η προσεγειαλειωση του 2Africa  Στη Nova σε τι ακριβώς επενδύουν; Στο να είσαι κάτω από κεντρικές κεραίες, να κανεις speediest και να χαίρεσαι;

 

Έχεις πολύ περίεργη άποψη περί επενδύσεων  

PS: η αγορα των δικαιωμάτων του champions league, θεωρείται επένδυση  

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Ευτυχώς στα Γιάννενα δεν είναι τόσο χάλι. 

Έχουμε την Cosmote που είναι χειρότερα. 
Η Vodafone και η Nova είναι πολυ καλές. Με τη δεύτερη εγώ δεν είχα ποτέ θέμα. 
Ολα τα Γιάννενα Vodafone-Nova έχουν. Cosmote δεν παίζει ιδιαίτερα στην κινητή. Γενικά στην ήπειρο. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, TakeOverNet said:

Ένα δίκιο το έχεις και φαίνεται.  Φαντάζεσαι αυτά τα δεδομένα να τα είχε ανακοινώσει η Nova? Μέρα νύχτα πίτα θα ήταν. 

 

 

 

Γνωρίζεις μήπως νούμερα; Φαντάζομαι θα είναι αρκετά μικρότερα, λόγω μεριδίου αγοράς.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, TakeOverNet said:

Εγώ βλέπω επενδύσεις από Vodafone και όχι από αυτόν που φωνάζει ότι επενδύει. 
Η κίνηση του καλοκαιριού θα περνά  από τα νησιά μέσω της υποθαλάσσιας ίνας. Ενώ στη Nova?

Ετοιμαζεται η προσεγειαλειωση του 2Africa  Στη Nova σε τι ακριβώς επενδύουν; Στο να είσαι κάτω από κεντρικές κεραίες, να κανεις speediest και να χαίρεσαι;

Ευγενική υπενθύμιση: IMG_2484.thumb.jpeg.22bf1562326183021a8541b90b0e3890.jpeg

Η μόνη εταιρεία για την οποία δεν μπορούμε να αμφιβάλλουμε ότι επενδύει είναι η Cosmote. 
Οι άλλες δυο κονταροχτυπιούνται. Η διάφορες ειναι ελάχιστες. 

Επιπλεον το ότι η Nova έχει τους περισσοτερους Roamers είναι νομίζω αποδεκτό απ όλους. Όποτε ας δούμε πρώτα πως θα ανταποκριθεί και εφόσον δεν ανταποκριθεί θα τη βγάλουμε ομαδικώς άχρηστη. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, MIKU said:

Γνωρίζεις μήπως νούμερα; Φαντάζομαι θα είναι αρκετά μικρότερα, λόγω μεριδίου αγοράς.

Φαντάζομαι υπάρχει λόγος που η Nova δεν ανακοινώνει απόλυτους αριθμούς αλλά 1500% αύξηση στη χρήση. 

27 minutes ago, panos.k2 said:

Ευγενική υπενθύμιση: IMG_2484.thumb.jpeg.22bf1562326183021a8541b90b0e3890.jpeg

Η μόνη εταιρεία για την οποία δεν μπορούμε να αμφιβάλλουμε ότι επενδύει είναι η Cosmote. 
Οι άλλες δυο κονταροχτυπιούνται. Η διάφορες ειναι ελάχιστες. 

Επιπλεον το ότι η Nova έχει τους περισσοτερους Roamers είναι νομίζω αποδεκτό απ όλους. Όποτε ας δούμε πρώτα πως θα ανταποκριθεί και εφόσον δεν ανταποκριθεί θα τη βγάλουμε ομαδικώς άχρηστη. 

Ακριβώς αυτό!

Αν το συγκρίνεις με το ακριβώς προηγούμενο quarter, εφόσον η Nova είναι αυτή που επενδύει και η Vodafone τον π…ει, θα έπρεπε να μεγαλώνει η διαφορά υπέρ της Nova και όχι το αντίθετο, όπως παρατηρούμε εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TakeOverNet said:

Φαντάζομαι υπάρχει λόγος που η Nova δεν ανακοινώνει απόλυτους αριθμούς αλλά 1500% αύξηση στη χρήση. 

Ακριβώς αυτό!

Αν το συγκρίνεις με το ακριβώς προηγούμενο quarter, εφόσον η Nova είναι αυτή που επενδύει και η Vodafone τον π…ει, θα έπρεπε να μεγαλώνει η διαφορά υπέρ της Nova και όχι το αντίθετο, όπως παρατηρούμε εδώ. 

Θα δούμε από τον Μάη και μετά που ξεκινά η σεζόν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια φτανει με την φανατικη ξιφομαχια μεταξυ Voda/Nova κυριως οποιος ειναι ικανοποιημενος απο καλυψη/ταχυτητες και παροχες παραμενει στην περιοχη οπου δραστηριοποιειται. 

Στην τελικη μιλαμε για επιχειρησεις και ολες τα λεφτα μας θελουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Αγίου Γεωργίου, Μελίσσια.

Cosmote 5G, Vodafone "5G".

Screenshot_20240326_204540_Speedtest.jpg

Screenshot_20240326_204200_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MIKU said:

Πλατεία Αγίου Γεωργίου, Μελίσσια.

Cosmote 5G, Vodafone "5G".

Screenshot_20240326_204540_Speedtest.jpg

Screenshot_20240326_204200_Speedtest.jpg

Προτείνω η Vodafone να γίνει NOVA. Μην περιμένεις βελτίωση σύντομα! Στο Σισμανόγλειο θα λυθεί προς το καλοκαίρι.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Προτείνω η Vodafone να γίνει NOVA. Μην περιμένεις βελτίωση σύντομα! Στο Σισμανόγλειο θα λυθεί προς το καλοκαίρι.

Εδώ θα είμαι το καλοκαίρι 😝

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ 40φευγα που λέει η φωτο για τη βονταφον δεν έχω πιασει ουτε στα όνειρα μου. Εάν φτάσω 2ψηφιο κάνω παρτυ (και 4G παντού στην οθόνη ε) 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VIPdriver said:

Εντωμεταξύ 40φευγα που λέει η φωτο για τη βονταφον δεν έχω πιασει ουτε στα όνειρα μου. Εάν φτάσω 2ψηφιο κάνω παρτυ (και 4G παντού στην οθόνη ε) 

Έχεις flagship συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα δίκτυα. Εδώ ολόκληρο επενδυτικό πλάνο 1 δις ευρώ και χορηγός της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου και δεν έδωσε λίγα για να "βοηθήσουν" τον διαιτητή για να περάσουμε. Αυτή κυρίες και κύριοι είναι η Vodafone 😅😅😅😅

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, VIPdriver said:

Εντωμεταξύ 40φευγα που λέει η φωτο για τη βονταφον δεν έχω πιασει ουτε στα όνειρα μου. Εάν φτάσω 2ψηφιο κάνω παρτυ (και 4G παντού στην οθόνη ε) 

Άλλαξε εταιρεία, κατασκευαστή τσουρεκιών.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Θα δούμε από τον Μάη και μετά που ξεκινά η σεζόν...

Η σεζόν έχει ήδη ξεκινήσει Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Έχεις flagship συσκευή;

Όχι 

1 ώρα πριν, Serafeim1981 said:

Άλλαξε εταιρεία, κατασκευαστή τσουρεκιών.

Πες τους να σταματήσουν το κασμπακ και έφυγα! Πληρώνεσαι τις υπερωριες ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά η nova αν είχε την κίνηση της vodafone θα είχαν ανατιναχτεί οι κεραίες. Το καλοκαίρι που μαζεύει κίνηση η nova το δίκτυο στις τουριστικές περιοχές τα παίζει. Στη nova έχω πιάσει με b7+b1+b3(15mhz) 0,5mbps download. Από σήμα μια χαρά ήταν 5/5 γραμμές έπιανε, η κεραία ήταν πολύ κοντά και το upload speed ήταν στα 65mbps. Αλλά ήταν μόνιμα στα 0,5mbps download.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, VIPdriver said:

Εντωμεταξύ 40φευγα που λέει η φωτο για τη βονταφον δεν έχω πιασει ουτε στα όνειρα μου. Εάν φτάσω 2ψηφιο κάνω παρτυ (και 4G παντού στην οθόνη ε) 

Το ίδιο λέει και ο φίλος μου με Vodafone. Λοιπόν με Tethering το πρωί στο Αργοστόλι σε σπίτι που μαζευτήκαμε το πρωί η Vodafone είχε 30-40Mbps. Nova γυρω στα 50Mbps 5G Download και 3 Upload. 
Γενικα στη Κεφαλονιά όπως την άφησα τη Nova,στο Αργοστόλι σε γνωστο club του νησιού που πριν δυο χρόνια είχα Edge έπαιζα και με 5G κανονικά. 

Ρεκορ 4G στο σπίτι, έξω πιάνω πολύ καλύτερα. 
IMG_2779.thumb.png.0eefc71d3376adfa165854cefeabce10.png

5G το πρωί στο σπίτι, επειδή άργησα 1-2 λεπτά να βγάλω το screenshot ήρθε η κλήση που φαίνεται.

IMG_2758.thumb.png.2c239f1f51e58d27857f044f255a08a5.png

Antico Cafe,το πρωί της Δευτέρας εν ώρα παρέλασης. Λιθόστρωτο Αργοστολίου πίσω από τα δικαστήρια 

IMG_2754.thumb.png.425b467fd19c0cf4924ec56b7ad6a949.png

4G Nova στο ίδιο σημείο 

IMG_2753.thumb.png.f791a904b2938f37161f64b2660d9d5e.png

 

εξω από το σπίτι.


IMG_2743.thumb.png.31bd2d1142c4568e5609c7ba275c269e.png

4G Αργοστόλι σε εσωτερικό χώρο 

IMG_2772.thumb.png.efac0e416890c2081ac73e27f12b1ef9.png
 

Στα μαγαζιά πλησίον της Εθνικής Τράπεζας σε εσωτερικό χώρο η Nova ψάχνεις το σήμα. 
 

5G Cosmote Κυριακή Βραδυ στο Premier, στη Κεντρική Πλατεία (Ν78 έχει εντός Αργοστολίου αλλά και προς περιοχή Βλαχατα,Λουρδατα. Δεν ξέρω αν έχει στη Σκάλα βέβαια και προς Ληξούρι.


IMG_2719.thumb.png.28383bc8b0ba76dcff8c2cd72c057b34.png


4G Nova στο ίδιο σημείο

IMG_2720.thumb.png.ca15683e185e8bb787b24ac2ae43cb02.png

 

Η άποψη μου, είναι ότι η Nova με αυτές τις ταχύτητες από την 1/4/2024 που ξεκινάνε οι πτήσεις από Αγγλία και έπειτα από Ευρωπαϊκές χώρες συν τα κρουαζιερόπλοια που θα βρίσκονται στο λιμάνι, θα έχουμε μονοψήφια. 
Υποψιν στο σπίτι που μενω, βγάζω από κεραια της Vodafone που έχει βάλει εξοπλισμό η Nova (eNb: 1512) που είναι στα 6 χιλιόμετρα σε οπτική επαφή και 11 χιλιόμετρα οδικώς. 

Χάρτης από CellMapper

IMG_2781.thumb.png.6818c092b62a52aa1e67003916987200.png

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, MIKU said:

Πλατεία Αγίου Γεωργίου, Μελίσσια.

Cosmote 5G, Vodafone "5G".

Screenshot_20240326_204540_Speedtest.jpg

Screenshot_20240326_204200_Speedtest.jpg

Θες να ανεβάσω και εγώ με cosmote 2G και Vodafone 5G? Εύκολο. 
Εκει τουλάχιστον έχεις 5G και αν αλλάξεις συσκευή η δοκιμάσεις άλλη ώρα θα έχεις κανονικά υπηρεσίες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TakeOverNet said:

Θες να ανεβάσω και εγώ με cosmote 2G και Vodafone 5G? Εύκολο. 
Εκει τουλάχιστον έχεις 5G και αν αλλάξεις συσκευή η δοκιμάσεις άλλη ώρα θα έχεις κανονικά υπηρεσίες. 

Δεν μπαίνω στη λογική να απαντήσω σε σχόλιο που ούτε παιδί που του πήραν την καραμέλα δε θα έκανε.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...