Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Δεν αντιλέγω,γενικά είναι ανοικτές η δεύτερη και η τρίτη θέση. Πρώτη ξέρουμε όλοι ποια είναι(εξαιρούνται ορισμένες περιοχές)

Έρχεται η παγίωση των θέσεων σε 1 χρόνο και μετά. Όσο προχωρούν οι επενδύσεις των δύο συνεργατών. Αρχές του 2025 θα είναι πια σίγουρο!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chrischal1908 said:

Έρχεται η παγίωση των θέσεων σε 1 χρόνο και μετά. Όσο προχωρούν οι επενδύσεις των δύο συνεργατών 

Η μόνη που μπορεί να περάσει σε ταχύτητες την πράσινη λόγω του φάσματος και μόνο είναι η Vodafone. Αυτήν την στιγμή φέρεται να πετάει στον κάλαθο των αχρήστων αυτό το πλεονέκτημα στο φάσμα έναντι της συνεργάτιδας. Η Nova εκεί που μπορεί να την περάσει την Vodafone και να εδραιωθεί ως δεύτερη(με την προϋπόθεση ότι η Vodafone θα συνεχίσει όπως τώρα)είναι στις ταχύτητες σε ορισμένες περιοχές όπως πχ η Θήβα που στην ουσία δεν είναι τίποτα παραπάνω από σωστή χρήση του φάσματος. Παρόλα αυτά οι ταχύτητες δεν έχουν σημασία αρκεί να είναι λειτουργική η κάθε εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχει πετάξει στον κάλαθο των αχρήστων το πλεονέκτημα αυτό. 
Έχει 15MHz στην 900αρα(οι αλλες δυο έχουν 10) τα οποία θα μπορουσε να χρησιμοποιήσει και να γίνει πρώτη στην κάλυψη, αλλά τα χρησιμοποιεί ελαχιστως έως καθόλου. 
Θα μπορούσε, για παρεδειγμα, να χρησιμοποιεί ευρέως μέσα σε πόλεις 5MHz από τη Β8 για 4G και να εχουμε σημα και στα υπόγεια, το έχει κάνει η Vodafone HU στη Βουδαπέστη.


Έχει Επισης 20MHz στην Β7 στα οποια έχει αλλεργία. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κόντρα (race) καλά κρατεί μεταξύ Vodafone & Nova. Σίγουρα πάντα στην πρώτη θέση θα είναι η Cosmote. Σίγουρα σε κάποιες περιοχές κάποια θα είναι καλύτερη από την άλλη. Κρατάω 1% καβάτζα για το υπερφάσμα της Vodafone και αν θα το αξιοποιήσει σωστά, τον άσσο που έχει στο μανίκι.
Επίσης θα περίμενε κανείς ότι λόγω των συνεγκαταστάσεων οι 2 συνεργάτιδες θα ήταν ακριβώς το ίδιο σε κάλυψη και απόδοση (τι πιο λογικό), αλλά δεν ισχύει παντού και πάντα αυτό. Υπάρχουν περιπτώσεις που είναι πανομοιότυπες, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που υλοποιούν διαφορετικό σχεδιασμό δικτύου και radio, με διαφορετικό αποτέλεσμα μεταξύ τους.
Καμιά καλύτερη, καμιά χειρότερη.
Καλή είναι αυτή που μας εξυπηρετεί στις περιοχές που κινούμαστε και όχι μόνο, όπως επίσης και από τις τιμές που προσφέρει τις υπηρεσίες της

Επενδυτικά σχέδια και πλάνα, χρονοδιαγράμματα και μεταξωτές κορδέλες, δεν μου λένε απολύτως τίποτα. Το αποτέλεσμα μετράει και τι ψάρια πιάνει τελικά η κάθε μία.
Και μην ξεχνάμε την λαϊκή ρήση "Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος"...

Για τον Alpha, Θεόδωρος Ανδρεάδης - Συγγελάκης.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος με σκοτωσε χαχαχαχα. Στον Αλφα δεν είναι αυτός ο κύριος; 

Ναι σωστά τα λες απλά πιστεύω πως θα μπορούσε να έχει ηδη κάνει κάποια πράγματα μέσα σε πόλεις η κοκκινη. Θα έπρεπε ηδη να βάζει Β7 όπου αναβαθμιζει. 

Δεν υπάρχει κάποια κόντρα μεταξύ Nova - Vodafone απλά διαπιστώσεις κάνουμε οι περισσότεροι.
Ξέρουμε πως η Vodafone Έχει παραπάνω Ν78 όπου αναβαθμιζει. Ξέρουμε ότι η nova έχει παραπάνω Β7. Ξέρουμε ότι η Vodafone έχει αισθητα περισσότερη Β3 στα σημεία που δεν έχουν αναβαθμιστεί στην ύπαιθρο ενώ η nova είναι με Β20 και Άγιος ο θεος. Ξέρουμε ότι η Vodafone με τις εναλλαγές μεταξυ 5G κυψελών/κεραιων τα έχει κανει κοινως π…να.

 

Αυτο που μετράει παραπάνω όμως είναι η περιοχή. Εδώ στην Ήπειρο η Vodafone εχει μπόλικη Β7. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που βλέπω σχετικά με vodafone - cosmote που εχω , οι διαφορες ειναι χαοτικες . Ειδικα μετα το σουλουπομα στα βορεια . Παρολα αυτα μπορω να "το δωσω" στην voda , γιατι εχει πολυ πυκνο δικτυο. Πυκνο δικτυο , ενα σκασμο φασμα, και αρκετα λιγοτερους συνδρομητες...Ε κατι κανουν πολυ λαθος. Για nova δεν εχω ιδεα .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ότι και να λέμε. όσο και να φωνάζουμε, οι εταιρείες ξέρουν πότε και αν θα αναβαθμίσουν ή διορθώσουν τα προβλήματα που έχουν. Εμείς απλά παρακολουθούμε τις εξελίξεις...

Βραδιάτικα έχω καλό λέγειν μπορώ να πω.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memoriesradio said:

Πέστο έτσι τέκνον μου.

Ημερήσιο πακέτο με απεριόριστα λοιπόν.

Εγώ νόμιζα μηνιαία απεριόριστα.

Τα βλέπω.

Πάσο.

Μηνιαίο έβαλε το παλικάρι 18/8 με 18/9.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, fotisk13 said:

Μηνιαίο έβαλε το παλικάρι 18/8 με 18/9.

Ευχαριστώ για την διόρθωση!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη διόρθωση. 

Ο προαναφερθεις ανταποκριτής είναι στον Αlpha. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Εγώ αυτό που βλέπω σχετικά με vodafone - cosmote που εχω , οι διαφορες ειναι χαοτικες . Ειδικα μετα το σουλουπομα στα βορεια . Παρολα αυτα μπορω να "το δωσω" στην voda , γιατι εχει πολυ πυκνο δικτυο. Πυκνο δικτυο , ενα σκασμο φασμα, και αρκετα λιγοτερους συνδρομητες...Ε κατι κανουν πολυ λαθος. Για nova δεν εχω ιδεα .

Υπέρ της πράσινης να υποθέσω;

ΥΓ:Γενικά όμως οι πάροχοι βελτιώνονται αλλά για κάποιον λόγο η COSMOTE με περισσότερους συνδρομητές-σχεδόν το 50 τοις εκατό της πίτας-έχει καλύτερη γενική απόδοση

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Σε ποιές περιοχές;;

κεντρική Μακεδονία.....η vodafone μέσα στο Κιλκίς είναι τέρμα παντού,έχει αρκετές κεράιες σε αντίθεση με την cosmote.. 

2 ώρες πριν, georgebad said:

Εγώ αυτό που βλέπω σχετικά με vodafone - cosmote που εχω , οι διαφορες ειναι χαοτικες . Ειδικα μετα το σουλουπομα στα βορεια . Παρολα αυτα μπορω να "το δωσω" στην voda , γιατι εχει πολυ πυκνο δικτυο. Πυκνο δικτυο , ενα σκασμο φασμα, και αρκετα λιγοτερους συνδρομητες...Ε κατι κανουν πολυ λαθος. Για nova δεν εχω ιδεα .

υπερ-πυκνό το δίκτυο της όντως,έχω πάθει πλάκα με voda,όσο αναφορά τη nova θα ήταν πιο χάλια σε κάλυψη χωρις τη συνεργασία με vodafone.. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, odim said:

κεντρική Μακεδονία.....η vodafone μέσα στο Κιλκίς είναι τέρμα παντού,έχει αρκετές κεράιες σε αντίθεση με την cosmote.. 

υπερ-πυκνό το δίκτυο της όντως,έχω πάθει πλάκα με voda,όσο αναφορά τη nova θα ήταν πιο χάλια σε κάλυψη χωρις τη συνεργασία με vodafone.. 

Η cosmote δεν έχει κεραίες στο Κιλκίς ;! Είσαι σίγουρος ? Έχει μια πάνω στον ΟΤΕ και τρεις περιφερειακές που βλέπουν μέσα στην πόλη . Έισης τι να το κάνω το πυκνό δίκτυο όταν σέρνεσαι παντού 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, georgebad said:

Η cosmote δεν έχει κεραίες στο Κιλκίς ;! Είσαι σίγουρος ? Έχει μια πάνω στον ΟΤΕ και τρεις περιφερειακές που βλέπουν μέσα στην πόλη . Έισης τι να το κάνω το πυκνό δίκτυο όταν σέρνεσαι παντού 

Αυτό ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως καταλαβαίνω αυτό που λέει. Παρόμοια είναι η κατάσταση στην αρτα, έχουν περισσότερες κεραίες μέσα στην πόλη οι συνεργάτιδες. 6 η Vodafone, 7 η nova και 2 η cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, panos.k2 said:

Εγώ πάντως καταλαβαίνω αυτό που λέει. Παρόμοια είναι η κατάσταση στην αρτα, έχουν περισσότερες κεραίες μέσα στην πόλη οι συνεργάτιδες. 6 η Vodafone, 7 η nova και 2 η cosmote. 

Ναι και στις Σέρρες το ιδιο , αλλα άλλο δίκτυο είναι πρώτο με διαφορά . Με πολύ μεγάλη  διαφορά . Ακόμα και στην κάλυψη . Ανετα θα μπορούσαμε να είμαστε το 5G city που θα διαφήμιζαν . Και στην θεσσαλπνικη το ίδιο , η vf έχει κεραίες κάθε 5 μέτρα και παλι χάλια μαυρα έχει σε πολλές περιοχές . Κάτι δεν κάνουν καλά όπως έχω πει 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Ναι και στις Σέρρες το ιδιο , αλλα άλλο δίκτυο είναι πρώτο με διαφορά . Με πολύ μεγάλη  διαφορά . Ακόμα και στην κάλυψη . Ανετα θα μπορούσαμε να είμαστε το 5G city που θα διαφήμιζαν . Και στην θεσσαλπνικη το ίδιο , η vf έχει κεραίες κάθε 5 μέτρα και παλι χάλια μαυρα έχει σε πολλές περιοχές . Κάτι δεν κάνουν καλά όπως έχω πει 

Για τις Σέρρες ξέρουμε ότι η Cosmote είναι καλύτερη. 
Αυτο που λέω όμως είναι πως δεν ειναι Παντου και πάντα πρώτη.

Δεν υπάρχει προφανης λόγος για να μην πιστέψουμε την εμπειρία του συμφορουμιτη απ το Κιλκίς. Νομίζω έχει ειπωθεί ξανα πως προς τα κει η COSMOTE έχει μείνει λίγο πίσω  

Σε άλλο θέμα, χθες στα Γιάννενα είχε παρά πολυ κόσμο λόγω και της συναυλίας μιας τραγουδίστριας στον φροτζο. Στις 11 το βραδυ που περασα από Σπύρου Λάμπρου (κατω από το φροτζο) κατευθυνόμενος προς κέντρο δεν αντιμετωπισα κάποιο πρόβλημα λειτουργικότητας με τη nova. Αντιθετως Με την Vodafone στην οδο αυτή δεν εκανες τιποτα με full 4G B3+B20. H nova στο ίδιο σημείο ήταν λειτουργικη με Β7+Β20. 

Στο κέντρο της πόλης, στη λίμνη και προς ανεξαρτησίας κανενα απολύτως θέμα με καμία εταιρεία. Όπως κάθε Σάββατο βραδυ. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, odim said:

κεντρική Μακεδονία.....η vodafone μέσα στο Κιλκίς είναι τέρμα παντού,έχει αρκετές κεράιες σε αντίθεση με την cosmote.. 

υπερ-πυκνό το δίκτυο της όντως,έχω πάθει πλάκα με voda,όσο αναφορά τη nova θα ήταν πιο χάλια σε κάλυψη χωρις τη συνεργασία με vodafone.. 

Το τελευταιο σχολιο θα το εγραφα καιρο εδω αλλα "καποιοι" θα πεσουν να με φανε οτι το αποτελεσμα μετραει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CamuCamu said:

Το τελευταιο σχολιο θα το εγραφα καιρο εδω αλλα "καποιοι" θα πεσουν να με φανε οτι το αποτελεσμα μετραει. 

Οντως το αποτελεσμα μετράει . Πλέον όλες οι  εταιρίες κάνουν coallocation , και είναι πολύ καλή ιδέα αν η μια είναι ανύπαρκτη σε περιοχές που η άλλη είναι «υπαρκτή». Αλλά αυτό λειτουργει και από την άλλη μεριά , καθώς και η Voda πήρε πολλές θέσεις της nove

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgebad said:

Οντως το αποτελεσμα μετράει . Πλέον όλες οι  εταιρίες κάνουν coallocation , και είναι πολύ καλή ιδέα αν η μια είναι ανύπαρκτη σε περιοχές που η άλλη είναι «υπαρκτή». Αλλά αυτό λειτουργει και από την άλλη μεριά , καθώς και η Voda πήρε πολλές θέσεις της nove

Συγγνωμη μπορει να φανει ασχετο αυτο αλλα η Vantage Towers που κανονιζει την εγκατασταση κεραιων επι Ελληνικου εδαφους(Nova,VF)και οχι μονο δεν ειναι του Vodafone Group με πολυ υψηλα μετοχικα κεφαλαια? 

Θα μου πεις τους αποφερει κερδος αλλα θεωρω πως η Κοκκινη με λιγα λογια ανεστησε την Nova(Πρωην Wind).

Εκτος εαν η κατασταση μεταξυ των δυο στο συγκεκριμενο κομματι ειναι win-win τοτε πασο. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgebad said:

Η cosmote δεν έχει κεραίες στο Κιλκίς ;! Είσαι σίγουρος ? Έχει μια πάνω στον ΟΤΕ και τρεις περιφερειακές που βλέπουν μέσα στην πόλη . Έισης τι να το κάνω το πυκνό δίκτυο όταν σέρνεσαι παντού 

ακριβως αυτό, έχει τρεις περιφερειακές έξω από την πόλη γι αυτό δεν έχει καλή κάλυψη..ελπίζω να τους κόψει κάποια στιγμή και να βάλουν κεραία μέσα στην πόλη...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CamuCamu said:

Συγγνωμη μπορει να φανει ασχετο αυτο αλλα η Vantage Towers που κανονιζει την εγκατασταση κεραιων επι Ελληνικου εδαφους(Nova,VF)και οχι μονο δεν ειναι του Vodafone Group με πολυ υψηλα μετοχικα κεφαλαια? 

Θα μου πεις τους αποφερει κερδος αλλα θεωρω πως η Κοκκινη με λιγα λογια ανεστησε την Nova(Πρωην Wind).

Εκτος εαν η κατασταση μεταξυ των δυο στο συγκεκριμενο κομματι ειναι win-win τοτε πασο. 

Δεν ξέρω για το ποιο διαχειρίζεται την vantage εγώ το βλέπω από άποψη «θέσεων» υπάρχουν σημεία που η Voda πάτησε πάνω στην nova . Φυσικά δεν τους έχει όσο ανάγκη τους έχει η nova , αλλά η μόνη η οποία βγάζει πλέον σταθερά πολλές άδειες surprise surprise είναι η nova . 

1 hour ago, odim said:

ακριβως αυτό, έχει τρεις περιφερειακές έξω από την πόλη γι αυτό δεν έχει καλή κάλυψη..ελπίζω να τους κόψει κάποια στιγμή και να βάλουν κεραία μέσα στην πόλη...

Απλά ειναο αυτό που έχω αναφέρει . Μπορεί να έχει χειρότερη κάλυψη αλλά έχει ποιο λειτουργικό δίκτυο στο cell edge . Όποτε το ένα αναιρεί το άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Σε ταχύτητα δικτύου απλά cosmote, είναι πιο γρήγορη συγκριτικά με vodafone.. 

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, odim said:

Σε ταχύτητα δικτύου απλά cosmote, είναι πιο γρήγορη συγκριτικά με vodafone.. 

Αλλου επιπεδου τεχνογνωσια εχουν οι ειδικοι για τις εγκαταστασεις της Cosmote και με τα νεα basebands παει αλλου το πραγμα. 

Το μονο μειον σε συγκεκριμενα σημεια και μερη ειναι οτι θα δω λιγοτερο penetration απο τις αλλες δυο και αυτο ειναι που εχει θιξει ορισμενες φορες ο mixtri εδω μεσα. 

23 minutes ago, georgebad said:

Δεν ξέρω για το ποιο διαχειρίζεται την vantage εγώ το βλέπω από άποψη «θέσεων» υπάρχουν σημεία που η Voda πάτησε πάνω στην nova . Φυσικά δεν τους έχει όσο ανάγκη τους έχει η nova , αλλά η μόνη η οποία βγάζει πλέον σταθερά πολλές άδειες surprise surprise είναι η nova . 

Απλά ειναο αυτό που έχω αναφέρει . Μπορεί να έχει χειρότερη κάλυψη αλλά έχει ποιο λειτουργικό δίκτυο στο cell edge . Όποτε το ένα αναιρεί το άλλο 

Εγω απλα αναφερω ποιος βρισκεται πισω απο τις παμπολλες συνεγκαταστασεις οπου και να ψαξεις ετοιμη ειναι η απαντηση. 

Τωρα δεν θελω να μπω σε παραπανω αντιπαραθεση γιατι το εχουμε στραγγαλισει λιγο το vf/nova γενικα. 

Απο εκει και περα σε βαθος χρονου με βαση φυσικα αυτο που εχουν δηλωσει οι δυο εταιριες θα φανει η λειτουργικοτητα των δυο δικτυων και θα κρινουμε αναλογα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν αληθεύει το ότι στην Θήβα άνοιξε το 5G η κόκκινη(προς το παρόν γνωστοί με 5G συσκευές βλέπουν 4G/4G+)μιλάμε ότι πέρασε και επίσημα στην δεύτερη θέση τουλάχιστον για την πόλη. Την πράσινη δεν την αγγίζουν αλλά αν μου προσφέρει αξιοπρεπέστατες ταχύτητες και λειτουργικές(και ας μην είναι σαν της πράσινης)θεωρώ ότι θα έχει μεγάλο πλεονέκτημα δεδομένων και των τιμών της. Μπορεί κάποιος με κάποιον τρόπο να δει αν ισχύει όντως αυτό που λένε με το 5G;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...