Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η πράσινη έχεις ξεφύγει και κανένας από τους άλλους δύο δεν μπορεί να την κοντράρει στα ίσια. Η Vodafone έχει ξυπνήσει. Η Nova το παλεύει 

Η αλήθεια είναι ότι στην επαρχεία και ίσως και στην Αθήνα η Vodafone έχει πάρει κεφάλι στην κόντρα Vodafone-Nova

Στην επαρχία θα μου επιτρέψεις να πω ότι η Vodafone παίζει αρκετά καλύτερα και σε νησιά. Μια εικόνα που καλύπτει περίπου η 12046, μαζί με του Ιπποκράτειου, η 10416 για να κλείσουν Φάληρο,Ανάληψη, Ντεπω και Χαριλάου. 


 IMG_2155.thumb.jpeg.399bae3a13fed18e0ec0fe8a9fdc4067.jpeg

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikolas14 said:

Στην επαρχία θα μου επιτρέψεις να πω ότι η Vodafone παίζει αρκετά καλύτερα και σε νησιά. Μια εικόνα που καλύπτει περίπου η 12046, μαζί με του Ιπποκράτειου, η 10416 για να κλείσουν Φάληρο,Ανάληψη, Ντεπω και Χαριλάου. 


 IMG_2155.thumb.jpeg.399bae3a13fed18e0ec0fe8a9fdc4067.jpeg

Και δίνει και αρκετά GB η Vodafone σε σχέση με την συνεργάτιδα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Και δίνει και αρκετά GB η Vodafone σε σχέση με την συνεργάτιδα

Δίνει πολλά GB και με τη κίνηση το δίκτυο τα έπαιξε τελειως. Αλλά στις τελευταίες αναβαθμίσεις και με τα 300Gb κόφτη μπηκε όριο στην ανεξέλεγκτη χρήση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Βλέποντας το "επετειακό" αφιερωματικό ντοκιμαντέρ στο MEGA με την Βούλγαρη για την τραγωδία των Τεμπών, σκεφτόμουν εκτός του ότι θα γίνουν προσπάθειες συγκάλυψης εξ αρχής και την σημασία των τηλεπικοινωνιών σε τέτοιες καταστάσεις. Αλήθεια έχει κανείς εικόνα από το σημείο εκεί;; Πώς παίζουν τα δίκτυα εκεί;; Βελτίωσαν τίποτα τον τελευταίο 1 χρόνο;; Στο τούνελ δεν υπάρχει ούτε Ε για κλήσεις;; Ποιά εταιρία να "παίζει" καλύτερα;; Τι απόκριση δικτύου προς τον χρήστη-επιβάτη εντός του τρένου να έχει πια; Ή να είχε κατά την διάρκεια του γεγονότος;

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει...

Ξεκινάει ο άλλος να γράψει για την τραγωδία των Τεμπών και καταλήγει στην αγωνία του πώς παίζουν τα δίκτυα εκεί. Μείνε στο να αποθεώνεις την avon και άσε τα υπόλοιπα θέματα ήσυχα. Έλεος δηλαδή...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Το "Θα" χρησιμοποιείται για να αναφερθεί κάποιος σε κάτι μελλοντικό.

Εφόσον οι αναβαθμίσεις είναι συνεχιζόμενες και έχουν αναφορά στο μέλλον, είναι αναπόφευκτο να χρησιμοποιηθεί.

Δείχνει και μια βεβαιότητα όμως ταυτόχρονα για την οποία η μέχρι τώρα εμπειρία δεν μας έχει δείξει ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικοτητα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Serafeim1981 said:

Ξεκινάει ο άλλος να γράψει για την τραγωδία των Τεμπών και καταλήγει στην αγωνία του πώς παίζουν τα δίκτυα εκεί. Μείνε στο να αποθεώνεις την avon και άσε τα υπόλοιπα θέματα ήσυχα. Έλεος δηλαδή...

Εγώ δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Τι παράλογο είπε δηλαδή;1 χρόνος από την εθνική τραγωδία το δυστύχημα των Τεμπών και ακόμα δεν έχει αποδοθεί δικαιοσύνη όπως πολύ σωστά είπε ο τύπος. Επίσης τόνισε την σημασία της επαρκούς κάλυψης των δικτύων έτσι ώστε σε κρίσιμες στιγμές να κληθεί άμεσα βοήθεια. Επίσης εύλογα ρωτάει αν επιλέξει κάποιος για να ταξιδέψει με το τρένο(έστω και με αυτήν την ''ασφάλεια'')αν θα έχει πρόσβαση με mobile data που για κάποιους  ίσως είναι σημαντικό(πχ επικοινωνία με εργασία,οικογένεια κλπ). Μια μικρή αναφορά να κάνω και στην λάσπη που δέχονται ορισμένοι για την αισιοδοξία τους. Ίσως μερικοί είναι αισιόδοξοι λιγάκι παραπάνω,γιατί να στοχοποιηθούν;

ΥΓ: Αθάνατοι και οι 57. Ας αποδοθεί σύντομα δικαιοσύνη

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, XavierGladiola said:

Δείχνει και μια βεβαιότητα όμως ταυτόχρονα για την οποία η μέχρι τώρα εμπειρία δεν μας έχει δείξει ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικοτητα

Έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη.

Πολλές φαμφαρες ακούμε για τα δις των επενδύσεων. Τωρα με τον κόσμο που έχει θα επρπε να είναι διπλάσια ποιο γρήγορη από την Vodafone και να πλησιάζει την πράσινη . Food for thought . Τι εγινε λοιπόν  πρακτικά, και γιατί η nova κατάντησε πάλι 3ο δίκτυο ; . Το ΘΑ κούρασε πραγματικά . Στους 10 κεντρικούς δρόμου της Θεσσαλονίκης ναι πετάει , και Να γανταστω και στο εμπορικό κέντρο Πυλαία . Έχεις εικόνα όμως πως αυτό το ΘΑ , εκτελείται στην υπόλοιπη Ελλάδα . Γιατί παραμένει ΘΑ σε πολλες περίπτωσεις . ΘΑ βάλουν n78 ΘΑ πετάξουν όλες τις b20 από την επαρχία . ΘΑ καλύψουν υο μέτρο . Πληρώνω ένα δίκτυο γιατί μου κάνει την δουλειά τωρα , όχι ΘΑ μου κανεί τι δουλειά στο μέλλον μέσο ενός αβέβαιαου χρονικού διαστήματος . Δεν υπάρχει υπομονή σε αυτό το πράγμα όπως κάποιοι προτείνουν . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατανοώ γιατί να είναι κάποιος συνδρομητής ενός δικτύου του οποίου δεν είναι ικανοποιημένος.

Εγώ δεν θα καθόμουν ούτε λεπτό παραπάνω.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, georgebad said:

Πολλές φαμφαρες ακούμε για τα δις των επενδύσεων. Τωρα με τον κόσμο που έχει θα επρπε να είναι διπλάσια ποιο γρήγορη από την Vodafone και να πλησιάζει την πράσινη . Food for thought . Τι εγινε λοιπόν  πρακτικά, και γιατί η nova κατάντησε πάλι 3ο δίκτυο ; . Το ΘΑ κούρασε πραγματικά . Στους 10 κεντρικούς δρόμου της Θεσσαλονίκης ναι πετάει , και Να γανταστω και στο εμπορικό κέντρο Πυλαία . Έχεις εικόνα όμως πως αυτό το ΘΑ , εκτελείται στην υπόλοιπη Ελλάδα . Γιατί παραμένει ΘΑ σε πολλες περίπτωσεις . ΘΑ βάλουν n78 ΘΑ πετάξουν όλες τις b20 από την επαρχία . ΘΑ καλύψουν υο μέτρο . Πληρώνω ένα δίκτυο γιατί μου κάνει την δουλειά τωρα , όχι ΘΑ μου κανεί τι δουλειά στο μέλλον μέσο ενός αβέβαιαου χρονικού διαστήματος . Δεν υπάρχει υπομονή σε αυτό το πράγμα όπως κάποιοι προτείνουν . 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Η νόβα ίδιοι σταθμοί με τη vodafone μίση ταχύτητα στην επαρχία. 

Σαν τα δυο δις επενδύσεων πραγματικά και Θεσσαλονίκη όπου κινήθηκα εκτός κέντρου απαράδεκτη καμιά σχέση με τις μπαρούφες των εντεταλμένων της νόβα.

Nova for ever the no owner network ..... edge sa for ever 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία, μιας και λέτε για ιστούς κεραιών κλπ.

Οι Vodafone - Nova πλέον συνεργάζονται στο κομμάτι αυτό με τον ΟΤΕ να παραμένει ανεξάρτητος.

Ξέρουμε σε τι βαθμό;

Έστω, δηλαδή ότι έχει μια κεραία η μια από τις 2 σε ένα σημείο. Η άλλη θα πρέπει να βάλει δικό της εξοπλισμό πάνω στον ίδιο ιστό, σωστά; Χωρίς να είναι υποχρεωμένη, να το κάνει, όμως;

Η Nova, όμως, δεν πούλησε το δίκτυο στην κοινή εταιρεία που ανήκει πλέον στη Vodafone;

Άρα, τι "εξουσία" έχει στο που και πως θα αναβαθμίσει;

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί.

 

Μέτρηση ώρα 22:15 στην πλατεία Αγίου Γεωργίου στα Μελίσσια Αττικής:

COSMOTE 5G: 652 Mbps.

NOVA 4G+: 84 Mbps.

Συσκευή: Galaxy A15.

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MIKU said:

Μια απορία, μιας και λέτε για ιστούς κεραιών κλπ.

Οι Vodafone - Nova πλέον συνεργάζονται στο κομμάτι αυτό με τον ΟΤΕ να παραμένει ανεξάρτητος.

Ξέρουμε σε τι βαθμό;

Έστω, δηλαδή ότι έχει μια κεραία η μια από τις 2 σε ένα σημείο. Η άλλη θα πρέπει να βάλει δικό της εξοπλισμό πάνω στον ίδιο ιστό, σωστά; Χωρίς να είναι υποχρεωμένη, να το κάνει, όμως;

Η Nova, όμως, δεν πούλησε το δίκτυο στην κοινή εταιρεία που ανήκει πλέον στη Vodafone;

Άρα, τι "εξουσία" έχει στο που και πως θα αναβαθμίσει;

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί.

 

Μέτρηση ώρα 22:15 στην πλατεία Αγίου Γεωργίου στα Μελίσσια Αττικής:

COSMOTE 5G: 652 Mbps.

NOVA 4G+: 84 Mbps.

Συσκευή: Galaxy A15.

Τα Βόρεια Προάστια αναβαθμίζονται! Όπως έχω αναφέρει εγώ και άλλοι εδώ. Στείλε το μήνυμα κάνε και μια επανεκκίνηση. Αν δεν πάλι... εντός της ημέρας!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MIKU said:

Μια απορία, μιας και λέτε για ιστούς κεραιών κλπ.

Οι Vodafone - Nova πλέον συνεργάζονται στο κομμάτι αυτό με τον ΟΤΕ να παραμένει ανεξάρτητος.

Ξέρουμε σε τι βαθμό;

Έστω, δηλαδή ότι έχει μια κεραία η μια από τις 2 σε ένα σημείο. Η άλλη θα πρέπει να βάλει δικό της εξοπλισμό πάνω στον ίδιο ιστό, σωστά; Χωρίς να είναι υποχρεωμένη, να το κάνει, όμως;

Η Nova, όμως, δεν πούλησε το δίκτυο στην κοινή εταιρεία που ανήκει πλέον στη Vodafone;

Άρα, τι "εξουσία" έχει στο που και πως θα αναβαθμίσει;

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί.

 

Μέτρηση ώρα 22:15 στην πλατεία Αγίου Γεωργίου στα Μελίσσια Αττικής:

COSMOTE 5G: 652 Mbps.

NOVA 4G+: 84 Mbps.

Συσκευή: Galaxy A15.

Πολλές φορές χρησιμοποιούν τα ίδια παθητικά η και τα ίδια massive . 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, p_k said:

Έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη.

Όσον αφορά ποιο από τα δύο? Θες να πεις ότι το "θα" μπορεί να εκφράζει και πιθανότητα αντί για βεβαιότητα? Ή ότι ο φίλος με τα "θα" του μέχρι στιγμής έχει πέσει μέσα στους χρόνους που αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Arinos said:

The Mall Athens στον 3ο όροφο

Nova

Screenshot-2024-02-29-12-16-28-39-79d0ff

Screenshot-2024-02-29-12-16-34-23-852d9a

Cosmote

Screenshot-2024-02-29-12-17-14-15-79d0ff

Screenshot-2024-02-29-12-17-18-33-852d9a

Μέρα με τη νύχτα… η Nova πολύ πιθανόν να είναι Micro B7.

12 ώρες πριν, cmvr said:

Συμφωνώ και επαυξάνω. Η νόβα ίδιοι σταθμοί με τη vodafone μίση ταχύτητα στην επαρχία. 

Σαν τα δυο δις επενδύσεων πραγματικά και Θεσσαλονίκη όπου κινήθηκα εκτός κέντρου απαράδεκτη καμιά σχέση με τις μπαρούφες των εντεταλμένων της νόβα.

Nova for ever the no owner network ..... edge sa for ever 🤣🤣🤣🤣🤣

Ότι γράφω ισχύει…

12 ώρες πριν, georgebad said:

Πολλές φαμφαρες ακούμε για τα δις των επενδύσεων. Τωρα με τον κόσμο που έχει θα επρπε να είναι διπλάσια ποιο γρήγορη από την Vodafone και να πλησιάζει την πράσινη . Food for thought . Τι εγινε λοιπόν  πρακτικά, και γιατί η nova κατάντησε πάλι 3ο δίκτυο ; . Το ΘΑ κούρασε πραγματικά . Στους 10 κεντρικούς δρόμου της Θεσσαλονίκης ναι πετάει , και Να γανταστω και στο εμπορικό κέντρο Πυλαία . Έχεις εικόνα όμως πως αυτό το ΘΑ , εκτελείται στην υπόλοιπη Ελλάδα . Γιατί παραμένει ΘΑ σε πολλες περίπτωσεις . ΘΑ βάλουν n78 ΘΑ πετάξουν όλες τις b20 από την επαρχία . ΘΑ καλύψουν υο μέτρο . Πληρώνω ένα δίκτυο γιατί μου κάνει την δουλειά τωρα , όχι ΘΑ μου κανεί τι δουλειά στο μέλλον μέσο ενός αβέβαιαου χρονικού διαστήματος . Δεν υπάρχει υπομονή σε αυτό το πράγμα όπως κάποιοι προτείνουν . 

Η πολιτική της εταιρείας ήταν που την έκανε το 3ο δίκτυο.  Δευτερον πέρα από κεντρικούς δρόμους η Nova στη Θεσσαλονίκη έχει θέματα. 
1) οικισμός Πεύκων

2) Περιφερειακός Συκιές και Άγιο Παύλο

3) Αγίου Δημητρίου από το Γεννηματας μέχρι την 3ης Σεπτεμβρίου και προς τα πάνω σε Ευαγγελίστρια και 40 εκκλησίες. 
4) Ανάληψη όπου καλύπτει η 12046 στα στενα γυρω από την Δελφων κάτω από την Σολωνος πάνω από την Β. Ολγας με όρια την 28ης Οκτωβρίου και προς Μάρκου Μπότσαρη μέχρι σχεδόν την Πέτρου Συνδικα. 
5) η κεραια που καλύπτει το ΓΝΘ Ιπποκράτειο 

6) Σταυρουπολη περιοχή Μονής Λαζαριστων

7) Μοναστηρίου μετά το One Salonica μέχρι τα ΚΤΕΛ καθώς και μέσα στη Μενεμένη και στα όρια με τους Αμπελοκήπους.

8. Περιοχή Χαριλάου γυρω από το γήπεδο του Άρη καθώς και πάνω από την Αλεξάνδρου Παπαναστασίου από το φαναρι της Μαρτίου μέχρι το τέρμα του ΟΑΣΘ στη Νέα Ελβετία  και από εκεί μέχρι την Αναξιμανδρου από 31ο ΓΕΛ που είναι τα όρια Δήμου Θεσσαλονίκης με Πυλαίας μέχρι τον Κήπο του Καλού που είναι τα όρια της Χαριλάου με κάτω Τούμπα & Πυλαία.

Πείτε μου που έχει 5G στις 8 περιοχές που αναφέρω και προσκαλώ όποιον έχει Nova να πάμε μια βόλτα και να κάνουμε μετρήσεις παρέα. Για Τούμπα δεν εχω εικόνα αλλά ξέρω ότι δεν αναβάθμισαν, εχω περάσει βιαστικά από Διογένους και Κλεανθους και Παπαφη όπου εχω 5G σε κάποια σημεία. 

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Nikolas14 said:

Μέρα με τη νύχτα… η Nova πολύ πιθανόν να είναι Micro B7.

Και των 2 micro ήταν, δίπλα δίπλα και τα 2. Απόσταση εγώ κάπου στα 40 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Nikolas14 said:

Μέρα με τη νύχτα… η Nova πολύ πιθανόν να είναι Micro B7.

Ότι γράφω ισχύει…

Η πολιτική της εταιρείας ήταν που την έκανε το 3ο δίκτυο.  Δευτερον πέρα από κεντρικούς δρόμους η Nova στη Θεσσαλονίκη έχει θέματα. 
1) οικισμός Πεύκων

2) Περιφερειακός Συκιές και Άγιο Παύλο

3) Αγίου Δημητρίου από το Γεννηματας μέχρι την 3ης Σεπτεμβρίου και προς τα πάνω σε Ευαγγελίστρια και 40 εκκλησίες. 
4) Ανάληψη όπου καλύπτει η 12046 στα στενα γυρω από την Δελφων κάτω από την Σολωνος πάνω από την Β. Ολγας με όρια την 28ης Οκτωβρίου και προς Μάρκου Μπότσαρη μέχρι σχεδόν την Πέτρου Συνδικα. 
5) η κεραια που καλύπτει το ΓΝΘ Ιπποκράτειο 

6) Σταυρουπολη περιοχή Μονής Λαζαριστων

7) Μοναστηρίου μετά το One Salonica μέχρι τα ΚΤΕΛ καθώς και μέσα στη Μενεμένη και στα όρια με τους Αμπελοκήπους.

8. Περιοχή Χαριλάου γυρω από το γήπεδο του Άρη καθώς και πάνω από την Αλεξάνδρου Παπαναστασίου από το φαναρι της Μαρτίου μέχρι το τέρμα του ΟΑΣΘ στη Νέα Ελβετία  και από εκεί μέχρι την Αναξιμανδρου από 31ο ΓΕΛ που είναι τα όρια Δήμου Θεσσαλονίκης με Πυλαίας μέχρι τον Κήπο του Καλού που είναι τα όρια της Χαριλάου με κάτω Τούμπα & Πυλαία.

Πείτε μου που έχει 5G στις 8 περιοχές που αναφέρω και προσκαλώ όποιον έχει Nova να πάμε μια βόλτα και να κάνουμε μετρήσεις παρέα. Για Τούμπα δεν εχω εικόνα αλλά ξέρω ότι δεν αναβάθμισαν, εχω περάσει βιαστικά από Διογένους και Κλεανθους και Παπαφη όπου εχω 5G σε κάποια σημεία. 

 

Η Nova έχει 4 τοις εκατό λιγότερη πληθυσμιακή κάλυψη σε σχέση με Vodafone. 75 τοις εκατό vs 79 τοις εκατό,με τη κόκκινη να έχει θέσει στόχο το 88 τοις εκατό τέλη Μαρτίου φέτος και την μαύρη το 85 τοις εκατό μέχρι το τέλος του έτους 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως σε μια καφετέρια που πήγα με τη nova έπιανα το πολύ 1 μπάρα 4G B3 με 4mbps. Την περισσότερη ώρα είχε πέσει σε edge που τουλάχιστον δούλευε για τα βασικά. Όμως, το αποκορύφωμα της ημέρας ήταν οι δύο φορές που έπεσε σε gprs! Ζούμε μεγάλες στιγμές! Η cosmote στο ίδιο σημείο είχε 4 μπάρες 5G N1. 

Screenshot_2024-02-29-13-50-11-519_com.google.android.apps.photos-edit.jpg

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Ερε μπατανοβουρτσα που πέφτει πάλι στους μπλε χάρτες κάλυψης . Ντεζαβου ένα πράγμα . Η πράσινη πάντα ανέφερε μικρότερα estimates σε πλυθησμιακη από την πραγματική . 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, dasnowy said:

Σήμερα πάντως σε μια καφετέρια που πήγα με τη nova έπιανα το πολύ 1 μπάρα 4G B3 με 4mbps. Την περισσότερη ώρα είχε πέσει σε edge που τουλάχιστον δούλευε για τα βασικά. Όμως, το αποκορύφωμα της ημέρας ήταν οι δύο φορές που έπεσε σε gprs! Ζούμε μεγάλες στιγμές! Η cosmote στο ίδιο σημείο είχε 4 μπάρες 5G N1. 

Screenshot_2024-02-29-13-50-11-519_com.google.android.apps.photos-edit.jpg

Η επένδυση στο SA EDGE που λέγαμε😅😅😅😅

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Η Nova έχει 4 τοις εκατό λιγότερη πληθυσμιακή κάλυψη σε σχέση με Vodafone. 75 τοις εκατό vs 79 τοις εκατό,με τη κόκκινη να έχει θέσει στόχο το 88 τοις εκατό τέλη Μαρτίου φέτος και την μαύρη το 85 τοις εκατό μέχρι το τέλος του έτους 

Ας αναβαθμιστούν οι σταθμοί βάσης που είναι από το 2018 χωρίς καμία προσθήκη και αναβάθμιση εξοπλισμού και μετα ας γράψουν δελτία τυπου εκεί στη Nova. 
Είναι λογικό να κάνουν διασύνσδεση σε ιστούς της Vodafone με τη Victus και να βάζουν 5G και ταυτοχρονα να αφήνουν κεραίες που έχουν εγκαταστήσει οι ίδιοι χωρίς αναβάθμιση και ρύθμιση του εξοπλισμού που έχουν ήδη επάνω; 
Θέλει να κάνουν χάρτη με όλα τα προβλήματα πανελλαδικά και μαζική αναβάθμιση πανελλαδικά έως  τις 31/12/2024. Δεν δικαιολογείται η κεραια στο ΓΝΘ ιπποκράτειο, η 12046 στην ανάληψη και η 10416 να μην έχουν αναβαθμιστεί όταν εχεις φτιαξει όλες τις υπόλοιπες κεραίες τριγύρω. Το ίδιο ισχύει και στη Σταυρουπολη όπου έχουν αναβαθμίσει τον Εύοσμο, Αμπελοκήπους, Νεάπολη και τη Πολίχνη. Δεν νοείται να έχει η Άνω και κάτω Ηλιουπολη 5G και στη Μόνη Λαζαριστων να είναι το δίκτυο παρατημένο.

Το ίδιο ισχύει και στα Πεύκα, δεν μπορεί η Νεάπολη να έχει σήμα καμπάνα, στα Νοσοκομεία Παπαγεωργιου και 424, στο Φιλυρο όπου έχει 2 κεραίες πάνω από το χωριό και στα Πεύκα να ψάχνεις WiFi για να  συνδεθείς στο Ίντερνετ γιατί τα δεδομένα δεν δουλεύουν ούτε για να λάβεις ειδοποιήσεις και το VoLTE παρουσιάζει προβλήματα στις κλήσεις. 

Η κατάσταση του δικτύου είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου, για αυτό κρατάω Cosmote σαν 2ο αριθμό εδώ και χρόνια. Γιατί πολύ απλά εκεί που η Cosmote έχει σήμα οι Vodafone και Nova στη καλύτερη να έχουν 5-10Mbps 4G B20. 
 

1 ώρα πριν, dasnowy said:

Σήμερα πάντως σε μια καφετέρια που πήγα με τη nova έπιανα το πολύ 1 μπάρα 4G B3 με 4mbps. Την περισσότερη ώρα είχε πέσει σε edge που τουλάχιστον δούλευε για τα βασικά. Όμως, το αποκορύφωμα της ημέρας ήταν οι δύο φορές που έπεσε σε gprs! Ζούμε μεγάλες στιγμές! Η cosmote στο ίδιο σημείο είχε 4 μπάρες 5G N1. 

Screenshot_2024-02-29-13-50-11-519_com.google.android.apps.photos-edit.jpg

Στο Βόλο αυτά; Να ξέρεις η πολλή ισχύ στις 4-5 κεραίες γυρω από τη πόλη προκαλεί αυτές τις εναλλαγές με κίνηση RSRQ στο -13 πάνω-κάτω. Έτσι έγινε στο κέντρο της Θεσσαλονικης στο συγκριτικό με τα παιδιά από το φόρουμ. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nikolas14 said:

Η κατάσταση του δικτύου είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου, για αυτό κρατάω Cosmote σαν 2ο αριθμό εδώ και χρόνια. Γιατί πολύ απλά εκεί που η Cosmote έχει σήμα οι Vodafone και Nova στη καλύτερη να έχουν 5-10Mbps 4G B20. 

Συμφωνώ ότι η πράσινη βρίσκεται στον 22ο αιώνα αλλά επειδή έχει ο πατέρας μου συμβολαιο στην μαύρη βλέπω μια στασιμότητα σε σχέση με την Vodafone. Θα δείξει το πλάνο λέει ως το 2027

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, aektzhs 1 said:

Συμφωνώ ότι η πράσινη βρίσκεται στον 22ο αιώνα αλλά επειδή έχει ο πατέρας μου συμβολαιο στην μαύρη βλέπω μια στασιμότητα σε σχέση με την Vodafone. Θα δείξει το πλάνο λέει ως το 2027

Εγώ πάντως δεν θα ανανεώσω με την τρέχουσα κατάσταση στο δίκτυο. Και πολύς κόσμος σαν και εμένα θέλει να φύγει τρέχοντας. 
Η μόνη κεραια που παίζει αποδεκτά είναι του Ιπποκράτειου από τα 8 σημεια. Οι υπόλοιπες είναι γεμάτες όπως Μοναστηριού, Γήπεδο Άρη στη Χαριλάου και άλλες ψάχνεις σήμα στα στενα σε εξωτερικούς χώρους. Μια δυο γραμμές 4G ίσα ίσα για τα βασικά με 5-10Mbps.  
Υποψιν αυτό με το Βόλο που έγραψα πριν, εκεί στο -13RSRQ και πάνω ο εξοπλισμός Nova & Vodafone άρχισε να κάνει τα προβλήματα με τις εναλλαγές. Το έβλεπα από 12/2021 μέχρι 3/2023 σε Vodafone και τώρα έχει ενα τρίμηνο με Nova.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Στο Βόλο αυτά; Να ξέρεις η πολλή ισχύ στις 4-5 κεραίες γυρω από τη πόλη προκαλεί αυτές τις εναλλαγές με κίνηση RSRQ στο -13 πάνω-κάτω. Έτσι έγινε στο κέντρο της Θεσσαλονικης στο συγκριτικό με τα παιδιά από το φόρουμ. 

Όχι, Αλμυρό. Απλά η 4g κεραία της nova στο κέντρο έχει μικρότερη εμβέλεια και από micro. Μόλις μπεις κάπου μέσα έχεις μόνο edge. Η κεραία της vodafone είναι 100 μέτρα πιο δίπλα και της cosmote 200 μέτρα πιο δίπλα και πιάνουν παντού καμπάνα.

Πάντως, είδα στο cellmapper πως η cosmote έβαλε στον Αλμυρό n1 sa σε δύο κεραίες. Όταν ενεργοποιηθεί θα πάω να πάρω ένα whatsup να δοκιμάσω τι παίζει. 

Ούτε εγώ ανανεώνω με αυτήν την κατάσταση. Ιδανικά θα ήθελα να πάω σε cosmote unlimited αλλά το φοιτητικό πακέτο του CU με τα 200GB που με την κάρτα νέων βγαίνει 10 ευρώ το μήνα είναι δελεαστικό. Τον πρώτο χρόνο σου διπλασιάζει και τις παροχές. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...